• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بررسی دلایل عدم استقبال نوجوانان از رمانهای ایرانی

رمانهای ایرانی رو ترجیح میدید یا خارجی؟

• رای‌دهندگان
    155
  • شروع کننده موضوع

iarsham

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
شیراز
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
تهران (هنرهای زیبا)
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی
چند وفت پیش تو یه جلسه چندتا از نویسنده ها داشتن درباره این بحث میکردن که چرا نوجوونای ایرانی به رمانهای خارجی علاقه ی بیشتری دارن و فروش رمانهای خارجی توی ایران خیلی بیشتر از زمان های ایرانیه...

میخواستم نظر شما رو به عنوان قشر فرهیخته ی نوجوان درباره ی این موضوع بدونم!
اولا خودتون رمانهای خارجی رو ترجیح میدین؟
دوما اگه آره، چرا؟
چه دلایلی داره که باعث میشه رمانهای خارجی از نظر شما جذابتر باشن و بیشتر بخونیدشون؟

1111mm

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرز
پاسخ : بررسی دلایل عدم استقبال نوجوانان از رمانهای ایرا

من اصن رمان نمی خونم :(
راستش از تخیل و تصورات و اینا خیلی خوشم نمیاد :D
اما خب کتابای خارجی رو مخصوصا در حوزه ی روانشناسی رو ترجیحا از اونا میخونم
دلیلشم واسه اینه که تجربه هاشون زیادتره توی این عرصه ها... شایدم من اشتباه کنم.

Suspected Girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
علوم‌تربیتی
تلگرام

من رمانای خارجی رو ترجیح میدم. :-"
رمانای ایرانی بخاطر محدود بودن جو همه چیزو سانسور میکنن و کلی از جذابیت داستان کم میشه. (سانسور صرفاً منظورم با صحنه های احساسی نیست. خیلی از این رمان های تخیلی هم محدودن بخاطر اینکه مثلا اگه ومپایر یا یه سری چیزای دیگه توی داستان باشن با اعتقادات مردم مغایره ظاهرا! )
کلاً رمانای خارجی جذاب ترن به نظرم. رمان های ایرانیِ الان خیلی آبکی شدن. :-??

mari_1997

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شیراز

از نظر من داستان های ایرانی خیلی روتین شده دیگه موضوع های تکراری چیزه جدیدی نداره ! چیزی که برا نوجوونا جذاب باشه من شخصا رمان های تخیلی دوس دارم و یا رمان های ادبی جهان که محتوا داره مثل دزیره ! اگه رمان های ایرانی میخواست مثله خارجیا باشه و مثل اونا جذاب باشه ازش فیلم میساختن مثل خیلی از رمان های خارجی که فیلم یا سریال شده پس نتیجه میگیریم که رمان های ایرانی چیزه جدیدی ندارن ! :D

ابوالفضل

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سبزوار
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از (ArOo(ArShaM :
چند وفت پیش تو یه جلسه چندتا از نویسنده ها داشتن درباره این بحث میکردن که چرا نوجوونای ایرانی به رمانهای خارجی علاقه ی بیشتری دارن و فروش رمانهای خارجی توی ایران خیلی بیشتر از زمان های ایرانیه...
میشه بفرمایید چه جلسه ای بود و مثلا کدوم نویسنده ها توش بودن :)؟

من به شخصه خارجی یا ایرانی بودن کتاب زیاد برام مهم نیست مهم محتوا و تا حدودی نویسندشه

پ.ن: بنده معتقدم شما سعی دارید از اثبات نشده ها نتیجه بگیرید
آیا مستنداتی وجود داره که محبوبیت کتاب های خارجی بیشتر از کتاب های ایرانی باشه؟

• شروع کننده موضوع

iarsham

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
شیراز
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
تهران (هنرهای زیبا)
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

به نقل از سوشــیانت :
میشه بفرمایید چه جلسه ای بود و مثلا کدوم نویسنده ها توش بودن :)؟ جلسه ی افتتاحیه ی انجمن ادبی و هنری کودک و نوجوان، زیر نظر حوزه ی هنری ادبی استان فارس
نویسنده هایی مثل آقای احمد اکبر پور (نویسنده ی کشک های خفن) و اساتید و دانشجویان ادبیات کودک و نوجوان دانشگاه شیراز و رئیس مرکز مطالعات ادبیات کودک...

