• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تک فرزندی، خوب یا بد؟

شما بچه ی چندم خونوادتونید؟

• رای‌دهندگان
    477
وضعیت
موضوع بسته شده است.

paml

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتی
شهر
اهواز
دانشگاه
شهیدبهشتی
پاسخ : تک فرزندی، خوب یا بد؟

به نقل از انعکاس :
و خوب در این موردی که روانشناسی موضوع رو بررسی کرده، قطعا نقل قول هایی از تعداد محدودی از روانشناس های معتبر(!!!) می تونه به همه کمک کنه.

اگر لطف کنید نقل قول و کتاب یا مقاله رو با شماره ی مربوطش بذارید می تونه خیلی کمک باشه به ادامه ی بحث.

ببينيد من نميتونم چون تو يك برنامه ماهواره اي ديدم

از آقاي دكتر هلاكويي

3 4 تا مدرك داره
تو ويكيپديا هم هست زندگي نامش فك كنم
آمريكا زندگي ميكنه
قبلا استاد دانشگاه تهران بوده

farhid

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
مرحله 1 کامپ
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
سخت افزار

خوب نیست

از نظر یه بچه بخوام بگم حتی خوبه که آدم 4 تا خوهر برادر داشته باشه خیلی به درد می خورن البته اگه خودت بچه ی اول نباشی :D
در کل هم خیلی بهتر تک فرزند بودن البته همه ی اینا با درنظر گرفتن وضع مالی مناسب خانواده برای تامین اوناس

از نظر پدر مادر فک کنم همون یکیشم زیاده :-" کلی دردسر داره خب!!

Dr.slayer

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
kerman
رشته دانشگاه
خلبانی

من با تک فرزندی مخالفم!چيه بچه همش تنهاست!
بچه فقط دوتا ;يک دختر ,يک پسر :) همين ديگه :D

عَنّآب ؛؛)

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر ۹۵
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از انعکاس :
به نظرم تک فرزندی خیلی هم خوب می تونه باشه. وقتی فقط یک فرزدن هست، خانواده فرصت بیشتری می تونن برای اون تک فرزند بذارن. از طرفی هزینه ی تحصیلات هم کمتر میشه یا اگه کمتر نشه کیفیت تحصیل بیشتر میشه.

تصور کنید دو تا فرزند با اخلاف سنی کم. هر دو وارد دانشگاه میشن. اگه نخوان در ایران دانشگاه برن و در عوض در یک دانشگاه خوب در یک کشوری مثل کانادا تحصیل کنن. هزینه ی هر سال ۲۰ هزار دلار باشه. این خانواده مجبور خواهد بود ۴۰ هزار دلار سالانه برای تحصیل هر دو فرزند بده، و این غیر ممکن هست. از طرفی نمی تونه قبول کنه که در حق یکی از بچه ها به خاطر اون یکی ظلم بشه و از تحصیل بمونه => هر دو فرزند از حق تحصیل در یک کشور و یک دانشگاه خوب بی بهره میمونند.

از طرفی اگه از جنبه ی فرزند بودن خارج و از دید والدین نگاه کنیم. باز هم تک فرزندی خیلی راحت تر هست. اگر مادر این فرزند کارمند باشه. ۶ ماه برای زایمان و بعدش باید مرخصی بگیره. و اگه بچه ی دوم با فاصله ی کم به دنیا بیاد یعنی این مادر مدت خیلی زیادی از دو سالش رو تو مرخصی بوده و این یعنی دوری از محل کار و افت توانایی کاریش.

درسته که تشکیل خانواده و داشتن فرزند می تونه یک حس خوب داشته باشه. ولی قطعا بالاترین ارزوی فرد این نیست که بچه دار بشه و از همه ی هدف هاش بزنه و موقعیت خوب شغلیش رو از دست بده.

شما خیلی داری ار جمبه ی مادی میبینی قضیه رو!

مگه تحصیل تو ی دانشگاه ـه خوب چقد از زندگی یه آدمه؟

آدم وختی از نظر محبت و تنهایی و اینا کم میاره حاضره از خیلی چیزا بزنه که به دست بیاره اینارو!

دیگه تحصیل تو فلان دانشگاه ک چیزی نیس!

