• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات پزشکی

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
تلاشی بیهوده در المپیاد زیست شناسی!
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی
پاسخ : سوالات پزشکی

با چیزایی که میدونم، حداقل مشکلی که مصرف کم میوه و سبزیجات بوجود میاره، مسائل گوارشیه. :-" حالا مواد و منابعی که از میوه و سبزیجات تامین میشه به کنار.

nazanin.f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از sadlove :
با تشکر از مهیا واقن (:

من هر شب قبل از خواب میزدم اسپری رو . نوشته بود روزی یه پاف :-" فک میکردم مثل اسپری الرژیه ک قبلن داشتم :-"
حالا خ راحت ترم :د

سوال بعد :د

میوه نخوردن مشکلی به وجود میاره ؟ :-"

من فوقش هفته ای یکی دو بار میوه میخورم وقت نمیکنم بخورم :/
رفته رفته سیستم دفاعیت ضعیف میشه
هرروز یدونه میوه بخور حداقل
دکترای تغذیه روزی دوتا میگن یخورین

reflection

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
دانشگاه
UM
رشته دانشگاه
Genetics
پاسخ : کنترل حتما ، درمان هرگز !

من هرچی گشتم راجب لوپوس تاپیک مخصوصی پیدا نکردم پس همینجا میگم
به نقل از H̶O̶S̶E̶I̶N̶ :
سلام .

چرا تو پزشکی امروزی بیشتر بیماری ها کنترل میشن تا درمان؟؟؟

با وجود این همه پیشرفت و هزینه ؟؟؟

رفلاکس ، دیابت، سرطان، انواع بیماری های خودایمنی مثل ام اس ، لوپوس ، آرتریت روماتوئید ، کبد چرب و فشار خون و ...
تستهای تشخیص آزمایشگاهی لوپوس:

تست های خون و ادرار ۲ تست پر کاربرد در جریان تشخیص این بیماری هستند ازجمله:

تست CBC:در این تست ممکن است آنمی و همچنین لکوپنی و ترومبوسیتوپنی مشاهده شود که این حالات معمولا در جریان بیماری لوپوس اتفاق میافتد.

تست ESR: این تست برای بررسی سرعت رسوب گلوبولهای قرمز خون کاربرد دارد که در این آزمایش سرعت بر اساس میزان ته نشینی گلبولها در لوله در مدت ۱ ساعت ارزیابی میشود. در بیماری لوپوس مانند سایر بیماری های سیستمیک و التهابات سرعت رسوب سلولها افزایش میابد.

تستهای بررسی عملکرد کبد و کلیه: با انجام تستهایی روی خون میتوان از عملکرد کبد و کلیه که در جریان لوپوس تحت تاثیر قرار میگیرند آگاه شد

تست آنالیز ادرای: در افراد لوپوسی در این تست مقادیری متفاوت از پروتئین و گلبول قرمز دفع شده که در نتیجه آسیب کلیوی است مشاهده میشود.

تست های سیفلیس:نتیجه مثبت کاذب این تست میتواند بیانگر وجود آنتی بادی ضد فسفولیپیدها در خون باشد که این مساله یک اندکس تشخیصی دیگر در لوپوس است وجود این آنتی بادی باعث افزایش ریسک ایجاد لخته در خون میشود.

تست(ANA( Antinuclear antibody :مثبت شدن این تست بیانگر وجود آنتی بادی ضد هسته سلولها است که این مسئله بیانگر فعال شدن سیستم ایمنی در جهت ساخت اتو آنتی بادی است. نتیجه مثبت نمیتواند تشخیص لوپوس را قطعی کند زیرا این آنتی بادی در سایر بیماریهای اتوایمیون و همچنین برخی از عفونتها و یا مصرف برخی از داروها وجود دارد ولی با نتیجه مثبت، تستهای تائیدی درخواست میشود.

هیچ یک از تستهای فوق به تنهایی تائید کننده لوپوس نیستند و برای رسیدن به به تشخیص نهایی به مجموع نتایج تستها به همراه علائم بالینی توجه میشود.

