• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اینترنت بهتر است یا اینترانت؟

• شروع کننده موضوع

m@s0ud

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
طهران
مدال المپیاد
ریاضی ؛ کامپیوتر ؛ شیمی (مرحله 1)
نظر شما چیه؟

اینترنت جهانی بهتره

یا اینترنت ملی (اینترانت) ؟

و چرا بهتره؟

• شروع کننده موضوع

m@s0ud

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
طهران
مدال المپیاد
پاسخ : اینترنت بهتر است یا اینترانت؟

به عنوان نکته این رو هم در نظر بگیرید که در شبکه ی اینترنت ملی ، پست الکترونیک ، موتور های جست و جو (موتور جست و جو:مانند گوگل و

یاهو ، سایت های متفاوت ، سایت های ساپورت کننده ی وبلاگ ، و انواع جامعه های مجازی (جامعه مجازی:مانند فیسبوک) وجود داره.اما آیا

اینترنت ملی میتونه جای اینترنت جهانی رو بگیره؟

شما خودتون از چه شبکه ای بیشتر استفاده میکنید؟​

Liese

کاربر.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
97

حذف

arash.f

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
h3lii
شهر
تهران
رشته دانشگاه
برق امیرکبیر

اینترنت ملی بهتره ... چون سرعت ها بالاتر میره اما اصن هدف از اینترنت ملی مشخصا بالارفتن سرعت نیست ! مگه بیکارن ! برای اینه که آی پی ها به صورت استاتیک دربیاد و این که بتونن بر فعالیت های مردم نظارت بیشتری کنند :-" پس اگه شما مشکل خاصی :D نداشته باشی به نفعته ... برای اون هایی که نمیدونن بگم که الان این طوریه که هر دفعه که به اینترنت وصل میشین با یه آی پی جدید وارد میشین ...
اما اون طور که من شنیدم میگن که ایران زیرساخت های لازم این کار رو نداره و این طرح عملی نمیشه ...

• شروع کننده موضوع

m@s0ud

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
طهران
مدال المپیاد

به نقل از arash.f :
اینترنت ملی بهتره ... چون سرعت ها بالاتر میره اما اصن هدف از اینترنت ملی مشخصا بالارفتن سرعت نیست ! مگه بیکارن ! برای اینه که آی پی ها به صورت استاتیک دربیاد و این که بتونن بر فعالیت های مردم نظارت بیشتری کنند :-" پس اگه شما مشکل خاصی :D نداشته باشی به نفعته ... برای اون هایی که نمیدونن بگم که الان این طوریه که هر دفعه که به اینترنت وصل میشین با یه آی پی جدید وارد میشین ...
اما اون طور که من شنیدم میگن که ایران زیرساخت های لازم این کار رو نداره و این طرح عملی نمیشه ...
امیدوارم اینطوری نشه.مثال میزنم.ما چیزی مثل یاهو مسنجر توی ایران داریم؟نه.یه چیز دیگه.اگه اینترنت ملی شه همه ی دات کام ها و دات نت ها قطع میشن.حتی بلاگفا (blogfa.com) و درگر سایت های ارائه دهنده وبلاگ هم قطع میشن.

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

به نقل از M@soud HIDDEN :
امیدوارم اینطوری نشه.مثال میزنم.ما چیزی مثل یاهو مسنجر توی ایران داریم؟نه.یه چیز دیگه.اگه اینترنت ملی شه همه ی دات کام ها و دات نت ها قطع میشن.حتی بلاگفا (blogfa.com) و درگر سایت های ارائه دهنده وبلاگ هم قطع میشن.

اگر منظورت ایمیل هستش که بله ایمیل های ایرانی و فارسی داریم که میشه استفاده کرد مثل وطن میل و ...

ولی از نظر جستوجو مسلما کسی که میخواد جستوجو کنه تو خیلی مواد اطلاعات کلی میخواد از همه جا نه فقط مواردی که تو ایران هست

• شروع کننده موضوع

m@s0ud

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
طهران
مدال المپیاد

به نقل از F@|-|!mEh :
اگر منظورت ایمیل هستش که بله ایمیل های ایرانی و فارسی داریم که میشه استفاده کرد مثل وطن میل و ...

