• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مکعب روبیک

کدوم روبیک رو برای شروع انتخاب کنیم؟

• رای‌دهندگان
    19
  • Poll closed .

fateme.RMA

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : مکعب روبیک

هیچکی روش درست حسابی برای حل روبیک 3*2 نداره؟! من خسته شدم اینقدر روش فکر کردم دیگه :|

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0
آموزش مختصر مکعب روبیک

آموزشِ مختصری[nb]That's a Joke!!![/nb] از حلِّ مکعبِ روبیک

خب سلام. ظاهراً خیلیا علاقمندن که یاد بگیرن چطور میشه یک مکعبِ ساده‌ی 3×3×3 رو با هر شرایطی که داره، به طورِ کامل و با روشی مطمئن بسازن.

خب یک روش که شاید روشِ خیلی سریعی نباشه ولی من استفاده می‌کنم، روشِ «فرمول‌بندی»ه که ساده‌س و باید فرمول رو به ذهن بسپارین و البته معنای فرمول رو هم بدونین که چی هست.
این روش رو شاید خیلیا باهاش آشنایی داشته باشن و چیزِ تازه‌ای نباشه ولی خب گفتم که اینجا بگم تا ذخیره بشه :-"

خیــــــــــلی دوس داشتم که با شکل توضیح می‌دادم ولی یه خرده سعی کنید خودتون تصوّرِ فضایی داشته باشید و اینقدر متّکی و نیازمندِ به این که طرف با رسمِ شکل بهتون توضیح بده نباشید :-" :-" :-" [تبرئه]

خب در مرحله‌ی اوّل، باید یک رنگ رو به عنوانِ رنگِ «پایه و کف» در نظر بگیرید - سفید، پیشنهاد میشه. در این صورت، رنگِ سقفِ شما هم مثلاً زرد خواهد شد. اینجا زرد رو یادتون باشه که سقفه!! خیلی مهمه!! - و وجهِ مرتبط باهاش رو - یعنی وجهی که رنگِ وسطش، سفید هست - کامل بسازید؛ منتها به شرطها و شروطها :-"
باید طوری بسازید که حاشیه‌های هر تکّه که یه سمتش طبیعتن سفیده، سمت‌های دیگه‌ش از نظرِ رنگ، با رنگِ تکه‌ی وسطِ اون وجه یکسان باشه. (واضح گفتم دیگه :-? )

بعد از اتمامِ این مرحله، واردِ مرحله‌ی دوّم می‌شیم. (غیب گفتم!)
این مرحله خیلی توضیح دادنش چغره و طول می‌کشه. من الان بغضم گرفت که چجوری این مرحله رو باید توضیح بدم :(( :))
اینجا، باید به لایه‌ی دوّم نگاه کنیم. لایه دوم چیه؟ وجهِ سفیدی که ساختید رو باید رو به پایین بگیرید. می‌بینید که سه لایه وجود داره که لایه‌ی اوّلش کاملاً ساخته شده. می‌مونه دو لایه که اونا هم اگه ساخته شن، کار تمومه.
تو لایه‌ی دوّم، در هر وجه، سه تیکه می‌بینید که خب تیکه‌ی وسطی سرجاشه و درسته. می‌مونه دو تیکه‌ی سمتِ راست و چپ که ممکنه درست باشن و یا نباشن.
نیازی نیست که به لایه‌ی دوّم دست بزنید، فقط کافیه با لایه‌ی بالایی کار کنید تا خود به خود لایه‌ی دوّم هم درست شه! عجیبه ولی همینطوره.
مثلا در لایه‌ی سوّم که رو به سمتِ شما هم قرار داره، باید دنبالِ تیکه‌هایی بگردید که رنگِ زرد توشون نیست. مثلاً نارنجی و سبزه؛ و نباید آبی و زرد یا زرد و قرمز یا .... باشه. خب حالا نارنجی و سبز رو باهاش چیکار کنیم؟ باید دید رنگی که مقابل به چهره‌تونه - نه اونی که سقفه - کدوم رنگه؟ مثلاً نارنجیه. خب سقف رو حرکت بدید و نارنجی رو بیارید رو وجهِ خودش. پس الان تیکه‌هه که نارنجی و سبز داره، زیرش قطعاً تیکه‌ی نارنجیه! خب حالا اینجا یه فرمول باید بکار ببرید:

