• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اشكالات درسي / دروس عمومی

محمّد عرفان

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
برنز شیمی
دانشگاه
علوم پزشکي تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
اینستاگرام
پاسخ : اشكالات درسي / دروس عمومی

تو آرایه تشخیص باید فقط ویژگی انسان رو به غیر انسان نسبت بدیم ؟ مثلا بگیم برگ ها پرواز کردند و رفتند ( ویژگی پرنده ) تشخیص حساب نمی شه ؟
با توجه به جوابتون به سوال بالا این بیت تشخیص داره ؟
زنده کنند و باز پر و بال نو دهند هر چند برکنید شما پرّ و بال گل

y@smin

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ساری

@ ابوعلی حسین بن عبدالله بن سینا : وای مرسی :D

البته من تو عمومی صفر نیستم خب...
میخوام درصدام یکم از اینی ک گفتین بالاتر بره...
جز ادبیات بقیش همین رنج بود پارسال هم کنکور...
و دینی بالاتر حتی... عربی هم بالاتر..

از ادبیات بگم :
من ادبیاتو لغت و تاریخ کامل خوندم از اول مهر با برنامه ازمونها و الان بار سوم چهارمه ک دارم میخونم...
الان با این وضع چطوری بخونمشون؟...
لغت هفت خوان خوندم و تاریخ هم باز همون...

یکم از قرابت میلنگم...
هامون سبطی دو فصل اولشو فقط خوندم...
ولی خب اینجور نیست ک صفر هم باشم مثلن یه ازمون هیچی غلط ندارم یه ازمون یه غلط در میاد میخوام یکم قوی تر شه :D
درک ادبیم کمه :D
گاجو هم کامل زدم

زبان فارسیم خوبه همون زرد بزنم دیگه ؟ :D تنها نقطه قوت ادبیاتمه :D

عربی :
گاج رو دیدم...
کلی هم منبع زدم... کیبرد.. گاج سفید گاج کامل...
نمی دونم منبع بعد از عیدم چی کار کنم :(
عربی نمیرسم بش وقت کم میارم اخرین عمومی میزنمش یعنی اول ادبیات بعد دینی بعد زبان اخر از همه میرم عربی :(
تحلیل صرفی اینا چیکار کنم ؟ :-s
یه کتاب داره لقمه مهر و ماه تحلیل متن کرده اونو بخونم همینطور یا تست بزنم ؟ کدوم مفید تره ؟
عربیم پارسال 60 زدم.قلم چیامو 30 اینا می زدم و الانم همون 30 اینا میزنم ولی نمی دونم کنکور چطور شد . نقطه ضعفمه...
قلم چی بالاتره یا ایراد از منه ؟

دینی :
روش مروری ک گفتین جالب بود.گرچه دینیم خوبه.و سوالات دینی هم از پارسال بیشتر ریزه کتابو در اورده بودن یعنی مثل کنکور 92 و قبل تر نبود .تیتر و متن خیییییلی بیشتر بود :-s
بعضی سولاها هستن دو تا گزینه مفهمومو میرسونن من تو اینجور سوالها بیشتر میمونم :(

زبان :
اگه گرامر لغت و دو تا متنو بزنم میرسه 80 حدودن ؟ :-s
محض عربیم میگم ک ضعیف تره ک زبانم ک قوی تره بالا تر باشه :-s
سرعت سرعت سرعت کمه :-<
الان هر متن تو 6 دقیقه یا 7 میزنم ک دو تا متن میشه 12 13 دقیقه وقتم برا لغت کم میشه اونو خراب میکنم :-<

و من همه عمومیا رو خوندم الان صفر نیستم.
یه دور خونده شدن حداقل.

• شروع کننده موضوع

Aroosak

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

بچه ها "احساس کرد" و "تشویق کرد" چه نوع فعلی هستن؟ چرا فعل ساده میگیریمشون؟ مگه گسترش پذیر و وابسته بگیر نیستن؟؟ مگه نمیتونیم بگیم احساس خوبی کرد یا تشویق گرمی کرد ؟

غریبه

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد شماره دار
شهر
خراسون

دقیقا چون گسترش پذیر هستن , فعل ساده محسوب میشن ! :-" :D

• شروع کننده موضوع

Aroosak

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

درسته ولی آخه آقای شاهین زاد گفته احساس میکردند گسترش پذیر نیست ( گفته که "را" و "تر" و "وابسته" نمیتونه بگیره )
خیلی سبز هم تشویق کردند رو اینطوری در نظر گرفته.

غریبه

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد شماره دار
شهر
خراسون

خوب شاید احساس خوبی کردم درست نباشه !

مثلا درستش اینه که بگیم احساس خوبی داشتم !