ولی از نظر جستوجو مسلما کسی که میخواد جستوجو کنه تو خیلی مواد اطلاعات کلی میخواد از همه جا نه فقط مواردی که تو ایران هست
نه.از لحاظ جست و جو همه مون میدونیم که چیزی به پای Google نمیرسه.ولی میگم آیا توی اینترنت ملی ، چیزی مثل Yahoo Massenger داریم؟
یا مثلا توی اینترنت ملی ، نمیتونیم از سایتایی با پسوند com. یا org. استفاده کنیم.اینا مشکلات اینترنت ملی هستن.ما هنوز از لحاظ شبکه به حد خودکفایی نرسیدیم که هر چیزی لازمه داشته باشیم.
در ضمن یه چیزی رو بهتون یاد آوریی میکنم که اینترنت ، واسطه ایه برای ارتباط با نقاط دیگه ی جهان.مثلا من خودم توی FB چندین تا از دوستام توی اروپا هستند(اینگیلیسیم قابله تحمله!) به نظر من این خوبه.که آدم با افراد جدید از جاهای جدید آشنا شه.ولی اینترنت ملی این قابلیت ها رو نداره که.

نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
98
دانشگاه
علوم پزشکی زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی

من می گم اینترنت جهانی چون توی اینترنت جهانی فعالیت بیش تره الان مثلا شما آپارات رو با یوتیوب مقایسه کنید فرقشون چیه؟

فرقشون اینجاست که آپلود کننده های ویدیو توی آپارات فقط از ایران هستن ولی توی یوتیوب همه از سرتاسر جهان ویدیو آپلود می کنن یعنی مطالب بیش تر و فعالیت بیش تر

• شروع کننده موضوع

m@s0ud

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
طهران
مدال المپیاد

به نقل از meysamasadi :
من می گم اینترنت جهانی چون توی اینترنت جهانی فعالیت بیش تره الان مثلا شما آپارات رو با یوتیوب مقایسه کنید فرقشون چیه؟

فرقشون اینجاست که آپلود کننده های ویدیو توی آپارات فقط از ایران هستن ولی توی یوتیوب همه از سرتاسر جهان ویدیو آپلود می کنن یعنی مطالب بیش تر و فعالیت بیش تر
باهات موافقم.ولی ببین الان تو چه اینترنت داشته باشی چه اینترانت ، مجبوری از آپارات استفاده کنی چون YouTube فیلـدره
مگه اینکه فیلتر شکن ( استغفراله! :)) ) داشته باشی که ماشالا همه دارن :)) ولی موقع دانلود کردن ویدئو سرعتت خیلی پایینه.
تو اگه با اینترنت ملی از آپارات دانلود کنی سرعتت خیلی بیشتره.
ببین من خودمو مثال میزنم.در حالت عادی موقع دانلود با برنامه Internet Download Manager سرعتم به نزدیکه 100 کیلیوبایت بر ثانیه میرسه.ولی موقع دانلود با اینترنت ملی (یه بار تستش کردم) سرعتم به 300 رسید!اینقدر تفاوت دارن با هم.
به نظر من بهتره هم اینترنت داشته باشی هم اینترانت.هروقت خواستی از سایتای ایرانی دانلود کنی برای سرعت بیشتر از اینترانتت استفاده کنی.

پ.ن : اینترنت دانلود منیجر یه برنامس واسه بهتر شدن سرعت دانلود.اگه ندارین لینکشو بهتون بدم.آموزش هم خودم میدم بهتون :D

king.nader

آراس.نامه (Mr. Darcy)
نام مرکز سمپاد
علامه حلی (1) / هاشمی نژاد (1)
شهر
تهران / مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
المپ فیزیک بودم که نیمهِ راه، کفشامو آویختم نمیدونم چرا!
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
« مهندسی صنایع و سیستم ها »

اولا این دوتا رقیب و جایگزین هم نـیستن و قرار نیس صفحه ای باز نشه اگر شبکهِ داخلی راه بیفته! موازی فعالیت میکنن و بطور هوشمند، انتخابی نیست ک !! :)
یعنی اگ کارت در شبکه داخلی فقط بچرخه، از اینترانت استفاده میشه ولی برای کارهای دگ به شبکه جهانی متصل میشه.

