• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کمی تفکر و نه جبهه گیری!(+14)

شما میخواهید با شخصی از جنس مخالف (هم سن)رابطه ای عادی(نه احساسی) برقرار کنید، نظر پدر و مادرتان؟

• رای‌دهندگان
    319

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک
پاسخ : کمی تفکر و نه جبهه گیری!(+14)

به نقل از Sib :
Radikal:
کاملا موافقم.
دقیقا همه چی به این جو برمیگرده.جو، جو بد و مسمومیه.
من اصلا باورم نمیشه جغله بچه ها هم دیگه دارن میان تو کار.
مازیمون:
آیا این تجربه و نیاز جنسی رو خدا یدفعه خلق کرد؟ چرا قدیم ترا اینجوری نبود؟چه چیزی سبب شده این موضوع اینقدر حاد بشه؟ آینده به نظر من بدتره.
ما داریم اینجا، ایران، زندگی میکنیم، حالا فعلا که بدبخت شده، طبق شواهد.
خب این، باکرگی، یه بحث جدید و طولانیه.من خودم ترجیح میدم با یه پسر ازدواج کنم نه یه مرد
:|
دخترا معمولا تحمل چند عشقی طرف مقابل رو ندارن و پسرا رو نمیدونم.
هرچیزی در جای خودش خوبه، بچه دار شدن هم به جای خودش در محیط خانواده خوبه.
اگه بچه های رابطه های بدون ازدواج خوب بودن اینقدر آمار سقط آمریکا بالا نبود
Dr.Eniac
برای شما قابل قبوله که مثلا خواهر یا دخترتون وارد این راه شه؟ چون من دیدم طرف واسه خودش همه چی خوبه، حالا کافیه خواهرش رو با یکی ببینه، خونشو میریزه
متاسفانه
خب من ندیده بودم.قبول دارم این هم که شما میگین واقعیته، گرچه پذیرشش برای من سخته.آخه من هرچی بابا دیدم اینجوری ندیدم.
#جامعه ترسناک، ترسيدم

آیا این تجربه و نیاز جنسی رو خدا یدفعه خلق کرد؟ چرا قدیم ترا اینجوری نبود؟چه چیزی سبب شده این موضوع اینقدر حاد بشه؟ آینده به نظر من بدتره.

خیر نیاز جنسی نه صرفن در انسان بلکه خیلی قبل تر از حتا وجود انسان وجود داشته. و این نیاز باعث میشه فرد تولید مثل انجام بده و نسلش منقرض نشه.

خوب برای مقایسه می تونید به قبل از تولید قرص ضد بارداری برید. تعداد روابط جنسی خارج از خانواده به نسبت کمتر بوده. چرا ؟ چون راهی برای پیش گیری از تولید فرزند وجود نداشته!

درواقع میل این شکل از زندگی وجود داشته فقط امکانش ممکن نبوده.

ما داریم اینجا، ایران، زندگی میکنیم، حالا فعلا که بدبخت شده، طبق شواهد.

یعنی چی بد بخت شدیم ؟ از چه نظر ؟‌

خب این، باکرگی، یه بحث جدید و طولانیه.من خودم ترجیح میدم با یه پسر ازدواج کنم نه یه مرد

باکرگی بحث جدیدی نیست. طولانی هم نیست خیلی.

ترجیح شما مربوط به خودتون میشه. شما معیار نیستید.
و همونطور که گفتم ادم ها با کسی زندگی می کنن که از نظر فکری و عقیدتی به خودشون نزدیک تر باشه.

و برعکس من یک زن رو به یک دختر ترجیح میدم و دلایلش رو تو خیلی دیگه از تاپیک ها گفتم.

دخترا معمولا تحمل چند عشقی طرف مقابل رو ندارن و پسرا رو نمیدونم.

منظورتون از چند عشقی چیه ؟‌

خوب یه ادم ممکنه قبلن عاشق کسی دیگه ای بوده باشه الان عاشق کسی دیگه. من نمی فهمم مشکلش چیه.

هرچیزی در جای خودش خوبه، بچه دار شدن هم به جای خودش در محیط خانواده خوبه.

بچه دار شدن کلن خوب نیست!!!
و خوب این محیط می تونه محیط خانواده باشه یا هر محیط مشابهی ( یعنی ممکنه خانواده باشه ولی رسمی نباشه )

اگه بچه های رابطه های بدون ازدواج خوب بودن اینقدر آمار سقط آمریکا بالا نبود

ببین این دو موضوع مختلف هست.

