• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آیا مردم باید در حوادث کمک کنند؟

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID
خیلی وقتا مرگ و میر و آسیبی که در حوادث (تصادف، دعوا و...) رخ میده نه بخاطر دیر رسیدن کمک های اورژانس، که به دلیل کمک های غیر تخصصی مردم هست
مثلا یک تصادف شده، فردی زیر ماشین مونده
مردم به صورت غیر تخصصی اقدام به در آوردن اون فرد می کنن و فرد قطع نخاع میشه
یا لخته ناگهان آزاد میشه و فرد میمیره
درحالی که اگه به صورت تخصصی و با استفاده از افراد اورژانس کمک میشد، این اتفاق نمی افتاد

اما در طرف دیگه میشه گفت مثلا اورژانس دیر میرسه و کمک مردم در صحنه سریع تر خواهد بود

نظر شما چیه؟ بهتره مردم کمک بکنن یا نه؟

parastoo

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
طهران
مدال المپیاد
ریاضی!
دانشگاه
؟!
رشته دانشگاه
معماری! :دال
پاسخ : آیا مردم باید در حوادث کمک کنند؟

بستگی به حالتش داره. به نظرم باید یه آموزشِ کمک های اولیه به همه ی مردم داده بشه، ( مثلن از مدارس شروع بشه )که مثلن فلان فرد تو فلان شرایطو تکون ندین یا ... که کمکاشون آسیب نرسونه. :-?

zeynab75

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
قوچان
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نظر من اگه به درستی کاری که میخوان انجام بدن اطمینان کامل دارن و دوره های آموزشی دیدن باید کمک کنن

در غیر اینصورت یک نوع کمک دیگه هست که شاید موثر تر هم واقع بشه:"دلگرمی و امید دادن..."

پست پایینی:آفرین به شما... :Dمن خودمم الان همین حرفو میزنم اما تجربه داشتم که امید دادن دیگران خیلی موثره...باید تو صحنه قرار بگیری تا بفهمی

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از ~Dr.Shariati~ :
در غیر اینصورت یک نوع کمک دیگه هست که شاید موثر تر هم واقع بشه:"دلگرمی و امید دادن..."
به شخصه اگه مثلا تصادف کرده باشم و جف پاهام زیر ماشین باشه، یکی بیاد بگه " ;;) نگران نباش الان کمک میاد، خوب میشی، طاقت بیار ;;)" با همون دوتا دستیم که آزاده دوتا مشت میکوبم پای چشش که تا عمر داره جاش بمونه

artemis ej

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٢
شهر
مشهد
مدال المپیاد
داشتيم يه زماني...

بله این یه چیزی هست که تو جامعه هست
بعضی اوقات هموطنان عزیز میان کمک کنن گند میزنن به همه چی!یارو دستش اگه شکسته باشه پاشم میشکنه!
باور کنین!!!!!!!

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
یه زمانی واسه شیمی/ نجوم میخوندم

من خودم اگه یه روزی تصادف کنم ( یا هر سانحه ای ) با جیغ و داد و هر چی شده نمیذارم کسی بم دست بزنه! :D

کمک های اولیه رو منم موافقم تا یه حدی تو آمادگی دفاعی میخونیم ولی بازدهیش منفیه :D اینجور چیزا رو باید جدی تر آموزش داد

در مورد کمک هم به نظر من اگه یکی وارده و حرفه اش پزشکیه و تجربه داره بره جلو اونم بیشتر وقتی که اورژانسیه شرایط واقعا مثلا فرد نفس نمیتونه بکشه یا عین چی خون ریزی داره ولی اگه تجربه ندارن اینکه سریع زنگ بزنن آمبولانس یا هجوم نبرن که جمع شن سر صحنه تصادف بیشتر کمک میکنه