بلکه بخاطرِ خیلی از کارا که بین مشترکان داخلی هست، نیازی نیس از گیت های بین المللی عبور کنیم و .. که هم روی سرعت اثر منفی داره و هم مشکلاتِ بسیار دگ.

درباره جستجو و .. هم گفتم اصن قرار نیست از دسترسی خارج شن امثال گوگل، اما اتفاقا کمک میکنه به داخل تا بفکرِ این بیفتن که خیلی از چیزهارو طراحی و کاربردی کنن در همین جا. کلی رشد در پی داره + شورای عالی مجازی تازه راه افتاده و مصوباتِ سال 91 اش قراره در دولت جدید اجرایی شه و باید منتظر بود.

_ _

بقولِ یکی از اعضای این شورا ؛

« کارِ هزینه بر و نادرستیه که مثلا شما کالایی رو میخوای از اصفهان به تهران ببری، اما برای اینکار اول کالا رو ببری در گمرکِ غرب کشور و بعد ازونجا به تهران منتقل کنی!!
فلسفه وجودیِ شبکه داخلی مثل همین مثاله تا مسیرهای بیهوده طی نـشه! »

.

• شروع کننده موضوع

m@s0ud

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
طهران
مدال المپیاد

اگر واقعا این طور باشه عالیه.ولی مشکل اینجاست که اینطوری که شما میگی نیس.
برای اینکه اینترانت رو وصل کنن ، اینترنت رو قطع میکنن.و متاسفانه این بلا سرکسانی میاد که از اینترنت مخابرات استفاده میکنند (چون اینترنت دولتی هستش)
و یه چیز دیگه
اگه اینترانت وصل شه ، باید هزینه ی کمتری بابتش گرفته بشه ، اما اینطور که من شنیدم همون هزینه ی اینترنت رو میگیرن اما شما رو محدود میکنن به سایتای داخلی.این ظلم نیس؟​

mohandes leily

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 و 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
ikiu
رشته دانشگاه
فیزیک
اینستاگرام

یه مدتی بود من میشنیدم اینترنتا ملی میشه و به جای "یاهو" میریم سایت "یا حق" !!!! :D
یادش بخیر کلی خندیدیم سر این قضیه.

Quf

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران

من شنیدم که... تو اینترانت هم شما میتونی بری گوگل مثلا ولی میبرتت تو یه سایت داخلی =))
بعد ارتباط با بقیه کشورا قطع نمیشه (دلایل سیاسی و امنیتی)
بعد مثکه شما میتونی سرویستونو انتخاب کنید اینترنت یا اینترانت (الانم یه سری شرکتا اینترانت میدن)
بعد چون هزینش خیلی زیاده راه اندازیش خیلی سخته و طول میکشه و از اونجایی علم ایران خیلی به روزه و نیروی متخصص همینطوری ریخته تو مملکت (و هشکودومم فرار نمیکنن) بازم بیشتر طول میکشه... فعلا حال کنید

تو اینترانت احتمالا سرعت بیشتره و اون صفحه مزخرف پیوندها وجود نداره

king.nader

آراس.نامه (Mr. Darcy)
نام مرکز سمپاد
علامه حلی (1) / هاشمی نژاد (1)
شهر
تهران / مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
المپ فیزیک بودم که نیمهِ راه، کفشامو آویختم نمیدونم چرا!
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
« مهندسی صنایع و سیستم ها »

