• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ترکها بدون لهجه فارسی حرف بزنن!

sh.kh1377

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
نقره ی زیست دوره هجده و طلای دوره نوزده
پاسخ : ترکها بدون لهجه فارسی حرف بزنن!

ملت باید افتخار کنن ترک باشن بابا...!
اصلا چرا تو مدارس اونجا ترکی حرف نمی زنن! متاسفانه بعضیا ترک بودنشون رو عیب میبینن و مشکل خودشونه ، به خاطر اینکه ترک ها باید به زبانشون که از فارسی الان خیلی غنی تره افتخار کنن ( لطفا کسی سر این جمله من بحث نکنه :D) اصلا باید اصلیت رو حفظ کرد!
خب من همون دوم ابتدایی که اومدم تهران مشکلی نداشتم. یکی دیگه رو حتی از تبریز میشناسم ، اول دبیرستان اومدن تهران و خدایی لهجه نداشت!
توی مصاحبه هایی که نشون میده ، نمیدونم دلیلش چیه ، ولی دخترا بدون لهجه تر حرف میزنن نسبت به پسرا!
تجربه نداشتم ولی به نظرم باید تمرین کرد ، آدم خودش میفهمه دیگه الان اینجا مورد داشت، سعی کنید اونجا رو تمرین کنید تا لهجه تون از بین بره :) ----> با اینکه بازم به نظرم لزومی نداره و خب یه چیز عادیه ، خود فارس ها هم بخوان ترکی حرف بزنن ، خنده دار میشن :D :-"

ShiNinG

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
مشهد

اتفاقا ترکا یکی از قشنگ ترین لهجه های فارسی و دارن به نظرم. ینی وقتی فارسی حرف میزنن یه شیرینی خاصی داره حرف زدنشون خیلیم شیکه. خوبه ترکا مشدی و اصفهانی حرف بزنن مثلا؟ X_X

iSalar

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید باکری
شهر
میانه

بنظرم اصلا اشکالی نداره لحجه ای که داریم
اصن من افتخار میکنم به لحجم ! حتی اگه لحظه هم نداشتم بازم با لحجه حرف میزدم مطمئنم

hooman90

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
tabriz
شهر
tabriz
دانشگاه
tehran

دوستانی که میگن افراد تحصیل کرده نباید با لهجه صحبت کنند، لطف کنن هر وقت تونستن یه سر به دانشکده فنی دانشگاه تهران بزنن !
لهجه نه تنها عیب نیست بلکه هویت یک شخص است.
بیایید به هویت خود افتخار کنیم !!!!!

Dr.slayer

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
kerman
رشته دانشگاه
خلبانی

جایی نیست ترکی یاد بدن؟؟؟!!
من خودم کردم ولی خیلی دوست دارم ترکی هم یاد بگیرم...!!

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

جایی نیست ترکی یاد بدن؟؟؟!!من خودم کردم ولی خیلی دوست دارم ترکی هم یاد بگیرم...!!

لزومی نداره شما ترکی یاد بگیرین...به فکر یادگیری کامل یک زبانی باشین که در سطح جهان کاربرد داشته باشه...چرا مغزتونو با یه زبان بیگانه دیگه پر کنید!

زبانهای فارسی و ترکی و کردی هیچ فرقی باهم ندارن...ما از روی اجبار حکومت و به زور فارسی یاد میگیریم...بهتره اجباری در کار نباشه و ما بتونیم کنار زبان مادریمون یه زبان پرکاربرد دیگه مثل انگلیسی رو کامل یاد بگیریم...

Dr.slayer

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
kerman
رشته دانشگاه
خلبانی

آخه زبون ترکی یک زبان شیرینه و خب دوست دارم یاد بگیرم دیگه علاقه اس، کاریش نمیشه کرد...!!
بعد هم هر کشور باید یک زبان واحد داشته باشه این زبان واحد یه جورایی باعث ایجاد همبستگی میشه، ولی باید اجازه بدن که در رسانه های محلی( تلویزیون، رادیو، نشریات) کاملا از زبان همان محل استفاده بشه...!!

