• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

زندگی دانشجویی و حفظ سلامتی

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0
پاسخ : زندگی دانشجویی و حفظ سلامتی

هایپ بزن. :-"

زهرا27

بریزءیس
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زاهدان
شهر
زاهدان
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
الزهرا_خواجه نصیر
رشته دانشگاه
کامپیوتر

برای خواب آلودگی کمتر ورزش کنید.باعث کاهش خستگی میشود :D

• شروع کننده موضوع

saranaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از نــی :
درس کمتر میخونم ک وقت آشپزیم داشته باشم :D
:D میشه از وقت نت رفتن هم گذشت البته اون وقت خودتون گوشت و اینا میخرید؟ چی میپزید مثلاپ؟

به نقل از ارغوان :

به خرج دانشجویی نمیخوره گرونه 4 تومنه :))

زهرا27

بریزءیس
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زاهدان
شهر
زاهدان
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
الزهرا_خواجه نصیر
رشته دانشگاه
کامپیوتر

به نقل از SaranaZ :
:D میشه از وقت نت رفتن هم گذشت البته اون وقت خودتون گوشت و اینا میخرید؟ چی میپزید مثلاپ؟

به خرج دانشجویی نمیخوره گرونه 4 تومنه :))

مرغای سلف به نظرمن نپخته است من میگرم باهاش الویه یاکوکودرست میکنم :-"یه وعدم یه وعده است خب :D

maleck :)

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بابایی
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
دانشگاه گیلان
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نقل از SaranaZ :

بله از وقت نت رفتنم میشه گذشت ولی خب اینجوری یکم سخت میشه :D
بستگی ب غذایی ک میخام درس کنم داره
ولی معمولن از سویا و قارچ بجای گوشت استفاده میکنم :D
بیشتر غذاهام از سر نداری و ناچاری ابتکاریه ولی آبگوشت عدس پلو و استامبولی و املت و عدسی و لوبیا با قارچ و ماکارونی و... هم درس میکنم
بضی وقتام خورشت از خونه یخ زده میارم و فقد برنج درس میکنم...

galexy-A.R

کهکشـــــــان
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
Bushehr
سال فارغ التحصیلی
1392
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
اینستاگرام

هایپ بدمزه س :-" .ضررم داره.دودفعه خوردم.یه بار امتحان ترم یک یه بارم ترم 3 فک کنم. که تا صبح بیدار بودیم و اینا.
هیچ راه حل غیرکافیینی ندارین؟ :))

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بابایی
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
دانشگاه گیلان
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نقل از کهکشـــــان :
هایپ بدمزه س :-" .ضررم داره.دودفعه خوردم.یه بار امتحان ترم یک یه بارم ترم 3 فک کنم. که تا صبح بیدار بودیم و اینا.

در طول ترم درس بخونین ک شب امتحان ب کافعین نیاز پیدا نکنید :D

galexy-A.R

کهکشـــــــان
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
Bushehr
سال فارغ التحصیلی
1392
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
اینستاگرام

نه الان طلب تجویز برای خستگی توی دانشگاه در طول ترم دارم:))
ما صبح تا عصر کلاسیم. بعد ناهارم ک خودتون میدونین چه جوریه.

fateme.RMA

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از کهکشـــــان :
سیب تا حدی موثره :-"

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

بدمزه خودتی. :-"

نمیدانم

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

برای آشپزی بهتون پیشنهاد میکنم

در مورد گوشت سعی کنید از گوشت چرخ کرده استفاده کنید چون پختش سریع تر هست وکاربردی تر هم هست