من به شخصه خارجی یا ایرانی بودن کتاب زیاد برام مهم نیست مهم محتوا و تا حدودی نویسندشه

پ.ن: بنده معتقدم شما سعی دارید از اثبات نشده ها نتیجه بگیرید +اگه پست بالا رو یخونید، توی پست پرسیدم که "آیا رمانهای خارجی رو ترجیح میدین؟"
آیا مستنداتی وجود داره که محبوبیت کتاب های خارجی بیشتر از کتاب های ایرانی باشه؟ بله
موضوع پایان نامه ای بررسی این موضوع بوده و نتایج تحقیقشون این مطلب رو نشون داده

• شروع کننده موضوع

iarsham

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
شیراز
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
تهران (هنرهای زیبا)
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

به نقل از mari_1997 :
از نظر من داستان های ایرانی خیلی روتین شده دیگه موضوع های تکراری چیزه جدیدی نداره ! چیزی که برا نوجوونا جذاب باشه من شخصا رمان های تخیلی دوس دارم و یا رمان های ادبی جهان که محتوا داره مثل دزیره ! اگه رمان های ایرانی میخواست مثله خارجیا باشه و مثل اونا جذاب باشه ازش فیلم میساختن مثل خیلی از رمان های خارجی که فیلم یا سریال شده پس نتیجه میگیریم که رمان های ایرانی چیزه جدیدی ندارن ! :D
خب از تاریخ ایران قبل از اسلام هم خیلی کم فیلم ساخته میشه! :-??

+درباره ی محتوا: خب خیلی از رمانهای منتقد پسند ایرانی، مخاطب پسند نیستن...نمیشه با قاطعیت گفت بخاطر بی محتوا بودنه!

علی دلاور

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی اراک
شهر
اراک
مدال المپیاد
المپیاد زیست
دانشگاه
علوم پزشکی ایران
رشته دانشگاه
پزشکی

تاپیک خیلی خوبه
ببینید تو این که اگه بخوایم صد تا شاهکار برتر ادبیات دنیا را ردیف کنیم احتمالا هیچ مانی از ایران توش نیست و احتمالا چند تا از روسیه چند تا از انگلستان و چند تا از امریکا تقریبا شکی نیست حتی شاید اگر بخوایم هزار شاهکار برتر را هم معرفی کنیم بازم اسمی از ایران نباشه یعنی مسلما داستان نویسی هم یک هنره و کشور ما در این هنر خیلی قوی نیست ولی این دیل نمیشه که فروش رومان ایرانی تو ایران کم باشه چون هر بازاری یک سری مزیت ها برای یک سری محصولات داره که بش می گن مزیت نسبی او محصول مثلا فرش ایرانی تو بازرا های خارجی مزیت نسبی داره شاید کیفیتش با فرش دست باف آمریکایی یا چینی فرقی هم نکنه ولی اسمش و مجموعه ای از عوامل باعث میشه فروشش بیشتر باشه حالا همه این ها را گفتم که بگم رمان هر کشوری هم در همان کشور مزیت نسبی داره به دلایلی از قبیل:1-موضوعات بومی ممکنه برای مردم یک منطقه خیلی جذاب باشه وچون نسبت به این موضوعات خاطره مشترک تاریخی دارن مثلا رویداد هایی نظیر انقلاب ایران جنگ تحمیلی یا اصلاحات واسهی مخاطب ایرانی خیلی جذاب تره تا مخاطب آمریکایی
2-شناخت نویسنده 3-زبا: خیلی از کتاب ها شاید در زبان خودشون یه شاهکار باشن ولی ترجمه از ارزششون کم می کنه در صورتی که کتاب های هرکشوری به همون زبانن4-تازه بودن: در هر کشوری تازه های صنعت چاپ وجود داره ولی کتاب های خارجی تا بیان شناخته بشن و بعد ترجمه بشن تازگی شون را از دست میدن
حالا سوال این جاست که چرا به رغم این مزیت نسبی کتب ایرانی بازم آمار فروششون کمه؟ بنظرم چند تا دلیل داره
1-جناب رضا امیر خانی هر جا که میره مدام از نوینده حرفه ای حرف میزنه انصافا هم راست میگه تو کشور ما چرخش پول تو صنعت نشر به قدری پایینه که حتی نویسندگان و مترجمان بزرگ هم نمی تونند با پولش زندگی کنند پس به نا چار می رن سراغ کار های دیگه و کار نویسنده گی به عنوان یه کار جنبی تعریف میشه که مسلما تاثیر زیادی روی کیفیت کتب می گذاره
2-نداشتن تیلیغات مناسب برای کتاب ها که بازم دلیل اصلیش همون ضعف اقتصادی سیستم نشره که ناشی از کمبود خرید کتاب توسط مردمه
3-سرمایه گذاری نکردن نتشارات روی نویسنده های جوون که بازم دلیل اصلی این قضیه خرید کم کتاب توسط مردمه
4-چاپ تعداد زیادی کتاب بی محتوا با پول های دولتی یا حتی بعضی وقت ها خصوصی(مثلا برای اینکه مجوز انتشارات مزیت هایی داره و برخی یک انتشارات جعلی درست می کنن و برای این که مجوزشون باطل نشه کتاب الکی که خودشونم می دونن مخاطب نداه چاپ می کنن) که باعث بی اعتمادی مردم به کتاب های ایرانی میشه
5-فرایند طولانی صدور مجوز چاپ و سانسور که باعث کاهش مخاطب میشه و باعث میشه که کتاب تازگی اش را از دست یده مثل رمان کلنل محمود دولت آبادی

