• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

دین،مانعی بزرگ بر سر راه فلسفه

amir h

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
90
پاسخ : دین،مانعی بزرگ بر سر راه فلسفه

خب عنوانی که شما انتخاب میکنی نباید ابهام داشته باشه
از اصول منطقه!
این عنوان ابهام داره و اگر به جای دین بزاری پیروان دین ابهام رفع میشه!

حالا شما میگی راجع به این موضوع میخوای بحث کنی
فرض میکنیم که قبول
شما میتونی تعریف جامع و مانع از پیروان ادیان ارائه بدی؟

amir h

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
90

ببینید الان به طور مثال سارا خانوم داره درمورد دین حرف میزنه
دین خالص
و این یعنی که اسم تاپیک و... ذهن رو به اون سمت هدایت میکنه

• شروع کننده موضوع

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

خب امیر خان.
حالا ک بعد از ۳ صفحه اسپم منظور منو فهمیدید خودتون یه جوری بحث رو هدایت کنید.تا ادامه بدیم و ب یه نتیجه قاطع برسیم.تا این موضوع هدر نره.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

ی سخن از مسیح ک اینجور مواقع نقلش واقعا جواب میده اینه"برای یافتن خدا تمام عقاید و رسوم اجتماعی خود را کنار بگذارید.سپس فکر کنید.یقین بدارید او را خواهید یافت"
واقعا اگر دین بر حق باشد هرگز نباید پیروانش ترسی از شک در آن داشته باشند..پایان یک شک فلسفی یک ایمان فلسفی خواهد بود ک بسیار از ایمان دینی قویتر و کاربردی تر است

s.pegasus

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تـهـران
دانشگاه
تهران غرب
رشته دانشگاه
معماری

به نقل از پوریا عابدی :
ی سخن از مسیح ک اینجور مواقع نقلش واقعا جواب میده اینه"برای یافتن خدا تمام عقاید و رسوم اجتماعی خود را کنار بگذارید.سپس فکر کنید.یقین بدارید او را خواهید یافت"
واقعا اگر دین بر حق باشد هرگز نباید پیروانش ترسی از شک در آن داشته باشند..پایان یک شک فلسفی یک ایمان فلسفی خواهد بود ک بسیار از ایمان دینی قویتر و کاربردی تر است
جمله مسیح به کنار که متوجه ارتباطش با موضوع نمیشم ، گزاره اول بند 2 هم یکم کژتابی داره که پیروان نباید ازین بترسن که ممکنه شک کنن(یعنی امکان شک نیست) یا اینکه اختیاری باید بتونن اون رو زیر سوال ببرن و درش شک کنن .
گزاره دوم هم درسته،اما کار هرکسی نیست .و امکان گمراهی هم بسیار بیشتر از ایمان دینیه !

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

بله پرواضحه ک مسیر بسیار پرپیچ و خمیه و این همه کفار شاید حاصل همین مسیر تفکر باشن(البته افرادی ک خدا رو قبول ندارن بعضا از روی تعصب اونوری این حرف رو میزنن)
منتها ایمان فلسفی با ایمان دینی بسیار فرق میکنه..میتونیم حتی یک تاپیک بزنیم در موردش.اصلا خوب شد گفتی همین الان ی تاپیک میزنم :D
در مورد مسیح
ببین دین میگه خدا هست.تو یا باید بپذیری.یا باید شک کنی و بری سراغش ببینی راسته یا دروغ.دین میگه بپذیر.فلسفه نمیگه غلطه لزوما.میگه بش بفکر..