بچه ی خارج از خانواده دو معنی داره. مثلن دایی بنده دو تا فرزند داره یکی ۱۹ و دیگری ۱۴ ساله. و دایی و همسرش الان بعده ۲۲ سال هنوز با هم ازدواج نکردن! ولی خانواده هستن. این فرق داره با بچه ای که به طور تصادفی به دنیا اومده.

بچه ای که به صورت تصادفی به دنیا اومده کلن خوب نیست. ( این گونه فرزند هست که سقط میشه نه بالایی‌)

یعنی بحث خوبی و بدی بچه نیست.

( مساله اینه که هدف تولید مثل نبوده اشتباهی اتفاق افتاده )

برای شما قابل قبوله که مثلا خواهر یا دخترتون وارد این راه شه؟ چون من دیدم طرف واسه خودش همه چی خوبه، حالا کافیه خواهرش رو با یکی ببینه، خونشو میریزه

معلومه قابل قبوله. خواهر یا دختر ادم به هر حال ادمه. و میل خودش رو داره. و خودش قدرت تصمیم گیری داره. من تمام تلاشم این خواهد بود که خودش رو تو خطر بیماری یا بارداری نندازه. و حتا اگه اتفاقی هم بیافته مسلمن پشتیبانیش می کنم.

جامعه ترسناک نیست. شما صرفن محیط خودتون رو بسته کردید. صرفن باید قبول کنید ادم هایی هم هستن که نظری مشابه شما ندارند!

Mid

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
Farzanegan
شهر
سفلای شرقی
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
دندان پزشکی

Radikal:
بله دقیقا موافقم.سخت تر شدن شرایط برای ازدواج، یکی از عوامل به وجود اومدن این شرایطه، خیلی خوب فرمودید.
و این دید که میگید،من میخواستم بگم من با تفکر 90 سال پیش زندگی نمیکنم، تغییر شرایط رو میبینم خب.ولی هرکس در انتخاب سبک زندگیش مختاره.
Dr.Eniac
خب اینجوری برای من قابل قبوله.چون شما چیزی رو که برای خودتون خوب میدونین برای بقیه هم خوب میدونین و این دیگه یه تفکره نه یه شعار
مازیمون
بارها گفتم من! یعنی از طرف جامعه حرف نمیزنم و فقط دارم نظرمو میگم.نظر شخصی خودم نه حتی خانوادم.
حالا :D
من! فک میکنم میلش هم کمتر بوده، یعنی خفته تر بوده، امیدوارم منظورمو رسونده باشم.من یه جایی خوندم بشریت از شهوت به قدرت و از قدرت به شهوت رسیده.یعنی به مدت شهوت رو با قدرت سرکوب کرده، مثل مغول ها.اما الآن داره برمیگرده دوباره.صحتش هم نمیدونم.
نه ما بدبخت نشدیم.من میگم اون دختر طبق شواهد به فنا رفت، چون داره توی این جامعه زندگی میکنه
99% افراد محکومش کردن و خواهند کرد.
ببینید من از دنیای پسرا بی اطلاعم.اون چیزی که من بین بچه های مدرسه و دخترای اینور اونور دیدم، اینه که معمولا ،نه همشون، دوست دارن اولین و آخرین عشق طرف مقابل باشن.
اون چیزی که در مورد خون ریختن و اینا:| گفتم نظر من نبود، یکی از چیزایی بود که دیدم.
جامعه ترسناک نیست؟من که جرئت نمیکنم بعد از تاریکی هوا تنها برم بیرون.