venusi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
ادبیات نمایشی

به نقل از علی دلاور :
تاپیک خیلی خوبه
ببینید تو این که اگه بخوایم صد تا شاهکار برتر ادبیات دنیا را ردیف کنیم احتمالا هیچ مانی از ایران توش نیست و احتمالا چند تا از روسیه چند تا از انگلستان و چند تا از امریکا تقریبا شکی نیست حتی شاید اگر بخوایم هزار شاهکار برتر را هم معرفی کنیم بازم اسمی از ایران نباشه یعنی مسلما داستان نویسی هم یک هنره و کشور ما در این هنر خیلی قوی نیست ولی این دیل نمیشه که فروش رومان ایرانی تو ایران کم باشه چون هر بازاری یک سری مزیت ها برای یک سری محصولات داره که بش می گن مزیت نسبی او محصول مثلا فرش ایرانی تو بازرا های خارجی مزیت نسبی داره شاید کیفیتش با فرش دست باف آمریکایی یا چینی فرقی هم نکنه ولی اسمش و مجموعه ای از عوامل باعث میشه فروشش بیشتر باشه حالا همه این ها را گفتم که بگم رمان هر کشوری هم در همان کشور مزیت نسبی داره به دلایلی از قبیل:1-موضوعات بومی ممکنه برای مردم یک منطقه خیلی جذاب باشه وچون نسبت به این موضوعات خاطره مشترک تاریخی دارن مثلا رویداد هایی نظیر انقلاب ایران جنگ تحمیلی یا اصلاحات واسهی مخاطب ایرانی خیلی جذاب تره تا مخاطب آمریکایی
2-شناخت نویسنده 3-زبا: خیلی از کتاب ها شاید در زبان خودشون یه شاهکار باشن ولی ترجمه از ارزششون کم می کنه در صورتی که کتاب های هرکشوری به همون زبانن4-تازه بودن: در هر کشوری تازه های صنعت چاپ وجود داره ولی کتاب های خارجی تا بیان شناخته بشن و بعد ترجمه بشن تازگی شون را از دست میدن
حالا سوال این جاست که چرا به رغم این مزیت نسبی کتب ایرانی بازم آمار فروششون کمه؟ بنظرم چند تا دلیل داره
1-جناب رضا امیر خانی هر جا که میره مدام از نوینده حرفه ای حرف میزنه انصافا هم راست میگه تو کشور ما چرخش پول تو صنعت نشر به قدری پایینه که حتی نویسندگان و مترجمان بزرگ هم نمی تونند با پولش زندگی کنند پس به نا چار می رن سراغ کار های دیگه و کار نویسنده گی به عنوان یه کار جنبی تعریف میشه که مسلما تاثیر زیادی روی کیفیت کتب می گذاره
2-نداشتن تیلیغات مناسب برای کتاب ها که بازم دلیل اصلیش همون ضعف اقتصادی سیستم نشره که ناشی از کمبود خرید کتاب توسط مردمه
3-سرمایه گذاری نکردن نتشارات روی نویسنده های جوون که بازم دلیل اصلی این قضیه خرید کم کتاب توسط مردمه
4-چاپ تعداد زیادی کتاب بی محتوا با پول های دولتی یا حتی بعضی وقت ها خصوصی(مثلا برای اینکه مجوز انتشارات مزیت هایی داره و برخی یک انتشارات جعلی درست می کنن و برای این که مجوزشون باطل نشه کتاب الکی که خودشونم می دونن مخاطب نداه چاپ می کنن) که باعث بی اعتمادی مردم به کتاب های ایرانی میشه
5-فرایند طولانی صدور مجوز چاپ و سانسور که باعث کاهش مخاطب میشه و باعث میشه که کتاب تازگی اش را از دست یده مثل رمان کلنل محمود دولت آبادی