۲ تست زیر در بررسی آسیبهای حاصل از لوپوس در ارگانهای بدن به کار میرود:

تست X-Ray از قفسه سینه: برای بررسی التهاب در ریه و همچنین بزرگ شدن قلب ناشی از ساخت مایع در پریکاردیوم

تست الکترو کاردیوگرام(ECG):این تست برای بررسی عملکرد قلب و آسیب های احتمالی در جریان بیماری به قلب میباشد.

عوارض بیماری :

این بیماری اثرات مخربی را روی ارگان های مختلف بدن به جامیگذارد ازجمله:

کلیه:آسیب کلیوی در لوپوس شایع و شدید بوده و یکی از عوامل مرگ و میر این بیمارن به شمار میرود برای بررسی وضع کلیه سطح کراتینین خون به صورت مرتب باید چک شود.

آسیب سیستم عصبی مرکزی: آسیب این سیستم حساس در بدن باعث ایجاد اشکال در حافظه تغییر رفتار، سردرد و گاها تشنج میشود.

خون و عروق خونی: این بیماری باعث ایجاد آنمی، خونریزی و ایجاد لخته خون شده و در عروق باعث ایجاد التهاب عروقی(vasculitis) میشود.

قلب: لوپوس باعث التهاب ماهیچه و عروق قلب و همچنین التهاب غشای قلب میشود واحتمال ابتلا به حملات قلبی را افزایش میدهد.

از سایر عوارض لوپوس میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

عفونت: افراد لوپوسی به دلیل مصرف داروهای کورتیکوستروئید وسرکوب گر سیستم ایمنی و همچنین داروهای سیتوتوکسیک مستعد ابتلا به انواع عفونتها میباشند.

سرطان: داروهای مصرف شده در درمان لوپوس باعث افزایش ریسک ابتلا به سرطان به ویژه لنفوم غیر هوچکین و سرطان کبد ریه و مجرای صفراوی میشوند.

زنان با لوپوس در دوران بارداری شانس بیشتری برای ابتلا به فشار خون بالا دارند و همچنین خطر سقط جنین در این زنان بیشتر است.

درمان:

در درمان بیماری بر اساس شدت بیماری و علائم داروهای مختلفی تجویز میشود ولی معمول ترین درمان که تقریبا پایه درمان در هر حالتی از بیماری است شامل درمان های زیر است:

۱- استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی(NSIDs): این داروها به منظور کاهش التهاب و علائم درد ناشی از التهاب کاربرد دارد از جمله این داروها میتوان ناپروکسن و ایبوپوفن را نام برد البته داروهای قوی تری هم در دسترس است که ممکن است پزشک با توجه به علائم تجویز کند.

۲- داروهای ضد مالاریا: اگرچه ارتباطی بین مالاریا و لوپوس وجود ندارد ولی داروهای ضد مالاریا دیده شده که اثرات کنترلی خوبی روی لوپوس دارند. از پر مصرف ترین داروهایی که در درمان مالاریا کاربرد دارد میتوان داروی Hydroxychloroquin را نام برد. از عوارض این بیماری عوارض بینایی و ضعف ماهیچه ای را میتوان ذکر کرد.

۳- کورتیکوستروئیدها: داروهای ضد التهاب استروئیدی که برای درمان علائم التهاب و کنترل التهاب و همچنین کنترل سیستم ایمنی کاربرد دارد. مصرف این داروها در دراز مدت عوارضی مانند کاهش وزن، افزایش استعداد ابتلا به عفونتها، دیابت، افزایش فشار خون و پوکی استخوان را ایجاد میکند. پزشک برای درمان تلاش میکند که کمترین دوز موثر در درمان را انتخاب کند و با مصرف مکملهایی مانند کلسیم و ویتامینD ریسک ابتلا به پوکی استخوان را کاهش دهد.
درمان علائم و نشانه ها در ارگان ها:

درد مفاصل: در کنترل درد مفاصل از NSIDs استفاده میشود و در موارد شدیدتر از داروهای ضد ملاریا و کورتیکوستروئیدها استفاده میشود.

راش های پوستی: برای جلوگیری از ایجاد راشهای پوستی فرد نباید در معرض آفتاب قرار گیرد و حتما از لباسهای پوشش دهنده و کرم های ضد آفتاب استفاده شود همچنین از داروهای کورتیکوستروئید موضعی نیز برای کاهش التهابات پوستی استفاده میشود.

