• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ازدواج دانشجویی

• شروع کننده موضوع NEO
  • تاریخ شروع

ali jahangiri

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
طلای المپیاد دانشجویی -مکانیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مکانیک
پاسخ : ازدواج دانشجویی

به نقل از بره ناقلا :
دو نفر که قصد ازدواج دارن سخته انقدر این جوری بمونن
بعد هم خیلی دعواها الکی پیش میاد چون نه واقعا زن و شوهرن نه بی نسبت اند.

راستی یه چیزی، پسرای اطراف ما تو دانشگاه، همگی شرایط ازدواح رو امری مادی میدونن. یعنی طرف میشست حساب میکرد من بسیار مایه دارم پس => دختره حتما جوابش مثبته.
اگر نبود پس دختره آنرماله

یا من فلان مشکل رو دارم و فان قدر پول ندارم پس باید تمام تلاش رو بکنم و اون جوری بشم، اگر بشم دختره حتما قبول میکنه، بعد دیگه به هیچی فک نمیکنه جز پول ،
میخوام بگم حتما ای در کار نیست، اگر تمام مشکلات مالیتون حل شد دلیل نمیشه دختره بهتون پاسخ مثبت بده حتما.
معمولا بیس مالی نیازه بعدش بیشتر شخصیت و ظاهر و شعور و آیکیو ایناس که مهمه
بیس مالی و شعور و آیکیو و ظاهر و شخصیت و خانواده ی اوکی و تحصیلات عالیه و ... همون شاهزاده ی سوار بر اسب توی داستان هاست
ضمن اینکه دختر باید انتظارش در حد داشته های خودش توی هر زمینه ای باشه
توی این زمان هم چیزی که غالبه ، وجود محدودیت برای دختر در انتخابه نه پسر
همچنین طبیعیه که پسر با شرایط ایده آل ، دنبال یه مورد ایده آل می گرده
و خب با این دید ، ازدواج های باب میل برای دو طرف ، خیلی کم به وجود میاد

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق

سلام
در کمال ناباوری خودم دارم به این تاپیک هم عرض ادب می کنم :D
به نقل از ali jahangiri :
بیس مالی و شعور و آیکیو و ظاهر و شخصیت و خانواده ی اوکی و تحصیلات عالیه و ... همون شاهزاده ی سوار بر اسب توی داستان هاست

نه آقا این کجاش شاهزاده هستش این یه خواستگار خوبه
اگه بخوام به ماشین تشبیه کنم این حکم یه ماشین خوب خارجی هستش از این پایین تر ماشین ایرانی و اون شاهزاده سوار بر اسب رولز رویس پلاک دائم :))
به هر جال اون شاهزاده باید فاکتور های بیشتری نسبت به اینی که شما می گی داشته باشه ها

خب از شوخی بگذریم
چیزی که بیشتر از هر چیز تو ازدواج بنظرم مهمه تفاهم بین دو طرف هستش شاید به پسر همه ی اون ویژگی های بالا رو که علی آقا گفتند داشته باشه اما دیدش نسبت به زندگی ، اهداف پیش روش ، یا نحوه ی تفکرش نسبت به مسائل متفاوت باشه با اونی که اون خانوم داره
و اون خانوم جواب رد بده
خب این معنیش این نیست که پسر بی شخصیته یا اون دختر غیر طبیعی
در کل هم پسر هم دختر ممکنه یه سری عادت ها یا اخلاق یا تفکرات داشته باشند که واسه بعضی ها خیلی چیز های معمولی باشه واسه بعضی ها هم غیر قابل تحمل
دیگه هرکس باید یکی رو انتخاب کنه که با هم یه تفاهم نسبی داشته باشند
یه چیز دیگه هم که هستش بعضی از عادت ها یا رفتارهای بد قابل تغییر اند :-? اما خداییش بعضی ها اینقدر اخلاقشون با آدم متفاوته که اصلا آدم فکر تغییرشون نمی کنه (انیمیشن دیو و دلبر مثال خوبی هستش :D)
====================================
می گن سن ازدواج تو ایران بالا رفته من با این تاپیک کم کم داره نظرم عوض می شه :))
تو دانشگاه ما تا الان کسایی که ازدواج کردند خیلی خیلی کم اند همه دوست پسر دوست دخترند هی کات می کنند در بهترین شرایط یه جای دیگه پیست می کنند :))
==========================
آقایون لطف کنند این مسئله توجه کنند ازدواج زوده الان :-"
این ازدواج دانشجویی راه پر مخاطره ایی هستش یه دفعه دیدین به جایی رسیدین که باید با عقلتون پا روی احساستون بزارید :-"
==================
این که می گم آدم نباید الان فکر ازدواج کنه یکی از دلایلی بود که فکر نمی کردم عرض ادب کنم به این تاپیک

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

ضمن اینکه دختر باید انتظارش در حد داشته های خودش توی هر زمینه ای باشه
توی این زمان هم چیزی که غالبه ، وجود محدودیت برای دختر در انتخابه نه پسر
همچنین طبیعیه که پسر با شرایط ایده آل ، دنبال یه مورد ایده آل می گرده
و خب با این دید ، ازدواج های باب میل برای دو طرف ، خیلی کم به وجود میاد
داشتن شعور شخصیت و ظاهر ،اونقدرا سخت نیستا.
آیکیو رو حالا کار ندارم، هر دختری هم مثل من مشکل نداره با کم بودن ایکیوی بقیه.