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از Sib :
Radikal:
بله دقیقا موافقم.سخت تر شدن شرایط برای ازدواج، یکی از عوامل به وجود اومدن این شرایطه، خیلی خوب فرمودید.
و این دید که میگید،من میخواستم بگم من با تفکر 90 سال پیش زندگی نمیکنم، تغییر شرایط رو میبینم خب.ولی هرکس در انتخاب سبک زندگیش مختاره.
Dr.Eniac
خب اینجوری برای من قابل قبوله.چون شما چیزی رو که برای خودتون خوب میدونین برای بقیه هم خوب میدونین و این دیگه یه تفکره نه یه شعار
مازیمون
بارها گفتم من! یعنی از طرف جامعه حرف نمیزنم و فقط دارم نظرمو میگم.نظر شخصی خودم نه حتی خانوادم.
حالا :D
من! فک میکنم میلش هم کمتر بوده، یعنی خفته تر بوده، امیدوارم منظورمو رسونده باشم.من یه جایی خوندم بشریت از شهوت به قدرت و از قدرت به شهوت رسیده.یعنی به مدت شهوت رو با قدرت سرکوب کرده، مثل مغول ها.اما الآن داره برمیگرده دوباره.صحتش هم نمیدونم.
نه ما بدبخت نشدیم.من میگم اون دختر طبق شواهد به فنا رفت، چون داره توی این جامعه زندگی میکنه
99% افراد محکومش کردن و خواهند کرد.
ببینید من از دنیای پسرا بی اطلاعم.اون چیزی که من بین بچه های مدرسه و دخترای اینور اونور دیدم، اینه که معمولا ،نه همشون، دوست دارن اولین و آخرین عشق طرف مقابل باشن.
شما داییتون ایران زندگی میکنن؟:|
اون چیزی که در مورد خون ریختن و اینا:| گفتم نظر من نبود، یکی از چیزایی بود که دیدم.
جامعه ترسناک نیست؟من که جرئت نمیکنم بعد از تاریکی هوا تنها برم بیرون.من باز تاکید میکنم که یه دخترم.
:)
اگه جامعه یه جامعه آزاد بود، خب این جرایم کمتر میشد ولی الآن که نیست و زن داییم میگفت که چند هفته قبل داشتن دو تا دختر رو شلاق میزدن

خوب دیگه تفاوتش همینه. بچه های مدرسه یا هنوز عشق اولشون رو تجربه نکردن یا در حینش هستن!
یا تازه عشق اولشون شکست خورده و در حالت جوگیری هستن و میگن دیگه عاشق نمیشن!

بد نیست جامعه ی اماریتون رو به سن ۲۱ به بعد تغییر بدید اونها معمولن به جامعه ای که قدرت داشتن روابط گسترده تر داره نزدیک ترن.

ببینید اون دختر قرار نیست با اون ۹۹ درصد تو یک خونه زندگی کنه!

برای چی شلاق می زدن ؟ ( به چه جرمی ؟ )

Mid

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
Farzanegan
شهر
سفلای شرقی
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
دندان پزشکی

به نقل از مازیمون :
خوب دیگه تفاوتش همینه. بچه های مدرسه یا هنوز عشق اولشون رو تجربه نکردن یا در حینش هستن!
یا تازه عشق اولشون شکست خورده و در حالت جوگیری هستن و میگن دیگه عاشق نمیشن!

بد نیست جامعه ی اماریتون رو به سن ۲۱ به بعد تغییر بدید اونها معمولن به جامعه ای که قدرت داشتن روابط گسترده تر داره نزدیک ترن.

ببینید اون دختر قرار نیست با اون ۹۹ درصد تو یک خونه زندگی کنه!

برای چی شلاق می زدن ؟ ( به چه جرمی ؟ )
نه دیگه، با هیچکس قرار نیست زندگی کنه.چون خونوادش پرتش کردن بیرون خودشم تیمارستانه
شاید همین باشه جوگیری و اینا.نمیدونم.

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از Sib :
یه جایی خوندم بشریت از شهوت به قدرت و از قدرت به شهوت رسیده.یعنی به مدت شهوت رو با قدرت سرکوب کرده، مثل مغول ها.اما الآن داره برمیگرده دوباره.صحتش هم نمیدونم.

حالا بخوایم به فکت تاریخی از مستند چنگیزخان بی بی سی رو بیان کنیم ، چنگیز خان مغول وقتی بیمار میشه پزشکاش بهش توصیه میکنن از روابط جنسی پرهیز کنه تا عمر طولانی تر کنه .
ولی واسه چنگیز مهم نیست و به روابطی که نزدیک تعداد انگشتای دستش تو روز بوده ادامه میداده .
بدین شکل

Mid

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
Farzanegan
شهر
سفلای شرقی
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
دندان پزشکی

به نقل از Dr.Eniac :
حالا بخوایم به فکت تاریخی از مستند چنگیزخان بی بی سی رو بیان کنیم ، چنگیز خان مغول وقتی بیمار میشه پزشکاش بهش توصیه میکنن از روابط جنسی پرهیز کنه تا عمر طولانی تر کنه .
ولی واسه چنگیز مهم نیست و به روابطی که نزدیک تعداد انگشتای دستش تو روز بوده ادامه میداده .
بدین شکل
نظر نویسنده بوده.وگرنه من تاریخ اصلا بلد نمیباشم.
:D

king.nader

آراس.نامه (Mr. Darcy)
نام مرکز سمپاد
علامه حلی (1) / هاشمی نژاد (1)
شهر
تهران / مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
المپ فیزیک بودم که نیمهِ راه، کفشامو آویختم نمیدونم چرا!
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
« مهندسی صنایع و سیستم ها »

هرم سلسله مراتب نیازهای مزلو نیاز های اولیه انسان رو بررسی میکنه

تا کدوم انسان باشه؟! هر انسانی .. ؟! به متن زیر توجه کنید!