التهاب ریه وقلب: این حالات توسط کورتیکوستروئیدها ، ضد مالاریا و NSIDs کنترل میشوند.

در درمان انواع پیشرفته و تهاجمی تر لوپوس از دوزهای بالای کورتیکوستروئیدها و همچنین داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مانند (cyclophosphamide (Cytoxan) , zathioprine (Imuran

میتوان استفاده نمود ، این داروها باعث افزایش ریسک ابتلا به عفونتها و سرطان و همچنین ناباروری میشوند.
درمان های کلینیکال:

۱- پیوند سلولهای بنیادی مغز استخوان برای تجدید سیستم ایمنی

۲- استفاده ازDehydroepiandrosterone (DHEA : دیده شده که فرم های سنتتیک این هورمون در بهبود کیفیت زندگی بیماران لوپوسی موثر است ولی مکانیسم اثر آن هنوز شناخته نشده است.

مراقبت های فردی: برای بهبود کیفیت زندگی رعایتی نکاتی از جمله استراحت کافی،ورزش، تغذیه مناسب، دوری از نور آفتاب و اجتناب از مصرف سیگار لازم است.

امیدوارم مطالب گفته شده در مورد بیماری لوپوس براتون مفید باشه. [nb] ترجمه از ا این سایت :-"
[/nb]

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

با مشکل تکون دادن پا در حالت نشسته که آشنا هستید؟
من خودم این مشکل رو دارم و توی کلاس و دانشگاه هم میبینم که بعضی‍های دیگه هم سر کلاس مشغول تکون دادن پاهاشونن.
خوب علت و راه حل این مشکل چیه؟

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

به نقل از NEO :
با مشکل تکون دادن پا در حالت نشسته که آشنا هستید؟
من خودم این مشکل رو دارم و توی کلاس و دانشگاه هم میبینم که بعضی‍های دیگه هم سر کلاس مشغول تکون دادن پاهاشونن.
خوب علت و راه حل این مشکل چیه؟

مشکله ؟

عادته یه جورایی .

فقط شنیدم اونهایی ک استرسشون بیشتر باشه با شدت بیشتری تکون میدن .

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از sadlove :
مشکله ؟

عادته یه جورایی .

فقط شنیدم اونهایی ک استرسشون بیشتر باشه با شدت بیشتری تکون میدن .

بنظر من آره.
من شنیدم تیک عصبیه.(اصلا تیک عصبی به طور کلی یعنی چی؟)

شاید استرس یکی از دلایلش باشه ولی من دنبال علت اصلی و راه درمانشم.

مهرناز: درست برداشت کردی.
منم همیشه مشغول تکون دادن پامم.

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

به نقل از NEO :
بنظر من آره.
من شنیدم تیک عصبیه.(اصلا تیک عصبی به طور کلی یعنی چی؟)

شاید استرس یکی از دلایلش باشه ولی من دنبال علت اصلی و راه درمانشم.

ببین اون تیک عصبی غیر ارادیه .

مثلن دیدین بعضی ادمها یهو یکی پلکاشون میپره ؟ یا رو کشکک ززانو تونون بزنین وقتی رو صندلی نشستین میپره پا بدون اراده . حالا فرض کنین یکی بدون اینکه بزنیم به پاش یهو نا خوداگاه پاش بپره بالا :د این تیک عصبیه :د

اما اینی ک شوما میگی اگه درست من برداشت کرده باشم تقریبن ارادیه . هعی پاشونو تکون میدن وقتی نشستن :/
خودمم خیلی عادت دارم تکون میدم :د حتی چهارزانو نشستم زانومو تکون میدم :د رو صندلی ک وا مصیبتا :د

عایا من درست برداشت کردم ؟

:-"

@ ادیبه : ینی من بیمارم ؟ :-" :)) فک کنم منظورش همون دومی ک گفتیه :د همونی ک منم برداشت کردم :د

galexy-A.R

کهکشـــــــان
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
Bushehr
سال فارغ التحصیلی
1392
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
اینستاگرام

یه سندرم پای بی قرار داریم، که این ، اون نیست :-" چون این سندرم فرد توی پا احساس کرختی یا سوزش میکنه و برای همین تکان های شدید داره. بعد اون درمانش دارویی ه فکر کنم.