اگر فردی در حد خودمون و با داشته های خودمون بود و سمت ما میومد، اصلا شاهزاده که چه بگویم، فرستاده خدا بود 8-> :))

بعدم دخترا خیلی ها واقعا علاقه دارن تخصص بخونن،،مثن ما ها هنوز وقتی تکلیفمون با اینده مشخص نیست..

بعدم انتخاب های زیادی دارن دخترا، ولی در حد خودشون نمیبینن

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
یه زمانی واسه شیمی/ نجوم میخوندم

به نقل از بره ناقلا :
بعدم دخترا خیلی ها واقعا علاقه دارن تخصص بخونن،،مثن ما ها هنوز وقتی تکلیفمون با اینده مشخص نیست..

شما ها تخصص، رشته ها دیگه (و حتی همون رشته های علوم پزشکی) چه دختر چه پسر اگه بحث اپلای باشه ( از سال دوم سوم دانشگاه بحث اپلای جدی میشه به نظر من ) کلا گزینه ازدواج واسه چند سال آینده کنسل ـه قشنگ :D

ali jahangiri

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مکانیک

به نقل از بره ناقلا :
داشتن شعور شخصیت و ظاهر ،اونقدرا سخت نیستا.
آیکیو رو حالا کار ندارم، هر دختری هم مثل من مشکل نداره با کم بودن ایکیوی بقیه.

اگر فردی در حد خودمون و با داشته های خودمون بود و سمت ما میومد، اصلا شاهزاده که چه بگویم، فرستاده خدا بود 8-> :))

بعدم انتخاب های زیادی دارن دخترا، ولی در حد خودشون نمیبینن
بحث سخت یا آسون بودن نیست
بحث اینه که دختر باید توی خواب یه مورد ایده آل پیدا کنه
کسی که همه ی پارامتر های ایده آل بودن رو هم داشته باشه ، میره دنبال یه دختر ایده آل نه هر دختری
و این تکرار حرف قبله منه
=
جمله ی آخری که گفتی هم یا بار شوخی داشته ، یا زیاد در جریان جامعه ی حال حاضر نیستی :D

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق

کسی که همه ی پارامتر های ایده آل بودن رو هم داشته باشه ، میره دنبال یه دختر ایده آل نه هر دختری
و این تکرار حرف قبله منه
=
جمله ی آخری که گفتی هم یا بار شوخی داشته ، یا زیاد در جریان جامعه ی حال حاضر نیستی :D
ببخشید می دونم مخاطب من نیستم اما
من الان واقعا حس کردم در جریان جامعه حال حاضر نیستم
و احساس کردم قحطی شوهر اومده :D

بنده خدا داره می گه یه خواستگار در حد خودمون باشه با توجه به خودشون انتظار دارند این واقعا یکی از لازم ترین خواسته هاست
همون طور که خودتون می گید یه مرد ایده آل می ره دنبال یه دختر ایده آل یه دختر ایده آل هم انتظار یه خواستگار ایده آل داره
در کل حرف این نیست که کسی بیشتر از خودش انتظار داره
هر کسی از خودش اگاهه و طرف مقابلشم در همون حد می خواد
====================
زندگی خودش به اندازه ی کافی سخت هست یک زوج باید خط فکریشون نزدیک به هم باشه که همدیگه رو درک کنند و با هم از پس مشکلات بر بیان مسلما هیچ کس کامل نیست هرکسی عیب های خودش رو داره انتظار هم نیست طرف مقابل بی عیب باشه
یه سری عیب های اخلاقی رو می شه چشم پوشی کرد و گاهی هم اصلاح کرد اما گاهی می بینی طرف با اونی که در حد تواقع آدمه خیلی فرق داره
چه پسر چه دختر می دونند که اگه سخت گیری کنند توی انتخابشون به نتیجه ی مطلوب احتمالا نمی رسند اما قرار نیست از ترس تنها موندن که دیگه چشم رو همه چیز بست
من خودم به شخصه تو خوابگاه زیاد شده که جر بحث کردم و اصلا طرز فکر ها جوری بود که من می موندم
تو اون زمان همش از اتاق می زدم بیرون
حالا اگه همچین آدمی واسه زندگی آدم بشه که دیگه هیچ :D

galexy-A.R

کهکشـــــــان
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
Bushehr
سال فارغ التحصیلی
1392
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
اینستاگرام

