• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اهمیت طبقه ی اجتماعی

• شروع کننده موضوع

August McJoseph

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاش II
شهر
مشهد
آیا به تفاوت طبقه ی اجتماعی معتقد هستید؟
افراد در سطوح طبقاتی اجتماعی مختلفی به دنیا می آیند و متعلق به اون هستند. این طبقه ها چیست و ما بر چه اساسی طبقات اجتماعی رو از هم تفکیک می کنیم؟
کلیت افراد متعلق به یک طبقه ی اجتماعی دارای خصوصیاتی هستند این خصوصیات چه چیز هایی هستند؟
این سواالات در مورد خود طبقه ی اجتماعی هست و تا راجب ماهیت طبقه ی اجتماعی صحبت کنیم. اما سوال هایی که بعد از بررسی طبقه ی اجتماعی بنظر میرسه این هست که طبقه ی اجتماعی چه تاثیر بر فرد داره یا آیا اصلا بر فرد تاثیر داره؟
چطور باید یک فرد رو متعلق به یک طبقه ی اجتماعی بدونیم؟ این درسته که کسی که در یک طبقه ی اجتماعی باشه از همه نظر متعلق به اون طبقه ی اجتماعی باشه و طبقه ی اجتماعی بر اون تاثیر بذاره؟
این که یک فرد متعلق به طبقه ی اجتماعی خاصی هست(منظور اینکه پدر مادر اون به این طبقه متعلق هستند و اون متلعق به این طبقه حساب میشه) چقد مهم هست و چه تاثیر بر اون فرد داره و آیا این تاثیرات مطلق هست؟
دسته بندی افراد بر اساس طبقات اجتماعی آیا درست هست؟

speed

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
میاندوآب
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
پاسخ : اهمیت طبقه ی اجتماعی

فک کنم افرادی این طبقات رو ساختن که خیلی از خود راضی بودن........یعنی از این هایی که خودشونو خیلی دست بالا میگیرن.....کلا چیز بدیه..به نظر من.. آخه باعث سر خوردگی میشه ....ما هممون یه جور به دنیا میایم...و یه جور میمیریم...پس ینی چی که تو طبقه بالا ...من پایین!؟...

alireza007

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلے 10 (پاسداران)
شهر
طهران
مدال المپیاد
خدا عالمه!
دانشگاه
؟
رشته دانشگاه
؟

به نقل از speed :
فک کنم افرادی این طبقات رو ساختن که خیلی از خود راضی بودن........یعنی از این هایی که خودشونو خیلی دست بالا میگیرن.....کلا چیز بدیه..به نظر من.. آخه باعث سر خوردگی میشه ....ما هممون یه جور به دنیا میایم...و یه جور میمیریم...پس ینی چی که تو طبقه بالا ...من پایین!؟...
اینجوریا هم نیست به نظر روانپزشک ها ، فلاسفه ، روحانیون و ... این ماییم که تا حدی در تقدیر خود مشارکت داریم ، درسته مسائل پیرامون اهمیت دارند ولی نه به اندازه ی خودمون. بعضیا هستند با این حد مشکل دارند باید برند فلسفه ی حد و مسائل پیرامون محدودیت مخلوق و نامحدودیت خالق رو مطالع کنند.

كياناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان ۱
شهر
اصفهـان
سال فارغ التحصیلی
96

طبقات اجتماعي تا حدودي اهميت دارند...مثلا شما كه بالاشهر ميشيني با اون كه تهه شهر ميشينه احتمالا از نظر درك و شعور در يه طبقه نيستيد.اصلا همين تفاوت ها و اختلافاته كه طبقات مختلف رو بوجود مياره.از طرفيم اگه خيلي روي طبقات اجتماعي تعصب داشته باشيم،يه جورايي تبعيض قائل شديم و تا حدودي حرفه speed درست در مياد.
تاپيكه مناسبيه براي بحث اما گندم جان بهت پيشنهاد ميكنم اون توضيحاته اوليتو يكم كاهش بدي و با زبون خودت و روان تر بنويسي،اينجوري بچه ها بيشتر مشتاق ميشن براي بحث :)

kosar abdeyan

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
miandoab
دانشگاه
علوم پزشکی ارومیه