دلگرمی هم اتفاقا خیلی تاثیر داره به نظر من! شما فکر کن دو تا پات زیر ماشینه بقیه هم با پچ پچ هی به هم بگن بدبخت نیگا فلج شد و حالا میان پاهاشو قطع میکنن و فکر نکنم تا بیمارستان دووم بیاره و ... :D آدم ترجیح میده یکی با آرامش بیاد یه چیزی بگه! :D

sarang

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد2
شهر
مشهد

آدم که نمیتونه پیشبینی کنه :-??ممکنه نفر تو ماشین گیر کرده باشه اگه درش نیارن ماشین منفجر شه #-o
همون کمک کنن بهتره :-"

matin270

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی2
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
مکانیک

به نظره من اگه شخصی که اسیب دیده مشکل خیلی وخیم نبود شاید بشه ولی اگه اسیبی بهش نرسه و حتما شخصی که می خواد کمک کنه باید روش کمک کردن رو بدونه نه همین طوری طرفو بلند کنه ببره که طرف حالش بدتر بشه

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران

خوب مردم به جز اینکه خودشون دست به کار بشن (یا از صحنه فیلم بگیرن مثلا :-" )می تونن برن دنبال کمک در شرایط وخیم.

تو شرایط خاص مثه همون منفجر شدن یا حتی شرایطی که بد نیست اونقدر، می شه مردم کمک کنن بعد ازینکه فهمیدن از لحاظ جسمی اون آدم مشکلی نداره البته.

pucy cat

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 4
شهر
تهــران

به نظرمنم برن دنبال کمک تا اینکه کمک کنن خیلی مفیدتره
اگه کمکای اولیه بلد باشن که خوب حتما باید کمک کنن
اما اگه بلد نباشن دست نزنن بهتره :-"

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .

کمک داریم تا کمک .
کمکی که در حد خودشون باشه ؛ مثلا بیرون کشیدن فردی از زیر ماشین ؛ که کاملا خارج از تخصص هست ، اشتبا ه ـست .
کمک های ساده اولیه ، لازم هستن .

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

به نقل از پگاه :
من خودم اگه یه روزی تصادف کنم ( یا هر سانحه ای ) با جیغ و داد و هر چی شده نمیذارم کسی بم دست بزنه! :D
خب اگه بیهوش باشی که کاری از دستت برنمیاد : - "

zahra-E

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه2
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی کرمان
رشته دانشگاه
داروسازی
تلگرام

منم بانظرپرستوجون موافقم
واگرآمبولانس ی ذره عجله ب خرج بده ممکنه اتفاقای کمتری بیفته
وب نظرمن اگربیداره همین ک باهاش حرف بزنی تابیهوش نشه یاخواب نره خودش خیلیه

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
علوم و فناوری نانو: نقره (دومین دوره) و طلا (چهارمن دوره)
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نظرم بهترین کمک ، اطلاع رسانی ب مراکز امدادی و مهمتر از اون کمک ب باز کردن مسیر برای خودروهای امدادیه ، نهایتا" اطفاءحریق
در مورد کمکهای اولیه صرف آموزش کافی نیست مهم حفظ خونسردیه ، درضمن خیلی از مصدومین هنگام سانحه دچار شکستگی گردن میشن ک جابجاییشون مستلزم تجهیزات ـه ، باید سعی بر حفظ آرامش محیط و جلوگیری از وخامت شرایط داشت.

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

( ببخشید قبلیا رو نخوندم )
من با کمک کردن مردم ، مشکل خاصی ندارم . حتی یه چیزی که راجع به مردم ایران خیلی دوست دارم همین ابراز کمک و همدردیشونه . توی خیلی از کشورای دیگه این جوری نیست . اشکال ِ کار ، ذات کمک کردن نیست .نداشتن آگاهی کمک کردنه . مثلا همون مثالی که GCD زد که طرف قطع نخاع میشه ، اون برای نداشتن آگاهی مردمه که مسئله‌ی جداییه . کمک کردن با داشتن آگاهی خیلی خوبه . مثلا تو موردی که GCD گفت ، کمک کردن می تونه توی زنگ زدن به اورژانس و کمک های اولیه‌ی مناسب باشه . مثلا من بار ها دیدم تو یه جمعی حال یکی بد میشه ، یکی میاد جلو میگه من پزشکم ، شروع می کنه کمک های اولیه ، بعد بقیه ـم کمک می کنن چیزای لازم رو میارن و اینا ! این خیلی خوبه ! ( مثال ِ کمک کردن با آگاهی بود ) همین دیگه !