و این تکرار حرف قبله منه
=

جان؟الان جمله ي اخر شوخیه، یا زیاد در جریان روال کار نیستی واقعا،یا شاید چون دختر نیستی خبرنداری؟ دیگه این آپشن اخرم بود:D
بعد شایدهمین تفکرو دارن یه عده که جواب رد میشنون فک میکنن الان دختره انرماله یابهشون توهین شده؟:-"هلاک ک نبوده که الان لطف کرده باشه و خیالش راحته که اره دخترخانوم از خداشه بعد شوکه میشه چرانشد:/
مخصوصا کافیه یکی دو تا امتیاز داشته باشه اون دختر، پیش میاد واقعا.دقیقا بحث اینه.که اونی ک پیش میاد، مناسب باشه ازنظر ایشون یانه.درسته حالا چاهارتا جوک و شوخی هست، ولی خب دیگه اگه ماییم که داریم میبینیم:))

لفظ ایده ال رو برمیدارم.سنگین نشه بحث.
ببینید ایشون گفته "بيس" شعور. "بیس" ای کیو "بیس"اخلاق و "بیس"مالی که ده جا هم شرح داد اگه بقیه چیزا باشه واقعا امکان کنار اومدن با این اخری هست ؛ بیس ظاهرم باتوجه به اینکه گفته کارسختی نیس منظورش چهره خدادای نیس، یه ظاهرمرتب و اراسته ست که دست خودفرده، بیس هم منظور یه حداقل و اساس قابل قبوله. نگفته اخلاق عالی و شعور بالا و ظاهر خیلی خوب. بعد شما به این میگی شاهزاده و اینا. رسما یعنی اینقدر اوضاع پسران نسل دانشجوی ما داغونه؟ که کسی که یه حداقل از اینا رو داره شاهزاده بحساب میاد و باید تو خواب دید؟ البته اگه نظرشما اینه، من قطعا مخالفتی نخواهم کرد :))

من با اون عبارت بازدید محدود و اینها که بره ناقلا گفت، موافقم، همون فکر و منم دارم الان :د

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

افرین کهکشان و امیرحسین :D

هی میگید ادم ایده ال، دختر ایده ال میخواد،،،ببخشید الان شما ماها رو چی فرض کردی دقیقا?

بعدم شما در جریان جامعه نیستی،اگر ما دختریم، خودمون میدونیم.

کلا شما یک کیس ایده ال با جزییات مثال بزن تا ما به ازای ذهنی مون نزدیک شه .
مثلا یک دختر ایده ال چیا داره، یه شاهزاده رویاها چیا داره.
نمیگم که کلی بگی،،،جزییاتو بگو انگار داری یکی از دوستاتو شرایطشو برامون توصیف میکنی

ali jahangiri

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مکانیک

من هیچ کس رو فرض نکردم
دارم روی جامعه حرف میزنم
صرف دختر بودن دلیل بر دونستن شرایط جامعه نیس
همین که دختر رو کلید نهایی تشکیل ازدواج می دونی ، این یعنی در جریان نیستی
اینکه میگی طرف بیاد ، اوکی باشه ، همه چی تموم باشه ، تازه ببینم دلم میخواد نمیخواد
اینم یعنی اینکه فکر میکنی پسرای خفن و همه چی تموم صف کشیدن پشت در خونه ی دخترا نوبتی میرن خواستگاری
=
باید منطقی نگاه کرد
سن ازدواج اومده بالا
این دخترا نیستن که هی نه بگن و سن ازدواج بره بالا
این پسرا هستن که پا پیش نمیذارن
چون انتظارا الکی رفته بالا
چون پسر میدونه تو این زمان ، خانواده دختر انتظار خونه و ماشین و شغل و فلان و بی سار دارن
قدیم ترها این طور نبوده
سن ازدواج پایین تر بود
ازدواج ها به مراتب موفق تر از الان بوده
نمونه ش پدر و مادر های اکثر ماها ازدواج های موفقی داشتن
اما شرایط زمان ازدواج پدرهای اکثر ماها رو که ببینیم می بینیم که نه شغل آن چنانی نه خونه ، نه ...
=
دیدمون نسبت به ازدواج رو باید به همون دید قدیم برگردوند
که ازدواج برای تکامل دختر و پسره . نه اینکه دو تا دختر و پسر یکی از یکی بهتر با هم ازدواج کنن

MMAskary

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم

تا به حال این همه حرف حق یه جا ازت نشنیده بودم جهان!
دس خوش!

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

شما قدیم رو میگی فقط چرا مادی شو نگاه میکنی?
شما برو صفحه های قبل انتظارات مادی مارم بخون،
ایا فراهم کردن خانه 40 متری اجاره ای در هر جای شهر، انتظار وحشتناکیه? :|
پس کجا بمونن? در این حد رو دیگه خانواده پسر به فکر بوده باشن.
بعدم خواستگارهای دخترای اطراف ما از جهت مادی اوکی هستند، (یعنی خوب مسلما 20ساله نیستن، دخترای سن ماهم پسر 20ساله نمیخوان.) ولی ازدواج نمیکنن دوستان ما. دلیل هم عدم تمایل کلی به ازدواج نیست.
بلکه نمیتونن به پسرا اعتماد کنن، البته از اون ورشم هستا.
ولی دلیل رد شدن ها اکثرا اخلاق غیر ایده ال هست نه شرایط مالی غیر ایده ال.
منم دارم درمورد خودم و دوستام حرف میزنم، یه سری ادم تحصیلات دانشگاهی، رشته های قوی دانشگاه های اول کشور.

