• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

میراث دو-سه ماه مشاوره در سمپادیا!

• شروع کننده موضوع

amirsamans

کاربر نیمه‌فعال
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی
نوشته بودم که تا بهمن ماه بیشتر نمی تونم مشاوره بدم و کمک کنم. (از الان یعنی تا حدود 20 روز دیگر) این جا مجموعه ای از جوابِ سوال هایی رو که خیلی از بچه ها در این دو سه ماهی پرسیدند گذاشتم تا همه بتونند استفاده کنند. پیام ها را عینا کپی پیست کردم و فقط مرتبشان کردم. تاکید میکنم اینها روش های شخصی من بودند و پیروی از اونها لزوما پیشنهاد نمی شود. منتها روش هایی بودند که در کنکور 93 جواب دادند.
این هم اون پیامی که نوشته بودم:
«پزشکی شیراز می خونم.
تا بهمن ماه، می تونم به سوال های درسی یا مشاوره ای پاسخ بدم.
روش های درسی خودم رو بهتون توضیح میدم. مثلا؛
این که چطور فقط با «یک» کتاب تست فیزیک، درصد کنکورم رو به بالای 80 رسوندم.
به شما میگم که چطور سه کتاب دینی و زندگی رو فقط در 3 ماه بخونین و درصدتون رو به بالای 90 برسونین. کاری که خودم انجام دادم. و همینطور چطور درس سختی مثل ادبیات رو به بالای 80 رسوندم.
و همینطور، در مورد زبان. زبان درسی بود که من کمتر از هر درسی می خوندم و گاهی چند هفته سراغش نمی رفتم؛ اما نهایتا در کنکور تجربی 90 درصد زدم.
(چقد تعریف کردم از خودم!)
موفق باشین! »

در مورد من
از پیش شروع کردم
سال سوم در حد نهایی میخوندم.
در واقع فیزیک 1 و 2 رو کلا تو پیش دانشگاهی خوندم
میانگین 7 ساعت رو میخوندم حدودا
من به زیست و پزشکی پیش دانشگاهی علاقه مند شدم. قبلش، میخواستم برم سینما بخونم. عاشق ادبیات انگلیسی بودم. اما با افراد زیادی صحبت کردم و تصمیم جدی گرفتم که یه دانشگاه بزرگ و عالی قبول بشم.
من وقتی هدفم رو پیدا کردم که درسم خوب شد، و وقتی درسم خوب شد که به درس علاقه پیدا کردم. چطور به درس علاقه پیدا کردم؟ وقتی درسم خوب شد! یه چرخه ی عجیبه.
به خودت این طور نگو که یه ساعت درس بخونم بعد پا شم. یه مبحثو مشخص کن، مثلا یه فصل زیست. بعد هر چقدر که زمان گرفت. نمیدونم کدوم مشاوری همچین چیزی رو باب کرده. باید یه جا بشینی و یه مبحث، مثلا یک فصل زیست رو تموم کنی، به این که میخوای یه ساعت بخونی یا چقدر هم کاری نداشته باشی.
من اردیبهشت و خرداد 9 الی 10 ساعت میخوابیدم. مهم بازده بیداری تونه. اصلا نگران خواب نباشین، نباید کم خوابیدن تاثیری روی کیفیت درستون بذاره.

قلمچی
مهم ترین چیز تو کنکور همین دفتر برنامه ریزیه.
اول اینکه با برنامه ی قلمچی 100 در 100 پیش بری، دوم اینکه دفتر برنامه ریزی رو همیشه استفاده کنی
من فقط پیش این روشو انجام دادم و خب، جواب داد
هفته های اول استفاده از دفتر برنامه ریزی برا منم خیلی سخت بود. مدام یادم میرفت ساعت ها رو یادداشت کنم و اعصابم بهم میریخت. مقدمه ی 20-30 صفحه ای اول دفتر رو بخون و از همین لحظه شروع کن به نوشتن. مطئن باش از همه لحاظ کمکت میکنه. منظمت میکنه و باعث میشه همینطور بقول خودت حس و حالی درس نخونی. متعادل درس بخونی و بازده ات میره بالا. معجزه میکنه اصن.
با برنامه ریزی قلمچی کاملا پیش برو. یه چند هفته که بگذره و پیشرفت کنی، این خودش برات یه انگیزه فوق العاده میشه.
من تا قبل پیش اصلا اهل رقابت درسی نبودم. اما پیش، بخاطر قلمچی، برام مهم بود تو شهر چندم میشم و رتبه های بچه های شهر رو چک میکردم.
بازم میگم، چند هفته فقط این دو اصل رو مد نظر داشته باش، هدفتو پیدا میکنی:
1. برنامه ی قلمچی
2. دفتربرنامه ریزی قلمچی
من همیشه به بچه ها میگم با قلمچی پیش برین به همه چی میرسین.

