• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

استرس درس و امتحان

sadafak

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : استرس ناشی از درس!

غـــــولی بــه نــامِ اســــترس (<
جالبه بدونین که استرس فقط بد نیست و صرفا تاثیر منفی نداره ^#^ بلکه تا حدودی لازمه و به پیشرفتتون کمک میکنه چون به دنبال خودش حس مسئولیت‌پذیری رو داره براتون اما خب زیادیشم خیلی بده چون باعث میشه تمرکزتون رو درس خیلی کم بشه و بازدهی‌تون به شدت بیاد پایین...
استرس زیاد از حد دلایل مختلفی میتونه داشته باشه.یکی‌ش برخوردای خانواده و انتظارات زیادشونه که وقتی فرد می‌بینه نمیتونه برآوردشون کنه دچار استرس میشه.دلیل دیگه عدم اعتماد به نفسه که این میتونه خودش ناشی از برخوردهای غلط خانواده هم باشه.یعنی اینکه فرد توانایی گرفتن یه نمره‌ی خوب رو در خودش نمی‌بینه و تصور میکنه که هرچقدر هم تلاش کنه موفق نخواهد شد یعنی یه جورایی خودش رو خنگ تصور می‌کنه همین فکر و خیال موقع درس خوندن باعث میشه که تمرکز فرد به میزان قابل توجهی کاهش داشته باشه.یه دلیل دیگه‌‌‌ش هدف‌گذاری‌های غیرمعقوله.خیلی خوبه که هممون بلندپروازانه هدف‌گذاری کنیم ولی بهترین حالت اینه که اول پتانسیل‌ها و توانایی‌های خودمون رو بسنجیم و بعد با توجه به این‌ها و همچنین تلاشی که میتونیم بکنیم یه هدف‌گذاری خوب و معقول داشته باشیم.تو این زمینه هدف‌گذاری‌های کوتاه‌مدت معمولاً بهتر نتیجه میدن...مثلا عوض اینکه با یه وضعیت درسی متوسط از سال‌های پایه هدف‌گذاری کنین برای فلان رشته‌ی خفن در فلان دانشگاه تاپ سعی کنین با هر پیشرفتی که میکنین هدف‌گذاریتون رو به روز کنین و ضمنا هدف‌هاتون حتی‌الامکان کوتاه‌مدت باشه مثلا روی امتحانای هفتگی یا معدل‌های نیم‌سالتون هدف‌گذاری کنین و سعی هم کنین اهدافتون بجای اینکه یهویی باشن پیشرفتی باشن ینی مثلا از خودتون توقع نداشته باشید یهویی از معدل 14 بشید 19.بلکه کم‌کم نیم‌نمره نیم‌نمره سعی کنین به نمره‌تون اضافه کنین و مطمئن هم باشید که نتیجه‌ی دلخواه رو می‌گیرید /m\ 8->

rezanajafi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
مهارت 100 زدن !!!

خب بچه ها من یه مشکلی دارم که دیدم واقعا یه جوری مشکل همس! :-"

خب حتما واسه همتون پیش اومده که به نظر خودتون یه درس رو فول فول باشین و از خودتون انتظار 100% داشته باشین! اما توی آزمون با اینکه درصد خوبی مثلا 70 80 90 میزنین ولی بازم نمیتونید صد رو بزنید!!!(البته تو درسای تخصصی بیشتر اتفاق میفته) B-)

من مثلا خودم تو درس زیست تا حالا نتونستم تو هیچ آزمونی 100 بزنم با اینکه همیشه درصد بالای 80 و 90 داشتم!

میخوام بدونم ریشه 100 نزدن چیه؟ چیه که باعث میشه با اینکه رو بجث تسلط کامل دارید ولی نتونی 100 بزنی؟ پس اونایی که درساشونو 100 میزنن چه کاری میکنن که بقیه نمیکنن؟ آیا 100 زدن شانسیه؟ :-?

اریا

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
استعدادهای درخشان
شهر
مشهد
دانشگاه
پشت کنکوری
پاسخ : مهارت 100 زدن !!!