مهم طبقه اجتماعی نیس چون ما خودمون انتخاب نمی کنیم که تو کدوم خونواده به دنیا بیایم مهم طبقه فرهنگیه.این فرهنگه که زندگی آدمو می سازه و خوب و بدش رو تشخیص میده

novanda

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6 - فرزانگان امام رضا
شهر
تهران-لاهیجان

طبقه ی اجتماعی روی یه سری خصوصیتای فرد قابل تاثیره. ک البته نمیشه گفت یکی ک از طبقه ی اجتماعیه پایین تریه خصوصیات اخلاقیه بدی داره ولی ممکن یه معایبی داشته باشه نسبت به کسی تو طبقه ی اجتماعی پایین تره . البته این خصوصیات قابل تغییرن چون خیلی از آدمای موفق از طبقه ی اجتماعی پایین تری بودن ولی خیلی باوقار و شیک رفتار میکنن :D
درکل مهم شخصیت و منش آدمه وگرنه هر کسی میتونه خصوصیات بد اخلاقی داشته باشه

• لایک
امتیازات: N.Y.M

كياناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان ۱
شهر
اصفهـان
سال فارغ التحصیلی
96

در تكميل حرف NOVANDA :
ما طبقه اجتماعيمون رو نميتونيم مشخص كنيم اما مطمئنا ميتونيم طبقه فرهنگيمون رو خودممون انتخاب كنيم !

• لایک

zeynab75

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
قوچان
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

در اصل چیزی به اسم اختلاف طبقاتی وجود نداشته و این به مرور زمان و با یه سری تبعیض ها و فاصله گرفتن ها بوجود اومده
طبقات اجتماعی در چندسطح وجود دارن: ثروت، علم و تحصیلات، فرهنگ
مسلما تلقین یک شخص درمورد وجودش تو یه طبقه ی خاص تاثیرات زیادی بر اعمال، رفتار، نوع پوشش، دوستانش و... داره؛ حتی اگه مخالف بحثِ چند طبقه شدن اجتماع باشه

اما در کل چند طبقه شدن اجتماع مضرات خیلی زیادی داره: عدم یگانگی و وحدت، تبعیض، از بین رفتن صمیمیت و یکدستی جامعه، اختلافات بر سر مسائل مختلف و بدنبال اون جنگ ها و کشمکش های داخلی، ازبین رفتن خودباوری در طبقات پایینتر، عدم توانایی در ایجاد جامعه عادلانه و ...

Erfanshakourzadeh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۵تهران
شهر
تهران
دانشگاه
وtehranو harward وsharifوoxfordوberekli
رشته دانشگاه
فقط برق شاخه الکترونیک
‏.

با تايبك شديد حال كردم!حالا منم سوال دارم!بنظرتون اكه يه نفر طبقه اجتماعيش عوض بشه ممكنه جه برخوردهايي باهاش بشه؟يا كلا اصلا عوض شدنش ممكنه؟مثال بارزش تو مدرسه هست كه يه سري آدم خودشون رو شبيه به دوستشون ميكنن...

zeynab75

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
قوچان
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از Erfanshakourzadeh :
بنظرتون اكه يه نفر طبقه اجتماعيش عوض بشه ممكنه جه برخوردهايي باهاش بشه؟
يا كلا اصلا عوض شدنش ممكنه؟
مثال بارزش تو مدرسه هست كه يه سري آدم خودشون رو شبيه به دوستشون ميكنن...
به نظر من همونطور که نمونه ی عینیشو در جامعه میبینیم اگه کسی طبقش تغییر کنه یا بهتر بگم ارتقا پیدا کنه، متاسفانه هرکاری که بکنه بهش میگن تازه به دوران رسیده حتی اگه کار درستی هم انجام بده و اصلا دچار جَو و تغییر دیدگاه نشه [-(
این که کمال همنشین در آدم اثر میکنه ربط زیادی به طبقه ی اجتماعی نداره اما ممکنه یه فرد دانش زیاد دوستانش دَرِش اثر کنه که خب این خوبه اما مدرک تحصیلی ای واسه این ارتقاء علم بهش نمیدن و درسته که خیلی خوبه اما این هم متاسفانه از دید جامعه طبقه ی تحصیلی بالا نمیره بدون مدرک