ادبیات
کتاب و زرد عمومی
ادبیات سخت ترین درسه برای بچه ها معمولا
برای ادبیات و زبان هم زرد عمومی و سوالای کنکور. و هر کتابی که باهاش راحت تری
املا و لغت کلک معلم. کتاب آرایه و زبان فارسی انرژی اتمی.

عربی
تو عربی باید اون چیزایی که کنکور ازت میخواد رو بدونی
نیاز نیست کلی چیزای اضافه ی راجع به هر مطلب رو یاد بگیری
معلم ها معمولا زیاد میگند!
پارسال عربی م تو قلمچی خیلی نوسان داشت
اینو نباید بگم، ولی میگم! چون ممکنه باعث بشه عربی قلمچی رو دست کم بگیری، که نباید بگیری!
آخرین آزمون جامع قلمچی عربی رو 28 درصد زدم، ولی تو کنکور 70 زدم. اینه که شاید بعضی وقتا قلمچی عجیب بشه! اما این مسئله نباید باعث بشه نگران درصد های پایین ات نباشی!
عربی گاج خاکستری رو بگیر. هر روز نیم ساعت بخون. درسنامه و تست ها. همین یه کتاب کافیه. تمومش که کردی برو سراغ زرد عمومی قلمچی.
سه ماه وقت بذار هر روز نیم ساعت عربی بخون. از روی گاج خاکستری

دینی
من دینیم تا عید افتضاح بود. آرزوم بود بتونم تو قلمچی 40 بزنم. از عید تا کنکور 3 ماهه دینیو به اینقدر رسوندم
در مورد دینی، تست های سراسری گاج رو فقط زدم. اون هم با یه روش خاص. چند بار تست های سراسری هر فصل رو زدم و برای پیام آیات هم از پیام های گاج یا چیزایی که معلمم میگفت استفاده نکردم. پیام های سراسری رو استفاده میکردم. و کلا برای خوندن دینی با روشم زمان خیلی کمی میذاشتم....
اوایل سنجش و تالیفی رو زدم دیدم دردی دوا نمی کنن، بعدش دیگه فقط سراسری رو میزدم.
پیامای سراسری رو با ذکر سالی که تو کنکور مطرح شد تو کتاب وارد میکردم و اونو میخوندم.
باقی نکته ها و سوال های سراسری رو هم تو کتاب وارد میکردم
برای دینی و کلا عمومی ها وقت کمی میذاشتم اما بازده بالایی داشتم.
دونه دونه سوالای سراسری رو برای یه فصل میزنی، بعد نکته اش رو وارد کتابت میکنی و کنارش مینویسی مثلا 93.
اینطوری هر دفعه فقط کتابت و نکته های بدرد بخور رو میخونی. سراسری ها رو چند دور زدم.
برای زیست هم یه همچین چیزی
پیام های سوال های کنکور رو وارد کتاب دینی ات بکن. بعد کتاب رو بخون. درس نامه ی کتاب تست ها خیلی وقتت رو بیشتر از خوندن کتاب میگیره
برای دینی تمرکزت روی سوالای کنکور باشه و طبعا فرقی نمیکنه از کدوم کتاب

زبان
برای زبان همه ی کتاب ها ساده و به نظر من مزخرف اند. سوال های زرد عمومی که سوال های کنکوره های اخیره بهترین منبع اند. اما من خودم فقط زرد عمومی استفاده کردم برای زبان. من کانون زبان میرفتم.

