• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بررسی دلایل عدم استقبال نوجوانان از رمانهای ایرانی

رمانهای ایرانی رو ترجیح میدید یا خارجی؟

• رای‌دهندگان
    155

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
پاسخ : بررسی دلایل عدم استقبال نوجوانان از رمانهای ایرا

من خودم قدیما رمانای خارجیو ترجیح میدادم خصوصا تو مایه های هری پاتر و دلتورا و توآیلایت و ....
الان بیشتر ایرانی می خونم چون دیدم نسبت به خیلی چیزا عوض شده و خب من اون موقع خیلی نویسنده های ایرانیو نمی شناختم! به نظر من ما باید بیشتر نویسنده هامون و کتاباشونو تبلیغ کنیم چون خیلیا خیلی از نویسنده های خوب رو نمیشناسن و کلن از رمان ایرانی این عشقیا رو میشناسن ک ب نظر من ب درد عمه نویسنده محترمم نمی خوره! علاوه بر اون نویسنده ها هم باید همفکر نوجوونا باشن و ببینن اونا چی می طلبن!
بعدم ی چیز غلطی تو ذهن خیلیا از جمله من در طفولیت جا افتاده بود ک کلن چیزا خارجی بهترن معلم ادبیاتامونم همش کتاب خارجی معرفی میکردن خب معلومه ادم جذب میشه دیگه!
به نقل از (ArOo(ArShaM :
اما همون رمانای جلال آل احمد و بزرگ علوی و صادق چوبک و صمد بهرنگی و ... هم امروز زیاد مورد پسندِ نوجوونا نیستن!
یا کتابایی مثل "اشوزدنگهه" و "پارسیان و من" که واقعا میشه گفت کتابای خوبین، بازم مورد استقبال واقع نمیشن!
(دلیل تاکیدم روی امثال این کتابا اینه که از نظر منتقدین و استید ادبیات کودک و نوجوان کتابای خوبین)
چرا؟
این نویسنده ها و اثارشون همه عالین اما تفکرشون مال زمان خودشونه و خیلی از نوجوونا امروزی از جنگ و مشروطه و ... خوششون نمیاد
به نظر من کتاب ایرانی و خارجی عین فیلم ایرانی و خارجیه شما ی فیلم رسمن درپیت خارجی با ی اکشن خیلی عالیه ایرانی بدی به ی نوجوون 95% خارجیو انتخاب می کنه چون همون طور که گفتم برا خیلیا این جوری جا افتاده ک خارجیا بهترن!
بعدم ما ایرانیا اکثرمون ی مشکلی داریم ک جلو هر چیز مخالف عقیدمون یا خوشم نمیاد موضع میگیریم و نمیریم لااقل ی بلر امتانشون کنیم ک اینم خیلی بده!

به نقل از Suspicious Girl :
رمانای ایرانی بخاطر محدود بودن جو همه چیزو سانسور میکنن و کلی از جذابیت داستان کم میشه.
اتفاقن سانسور رمانای ایرانی ک خیلی کمتره لاقل نویسنده خط قرمزا رو می شناسه خیلی دیگ بخاد بنویسه رو خط حرکت می کنه ولی خارجیا ک نمیدونن مطابق معیار ها خودشون می نویسن بعد میاد ایران نصفش ی جور دیگه میشه لاقل خارجی می خونین اورجینال زبان اصلیو از انتشارات بگیرید خیلی بهتره!

به نقل از علی دلاور :
ببینید تو این که اگه بخوایم صد تا شاهکار برتر ادبیات دنیا را ردیف کنیم احتمالا هیچ مانی از ایران توش نیست
شاهکارهای زیادی ما داریم که به انگلیسیم ترجمه شده مث خمره یا سووشون و یا حتا نویسنده هایی مث خانم جزایری ک ایرانین اما انگلیسی می نویسن بعد کتاباشون فارسی ترجمه میشه منتها تبلیغ نمیشه هیچ جا مثلن هری پاتر رو همه خوندن و دوس دارن چون خیلی بزرگش کردن!
ب هر چی بیشتر بها بدیم بیشتر تو جامعه جا میوفته!