به نقل از R..N :
خب بچه ها من یه مشکلی دارم که دیدم واقعا یه جوری مشکل همس! :-"

خب حتما واسه همتون پیش اومده که به نظر خودتون یه درس رو فول فول باشین و از خودتون انتظار 100% داشته باشین! اما توی آزمون با اینکه درصد خوبی مثلا 70 80 90 میزنین ولی بازم نمیتونید صد رو بزنید!!!(البته تو درسای تخصصی بیشتر اتفاق میفته) B-)

من مثلا خودم تو درس زیست تا حالا نتونستم تو هیچ آزمونی 100 بزنم با اینکه همیشه درصد بالای 80 و 90 داشتم!

میخوام بدونم ریشه 100 نزدن چیه؟ چیه که باعث میشه با اینکه رو بجث تسلط کامل دارید ولی نتونی 100 بزنی؟ پس اونایی که درساشونو 100 میزنن چه کاری میکنن که بقیه نمیکنن؟ آیا 100 زدن شانسیه؟ :-?
سلام من عربی قلم چی و زمین رو 100 می زنم /m\ولی امروز نرفتم ازمون چون حالم بد شده ~X( فلسفه نمی خواد فقط تست

sadafak

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

چند تا مسئله هست:
اولین و مهمترین چیز استرس هس.وقتی درسی رو برای یه درصد خیلی بالا مطالعه کردین و طبق گفته‌ی خودتون هم از خودتون انتظار بالایی دارین این باعث میشه سر آزمون احتمال بی‌دقتی تون بره بالا.کلاً فکر کردن به نتیجه "موقع آزمون دادن" استرس و درصد بی‌دقتی رو بالا می‌بره. اون آخر آخر سر کنکور ی همچین چیزی رو قطعا خواهید دید که خیلی از افرادی که عملکرد متوسطی داشتن طی تمام دوران تحصیلی به واسطه همین آرامشّ سر جلسه که دارن بخاطر انتطارات معقولشون نتیجه‌های خیلی عالی میگیرن و متاسفانه گاهی هم بالعکس...پس سعی کنین رو این قضیه از همین حالا کار کنین که سال آخر مشکل نداشته باشین...

دوم اینکه شما الان احتمالا تو سال‌های پایه هستین.تو سال‍های پایه معمولا آزمونای آزمایشی ی سرفصل‌های محدودی از کتاب درسی رو مشخص میکنین بخاطر همین میتونن ازون قسمت سوالای خیلی ریز و گاها فراتر و بی‌ربط طرح کنن که کارتون رو سخت میکنه درحالی که آزمونهای کلی مثل کنکور قرار نیست اینجوری باشه.نه اینکه بخوام بگم سوالای کنکور دم دستی و ساده هستشا نه صرفا سوالاش "استاندارد" تره...

hamidhanek

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
Heli
شهر
Tehran

ب نظرم استاندارد نبودن بعضی آزمون ها خیلی مهمه
مخصوصا قلم چی ک شورشو در آورده حدیدا :-&

rezanajafi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

خب راستشو بخواین به نظر من مشکل کار اینجاس ...
وقتی یکی میگه میخوام سوالای مثلا درس زیست رو 100 درصد بزنم ی نگاه آرمانگرایی فوق العاده به خودش میگیره که تا حدی میتونه به ضرر آدم باشه( تو بعضی جاهاهم خیلی به ضررش باشه)...
یه جا میگفتن شیطان متخصص گول زدن افراد آرمانگراست... یعنی واقعا هم همینطوره... وقتی همون فرد میبینه دوتا سوال اول رو بلد نیس و دیگه نمیتونه 100 بزنه اعصابش خورد میشه که بقیه سوالارم بدون آرامش جواب میده که ...
اما اگه یکی هدفش متعادل زدن درصد تو درسا باشه مطمئنا میتونه به هر درصدی که میخواد اونم پله به پله برسه! چون دیگه براش مسئله ای نداره که چن تا سوال زیست رو بلد نیس! و با آرامش بیشتری میتونه بقیه سوالارو بزنه!
کلا توصیه ی من اینه که بی خیال 100 زدن باشیم! فقط دنبال این باشیم که یه کارنامه ی متعادل و خیلی خوب رو از خودمون به جا بذاریم!همین! :)