حرفتون رو راجبه نبودن ایران تولیست برترینا قبول ندارم...درسته ک زیاد نیسن اما کتابای شاهکارم داریم...اگه اهلش باشید میدونید کتاب بوف کو صادق هدایت یکی از بهترین هاست ک خیلیا حتی خارج اینجا دوسش دارن....این فقط ی مثال بود

علی دلاور

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی اراک
شهر
اراک
مدال المپیاد
المپیاد زیست
دانشگاه
علوم پزشکی ایران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از venusi :
حرفتون رو راجبه نبودن ایران تولیست برترینا قبول ندارم...درسته ک زیاد نیسن اما کتابای شاهکارم داریم...اگه اهلش باشید میدونید کتاب بوف کو صادق هدایت یکی از بهترین هاست ک خیلیا حتی خارج اینجا دوسش دارن....این فقط ی مثال بود
متاسفانه باید بگم بوف کور حتی در شرایط فعلی هم چندان کتاب قدری د ایران نیست چه برسه به جهان بله زمانی بوف کور چون آغاز گر یه سبک جدید در ادبیات داستانی بود در ایران بود خیلی کتاب مهمی بود ولی الآن نه
البته با حرفتون به طور کلی مخالف نیستم شاید بعضی از اثار دولت آبادی یا اساتید دیگه در جهان حرفی برای گفتن داشته باشه ولی این لطمه ای به این قاعده کلی نمیزنه که عموم کتاب های ایرانی از متوسط جهانی بی کیفیت ترن به قول طلبه ها الا شاذ و نوادر

rozaa

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بهشهر

عاغای رمانای ایومیه جدید:یه دخترو پسر همو میبینن،عاشق هم میشن ولی هیشکدوم ب عشقش اعتراف نمیکنه...آخرشم یا ب هم میرسن یا میمیرن و اشک آدمو در میارن...

ولی رمانای خارجی تقریبا همه چیزو در کنار هم دارن،مثال بارزش هری پاتر...هم عشقولانه اس،هم تخیلی،هم بعضی جاهاش گریع داره،هم یه جورایی سیاسیه،هم خانوادگیه...
اکثر رمانای ایرانی فقط ب یک بعد میپردارن و بقیه چیزارو فراموش میکنن!!!!

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

من رُمان های خارجی مخصوصا آمریکای لاتین و روسیه رو ترجیح میدم چون همونطوری که دوستان گفتن این رمان ها خیلی جذابترن. خواننده رو واقعا درگیر خودشون میکنن و پیش می برن جوری که نمیتونی نصفه ولش کنی اما رمان ایرانی که اینجوری باشه خیلی خیلی کمه! اگرم هست ناشناخته ست متاسفانه. تا وقتی که امثال مودب یور و ثامنی و... رمانای چرت بنویسن که همه ش شبیه همه، رمان نویسی توو ایران پیشرفت نمیکنه.

• شروع کننده موضوع

iarsham

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
شیراز
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
تهران (هنرهای زیبا)
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

رمان نوجوان ایرانی قشنگم داریم...
مثل نوشته های آرمان آرین(پارسیان و من-اشوزدنگه و ...)
اما خیلیا نخوندن!
واقعا کتابای خوبین! هم عناصر تخیل و اسطوره و ... توشون قویه و هم چند بعدی هستن و در کل اونقدری خوب هستن که بشه با رمانهای خارجی مقایسه کرد! (اگه نخوندین پیشنهاد میکنم بخونید)
از نظر من میشه با کتابای معروف خارجی مقایسشون کرد، اما بازم با این که کتاب خوبیه، و اون مزیت های نسبی که دوستمون گفتن رو داره، بازم فروشش خیلی کم بوده!

• شروع کننده موضوع

iarsham

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
شیراز
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
تهران (هنرهای زیبا)
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

به نقل از rozaa :
عاغای رمانای ایومیه جدید:یه دخترو پسر همو میبینن،عاشق هم میشن ولی هیشکدوم ب عشقش اعتراف نمیکنه...آخرشم یا ب هم میرسن یا میمیرن و اشک آدمو در میارن...