به نقل از M@soud HIDDEN :
اگر واقعا این طور باشه عالیه.ولی مشکل اینجاست که اینطوری که شما میگی نیس.
برای اینکه اینترانت رو وصل کنن ، اینترنت رو قطع میکنن.و متاسفانه این بلا سرکسانی میاد که از اینترنت مخابرات استفاده میکنند (چون اینترنت دولتی هستش)
و یه چیز دیگه
اگه اینترانت وصل شه ، باید هزینه ی کمتری بابتش گرفته بشه ، اما اینطور که من شنیدم همون هزینه ی اینترنت رو میگیرن اما شما رو محدود میکنن به سایتای داخلی.این ظلم نیس؟​

نه دوست عزیز، بحثِ قطع کردن نـیست. بلکه زیرساخت کشور میشه شبکه ملی اینترانت، که در گیتهایی با شبکه جهانی اینترنت تلاقی داره و همچنان میشه ازش استفاده کرد؛
اما تفاوتش در دسترسی به خدمات داخلی خواهد بود اعم از بانکی و .. که دگ نیاز به اتصال به شبکه جهانی نداری شما بیهوده.

اگ قرار به قطع باشه، سر همه خدمات دهنده ها میاد و مشتری هاشون، نه فقط مخابرات! چون ورودی پهنای باند کل کشور که به شرکتهای مختلف مخابرات و خصوصی ها داده میشه، انحصار یک شرکت دولتی هست. :)

اما اینطور هم نخواهد شد، چون این انحصار قراره برداشته شه طی یکی دو سال آینده نهایتا.

شما شنیده هاتون نمیدونم از کجا بوده والا من!! .. ولی هزینه شبکه داخلی کمتر خواهد بود حتا بصورت نسبی، یعنی با همین پول نت فعلی هم اگر بگیرن (ک کمتر ازین خواهند گرفت مطمئنم.)، علاوه بر نتِ فعلی ک دسترسی تون محدود و قطع نمیشه؛ در شبکه داخلی سرعتی چندبرابر فعلی به مشترکان ارائه میشه.

پ.ن: انقدرها چیزِ ترسناکی نـیست. یک چیز رایج در کشورهای دگ هم هست این؛ اما چون بد ترجمه شد اولین بار اسمش «اینترنت ملی!» ، همه فکر کردن قراره دسترسی به داخل محدود شه صرفا و خیلی بسته و ..!! بعضی هم مخصوصا به این ترسها دامن میزنن.

.

Quf

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران

به نقل از Fitz William . Darcy :
نه دوست عزیز، بحثِ قطع کردن نـیست. بلکه زیرساخت کشور میشه شبکه ملی اینترانت، که در گیتهایی با شبکه جهانی اینترنت تلاقی داره و همچنان میشه ازش استفاده کرد؛
اما تفاوتش در دسترسی به خدمات داخلی خواهد بود اعم از بانکی و .. که دگ نیاز به اتصال به شبکه جهانی نداری شما بیهوده.

اگ قرار به قطع باشه، سر همه خدمات دهنده ها میاد و مشتری هاشون، نه فقط مخابرات! چون ورودی پهنای باند کل کشور که به شرکتهای مختلف مخابرات و خصوصی ها داده میشه، انحصار یک شرکت دولتی هست. :)

اما اینطور هم نخواهد شد، چون این انحصار قراره برداشته شه طی یکی دو سال آینده نهایتا.

شما شنیده هاتون نمیدونم از کجا بوده والا من!! .. ولی هزینه شبکه داخلی کمتر خواهد بود حتا بصورت نسبی، یعنی با همین پول نت فعلی هم اگر بگیرن (ک کمتر ازین خواهند گرفت مطمئنم.)، علاوه بر نتِ فعلی ک دسترسی تون محدود و قطع نمیشه؛ در شبکه داخلی سرعتی چندبرابر فعلی به مشترکان ارائه میشه.

پ.ن: انقدرها چیزِ ترسناکی نـیست. یک چیز رایج در کشورهای دگ هم هست این؛ اما چون بد ترجمه شد اولین بار اسمش «اینترنت ملی!» ، همه فکر کردن قراره دسترسی به داخل محدود شه صرفا و خیلی بسته و ..!! بعضی هم مخصوصا به این ترسها دامن میزنن.

