• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات و مشکلات تحصیلی

Suspected Girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
علوم‌تربیتی
تلگرام
پاسخ : سوالات و مشکلات تحصیلی

به نقل از نازلی :
ببخشید تازه واردم اشتباه شد!
یه سوال!سال اولیا هم میتونن المپیاد شرکت کنن؟

میتونن اما المپیاد سال اول آزمایشیه.

oparpar

کاربر فعال
شهر
تـ‌هـران/قـزوین
مدال المپیاد
می‌خونیم برای اخترفیزیک.

به نقل از Suspicious Girl :
میتونن اما المپیاد سال اول آزمایشیه.
تو بعضی المپا هم مث فیزیک سال اولو دوم کلن مرحله دو صحیح نمیشه ولی بقیه ی المپا میشه.
نجوم چگونس دوستان؟ :-" من شنیدم مث فیزیکه ولی بعضیا میگن میشه دوم داد. :-?

Farzin2x

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی3کرج
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از parmis :D :
تو بعضی المپا هم مث فیزیک سال اولو دوم کلن مرحله دو صحیح نمیشه ولی بقیه ی المپا میشه.
نجوم چگونس دوستان؟ :-" من شنیدم مث فیزیکه ولی بعضیا میگن میشه دوم داد. :-?
آره من شنیدم تو بعضی المپیادا حتی مرحله دو صحیح میشه و می تونی بری دوره ولی مدال نمی گیری!!!!!ولی نمیدونم درسته یا نه

Ayatay

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
kerman
مدال المپیاد
just biology
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
سلولی مولکولی

سلام دوستان زود جواب بدید ممنون میشم .
برای زیست به جز گاج نقره ای چی تست بزنم؟تمومش کردم الان دوباره همونو بزنم یا یکی دیگه؟

hamed.yas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشد
سال فارغ التحصیلی
1345
مدال المپیاد
مدال تو مشتم بود.از چنگم درآور
رشته دانشگاه
پزشک. دکتر. طبیب

به نقل از Wispy!!!! :
سلام دوستان زود جواب بدید ممنون میشم .
برای زیست به جز گاج نقره ای چی تست بزنم؟تمومش کردم الان دوباره همونو بزنم یا یکی دیگه؟
خیلی سبز پیشنهاد میشه :-" ^-^
نشر الگو هم تعریفشو شنیدم

Ayatay

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
kerman
مدال المپیاد
just biology
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
سلولی مولکولی

به نقل از hamed.yas 128 :
خیلی سبز پیشنهاد میشه :-" ^-^
نشر الگو هم تعریفشو شنیدم
خیلی سبز اسونه و پاسخ کوتاه

hamed.yas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشد
سال فارغ التحصیلی
1345
مدال المپیاد
مدال تو مشتم بود.از چنگم درآور
رشته دانشگاه
پزشک. دکتر. طبیب

به نقل از Wispy!!!! :
خیلی سبز اسونه و پاسخ کوتاه
نع اون قدیمیشه.منم میزدم تستاشو هر کدومو تو 5 ثانیه میزدم.این جدیده که اومده شبیه کنکور شده.
اون قبلیه که یه چی افتضاحی بود عصن

Ayatay

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
kerman
مدال المپیاد
just biology
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
سلولی مولکولی

اها .ممنون من جدیدشو ندیدم.معلممون گفت گربه اما اونم سوالاش چرته.کتاب ابیه کانون چطوره؟کسی داره؟

Shery

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجـنورد
سال فارغ التحصیلی
95

به نقل از Wispy!!!! :
اها .ممنون من جدیدشو ندیدم.معلممون گفت گربه اما اونم سوالاش چرته.کتاب ابیه کانون چطوره؟کسی داره؟
همگامان میگن خوبه!