ولی رمانای خارجی تقریبا همه چیزو در کنار هم دارن،مثال بارزش هری پاتر...هم عشقولانه اس،هم تخیلی،هم بعضی جاهاش گریع داره،هم یه جورایی سیاسیه،هم خانوادگیه...
اکثر رمانای ایرانی فقط ب یک بعد میپردارن و بقیه چیزارو فراموش میکنن!!!!
حرفتون تا حدی درسته، اما خب ما رمانای ایرانی خوبم داریم که چند بعدی هستن و داستانشون روتین نیست...
مثلا همون رمانای که قبلش مثال زدم (پارسیان و من-اشوزدنگهه) داستانایی قشنگین که هم تخیل توشون هست، هم عشق، هم تراژدی و هم...
اما باز هم خونده نمیشن!

mohaddes

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بـنـاب
سال فارغ التحصیلی
94
اینستاگرام

چون اکثرا رمانای ایرانی موضوعات خیلی تکراری دارن و صرفا فقط دو نفر عاشق هم میشن، یا یکی ایدز میگیره، یا .. ، رمانای خوب ایرانی که نسبت به بدا تعدادشون کمتره دیده نمیشن.
من خودم کتابای صادق هدایت و جلال آل احمدو خیلی دوست دارم. ولی همیشه ترجیح میدم رمانای روسی و اروپایی بخونم تا ایرانی.

نام مرکز سمپاد
helli1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
93

داستان نویس های قدیمی‌مون خیلی خوب بودن! صادق هدایت، جلال ال احمد، جمالزاده، چوبک، بزرگ علوی.
ولی مشکل اینه که رمانبرای جوانان ما(!) منٍٍ او ، قیدار و .... اینا معرفی شدن!

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

به نقل از (ArOo(ArShaM :
حرفتون تا حدی درسته، اما خب ما رمانای ایرانی خوبم داریم که چند بعدی هستن و داستانشون روتین نیست...
مثلا همون رمانای که قبلش مثال زدم (پارسیان و من-اشوزدنگهه) داستانایی قشنگین که هم تخیل توشون هست، هم عشق، هم تراژدی و هم...
اما باز هم خونده نمیشن!
بله حرفتون درسته اما دلیل خونده نشدنش اینه که خیلیا از جمله خودِ من، نمی شناسیم این نویسنده ها و رُمان ها رو !

sadafak

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

رمانهای خوبم داریم.مثل همون پارسیان و من که معرفی کردین منتها مشکل اینه که اکثر رمانای ایرانی الآن خییلی کلیشه ای و بی محتوان.یه دختر و پسر ایده آل از هر شرایط که نوجوون اصن شبیهشو داخل جامعه نمیبینه و حس نمیکنه که عاشق هم میشن و حتی فرمت کلی رمانا هم خیلی تکراری شده متاسفانه.90 درصدشون اینجورین که مثلا دختره و پسره توافقی ازدواج میکنن بعد در نهایت داستان وقتی دیگه میتونن حقیقت و به همه بگن و برن پی زندگیشون میفهمن عاشق هم شدن :|
کلا متاسفانه رسانه ما چه حالا سینما و تلویزیون چه کتاب و اینا هیچ مطلب دیگه ای غیر ازدواج مثکه ندارن برای بیان کردن :-w بعد یه نکته منفی راجع به این رمانای خیلی خوب هم اینه که فاکتورایی که برای نوجوان جذاب باشه نمیزارن توش خیلی.معمولا اسم یا شروع خیلی جالبی نداره که آدمو جذب کنه.خب این کتابا رو آدم بزرگسالشم به سختی رغبت میکنه بخونه چه برسه به نوجوون :| بعد گاها برای خاص نشون دادن کتاب ار یه قلم خیلی ادبی استفاده میکنن که آدمو بدتر دلزده میکنه از داستان... :-??

• شروع کننده موضوع

iarsham

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
شیراز
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
تهران (هنرهای زیبا)
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

به نقل از shadow shaman :
داستان نویس های قدیمی‌مون خیلی خوب بودن! صادق هدایت، جلال ال احمد، جمالزاده، چوبک، بزرگ علوی.
ولی مشکل اینه که رمانبرای جوانان ما(!) منٍٍ او ، قیدار و .... اینا معرفی شدن!
اما همون رمانای جلال آل احمد و بزرگ علوی و صادق چوبک و صمد بهرنگی و ... هم امروز زیاد مورد پسندِ نوجوونا نیستن!
یا کتابایی مثل "اشوزدنگهه" و "پارسیان و من" که واقعا میشه گفت کتابای خوبین، بازم مورد استقبال واقع نمیشن!
(دلیل تاکیدم روی امثال این کتابا اینه که از نظر منتقدین و استید ادبیات کودک و نوجوان کتابای خوبین)
چرا؟

• شروع کننده موضوع

iarsham

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
شیراز
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
تهران (هنرهای زیبا)
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

به پستا توجه کنید، اکثرا دیدِ مثبتی نسبت به رمانای ایرانی ندارن و این تصور وجود داره که اکثر رمانا مثل نوشته های م.مودب پور و هیمه رحیمی و ر.اعتمادی و این تیپ داستاناست!
نه؟

بالا