• شروع کننده موضوع

iarsham

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
شیراز
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
تهران (هنرهای زیبا)
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

به نقل از ...Ice :
من خودم قدیما رمانای خارجیو ترجیح میدادم خصوصا تو مایه های هری پاتر و دلتورا و توآیلایت و ....
الان بیشتر ایرانی می خونم چون دیدم نسبت به خیلی چیزا عوض شده و خب من اون موقع خیلی نویسنده های ایرانیو نمی شناختم! به نظر من ما باید بیشتر نویسنده هامون و کتاباشونو تبلیغ کنیم چون خیلیا خیلی از نویسنده های خوب رو نمیشناسن و کلن از رمان ایرانی این عشقیا رو میشناسن ک ب نظر من ب درد عمه نویسنده محترمم نمی خوره! علاوه بر اون نویسنده ها هم باید همفکر نوجوونا باشن و ببینن اونا چی می طلبن!
بعدم ی چیز غلطی تو ذهن خیلیا از جمله من در طفولیت جا افتاده بود ک کلن چیزا خارجی بهترن معلم ادبیاتامونم همش کتاب خارجی معرفی میکردن خب معلومه ادم جذب میشه دیگه!این نویسنده ها و اثارشون همه عالین اما تفکرشون مال زمان خودشونه و خیلی از نوجوونا امروزی از جنگ و مشروطه و ... خوششون نمیاد
به نظر من کتاب ایرانی و خارجی عین فیلم ایرانی و خارجیه شما ی فیلم رسمن درپیت خارجی با ی اکشن خیلی عالیه ایرانی بدی به ی نوجوون 95% خارجیو انتخاب می کنه چون همون طور که گفتم برا خیلیا این جوری جا افتاده ک خارجیا بهترن!
بعدم ما ایرانیا اکثرمون ی مشکلی داریم ک جلو هر چیز مخالف عقیدمون یا خوشم نمیاد موضع میگیریم و نمیریم لااقل ی بلر امتانشون کنیم ک اینم خیلی بده!
اتفاقن سانسور رمانای ایرانی ک خیلی کمتره لاقل نویسنده خط قرمزا رو می شناسه خیلی دیگ بخاد بنویسه رو خط حرکت می کنه ولی خارجیا ک نمیدونن مطابق معیار ها خودشون می نویسن بعد میاد ایران نصفش ی جور دیگه میشه لاقل خارجی می خونین اورجینال زبان اصلیو از انتشارات بگیرید خیلی بهتره!
شاهکارهای زیادی ما داریم که به انگلیسیم ترجمه شده مث خمره یا سووشون و یا حتا نویسنده هایی مث خانم جزایری ک ایرانین اما انگلیسی می نویسن بعد کتاباشون فارسی ترجمه میشه منتها تبلیغ نمیشه هیچ جا مثلن هری پاتر رو همه خوندن و دوس دارن چون خیلی بزرگش کردن!
ب هر چی بیشتر بها بدیم بیشتر تو جامعه جا میوفته!
خب آثار چارلز دیکنزم متعلق به زمانِ خودش بوده!
مثلا کتابِ داستان دو شهر هم مربوط به انقلاب فرانسه است! اما هنوزم واسه خیلی از نوجونا جذابه و با فروش حدود 200ملیون نسخه از پرفروش ترین رمانای تک جلدی جهانه!
فکر نمیکنم این که یه کتاب متعلق به چه زمانیه، زیاد تاثیری تو جذابیتش داشته باشه!
در اینصورت آثار چارلز دیکنز و ژول ورن و ویکتور هوگو و ... نباید امروزه طرفدارای زیادی داشته باشن، اما دارن!