زمین
برای حتا دارو سازی هم که زمین ضریب داره، اگه زمینت مثل من صفر باشه توی کنکور، اما درس های دیگه ات خوب باشه، مشکلی تو قبول شدنشون نخواهی داشت
زمین سوم خوندش چون برای نهایی هم خوندی قطعا برات راحتتره. با برنام ی زمین قلمچی بخون

زیست
زیست=گاج نقره ای
البته سال سوم خیلی سبز رو زدم
پیش هم قبل از این که گاج نقره ای چاپ بشه، همگامانِ قلمچی و آبی قلمچی رو زدم. اما گاج جدیده از همشون بهتره، به نظر من
سوال های زیست قلمچی سخت اند، اما سختی شون مثل کنکوره.
جزوه برای زیست کلا به نظر من یه چیز یک بار مصرفه. به نظر من همه ی جزوه ها مزخرف اند. ببین چقدر صریح میگم. فقط جزوه های معملم هام رو یه بار میخوندم و اگه نکته ی قابل توجهی داشتند توی کتاب وارد میکردم. دیگه هم سراغ جزوه نمی رفتم. برای زیست فقط کتاب مهمه. 20 دور و 30 دور با تمرکز خوندن نیاز اولیه ی زیسته!
فقط کتاب رو بخون و نکته های کنکور رو وارد کتابت کن و اونهارو هم بخون. پی جزوه خیلی نرو

ریاضی
برای امتحان نهایی تمرین های کتاب درسی و نمونه سوالات نهایی سال های قبل، برای 20 شدن کافیه. و البته روش نهایی نوشتن.
من خیلی سبز جامع رو داشتم و از گاج مطمئنا بهتر نیست. گاج ریاضی تمرکزش روی تشریحیه که میتونه به نهاییت هم کمک کنه. اما خیلی سبز ریاضی هم بدک نیست.
ریاضی، گاج و مهر و مهر و ماه و آبی قلمچی پیش داشتم

فیزیک
برای فیزیک از گاج استفاده کردم. منتها روش استفاده شه که به نظر من مهمه. مثلا فصلهای سینماتیک و دینامیک که به نظر خیلی ها سخته، میشه با چند باز حل کردن تست ها توش استاد شد. البته هر فصلی روش خودشو داره.
به نظر من که یک قدم تا 100 گاج رو باید زد، چون سوالای کنکوره. منتها وقتی کامل مسلط شدی به یه فصل
من پیش فقط از گاج استفاده کردم. تست های عادیشو 3-4 بار حل میکردم و بعد یک قدم تا 100 رو حل کردم. چند بار. این باعث میشه بدون اینکه فرمول های عجیب و غریب رو حفظ کنی، سرعتت تو حل تشریحی فوق العاده زیاد بشه.
به نظر من فقط راه حل های تشریحی سر جلسه ی کنکور بدادت میرسه. شخصا هیچ فرمول خارج از کتابی برای فیزیک حفظ نکردم. کافیه تو تشریحی سرعتتو ببری بالا با روش های درست.

شیمی
من مبتکران شیمی پیش و دوم رو توی پیش دانشگاهی کامل زدم. کتاب های دیگه هم برای شیمی زدم. یعنی وقت کردم چون برنامه ریزی خوبی واسه خودم داشتم. از حجمش نترس! با قلمچی پیش بری تمومش میکنی. یه بار زوجا رو بزن یه بار فردها.

zereshkpolo

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمان
پاسخ : میراث دو-سه ماه مشاوره در سمپادیا!

-

• شروع کننده موضوع

amirsamans

کاربر نیمه‌فعال
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

از الان با برنامه ی قلمچی پیش برو تا آخر
7100

mRNA

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
mshd
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
علوم تغذیه

من واقعا نمیتونم با نکته های معلمم ارتباط برقرار کنم تو فیزیک برا همین همیشه ازفیزیک فراریم...تا حالا امتحان نکردم ببینم اگه از رو خود گاج نقره ای درسنامه بخونمو بخوام تست بزنم چقد پیشرفت میکنم...تاثیر داره بنظرتون؟چیکار کنم ک بتونم فیزیکمو به حد 50 -60 تو کنکور برسونم؟وقت دارم برا اینکار اصن؟ :-s

• لایک
امتیازات: ZDM
  • شروع کننده موضوع

amirsamans

کاربر نیمه‌فعال
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

درسنامه گاج + چند دور تستای گاج رو بزن
آره حتما

بالا