.

هزینه راه اندازیش واسه دولت منظورم بود

Suspected Girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
علوم‌تربیتی
تلگرام

من کاری به بقیه حرفا ندارم
ولی واقعا شما دوست دارین همه اش توی یه محیط محدود و بسته فعالیت کنین یا بتونین با کل دنیا ارتباط برقرار کنین و مثلا اطلاعات بیشتر و به روز تری داشته باشین؟

• لایک
امتیازات: w.k.A
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
تهران جنوب
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

بچه ها چرا الکی جو میدین؟؟؟؟ :O :O :O
اینترانت که راه بیفته قرار نیست که دیگه ما به هیچ کدوم از سایت های خارجی دسترسی نداشته باشیم. وقتی راه بیفته همه چی مثله قبله.
همون سایتا با همون امکانات قبلی !!ولی خوب مثلا سایتهایی که دومین شون رو .ir ست شده بهتر لود میشن!
همون طور که بعضی از دوستان گفتن سرعت میره بالا( که فک نمکنم :-"!) و تقریبا خودکفا میشیم و همچنین کمی هزیه ها میاد پایین ولی من با این سرعت خیلی موافق نیستم.... :D

نام مرکز سمپاد
راهنمایی حلی 2 - دبیرستان حلی10
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
Shahed Uni
رشته دانشگاه
Computer Science
تلگرام
اینستاگرام

میشه شما توضیح بدید فرق اینترنت با اینترانت چیه؟

hojjatele

کاربر حرفه‌ای
شهر
قم
مدال المپیاد
ندارم !
رشته دانشگاه
نرم

به نقل از pash.u :
بچه ها چرا الکی جو میدین؟؟؟؟ :O :O :O
اینترانت که راه بیفته قرار نیست که دیگه ما به هیچ کدوم از سایت های خارجی دسترسی نداشته باشیم. وقتی راه بیفته همه چی مثله قبله.
همون سایتا با همون امکانات قبلی !!ولی خوب مثلا سایتهایی که دومین شون رو .ir ست شده بهتر لود میشن!
همون طور که بعضی از دوستان گفتن سرعت میره بالا( که فک نمکنم :-"!) و تقریبا خودکفا میشیم و همچنین کمی هزیه ها میاد پایین ولی من با این سرعت خیلی موافق نیستم.... :D

سرعت که 100% می ره بالا. بسیار هم می ره بالا.
در مورد دامنه های .ir هم این اشتباهه . ربطی به دامنه های ir نداره . به سرور هاست ربط داره که روی ایران باشه. خدا رو شکر با بالا رفتن کیفیت سرورهای داخلی ، الان تعداد بسیار زیادی از سایت های معتبر و درست و حسابی روی ایران هستن .

نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
تهران جنوب
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از حجتــ :
سرعت که 100% می ره بالا. بسیار هم می ره بالا.
در مورد دامنه های .ir هم این اشتباهه . ربطی به دامنه های ir نداره . به سرور هاست ربط داره که روی ایران باشه. خدا رو شکر با بالا رفتن کیفیت سرورهای داخلی ، الان تعداد بسیار زیادی از سایت های معتبر و درست و حسابی روی ایران هستن .
خوب برادر من الان وقتی یه مناسبتی میشه سرعت اینترنت یهو داغون میشه ،حالا کی داره این اتفاق میفته؟؟؟؟وقتی که اینترنت وجود داره نه اینترانت و شبکه اصلی دست ایران نیس، وای به حال زمانی که همه چی رسما بشه واسه ایران و اینکه یه ذره به محدودیت هایی که الان تو ایترنت وجود داره فک کن ....
به نظرت یه موتور جوستجو گر ایرانی چند سال طول میکشه تا بتونی میزان دقت گوگل رو بدست بیاره؟؟

و اینکه سرعت لود سایت علاوه بر محل هاست به نام دومین هم بستگی داره.

بالا