saba7501

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی ، کامپیوتر و شیمی و ادبیات
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نظر من صرفا به غرب گرایی خاص نسل جدید و بیزاری از کتاب خوندن بر میگرده!! طبق آمار کتاب خوندن خودش مسیله ایه!!! خیلی کم کتاب خونده میشه. ... دور و بر من آدمایی هستن که اکثرا کتاب نمیخونن همون مقداری که میخونن هم رمان میخونن که اکثرا خارجیه چون میخوان اگر چیزی هم میخونن قشنگ باشه یعنی یعنی وقتشون سر چیزی مطابق با میلی شون بگذرونن مثلا رمان های خارجی با شیوه احساسی جالب!! نوجوان های امروز به طبع دوست دارن از. محیط اینجا و شرایط سیاسی و مذهبی دور بشن که بیشتر رو به رمان های خارجی میارن!! شاید اگر پرسیده بشه چرا کتاب های فلسفی و ادبیات های قوی کشورمون خاک میخورن بحث قوی تری باشه!! آقای اکبر پور. صرفا یه کتاب یا دو تا دارن که بشه گفت قایل خوندنه و کلا حوزه نوشتنشون ادبیات کودکه که البته یک رمان نوجوان هم دارند!!! ولی به شخصه سه چهار تا از کتاب های ایشون و کتاب های چاپ شده برای نوجوانان که خوندم ، متوجه شدم این کتاب ها سرشار از ادبیات چنگه و نوجوانان اکثرا از همین ادبیات جنگه که دوری میکنن!

saba7501

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نظر من صرفا به این غرب گرایی خاص نسل جدید و بیزاری از کتاب خوندنبر میگرده!! طبق آمار کتاب خوندن خودش مسیله ایه!!! خیلی کم کتاب خونده میشه. ... دور و بر من آدمایی هستن که اکثرا کتاب نمیخونن همون مقداری که میخونن هم رمان میخونن که اکثرا خارجیه چون میخوان اگر چیزی هم میخونن قشنگ باشه یعنی یعنی وقتشون سر چیزی مطابق با میلی شون بگذرونن مثلا رمان های خارجی با شیوه احساسی جالب!! نوجوان های امروز به طبع دوست دارن از. محیط اینجا و شرایط سیاسی و مذهبی دور بشن که بیشتر رو به رمان های خارجی میارن!! شاید اگر پرسیده بشه چرا کتاب های فلسفی و ادبیات های قوی کشورمون خاک میخورن بحث قوی تری باشه!! آقای اکبر پور. صرفا یه کتاب یا دو تا دارن که بشه گفت قایل خوندنه و کلا حوزه نوشتنشون ادبیات کودکه که البته یک رمان نوجوان هم دارند!!! ولی به شخصه سه چهار تا از کتاب های ایشون و کتاب های چاپ شده برای نوجوانان که خوندم ، سرشار از ادبیات جنگه که خودش بحثش جداس و نوجوانان اکثرا از همین ادبیات جنگه که دوری میکنن!

• لایک
امتیازات: NiXi

alibasirat

کاربر حرفه‌ای

بنظرم دلیلش اینه که نویسنده خوب نداریم.همونطور که بقیه گفتن واقعا این رمان های ازدواجووعشق حال آدمو بهم میزنه.حالا بار احساسیه زیادش به کنار خیلی هم تخیلی هستند تازه اگر رمان عشقی نباشه زیادی عرفانیش میکنن انگار دارن کتاب فلسفه مینویسن.رمان هایی که تو ایران مثلا برای نوجوان ها وجوان هاهستند نمیدونم چرا انگار برای کودکان نوشته شدن.فکرکنم نویسنده ها باید یه بازنگری تو سن شناسیشون بکنن .البته نباید انتظار داشته باشیم توکشوری که اگر کتاب خیلی خوب باشه باتیراژ 200تا چاپ میکنن بعد همونم میمونه رودستشون نویسنده ها میل به نوشتن داشته باشن.همون کاراستاد دانشگاهی یامعلمیشونو ادامه میدن خودشونو به دردسرنمیندازن.البته اونقدر هم رمان خوان نداریم که بگیم نوجوان ها میرن سمت رمان های خارجی بلکه بهتره بگیم رمان خوان هامیرن سمت رمان خارجی!