ShiNinG

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
مشهد

من همیشه یه سوالی توی ذهنم بود که دوست داشتم با کسی راجبش صحبت کنم (آقای مجری :D). نمیدونم حقیقتا چقد به رواله بحث مربوطه البته.
فلاسفه همیشه سعی میکنن همه چیز و با عقل اثبات کنن و دلایل علمی براش بیارن. اما کدوم عقل و کدوم علم؟ عقل انسان محدوده و اثبات محدودیتش هم اینه که روز به روز داره به چیزای بیشتری پی میبره پس محدودیت داره! ینی خیلی چیزا هست که ما هنوز نمیدونیم. علم هم همینطوره. کامل نیست. ما هنوز خیییلی کم راجبش میدونیم. مثلا شاید بعضیا بگن طی الارض اثبات علمی نداره! (مثلا) اما سالها بعد علم به وجود نیروهای خاصی پی ببره که تقویتشون توی وجود یک انسان باعث بشه همچین توانایی ای پیدا کنه!
به نظر من دین با علم در تضاد نیست، دانش بشری به حدی نیست که بتونه درک کنه حقیقت یه سری چیزارو. درنتیجه تلاش فلاسفه برای اثبات همه چیز با عقل همیشه جواب نمیده چون ما واقعا برای درک واقعی جهان پیرامونمون محدودیت داریم.

s.pegasus

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تـهـران
دانشگاه
تهران غرب
رشته دانشگاه
معماری

به نقل از ShiNinG :
من همیشه یه سوالی توی ذهنم بود که دوست داشتم با کسی راجبش صحبت کنم (آقای مجری :D). نمیدونم حقیقتا چقد به رواله بحث مربوطه البته.
فلاسفه همیشه سعی میکنن همه چیز و با عقل اثبات کنن و دلایل علمی براش بیارن. اما کدوم عقل و کدوم علم؟ عقل انسان محدوده و اثبات محدودیتش هم اینه که روز به روز داره به چیزای بیشتری پی میبره پس محدودیت داره! ینی خیلی چیزا هست که ما هنوز نمیدونیم. علم هم همینطوره. کامل نیست. ما هنوز خیییلی کم راجبش میدونیم. مثلا شاید بعضیا بگن طی الارض اثبات علمی نداره! (مثلا) اما سالها بعد علم به وجود نیروهای خاصی پی ببره که تقویتشون توی وجود یک انسان باعث بشه همچین توانایی ای پیدا کنه!
به نظر من دین با علم در تضاد نیست، دانش بشری به حدی نیست که بتونه درک کنه حقیقت یه سری چیزارو. درنتیجه تلاش فلاسفه برای اثبات همه چیز با عقل همیشه جواب نمیده چون ما واقعا برای درک واقعی جهان پیرامونمون محدودیت داریم.
قشنگ جلو رفتی اما بنات رو بر چیز خوبی نزاشتی !
حتی از نظر عرفا که با دل قبول می کنن خدا رو نه با عقل و زیر سوال بردن و ... انسان قبل از به دنیا اومدن همه چیز رو تقریبا میدونسته .پس عقل محدودی نداره و اگر تو دنیا هم خوب تلاش کنه امکان داره دوباره بهشون برسه !
اما بازم با اینکه ما با این سطح و وضعمون در درک بعضی از مضامین دین مشکل داریم موافقم .

ShiNinG

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
مشهد

به نقل از ســهیل :
قشنگ جلو رفتی اما بنات رو بر چیز خوبی نزاشتی !
حتی از نظر عرفا که با دل قبول می کنن خدا رو نه با عقل و زیر سوال بردن و ... انسان قبل از به دنیا اومدن همه چیز رو تقریبا میدونسته .پس عقل محدودی نداره و اگر تو دنیا هم خوب تلاش کنه امکان داره دوباره بهشون برسه !
اما بازم با اینکه ما با این سطح و وضعمون در درک بعضی از مضامین دین مشکل داریم موافقم .
آره :D ببخشید من اشتباه منظورمو گفتم. وقتی داشتم مینوشتمم میدونستم واضح نیستا ولی ادامه دادم. :-"
منظور من این نیست که عقل انسان توانایی رشد و نداره و در یک حد میمونه. منظور من اینه که اطلاعات "فعلی" ای که ما از پدیده ها و جهان داریم اونقدری نیست که بتونیم بگیم چون چیزی با اطلاعات فعلی ما جور درنمیاد پس وجود نداره و حتما خرافه س. چون روز به روز علم پیشرفت و میکنه و چیزی که امروز غیر ممکنه شاید فردا متوجه شیم که وجود داره و بتونیم اثباتش کنیم.

