• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

پرسش و پاسخ سوالات شیمی۱، ۲، ۳ و پیش دانشگاهی

• شروع کننده موضوع NEO
  • تاریخ شروع

iran1372

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
...........
شهر
ساری
رشته دانشگاه
حقوق
پاسخ : پرسش و پاسخ سوالات شیمی۱، ۲، ۳ و پیش دانشگاهی

انحلال پذیری عناصر گروه2ازبالا به پایین چه تغییری میکنه؟چرا؟

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

انحلال پذیری عناصر گروه دو در آب از بالا به پایین زیاد میشه.چون برلیم اصلا در آب حل نمیشه ولی منیزیم به آرامی با آب واکنش میده و از منیزیم به بعد واکنش سریع تر میشه .دلیلش هم کاهش بار موثر هسته روی الکترونیه که اتم قراره از دست بده. که از بالا به پایین کم میشه پس راحت تر الکترون از دست میده .و هیدروکسید تولید شده هم در آب محلوله.

سوال: در حالت کلی چطور میشه راجع به امکان پذیر بودن یا نبودن یک واکنش جابه جایی دوگانه نظر داد؟
اگه دسته بندی جزءی تری هم هست همون مورد نظرمه. مثلا همونطوری که ما در واکنش جابه جایی یگانه راجع به انجان پذیر بودن واکنش جانشین شدن هالوژن های فعال تر و راجع به واکنش دادن بعضی فلزات واسطه با اسید ها نظر میدیم مثلا چطوری میتونیم تشخیص بدیم یه اسید با یه نمک واکنش میده یا نه؟
الان میدونیم برای مثال که واکنش
H2SO4+CaBr2->HBr+CaSO4
انجام پذیره. حالا چطوری قبل از اینکه بدونیم قابل پیش بینیه؟
و همچنین چطوری میشه راجع به برگشت پذیر بودنش نظر داد؟

Kinder

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران/جامعه‌شناسی

تقریباً همه‌ی واکنش‌های جابجایی دوگانه، ناشی از انتقال یون‌های مثبت و منفی بین واکنش‌دهنده‌هاست که منجر به تشکیل یک یا چند ترکیب مولکولی می‌شه. هروقت خواستی انجام‌پذیری یک واکنش جابجایی دوگانه رو بررسی کنی، واکنش‌دهنده‌ها و فرآورده‌ها رو به یون‌های تشکیل دهندشون تجزیه کن.
مثلاً واکنشی رو که خودت مثال زدی، میشه به این صورت هم نوشت (یا درواقع بازشده‌ی این واکنش، واکنش پایینیش هست.)

54806048819716720730.jpg

(یون‌های آبی‌رنگ، یون‌های ناظر هستن و می‌شه اون‌ها رو از دوطرف واکنش خط زد. ماده قرمز، رسوب کم‌یونیده)​

می‌بینی که رسوب کلسیم‌سولفات، دیگه تجزیه‌پذیر به یون‌های مجزا نیست؛ بلکه به یک ماده‌ی کم یونیده تبدیل شده. یعنی خاصیت مولکولی این ماده بیش از اونه که باعث تجزیه یون‌هاش در مخلوط فرآورده‌ها باشه.
برای مثال، این واکنش رو ببین:

35632582510165586904.jpg

می‌بینی که اگر یون‌ها رو تجزیه کنیم، عملاً هیچ چیز طی واکنش تغییر نکرده. همه‌ی یون‌ها نقش یون ناظر یا تماشاگر رو ایفا می‌کنن. بنابراین اصلاً واکنشی به این صورت انجام پذیر نیست.