برای مثال اگر غذا نداشتید میتونید با یه مقدار سیب زمینی وگوشت چرخ کرده به همراه پیاز رو سرخ کنید وبا نون میل کنید وسریع هم درست میشه اگر ادم فرزی(املاش درسته؟؟) باشید
اگر یه روز هوس غذاهایی مثل قیمه هم کردید چون خیلی طول میشه جا افتادنش و پختن گوشت تیکه ای میتونید سریعا گوشت چرخ کرده رو قل قلی کنید وبه عنوان گوشت بندازید تو خورشت (هرکسی خوشش نمیاد البته)
با حتی برای درست کردن غذاهایی مثل استنبلی لوبیا پلو وعدس پلو کاربرد داره گوشت چرخ کرده .
-------------------
یه پیشنهاد دیگه هم اینکه سعی کنید کاهو وکلم بروکلی استفاده کنید
---------------
اگر مبنا سیر شدن هست بهتون سیب زمینی خیلی میتونه مفید باشه مثلا وقت ندارید شام وناهار بخورید مابین این دو وعده غذایی سیب زمینی آبپز بخورید
-----------------
شیر وخرما بخرید وحتما استفاده کنید

البته خرما زیاد نخورید موجب یبوست میشه همون روزی دو تا خرما با دوتا لیوان شیر بست هست

• شروع کننده موضوع

saranaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

اقا چطور وقت ميكنيد خب!!! من حمومم ميذارم اخر اخر شب! يعنى اصلا اصلا وقت نميكنم!

تا ٨دانشگام ميرسم دارم ميميرم ديگه! بعد از نت واقعا سخته گذشتن ! ديگه شام ميخورم ميخوابم ديگه !

آشپزى كار سختيه :دى پلوش ميذاريم پلو پز خودش درستش كنه ! خورشتت چيكار بايد كرد؟؟؟ يكي توضي بده من در حد نيمرو الان بلدم:-"""

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بابایی
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
دانشگاه گیلان
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نقل از SaranaZ :
اقا چطور وقت ميكنيد خب!!! من حمومم ميذارم اخر اخر شب! يعنى اصلا اصلا وقت نميكنم!

تا ٨دانشگام ميرسم دارم ميميرم ديگه! بعد از نت واقعا سخته گذشتن ! ديگه شام ميخورم ميخوابم ديگه !

آشپزى كار سختيه :دى پلوش ميذاريم پلو پز خودش درستش كنه ! خورشتت چيكار بايد كرد؟؟؟ يكي توضي بده من در حد نيمرو الان بلدم:-"""

میخام کمک کنما ولی حس خیلی بدیه با این همه ریش و سیبیل بیام کلاس آشپزی بزارم :D

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از SaranaZ :

پیشنهاد اکید می‌کنم از وقت نت بگذرید! به خدا نت به دنیا و آخرت آدم هیچی اضافه نمی‌کنه! مثل ما هم معتاد می‌شید الکی :)) الان تا اول کارید جلوی اعتیادتونو بگیرید :D

من البته از غذاهای دانشگاه راضیم و نیازی به آشپزی نمی‌بینم. شام هم نمی‌خورم. ناهار جمعه‌ها هم ماکارونی، استنبولی، سبزی پلو با تن ماهی، عدس پلو، لوبیا پلو، و از این دست غذاهای ساده می‌پزم. خورشت نپختم تا حالا راستش :D
سیب‌زمینی سرخ کرده خیلی هم بده. نخورین توروخدا. چاق می‌شین. ما یه مدت خیلی می‌خوردیم. سیب‌زمینی و پیاز رو با هم سرخ می‌کردیم و با سویا و قارچ قاطی می‌کردیم و با نون می‌خوردیم!! بده خب :D
عدسی خیلی غذای ساده‌ایه. خیلیییی هم مفیده. از اینجور غذاها درست کنید. :)

• شروع کننده موضوع

saranaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

كلا شام نخورم بگيد چه بلاهايى سرم مياد؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از SaranaZ :
كلا شام نخورم بگيد چه بلاهايى سرم مياد؟
من در راستای این‌که به شدت چاق می‌شم زود، شام نمی‌خورم. یعنی نه که کاملا نخورم ها. خیلی سبک. یا ساعت ۶-۷ نون و پنیر و چای می‌خورم و یا این‌که آخر شب یه لیوان شیر و خرما می‌خورم.
اگر نه هیچی نخوردن که خیلی بده. بدن یه مدت طولانی که گرسنه بمونه بعدش که آدم چیزی بخوره سلولا چون گرسنه ن زیادی غذا می‌خورن :D (تو این مایه‌ها :D من که سر در نمیارم از این چیزها :D اینا نقل به مضمون از متخصص تغذیه هست. کسی که اطلاعات بیشتری داره توضیح بده لطفا.)
واسه همین شام هیچی نخوردن بده.