• شروع کننده موضوع

iarsham

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
شیراز
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
تهران (هنرهای زیبا)
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

به نقل از چوکک :
بنظرم دلیلش اینه که نویسنده خوب نداریم.همونطور که بقیه گفتن واقعا این رمان های ازدواجووعشق حال آدمو بهم میزنه.حالا بار احساسیه زیادش به کنار خیلی هم تخیلی هستند تازه اگر رمان عشقی نباشه زیادی عرفانیش میکنن انگار دارن کتاب فلسفه مینویسن.رمان هایی که تو ایران مثلا برای نوجوان ها وجوان هاهستند نمیدونم چرا انگار برای کودکان نوشته شدن.فکرکنم نویسنده ها باید یه بازنگری تو سن شناسیشون بکنن .البته نباید انتظار داشته باشیم توکشوری که اگر کتاب خیلی خوب باشه باتیراژ 200تا چاپ میکنن بعد همونم میمونه رودستشون نویسنده ها میل به نوشتن داشته باشن.همون کاراستاد دانشگاهی یامعلمیشونو ادامه میدن خودشونو به دردسرنمیندازن.البته اونقدر هم رمان خوان نداریم که بگیم نوجوان ها میرن سمت رمان های خارجی بلکه بهتره بگیم رمان خوان هامیرن سمت رمان خارجی!
البته اگه دقت کنید میبینیم که اکثر نوجوونا، رماِ نوجوان نمیخونن!
آثار ادبیات رو بیشتر کلاسیک رو میخونن فکر میکنم

• شروع کننده موضوع

iarsham

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
شیراز
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
تهران (هنرهای زیبا)
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

به نقل از صــــــــبــــــــا :
به نظر من صرفا به این غرب گرایی خاص نسل جدید و بیزاری از کتاب خوندنبر میگرده!! طبق آمار کتاب خوندن خودش مسیله ایه!!! خیلی کم کتاب خونده میشه. ... دور و بر من آدمایی هستن که اکثرا کتاب نمیخونن همون مقداری که میخونن هم رمان میخونن که اکثرا خارجیه چون میخوان اگر چیزی هم میخونن قشنگ باشه یعنی یعنی وقتشون سر چیزی مطابق با میلی شون بگذرونن مثلا رمان های خارجی با شیوه احساسی جالب!! نوجوان های امروز به طبع دوست دارن از. محیط اینجا و شرایط سیاسی و مذهبی دور بشن که بیشتر رو به رمان های خارجی میارن!! شاید اگر پرسیده بشه چرا کتاب های فلسفی و ادبیات های قوی کشورمون خاک میخورن بحث قوی تری باشه!! آقای اکبر پور. صرفا یه کتاب یا دو تا دارن که بشه گفت قایل خوندنه و کلا حوزه نوشتنشون ادبیات کودکه که البته یک رمان نوجوان هم دارند!!! ولی به شخصه سه چهار تا از کتاب های ایشون و کتاب های چاپ شده برای نوجوانان که خوندم ، سرشار از ادبیات جنگه که خودش بحثش جداس و نوجوانان اکثرا از همین ادبیات جنگه که دوری میکنن!
خب نظر خودتون چیه که چرا کتاب های فلسفی و ادبیات های قوی کشورمون خاک میخورن؟

hamed.yas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشد
سال فارغ التحصیلی
1345
مدال المپیاد
مدال تو مشتم بود.از چنگم درآور
رشته دانشگاه
پزشک. دکتر. طبیب