Ayatay

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
kerman
مدال المپیاد
just biology
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
سلولی مولکولی

fateme.RMA

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

گربه غلط زیاد داره، واسه هیچ پایه ای گربه نگیرین!
همگامان هم تقریبا آسونه و بیشتر برای سومیا پیشنهاد میشه. به نظر من کلن زدنِ گاج نقره ای، خیلی سبز جدید و نشر الگو کافیه!

sadafak

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
بعد از زمان استراحت دیگه نمیتونم درس بخونم.چرا؟

خب اول اینکه از نظرِ علمی شما برنامه‌تون رو باید به واحدای مطالعاتی ۱.۵ ساعته تقسیم کنین.سعی کنین بطور یکی در میون اختصاصی و عمومی قرار بدید تا ذهنتون خسته نشه.بخصوص تو سالای آخر که بازدهی مغز واسه مطالعه خیلی مهمه.
بین هر دو واحد یه ربع به خودتون استراحت بدید.اگه بهتون فشار میاد واحدا رو یک ساعته تنظیم کنین اما اصلا توصیه نمیکنم تایمِ استراحتتون رو بیشتر از یه ربع کنید.بطور طبیعی بعد از هر ۳-۴ تا واحد مطالعه شما یکی دو ساعت استراحت دارین حداقل(ناهار/شام) پس استراحت وسط درسا رو زیاد نکنین.
تو ساعت استراحت چه کارایی بهتره انجام بدیم؟
×میتونید با اعضای خانواده بحث کوتاه داشته باشید تزجیحا موضوعات روزمره و شاد که واستون رفع خستگی شه.
×پیاده روی کوتاه برید در حد خرید از مغازه سر کوچه. :-" آب و هوای تازه خستگیتونُ کم میکنه.
×آروم دراز بکشید و چشماتونو ببندین.به هدفتون فک کنین یا یه چیز آرامش بخش.
×موسیقی لایت و ترجیحا بی‌کلام گوش بدید.خیلی شاد/عاشقانه/غمگین و افسرده و... توصیه نمیشه
:-"
تو ساعت استراحتمون چه کارایی نباید انجام بدیم؟
×اینترنت نیاید به هیچ‌وجه.
×برنامه‌های بلند و دنباله‌دار(مثل سریال) نبینید روی تلویزیون حتی کوتاه مدت.
×تو فکر و خیالِ بیش از حد نرین
×درس *نخونین*!! :> یک رُب چیزی به معلوماتِ شما قرار نیس اضافه کنه. :-"

sadafak

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
خیلی کند درس میخونم.چیکار کنم؟

کُند درس خوندن به خودیِ خودش بد نیس اما میتونه نشونه بدی باشه.
اگه کند درس خوندنتون ناشی از دقت‌ه و با افزایشِ سرعت مجبور میشین از دقتِ مطالعه‌تون کم کنین این کُندی کاملاً طبیعی‌ه و ابدا سعی نکنین روشتونو تغییر بدید حداقل تو سالهای پایه.
اما کند درس خوندن دلایلِ خطرناکی هم میتونه داشته باشه مثل پایین اومدن بازدهِ مغزتون یا عدم تمرکز.
برای بالا بردنِ تمرکزتون بهتره این کارها رو انجام بدین:
×سعی کنین تو یه جای خیلی شلوغ با عواملی که حواستونو پرت میکنه نباشین.جلوی تلویزیون یا جایی که خانواده با تلفن حرف میزنن یا بحث میکنن حتی‌الامکان درس نخونین.هیچ بهانه‌ای هم درین‌مورد پذیرفته نیس. :-"
×برعکس سعی کنین تو یه جایِ خیلی خلوت هم که هیچ سر و صدایی سال تا سال نیس درس نخونین چون این باعث میشه برید تو فکر و خیال.اگه تو اتاقتون درس میخونین از یکی از اعضای خانواده بخاید هر از چندگاهی بهتون سر بزنه(به بهانه گزاشتن چیزی تو اتاق یا میوه و خوراکی آوردن مثلا :-")
×اگه تو سالهای پایه هستید سعی کنید عادتای غلط مطالعیتونُ که همه میدونیم-مثل رو تخت نشستن یا دراز کشیده درس خوندن یا با صدای بلند خوندن- رو کنار بزارید.ترک این عادتا تو سالِ پیش خیلی سخت و حتی گاهی غیرممکن‌ه و همه اینا تمرکزتون رو پایین میارن.
×تو فاصله بین درس خوندن سعی کنید سراغ چیزایی مثل اینترنت و گوشی و... نرید که حواستونو پرت میکنه.
× تا حدِّ امکان خودتونو به هیچ‌وجه درگیر چیزای حاشیه‌ای نکنین :)
اگه با این همه بازم ذهنتون منحرف شد کاری که من پیشنهاد میکنم اینه:همیشه موقعِ درس خوندن یه کاغذ سفید کنار دستتون باشه.بلافاصله که به هرچیزی فک کردید اونو رو کاغذ یادداشت کنین و به خودتون قول بدید که مثلا بعد از خوندن دو تا درس به قدر کافی بهش فکر میکنین و فعلا باید درستونو بخونین.مثلا بنویسید:اس به فلانی.اینترنت.فلان سریال.ایکس باکس و...
دلیل دیگه‌ای هم که کند بودن تو مطالعه داره درست نچیدن ترتیب درساست مثلا اگه شما ۵ ساعت پشت هم دو تا درس حل کردنی مثل ریاضی و فیزیک بچینین خیلی طبیعیه که یه ساعت آخر درس خوندنتون تقریبا بطور کامل تلف میشه. :-" علاوه بر این مثلا بعضی آدما صبح که با درسای عمومی شروع میکنن تا آخر روز بی‌حالن و نمیتونن قوی درس بخونن.یه سری برعکس.این ترتیبِ چیدن درسا واسه هرکس هاص خودشه و باید بطور تجربی ترتیب خودتونو پیدا کنین.