زﮩرا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
کِرمان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی

خیلی هم یه طرفه به قضیه نگاه نکنید تک فرزندی مسلما علاوه بر معایبی که داره مزایایی هم داره شما حالتیو حساب کن که طرف 10 تا بچه داره بعد این ده تا هیچکدوم از نظر شغلی اجتماعی و ... در شرایط مناسبی نیستن خب این بنظرم کمبود توجه والدینه که حالا اگه همین خانواده 1 بچه داشتن تمرکز بیشتری روش داشتن و این شرایط و به دنبالش اوضاع فجیع تری پیش نمیومد...داشتن تعداد بیشتر بچه در صورتی خوبه که پدرومادر بتونن به همشون به یه اندازه توجه و تمرکز داشته باشن و نیازاشونو (چه اقتصادی چه عاطفی ) بر طرف کنن و خب این بنظر من یه امر محاله عقلیه که یک نفر بتونه دقیقا مقداری که به فرزندش (درحالت تک فرزندی )توجه داره به همون میزان به بچه هاش (در حالت بیشتر از یه فرزند ) توجه داشته باشه

paml

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتی
شهر
اهواز
دانشگاه
شهیدبهشتی

خب شما ديگه افراط نكن

بهترين تعداد 2 تاست بعدش 3 تا

بقيش ديگه حالت هاي خوبي نيست

زﮩرا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
کِرمان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Jok3r :)) :
خب شما ديگه افراط نكن

بهترين تعداد 2 تاست بعدش 3 تا

بقيش ديگه حالت هاي خوبي نيست

من داشتم مثــــــــــــــــال میزدم ...بعدشم فرقی نداره 10 تا با 3 تا فرق داره ولی نه اونقدری که 3 تا با یکی فرق داره

هرکی نفهمید مشکل خودشه :-"

paml

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتی
شهر
اهواز
دانشگاه
شهیدبهشتی

به نقل از زﮩرا :
من داشتم مثــــــــــــــــال میزدم ...بعدشم فرقی نداره 10 تا با 3 تا فرق داره ولی نه اونقدری که 3 تا با یکی فرق داره

هرکی نفهمید مشکل خودشه :-"

خوب مثالت غلطه

يعني الان شما 2 تا بچه رو = 7 تا بچه كردي

من كه قانع شدم :D

Ali.SH

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
HIV
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
اینستاگرام

اين كه تمامه وقت و انرژي پدر مادر برا يه بچه باشه بد نيست في الذات :د (هر چند كه باز هم من نظرم اينه كه تفاوتي ندارن از نظر صرف وقت :-")
ولي واقعا اونايي كه تك فرزندن تا حالا نشده با خودشون مثلا بگن اه چقد پدر و مادرم به كارايه من حساسن؟ يا چقدر اينا به من گير ميدن؟ كه همين گير دادنايه زياد ناشي از ترس! پدر مادر و افراطشون در تربيت صحيح باشه؟

و خاك خورديم با اين پست :)) پسته خاك دار

reflection

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
دانشگاه
UM
رشته دانشگاه
Genetics

خوب مثالت غلطه

يعني الان شما 2 تا بچه رو = 7 تا بچه كردي

من كه قانع شدم :D

ببینید ۲ بچه خیلی بیشتر از دو تا بچه هست. این رو شما وقتی متوجه میشید که اولین بچه در سن ۱-۲ سالگی، زمانی که مادر باردار هست برای بچه ی دوم.

و بعد دوران شیر دهی و بزرگ کردن اون بچه. خود به خود بچه ی دوم توجه بیشتری می طلبه نسبت به بچه ی اول در اون زمان.

و گفتم تحصیلات دانشگاهی و محل تحصیل اهمیت زیادی در بزرگ شدن فرزند و موفقیت اجتماعی اون فرد داره.

وقتی شما می تونید یک بچه داشته باشید و اون رو به بهترین شکل بزرگ کنید و به بهترین دانشگاه بفرستید قطعا اوضاع خیلی بهتر از موقعی هست که دو فرزند و هیچ کدوم قدرت تحصیل در دانشگاه مناسبی رو نداشته باشن.

و نگید تحصیلات اهمیت نداره! قطعا داره.

در کنارش نکته دیگه ای هم گفته بودید در مورد تنهایی! شما میرید مهد کودک! بعد کودکستان، بعد مدرسه! یعنی در بدترین حالت شما ۲-۳ سال اول رو تنهایید! بعدش با دوستاتونید! و خوب اگه بچه دومی هم بود باز هم شما تنها بودید اون مدت اول رو.

و خوب شما خواهر یا برادر نمی خواید یکی رو می خواید که جای دوستتون باشه تا ضعفتون در دوست یابیتون رو جبران کنه.

