• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اشکالات درسی / رشته تجربی

dr.b4ne

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
هیچ جا
شهر
تهران
پاسخ : اشکالات درسی / رشته تجربی

به نقل از فقط تیلور سویفت!!! :
لیزوزیم در بزاق هست و دیواره باکتریها رو تخریب میکنه در خط اول دفاع وغیراختصاصی...
اندامک لیزوزم در سلول کار گوارش رو انجام میده :اندامکهای پیر یا میکروبی که ماکروفاژ فاگوسیتوز کرده و... در گیاهان لیزوزیم نداریم به جلش واکوئل مرکزی هست
انزیم لیزوزمی انزیم های تو لیزوزم هست که فی الواقع عملکرد گوارشی لیزوزم وابسته به اونه مثل رابطشون مثل معده و شیره ی معدس....

مرسی دوست عزیز ببخشید تا دیشب آخر وقت پاسختون رو دیدم ... ممنون از توجهت ، راهنمایی خوبی بود .

به نقل از ...moOn... :
میشه یکی این سوالو با یه توضیح مختصر و کوتاه برای من حل کنه لطفن؟
یک بر رویِ n ، منهایِ یک بر رویِ خطِ کسری n+1 (ببخشید نتونستم ریاضی گونه بنویسم :D )جمله یِ عمومی یک دنبالست.
مجموعِ 99 جمله یِ اول؟

دوست عزیز ببخشید که دیشب بی توضیح و تشریح عکسو گذاشتم گذاشتم ، امیدوارم کاشی سرامیک های تو عکس و بوی عکس و کیفیت پایین دوربین من اذیتتون نکرده باشه آخه خونه کسی بودیم ، سوالو تو تراسشون حل کردم تراس تاریک بود عکسشو تو دستشویی شون گرفتم ! :D :)) :-& دیشب تازه فهمیدم شما به درخواست راهنمایی من که مدیرا بدون اطلاع من جا به جاش کرده بودن جواب دادید تشکر درست از اون بابت رو هم سر جای خودش انجام میدم ... اگه پاسخ نیاز به تشریح بیشتر داره بفرمایید ...

nazanin.f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

درود
اقا کتاب زیست2ص42 رو بیار
ریشه پشتی که شامل نورون حسیه مستقیما وارد ماده ی خاکستری میشه یا اول وارد سفید میشه بعد خاکستری؟
خوب رو شکل زوم کنی میبینی اول وارد سفید شده
ولی نمیدونم تو ازمون بود یا یه کتاب دقیقا یادم نیست به هرحال طراح اومده بود ریشه پشتی رو مستقیما وارد ماده خاکستری کرده بود
خوب حالا چی کار کنیم؟
تا اونجایی ک یادم میاد اگه تصویری که مربوط به انعکاس زردپی هستو ببینین متوجه میشین بلافاصله واردخاکستری شده

dr.b4ne

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
هیچ جا
شهر
تهران

دکتر های گل میشه بفرمایید ; ... فرق اندوسیتوز و فاگوسیتوز چیه ؟ ماکرو فاژ طی دیاپدز کوچیک میشه یا بزرگ ؟! کی بزرگ میشه کی کوچیک ؟ چرا بعد از درگیری با میکروب ها به خون بر نمیگرده ؟ حالا که بر نمیگرده کجا میره ؟ نکنه تو بافت میمونه ؟ این خاک تو سر اصلا گلبول حساب میشه ، نمیشه ؟

dr.b4ne

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
هیچ جا
شهر
تهران

بچه ها هیچ رمز گردانی ای ایده ای روشی چیزی واسه به خاطر نام و فرمول شیمیایی یون های چند اتمی ندارید ؟

Aroosak

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

بچه ها طرفین وسطین کردن نامعادله ها قانون خاصی داره ؟ من هرچی طرفین وسطین میکنم اشتباه درمیاد !
توی طرفین وسطین هم آیا جهت عوض میشه ؟؟
آیا در معکوس کردن نامعادله هم جهت عوض میشه ؟

merzat

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
کرج
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1387
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی و کامپیوتر
رشته دانشگاه
هوافضا

به نقل از Aroosak :
بچه ها طرفین وسطین کردن نامعادله ها قانون خاصی داره ؟ من هرچی طرفین وسطین میکنم اشتباه درمیاد !
اگه اشتباه نکنم باید تو قسمت اشکالات رشته ریاضی این سوال رو میپرسیدین...

Aroosak

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

به نقل از merzat :
اگه اشتباه نکنم باید تو قسمت اشکالات رشته ریاضی این سوال رو میپرسیدین...

