• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

معما

چه معمایی بزاریم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

• هوش ریاضی

• هوش تصویری

• هوش کلامی

• هوش هندسی و روابط اشکال

• معما های ویژه(حل این معما ها از پنج تا پنجاه هزار تومان جایزه دارد)

نتایج فقط بعد از رای‌دادن قابل مشاهده هستند. لطفا الکی رای ندید!

Moshk

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 1
شهر
ساری
سال فارغ التحصیلی
1397
پاسخ : معما

من میخاستم بگم دیدم ایلیا گفته :D
ایلیا درسته جواب معماهای سخت خیلی آسونه
برو قضیه سوالات دانشگاه بور (فک کنم) رو بخون از خنده منفجر میشی
یه سری سوال فیزیک سخت بود که با فرمول و ریاضیات حل میشد ایشون با منطق و کار های عامیانه مردم حل میکرد
ولی حالا ساندویچیه قبلا خلبانه رو ندیده بود ^-^ چون اگه لباس تنش بود دیگه نمیپرسید مطمئن بود خلبانه طرف (مگر قیافش شبیه دزدا باشه)

mjd1378

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 1 ساری
شهر
ساری

به نقل از ^◡^ :
من میخاستم بگم دیدم ایلیا گفته :D
ایلیا درسته جواب معماهای سخت خیلی آسونه
برو قضیه سوالات دانشگاه بور (فک کنم) رو بخون از خنده منفجر میشی
یه سری سوال فیزیک سخت بود که با فرمول و ریاضیات حل میشد ایشون با منطق و کار های عامیانه مردم حل میکرد
ولی حالا ساندویچیه قبلا خلبانه رو ندیده بود ^-^ چون اگه لباس تنش بود دیگه نمیپرسید مطمئن بود خلبانه طرف (مگر قیافش شبیه دزدا باشه)
خیله خوب حالا.آخه چقدر بی جنبه ای.حالا که اینطور شد دیگه جواب سوالا رو بهت نمیگم.چی میشد مارو ضایع نمی کردی؟

Moshk

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 1
شهر
ساری
سال فارغ التحصیلی
1397

جواب سوالارو کی بهم دادی؟؟؟؟ :-/
خوبه من بهت همش ... :D
بگذریم
جفنگ(اسپم)نده

arez0u

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شاهرود

معما بعدی کو؟ :-??

nasim fakhr mohammadi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
آيت الله آملى
رشته دانشگاه
داروسازى

یه سوال خیلی آسون و گوگولی: یه برکه داریم که توش یه دونه نیلوفر آبی هس... حالا این نیلوفرِ ابی تکثیر میشه به این صورت که هر روز دوبرار میشه و در اخر بعد از 23 روز کلِّ سطح برکه رو نیلوفر آبی میپوشونه. تو چند روز این نیلوفر‌های آبی نصفِ سطحِ برکه رو میپوشونن؟

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
تلاشی بیهوده در المپیاد زیست شناسی!
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی

مثل این تو آزمون ورودی اومده بود :D منم شانسی زدم فک کنم :-" #بچه بودیم دیگه و اینا
فقط میتونم بگم 11 روزو نیم نیست :-"
ویرایش:آقا یهو فهمیدم :-" توی 22 روز :-"

TheBest444

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
حلی3_علامه طباطبایی ادونس
شهر
طهران
رشته دانشگاه
فیزیک نوین _ علوم کامپیوتر

این معما رو دکتر حسابی طراحی کرده: سه نفر برای خریدن ساعتی به یک ساعت فروشی مراجعه میکنند.قیمت ساعت 30 تومان بود و هر کدام نفری 10 تومان پرداخت میکنند. بعد از رفتن آن ها صاحب مغازه متوجه میشود که قیمت ساعت 25 تومان بوده. پس به شاگردش میگوید این 5 تومان را بگیر و به آن ها برگردان. شاگرد 3 تومان به آنان برمیگرداند(نفری 1 تومان) و 2 تومان را در جیب خودش میگذارد. حالا مثل اینکه هر کدام از آنان 9 تومان پرداخت کرده. 3x9= 27 و به اضافه ی 2 تومانی که در جیب شاگرد رفته میشود 29 تومان. ولی قیمت اولیه 30 تومان بوده. پس آن 1 تومان دیگر کجا رفته؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی همدان
رشته دانشگاه
شنوایی شناسی