Mah O_o

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
96
پاسخ : سوألات متداول

منم همین مشکلو داشتم
مشاور میگفت اگه برنامت جوری باشه که بعداز هر 1 ساعت یا مثن 2 ساعت ی رب بخودت اسراحت بدی
بعدش بخونی موفق میشی
بعدشم گفت که بیشتر از یرب نشه
و بعد ترشم گفت 3 ساعت پشت سرهم درس بخونین بازده خوبی نداره و حتمن وسطش استراحت کنین
:-/

sadafak

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
از الان برای کنکورم چیکار میتونم بکنم؟

این سوالی هس که مخصوصن وقتی صندلی داغ رتبه‌ها رو میزاریم بعد کنکور بچه‌های پایه خیلی میپرسن. :-" بعضی وقتا در جواب میشنون که هیچی و چقد حساسید شما و فلان.خب بنظر من این هیچی هم درست نیس.شما اگه پشتکار خیلی خوبی داشته باشید میتونید تو سال پیش‌دانشگاهی ضعیف بودن پایه‌تون رو هم جبران کنین و به نتیجه مطلوبی برسین.اما بهرحال اگه پایه رو درست بخونین تو مقطع پیش نگرانیشو ندارین.تو خیلی از مصاحبه‌هایی که با رتبه‌های برتر میشه میگن که طی سال بیشتر نگران درسای سال پیششون بودن که به موقع و خوب تموم شه چون درسای پایه رو یه بار تو مقطع خودشون خونده بودن.همین به تنهایی هیچ فایده‌ای هم نداشته باشه کلی از استرستون تو سال آخر کم میکنه چون با این تفکر که من از بقیه عقبم وارد سال تحصیلی نمیشید.حالا کارهایی که توصیه میشه انجام بدید:
×رو نمره و خوندن تستی سعی کنین خیلی حساس نباشین هدف اصلی شما تو این سالها باید یادگیریِ *دقیق و مفهومی* مطالب درسیتون باشه.نیازی ندارید تست زیاد کار کنین عوضش سعی کنین کتابای تشریحی با سطحِ بالاتر از کتاب درسی و بدون نکته‌های کنکوری کار کنین تا مغزتون پرورش داده بشه بخصوص برای درسهای ریاضی و فیزیک و قسمتای حل کردنیِ شیمی ;;).
×طیِ سال روی دو تا درس اختصاصیِ مهم‌ترتون تمرکز کنین و واسه اونا زمانِ بیشتری بزارید.اگه تجربی هستید میشه زیست و شیمی.واسه ریاضیا و سال اولی‌ها هم میشه ریاضی و فیزیک.این درسها رو بیشتر از مدرسه کار کنین.تمرین تشریحی زیاد کار کنین در کنارِ برنامه مدرسه و اگه وقت کافی دارید یه کتاب تست هم بزنید حتی :-"
×تو تابستون رو درسای مفهومی کار کنین و دو تا درس مهم رو تا حدی که میتونین پیش‌خوانی کنین. واسه همه توصیه میشه ریاضی فیزیک زیاد کار کنین تو تابستون چه ریاضیا چه تجربیا.چون این درسا برای قوی شدن زمانِ زیادی میبرن و سال پیش کافی نیس و شاید نتونین طیِ سالام در کنار مدرسه به حدِ کافی تمرینشون کنین پس تابستون خیلی فرصت خوبیه مخصوصا تابستونِ دوم به سوم که کارتون داره کم‌کم جدی میشه /m\ تجربیا میتونین چند فصل زیست و شیمی رو هم تو تابستون بخونین ولی نه در حدّی که بهتون فشار بیاد.واسه همون دوم به سوم که گفتم مثلا ۳-۴ فصل اول زیست سومُ در کنار زیست دومتون تو تابستون مطالعه داشته باشین و واسه شیمی هم استوکیومتری با توجه به اهمیتِ خیلی زیادش تو کنکور وقت کافی واسه تست زدن دارید.
×عربی رو جدی بگیرید و قوی بخونید. درس عربی واسه بیشتر دلنش‌آموزا مشکله درحالی که درسیه که تو سال پیش نیس و چون مباحثش خیلی کمه جزو درسای نمره‌بیارتون هم محسوب میشه.اگه تو این درس ضعفی نداشته باشید راحت میتونین تو تابستون تا حدِّ خوبی بهش برسین و طیِ سال وقتشو بدید به بقیه درسا و کارتون راحت‌تر میشه اینجوری.