s.pegasus

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تـهـران
دانشگاه
تهران غرب
رشته دانشگاه
معماری

به نقل از ShiNinG :
آره :D ببخشید من اشتباه منظورمو گفتم. وقتی داشتم مینوشتمم میدونستم واضح نیستا ولی ادامه دادم. :-"
منظور من این نیست که عقل انسان توانایی رشد و نداره و در یک حد میمونه. منظور من اینه که اطلاعات "فعلی" ای که ما از پدیده ها و جهان داریم اونقدری نیست که بتونیم بگیم چون چیزی با اطلاعات فعلی ما جور درنمیاد پس وجود نداره و حتما خرافه س. چون روز به روز علم پیشرفت و میکنه و چیزی که امروز غیر ممکنه شاید فردا متوجه شیم که وجود داره و بتونیم اثباتش کنیم.
البته که درسته که ما هنوز به کمال نرسیدیم اما فلسفه همونقدر که در اثبات یه چیز مسئوله در رد همون هم مسئوله.حتی با اطلاعاتی که الان داریم هم نمیشه به راحتی رد کرد چیزی رو اگر واقع بینانه به قضیه نگاه کنیم!

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

به نقل از ســهیل :
مسئله‌یِ عرفان با دین بسیار متفاوته.
بنابراین نمی‌تونیم چیزی رو که عرفان به‌ش معتقده رو با دین یکی بدونیم.
دین هرگز و هرگز این رو نمی‌گه که انسان همه‌چیز رو می‌دونسته. نظرِ اسلامُ این جا یه توضیحِ مختصر در موردش دادم.
در بابِ شناختِ بی‌نهایت ذهنِ انسان چون تصوری ازش نداره هرگز نمی‌تونه درک‌ش کنه، برایِ همین برایِ ایمان به خدا عقل یه دروازه در نظر گرفته می‌شه که انسان رو تا مرحله‌یِ ورودی راهنمایی می‌کنه و به انسان گفته می‌شه که فراتر از عقل‌ش بره.

s.pegasus

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تـهـران
دانشگاه
تهران غرب
رشته دانشگاه
معماری

به نقل از Mysterious Quéèn :
مسئله‌یِ عرفان با دین بسیار متفاوته.
بنابراین نمی‌تونیم چیزی رو که عرفان به‌ش معتقده رو با دین یکی بدونیم.
دین هرگز و هرگز این رو نمی‌گه که انسان همه‌چیز رو می‌دونسته. نظرِ اسلامُ این جا یه توضیحِ مختصر در موردش دادم.
در بابِ شناختِ بی‌نهایت ذهنِ انسان چون تصوری ازش نداره هرگز نمی‌تونه درک‌ش کنه، برایِ همین برایِ ایمان به خدا عقل یه دروازه در نظر گرفته می‌شه که انسان رو تا مرحله‌یِ ورودی راهنمایی می‌کنه و به انسان گفته می‌شه که فراتر از عقل‌ش بره.
من صرفا عرفان رو به عنوان نقطه ی مقابل فلسفه به کار بردم.
ولی میتونید اینجا در مورد عالم ذر و اینکه انسان قبل از این جهان هم در جایی بوده و کاملا به وجود خدا واقف بوده و این نظر علمای دینی که انسان منحصر به این دنیا نیست وبخشی از انسان در عالم عقلِ و هیچ پرده ای برش واقع نیست اطلاع کسب کنید .
با اینکه میگید چون تصوری نداره نمیتونه درکش کنه هم مخالفم .شاید الان تصوری نداشته باشه اما میتونه مرحله به مرحله به خودش اضافه کنه تا به اونجا هم برسه و برش تصور داشته باشه .شما از خیلی کارایی که میکنید قبلا تصوری ندارید،اما به دنبالش میرید و بهش میرسید !