• لایک

s.sh.14

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان

به نظرم مهمه که آدم تو چه خانواده ای به دنیا اومده باشه.اما نمی تونه به طور قطعی تعیین کننده ی آینده ی آدم و سرنوشتش باشه.البته اکثر اوقات تاثیر زیادی روی آینده داره اما خود آدم ها هستند که نوع و روش زندگیشونو تعیین می کنند.

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
تلاشی بیهوده در المپیاد زیست شناسی!
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی

تاثیر خ زیادی داره خب،مثلا مثالش،کسی ک توی طبقه ایه ک از نظر مالی اوکیه دگه دقدقش فقط درسو تفریحو ایناشه،ولی کسی که توی طبقه ضعیفه،کلی دقدقه داره سر چمیدونم مثن شهریه و اینا،چیزیه ک خودم دیدم دارم میگم.

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از ایلیا :
تاثیر خ زیادی داره خب،مثلا مثالش،کسی ک توی طبقه ایه ک از نظر مالی اوکیه دگه دقدقش فقط درسو تفریحو ایناشه،ولی کسی که توی طبقه ضعیفه،کلی دقدقه داره سر چمیدونم مثن شهریه و اینا،چیزیه ک خودم دیدم دارم میگم.

این حرف قطعاً درست نیست! اصلاً نمیشه همچین حکم کلی‌ای داد. چرا فکر میکنی اگه کسی از نظر مالی اوکی باشه دغدغه‌ش «فقط» درس و تفرح ه؟

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
تلاشی بیهوده در المپیاد زیست شناسی!
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی

مثالم جزیی بود خب,همونطور ک مثن اون قشر ظعیف هم ففط دغدغش پولو اینا نیس اونیکی قشر هم دغدغه های دگه دارن,من مثالی جزیی زدم.
+البته قبول دارم خودم بد توضیح داده بودم توی پست قبلی :-"

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از ایلیا :
مثالم جزیی بود خب,همونطور ک مثن اون قشر ظعیف هم ففط دغدغش پولو اینا نیس اونیکی قشر هم دغدغه های دگه دارن,من مثالی جزیی زدم.
+البته قبول دارم خودم بد توضیح داده بودم توی پست قبلی :-"

اشکالی نداره آدم مثال جزئی بزنه. مشکل اینه که محتوای مثال‌ت غلط بود. :D

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته دانشگاه
پزشکی

این حرفم راجع به همه صدق نمیکنه
اگه منظور طبقه فرهنگیه که کلا بحثش جداس
و تفاوتشم همین فرهنگه
ولی طبقه مالی
من خودم یه دوستم که امسال باهاش اشنا شدم کلی دغدغه داره
وسمپادی هم البته هستش
و کلا هرروز نگرانه اتفاق مالی پیش نیاد که همه چی خراب شه وضع بد تر شه
و وقتی به دو تا از دوستاش داشته حرف میزده و گفته که اعصابم از این همه غم خورده و اینا
که همون دو تا دوست که از طبقه مرفه حساب میشن
بهش گفتن که تو درده عشق رو :|درک نمیکنی تو که غمی نداری غم یعنی عاشق باشی دوری از معشوق و اینا
یعنی اصن این طبقه سطح دردشون هم فرق داره یکی نگران نون شبش(طبقه های خیلی پایین)و اون یکی طرف ج اس ام اسش و نده احساس میکنه غم عالم ریخته رو سرش (البته این حرفام میتونه جبهه گیری هم داشته باشه چون من این افراد عاشق رو درک نمیکنم)
ولی خب همش عشقم نیست یه مثال بود صرفا

بالا