Mehrsun

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
راهنمایی فرزانگان ۲
شهر
تهران
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی مدرسه

سلام
خب شاید شما بخاطر استرس نمی تونید صد بزنید
استرس خیلی تاثیر میذاره تو ازمون
یا بخاطر غیراستاندارد بودن سوالات
یا اینکه سوالای سختو دیدید هول شدید
البته صد زدن یه هدفیه که باید براش خیلی تلاش کنید خیلی
قبل از ازمون سعی کنید استرستونو کنترل کنید.مثلا قبل ازمون اصلی یک کتاب درسی که ازمون داره بردارید و ازمون حل کنید تا آماده بشید
هیچ وقت جلوجلو به سوالات نگاه نکنید چون سوالای اسون رو هم نمی تونید حل کنید و هول میشید
امیدوارم مفید بوده باشه

Mehrsun

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
راهنمایی فرزانگان ۲
شهر
تهران
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی مدرسه
پاسخ : کمک کنید!!!استرس جلسه امتحااان

سلام
قبل از آزمون اصلی خودتون ازمون های مشابه ته کتاب های درسی رو بزنید تا امادگی پیدا کنید
موقع امتحان اصلا جلوتر به سوالات نگاه نکنید چون اگه سوال سختی ببینید هول میشید کلا ازمونو گند میزنید
فوقش گند میزنین دیگه...خورشید هنوز طلوع و غروب میکنه و زندگی ادامه داره

rezanajafi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Mehrsun :
سلام
خب شاید شما بخاطر استرس نمی تونید صد بزنید
استرس خیلی تاثیر میذاره تو ازمون
یا بخاطر غیراستاندارد بودن سوالات
یا اینکه سوالای سختو دیدید هول شدید
البته صد زدن یه هدفیه که باید براش خیلی تلاش کنید خیلی
قبل از ازمون سعی کنید استرستونو کنترل کنید.مثلا قبل ازمون اصلی یک کتاب درسی که ازمون داره بردارید و ازمون حل کنید تا آماده بشید
هیچ وقت جلوجلو به سوالات نگاه نکنید چون سوالای اسون رو هم نمی تونید حل کنید و هول میشید
امیدوارم مفید بوده باشه

<D= <D= <D= عالیه! واقعا ! اولش فک کردم یه فارغ التحصیل کارکهنه این حرفارو نوشته! ایولا P:> P:>

tigon

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شعر هایم
مدال المپیاد
نقره یک زیست دوره 18
دانشگاه
شهید‌بهشتی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

یکی از دلایل استرس داشتن اینه که شما میخواید حتما بهترین نتیجه رو بگیرید 20 بشید یا 100 بزنید
بعد سر جلسه کافیه کوچکترین چیزو یادتون نیاد (ممکنه وسط جلسه بیاد) بعد استرس میگیرین
پس به جای تاکید داشتن زیاد روی نتیجه به این فک کنید که من میرم هرچی بلدمو ،100% خودمو میذارم سر جلسه میام ،تهش کم میشم دیگه ، فدای سرم تجربس! بعد با آرامش بیشتری جواب میدید

ریحان خاتون

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
استعدادهای درخشان فرزانگان
دانشگاه
بیرجند
رشته دانشگاه
علوم ازمایشگاهی

نفس عمیق کشیدن
من پاهامو که تکون میدم خودم اروم میشم

ترنم فوقانی

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
راهنمایی فرزانگان دو
شهر
تهران

من خودم اصلا استرس نمی گیرم حتی سر امتحان ورودی بسسسیار ریلکس بودم :)
اما چند تا روش خوب میدونم:
۱)قبل از آزمون چند تا آزمون متشابه حل کنید تا مطمئن بشد آمادگی کامل دارید
۲)نفس عمیق بکشید و یا کاری رو انجام بدید که بهتون تمرکز میده
۳)سوال ها رو یکی یکی با دقت بخونبد و اگه سر سوالی گیر کردید ازش بگذرید و در آخر به اون بپردازید تا وقتتون هدر نشه
۴)در آخر اگر وقت اضافه داشید سوالات را مرور کنید
۵)در آزمون های تستی جواب ها را به صورت تقریبی حساب کنید
۶)در آزمون های تشریحی به صورت کامل بنویسید و به کوچک ترین نکته ها بپردازید

f@him

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فاتح
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
IT