حتی من یادمه که توی کتاب دینی خودمون هم نوشته که وقتی انسان میمیره و روح از بدن جدا میشه پرده ها ازش برداشته میشه و به حقایق اعمالش پی میبره !میتونیم تعمیم بدیم اینو به عالم ذر که روح هنوز وارد این بدن نشده و پرده ای برش نیست .

+لینکتون هم باز نمیشه !

August McJoseph

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاش II
شهر
مشهد

به نقل از لنا :
آیا شما به این که دین یه مانع بزرگ بر سر راه فلسفست موافقید؟
فلاسفه عقل رو کافی می دونن و برای هر عملی دلایل عقی خاصی میارن(که البته خیلی جاها شکست می خورد،حتی جلوی پیشرفت علم رو می گیرند.)
حالا عرفانیون حرف دل رو مقدم بر عقل می دونن و فطرت رو مولد عقیده و افکارشون.
ولی دین بحث جدایی داره.
از اونجایی ک دین قدرت داره نمیشه به راحتی هر حرفی رو در مقابلش بیان کرد.
دین مخلوطی از عقل و نقله.
بنا بر این یکی از مشکلاتش فلاسفه یا فیلسوف نماها هستند.
شما با این موافقید؟
نه اینطور نیستش؛ اگر دین به فلاسفه ای که مثلن آراء مخالفی با دین دارند کاری نداشته باشه و بهشون هجوم نبره اینطوری نیستش بنظرم :-?
یسری فلاسفه یه حرفی بگن یه سری یه حرف دیگه یسری هم مثلن فیلسوف دینی باشن چیزای دیگه بگن و درگیری باهم نداشته باشن فک نکنم مشکلبی پیش بیادش.
نمیتونم خوب راجب این مورد نظر بدم :-??

اما در مورد برعکسش بنظرم در مواردی ممکن هستش؛ ینی اینکه فلسفه مانع بر سر راه دین باشه
فلاسفه ای که پوچی براهین دینی رو نمایان میکنن یا برعکس براهین مخالف رو ایجاد میکنن به ادیانی که به مثابه یک ارگان عمل میکنن آسیب میزنن و بعضا جلوی گسترش سریعش رو در جوامع نیمه آگاه میگیرند. بعضن این موارد خشم دین خویان رو مستمقیما برانگیخته مثل اتفاقی که در زمان اما محمد غزالی میفته و فلسفه رو کفر و فیلسوف رو کافر اعلام میکنه و خفقان بسیار شدیدی بخاطر این تضاد ها و تعارضاتی که بعضن بین دین و فلسفه پیش میاد بوجود میاره.(مثلن تو این مورد خاص دین کاملن مانع فلسفه شده)

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

به نقل از ســهیل :
من صرفا عرفان رو به عنوان نقطه ی مقابل فلسفه به کار بردم.
ولی میتونید اینجا در مورد عالم ذر و اینکه انسان قبل از این جهان هم در جایی بوده و کاملا به وجود خدا واقف بوده و این نظر علمای دینی که انسان منحصر به این دنیا نیست وبخشی از انسان در عالم عقلِ و هیچ پرده ای برش واقع نیست اطلاع کسب کنید .
با اینکه میگید چون تصوری نداره نمیتونه درکش کنه هم مخالفم .شاید الان تصوری نداشته باشه اما میتونه مرحله به مرحله به خودش اضافه کنه تا به اونجا هم برسه و برش تصور داشته باشه .شما از خیلی کارایی که میکنید قبلا تصوری ندارید،اما به دنبالش میرید و بهش میرسید !