آموزش فرمولها:

مکعب رو با همون وجهِ سفید که بِیسِ شما هست رو به صورتتون بگیرید. سفید باید پایین باشه.
دست راست رو وجهِ راست باشه. وجهِ راست رو اگه ساعتگرد بچرخونید میشه R، و اگه پادساعتگرد بچرخونید میشه r یا 'R .
دست چپ رو وجهِ چپ باشه. وجهِ چپ رو اگه ساعتگرد بچرخونید میشه L، و اگه پادساعتگرد بچرخونید میشه l یا 'L .
دست چپ رو وجهِ بالا باشه. وجهِ بالا رو اگه ساعتگرد بچرخونید میشه U، و اگه پادساعتگرد بچرخونید میشه u یا 'U .
دست چپ رو وجهِ مقابل باشه. وجهِ مقابل رو اگه ساعتگرد بچرخونید میشه F، و اگه پادساعتگرد بچرخونید میشه f یا 'F .
دست چپ رو وجهِ پشتی باشه. وجهِ پشتی رو اگه ساعتگرد بچرخونید میشه B، و اگه پادساعتگرد بچرخونید میشه b یا 'B .
خوشبختانه با وجهِ پایینی ما کاری نداریم :-"""

خب فرمولی که باید بکار ببرید به این بستگی داره که "سبز" کدوم طرفه. راست یا چپ. که شما خلافِ اون جهت، از گردشِ سقف استفاده می‌کنین. مثلا با مکعبِ من، سبز وجهِ چپِ نارنجیه. پس من از u استفاده می‌کنم.
بعد دو شاخه میشه. اگه از U استفاده کردید، بعدش باید از R و اگه از u استفاده کردید، بعدش باید از l استفاده کنید.

ulUL . اگه هم حالتِ دوم رو داشت، URur

و بعد اون جای خالی سفید رو سرجاش می‌ذاریم.

#S-:

مرحله‌ی سه به بعد رو فردا می‌نویسم! چقد سخت بود توضیح دادنش :))

× اگه تا همین مرحله جایی سوال یا مشکلی دارین بپرسین همینجا تا من نوشته‌م رو اصلاحش کنم تا کامل شه.

خب می‌ریم برا ادامه! :D

در مرحله‌ی سوّم، ما دو لایه‌ی درست‌شده داریم. می‌مونه آخرین لایه که لایه‌ی سقفی هست. اینجا باید به سقف نگاه کنیم! (سقفِ خونه نه، سقفِ مکعب :-" #بامزه ) و فقط و فقط توجّهمون «باید به رنگِ زرد باشه و نه رنگِ دیگر!» . شکل‌های خاصّی ایجاد میشن. اون فایلِ پی‌دی‌افی که صبا معرّفی کرده رو حتماً ببینید. توضیحاتِ من، در واقع همونه! شکل هم داره ولی انگلیسیه و من دارم شرحش میدم :D
صفحه‌ی هفتم، state 4 ، تیکه‌های زرد به شکلِ خط درمیان، یا حالتِ بالاییش، ال عه برعکس. در همه‌ی این اشکال، این فرمول رو استفاده کنید:

FRUruf

توجّه کنید که تو اون شکلِ شماره 4، خط باید رو به رو و موازی با افق تون باشه!! و مثن عمود بر چهره‌ی شما نباشه!!! اینطوری.

