• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات دارویی

• شروع کننده موضوع

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی
سلام.
تو این تاپیک هر سوالی که فکر میکنین میشه از یه داروساز پرسید رو بپرسید.
منم سر وقت میام و موضوعاتی که میشه از یه داروساز پرسید رو مطزح میکنم.

Nooshin_d

نوشین
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی
پاسخ : سوالات دارویی

سلام. قضیه ی 180 واحدی چی شد؟ دلیلش چیه؟

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به عنوان یه داروساز توضیح بده که چرا آمپول سیستم دفاعی بدن رو بعد از یه مدت ضعیف یا ویروس‌ها در برابر خودش مقاوم میکنه؟
(مثل همون اثر دراز مدت حشره‌کش روی پشه.)

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

عایا مونته لوکاست باعث حالت تهوع میشه ؟ یا لوراتادین ؟

من خیلی حالت تهوع دارم یه مدته . گفتم شاید برا داروهام باشه :rolleyes:

Nooshin_d

نوشین
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

یه سوال دیگه برام پیش اومد. یا پیش آوردن.
اینکه چرا یه داروساز حق تجویز دارو نداره؟ یا تزریق آمپولی که خودش ساخته یا ترکیبشو میدونه؟ ( تزریقات)اصن داغون شدم اینو یادم آوردن :|

• شروع کننده موضوع

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از نوشين :
سلام. قضیه ی 180 واحدی چی شد؟ دلیلش چیه؟
سوالت مربوط به این تاپیک نمیشه ولی تصویب شد 18 ام این ماه
این دو تا رو بخون
http://www.isna.ir/fa/news/93121810650/%D9%84%D8%B2%D9%88%D9%85-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D9%86%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D8%AC%D8%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C

http://www.isna.ir/fa/news/93121810659/%D8%AD%D8%B0%D9%81-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D9%88%D9%86-%D8%B9%D9%84%D9%88%D9%85-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D9%86-%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%AF%DB%8C

به نقل از نوشين :
یه سوال دیگه برام پیش اومد. یا پیش آوردن.
اینکه چرا یه داروساز حق تجویز دارو نداره؟ یا تزریق آمپولی که خودش ساخته یا ترکیبشو میدونه؟ ( تزریقات)اصن داغون شدم اینو یادم آوردن :|
چون حق تجویز با پزشکه.
در خارج از کشور طیف وسیعی از داروها به دست داروساز تجویز میشن لی لیست داروهای otc در ایران بسیار محدوده. همچنین داروساز های ما هم اصلا اطلاعات مناسبی ندارن.
به نقل از NEO :
به عنوان یه داروساز توضیح بده که چرا آمپول سیستم دفاعی بدن رو بعد از یه مدت ضعیف یا ویروس‌ها در برابر خودش مقاوم میکنه؟
(مثل همون اثر دراز مدت حشره‌کش روی پشه.)
آمپول؟ چه آمپولی؟
آمپول صرفا یک دیوایس و وسیله برای delivery دارو به بدن. داروش چی بوده؟
مثلا آنتی بیوتیک،کورتون،و..
میزان مصرف داروهای تزریقی در ایران به نسبت جمعیت، 4 برابر میانگین جهانی هستش.حتی کشور های افریقایی وضعیت بهتری از ما دارند.

بله مصرف غیر منطقی آنتی بیوتیک ها مثل آزیترومایسین موجب افزایش مقاومت میکروبی میشه.
مصرف نا به جای کورتون ها مثل دگزامتازون هم باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن میشه.
هر دو این داروها برای سرماخوردگی معمولی در کشور ما جویز میشن.
شما کدوم رو دوست داری بدونی اون رو توضیح بدم.
به نقل از sadlove :
عایا مونته لوکاست باعث حالت تهوع میشه ؟ یا لوراتادین ؟

من خیلی حالت تهوع دارم یه مدته . گفتم شاید برا داروهام باشه
جز عوارض لوراتادین که هست ولی مونته لوکاست بالای 15 سال این عارضه کم تر دیده شده .(جز عوارض برای بالای 15 سال ننوشته) زیر 14 سال ولی اونم جز عوارضش هست.
جفت داروهاتو در ساعت مشخصی از روز و اگر اذیتت میکنه همراه غذا بخور.
در کل میتونه مال هرکدومشون باشه.
کل داروهایی که میخوری رو توی خصوصی بهم بگو شاید تداخلی هست.

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

دوستان،لطفاً اگر سوالی درباره "رشته داروسازی" دارید به انجمن مربوط مراجعه کنید؛از این به بعد پست های این تیپی رو حذف می کنم.