حتی من یادمه که توی کتاب دینی خودمون هم نوشته که وقتی انسان میمیره و روح از بدن جدا میشه پرده ها ازش برداشته میشه و به حقایق اعمالش پی میبره !میتونیم تعمیم بدیم اینو به عالم ذر که روح هنوز وارد این بدن نشده و پرده ای برش نیست .

+لینکتون هم باز نمیشه !
شما گفتين "همه چيز" رو مي دونسته نه وجود خدا رو و من گفتم نظر دين اين نيست؛
و اين كه ما يه چيز مادي رو مي تونيم تصور كنيم، خدا مادي نيس و چرا نبايد مادي باشه هم قابل بحثه كه اگه خواستين مي شه در موردش حرف زد.
اما چيزي كه ما نتونيم "تصور"ش كنيم به معناي نبودنش نيست و اين جاست كه عقل دست به كار مي شه..رفتار قبلي صرفن حسي بود. منظور من درك ماهيت بود.

+عذر مي خوام ازتون واسه خراب بودنش؛اينم لينك:
http://www.sampadia.com/forum/index.php/topic,103203.msg1229644.html#msg1229644

• شروع کننده موضوع

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

به نقل از August McJoseph :
نه اینطور نیستش؛ اگر دین به فلاسفه ای که مثلن آراء مخالفی با دین دارند کاری نداشته باشه و بهشون هجوم نبره اینطوری نیستش بنظرم :-?
یسری فلاسفه یه حرفی بگن یه سری یه حرف دیگه یسری هم مثلن فیلسوف دینی باشن چیزای دیگه بگن و درگیری باهم نداشته باشن فک نکنم مشکلبی پیش بیادش.
نمیتونم خوب راجب این مورد نظر بدم :-??

اما در مورد برعکسش بنظرم در مواردی ممکن هستش؛ ینی اینکه فلسفه مانع بر سر راه دین باشه
فلاسفه ای که پوچی براهین دینی رو نمایان میکنن یا برعکس براهین مخالف رو ایجاد میکنن به ادیانی که به مثابه یک ارگان عمل میکنن آسیب میزنن و بعضا جلوی گسترش سریعش رو در جوامع نیمه آگاه میگیرند. بعضن این موارد خشم دین خویان رو مستمقیما برانگیخته مثل اتفاقی که در زمان اما محمد غزالی میفته و فلسفه رو کفر و فیلسوف رو کافر اعلام میکنه و خفقان بسیار شدیدی بخاطر این تضاد ها و تعارضاتی که بعضن بین دین و فلسفه پیش میاد بوجود میاره.(مثلن تو این مورد خاص دین کاملن مانع فلسفه شده)

نمیدونم چرا شما دین و مذهب رو همیشه حاکم و فلسفه دین گریز رو تبعه میدونید!
خب تو ایران اینطوره. خیلی جاهای دیگه این دین و مذهبه که به کناره کشیده شده و فلسفه دین گریز داره بر جامعه حکومت میکنه...

منظورتون از جامعه نیمه آگاه چیه؟
معیار تفکیک شما چیه؟

Da_xim

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد

به نقل از لنا :
آیا شما با این که دین یه مانع بزرگ بر سر راه فلسفست موافقید؟
فلاسفه عقل رو کافی می دونن و برای هر عملی دلایل عقی خاصی میارن(که البته خیلی جاها شکست می خورد،حتی جلوی پیشرفت علم رو می گیرند.)
ولی دین بحث جدایی داره.
بنابراین یکی از مشکلاتش فلاسفه یا فیلسوف نماها هستند.
شما با این موافقید؟
این چ حرفیه ؟!لپ کلام.. صد درصد همینطوره،کلا علم و فلسفه و خرد گرایی با خرافه که قابل جمع نیست ! :D وجود خدا واسه انسان،عقل انسان،شعور انسان خطرناکه ! به نظرم دیگه وقتشه که به خدا بگیم که ما همه کارامونو خودمون میتونیم انجام بدیم جای اینکه واست دولا بشیم،پیشونیمون مهر بخوره،یا بریم بکنیم خودمون را دعا !!! ما خودمون با عقل خودمون میتونیم اخلاقیات و علم رو بدست بیاریم،نیازی به آقا بالاسر نیست واسه این چیزا ! یکم به خودمون بیایم بهتره تا اینکه منتظر باشیم تا ی فرجی بیاد مارو بخودمون بیاره..