ولی تشویق کردن گسترش پذیر به نظر میاد !! :-/

مثلا مرا تشویق جانانه ای کرد ! :-"

• شروع کننده موضوع

Aroosak

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

آره منم همین نظرو دارم چون میشه گفت مثلا تشویق گرمی کردند ... به نظرم زبان فارسی خیلی سلیقه ای باهاش برخورد میکنن مولفین

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Aroosak :
درسته ولی آخه آقای شاهین زاد گفته احساس میکردند گسترش پذیر نیست ( گفته که "را" و "تر" و "وابسته" نمیتونه بگیره )
خیلی سبز هم تشویق کردند رو اینطوری در نظر گرفته.

من متوجه نشدم، الآن منبع شما این دوتا رو ساده درنظر گرفته یا مرکب؟ : دی
به نظر من درستش این ه که فعل‌ها توی جمله بررسی بشن. همین « احساس کردم » رو اگه در جمله‌ی « لطافت برگ‌ها را احساس کردم. » به کار ببریم نمی‌شه بگیم « لطافت برگ‌ها را احساس خوبی کردم. » که خب چون گسترش‌پذیر نیست فعل مرکب ه.
برای اون یکی هم مثن می‌شه بگیم « تماشاچی‌ها بازیکنان را تشویق جانانه‌ای کردند.» که خب معنی هم می‌ده و ساده ست، چهار جزیی با دو مفعول.

• شروع کننده موضوع

Aroosak

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

به نقل از MissMarvelous :
من متوجه نشدم، الآن منبع شما این دوتا رو ساده درنظر گرفته یا مرکب؟ : دی
به نظر من درستش این ه که فعل‌ها توی جمله بررسی بشن. همین « احساس کردم » رو اگه در جمله‌ی « لطافت برگ‌ها را احساس کردم. » به کار ببریم نمی‌شه بگیم « لطافت برگ‌ها را احساس خوبی کردم. » که خب چون گسترش‌پذیر نیست فعل مرکب ه.
برای اون یکی هم مثن می‌شه بگیم « تماشاچی‌ها بازیکنان را تشویق جانانه‌ای کردند.» که خب معنی هم می‌ده و ساده ست، چهار جزیی با دو مفعول.

آقای شاهین زاد "احساس میکردند" رو فعل در نظر گرفته در صورتی که به نظر من "میکردند" فعل هست.

تست اینه مال فنی حرفه ای هست:

در عضر هاتف،برخی افراد مستعد در طبایع خود نوعی رمیدگی از شیوه های افراطی مضون پردازی احساس میکردند.

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

شما که "میکردند" رو فعل در نظر گرفتی باید بتونی به "احساس" یه نقشی بدی. چه نقشی میتونی به احساس بدی؟ هیچی! پس فعل، مرکّبه و کلمه ی "احساس" هم جزئی از فعله.

• شروع کننده موضوع

Aroosak

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

به نقل از پری ناز :
شما که "میکردند" رو فعل در نظر گرفتی باید بتونی به "احساس" یه نقشی بدی. چه نقشی میتونی به احساس بدی؟ هیچی! پس فعل، مرکّبه و کلمه ی "احساس" هم جزئی از فعله.

در مورد نقش پذیری چیزی گفته نشده نه در تخته سیاه نه در آفبا. خیلی سبز هم یادم نمیاد گفته باشه. یعنی این گسترش پذیری کافی نیست برای تشخیص دادن؟؟ اگه کافی نباشه و قاعده های دیگه بتونن نقضش کنن کلا به درد نمیخوره پس
راستی احساس کردم رو میشه احساس رو مفعول در نظر گرفت دیگه. نمیشه گفت احساس را کردم؟

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

روش اصلیش دقیقاً نقش پذیریه.
اینو از پنج بحث زبان فارسی نشر الگو نقل قول میکنم:
" اما سوال و مشکل اصلی در مواردی ست که شک داریم که کلمه ی قبل از فعل جزء فعل است یا خیر. این سوال فقط یک جواب قطعی دارد و آن این است: اگر کلمه ی قبل از فعل نقش پذیرفت جزء فعل نیست و اگر نقش نپذیرفت جزء فعل هست. اما آیا نیاز است که همه ی نقش ها را بر روی کلمه ی قبل از فعل بررسی کنیم؟ خیر. فقط کافی ست چهار نقش : مفعول، مسند، متمم و قید را بررسی کنیم واگر آن کلمه یکی از این چهار نقش را نگرفت فعل مرکب میشود.
دقت کنید که استفاده از راه بسط پذیری(گسترش پذیری، یعنیبین دو کلمه علائم جمع، تر، ترین، مضاف الیه یا ی نکره بیاوریم) چندان راهگشا نیست و گاهی جواب نمی دهد.
به همین دلیل است که ساختمان فعل را معمولاً در جمله بررسی میکنند چرا که امکان نقش گیری کلمه ی قبل از فعل در جمله مشخص میشود."
جدولی هم که به عنوان مثال بعدش آورده خیلی خیلی به درد بخوره.
توی جمله ای که نوشتین، احساس نه متممه نه قید، نه مسند(چون "کردن" فقط در معنای "گرداندن" فعل اسنادیه و مسند میگیره) و نه میتونه مفعول باشه چون اصن جمله یه مفعول دیگه داره و دلیل محکم ترشم این که "کردن" در معنای "انجام دادن" میتونه مفعول بگیره و اینجا چنین معنایی نداره. ---> احساس تو این جمله نقشی نمیگیره پس فعل مرکّبه: "احساس میکردند."