بعد میگید قدیم آسون بود بعد بقیشو متوجه نشدم، بدون کار چه زندگی رو میخواید تشکیل بدین?
یادمونم باشه قدیم یه ایده کلی وجود داشت و همه در همون قالب زندگی میکردن الان هرکسی برای خودش ایده و نظر و برنامه برای زندگیش داره، شرایط به کلی متفاوته.

قدیم غذای مردم عادی نون و ماست بوده، الان جلوی شما نون و ماست بزارن راضی ای،بعد میگی خدارو شکر زن گرفتم?

ali jahangiri

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مکانیک

بازم داری مورد نگاه میکنی
من کاری به شما و اطرافیانت ندارم
من کل جامعه رو میگم
سن ازدواج رو که من نبردم بالا
دید اشتباه به ازدواج ، سن رو برده بالا
دوباره باید حرفای قبل رو تکرار کنم
=
"عدم تمایل به ازدواج" دلیل نیس . خود این عدم تمایل دلایلی داره که گفتم اونا رو . دوباره تکرار نمیکنم
=
مخلصم سید :D

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

مشکل اینجاست که باز شما ها دارید یک نفر رو سرپرست مالی میبینید! یه نفرو خونه دار!

ببینید این روشه زندگی خیلی وقته قدرته خودشو از دست داده. برعکس معمولن روابط اینطور شروع میشه که دو نفر که با هم صمیمی هستن برای مینیمم کردن خرجشون یک جا رو با هم اجاره می کنن! نه اینکه یه نفر از اول خونه داشته باشه.

و باز تفاوت اینجاست که شما از یه نفر به عنوان خواستگار یاد می کنید! خواستگار چیه دیگه ؟ :))

مثلن توقع دارید هر پسری که هر دختری رو به یه قهوه دعوت کرد فردا با پدر مادرش بیاد خونه دختره ؟! نه! بدیهتن اینطوری نیست!

دو نفر به هم علاقه دارن با هم اشنا میشن. با هم روابطشون صمیمی میشه با هم زندگی می کنن. بله درسته بعضی از شما ها کمی مذهبی تر و سنتی تر هستین. ولی خوب حتا تو بحثایه خودتونم میبینید که این روش کاملن میلنگه.

اینطوری نیست که شما یکی بیاد خواستگاریتون بعد عاشقش بشید!‌ برعکسه تقریبن. یعنی شما اول عاشق شدید بعد با هم زندگی می کنید. حالا رسمی شدنش یا نشدنش دیگه بستگی به میله خودتون داره.

اینطوری نیست یه نفر صاحبه خونه باشه بعد بیاد پیشنهاده دوستی بده! و نه! خانواده پسر موظفه هیچ چیزی نیستن.
خانواده ی پسر و خانواده ی دختر خودشون بتونن از پسه دورانه باز نشستگیشون بر بیان خیلی خوبه!

تفاوته زندگیه دانشجویی اینه که شما دو نفره باید اول رویه پایه خودتون وایسید! با هم! اون تقسیم مسوولیت هایه قدیمی دیگه تو این زندگی جواب گو نیست. شما قراره از هیچی یک رابطه ی متعادل بسازین. و تلاشتون باید فارغ از این تعیین وظایف باشه. شما همو دوست دارید و می خواید بتونید زندگی کنید ؟ خوب پس هر جفتتون باید کار کنید. هر جفتتون باید درس بخونید و هر جفتتون باید اجاره خونه رو بدید. دیگه اینجا کسی خونه دار نیست کسی صاحبه کاره ثابت نیست. این معنی یک مجموعه دو نفرست. نه اینکه یه نفر پاشه بیاد خواستگاری و فلان کس ۱۰۰ تا خواستگار داره و این حرفا.

مشکل اینجاست که شما مدل سنتی و ناکارامد ازدواج رو دارید صرفن به زور جا می کنید تو زندگی دانشجویی چیزی که سال هاست نشون داده دیگه جواب گو نیست. همون خانواده هایی که زمانی محکم ترین روابط رو داشتن وقتی معلوم شد طلاق ته زندگی نیست، طلاق گرفتند چون اون روشه سنتی دیگه جواب گو نبود براشون. نمیشه این روش عروس داماد رو تو زندگی دانشجویی جای داد.

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق

بازم داری مورد نگاه میکنی
من کاری به شما و اطرافیانت ندارم
من کل جامعه رو میگم

عزیز دل من وقتی شما پست یه نف رو نقل قول می کنی یعنی مخاطبت اون شخصه
به همین دلیل من پست قبلم نوشتم

به نقل از امـیـرحـسـیـن :
ببخشید می دونم مخاطب من نیستم اما ...

یا بره ناقلا می گه :
به نقل از بره ناقلا :
هی میگید ادم ایده ال، دختر ایده ال میخواد،،،ببخشید الان شما ماها رو چی فرض کردی دقیقا?