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از مهســـــــــــــا :
معصومه مگه نمی‌گن نیم ساعت قبل و نیم‌ ساعت بعد از غذا آب نخورین؟!‌ که اسیدیته‌ی معده رو کم نکنه و در هضم غذا ایجاد اشکال نکنه؟؟
نه حالا ده دقیقه رم با اغماض گفتم، در واقع تا 3 دقیقه قبل غذا هم میگن :D

در واقع شما تا غذا نخوردی اسید معده ات در شرایط پایه و بیس قرار داره. و اسید اصلی برای هضم غذا، پس خوردن غذا در معده ترشح میشه. منم نگفتم همراه غذا آب بخورید،،،گفتم ده دقیقه قبل غذا.
اگر همراه غذا ، اب بخوری باعث افزایش حجم غذا میشه،و کاهش اسید معده و تداخل در هضم و در واقع افزایش زمان هضم ..که حس نا خوشایند سنگینی رو به ادم میده . البته اگر خیلی حجم بالایی اب نخوری باز مشکلی نداره ها.
با شکم خالی اگر اب بخوری(اب معمولی بخوری نه اب یخ، اب یخ باعث انقباض عضلات دستگاه گوارش و کرامپ میشه) بدنت هیدراته میشه و اون اب طی ده دقیقه دیگه داخل معده نیست و میرسه به اواسط روده، چون سرعت عبور مواد در دستگاه گوارش به جنسشون وابسته س و اب اگر راهش باز باشه به سرعت عبور میکنه ولی غذا به خاطر محتویات چربی و پروتءینش حدود 2 ساعت هم حتی ممونه در معده بمونه.

در واقع نیم ساعت تا ده دقیقه قبل غذا آب خوردن، ارتباطی به اسید معده نداره چون اسید اصلی در واکنش به حضور غذا در معده ترشح میشه. و این آب قبل از غذا ، به سرعت عبور میکنه و در روده قرار میگیره.
البته شرطش اینه مثلا 40دقیقه قبلش نریم هله هوله بخوریم.
2ساعت قبل از غذا چیزی نخورده باشیم.
همین کارایی که آب میکنه، دقیقا موازی با کار های سالاد هست.

خلاصه ما برای هضم غذا نیاز به اب داریم.قسمتی از فرایند هضم ، شکستن پیوندهای شیمیاییه که اب میخواد. هم چنین برای جذب ، باید مواد حل بشن..
اگر بخوری بدن راحت تر با غذا کنار میاد و سریع تر خودشو جمع و جور میکنه به اصطلاح :>

در واقع خوردن اب با فاصله 30تا 10 دقیقه قبل غذا باعث افزایش حرکات روده هم میشه و باعث عبور سریع تر مواد و دفع بهتر مواد میشه. مثلا پوست فرد بعد یکی دوماه شفاف تر میشه. همچنین کم کم باعث کاهش وزنم میشه.در هوای الوده تهران حتی به اینم بس انده نکنید و گاهی صبح ها خاک شیر که از شب قبل در اب ولرم خیس کردید رو صبح ناشتا ، نیم ساعت قبل صبحانه بخورید که ملین هست و با افزایش حجم مدفوع، باعث افزایش دفع سموم و بهبود کار کرد بدن میشه.
ولی اگر بلافاصله بعد غذا بیایید و اب بخورید ، حجم کار دستگاه گوارش رو افزایش میدین و اتفاقا سرعت عبور مواد رو کم میکنین. اما باز بعد فاصله نیم تا یک ساعته بعد غذا ، نوشیدن اب توصیه میشه. بالاخره بدن یه جوری باید هندل کنه شرایط رو و اب نیاز داره.
شما میتونین عبارت drinking water before meals رو سرچ کنین.
همچنین این رو مثلا بخونین که همین چیزا رو توضیح داده
مثلا این تیکش:

It is clear that drinking water before and after you eat aids the digestive process. The general consensus on this is that drinking water about 30 minutes before you eat will help keep the body hydrated which results in optimal digestion. For the liver, this is also important as overall body hydration aids in optimal liver performance. Drinking water about 30 minutes after can also assist in hydrating the body through the latter parts of digestion and replenish the lost liquids from digestion. It is important to note that drinking water during a meal would be more beneficial than not drinking while eating if you are not properly hydrated before hand. Eating while dehydrated can cause the body to have a very tough time digesting food.

پست قبلی رو خواستم توضیح بدم ولی خیلی طولانی میشد. بحث اب رو جمع کنیم تا بعد در مورد شام خوردن و نخوردن صحبت کنیم.
البته الان دیدم بحث اب معدنی و خواب الودگی هم بوده. اونم میگیم در ادامه. ان شالا

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از بره ناقلا :
نه حالا ده دقیقه رم با اغماض گفتم، در واقع تا 3 دقیقه قبل غذا هم میگن :D

در واقع شما تا غذا نخوردی اسید معده ات در شرایط پایه و بیس قرار داره. و اسید اصلی برای هضم غذا، پس خوردن غذا در معده ترشح میشه. منم نگفتم همراه غذا آب بخورید،،،گفتم ده دقیقه قبل غذا.
اگر همراه غذا ، اب بخوری باعث افزایش حجم غذا میشه،و کاهش اسید معده و تداخل در هضم و در واقع افزایش زمان هضم ..که حس نا خوشایند سنگینی رو به ادم میده . البته اگر خیلی حجم بالایی اب نخوری باز مشکلی نداره ها.
با شکم خالی اگر اب بخوری(اب معمولی بخوری نه اب یخ، اب یخ باعث انقباض عضلات دستگاه گوارش و کرامپ میشه) بدنت هیدراته میشه و اون اب طی ده دقیقه دیگه داخل معده نیست و میرسه به اواسط روده، چون سرعت عبور مواد در دستگاه گوارش به جنسشون وابسته س و اب اگر راهش باز باشه به سرعت عبور میکنه ولی غذا به خاطر محتویات چربی و پروتءینش حدود 2 ساعت هم حتی ممونه در معده بمونه.

در واقع نیم ساعت تا ده دقیقه قبل غذا آب خوردن، ارتباطی به اسید معده نداره چون اسید اصلی در واکنش به حضور غذا در معده ترشح میشه. و این آب قبل از غذا ، به سرعت عبور میکنه و در روده قرار میگیره.
البته شرطش اینه مثلا 40دقیقه قبلش نریم هله هوله بخوریم.
2ساعت قبل از غذا چیزی نخورده باشیم.
همین کارایی که آب میکنه، دقیقا موازی با کار های سالاد هست.

خلاصه ما برای هضم غذا نیاز به اب داریم.قسمتی از فرایند هضم ، شکستن پیوندهای شیمیاییه که اب میخواد. هم چنین برای جذب ، باید مواد حل بشن..
اگر بخوری بدن راحت تر با غذا کنار میاد و سریع تر خودشو جمع و جور میکنه به اصطلاح :>

در واقع خوردن اب با فاصله 30تا 10 دقیقه قبل غذا باعث افزایش حرکات روده هم میشه و باعث عبور سریع تر مواد و دفع بهتر مواد میشه. مثلا پوست فرد بعد یکی دوماه شفاف تر میشه. همچنین کم کم باعث کاهش وزنم میشه.در هوای الوده تهران حتی به اینم بس انده نکنید و گاهی صبح ها خاک شیر که از شب قبل در اب ولرم خیس کردید رو صبح ناشتا ، نیم ساعت قبل صبحانه بخورید که ملین هست و با افزایش حجم مدفوع، باعث افزایش دفع سموم و بهبود کار کرد بدن میشه.
ولی اگر بلافاصله بعد غذا بیایید و اب بخورید ، حجم کار دستگاه گوارش رو افزایش میدین و اتفاقا سرعت عبور مواد رو کم میکنین. اما باز بعد فاصله نیم تا یک ساعته بعد غذا ، نوشیدن اب توصیه میشه. بالاخره بدن یه جوری باید هندل کنه شرایط رو و اب نیاز داره.
شما میتونین عبارت drinking water before meals رو سرچ کنین.
همچنین این رو مثلا بخونین که همین چیزا رو توضیح داده
مثلا این تیکش:

It is clear that drinking water before and after you eat aids the digestive process. The general consensus on this is that drinking water about 30 minutes before you eat will help keep the body hydrated which results in optimal digestion. For the liver, this is also important as overall body hydration aids in optimal liver performance. Drinking water about 30 minutes after can also assist in hydrating the body through the latter parts of digestion and replenish the lost liquids from digestion. It is important to note that drinking water during a meal would be more beneficial than not drinking while eating if you are not properly hydrated before hand. Eating while dehydrated can cause the body to have a very tough time digesting food.

پست قبلی رو خواستم توضیح بدم ولی خیلی طولانی میشد. بحث اب رو جمع کنیم تا بعد در مورد شام خوردن و نخوردن صحبت کنیم.
البته الان دیدم بحث اب معدنی و خواب الودگی هم بوده. اونم میگیم در ادامه. ان شالا
خیلی ممنونم معصومه جان از اطلاعات خوبی که در اختیارم قرار دادی.
راستش من زیاد این برنامه‌های کارشناس‌های تغذیه رو می‌بینم :)) بعد یه چیزایی تو ذهنم می‌مونه بدون این‌که دلیل علمیشو بدونم و خب خیلی‌هاشو هم اشتباه به ذهن می‌سپرم. ریاضی بودن و زیست بلد نبودنم هم مزید بر علت می‌شه.
ممنونم ازت. منتظرم در مورد شام نخوردن هم توضیح بدی :)

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از مهســـــــــــــا :
خیلی ممنونم معصومه جان از اطلاعات خوبی که در اختیارم قرار دادی.
راستش من زیاد این برنامه‌های کارشناس‌های تغذیه رو می‌بینم :)) بعد یه چیزایی تو ذهنم می‌مونه بدون این‌که دلیل علمیشو بدونم و خب خیلی‌هاشو هم اشتباه به ذهن می‌سپرم. ریاضی بودن و زیست بلد نبودنم هم مزید بر علت می‌شه.
ممنونم ازت. منتظرم در مورد شام نخوردن هم توضیح بدی :)
مشکل اصلی اینه هر کدوم از کارشناس های تغذیه برای خودشون نظریه های جدید صادر می کنن. یعنی میشینن فکر میکنن و یه تءوری میدن، تا این جاش درسته، ولی باید تءوری هابی رو در اختیار مردم قرار بدن که تست شده باشه و جواب گرفته باشه.
یکم بچه ها بیان قبلی رو بخونن بعد بقیه شو دونه دونه بحث کنیم ان شالا.

ولی زیست خوبه، یکم یاد بگیر، زیست سال دوم دبیرستان در مورد بدن انسانه، اونو یه دور بخون.خیلی کمک می کنه.

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
تلاشی بیهوده در المپیاد زیست شناسی!
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی

آقا، برای غذا، خورشت مرغ بپزین خیلی راحته، خاستین یادتون میدم :> بعد گوشت چرخ کرده هم خوبه، سینه مرغ هم همچنین، هم میشه خوردش کرد هم چرخش کرد، با اینام غذا خاستین من بلدم میگم بهتون :-" قاطی پلو هم چیزه خوبیه، مثلا توی برنج گوجه و سیب زمینی و اگه بود دوتا تیکه گوشتی مرغی میندازین، قبل از دم کردن منظورمه، سریع هم آماده میشه زیادم نیاز نیست پاش واستین کار انجام بدین و اینا :-"

بالا