* بهتون شدیداً توصیه میکنم اگه قصد دارین سوالای زبان فارسیو بزنین و هنوز مسلّط نیستین، فقط الگو رو بخونین. کاملاً خلاصه و جمع و جور گفته، بدون حاشیه روی و روده درازی و نظرِ من و نظرِ اون و فلان و بهمان؛ توضیحا و مثالاشم خیلی مفید و کاربردیه. از بین این سه تا کتاب معروف زبان فارسی من هم خیلی سبزو خونده م، هم هامون سبطی رو، هم الگو رو. اگه الگو رو اوّل میخوندم شاید اصن سراغ اون دو تای دیگه نمیرفتم.

• شروع کننده موضوع

Aroosak

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

به نقل از پری ناز :
روش اصلیش دقیقاً نقش پذیریه.
اینو از پنج بحث زبان فارسی نشر الگو نقل قول میکنم:
" اما سوال و مشکل اصلی در مواردی ست که شک داریم که کلمه ی قبل از فعل جزء فعل است یا خیر. این سوال فقط یک جواب قطعی دارد و آن این است: اگر کلمه ی قبل از فعل نقش پذیرفت جزء فعل نیست و اگر نقش نپذیرفت جزء فعل هست. اما آیا نیاز است که همه ی نقش ها را بر روی کلمه ی قبل از فعل بررسی کنیم؟ خیر. فقط کافی ست چهار نقش : مفعول، مسند، متمم و قید را بررسی کنیم واگر آن کلمه یکی از این چهار نقش را نگرفت فعل مرکب میشود.
دقت کنید که استفاده از راه بسط پذیری(گسترش پذیری، یعنیبین دو کلمه علائم جمع، تر، ترین، مضاف الیه یا ی نکره بیاوریم) چندان راهگشا نیست و گاهی جواب نمی دهد.
به همین دلیل است که ساختمان فعل را معمولاً در جمله بررسی میکنند چرا که امکان نقش گیری کلمه ی قبل از فعل در جمله مشخص میشود."
جدولی هم که به عنوان مثال بعدش آورده خیلی خیلی به درد بخوره.
توی جمله ای که نوشتین، احساس نه متممه نه قید، نه مسند(چون "کردن" فقط در معنای "گرداندن" فعل اسنادیه و مسند میگیره) و نه میتونه مفعول باشه چون اصن جمله یه مفعول دیگه داره و دلیل محکم ترشم این که "کردن" در معنای "انجام دادن" میتونه مفعول بگیره و اینجا چنین معنایی نداره. ---> احساس تو این جمله نقشی نمیگیره پس فعل مرکّبه: "احساس میکردند."

* بهتون شدیداً توصیه میکنم اگه قصد دارین سوالای زبان فارسیو بزنین و هنوز مسلّط نیستین، فقط الگو رو بخونین. کاملاً خلاصه و جمع و جور گفته، بدون حاشیه روی و روده درازی و نظرِ من و نظرِ اون و فلان و بهمان؛ توضیحا و مثالاشم خیلی مفید و کاربردیه. از بین این سه تا کتاب معروف زبان فارسی من هم خیلی سبزو خونده م، هم هامون سبطی رو، هم الگو رو. اگه الگو رو اوّل میخوندم شاید اصن سراغ اون دو تای دیگه نمیرفتم.

مرسی عزیزم. اون یکی کتاب ززبان فارسی تخته سیاه هم تقریبا همینو نوشته. مهم این بود که باید میدونستیم که گسترش پذیری همیشه قابل اعتماد نیست و فقط یه تکنیکه.
راستش من زبان فارسی رو تموم کردم شاهین زاد خیلی خوب تدریسش کرده. فقط روی همین یه دونه موضوع گیر داشتم. تخته سیاه هم یه جدول آورده که کلی فعل مشکوک به مرکب یا ساده بودن رو بررسی کرده به نظر من آدم چند بار از روی این جدول ها خود فعل ها رو بخونه و حفظ کنه خیلی بهتره.
زبان فارسی الگو رو همون علیرضا عبدالمحمدی نویسنده آرایه های ادبی تالیف کرده؟ تست تالیفی استاندارد به قدر کافی داره چون کنکورها رو زدم فکر نمیکنم دوباره زدنشون مفید باشه.