یه عادت رفتاری داریم که تکان دادن شدید پاهاست. معمولا بخاطر استرس و اضطرابه اما به مرور زمان میتونه تبدیل به عادت بشه و حتی بدون اضطراب هم فرد اون رفتار رو انجام بده.
روش درمانش روان درمانی ه گویا. و نکته اش اینه که هروقت متوجه ش شد فرد، متوقفش کنه به طور ارادی.

حالا جدای اینها، اون تیک برای خودم سوال شد. چک کردم یه همچین جمله ای داریم:

تکان دادن ناخودآگاه و غیر ارادی پاها هنگام کار نیز نوعی تیک محسوب می‌شود که اگر روی آن تمرکز کنیم می‌توانیم مانع آن شویم. انجام حرکات تیک گاهی باعث می‌شود استرس فرد کمی کاهش یابد اما به هر صورت این بیماران باید تحت درمان دارویی قرار گیرند.

حالا من نتونستم برداشت کنم که این همون مشکل مورد بحث ه ایا ؟ یا نه :-"

@مهرناز : ما همه بیماریم. خوشا بحال انکه بداند که بیماری اش چیست و درمان کند :-فیلسوف ، تازه از عوارض ش میشه آزاردهنده بودن برای اطرافیان :))
6

• لایک
امتیازات: NEO

nazanin.f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

من تو یه مقاله ای خونده بودم علت اینکه یکی پاشو تکون میده همش اکثرا از استرس و کم خونی هستش :-?

• لایک

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

مرسی از توضیحات کاملتون.
تا حد زیادی علتش برام مشخص شد.
خوب حالا راه درمانش چیه؟ :D
اگه درمانش داروییه باید چه دارویی تهیه کنم؟

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

به نقل از NEO :
مرسی از توضیحات کاملتون.
تا حد زیادی علتش برام مشخص شد.
خوب حالا راه درمانش چیه؟ :D
اگه درمانش داروییه باید چه دارویی تهیه کنم؟

سعی کن "اراده" کنی تکون ندی زیاد . چون یه کار ارادیه ک فقط "عادت" کردی بهش :د

حالا خیلی هم استرس داری خودت فک میکنی بابونه بخور هر شب .

• لایک

مت

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمان

به نقل از sadlove :
حالا خیلی هم استرس داری خودت فک میکنی بابونه بخور هر شب .

برای رهایی از استرس و آرمش اعصاب، از دمنوش های گیاهی که استفاده میکنی، به طبع خودتون و اون دمنشون هم توجه کنید؛
مثلا بابونه گرمه..
از بهار نارنج، گل گاو زبان، اسطوخودوس، ریحان و زعفران هم میتونی استفاده کنی
زعفران هم گرمه و...

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

به نقل از ! Pearl ! :
برای رهایی از استرس و آرمش اعصاب، از دمنوش های گیاهی که استفاده میکنی، به طبع خودتون و اون دمنشون هم توجه کنید؛
مثلا بابونه گرمه..
از بهار نارنج، گل گاو زبان، اسطوخودوس، ریحان و زعفران هم میتونی استفاده کنی
زعفران هم گرمه و...
بهار نارنجم اگه حافظم یاری کنه درست , گرمه :-"

میتونه چیزای خنک هم بعد بابونه بخوره . من خودم بابونه میخورم اما خب تو طول روز چیزای خنک هم میخورم ک گرمیم نشه چون طبعم گرمه .

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

من اعتیاد شدید به خوردن فلفل دارم. (منظورم فلفل سالم سبز، هم نوع تند و هم شیرینشه.)
آیا در دراز مدت این واسه من مشکلی ایجاد نمیکنه؟
از لحاظ خاصیتی تفاوتی هم بین تند و شیرینش وجود داره؟
در کل فلفل چه فواید و ضررهایی داره و آیا مصرفش باعث بیماری‌های قلبی هم میشه؟

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

فلفل بدنو مقاوم میکنه .

استاد زیستمون میگفت فلفل بخورین سرما نمی خورین .

منم ب شخصه دیدم . امسال سرما نخوردم اصن . البته من تند میخورم فقط .