*Reihan*

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
خوی
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

ترکی خیلی سخته...خییییییییییلی...من بعد 12 سال ترکی حف زدن،هنوزم خیلی از کلمات رو تازه میشنوم :D

حالا جالب تر اینکه بخوام به یکی یاد بدم،تازه میفهمم که هیچی نمیدونم... :D

Dr.slayer

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
kerman
رشته دانشگاه
خلبانی

من زنداییم از ترک های قزوین هستش قرار بود به من ترکی یاد بده، نتونست...!!
میگه من نمیدونم چی یادت بدم خودت یه چیزی بگو من بگم چی میشه...!!
حالا شما اگه میخواید بتونید زبانتون رو آموزش بدین باید دنبال تالیف کتاب آموزشی باشید که هر فرد آذری زبان حداقل بدونه که چی رو باید یاد بده، از کجا باید شروع کنه و......

• شروع کننده موضوع

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

البته همونطور که در سطح جهانی نیاز به یه زبان مشترک و جهانی است، مثل انگلیسی، در سطح ملی هم نیاز به زبانی مشترک هست، فرض کنید این همه قوم و اینا (؟!) هستن تو یران، هیچ کدوم فارسی بلد نبودن، چطور میتونستیم باهاشون حرف بزنیم و ... ؟! ولی کاش لااقل زبان مادریمون هم یاد داده میشد و اینقدر دید بد نبود بهش تا که به فراموشی سپرده بشه ..

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

[SIZE=78%]البته همونطور که در سطح جهانی نیاز به یه زبان مشترک و جهانی است، مثل انگلیسی، در سطح ملی هم نیاز به زبانی مشترک هست، فرض کنید این همه قوم و اینا (؟!) هستن تو یران، هیچ کدوم فارسی بلد نبودن، چطور میتونستیم باهاشون حرف بزنیم و ... ؟! ولی کاش لااقل زبان مادریمون هم یاد داده میشد و اینقدر دید بد نبود بهش تا که به فراموشی سپرده بشه ..[/SIZE]

زبان مشترک جهانی که نداریم!ما هم انسان مثل سایر مردم دنیا...چطور باهاشون ارتباط برقرار میکنید؟
چطوره که زبان رسمی کشور به جای فارسی انگلیسی باشه در سطح جهان کاربرد داره!در حالی که زبان فارسی به جز چندتا استان ایران و قسمتهایی از افغانستان و تاجیکستان کاربرد نداره!

یا یه حالت خیلی بدتر...زبان رسمی کشور ترکی یا کردی باشه..ببینیم شما اقوام فارس زبان حاضر میشید که همه کتب درسیتون از اول ابتدایی به زبان کردی یا ترکی باشه؟
خب به خاطر اتحاد کشور یه بار هم شما قبول کنید که زبان رسمی به جای فارسی کردی یا ترکی باشه!

Dr.slayer

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
kerman
رشته دانشگاه
خلبانی

به نقل از əlireza :
زبان مشترک جهانی که نداریم!ما هم انسان مثل سایر مردم دنیا...چطور باهاشون ارتباط برقرار میکنید؟
چطوره که زبان رسمی کشور به جای فارسی انگلیسی باشه در سطح جهان کاربرد داره!در حالی که زبان فارسی به جز چندتا استان ایران و قسمتهایی از افغانستان و تاجیکستان کاربرد نداره!

یا یه حالت خیلی بدتر...زبان رسمی کشور ترکی یا کردی باشه..ببینیم شما اقوام فارس زبان حاضر میشید که همه کتب درسیتون از اول ابتدایی به زبان کردی یا ترکی باشه؟
خب به خاطر اتحاد کشور یه بار هم شما قبول کنید که زبان رسمی به جای فارسی کردی یا ترکی باشه!
اِئزِم که گِرنمیَه، خَلقِن که سالانِدِه.
فارسی یه زبانی هستش که نهایتش لهجه ها با هم فرق میکنه...!!
ولی اگه مثلا بخواد زبان کشور کردی بشه باید کردی کجا بشه؟؟ چندین گویش کردی وجود داره که تفاوت بینشون از زمین تا آسمون هستش..!!
یا اگه قرار شد ترکی باشه شما این مشکل رو ندارید؟؟بعد اصلا ترکمن ها نمیگن چرا ترکی چرا زبان ما زبون رسمی کشور نباشه..!!

پ.ن:ضرب المثل هم از بابا بزرگم پرسیدم مامانش ترک بوده، باباش کرد..!!