مت

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمان

به نقل از [<Ali>] :
ولي واقعا اونايي كه تك فرزندن تا حالا نشده با خودشون مثلا بگن اه چقد پدر و مادرم به كارايه من حساسن؟ يا چقدر اينا به من گير ميدن؟ كه همين گير دادنايه زياد ناشي از ترس! پدر مادر و افراطشون در تربيت صحيح باشه؟

خب من تک بچه ام،
همه پدر و مادر ها افراط نمیکنن، بستگی به خانواده داره، شما فرضا در نظر بگیر خانواده ای که یه فرزندش رو از دست داده پس باید رو بعدی ها بیشتر حساس باشه، ولی خب حتما اینجور نیست
خانواده من زیاد به کارهای من حساس نیستن، ولی خب گاهن روی تنها مسافرت رفتن، تنها خونه موندن، توی سنین کمتر حساس بودن؛ منتها همه ی عوامل روی خانواده تاثیر داره

alibasirat

کاربر حرفه‌ای

بنظرم اینکه میگن مثلا تک فرزندی باعث میسه پدرمادربیشتر به بچه برسه یک تصورغلطه .خیلی ازخانواده هاهستن که فقط یه بچه دارن اون بچه معتاد دراومده وخیلیا هستن که طرف10تابچه داره همه دکترمهندس شدن.هرچی خونه شلوغترباشه نشاط بیشتره.دربزرگسالی هم شما میتونید روی تعداد بیشتری ازافراد اعتماد داشته باشید ودرطول زندگی هم میتونید ازتجربیات بزرگترهاتون استفاده کنید.تک فرزندی آدم افسردگی میگیره اصن

reflection

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
دانشگاه
UM
رشته دانشگاه
Genetics

به نقل از چوکک :
بنظرم اینکه میگن مثلا تک فرزندی باعث میسه پدرمادربیشتر به بچه برسه یک تصورغلطه .خیلی ازخانواده هاهستن که فقط یه بچه دارن اون بچه معتاد دراومده وخیلیا هستن که طرف10تابچه داره همه دکترمهندس شدن.هرچی خونه شلوغترباشه نشاط بیشتره.دربزرگسالی هم شما میتونید روی تعداد بیشتری ازافراد اعتماد داشته باشید ودرطول زندگی هم میتونید ازتجربیات بزرگترهاتون استفاده کنید.تک فرزندی آدم افسردگی میگیره اصن

ببینید شما دارید با مثال پیش میرید و نه واقعیت ها.

اینجا بحث یک بحث استقرایی هست. یک موضوع بررسی میشه به طور کلی و بعد استقرا داده میشه. ما در مورد زندگی حکم ثابت نمیدیم. ولی شواهد رو بررسی می کنیم و میبینیم کدوم محتمل تر هست.

کی گفته بچه ی بیشتر شاداب تر هست!؟!؟!

شما از اسباب بازی های بیشتر بدتون میاد ؟ یا حاضرید وقتی تو سمپاد قبول نشدید به خاطر این موضوع که ۹ تا بچه ی دیگه هستند و خانواده نمی تونه شهریتون رو بده این موقعیت استثنایی رو از دست بدید ؟ یا شب ها گشنگی بکشید که والدینتون به موقع تولید مثل به درامد فکر نکردن ؟

مت

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمان

به نقل از چوکک :
هرچی خونه شلوغترباشه نشاط بیشتره.دربزرگسالی هم شما میتونید روی تعداد بیشتری ازافراد اعتماد داشته باشید ودرطول زندگی هم میتونید ازتجربیات بزرگترهاتون استفاده کنید.تک فرزندی آدم افسردگی میگیره اصن

بیشتر خانواده های کم درآمد جمعیت شون زیاده(چهار بچه به بالا) کدومش نشاط بیشتره؟
یاخانواده های روستایی جمعیتشون زیاده، خیلی شادابن؟
جمعیت که زیاد باشه و خانواده نتونه خرج تحصیل بده، یا سایر درآمد های لازم هر فرد رو، بچه از سنین پایین میره سرکار دیگه کدوم تجربه؟