میگن تپش قلب میاره دروغ یا واقعیتشو نمیدونم خودم ندیدم اثرش روی خودم :-?

ضد سرطان هم هست..

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از NEO :
من اعتیاد شدید به خوردن فلفل دارم. (منظورم فلفل سالم سبز، هم نوع تند و هم شیرینشه.)
آیا در دراز مدت این واسه من مشکلی ایجاد نمیکنه؟
از لحاظ خاصیتی تفاوتی هم بین تند و شیرینش وجود داره؟
در کل فلفل چه فواید و ضررهایی داره و آیا مصرفش باعث بیماری‌های قلبی هم میشه؟
از دید پزشکی کلاسیک فلفل غنی از انتی اکسیدان و مفید برای قلب هست. مخصوصا جوان ها که بیماری قلبی ندارن.البته مقدار بالای اون میتونه تحریک کننده باشه.
هم تحریکات الرژی مثل تحریک پوستی و ورم کردم راه تنفسی هم تحریکات قلبی و سمپاتیک.
میگن استفاده فلفل میتونه تا 25 درصد متابولیسم پایه رو افزایش بده و به کاهش وزن کمک کنه
از دید پزشکی سنتی که جامع نگر تره فرد به فرد فرق داره. بستگی به طبع شما داره.من خودم این دید رو بیشتر قبول دارم.
فلفل طبع گرم و خشک داره مخصوصا نوع تندتر فلفل بیشتر این جوری هست.
کسی که غلبه سودا داره فلفل براش خوب نیست بالعکس کسی که غلبه بلغم داره فلفل کم کننده ست.
مثلا فلفل در کل باعث افزایش کارکرد دستگاه گوارش میشه و نفخ رو کاهش میده.
از جهت روانی گرم و خشک تر شدن باعث rigid شدن ادم میشه. انعطاف ذهنی رو در تصمیم گیری و انتخاب کم میکنه و ادم ثبات بیشتری در عقایدش خواهد داشت. مثل بابابزرگها مثلا. کلا کسی نمیتونه زیاد رای ادم رو بزنه و با حرف زذن نرم نمیشه
البته باعث افزایش ترافیک ذهنی و هجوم افکار به ذهن هم میشه، گاهی افکار منفی و با حجم بالا به سراغ فرد میاد
از جهت خواب و بیداری : خواب رو کم میکنه و باعث افزایش هوشیاری میشه.
برای افراد خواب الوده خوبه

برای جوان های مجرد ترجیحا توصیه نمیشه چون گرم شدن طبع بدن تبعات داره و باعث افزایش میل جنسی و اذیت شدن فرد میشه
الانم که فصل خشکی هست، فلفل زیاد جالب نیست خوردنش...بهار خوبه
باید دید وضعیت خودتون چه جوریه
با توجه به اطلاعات دیگه ای که تو تاپیکای دیگه مثل بی خوابی دادین من به شما توصیه میکنم کم تر استفاده کنید یا حداقل نوع شیرین رو استفاده کنید.

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine

یه سوال عمل دریچه قلب خطرناکه؟ :-"

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

به نقل از The Sustainables :
یه سوال عمل دریچه قلب خطرناکه؟ :-"
خب هر عملى يك مقداري ريسك داره و خطرناكه و خب عمل هاى قلب جاى خودشون رو دارند،ريسكش با بقيه عمل هاى قلب فرقى نداره اما عوارض بعد عملش و احتمال تجديد عمل يكم بالاتره چون به هر حال فشارى كه روى دريچه هاست زياده و پزشكا خيلي با دقت تر بايد كار كنند ولى تا جايى كه من ديدم كسايى تجديد عمل كردن مثلا ١٪ بودن زياد نبودن،نگران نباش :D

Swallow

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
tbrz
سال فارغ التحصیلی
97

آیا زیاد اب خوردن برای بدن یا کلیه ها ضرر داره؟

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

اتفاقا آب زیاد خوردن برای کلیه خوبه. برای بدن خوبه. برای پوست هم خوبه.
ولی طبیعتا از یه حدی بالاتر دیگه ضرر داره. حدی که خودت هم حس می کنی دیگه زیادی آب خوردی. ب

بالا