خب بخاطر این بوده که مخاطب شما جامعه نبوده اگه هم بوده اصلا درست بیان نکردی
واسه جامعه نیاز به نقل قول کردن نیست و شما می تونی پستت رو بدی و اینطوری هم شروع کنی
تو جامعه ی ما ...
===========================
درسته که مشکلات مالی یکی از موانع ازدواج هستش اما این چیزی نیست که دخترا باعثش شده باشند
جامعه امروزی خودش چرخ اقتصادش همچین درست نمی چرخه
نمی گم دختر های پر توقع نیستند ، هستند اما اونا درک درستی از زندگی ندارند و وقتی سنشون بالا رفت متوجه اشتباهشون می شند
بعدشم هرکی می ری خواستگاری باید این نکته رو رعایت کنه که هر دو خانواده از لحاظ مالی هم سنگ باشند یا حداقل خانواده ی دختر خیلی بالاتر نباشه خب طبیعی هست که انتظارات مالی هر خانواده یه چیز در سطح خودشونه
و مسئله ی کار و خونه هم که مطرح می کنید
خب مرد داره می ره درخواست ازدواج می کنه و اعلام آمادگی می کنه که می تونه سرپرستی یه خونه رو بر عهده بگیره
اگه این مسوئلیت نمی تونه قبول کنه پس اشتباه می کنه بره خواستگاری اگه هم می تونه پس باید یه منبع درامد داشته باشه که جوابگو باشه
بنظرم بدیهی هستش
واسه خونه هم بالاخره یه جا و مکانی باید باشه یا نه
^-^
============
بعدشم یه سوال من برام پیش اومده به نظرت یه پسر با چی ویژگی هایی می تونه بره خواستگاری
سوالم از اینجا میاد
من خودم هم اول به این سوال جواب می دم
شخصا تا کار و خونه نداشته باشم نمی رم خواستگاری
این بیسی هست که به نظر خودم شرط لازم برای ازدواج هست البته کافی نیست این 2 تا پیشنیازند همونطور که ریاضی یک پیشنیاز خیلی از دروس هست درسته این 2تا واسه یه دانشجوی کارشناسی زیاده اما منم نگفتم یه دانشجوی کارشناسی باید بره ازدواج کنه
یه کارشناسی موقع فارغ التحصیلی حدودا 22 سالشه یه پسر سن ازدواجش 26-28 سالش باشه همچین دیر نیست که نگرانش باشی :-"
تو خانواده هم دور اطرافمم که نگاه می کنم همشون این شرایط رو داشتن درسته خدا رو شکر همشون به مرور زمان هم شغلشون بهتر شده هم مکان زندگیشون اما خواستگار بیکار نبودند اگه خواستگار بیکار هم داشته باشیم مطمئنن یه پشتوانه مالی داره که تا موقع شاغل شدن تامینش کنه
حتی مورد هم بوده که خانوداه ی دختر تامین کننده بودند اما اون هم به این صورت بوده که داماد داشته واسه تخصص می خونده و تای سال های تحصیلیش تامینش کردند ، خب مشخصه وقتی تخصصش رو می گیره می تونه جبران کننده ی لطف باشه (;
---------------------
در مورد اون شعور و شخصیت و آیکیو هم بگم آدم قبل خواستگاری تحقیق می کنه ببینه طرف طرض فکرش و... چیه و سعی می کنم سمته کسی برم که با خودم هم خونی داشته باشه
بعدش بعد خواستگاری دو طرف بیشتر با هم آشنا می شند می بینند به هم می خورند یا نه
حالا اگه هم به نتیجه نرسید حتما قسمت نبوده

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از بره ناقلا :
بلکه نمیتونن به پسرا اعتماد کنن، البته از اون ورشم هستا.
ولی دلیل رد شدن ها اکثرا اخلاق غیر ایده ال هست نه شرایط مالی غیر ایده ال.
منم دارم درمورد خودم و دوستام حرف میزنم، یه سری ادم تحصیلات دانشگاهی، رشته های قوی دانشگاه های اول کشور.

فکر نمیکنم پسری که خواستگار دخترایی مثل شما باشه هم از خیابون اومده باشه ، احتمالا" ایشون همکلاسی یا هم دانشگاهی خودتونه. پس قاعدتا" هم سطح هستید از نظر تحصیلات.

و البته هر کسی میتونه معیار های خودش رو واسه فرد مورد نظرش داشته باشه اما فکر نمیکنم ارزش دادن به آدما بر اساس رشته و دانشگاهشون منصفانه باشه و تنها میتونه یه نکته ی مثبت کوچیک به حساب بیاد :)

در مورد اخلاق هم به نظرت منطقیه بگیم اخلاق دختران جامعه از پسرا بهتر و بالاتره ؟ علی الاصول در یه سطح هستن به طور متوسط دیگه. بنابر این احتمالا" یا خیلی موردی پیش اومده در مورد دوستان شما که از اخلاق طرف مقابل راضی نبودن و یا بیش از حد ایده آل گرا هستن (;

ali jahangiri

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مکانیک

عزیز دل من وقتی شما پست یه نف رو نقل قول می کنی یعنی مخاطبت اون شخصه
به همین دلیل من پست قبلم نوشتم