به نقل از چوکک :
تک فرزندی آدم افسردگی میگیره اصن

برای چی تک فرزندی که خیلی امکانات براش فراهمه افسردگی بگیره؟
چون خواهر و برادر نداره؟
اون بچه به مهد میره، مدرسه میره و میتونه با اطرافیانش ارتباط برقرار کنه، اینجور نیست که حالا چون تک بچه بوده
توانایی ارتباط نداشته باشه؛
شما زمانی که مدرسه میرفتی تک بچه های کلاستون یه گوشه می نشستن و دوستی نداشتن؟
از طرفی بچه های تک بچه معمولا دوست هاشون کسایی اند که خواهر و برادر دارن وفرد تک بچه باخانواده اون ها
ارتباط خوبی داره

زﮩرا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
کِرمان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی

من فقط یه چیزیو عرض کنم به اونایی که میگن بچه تک فرزند افسرده میشه... اگه یکم به زندگیای خودمون توجه کنیم می بینیم که خواهر و برادرامون تاثیر انچنانی توی افسرده نبودن ما نداشتن و اگه خلا ای حس نمیشه بخاطر چیزای دیگه هستش نه اینکه تک فرزند نیستیم...خودم رو مثال میزنم من با اینکه با برادرم اختلاف سنی کمی دارم ( حدود 5 سال ) ولی باهاش حتی شاید صحبت هم نکنم در روز ....پس زیاد عدم افسردگی رو به اونا ربط ندیم :D

paml

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتی
شهر
اهواز
دانشگاه
شهیدبهشتی

حذف لطفا

زﮩرا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
کِرمان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی

اولا كه پنج سال زياد محسوب ميشه
بين 1 تا 3 مناسبه
ثانيا كه شما مطمين باش اگه داداشت نبود بدتر بودى
بعدشم اگه تو با داداشت صحبت نميكنى دليل نميشه همه نكن
شما مشكل دارين كه صحبت نميكنين وگرنه تو خانواده نرمال صحبت ميكنن(منظورم توهين اينا نيستا ... )

بعدشم دوباره تاكيد ميكنم وقتى علم چيزى رو ثابت كرده بحث سرش بيهودست
مثه اين ميمونه كه علم ميگه سيارات با مدار خاصى دور خورشيد ميچرخن بعد شما بياين بحث كنيد كه نه نميچرخن :|

اتفاقا 5سال مناسبترین اختلاف سنی هستش من دارم برای شما مثال میزنم که مثلا من با اون صحبت نمیکنم و وجود اون تاثیری نداره وگرنه صحبت کردن من با اون به هیچکس ربطی نداره وگرنه شما برو صحبت کن مگه کسی جلوتو گرفته؟ عرض کنم که مثال اخرتون خیلی خنده داره حقیقتا ...شما چیزای خیلی بی مربوط رو داری بهم ربط میدی مثل این میمونه شما استفاده کردن از قانون دوم نیوتن رو به پیاز ربط بدید

اگر بحث کردن هیچ فایده ای نداشت و قرار بود هممون بیایم بگیم نه بده خوب نیست فلانه بهمانه دیگه پس برای چی شما اینجا هی بحث میکنی؟؟ اینجا صرفا برای بیان عقایده نه خوراندن عقاید به طرف مقابلتون ی [nb] کاش یاد میگرفتیم توی بحث به کسی توهین نکنیم و مثل ادم بحث کنیم [/nb]

• لایک
امتیازات: مت

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک

من 12 سال تک بچه بودم!
اصن خوب نی! درسته الان با خواهرم اختلاف سنیمون زیاده همو نمی فهمیم ولی خوش حالم که در آینده یکیو دارم کنارم! خواهری که بتونم باهاش حرف بزنم!
البته خیلیم بد نیس 12 سال اختلافا! ب من ک خیلی خوش میگذره!
:D

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
لاهیجان
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
هیچی ...
دانشگاه
آزاد
رشته دانشگاه
مهندسی

خود من ی خواهر دارم که اختلاف سنیمون کمه .. و خیلی باهاش راحتم و از هر دوستی برام بهتره .. چون هرچی باشه باز خواهرمه... وو این که من اصلا دوس نداشتم تک فزطند باشم چون آم خیلی تنها میشه و دیگهه هم صحبتی نداره ..
و به نظر خودم والدین هم براشون فرزند بیشتر بهتره..
من خودم به شخصه 6 تا فرزند دوست دارم ;;)اما خوب میدونم ک 6 تا نمیارم :D
اما تا 2تا صد در صدیه :D
و این که بچه زیادش خوبه ;))

Reyhaneh Ranaei

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
مشهد

ب نظر من تک فرزندی بده چون اونجوری
کسی نیس باهاش دعوا کنی....