نه چرا ؟
سوال مربوط به ریاضی رشته تجربی هست

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Aroosak :
در نامعادلات تا از علامت قسمت مورد نظر مطمئن نباشیم (x^2+l مثن مطمئنیم!) حق طرفین وسطین و این کارها رو نداریم

dr.b4ne

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
هیچ جا
شهر
تهران

به نقل از Aroosak :
بله قانون کلی که داره به اینصورته :

ضرب عدد مثبت در طرفین نامعادله جهت نامساوی را تغییر نمیدهد ولی ضرب عدد منفی در نامعادله جهت نامساوی را تغییر میدهد ،

اینکه ضرب عدد مثبت در نامساوی جهت را عوض نمیکند چیز ساده ایه (اگه نیاز بود بگید تا اثباتش کنم) اما برای تحلیل ضرب عدد منفی در نامساوی اینطور در نظر بگیرید که عدد منفی یک عدد مثبت ضربدر "-1" وقتی عدد مثبت را ضرب کنیم که اتفاقی نمیافتد اما وقتی عدد منفی رو ضرب کنیم عدد بزرگتر کوچکتر میشود یعنی هرچه از مبدا به سمت مثبت ها بیشتر پیش برویم عدد بزگیتر میشود و هرچه از مبدا به سمت منفی ها پیش برویم عدد کوچکتر و وقتی عددی را در منفی یک ضرب کنیم هرچه کوچکتر باشد به همان میزان بزگتر میشود و هرچه بزرگتر باشید به همان میزان کوچکتر ، برای همین باید جهت نامساوی تغییر کنه .

بقیه قوانین از این ناشی میشن (واصلا توصیه ای به حفظ کردن اونها نمیکنم (خطا سازه) هرچند تحلیلش رو خوبه که بلد باشیم) مثلا نتیجه شو رو برای طرفین در وسطین نامساوی با هم بررسی میکنیم :

ابتدای امر میدونیم که طرفین در وسطین معادل دو بار ضرب است یک بار ضرب مخرج اول در طرفین یک بار ضرب مخرج دوم .

اگر هر دو مخرج مثبت یا هر دو منفی باشند جهت نامساوی تغییر نمیکند (چون اگر هر دو مثبت باشند که هیچ تغییر جهتی نداریم اما اگر منفی باشن دو بار تغییر جهت داریم که میشه همون حالت اول) اما اگر مخرج های مختلف العلامه داشته باشیم جهت تغییر میکند (چون مخرج مثبت جهت را تغییر نمیدهد و مخرج منفی جهت را تغییر میدهد )

اگر نیاز به توضیح بیشتر یا مثالی یا هر کمک دیگه ای بود بفرمایید بنده در حد سواد ناچیزم در خدمتم .

ویرایش =ببخشید قسمت دوم سوالو داشت یادم می رفت توضیح بدم ... درباره معکوس کردن و نامساوی اگر دو طرف هم علامت باشند جهت نامساوی عوض میشه اگر مختلف العلامه باشند جهت عوض نمیشه تحلیل این رو با چهارتا مثال به خودتون میسپاریم

پس فقط در دو حالت جهت نامساوی میچرخه :
1- ضرب در منفی
2-معکوس هم علامت ها

*برای جلوگیری از اشتباه بسیار متداول نامساوی به جای طرفین در وسطین دو بار ضرب کنید

dr.b4ne

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
هیچ جا
شهر
تهران

به نقل از Fireball.II :
در نامعادلات تا از علامت قسمت مورد نظر مطمئن نباشیم (x^2+l مثن مطمئنیم!) حق طرفین وسطین و این کارها رو نداریم

چرا میتونیم به شرط اینکه دو فرض داشته باشیم یکی فرض مثبت بودن یکی فرض منفی بودن هر فرض رو ادامه بدیم تا به نتیجه برسیم بعد جواب هر نتیجه رو با فرضمون اشتراک بگیریم ... اه نیاز به بحث بیشتر بود بفرمایید ...

Aroosak

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

تیروکسین آیا طبق کتاب درسی به T4 گفته میشه یا هم به T3 و هم به T4

dr.b4ne

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
هیچ جا
شهر
تهران

به نقل از Aroosak :
تیروکسین آیا طبق کتاب درسی به T4 گفته میشه یا هم به T3 و هم به T4
نه خیر T3 اسمش تری یدوتیرونین هست و تیروکسین فقط به T4 اطلاق میشه که از اضافه شدن چهار اتم ید به آمینو اسید تیروزین ایجاد میشه .