بحث و از اول نخوندم و نمیدونم چیا گفته شده.
ولی خوب امروزه ( قدیما رو نمیگم که رمان های خوبی مثه گیله مرد و ..از بزرگ و جلال و .. بود)
اکثر رمان هایی که تو بازار میبینم راجع به مساعل عشق و عاشقی بین دو تا جوونه.
خوب وقتی بخوان یه مفهوم والا رو مثه عشق وسیله ی در آمد زایی و فروش بیشتر کنن به هر نحوی معلومه که کار خوبی از آب در نمیاد.
حوصله ی شرح قصه نیست. :)
#یک بعد قضیه.

• شروع کننده موضوع

iarsham

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
شیراز
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
تهران (هنرهای زیبا)
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

میگم چرا رمانهای کلاسیک و بزرگسال و ... رو با رمانِ نوجوان قاطی میکنید؟ :-/

دوستانِ عزیز، آثار صادق هدایت و بزرگ علوی امثالهم اکثرا رمان نوجوان نیستن...

saba7501

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد
رشته دانشگاه
مهندسی برق

واقعا به نظرتون ما چقدر اثار فلسفی داریم که خوب باشه؟؟ نمیگم قوی ولی حداقل یه مبنای خوبی بر فلسفه باشه؟؟؟

مسیله سر نوع کتاب نیست صرفا مردم کتاب گریز شدن که این مشکل از پایه وجود داره!! همون مقدار کمی هم که کتاب خونده میشه آثار معروفه... معضل اصلی کتاب نخوندنه

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

یه نوجوان معمول‍اً دنبالِ تخیل ه. دنبالِ یه سری چیزهای فراواقعی ه که خیال‌پردازی کنه باهاش. واقعیت خیلی کسل‌کننده س معمول‍اً. توی ادبیات فانتزی، معمول‍اً کاراکتر اصلی نوجوان ه. [هری پاتر، در جست‌وجوی دلتورا، مجموعه‌ی سرزمین اشباح، ... ] و خب آدم می‌تونه که خودش رو راحت‌تر بذاره جای کاراکتر اصلی و احساسات‌ش رو درک کنه و به‌جای زندگیِ روتینِ خودش، توی کتاب دنبالِ ماجراجویی و هیجان بگرده.
و خب، اکثرِ آثار فانتزی/تخیلیِ خوبِ نوجوان، ایرانی نیستن. کل‍اً نویسنده‌ی ژانر [فانتزی، کارآگاهی، طنز، علمی‌تخیلی، ...] رو من شخصاً خیلی سراغ ندارم توی نویسنده‌های معاصر ایرانی. باز حال‍ا وضعیتِ طنز به‌تر ه؛ ولی فانتزی و این‌ها اکثراً هر چی که هست، آثارِ غیرایرانی ه.
نتیجه؟ طبعاً جذب می‌شه به کتاب‌های فانتزی غیرایرانی که هم معروف‌تر ه، هم ازشون فیلم و بازی کامپیوتری و غیره ساخته‌شده [که در نتیجه فضای کتاب خیلی واقعی‌تر و ملموس‌تر می‌شه برای خواننده و راحت‌تر خودش رو می‌ذاره جای کاراکترها] ، و خیلی چیزهای دیگه.

× چیزهایی که «اکثریت» نوجوان‌ها می‌خونن، بیش‌تر جا می‌گیره توی دسته‌ی فانتزی و تخیلی. برای همین فوکوس کردم روی این موضوع.

...ELINOR...