یا بره ناقلا می گه :
خب بخاطر این بوده که مخاطب شما جامعه نبوده اگه هم بوده اصلا درست بیان نکردی
واسه جامعه نیاز به نقل قول کردن نیست و شما می تونی پستت رو بدی و اینطوری هم شروع کنی
تو جامعه ی ما ...
===========================
درسته که مشکلات مالی یکی از موانع ازدواج هستش اما این چیزی نیست که دخترا باعثش شده باشند
جامعه امروزی خودش چرخ اقتصادش همچین درست نمی چرخه
نمی گم دختر های پر توقع نیستند ، هستند اما اونا درک درستی از زندگی ندارند و وقتی سنشون بالا رفت متوجه اشتباهشون می شند
بعدشم هرکی می ری خواستگاری باید این نکته رو رعایت کنه که هر دو خانواده از لحاظ مالی هم سنگ باشند یا حداقل خانواده ی دختر خیلی بالاتر نباشه خب طبیعی هست که انتظارات مالی هر خانواده یه چیز در سطح خودشونه
و مسئله ی کار و خونه هم که مطرح می کنید
خب مرد داره می ره درخواست ازدواج می کنه و اعلام آمادگی می کنه که می تونه سرپرستی یه خونه رو بر عهده بگیره
اگه این مسوئلیت نمی تونه قبول کنه پس اشتباه می کنه بره خواستگاری اگه هم می تونه پس باید یه منبع درامد داشته باشه که جوابگو باشه
بنظرم بدیهی هستش
واسه خونه هم بالاخره یه جا و مکانی باید باشه یا نه
^-^
============
بعدشم یه سوال من برام پیش اومده به نظرت یه پسر با چی ویژگی هایی می تونه بره خواستگاری
سوالم از اینجا میادمن خودم هم اول به این سوال جواب می دم
شخصا تا کار و خونه نداشته باشم نمی رم خواستگاری
این بیسی هست که به نظر خودم شرط لازم برای ازدواج هست البته کافی نیست این 2 تا پیشنیازند همونطور که ریاضی یک پیشنیاز خیلی از دروس هست درسته این 2تا واسه یه دانشجوی کارشناسی زیاده اما منم نگفتم یه دانشجوی کارشناسی باید بره ازدواج کنه
یه کارشناسی موقع فارغ التحصیلی حدودا 22 سالشه یه پسر سن ازدواجش 26-28 سالش باشه همچین دیر نیست که نگرانش باشی :-"
تو خانواده هم دور اطرافمم که نگاه می کنم همشون این شرایط رو داشتن درسته خدا رو شکر همشون به مرور زمان هم شغلشون بهتر شده هم مکان زندگیشون اما خواستگار بیکار نبودند اگه خواستگار بیکار هم داشته باشیم مطمئنن یه پشتوانه مالی داره که تا موقع شاغل شدن تامینش کنه
حتی مورد هم بوده که خانوداه ی دختر تامین کننده بودند اما اون هم به این صورت بوده که داماد داشته واسه تخصص می خونده و تای سال های تحصیلیش تامینش کردند ، خب مشخصه وقتی تخصصش رو می گیره می تونه جبران کننده ی لطف باشه (;
---------------------
در مورد اون شعور و شخصیت و آیکیو هم بگم آدم قبل خواستگاری تحقیق می کنه ببینه طرف طرض فکرش و... چیه و سعی می کنم سمته کسی برم که با خودم هم خونی داشته باشه
بعدش بعد خواستگاری دو طرف بیشتر با هم آشنا می شند می بینند به هم می خورند یا نه
حالا اگه هم به نتیجه نرسید حتما قسمت نبوده
قسمت اول صحبتت نامفهومه
اینکه نقل قول یعنی چی و مفهوم نقل قول چیه و ... یه ذره بی ربطه
مخاطب چه ربطی داره به مطلب گفته شده
یه نفر رو مخاطب قرار میدیم ، بعد در مورد جامعه صحبت میکنیم
نیازی نیست قبل از هر نظر بگیم : به نام خدا . صحبتم در مورد جامعه است . ...
بدیهی ـه که خطابم به شخص نیس
اینکه شما این رو متوجه نیستی ، یه داستان دیگه ست
=
در مورد حداقل داشته ها هم که گفتید خونه رو مثلا باید داشته باشید ،
بازم من اشاره میکنم به جامعه ! جامعه !
میانگین درآمد یه جوون حتی بعد از تحصیلات و سر کار رفتن چقدره مگه که بخواد خونه داشته باشی
وضع مالی خانوادگی به ظور میانگین پایین تر از این حرفاست که جوون تا اراده کنه ، باباهه براش خونه بخره . یا پول خود جوون کاملا بدیهیه که به اندازه خونه خریدن نیس
حتی اجاره خونه ی خوب هم تو این زمان ، سخته . چه برسه داشتن خونه
=
طرض فکر !؟ O_o
=
من نگران این نیستم که سن مناسب ازدواج برای پسر شده 28 .
جامعه شناسایی که خیلی بیشتر از من و شما شرایط رو درک میکنن ، نگران این موضوع هستن

E.ss

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
Farz 2
شهر
isf

واسه ما که درحال حاضر دانشجو نیستیم ایده‎ای ندارین؟ :-"

#مزاح/اسپم.