× همیشه می گن که اگر داروئی تاریخ مصرفش می گذره یا به هر دلیل دیگه ای میخوایم دور بریزیمش،توی فاضلاب یا سطل زباله نندازیم و به روش های مناسبی که داروسازها توصیه می کنند اون ها رو دفع کنید؛خب این روش های چی هستند؟به غیر از این دو راهکار،روشی برای از بین بردن زباله هست؟؟

• شروع کننده موضوع

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از ماهِ ـشاد :
دوستان،لطفاً اگر سوالی درباره "رشته داروسازی" دارید به انجمن مربوط مراجعه کنید؛از این به بعد پست های این تیپی رو حذف می کنم.

× همیشه می گن که اگر داروئی تاریخ مصرفش می گذره یا به هر دلیل دیگه ای میخوایم دور بریزیمش،توی فاضلاب یا سطل زباله نندازیم و به روش های مناسبی که داروسازها توصیه می کنند اون ها رو دفع کنید؛خب این روش های چی هستند؟به غیر از این دو راهکار،روشی برای از بین بردن زباله هست؟؟
داروهاتون اگر رادیو اکتیو هستن که بحث خودشو داره. ولی داروهای عادی:
این که میگن همین جوری دور نریزید اینه که ممکنه کودک یا حیوان یا فرد دیگه ایه اون ها رو بخوره.
در خارج از کشور کمپین هایی برای جمع آوری داروهای تاریخ گذشته دارند.
در حالتی که فرد دسترسی به مرکز جمع آوری داروی تاریخ گذشته نداره،Jوصیه میشه توی سینک یا تولت بریزه دارو رو.
البته اونم نه همه ی دارو ها رو..یک لیست هست که داروهای خطرناک تر رو ذکر کرده.در لینک آخر مطلب میتونید ببینیدش.
در کل ،قبل از دور ریختن نوشته روی بسته بندی دارو رو مخدوش کنین تا بعدا کسی ازش استفاده نکنه و اونو داخل یک پلاستیک قرار بدین و درش رو ببندین. همین.
منبع:سایت FDA
http://www.fda.gov/Drugs/ResourcesForYou/Consumers/BuyingUsingMedicineSafely/EnsuringSafeUseofMedicine/SafeDisposalofMedicines/ucm186187.htm

• شروع کننده موضوع

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

برای چه مشکلاتی میتونیم از داروساز مشاوره بخوایم و مستقیم پیش پزشک نریم?
اول پیش داروساز بریم و در صورت لزوم ما رو به پزشک ارجاع بده یا مستقیم بریم دکتر امنیتش بیشتره?
ایا داروساز درسی مربوط به بیماری ها خونده یا از روی حس مسءولیت و دل رحمی یا برای فروش بیشتر دست به فروش افلام بدون نسخه میکنه و سوالاتی که ازش در مورد بیماری مون میپرسیم رو از روی مطالعات شخصی و تجربه شخصی جواب میده?

نطرتون رو بگین من جواب درست رو هم میگم

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

فرق یک قرص آهن ایرانی با خارجی چیه؟ قیمت هاش وحشتناک فرق دارن !

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از بره ناقلا :
برای چه مشکلاتی میتونیم از داروساز مشاوره بخوایم و مستقیم پیش پزشک نریم?
اول پیش داروساز بریم و در صورت لزوم ما رو به پزشک ارجاع بده یا مستقیم بریم دکتر امنیتش بیشتره?
ایا داروساز درسی مربوط به بیماری ها خونده یا از روی حس مسءولیت و دل رحمی یا برای فروش بیشتر دست به فروش افلام بدون نسخه میکنه و سوالاتی که ازش در مورد بیماری مون میپرسیم رو از روی مطالعات شخصی و تجربه شخصی جواب میده?

نطرتون رو بگین من جواب درست رو هم میگم

به ترتیب:

برای دونستن اینکه برای درمان بیماری‌های ساده چه قرص‌هایی رو مصرف کنیم میتونیم از یه داروساز سوال بپرسیم.
من خودم چندبار پیش اومده که نمیدونستم فلان دارو چیه و زنگ زدم اروژانس و سوال کردم. :D
البته اونها داروساز نیستن ولی خوب اطلاعاتشون در حد همون‌ها هست تا حدودی.

مستقیم پیش دکتر. چون دکتره که کارش تشخیص بیماریه نه داروساز.

خوب این تا حد زیادی بستگی به خود شخص داروساز داره و نمیشه برای همه یه جواب کلی داد.