یه شربت میگم این واقعا واسه استرس من موثر بود:
عرق بهار نارنج،گلاب،بیدمشک از هرکدوم به مقدارای مساوی به جای شکرشم از عسل استفاده کنید(خیلی خیلی مفیده)
اول تو یه لیوان یکم آب جوش بریزید بعد عسل بریزید که واشه بعدم اون 3تا عرقو بریزید اگه بذارید تو یخچال که خنک شه خوشمزه ترم هس
من همیشه قبل آزمونا میخوردم خوب بود
سر جلسم زمان بندی کنید طوری که اصلا کم نیارید من خوذم تا یکم وقت کم میاوردم سریع دستام میلرزید وگند میزدم به بقیه آزمون
موفق باشید :)

قاصدک

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بیهق
پاسخ : مهارت صد زدن

یه نکته ای وجود داره اونم اینه که شاید قرار نیست کسی اون درسُ صد بزنه ! در واقع ، همون سوال های گیردار (!) و یا کلا سوالاتی که دانش آموزهای قوی و با توقع ِ بالا زدن رو به مبارزه می طلبه ! و اگه مصاحبه های تک رقمیا و ... رو خونده باشید خیلی هاشون تاکید کردن که گذشتن از یه سری سوال ها هم خودش مهارتیه برای خودش . پس اول اینکه اصلاً نباید با این توقع که " حتما صد می زنم ، باید صد بزنم " برین سر جلسه ، چون مهم ترازیه که شما می گیرید ، چه تو کنکور و چه آزمون های آزمایشی . مثلاً ممکنه درسی به قدری سخت و وقت گیر و افراطی توی کنکور طرح شده باشه که درصد هفتادش تراز صد ِ پارسالُ بده و شما رو از خیلیا پیش بندازه . و اگه شما اصرار داشته باشید اونُ صد بزنید هم اعصابتون بهم می ریزه و هم شاید زمان بندی تون دچار اشکال بشه . در کل ، من با این مسئله که به قصد ِ درصد خاصی زدن برین سر جلسه مخالفم. اصلاً شاید شما برای درصد هفتاد ِ یه درسی رفتین ، ولی اونقدر آسون بوده که می شده حتی صد زد ولی شما طبق سختی ِ آزمون های قبلی روی هفتاد حساب کردین و در نتیجه تراز پایینی بهتون داده . پس ، درست ترین کار اینه که خیلی خوب مطالعه کنید ، مهارت تشخیص سوالات وقت گیر و افراط گونه رو به دست بیارید ، و اولویت رو به سوالای ساده تر بدید سر جلسه و در آخر برگردید سر سوالای سخت تر ، این دفعه با آرامش خیال . اگه درصدای تک رقمیا رو هم نگاه کنید دیگه دوره ای که رتبه 1 بیشتر درصداشُ صد بزنه هم به سر اومده ! چون واقعا افراطی طرح میشن یه سری سوالات . پس خیلی روی عدد ِ صد حساس نباشید ، بهترین کاری که می تونیدُ انجام بدید : )

+ البتّه حتماً صلاحدید ِ مدیر انجمن بوده ، ولی من متوجه نشدم تاپیک ِ " استرس امتحان " و "مهارت صد زدن" چه ارتباطی داشتن که ادغام شدن ؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
فقط شیمی ولا غیر!!!
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : راهکارهای مقابله با استرس ایام امتحانات.