در دهه‌ي 1970 سران اقتصادی در غرب، براي نجات دلار دست به دامن روان شناسي به نام «آبراهام مازلو» شدند.

آبراهام مازلو، جدولي را در قالب کارت پستالي طراحي کرد و از طريق پست، به خانه‌ي شهروندان آمريکايي فرستاد. او در اين کارت پستال، نيازهاي انسان را طيف‌شناسي کرده بود. پاسخ‌ها که برگشت، گروهِ همکارِ وی درین پروژه با تجزیه و تحلیل پاسخ ها، «هرم نيازهاي انسان خودشکوفا» موسوم به هرم نيازهاي مازلو را تعریف کردند.

...

اگر به ردیف سوم دقت کنیم متوجه خواهیم شد که ازدواج در ردیف سوم نیاز های انسانی هست یعنی انسانی که شغل ، دارایی، امنیت و ... داره حالا میخواد ازدواج بکنه اما رابطه جنسی ، نیاز فیزیولوژیک هست که در ردیف یک قرار گرفته یعنی هر کسی ممکنه به این نیاز پیدا کنه!

متاسفانه اشتباهی شده گویا!! اونچه در ردیف سوم تعریف میشه؛ نیاز به «رابطهِ صمیمانه و عاشقانه» ست و نـه ازدواج! :)

تفاوتش چیه؟! اینه که ازدواج یک امر چند بعدی هست ..

یعنی کسی منکرِ این نـیست که اولین کشش برای ازدواج بطور عام، نیاز جنسی هست. منتها فقط هم این نـیست، بلکه در ازدواج بطور همزمان، هم نیاز جنسی برطرف میشه، هم نیاز به رابطهِ عاطفی و حتا چندی از سایر نیازهای درون ردیف های مختلفِ این هرم.

پس این نـادرسته که بگیم اول فکر برطرف کردن نیاز جنسی با روشی غیر از ازدواج باشیم الزاما، بعد به ازدواج فکر کنیم!!

.....

و یک چیز مهم! تفاوتِ مشهور انسان با سایر موجودات، «عقل و خرد» هست. اگر قرار باشه انسان صرفا براساس ترتیب نیازهای غریزی در کفِ هرم پیش بره و تا پیش از اونا، نیازهای عالیِ دگ رو تعطیل کنه کاملا؛
یعنی از اون عقل و خردش رسما استفاده ای نـکرده!

انسان به کمک این نعمتِ عقل، توانایی «مدیریت غرایز و نیازها» ش رو داره .. و این البته متفاوت با سرکوبِ نیازها و غرایز هستش قطعا.

.....

او بر این باور بود که این سلسله مراتب الگویی نمونه است که در اکثر مواقع صادق می‌باشد

چطور این طرح که براساس یک افکارسنجی از مردم امریکا با یک سیرِ تاریخی - فرهنگیِ خاصِ همون جامعه بدست اومده، میتونه در اکثر جوامع با فرهنگ ها و سبک زندگی های گوناگون، کاملا صادق و یا درست باشه؟!

_ _ _

و بطور کلی، سیستم هایی مثل هرمِ مازلو ، آدمو یاد «تنازع بقا» ی مطرح شده در زیست شناسی و برداشت ها و پیامدهای نـادرست ازین مفهوم میندازه!
و تازه با اون تعریف شما از اخلاقیات، فوقش کمی محدود شده اما در اصل همچنان همون هست.

پ.ن:
به طور کلی هر عملی که موجب آسیب زدن به دیگران بشه (جسمی ، روانی ، مادی) بی اخلاقی هست و هر عملی که موجب حفظ یا ارتقاء سطح سلامت (جسمی ، روانی ، مادی) باشه اخلاقی محسوب میشه

و در مواردی که این دو، به تلاقی برسن و در مقابل هم قرار بگیرن ، چه باید کرد؟!