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

درکل فکر کنم همه توافق نظر داریم که کمک کردن خوبه، اما به شرطی که کمک کننده بدونه داره چکار می کنه و باعث صدمه بیشتر نشه. اینجا دو موضوع هست که هرکدوم نیازمند یک تاپیک جداست برای بحث، اما مرتبطه به موضوع:

1. آیا لازمه که همه مردم آموزش کمک های اولیه ببینن؟ مسلما بلد بودنش خوبه اما آیا ضروریه؟ یعنی خب حتی اگه بلد باشه و بدونه که داره چکار می کنه، این آموزشی که دیده میتونه ترغیبش کنه که بره به کمک فرد مصدوم، اما حتی بهترین پزشکا هم اشتباه می کنن، چه برسه به آدم عادی که فقط یه آموزش پایه داشته. حالا اگه وضع فرد مصدوم با کمک اون فرد بدتر بشه یا حتی بمیره، مسئولیتش یه جورایی با اون شخص هست

2. معمولا اطراف یک سانحه افراد زیادی جمع میشن برای نگاه کردن (و این روزا، فیلم گرفتن)
این کار به نظتون چقدر خوب یا بده؟ شاید از این لحاظ که تجمع ایجاد بشه و کمک های متخصص دیرتر برسن، قبول، اما تنها اشکالش همینه آیا؟
به عبارتی، اگه فرضا مردم دور یک صحنه تصادف جمع بشن کخ نگاه کنن، به چه دلایلی میتونه بد باشه؟ سودی هم داره؟

من خودم یک نگاه کلی می کنم اما سعی می کنم زیاد نایسنم

mohaNnesS

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تبریز
شهر
تبریز
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

یه جنبه کمک کردن هم هست که مثلا یکی باماشین تصادف کرده،راننده زده به چاک و فقط شما اونجایی
تو این شرایط اگه شما کمک کنی و برسونیش بیمارستان ولی فرد فوت کنه چی؟ پای شما گیره درصورتی که شما قصد کمک داشتی!

نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشگاه شیراز
رشته دانشگاه
سخت افزار

به نقل از شم :
یه جنبه کمک کردن هم هست که مثلا یکی باماشین تصادف کرده،راننده زده به چاک و فقط شما اونجایی
تو این شرایط اگه شما کمک کنی و برسونیش بیمارستان ولی فرد فوت کنه چی؟ پای شما گیره درصورتی که شما قصد کمک داشتی!

خب اگه شرایطش جوری باشه که نباید حرکتش بدید و قبلش یک سری کمک های پزشکی نیاز داشته باشه چی ؟؟

mohaNnesS

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تبریز
شهر
تبریز
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از علــی[میم] :
خب اگه شرایطش جوری باشه که نباید حرکتش بدید و قبلش یک سری کمک های پزشکی نیاز داشته باشه چی ؟؟
همین دیگه شاید طرف به خاطر دخالت ما دچار ضرر جبران ناپذیری بشه ویا نه اصلا دخالت ما خیلی هم به جا باشه ولی مثلا طرف توی ماشین ما فوت کنه
به طور خاص اشاره ام به این بود که ضررهای احتمالی که کمک کردن بهمون میرسونه درنظر بگیریم؟

deniz_nabege

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب

خوب به نظر من این غریزه انسان هستش که وقتی هم نوع خودشو تو خطر میبینه دوست داره کمک کنه بهش هر کاری که از دستش برمیاد میکنه شاید اون لحظه منطق انسان نتونه به احساسش غلبه کنه البته خیلیا هم هستن که بی تفاوتن نسبت به این قذیه یه مستندی رو نگاه میکردم که یه مجری روی ویلچر نشسته بود میخواست از یه جای شهر به یه جای دیگه بره خیلی ادمای کمی حاضر شدن بهش کمک کنن حتی راننده اتوبوس نمیخواست کمکش کنه که سوار اتوبوس بشه ولی در کل بهتره که به مردم اموزش داده بشه که تو این مواقع خاص چیکار کنن

بالا