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از مازیمون :
مشکل اینجاست که باز شما ها دارید یک نفر رو سرپرست مالی میبینید! یه نفرو خونه دار! ...
در خصوص صحبت های مازمیون عرض کنم که
تو دانشگاه اینقدر دوست دختر و دوست پسر زیاد شده که دیگه اصلا تعجب نمی کنم این شنبه که می رم دانشگاه بازم هم زوج جدید بوجود اومده باشند
چیزی که من تو این دوستی ها دیدم این بود که اکثرشون در ابتدا منظورم خانواده نیست ها منظورم کل جامعه اطرفاشونه بعد یه مدت تازه به هر دلیلی دیگه پنهانش نمی کنند و اطرفاینشونم متوجه می شند و البته هنوز هم خانواده نمی دونه و شاید هم هیچوقت نفهمند
چون خانواده ها نظراتی ندارند دو طرف احساس مسئولیتی نمی کنند و شده هم که دیدیم پسر و دختر علارغم بوسه های عاشقونشون از هم جدا شدند و رفتن با یکی دیگه هم دخترش بوده و هم پسرش
یکی از دوست های خودم به مدت 2 ماه افسرده شده بود سر این مسئله (پسر بود)
مورد های بد تری هم بودند
یه مسئله ی دیگه هم که هست تو این دوستی ها خیلی هاشون به نتیجه نمی رسند و از طرفی هم می دونیم که کیس های زیادی هستند که خیلی روابطشون به هم نزدیک می شه بعدش یه چیزی دیگه که تو جامعه ما هست حداقل حداقل آقایون انتظار دارند همسر آیندشون قبلا با هیچ کس دیگه دوستی به این صورت نداشته باشه
خب این که نمی شه :D یا باید طرز فکر آقایون عوض شه یا اینکه اینطور دوستی ها نباشه و حد حدود رو نگه دارند
در مورد خونه هم که گفتید واسه این می گم اگه باشه بهتره چون اجاره هر ماه مقداری از درآمد آدم رو به خودش اختصاص می ده
و اگه آدم با یه خونه ی نقلی واسه شروع زندگی قناعت کنه راحت تر می شه پس انداز کرد
=======================
آدم سنتی هم نخواد پیش بره این چیزی هم که الان داره پیش می ره تو دانشگاه چیز جالبی نیست :-"

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

در خصوص صحبت های مازمیون عرض کنم که
تو دانشگاه اینقدر دوست دختر و دوست پسر زیاد شده که دیگه اصلا تعجب نمی کنم این شنبه که می رم دانشگاه بازم هم زوج جدید بوجود اومده باشند
چیزی که من تو این دوستی ها دیدم این بود که اکثرشون در ابتدا منظورم خانواده نیست ها منظورم کل جامعه اطرفاشونه بعد یه مدت تازه به هر دلیلی دیگه پنهانش نمی کنند و اطرفاینشونم متوجه می شند و البته هنوز هم خانواده نمی دونه و شاید هم هیچوقت نفهمند
چون خانواده ها نظراتی ندارند دو طرف احساس مسئولیتی نمی کنند و شده هم که دیدیم پسر و دختر علارغم بوسه های عاشقونشون از هم جدا شدند و رفتن با یکی دیگه هم دخترش بوده و هم پسرش
یکی از دوست های خودم به مدت 2 ماه افسرده شده بود سر این مسئله (پسر بود)
مورد های بد تری هم بودند
یه مسئله ی دیگه هم که هست تو این دوستی ها خیلی هاشون به نتیجه نمی رسند و از طرفی هم می دونیم که کیس های زیادی هستند که خیلی روابطشون به هم نزدیک می شه بعدش یه چیزی دیگه که تو جامعه ما هست حداقل حداقل آقایون انتظار دارند همسر آیندشون قبلا با هیچ کس دیگه دوستی به این صورت نداشته باشه
خب این که نمی شه :D یا باید طرز فکر آقایون عوض شه یا اینکه اینطور دوستی ها نباشه و حد حدود رو نگه دارند
در مورد خونه هم که گفتید واسه این می گم اگه باشه بهتره چون اجاره هر ماه مقداری از درآمد آدم رو به خودش اختصاص می ده
و اگه آدم با یه خونه ی نقلی واسه شروع زندگی قناعت کنه راحت تر می شه پس انداز کرد

ببینید لزومی نداره همه ی دوستی ها به نتیجه برسن! اصلن مدله سنتیش رو نگاه کن! هر کی رفت خواستگاری بله گرفت ؟!