تا در نهایت به «به‌علاوه» برسید. وقتی به اون رسیدید، حالا باید از این فرمول مداوم استفاده کنید تا کلاً سقف کاملاً زرد بشه و فقط لایه‌ی سوّم بمونه:

RUrURUUr

حینِ این مسیر هم توجّه داشته باشید ، صفحه‌ی هشتم، اگه به «فلش» رسیدید، باید جهتِ فلش رو به جنوبِ غربیِ شما باشه!
یه شکلِ دیگه هم هست که خاص هست و شمارو تو لوپ می‌ندازه و تو فایل نیست. به این شکله:

* * *
* * *
*

ستاره‌ها تیکه‌های زردن.

خب اینجا باید دقیقاً به همین شکلی که من تایپ کردم مقابلِ خودتون بگیرید و فرمول رو استفاده کنید.

در مرحله‌ی آخر یا چهارم، می‌مونه آخرین لایه!

rFrBBRfrBBrr

صفحه‌ی 9 رو بیارید. می‌خوایم به اون شکل برسیم که نوشته your goal.

+ یه سری نکات هستن که خودتون بر حسبِ تجربه ، بهشون می‌رسید. مثلا اینه که «در این گام، وجهی که ساخته شده رو بذارید پشت باشه» و بعد فرمول رو پیاده کنید.

وقتی این قسمت هم تموم شد، حالا یا هر چهار وجه ، سقفشون، تیکه وسطشون ناکامله، یا یکی از وجه‌ها کامل و بقیه ناکاملن، یا همه کامل میشن! پیش میاد.

وجهِ کامل شده ای اگه وجود داشت رو بذارید B باشه و حالا فرمولِ زیر:

FFULrFFlRUFF

و تمام! P:> <D=

× باز هم تأکید می‌کنم، اون فایلِ پی‌دی‎اف رو بخونید حتماً و همزمان توضیحاتِ اینجانب! رو هم ببینین تا کاملاً دستتون بیاد که چی به چیه. مرحله‌ی دوم رو هم ممکنه یه کم سخت توضیح داده باشم، از رو اون ببینید حله (;

زﮩرا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
کِرمان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی

من یه پیشنهاد دارم.یه فیلم تولید کنید خودتون بعد لینک کنید اینجا.کسی حوصله ندلره اینارو بخونه +انرژی کمتری هم صرف میکنید خودتون.

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0

به نقل از زﮩرا :
من یه پیشنهاد دارم.یه فیلم تولید کنید خودتون بعد لینک کنید اینجا.کسی حوصله ندلره اینارو بخونه +انرژی کمتری هم صرف میکنید خودتون.

فیلم‌های آموزشی که زیاده.
کلاً چطوره حذف کنم پستمو؟ :-"
ایده‌م با شکست مواجه شد مثن :))

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهر خشن
سال فارغ التحصیلی
98
مدال المپیاد
زیستی ناکام
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : آموزش مختصر مکعب روبیک

به نقل از Am!nM . A :
آموزشِ مختصری از حلِّ مکعبِ روبیک

باید طوری بسازید که حاشیه‌های هر تکّه که یه سمتش طبیعتن سفیده، سمت‌های دیگه‌ش از نظرِ رنگ، با رنگِ تکه‌ی وسطِ اون وجه یکسان باشه. (واضح گفتم دیگه :-? )
یکم واضح تر لطفا. :| مرسی.

زﮩرا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
کِرمان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی

نه بزار باشه.من هنوز نصفشو بلد نیستم درست کنم :-" میخوام یاد بگیرم 8-> #نیشاتونو ببندید.یاد نمیگیرم خب.

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0
پاسخ : آموزش مختصر مکعب روبیک

به نقل از Samaneh.T :
یکم واضح تر لطفا. :| مرسی.

ببین وجهِ پایین یا همون سفید، 9 تیکه داره. هر تیکه هم یا در گوشه قرار داده یا وسط. اگه گوشه باشه، دو رنگِ حاشیه‌ای داره. درسته؟ اگه هم وسط باشه، خب یه رنگ همراهِ خودش داره. این کاملا بدیهیه.