Odette

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
Teheran _Minsk
دانشگاه
Belarusian State Medical University
رشته دانشگاه
Med student

به نقل از میم ح میم دال :
فرق یک قرص آهن ایرانی با خارجی چیه؟ قیمت هاش وحشتناک فرق دارن !
در مواد اولیه زیاد تفاوت ندارن چون تا حدودی یکسانن ولی خب اثر بخشی دارو فقط به اون ماده اولیه مربوط نمیشه فرآیند ساختش خیلی مهمه در ایران در تهیه ماده اولیه مشکل دارن و همه ی مواد اولیه رو نمیتونن درست کنن تامین کنن بخاطر این مساله دارو هایی مثل آهن خارجی کیفیت بهتری دارن و ماندگاری بیشتری هم دارن

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از Odette :
در مواد اولیه زیاد تفاوت ندارن چون تا حدودی یکسانن ولی خب اثر بخشی دارو فقط به اون ماده اولیه مربوط نمیشه فرآیند ساختش خیلی مهمه در ایران در تهیه ماده اولیه مشکل دارن و همه ی مواد اولیه رو نمیتونن درست کنن تامین کنن بخاطر این مساله دارو هایی مثل آهن خارجی کیفیت بهتری دارن و ماندگاری بیشتری هم دارن
معده رو هم کمتر آزار می‌دن! من وحشتناک حالم بد می‌شه و به وضعیت بدی می‌افتم وقتی قرص آهن ایرانی می‌خورم. ولی با قرص آهن‌های خارجی مشکلی ندارم. چرا اینجوریه؟

Odette

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
Teheran _Minsk
دانشگاه
رشته دانشگاه
Med student

به نقل از مهســـــــــــــا :
معده رو هم کمتر آزار می‌دن! من وحشتناک حالم بد می‌شه و به وضعیت بدی می‌افتم وقتی قرص آهن ایرانی می‌خورم. ولی با قرص آهن‌های خارجی مشکلی ندارم. چرا اینجوریه؟

اولا که اگه ناراحتی معده وجود داره که اصلا باید با مشورت پزشک قرص آهن رو مصرف کرد ولی در حالت کلی قرص آهن یکسری عوارض داره که قرص های خارجی املاح ارگانیک دارن و بدن راحت‌تر تحمل می‌کنه و اون عوارض خیلی کم پیش میاد رخ بدن اما تو قرص های ایرانی املاح کانی وجود داره که تو بعضی افراد باعث عوارض میشه

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از Odette :
اولا که اگه ناراحتی معده وجود داره که اصلا باید با مشورت پزشک قرص آهن رو مصرف کرد ولی در حالت کلی قرص آهن یکسری عوارض داره که قرص های خارجی املاح ارگانیک دارن و بدن راحت‌تر تحمل می‌کنه و اون عوارض خیلی کم پیش میاد رخ بدن اما تو قرص های ایرانی املاح کانی وجود داره که تو بعضی افراد باعث عوارض میشه
آهان مرسی :)
نه من ناراحتی معده ندارم. تنها چیزی که به شدت وضعمو به هم می‌ریزه همین خوردن قرص آهن ایرانیه. با خارجی‌هاش اوکیم :)
مرسی

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

منم تازگی قرص آهن ایرانی خوردم. اتفاقا منم به مشکل خوردم در مورد معده و دل درد. الان تازه پی بردم از قرص های آهن بود!

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

منم فقر آهن دارم و قرص آهن مى خورم. يه زمانى خارجى مى خوردم، اين اواخر ايرانى، مشكلى هم كلاً برام ايجاد نشده.
از نظر اثر بخشى و اينا كه تفاوتى ندارن؛ نه؟

Odette

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
Teheran _Minsk
دانشگاه
رشته دانشگاه
Med student

به نقل از Mysterious Quéèn :
منم فقر آهن دارم و قرص آهن مى خورم. يه زمانى خارجى مى خوردم، اين اواخر ايرانى، مشكلى هم كلاً برام ايجاد نشده.
از نظر اثر بخشى و اينا كه تفاوتى ندارن؛ نه؟
نه فقط عوارض کمتری قرص های خارجی نسبت به ایرانی دارن

• شروع کننده موضوع

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

قرص های اخرجی اگر منظورتون ففول هست، انتریک کوت هستن و اثربخشی کمتری دارند، به درد درمان کم خونی نمیخورن و برای پیشگیری خوب هستن.جذب اهنشون بسیار کمه.

قرص های ایرانی رو اگر اذیت میکنن بعد غذا بخورید دو هفته تا بدنتون عادت بکنه.

قرص خارجی تون رو اسم برند بگید تا دقیق تر بگم.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از بره ناقلا :
قرص های اخرجی اگر منظورتون ففول هست، انتریک کوت هستن و اثربخشی کمتری دارند، به درد درمان کم خونی نمیخورن و برای پیشگیری خوب هستن.جذب اهنشون بسیار کمه.

قرص های ایرانی رو اگر اذیت میکنن بعد غذا بخورید دو هفته تا بدنتون عادت بکنه.

قرص خارجی تون رو اسم برند بگید تا دقیق تر بگم.
من ایرانی‌‌ها رو ۶ ماه خوردم و واقعا تو اون ۶ ماه خیلی آزار دیدم و هربار بعد از خوردنش(که بعد از ناهار می‌خوردم) تا شب حال بسیار بدی داشتم.
اونی که الان می‌خورم اینه.

بالا