.

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

حرفتون تا حدی درست هست. دهه های ۶۰-۷۰-۸۰ امریکا به طور کلی به خاطر تغییرات اساسی ای که داشت.
( حتا رفتار مردم و سلیقه ها و طرز فکر عموم مردم به طور کلی در حال تغییر بود. )

ولی گفتم ازدواج تنها راه بر طرف کردن روابط عاطفی نیست. اینطوری نیست که شما برید امضا کنید بعد یهو رابطه عاطفی تزریق بشه تو کلام و برخوردتون بین دو نفر!

حتا روابط دوستی هم اکثرن با یک رابطه عاطفی شروع میشن.

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

تا کدوم انسان باشه؟! هر انسانی .. ؟! به متن زیر توجه کنید!
منظور من اغلب انسان ها هستند :)

عکس هایی از فرارو

http://fararu.com/files/fa/news/1392/11/13/106599_452.jpg

http://fararu.com/files/fa/news/1392/11/13/106598_352.jpg

من ادعایی ندارم که این هرم جهانی هست اما خوب با توجه به وضع فعلی جامعه میتونم بگم هنوز هم برای اغلب افراد صادقه

و یک چیز مهم! تفاوتِ مشهور انسان با سایر موجودات، «عقل و خرد» هست. اگر قرار باشه انسان صرفا براساس ترتیب نیازهای غریزی در کفِ هرم پیش بره و تا پیش از اونا، نیازهای عالیِ دگ رو تعطیل کنه کاملا؛
یعنی از اون عقل و خردش رسما استفاده ای نـکرده!

انسان به کمک این نعمتِ عقل، توانایی «مدیریت غرایز و نیازها» ش رو داره .. و این البته متفاوت با سرکوبِ نیازها و غرایز هستش قطعا.

من میگم از بعد غیر دینی دلیلی برای محدودیتش وجود نداره حتی اگر طرف بشینه فکر هم بکنه با خودش باز هم همونطور که بالا گفتم به نتیجه ای نخواهد رسید! :/

و در مواردی که این دو، به تلاقی برسن و در مقابل هم قرار بگیرن ، چه باید کرد؟!

متوجه منظورتون نشدم ، اگر میشه یک مثال بزنید! :)

king.nader

آراس.نامه (Mr. Darcy)
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران / مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه

ولی گفتم ازدواج تنها راه بر طرف کردن روابط عاطفی نیست. اینطوری نیست که شما برید امضا کنید بعد یهو رابطه عاطفی تزریق بشه تو کلام و برخوردتون بین دو نفر!

ما هم نـگفتیم تنها راهه! شاید نهایتش ادعا کنیم بهترین راهه ؛ که خب باز میرسیم به همون نقطهِ اختلاف بین خودمون = بحث رابطه های غیر از ازدواج و .. ک قبلا بحث کردیم تا حدی!

قطعا تزریقی هم نـیست! اصن اینکه شما فقط برای رابطهِ جنسی ازدواج کنید هم، چیز نـادرستیه. منتها منم گفتم، ازدواج = یک تیر و چند نشان!

یعنی نیاز جنسی هست، نیاز عاطفی هست، دوست و همراهی که میدونی چون متعهد شده و با هم قرار گذاشتین، مثل یه دوستِ عادی رهات نـمیکنه خیلی جاها! و غیره ..

_ _ _

منظور من اغلب انسان ها هستند
..
من ادعایی ندارم که این هرم جهانی هست اما خوب با توجه به وضع فعلی جامعه میتونم بگم هنوز هم برای اغلب افراد صادقه

خب منم گفتم؛ اغلب انسان ها چطور میشه، درحالیکه براساس سبک زندگیِ دهه 70 و 80 امریکا بدست اومده این هرم؟!

وضع فعلی؟! بله .. اما میشه این شباهتِ نسبی رو هم اینطور دید که شاید ما کمی امریکایی شدیم! نـه اینکه این هرم براساس ذاتِ همه انسان ها تدوین شده!!

تا حالا واژه های «جهانی شدن» رو حتما شنیدید! ابهامِ این واژه اینطور برطرف میشه => «همهِ جهان یک سبک زندگی داشته باشن و اون .. ؟! »
خلاصه این هرم براساس یک سبک زندگیِ مصرف گرا و رفاه زدهِ غربِ پس از انقلاب صنعتی، استعمارِ دیگر کشورها، دو جنگ خانمان سوز و .. حاصل شده. مسیری که برایِ خودِ اون هاست و البته عقاید و تفکراتی که بهش رسیدن.