sadafak

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
وقتی درس میخونم خیلی زود خوابم میگیره.چیکار کنم؟

یه راه‌حلِّ پیشنهادی هست که برای من جواب داد امیدوارم به دردِ شما هم بخوره. ;;)
اولاّ.سعی کنید جوری برنامه‌تون رو بچینید که درسایی که بیشتر دوسشون دارید آخر شب یا مواقعی باشه که خوابتون میاد و برعکس درسایی که براتون خواب‌آورن و زیاد جذاب نیستن رو وقتایی از روز مطالعه کنین که بالاترین سطحِ هوشیاری رو دارید و خیلی سرحالید اصلاً خوابتون نمیاد.
دوماً.این یه نتیجه‌ای بود که من بطور تجربی راجع به خودم بهش رسیدم شاید برای شما جواب نده.امتحانش کنید.سعی کنید ساعاتِ آخر شب درسای عمومی رو *حفظ* کنید چون واسه حفظ کردن شما باید مداوم بخونید و تکرار کنید خیلی احتمالش کمه که خودآگاه بخوابید ولی اگه مسئله حل کنین یا تست عمومی بزنین ممکنه خوابتون ببره. :-"

fatemehhh

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان جهرم
شهر
جهرم

سلام
من تازه واردم
امسال سال دومم با یه عالمه مشکل
پارسال معدل نوبت دومم 17 شد البه اینم بگم که اصلا درس نمیخوندم
امسال با اینکه حجم درسا خیلی خیلی زیاد شده دارم میخوم تلاشم خیلی بیشتر از پارساله اما پیشرفت که هیچ حتی پس رفت هم داشتم
دارم بدجوری ناامید میشم
الان هم که نوبت اول نزدیکه
میترسم از مدرسه بیرونم کنن :-ss :-ss :-ss :D

zereshkpolo

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمان

-

Hadi1998

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی دو زنجان
شهر
زنجان

سلام به همگی
خسته نباشید!
یه مشکلی داشتم میخواستم ببینم اگه شما هم این مشکلو داشتید و اینکه چجوری حلش کردید یا میتونید کمکم کنید حلش کنم!
من دچار یه مشکلی شدم که احساس میکنم باید از دوستام و همکلاسی ها یا فقط اونایی که اطرافم میشینن بالاتر باشم!
حالا وقتی نمره کمتر میگیرم خیلی ناراحتم میکنه!بعد موقع درس خوندم هم هی به این موضوع فکر میکنمو باعث میشه تمرکزمو از دست بدم! :-??
حالا کمکی چیزی؟

mRNA

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
mshd
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
علوم تغذیه

میشه یه نفر یک کتاب خوب لغت و املا برا کنکور معرفی کنه ک بشه بهش اعتماد کرد ک همه لغاتو دارشته باشه...من الان الگو دارم ولی نمیتونم بهش اعتماد کنم ی جوریه... :-?

بالا