نکته‌ی کلیدی توی تشخیص انجام‌پذیری واکنش‌های جابجایی دوگانه، توجه به فاز فرآورده‌هاست. اگر فرآورده‌ها همگی نمک یا مواد محلول باشن، واکنش انجام‌پذیر نیست. چون همه‌ی اون‌ها به یون‌های تشکیل‌دهندشون تجزیه می‌شن و با ناظر بودن همه‌ی یون‌ها، یعنی واکنشی صورت نمی‌گیره. پس اگر فرآورده‌ها شامل رسوب و مواد کم‌یونیده (مثل آب یا اسید‌های ضعیف) باشن، یعنی واکنش جابجایی دوگانه انجام‌پذیره.

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

آخرای کتاب پتانسیل کاهشی (؟) معرفی میشه که باهاش تعیین میکنیم چه جور واکنشی انجام پذیره.

• لایک
امتیازات: dorna

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

تو کتاب شیمی پیش نوشته چون ثابت تعادل واکنش تجزیه کلسیم کربنات در دمای اتاق بسیار کوچکه(حدود ده به توان منفی بیست و پنج)میگیم واکنش رفت در دمای بیست و پنج درجه انجام نمیشه. بعد در صفحه بعد گفته تجزیه نشدن مجسمه میکل آنژ نشون میده سرعت تجزیه کلسیم کربنات در دمای بیست و پنج درجه بسیار ناچیزه. من اینجا یه سوال برام پیش اومده:
اولا آیا بین این دو جمله ارتباطی هست؟ در واقع چیزی که من متوجه شدم اینه که ثابت تعادل صرفا وضع واکنش رو از لحاظ ترمودینامیکی نشون میده. یعنی اینکه ثابت تعادل زیاد یا کم باشه ربطی به سرعت واکنش های رفت و برگشت نداره.آیا الان اینجا اینکه ثابت تعادل خیلی کوچکه با اینکه سرعت واکنش )که البته چون تو محیط آزاده اصلا تعادلی هم نیست(بی ربطه؟
و اگه اینطوره یه سوال دیگه برای من وجود داره. اینکه اگه بسیار کوچک بودن ثابت تعادل دلیلی نیست بر اینکه سرعتش کم باشه آیا تعادلی وجود داره که ثابت تعادلش بسیار کوچک باشه ولی در محیط آزاد با سرعت زیادی پیشرفت کنه؟

kia.celever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی ۳
شهر
تهران

به نقل از Dorna :
تو کتاب شیمی پیش نوشته چون ثابت تعادل واکنش تجزیه کلسیم کربنات در دمای اتاق بسیار کوچکه(حدود ده به توان منفی بیست و پنج)میگیم واکنش رفت در دمای بیست و پنج درجه انجام نمیشه. بعد در صفحه بعد گفته تجزیه نشدن مجسمه میکل آنژ نشون میده سرعت تجزیه کلسیم کربنات در دمای بیست و پنج درجه بسیار ناچیزه. من اینجا یه سوال برام پیش اومده:
اولا آیا بین این دو جمله ارتباطی هست؟ در واقع چیزی که من متوجه شدم اینه که ثابت تعادل صرفا وضع واکنش رو از لحاظ ترمودینامیکی نشون میده. یعنی اینکه ثابت تعادل زیاد یا کم باشه ربطی به سرعت واکنش های رفت و برگشت نداره.آیا الان اینجا اینکه ثابت تعادل خیلی کوچکه با اینکه سرعت واکنش )که البته چون تو محیط آزاده اصلا تعادلی هم نیست(بی ربطه؟
و اگه اینطوره یه سوال دیگه برای من وجود داره. اینکه اگه بسیار کوچک بودن ثابت تعادل دلیلی نیست بر اینکه سرعتش کم باشه آیا تعادلی وجود داره که ثابت تعادلش بسیار کوچک باشه ولی در محیط آزاد با سرعت زیادی پیشرفت کنه؟