خب منظورم این بود که این رنگ‌های همراهِ هر تیکه - که اگه گوشه باشن دوتان و اگه وسط باشن یکی هستن - بالاخره در داخلِ یک وجهی قرار می‌گیرن دیگه. اون وجهه، تیکه وسطش باید همرنگ باشه با این رنگای حاشیه‌ای.

اگه نیفتاد دوباره بتوضیحم :-"

× خودمم نمی‌دونم چرا سخته توضیح دادنش :)) شکل ندارم همینه دیگه!

swz

کاربر فوق‌حرفه‌ای

من خودم از رو اين PDF درست ش مى‌كنم. شايد به‌دردتون بخوره.

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0

به نقل از صَواع. :
من خودم از رو اين PDF درست ش مى‌كنم. شايد به‌دردتون بخوره.

خو آبجی این انگلیسیه :-" البته مشکلی نداره ها :))

بعد روشی که من می‌گفتم هم تقریباً همین روشه. حالا خوب شد که این رو معرفی کردی. من از عکس‌هاش استفاده می‌کنم، مرسی :D

swz

کاربر فوق‌حرفه‌ای

خو برادر من، من خودم يه كلمه ش هم نخوندم ( حالا با يه مقدار اغراق :-‌" ) فقط از رو عكساش رفتم. :-"
بعله خلاصه اين توضيحات تكميلى توضيحات امين ه. :-"

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0
ادامه‌ی آموزش روبیک

ادامه‌ی آموزشِ روبیک رو بخونید اون بالا :-" کامل شده! :D
سوالی داشتید در خدمتم.

× عه رفت صفحه بعد که :))

A.R.P

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
98
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

من رکوردم 2 دقیقست ولی روبیکم بد می چرخه و گرنه 1 دقیقه و خرده ای هم میزنم

swz

کاربر فوق‌حرفه‌ای

می‌گم راه‌حل مکعب آینه‌ای هم داشتید/پیدا کردید رو کنید. :-"
بعدانوشت: خب مثل اينكه با همون راه حل مكعب معمولى ميشه حل ش كرد.

bella_h

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
شهید هاشمی نژاد مشهد
رشته دانشگاه
علوم تربیتی

من رکوردم یه دقیقه و 10 ثانیه
یه بار 40 ثانیه شد ولی خودمم هنو باورم نمیشه فکر کنم توهم بوده =P~

Suspected Girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
علوم‌تربیتی
تلگرام

خُب فکر کنم لازم باشه همین اوّل بگم که؛ امین، پُستت خیلی طولانی بود نخوندم. :-"
بعد اینکه من فقط یه‌روش بلد بودم. اینجور بود که؛اوّل یه وجه رو درست می‌کردی، بعد دو ردیف‌های بالاییِ وجه‌هایی که بغل‌ش بودن، بعد می‌رفتی سراغ وجهِ پایینی و مخالف وجهِ اوّل. بعد با یه‌سری فرمول دونه‌های گوشه‌هاش رو جابه‌جا می‌کردی تا کلِ روبیک درست شه. بعد الآن خیلی وقته کار نکردم با روبیک، فرمول های اون وجه پایینی رو یادم رفته[nb]لازمه بگم حروفِ جهت‌ها رو هم یادم رفته؟ :-"[/nb]. :/ کسی بلده این روش رو؟

سرماخوردگیم

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کاشان

یه سرچ کن تو نت نتیجه های خوبی بت میرسه :>

Suspected Girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
علوم‌تربیتی
تلگرام

به نقل از سرماخوردگیم :
یه سرچ کن تو نت نتیجه های خوبی بت میرسه :>

دقیقاً چه‌عنوانی رو باید سرچ کنم آخه؟ :/

سرماخوردگیم

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کاشان

آقا یکی اینجا پست من ر وحذف کرد چرا :|
یه اسمایلی :-" بود که لینک همون مکعب روبیک بود :|
:-"
الان این بالایی لینکه :>

Suspected Girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
علوم‌تربیتی
تلگرام

اسمایلی رو لینک می‌کنن آخه برادرِ من؟ :/ ملّت فکر کردن اسپم‌ه خُب.

بالا