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان۱
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
آزاد مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

محتوای رمانای ایرانی تکراری و مشخصه
من خودم رمانای خارجیو ترجیح میدم و بعضیاشون واقعا عالین
البته بعضی از رمانای ایرانی هم خیلی به سبک خاص و قشنگی نوشته شدن
من خودم ب نویسنده نگاه میکنم و قلمش مهمه واسم
اگه کتابیو از نویسنده ای بخونم و خوشم بیاد حتما بقیه ی کتاباشم میخونم :)
مثلا رضا امیرخانی کتاباش عالیه و من قلمشو خیلی دوس دارم..
ولی بازم در آخر بعضی رمانای خارجی خیلی خاص و قشنگن :)

h.mahmoodzadeh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
allameh tabatabaii high school of bonab
شهر
bonab
مدال المپیاد
فیزیک
رشته دانشگاه
مهندسی برق

1- اکثر رمان های ایرانی تکرارین یعنی موضوع جدیدی نیست.
2-والا من نمیدونم علت از ارشاده یا نویسنده انگار قسمت زیادی از رمان های ایرانی رو حذف کردن.
3-انصافا رمان های خارجی روان ادمو داخل داستان قرار میدن.

جوجه سمپادی

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
دندان پزشکی

90درصدرمانهای ایرانی عاشقانن
بخصوص رمانایی ک ازدوستام گرفتم
وتاثیراته خیلی بدیم میزارن
خیلی ازاونابدون هیچ سانسوری نوشته شدنوباعث میشه تفکره نوجونابه سمتی بره که چرااوناتواین فضاهانباشن
درضمن همه داستان رویه محورپیش میره ومحتوایه پایینی داره
ماجراهاش کلیشه ایه وهیجانی نداره
این نظرمن بودطبق رمانای خارجیوایرانی که خوندم
شایدم تفکرم اشتباه باشه

m@s0ud

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
طهران
مدال المپیاد
ریاضی ؛ کامپیوتر ؛ شیمی (مرحله 1)

از دلایلی که شخصا رمان ایرانی نمی خونم اینه که نو آوری نداره. محتوای همه اش یه جوره. از یه جایی که معلومه شروع میشه و یه جایی که

اونم معلومه تموم میشه [طرف با یکی آشنا میشه ، عاشقش میشه ، بعد در قضایایی زندگیش به فنا میره بعد به هم میرسن :| ]

+

به سبک هایِ جدید میدون نمیدن. یه دوستی دارم به اسم پارسا ویداگر. نویسنده ی واقعا خوبیه. بالایِ 30-35 تا داستان رو کاملا

نوشته و تموم کرده. من خودم عاشق نوشته های این دوستمم. یه جورایی دارن شانِ ایرانیه [ در موردش اینو واقعا قبول دارم که

هست شک ندارم ]

سبک نوشته هاش هم فانتزیه ، هم سبکای دیگه رو هم دنبال می کنه. نمی دونم کسی رمان مترو 2033 رو خونده یا نه

[ رمانش ، نه بازیش ]. یه کتاب داره سبک اونه ولی داستانشون خیلی فرق داره. با همه ی این نو آوری ها ، بهش مجوز نمیدن.

میگن داستانات با معیار فرهنگی یکی نیست [ واقعا چه ربطی داشت این بهونه؟اگه یک کلمه اینطوری پیدا کردن توش من حاضرم

شخصا جایزه بدم ]

ینی در کل از این جور آدما حمایت نمی کنن هیچ ، نمیذارن حتی داستاناشون چاپ شه.

به همین دلیل بیشتر کسایی که از کتاب خوندن لذت می برن میرن سمت رمان های خارجی.