صرفا برای هشدار
از قرص ها استفاده نکنید چون حالت عادی بدن رو به هم میریزن و به نوعی مخدر محسوب میشن.
خودم از چند نوع قرص چند سال پیش در بعضی امتحانات نهایی استفاده می کردم و به شدت تاثیر منفی داشتند( بعضی هاشون با این که تمرکز رو بالا می برن ولی آسیب جدی به روحیه و ... می زنن)

mrravan

آقای روان
نام مرکز سمپاد
مرکزی
شهر
ساوه
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
پیام نور
رشته دانشگاه
روان شناسی
سلام
یه نیم نگاهی به راهکارهای کاهش استرس امتحان انداختم
بعضی از دوستان انصافا راهکارهای خوبی رو گفتن
خُب وجود استرس که کاملا طبیعی ست ولی اگر بیش از حد بشه نتیجه عکس میده و آدم رو بیچاره می کنه
پیشنهاد میکنم این سه موقعیت رو حتما در نظر بگیرین
1- قبل امتحان
2- هنگام امتحان
3- بعد امتحان
قبل امتحان
تمام تکنیک های مطالعه موثر درس ها چه در مدرسه چه در دانشگاه و چه موقع کنکور را یاد بگیریم
وقتی میخوای درس بخونی این تکنیک ها رو پیاده کنی
هر روز وقت مشخصی رو برای درس خوندن بذاری و سوسول بازی درنیاری :) یعنی من حوصله ندارم و حسش نیست و از این حرفا!!!
مثلا کسی که گلاب به روتون دستشویی داره میگه فعلا حسش نیست :) خُب داغون میشه
پس کسی که پای آینده و زندگیش در میونه نمیگه حسش نیست البته با راهکارهای خاصی که وجود داره
هنگام امتحان
وقتی مرحله قبل امتحان رو خوب انجام داده باشی اینجا کار حله
یه کم استرس داری که کاملا طبیعیه و وقتی شروع به آزمون میکنی باید اول چشمات رو ببندی یه کم نفس عمیق بکشی و بگی که من حسابی زحمت کشیدم و مطمئنم که نتیجه خوبی میگیرم پس با قدرت شروع میکنم
کم کم که به سوالات جواب میدی استرس هم فرار میکنه
بعد امتحان
چه کسایی که نتیجه گرفتن و چه کسایی که نتیجه نگرفتن باید بگن: خُب بعدش چی!
اگر نتیجه مثبت بوده یه استراحت مطلق و خب بعدش چی > برنامه برای گام های بعدی
اگر نتیجه منفی بوده بازم یه استراحت مطلق مثلا دو روز شمال و خب بعدش چی > بازم برنامه مجدد و تلاش بیشتر
چون دنیا هیچ وقت به آخر نمیرسه و زندگی همیشه جریان داره
حس و حالت همیشه فوق العاده

respiii

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
99
یه چی میگم امتحان کنین
اسانس سوز بگیرین، اسانسای relaxing یا power ـه Autumn snow co. رو بریزین،چراغا رو خاموش کنین و پلی لیست آهنگایی ک آرومتون میکننو پلی کنین، من همیشه آلبومای secret garden رو میذارم و با آهنگ The woods- Hollow coves تموم میکنم
دمنوش بابونه هم خیلی آروم میکنه
تنفس درست رو یاد بگیرین!! دم عمیق باید شکمی باشه و حتما هم نفس رو نگه دارین
میتونین فلش کارت هم درست کنین برا یه سری امتحانا و مرور کنین
زدن ساز هم خیلی آروم میکنه و حواس آدمو از استرس امتحان پرت میکنه

n._.a.m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
جیرفت
سال فارغ التحصیلی
1401
من قبلا یه جا خونده بودم که انگشت شست رو اگه فوت کنی آروم میشی من امتحان کردم در مورد من که واقعا جواب داد خیلی خوبه

البته استرسم در حدی نیست که بلرزم یه استرس کوچیک اونم وقتی که نخوندم و معلم داره لیست کلاسی را نگاه می کنه

نام مرکز سمپاد
n
شهر
n
سال فارغ التحصیلی
7
سلام من میرم نهم
و امسال میخوام آزمون نهم ب دهم شرکت کنم.
چند روزه استرس خیلی شدید گرفتم. چون داریم وارد سال تحصیلی میشیم و این سال آخرین فرصت منه. اونقدر استرس دارم که موقع درس خوندن اصلا تمرکز ندارم.
وقتی مسئله ای رو نمی فهمم بیشتر استرس میگیرم.
وقتی مطالب زیاده
وقتی یه مطلبو نمی فهمم.
کلا دارم به فنا میرم.
چی کار کنم؟

بالا