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

ما طبس فامیل داریم...وقتی حرف میزدن من اصلا متوجه نمیشدم!
مشهد هم فامیل داریم و اونا هم وقتی خیلی غلیظ حرف میزنن متوجه نمیشم...

فارسی هم لهجه های زیادی داره منتها شما شاید فقط اونی که تو تی وی هست رو شنیدین...همچنین برنامه های تی وی و کتابهای درسی بیشتر لهجه های فارسی رو به همدیگه نزدیک کرده و حتی بعضی هارو از بین برده...

اگه قرار شد ترکی باشه شما این مشکل رو ندارید؟؟

من همچین ادعایی ندارم که زبان رسمی کل کشور ترکی باشه!
ولی ترکی آذری رو همه آذربایجانیها بدون مشکل میفهمن...

اصلا ترکمن ها نمیگن چرا ترکی چرا زبان ما زبون رسمی کشور نباشه..!!

ترکمنها که ترکن :D

منم الان میگم چرا فارسی باشه!

چرا باید زبان رسمی من فارسی باشه؟

Dr.slayer

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
kerman
رشته دانشگاه
خلبانی

ترکمن ها ترکن ولی یه ترک تبریز راحت ترکی ترکمن ها رو متوجه میشه؟؟!!

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0

ترکها خیلی به ندرت پیش میاد که بتونن فارسی رو بی لهجه صحبت کنن. چون حالت فک و ساختار دهان و زبان‌شون طوری شکل میگیره که به ترکی میزنه. مثل یه فرد عرب که لهجه‎ی ته‏‌حلقی داره و تو گفتار زبان‏‎های دیگش نمودار میشه. برای همه‏‎ی زبانها همینطوره. الان فارس‎ها هم نمیتونن درست ترکی صحبت بکنن چون "دهن"ش رو ندارن. این رو کسی دقت نمیکنه بهش.

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

به نقل از The Merovingian :
ترکها خیلی به ندرت پیش میاد که بتونن فارسی رو بی لهجه صحبت کنن. چون حالت فک و ساختار دهان و زبان‌شون طوری شکل میگیره که به ترکی میزنه. مثل یه فرد عرب که لهجه‎ی ته‏‌حلقی داره و تو گفتار زبان‏‎های دیگش نمودار میشه. برای همه‏‎ی زبانها همینطوره. الان فارس‎ها هم نمیتونن درست ترکی صحبت بکنن چون "دهن"ش رو ندارن. این رو کسی دقت نمیکنه بهش.

البته با ميزان استفاده فرد رابطه مستقيم داره---هر چه بيشتر استفاده بشه راحت تر و روونتر ميشه---كلا(براي سليس صحبت كردن هر زباني) هر قدر تمرين بيشتر باشه تسلط كلامي ميره بالا و درجه چرخش زبان بيشتر ميشه-كافيه فقط اصول لهجه معيار(كه قاعدتا لهجه تهرانيهاس) رو ياد گرفت و يه مدت تمرين كرد--

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

Dr.slayer

چه ربطی به بحث داره؟ :D

خب الان که زبان رسمی کشور که فارسی منم میگم چرا باید فارسی زبان رسمی باشه؟

البته که اینا هم ربطی به بحث نداره ها...میتونی واسه بحث بیشتر بیای انجمن سیاسی و تاپیک سیاست چند زبانی...

shiva19

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
mofid
شهر
esf

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان

واقعا متاسفم.
چرا باید بدون لهجه حرف بزنیم آخه؟؟؟؟؟؟؟؟
اینقد بی کاریم رو این مقوله کار کنیم؟؟؟؟؟
کسی که النگوی طلا(ترکی >:D< x:) داره نمیاد بگه که النگوم(استعاره از زبان!!!!!!! مقصد) بدله......
ترکی هم همین شکلی.ما ترکیم خیلی خوبه که وقتی فارسی حرف میزنیم مشخص باشه.....
خیلی بحث چرتیه.......

• شروع کننده موضوع

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

من با این مقوله مشکل دارم، :D حرف زدن با لهجه زمانی معنی میده که در حال مبارزه باشین و لهجه بشه نماد! :D

مثلا ما الان انگلیسی رو به طور درست تلفظ نکنیم، بگیم نه ما باید بگیم که ترکیم/فارسیم/عربیم ؟!! کلا لهجه داشتن چیز خوبی نیست، نشان ضعف زبانی ـه!

بالا