درضمن، شما زندگی افراد موفق در حوزه کسب و کار (بیل گیتس، وارن بافت و ..) یا مخترعانی مثل ادیسون دنیا رو بطور مثال اگ خونده باشید. خیلی هاشون در کودکی زندگیِ سختی داشتن و به نون شب محتاج بودن، اما در همون دوران استعداد هاشون شکوفا شد و خلاقیت به خرج میدادن!

...

من میگم اگه این هرم رو بپذیریم، خودمون رو محدود کردیم! یجورایی خودفریبی ای که البته رضایت رو به همراه داره! چون برامون ناکامی هامون در نیازهای عالی رو توجیه میکنه با مواردی مثل عدم تامین نیازهای کفِ هرم!!

و میگیم چون من فقیرم، پس فعلا خلاقیت و محبت و .. رو میذارم کنار تا اول غذا و غیره ام تامین شه! حتا شاید یه دزد، استدلال کنه بر این اساس که من چون هنوز در سطح ردیف اول هرم نیاز بودم؛
پس نـمی تونستم اخلاقیات رو رعایت کنم یا عزت نفس داشته باشم و گدایی نـکنم!

(حالا اینجا هم نـمیخوام از منظر دین وارد شم!
چون دین دقیقا در نقطه مقابل هرم میگه، فقیر هستی؟! تکلیفت حفظ عزت نفسه اتفاقا! .. ازون طرفم البت میگه دارا هستی؟! تکلیفت انفاقه! یعنی هرکسی مسئول تکلیف خودشه. یه فقیر نـباید استدلال کنه ک چون کمکم نـکردن؛ منم دزد شدم و حق دارم درین مورد، و من بی تقصیرم فرضا!)

_ _ _

من میگم از بعد غیر دینی دلیلی برای محدودیتش وجود نداره

ببین! حالا بجای سرکوب اسمش شد محدودیت!! .. اما من گفتم «مدیریت» .

انسان همونطور که غرایزی داره ، چیزی مثلا بنام حرص و آز داره .. ازش بعنوان «سیری نـاپذیری» یاد میشه.

یعنی شما هرچقدر هم که سیر باشی بخاطر خوردنِ یک نوع غذا، منتها در یک مهمونیِ میزِ باز ، بازم کشش داری انواع دگ از غذا رو حتا برای کمی، امتحان کنی!

مگر اینکه در اصطلاح عرفی جامعه، آدمِ متشخصی باشی یا کمی فکر کنی و ..! و این یعنی همون مدیریتِ نیازها.

_ _ _

متوجه منظورتون نشدم ، اگر میشه یک مثال بزنید!

یه مثالِ اولیه ک شاید همه جانبه هم نـباشه فعلا!

دزدی ؛ برای رفاه و شخصِ من سودمنده .. اما در عین حال به دیگری صدمه میزنه! این از نظر شما اخلاقیه یا غیراخلاقی؟!

یا چیزایی که ازش بنام «ایثار» یاد میشه در فرهنگ ما! اینا غالبا به ضررِ شخص ما در مسائل مادی و جسمی هست ؛ اما به سودِ دیگری! و حالا؛
این مسائل در اون تعریف شما از اخلاق، دارای چه حکمی هست؟! اخلاقیه یا غیراخلاقی؟!

و بطور عام ؛ آسیب زدن به خود و یا سود رسوندن به دیگران، در اون تعریف چه حکمی دارن هرکدوم؟ (چون تعریفتون ناقص بنظر میرسه، اینارو گفتم تا در اون لحاظ کنید پیش از ادامهِ بحث! درباره این موارد، اون تعریف سکوت کرده در متنِ شما فعلا! )

(مثال بازم هست .. اما منتظر پاسخ اینا میمونم فعلا تا اگ اشتباهی بود تو حرفام، تصحیح کنم! )

.

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

دزدی ؛ برای رفاه و شخصِ من سودمنده .. اما در عین حال به دیگری صدمه میزنه! این از نظر شما اخلاقیه یا غیراخلاقی؟!
یا چیزایی که ازش بنام «ایثار» یاد میشه در فرهنگ ما! اینا غالبا به ضررِ شخص ما در مسائل مادی و جسمی هست ؛ اما به سودِ دیگری! و حالا؛
این مسائل در اون تعریف شما از اخلاق، دارای چه حکمی هست؟! اخلاقیه یا غیراخلاقی؟!