به نقل از TheBest444 :
این معما رو دکتر حسابی طراحی کرده: سه نفر برای خریدن ساعتی به یک ساعت فروشی مراجعه میکنند.قیمت ساعت 30 تومان بود و هر کدام نفری 10 تومان پرداخت میکنند. بعد از رفتن آن ها صاحب مغازه متوجه میشود که قیمت ساعت 25 تومان بوده. پس به شاگردش میگوید این 5 تومان را بگیر و به آن ها برگردان. شاگرد 3 تومان به آنان برمیگرداند(نفری 1 تومان) و 2 تومان را در جیب خودش میگذارد. حالا مثل اینکه هر کدام از آنان 9 تومان پرداخت کرده. 3x9= 27 و به اضافه ی 2 تومانی که در جیب شاگرد رفته میشود 29 تومان. ولی قیمت اولیه 30 تومان بوده. پس آن 1 تومان دیگر کجا رفته؟
نه دیگه اون 2تومان نباید اصن با اون جمع کرد . اونا 27تومان پرداخت کردن که 2تومانش میرسه به اون شاگرده. یعنی اون 2 تومان با اون27 تومان حساب شده
درسته ؟؟؟

!!...me

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۲ تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر-نرم افزار

فک کنم این معمای دکتر حسابی مینیمم سه بار تو همین تاپیک مطرح شده...البته به‌نظرم اصولاً اگه یه معمای خوب مثلاً دو سال پیش حل شده باشه هیچ اشکالی نداره که دوباره مطرح بشه...ولی بعضی معما ها دیگه... :D

خب ، فعلاً یه مربع رو به 20 مثلث مساوی تقسیم کنید تا ببینیم چی میشه! :D

Quf

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران

https://db.tt/QsfS4Qls
تا حد توان سعی شده خطوط، مساوی، موازی و صاف رسم بشن :D

معما درست حسابی هم بلد نیستم، خودتون یکاریش بکنید!

!!...me

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه

درستِ . اگه می‌شه معما بعدیُ بذارید.

kowsar irani

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مراغه

از حلقه ی چهارم برش می دهیم.شب اول حلقه ی یک تایی را میدهیم-شب دوم حلقه یک تایی را پس میگیریم و حلقه دو تایی را میدهیم-شب 3 حلقه یک تایی را به حلقه 2تایی اضافه می کنیم-شب4حلقه های یک تایی ودو تایی را می گیریم و حلقه ی 4تایی را میدهیم-شب 5حلقه ی یک تایی را به حلقه 4تایی اضافه میکنیم-شب 6 حلقه یک تایی را گرفته و حلقه دو تایی را میدهیم-و در نهایت در شب 7 حلقه یک تایی را به حلقه های دو تایی و چهار تایی اضافه میکنیم.
این هم جواب معما

nasim fakhr mohammadi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
آيت الله آملى
رشته دانشگاه
داروسازى

به نقل از KOWSAR :
از حلقه ی چهارم برش می دهیم.شب اول حلقه ی یک تایی را میدهیم-شب دوم حلقه یک تایی را پس میگیریم و حلقه دو تایی را میدهیم-شب 3 حلقه یک تایی را به حلقه 2تایی اضافه می کنیم-شب4حلقه های یک تایی ودو تایی را می گیریم و حلقه ی 4تایی را میدهیم-شب 5حلقه ی یک تایی را به حلقه 4تایی اضافه میکنیم-شب 6 حلقه یک تایی را گرفته و حلقه دو تایی را میدهیم-و در نهایت در شب 7 حلقه یک تایی را به حلقه های دو تایی و چهار تایی اضافه میکنیم.
این هم جواب معما
جواب کدوم معما؟!