Aroosak

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

pH ادرار چه ارتباطی با بیماری دیابت داره و چگونه ؟
مرسی

dr.b4ne

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
هیچ جا
شهر
تهران

به نقل از Aroosak :
pH ادرار چه ارتباطی با بیماری دیابت داره و چگونه ؟
مرسی
افراد دیابتیک نمیتونن مثل افراد سالم از گلوکز موجود در خونشون برای تامین انرژی فعالیت های متابولیسمی سلول استفاده کنند در چنین مواقعی کبد از لیپید ها برای تامین انرژی استفاده میکند که تجزیه آنها فرآورده های اسیدی دارد و خون و به تبع اون ادرار رو اسیدی میکنه ینی ph رو پایین میاره .

moshiri

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بندر
مدال المپیاد
زکی!

درود
طبق متن زیست2 ص91
گلوکاگون با ازاد کردن گلیکو‍‍‍‍ژن کبد قند خون رو زیاد میکنه
1خظ بالاتر میخونیم که گلیکوژن تو ماهیچه هم هست
کتاب گفته که انسولین گلوکز خون رو با تاثیر بر ماهیچه و کبد باعث کاهش قند خون و افزایش گلیکوژن
اونا میشه اما نگفته گلوگاگون کلیکوژن ماهیچه رو کم میکنه و فقظ در باب تاثیر بر کبد صحبت کرده با این حال ایا میشه گفت
گلوکاگون در ماهیچه ها گیرنده نداره؟ اگه ابنطوره سر گلیکوژن ماهیچه چی میاد؟
+
ایا میتوان گفت با درمان دیابت2 وزن شخص کم میشه؟ یا وزن میتونه کم بشه؟

Aroosak

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

درود
طبق متن زیست2 ص91
کتاب گفته که انسولین گلوکز خون رو با تاثیر بر ماهیچه و کبد باعث کاهش قند خون و افزایش گلیکوژن
اونا میشه اما نگفته گلوگاگون کلیکوژن ماهیچه رو کم میکنه و فقظ در باب تاثیر بر کبد صحبت کرده با این حال ایا میشه گفت
+

طبق سوال کنکور سراسری باید اینطور در نظر گرفت که گلوکاکون در سلول های ماهیچه گیرنده نداره.

mohsenelx

کاربر نیمه‌فعال
شهر
کرمانشاه

سلام
بچه ها تو شکل صفحه 7 کتاب پیش(آزمایش بیدل و تیتوم و کپک نوروسپورا) ، چرا هاگ هایی که بهشون اشعه ایکس دادن رو نیومدن با تولید مثل غیر جنسی تکثیر کنن و بعد روشون ازمابش انجام بدن ؟؟
اخه اینطور که تو شکل هست ، این ها اول اومدن هاگ هایی که یهشون اشعه ایکس دادن رو تو محیط کشت کامل ، با تولید مثل غیر جنسی تکثیر کردن و بهد اومدن ازمایش کردن .خب این بنظر من مشکل داره .چون قارچ ها n کروموزومی هستن.تو تولید مثل غیر جنسی زیگوت تشکیل میدن(یعنی 2n میشن) ممکنه یه قارچ کروموزومش جهس پیدا کنه یکی چهش پیدا نکنه .بعد این 2 تا بیان با هم زیگوت تشکیل بدن و در آسک میوز کنن .خب نتیجه ش این میشه که 4 تا از سول های اسک جهش یافته ن و 4 تای دیگه سالمن .خب وقتی که این ها رو تو محیط کشت شاهد تست میکنن نتیجه اشتباه میشه .مثلا یکی از 8 تا رو چک میکنن میبینن تو مجیط شاهد رشد نمیکنه .پس فکر میکنن جهش یافته س .ولی ممکنه 4 تای دیگه که تو همون اسک هستن سالم باشن و نتیجه ازمایش غلط بشه .
اگه کسی میدونه کمک کنه خیلی گیج شدم

قاصدک

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بیهق

درود
طبق متن زیست2 ص91
+
گلیکوژن هم در کبد و هم در ماهیچه ذخیره میشه . اما ماهیچه گلیکوژنشُ برای خودش نگه میداره و اونُ هیچ وقت به صورت گلوکز آزاد نمی کنه . فقط کبده که می تونه گلیکوژن ذخیره ایش رو به صورت گلوکز آزاد کنه .

moshiri

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بندر
مدال المپیاد
زکی!

+
2دوست گرامی لطف کردن و تا حالا جواب دادن اما من هنوز جواب این دوتا رو نگرفتم!
رفقا لطفا جواب بدین...

Aroosak

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

آیا زنبور های حاصل از بکرزایی همیشه نر هستن ؟

بالا