تو یکی از «بیشتر بدانید»های کتاب که فرمول ثابت تعادل رو اثبات کرده نوشته ثابت تعادل برابره با نسبت سرعت واکنش رفت به واکنش برگشت در حالت تعادل. پس وقتی ثابت تعادل یه واکنش خیلی کوچیکه دو تا حالت وجود داره. امکان داره سرعت واکنش برگشت خیلی کم باشه، سرعت واکنش رفت هم خیلی کم‌تر باشه. از طرفی این امکان هم هست که سرعت واکنش رفت خیلی زیاد باشه؛ ولی سرعت واکنش برگشت به مراتب خیلی بیشتر از سرعت واکنش رفت باشه. یعنی واکنش رفت با سرعت زیادی در حال انجامه ولی همزمان فرآورده‌هایی که با سرعت زیاد تولید می‌شن با سرعت زیادتری دوباره تبدیل به واکنش‌دهنده بشن. خب در هر دو صورت واکنش پیشرفت نمی‌کنه.
این چیزایی که گفتم از مطالب کتاب استنباط می‌شد. اگه درست باشن می‌شه نتیجه گرفت واکنش تعادلی وجود نداره که ثابت تعادلش کم باشه ولی پیشرفت زیادی کنه. حالا اگه واکنش تو محیط آزاد اتفاق بیفته و حالت دوّمی گه گفتم پیش بیاد سرعت واکنش رفت خیلی زیاده؛ و دیگه واکنش برگشتی وجود نداره که دوباره فرآورده‌ها رو به واکنش‌دهنده تبدیل کنه. پس واکنش سریع پیشرفت می‌کنه.
حالا می‌شه نتیجه گرفت که واکنش تجزیه‌ی کلیسم کربنات در دمای اتاق از نوع اوّله. یعنی سرعت هر دو واکنش رفت و برگشتش کمه.

بعداً نوشت: اشتباه کردم. ثابت تعادل برابر اون چیزی که گفتم نیست. #-o

Kabiri

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
نقره فیزیک دوره 29
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
فیزیک

چرا به HCl میگن هیدروکلریک اسید؟! ینی منظورم اینه چرا کلریک اسید نشده؟! دلیل خاصی داره یا عشقشون کشیده اینطور بگن؟!:دـی
و اینکه چرا H2CO3 ناپایداره؟!؟!

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
علوم و فناوری نانو: نقره (دومین دوره) و طلا (چهارمن دوره)
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

HCl هیدروژن کلریده و محلول اونُ هیدروکلریک اسید میگن. سیستم نامگذاری این مدلیه ک برای اسیدهای بصورت HnX، هیدروژن ر اول اسمشون میارن ولی برای اکسی اسیدها خیر. کلریک اسید ب HClO3 میگن. منطقیه اکسی اسیدها ک تعدادشون بیشتره نام ساده تر ر داشته باشن.
کربن دی اکسید تمایلی ب واکنش با آب نداره و فقط تحت فشار زیاد و دمای کم تو آب حل میشه و کربنیک اسید تشکیل میشه

محمّد عرفان

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
برنز شیمی
دانشگاه
علوم پزشکي تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
اینستاگرام

به نقل از Dorna :

درسته ، ثابت تعادل و ثابت سرعت نسبت زیادی با هم ندارن . یه مثالی هم که در این مورد زیاد می زنن معمولا واکنش تشکیل آب هست که ثابت تعادلش بالاش ولی تو دمای اتاق سرعتش خوب نیست . منطقا برعکسش هم باید باشه ولی مثالش رو نمی دونم .

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از Dorna :
ثابت تعادل واکنش ر میشه ب نسبت ثابت سرعت رفت و برگشت مرتبط کرد، اما ب هیچ کدوم ب تنهایی مرتبط نیست.
مثلن تو انحلال مواد کم محلول یا نامحلول ثابت تعادل واکنش کوچیکه اما واکنش سریعن ب تعادل میرسه