مهدی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه‌حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
دانشگاه تهران. :دی
رشته دانشگاه
آمار. :دی

به نقل از نسیــم :
جواب کدوم معما؟!
این سوالش اینه که یه یارویی میره مسافرخونه
قراره یه هفته بمونه بعد به ازای هر شب یه حلقه از زنجیرش که 7 حلقه متصل به هم داره رو بکنه و بده
کمترین تعداد برش برای اینکه بتونه اینکارو انجام بده

+ این مساله رو در حالت کلی حل کنید یعنی به ازای هر n ای بگه چند برش نیازه؟

پ.ن : سوال منو حل كن

omidvar.be.farda

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
همدان

به نقل از TheBest444 :
وقتی اون سه تومان پس داده میشه در اصل پول پرداخت شده همون 27 تومانه25تومان دست مغازه دار2تومان دست شاگرد
اما اگه بخوایم به 30تومان برسیم باید این27 تومنو با اون 3تومنی که به3نفرپس داده شده بود جمع بزنیم
خداییش اولین باری بودکه این معمارو میشنیدم (;

!!...me

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه

این معمای بعدی ِ :
به نقل از مـهدی :
این سوالش اینه که یه یارویی میره مسافرخونه
قراره یه هفته بمونه بعد به ازای هر شب یه حلقه از زنجیرش که 7 حلقه متصل به هم داره رو بکنه و بده
کمترین تعداد برش برای اینکه بتونه اینکارو انجام بده

+ این مساله رو در حالت کلی حل کنید یعنی به ازای هر n ای بگه چند برش نیازه؟

مهدی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه‌حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
دانشگاه تهران. :دی
رشته دانشگاه
آمار. :دی

با تشکر از شما

در ضمن اگر احیانا مساله رو درحالت کلی حل کردید و سوال برای شما تکراری هستش میتونید روی سوال زیر فکر کنید

شش رشته سیم از زیر یک رودخانه عبور داده شده و دو سر آن ها در دو طرف رودخانه بیرون است یک برق کار میخواهد بفهمد که ابتدا و انتهای سیم ها کدام هاست.
با حداقل چند بار عبور از رودخانه میتواند اینکار را انجام بدهد?

کوزت

کوزت
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3 مشهد
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از مـهدی :
با تشکر از شما

در ضمن اگر احیانا مساله رو درحالت کلی حل کردید و سوال برای شما تکراری هستش میتونید روی سوال زیر فکر کنید
3 بار

sangeben

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نکا

روزی پدری با پسر خود در يكی از جاده‌های قديمی شهر در حال سفر بودند كه ناگهان به طرز فجيعی تصادف می‌كنند. پدر درجا می‌ميرد و پسر به شدت آسيب می‌بيند و چون آسيب وارده زياد بوده پزشكان مجبور می‌شوند او را به صورت اورژانسی عمل جراحی كنند. جراح بالای سر پسر می‌آيد و تا او را می‌بيند رنگ از چهره‌اش می‌پرد و می‌گويد اوه خدای من ... من نمی‌توانم اين پسر را جراحی كنم. او پسر خود من است ...

چطور چنين چيزی ممكن است؟

1375shahrzad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
sabzevar

به نقل از sangeben :
روزی پدری با پسر خود در يكی از جاده‌های قديمی شهر در حال سفر بودند كه ناگهان به طرز فجيعی تصادف می‌كنند. پدر درجا می‌ميرد و پسر به شدت آسيب می‌بيند و چون آسيب وارده زياد بوده پزشكان مجبور می‌شوند او را به صورت اورژانسی عمل جراحی كنند. جراح بالای سر پسر می‌آيد و تا او را می‌بيند رنگ از چهره‌اش می‌پرد و می‌گويد اوه خدای من ... من نمی‌توانم اين پسر را جراحی كنم. او پسر خود من است ...

چطور چنين چيزی ممكن است؟
چون پزشكه مادرشه :-"

بالا