و بطور عام ؛ آسیب زدن به خود و یا سود رسوندن به دیگران، در اون تعریف چه حکمی دارن هرکدوم؟ (چون تعریفتون ناقص بنظر میرسه، اینارو گفتم تا در اون لحاظ کنید پیش از ادامهِ بحث! درباره این موارد، اون تعریف سکوت کرده در متنِ شما فعلا! )

(مثال بازم هست .. اما منتظر پاسخ اینا میمونم فعلا تا اگ اشتباهی بود تو حرفام، تصحیح کنم! )

خوب اخلاقیات برای دیگران تعریف میشه نه شخص شما! :د

یعنی کلاً وقتی بحث اخلاق پیش کشیده میشه شما نیاز به روابط متقابل با انسان ها دارید!

البته این نظر شخصی هست! :- "

راجع به باقی حرف هاتون قبول دارم تا حدودی که این هرم برای همه ی انسان ها نیست و به قول شما شاید جامعه ی ما آمریکایی شده

اما اصلاً آیا دلیلی برای بد شمردن این روابط وجود داره؟ یا خیر؟

بعداً نوشت : یعنی اخلاقیات باید به دیگران صدمه نزنید

king.nader

آراس.نامه (Mr. Darcy)
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران / مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه

به نقل از Radikal :
خوب اخلاقیات برای دیگران تعریف میشه نه شخص شما! :د

یعنی کلاً وقتی بحث اخلاق پیش کشیده میشه شما نیاز به روابط متقابل با انسان ها دارید!

البته این نظر شخصی هست! :- "

راجع به باقی حرف هاتون قبول دارم تا حدودی که این هرم برای همه ی انسان ها نیست و به قول شما شاید جامعه ی ما آمریکایی شده

اما اصلاً آیا دلیلی برای بد شمردن این روابط وجود داره؟ یا خیر؟

بعداً نوشت : یعنی اخلاقیات باید به دیگران صدمه نزنید

منظورت رو و نیز ارتباطش با سوالاتم رو نـفهمیدم! میشه توضیح بدی؟!

اون «شخص من» ها ک گفتم، منِ نوعی بودشا! یعنی یک نفر کلا .. :-? :-"

_ _ _

درباره بد شمردنش بعدا صحبت می کنیم ..

_ _ _

الان این شد پس تعریف نهایی تون از اخلاقیات؟!

خب همچنان برخی سوالها پس پابرجاست! که بسیار هم مهم هستن .. برای نمونه :

صدمه زدن به «خود» با این تعریف شما، اخلاقی هست یا غیراخلاقی؟!

چه کسی یا مرجعی تشخیص میده کارها و کردارِ من، نوعی «صدمه به دیگری» و در اینصورت، غیراخلاقی هستش؟! چه مبنایی براش داریم؟!

اگر من در «دفاع از خود» به کسی صدمه بزنم، هم صدمه به دیگری ست، هم حفظِ خود .. این مورد چطور؟! اخلاقی ست یا غیراخلاقی؟!

و ...

.

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به نقل از Fitz William . Darcy :
صدمه زدن به «خود» با این تعریف شما، اخلاقی هست یا غیراخلاقی؟!

من که گفتم اخلاقیات مربوط به روابط متقابل هست

یعنی اخلاق برای یک فرد معنی نداره ، اگر فردی در کره ای تنها باشه و شروع کنه به فحش دادن به کسی آسیب نزده و یا کسی رو تخریب نکرده اگر در همون کره هر چیزی که روی زمین دید رو بر داره باز هم بی اخلاقی نیست چون فرد دیگه ای اونجا وجود نداره! (به فرض این که هیچ وقت قبلش هم وجود نداشته)

اخلاق وقتی معنی پیدا میکنه که فرد دیگه ای در صحنه باشه ، پس لزوماً اخلاق برای دیگران (فردی غیر از خود) تعریف میشه!

من به شخصه به این اعتقاد دارم ، زندگی هر فرد متعلق به همون فرد هست ، و حق داره که خودش رو بکشه حتی مگر این که از لحاظ عقلی و شعوری دچار مشکل های حاد روانی باشه یا عقب موندگی ذهنی

من با خودکشی هم حتی مخالف نیستم که البته فکر کنم زیادی از بحث تاپیک خارج شدیم نیاز بود تاپیک هایی مشابه هست ادامه میدیم بحث رو! :)

چه کسی یا مرجعی تشخیص میده کارها و کردارِ من، نوعی «صدمه به دیگری» و در اینصورت، غیراخلاقی هستش؟! چه مبنایی براش داریم؟!