الهام1375

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
بیرجند
مدال المپیاد
شیمی میخوندم.
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

سوال 59 این آزمون(قلم چی)،دفترچه عمومی؛(سوال تجربی92)
*تهیه اسباب و شرایط به منظور دست یابی آسان تر به مقصود از سوی خداوند* سنّت ... نام دارد که پیام آیه شریفه ... حاکی از آن است: [nb]حال نداشتم گزینه ها رو کامل بنویسم:-"[/nb]
امداد / توفیق
ولو ان اهل القری آمنوا و اتقوا لفتحنا علیهم برکات من السماء و الارض/ کلا نمد هولاء و هولاء من عطاء ربک و ما کان عطاء ربک محظورا

کانون توفیق و آیه اول رو گرفته ؛ چرا؟ مگرآیه اول مربوط به سنت تاثیر نیکی و بدی در سرنوشت نیست؟

نام مرکز سمپاد
شيخ انصاری
شهر
دزفول
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
صنعتی‌شریف
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

به نقل از inspiré :
سوال 59 این آزمون(قلم چی)،دفترچه عمومی؛(سوال تجربی92)
*تهیه اسباب و شرایط به منظور دست یابی آسان تر به مقصود از سوی خداوند* سنّت ... نام دارد که پیام آیه شریفه ... حاکی از آن است: [nb]حال نداشتم گزینه ها رو کامل بنویسم:-"[/nb]
امداد / توفیق
ولو ان اهل القری آمنوا و اتقوا لفتحنا علیهم برکات من السماء و الارض/ کلا نمد هولاء و هولاء من عطاء ربک و ما کان عطاء ربک محظورا

کانون توفیق و آیه اول رو گرفته ؛ چرا؟ مگرآیه اول مربوط به سنت تاثیر نیکی و بدی در سرنوشت نیست؟
آره، مريوط به تاثير نيكي و بدي در سرنوشته، ولي در صورت لزوم كه توي گزينه ها نبود، اين آيه رو مربوط به توفيق ميگيريم و منطقي هم هست، ميگه كسي كه ايمان بياره و تقوا پيشه كنه، بركات خدا براش مياد، خب اين توفيقه ديگه.

.mary.

مریم
نام مرکز سمپاد
فرزانگان‌امین۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

حرف صدق از لب دیوانه برون می آید زین صدف گوهر یکدانه برون می آید

با توجه به این که صدف استعاره از لب ـو گوهر استعاره از حرف ـه آیا این بیت اسلوب معادله داره؟
:-/

moshiri

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بندر
مدال المپیاد
زکی!

به نقل از سوال تشریحی ـای قلمچی :
حرف صدق از لب دیوانه برون می آید زین صدف گوهر یکدانه برون می آید

با توجه به این که صدف استعاره از لب ـو گوهر استعاره از حرف ـه آیا این بیت اسلوب معادله داره؟
:-/
به نظر من که نه به همین دلیلی که گفتین
بعدم این که "این " مصرع دوم رو به اول وابسته کرده و وقتی مصرع دوم رو جابجا کنیم این سئوال پیش میاد که کدوم صدف؟؟

الهام1375

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
بیرجند
مدال المپیاد
شیمی میخوندم.
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

در سوال 13 کنکور زبان 93،میشه توضیح بدین فرق الگوی هجایی رمه و خانه با گره چیه ؟
باتشکر.

محمّد عرفان

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
برنز شیمی
دانشگاه
علوم پزشکي تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
اینستاگرام

"إذا" و " أينما" جزء ادوات شرط حساب مى شن ؟ من هر جا ديدم مَن ، ما ، إن رو آورده بود فقط ولی به نظرم اين دوتام بايد باشن :-?
و اين سوالم هم هست هنوز ! + رقص مرغان تشخيص حساب مى شه ؟

@rmina@

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Frz 2
شهر
شيراز
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشكي شيراز
رشته دانشگاه
پزشكي

به نقل از محمّد عرفان :
"إذا" و " أينما" جزء ادوات شرط حساب مى شن ؟ من هر جا ديدم مَن ، ما ، إن رو آورده بود فقط ولی به نظرم اين دوتام بايد باشن :-?
و اين سوالم هم هست هنوز ! + رقص مرغان تشخيص حساب مى شه ؟
اره ادات شرط هستن ولي تو كتاب حذف شده
اره تشخيص هس چون ويژگي انساني رو به غير انسان نسبت داديم

بالا