یا حالا از بوسه بگذریم یک زنه بیوه حق زندگی نداره ؟

این مدل تفکر ایراد داره و خوب خوشبختانه داره کم کم از بین میره. ما باید قبول کنیم که هر رابطه ای قرار نیست اینده داشته باشه! شما با دوست هایه هم جنستون از راهنمایی و دبیرستان هم کاملن رابطتتون رو قطع می کنید!

ما نمی تونیم یک رابطه ی دوستی رو به زور به ازدواج ختم کنیم که. هر چیز مسیر طبیعیه خودش رو باید طی کنه. اگه ادامه دار شد ممکنه به ازدواج ختم بشه یا نشه! لزومی نداره زورش کنیم.

اشتباه می کنید. خریده خونه به هر حال ضرر هست. مخصوصن تو دوران جوونی. شما الان تهرانید! سه ساله دیگه شاید اصلن ایران نباشید. چقدر می خواید از وقتتون رو بابته خونه تلف کنید ؟

اجاره بشینید می تونید محله کارتون عوض شد خونه رو با خیاله راحت عوض کنید. و تو دوران دانشجویی پس انداز معنیه خیلی خاصی نداره. بیشتر مساله زنده موندنه!

یک خونه ی نقلی ۵۰ متری تو تهران چند میلیون تومن هست ‌؟ زیره ۵۰ ؟ خوب دو نفر دانشجو چطور می خوان این پول رو بدن ؟

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از H̶O̶S̶E̶I̶N̶ :
فکر نمیکنم پسری که خواستگار دخترایی مثل شما باشه هم از خیابون اومده باشه ، احتمالا" ایشون همکلاسی یا هم دانشگاهی خودتونه. پس قاعدتا" هم سطح هستید از نظر تحصیلات.

و البته هر کسی میتونه معیار های خودش رو واسه فرد مورد نظرش داشته باشه اما فکر نمیکنم ارزش دادن به آدما بر اساس رشته و دانشگاهشون منصفانه باشه و تنها میتونه یه نکته ی مثبت کوچیک به حساب بیاد :)

در مورد اخلاق هم به نظرت منطقیه بگیم اخلاق دختران جامعه از پسرا بهتر و بالاتره ؟ علی الاصول در یه سطح هستن به طور متوسط دیگه. بنابر این احتمالا" یا خیلی موردی پیش اومده در مورد دوستان شما که از اخلاق طرف مقابل راضی نبودن و یا بیش از حد ایده آل گرا هستن (;
رشته و رانشگاه اصلا امتیاز نیستن ولی جزو شرایطن، باید به هم بیان.
مثلا کهکشان دندون پزشکی میخونه، همسر فرد دیپلمه بشه خوبه ایا?
بعد از کجا میدونین از خیابون نیستن? فکر میکنین تو دانشگاه چه خبره مگه.. :))
قسمت اول صحبتت نامفهومه
اینکه نقل قول یعنی چی و مفهوم نقل قول چیه و ... یه ذره بی ربطه
مخاطب چه ربطی داره به مطلب گفته شده
یه نفر رو مخاطب قرار میدیم ، بعد در مورد جامعه صحبت میکنیم
نیازی نیست قبل از هر نظر بگیم : به نام خدا . صحبتم در مورد جامعه است . ...
بدیهی ـه که خطابم به شخص نیس
اینکه شما این رو متوجه نیستی ، یه داستان دیگه ست
=
در مورد حداقل داشته ها هم که گفتید خونه رو مثلا باید داشته باشید ،
بازم من اشاره میکنم به جامعه ! جامعه !
میانگین درآمد یه جوون حتی بعد از تحصیلات و سر کار رفتن چقدره مگه که بخواد خونه داشته باشی
وضع مالی خانوادگی به ظور میانگین پایین تر از این حرفاست که جوون تا اراده کنه ، باباهه براش خونه بخره . یا پول خود جوون کاملا بدیهیه که به اندازه خونه خریدن نیس
حتی اجاره خونه ی خوب هم تو این زمان ، سخته . چه برسه داشتن خونه
=
طرض فکر !؟ O_o
=
من نگران این نیستم که سن مناسب ازدواج برای پسر شده 28 .
جامعه شناسایی که خیلی بیشتر از من و شما شرایط رو درک میکنن ، نگران این موضوع هستن
شما خوب جوری بحث میکنین که منم حس کردم با منید ، خوب جوری بالاخره باید نوشت که معلوم شه چه کسی رو میگید.

بالاخره خانواده باید کمک کنن ، خوب شما بفرمایید ، اجاره خانه بالاست، خوب بعد چی کار کنن، دختر بله بگه بعد کجا بمونن?

بعدم نگید ازدواج سنتی فلان شده و الان مدل جدیده.
شما برو زندگی جدیدت رو در کشورت داشته باش مام در کشور خودمون به رسم خودمون زندگی میکنیم.
شرایط فعلا همینه.

بعدم دخترا هم واقعا پر توقع شدن، حالا من بیس مالی برای مثال گفتم خونه 40متری اجاره ای، ولی همکلاسیام تقریبا هیچ کدوم خونه زیر 100متر و جای خوب تهران رو قبول نمیکنن.از وظایف خانواده پسر میدونن.

بالا