• شروع کننده موضوع

iarsham

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
شیراز
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
تهران (هنرهای زیبا)
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

به نقل از Ma$oud :
از دلایلی که شخصا رمان ایرانی نمی خونم اینه که نو آوری نداره. محتوای همه اش یه جوره. از یه جایی که معلومه شروع میشه و یه جایی که

اونم معلومه تموم میشه [طرف با یکی آشنا میشه ، عاشقش میشه ، بعد در قضایایی زندگیش به فنا میره بعد به هم میرسن :| ]

+

به سبک هایِ جدید میدون نمیدن. یه دوستی دارم به اسم پارسا ویداگر. نویسنده ی واقعا خوبیه. بالایِ 30-35 تا داستان رو کاملا

نوشته و تموم کرده. من خودم عاشق نوشته های این دوستمم. یه جورایی دارن شانِ ایرانیه [ در موردش اینو واقعا قبول دارم که

هست شک ندارم ]

سبک نوشته هاش هم فانتزیه ، هم سبکای دیگه رو هم دنبال می کنه. نمی دونم کسی رمان مترو 2033 رو خونده یا نه

[ رمانش ، نه بازیش ]. یه کتاب داره سبک اونه ولی داستانشون خیلی فرق داره. با همه ی این نو آوری ها ، بهش مجوز نمیدن.

میگن داستانات با معیار فرهنگی یکی نیست [ واقعا چه ربطی داشت این بهونه؟اگه یک کلمه اینطوری پیدا کردن توش من حاضرم

شخصا جایزه بدم ]

ینی در کل از این جور آدما حمایت نمی کنن هیچ ، نمیذارن حتی داستاناشون چاپ شه.

به همین دلیل بیشتر کسایی که از کتاب خوندن لذت می برن میرن سمت رمان های خارجی.
البته نداشتن تطایق فرهنگی که میگن یه قسمتیش تضاد با اندیشه ها و عقاید اسلامیه...
مثلا زندگی پس از مرگ یا دنیای اجنه و ارواح و جادوگری اینجور چیزا...

m@s0ud

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
طهران
مدال المپیاد
ریاضی ؛ کامپیوتر ؛ شیمی (مرحله 1)

موضوعات ایشون کلا جدا از این مطالبه.
سبک دارن شان تقریبا. داستانای اولش رو تو سبک آر.ال.استاین می نوشت الان بهتر شده.
البته کم کم داره داستااش پر محتوا تر میشه ولی خب باز هم مشکلی نداره

• شروع کننده موضوع

iarsham

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
شیراز
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
تهران (هنرهای زیبا)
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

به نقل از Ma$oud :
موضوعات ایشون کلا جدا از این مطالبه.
سبک دارن شان تقریبا. داستانای اولش رو تو سبک آر.ال.استاین می نوشت الان بهتر شده.
البته کم کم داره داستااش پر محتوا تر میشه ولی خب باز هم مشکلی نداره
ok
به هرحال امیدوارم کتاباشون چاپ شه!

-mina-

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
میانه
دانشگاه
اهواز
رشته دانشگاه
دامپزشکی

من رمان ایرانی خیلی زیاد میخونم.فقط یه بار از دوستم کتاب رمان خارجی گرفتم بخونم.اسمش یادم نیست.کلی هم روش تبلیغ کرده بود که فلان جایزه جهانیو گرفته و.... .اصلا با فرهنگمون سازگار نبود.تقریبا درک نمیکردم شخصیتارو واسه همین چند صفحشو که خوندم بیخیال شدم.
.
رمانای ایرانی هم زیادی خسته کننده شدن به نظرم.قبلا ه(4-5سال قبل)ا بهتر بودن.سایت نودوهشتیا چند تا نویسنده خوب وباتجربه داشت که رماناشونم واقعا عالی بودن.اما حالا روزی 100تایی رمان میدن.واقعا چرت.هر بچه ای میاد رمان مینویسه.
این موضوع هم که کلا عاشقانه شدن رمانای داخل درسته.چون فقط از اینجور رمانا استقبال میشه.
.
من رمانهایی مثل دریا(ماندانا معینی) رو دوس دارم کلی چیز یاد میگیرم با خوندنشون.چیزایی که تو جامعمون به درد میخوره.

miss-sara-78

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تـــــــــــهرونــ..ـ ـ

خود من که اگه وقت کنم رمان بخونم(!)ایرانی میخونم

بالا