اگر من در «دفاع از خود» به کسی صدمه بزنم، هم صدمه به دیگری ست، هم حفظِ خود .. این مورد چطور؟! اخلاقی ست یا غیراخلاقی؟!

همونطور که گفتم آسیب روانی ، جسمی و مادی که کاملاً قابل بررسی هست در علوم مختلف!

لزوم رعایت اخلاقیات برای افراد با اخلاق هست یعنی اگر فردی اخلاقیات رو زیر پا گذاشت شما برای دفاع از خودتون باید اقدام کنید!

من فکر میکنم خیلی جای بررسی داره اخلاقیات در جامعه احتمالاً تاپیک دیگه ای زده میشه برای این موضوع! :)

• لایک
امتیازات: shawn

aksh90

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
پایتخت دود و آلودگی!

نتایح حای تاسف داره ها!ما مثلا تیزهوشای این مملکتیم

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

البته منم موافقم با این دوستی های ساده(نه دوست دختر/پسر)
منتها شک دارم اونقدر ک روش مانور میشه تاثیر داشته باشه روی انحراف از اشتغال ذهن ب مسائل جنسی

shadi m

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
اهواز

به نظر من اگر ما به جایی برسیم که بتونیم جنس مخالف رو هم مثل هم جنسامون ببینیم واقعا عالیه <D=
من کاملا با دوستی های سالم موافقم
به نظر من لازم نیست دوستی یک دختر و پسر یه رابطه ی عاشقانه(منظورم لیلی و مجنون نیست منظورم دوست دختر/پسره) باشه
هرچند اگه از من بپرسید به نظر من روابط عاشقانه قبل از ازدواج هم موردی نداره دیگه توضیح نمیدم چرا چون نمیخوام حرف خارج از بحث تاپیک بزنم B-)

FarnazZ

FarnazZ
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
پزشكي

منم با دوستي هاي سالم موافقم ! مثلا من زياد بچگي با پسر هاي فاميل با اختلاف سني كم ،هم بازي بوديم همچنان هم دوستاي نسبتا خوبي هستيم :D

منتها به نظرم آدم بايد از خودش و طرفش مطمعن بشه وابستگي و اين داستانا پيش نياد ... (;

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

یه حرفی که اینجا خیلی وقتا زده شده اینه که دوستی معمولی خوبه به شرطی که وابستگی ایجاد نشه. حالا سوال اینه که آیا واقعا ایجاد وابستگی بده؟ آیا اگه این دوستی معمولی جنبه های عاطفی بگیره به خودش مشکلی داره؟
شما چه سنی رو برای شروع این دوستی ها مناسب می دونید؟ و اینکه اگه عاطفی شدن قضیه مشکلی نداره آیا محدودیت سنی براش وجود داره؟

#جهت دار کردن :-" :D

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از Stewie Griffin :
یه حرفی که اینجا خیلی وقتا زده شده اینه که دوستی معمولی خوبه به شرطی که وابستگی ایجاد نشه. حالا سوال اینه که آیا واقعا ایجتد وابستگی بده؟ آیا اگه این دوستی معمولی جنبه های عاطفی بگیره به خودش مشکلی داره؟
شما چه سنی رو برای شروع این دوستی ها مناسب می دونید؟ و اینکه اگه عاطفی شدن قضیه مشکلی نداره آیا محدودیت سنی براش وجود داره؟

#جهت دار کردن :-" :D

نه منم دقیقن اینو درک نمی کنم. وابسته شدن به یک فرد یکی از قشنگ ترین حسایی هست که یه نفر میتونه به فرد دیگه ای داشته باشه.

و هیچ ایرادی هم توش نیست.
اگه شما نمی خواید (‌مساله خواستن یا نخواستن باشه ) یه بحثه.

ولی به طور خاص و به طور جدا دوستی همراه با وابستگی یا همراه با روابطه عاطفی هیچ ایرادی نداره به نظرم.

venusi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
ادبیات نمایشی

من همه ده صفحه رو نخوندم....اما صفحه اولو ک خوندم... ی سوال آیا شما واقعا فکر میکنید ک توی ایران چنین جاهایی نیست...فقط اسمش فاحشه خونه نیست ولی هست با اسمای دیگه و ی سری کلاهای شرعی...!

بالا