نمیدانم

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

به نقل از لنا :
آیا شما با این که دین یه مانع بزرگ بر سر راه فلسفست موافقید؟
ولی دین بحث جدایی داره.
بنابراین یکی از مشکلاتش فلاسفه یا فیلسوف نماها هستند.
شما با این موافقید؟

دین مانع بزرگ فلسفه؟؟بنظرتون عاقلانه هست؟؟به دور از عقل هست دینی که حرفش اینه که باید اصول وعقاید پایه ای وبنیادی من از نظر عقلی برای عقل جابیافته وخود دین میگه که اصول وعقاید من تحقیقی هست نه تقلیدی چگونه میتواند با فلسفه در تناقض باشد ؟؟یا اینکه مانع باشد؟؟عرفان با فلسفه در تناقض نیست که شما میگید حرف دل رو مقدم میدونند بلکه عرفان های حقیقی (نه عرفان های جاعل ونوظهور) بر این باور هستند که زمانی که پایه ها واصول دینی ما کامل وبطور عاقلانه وبه صورت تحقیقی برای ما اثبات شد دیگه حالا میتواند برخی از فروعات اصول رو تحقیق نکرد وبر اساس ان پایه ی اطمینان بخش که ثابت شده از نظر عقل حالا به قول شما دلی حساب کرد.
در مورد عقل ونقل هم این نقلی که مد نظر شما هست چیه؟

• شروع کننده موضوع

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

به نقل از 13---->61 :
دین مانع بزرگ فلسفه؟؟بنظرتون عاقلانه هست؟؟به دور از عقل هست دینی که حرفش اینه که باید اصول وعقاید پایه ای وبنیادی من از نظر عقلی برای عقل جابیافته وخود دین میگه که اصول وعقاید من تحقیقی هست نه تقلیدی چگونه میتواند با فلسفه در تناقض باشد ؟؟یا اینکه مانع باشد؟؟عرفان با فلسفه در تناقض نیست که شما میگید حرف دل رو مقدم میدونند بلکه عرفان های حقیقی (نه عرفان های جاعل ونوظهور) بر این باور هستند که زمانی که پایه ها واصول دینی ما کامل وبطور عاقلانه وبه صورت تحقیقی برای ما اثبات شد دیگه حالا میتواند برخی از فروعات اصول رو تحقیق نکرد وبر اساس ان پایه ی اطمینان بخش که ثابت شده از نظر عقل حالا به قول شما دلی حساب کرد.
در مورد عقل ونقل هم این نقلی که مد نظر شما هست چیه؟

این نقلی ک من میگم تا حد بسیار زیادی در تثبیت اصول عقاید اسلام نقش داره...
میتونی به اثبات امامت و نبوت پی ببری...

بازم میگم. در دین ترکیبی از عقل و نقل مد نظره.
مثل این ک اثبات ضرورت امامت عقلی کم کیف امامت نقلی انجام میشه

نمیدانم

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

به نقل از لنا :
این نقلی ک من میگم تا حد بسیار زیادی در تثبیت اصول عقاید اسلام نقش داره...
میتونی به اثبات امامت و نبوت پی ببری...

بازم میگم. در دین ترکیبی از عقل و نقل مد نظره.
مثل این ک اثبات ضرورت امامت عقلی کم کیف امامت نقلی انجام میشه

برداشت میشه منظورتون علم کلام هست

• شروع کننده موضوع

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

علم کلام هم به طریق اولی به کارمون میاد.
خب کلام هم زیر شاخه نقله دیگه :)

بالا