به نقل از محمّد عرفان :
درسته ، ثابت تعادل و ثابت سرعت نسبت زیادی با هم ندارن . یه مثالی هم که در این مورد زیاد می زنن معمولا واکنش تشکیل آب هست که ثابت تعادلش بالاش ولی تو دمای اتاق سرعتش خوب نیست . منطقا برعکسش هم باید باشه ولی مثالش رو نمی دونم .
طبق کدوم منطق؟! با چه استدلالی وقتی گزاره ای صحیحه عکس اونم باید صحیح باشه؟ گذشته از این شیمی علم تجربیه، خرد و تجربه با هم ب کار برده میشن؛ نمیتونی همینجوری چیزی ر از خودت استنتاج کنی. فقط طبق مدلهای علمی (با احتمال خطا) پیش بینی میکنیم

• لایک

soliloquize

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج
مدال المپیاد
شیمی ...

بالایی : ترمودینامیک میاد امکان وقوع واکنشُ بررسی میکنه دیگه یعنی میاد سطح آنتروپی و آنتالپی ـشو بررسی میکنه که ببینه اصن میشه این واکنش رخ بده یا نه ؟!
اما تو کتابای ما میاد این موضوع رُ مطرح میکنه که اگه k کوچیک باشه و سرعت زیاد یعنی از لحاظ ترمودینامیکی نا مساعد و از لحاظ سینتیکی مساعد . اینجور مواقع میان اول شرایطُ مساعد میکنن که واکنش بتونه انجام بشه بعد میبینن که تو اون شرایط سرعت بالایی داره . :D [nb]مثال هم بلد نیستم . :-"[/nb]

پایینی : شما که خودت بلدی واسه چی میپرسی؟! :-w :-" درضمن مشخصه که مجزا نیستن و " مکمل" هستن . :-"

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

درسته ترمودینامیک و سینتیک شاخه های متفاوتین اما کاملن مجزا نیستن و ب همدیگه مربوطن. همه میدونیم کتاب درسی چرند توش زیاده

موردی ک میگی (ثابت تعادل کوچک - ثابت سرعت مناسب) ر خودم مثال زدم: انحلال ترکیبات با حلالیت ناچیز
مثلن استرانسیوم هیدروکسید یه ماده کم محلوله اما همون مقدار جزئی ب سرعت تو آب حل میشه.

• لایک

mj chemist

کاربر حرفه‌ای

ببخشید میپرم وسط بحث .. :D
ثابت تعادل میگه وقتی واکنش به تعادل میرسه چه نسبتی بین مواد بوجود میاد
ولی سرعت واکنش میگه چقدر طول میکشه به تعادل برسه

Behz@d

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نکا
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
شایعه ای بیش نبود!
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
برق
اینستاگرام

ی سواله که کلا ذهنمو درگیر کرده!! :-?
آب چندتا فاز داره؟

*من جوابشو میگم شما بگین چرا!! 5تا فاز داره :O
سه تاشو بلدم اون دوتا رو بگین (;

• لایک
امتیازات: viola

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از βәɦząԃ :
ی سواله که کلا ذهنمو درگیر کرده!! :-?
آب چندتا فاز داره؟

*من جوابشو میگم شما بگین چرا!! 5تا فاز داره :O
سه تاشو بلدم اون دوتا رو بگین (;
و حتی بیشنر از این تعداد!
احتمالk منظور از از 2تای دیگه آب زیر انجماد و H2O گازی بالای دمای بحرانی ک ب سیال بحرانی هم میگن
ب اینا میتونی آب شیشه ای (یخ آمورف) و فازهای مختلف یخ بلورین ر هم اضافه کنی: تا ب حال 15 مورد شناسایی شدن و با اعداد رومی مشخص میشن

mohsenzamani1377

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ناحیه 1 اراک
شهر
اراک

سلام.
همون طور که میدونید برای جواب دادن به خیلی از سوالات بخش اول شیمی 3 باید واکنش های کتاب رو حفظ باشیم و بلدشون باشیم.به علت این که تعداد واکنش ها زیاده و خیلی هم متنوع هستن،من توی حفظشون خیلی مشکل دارم.به نحوی که هنوز نتونستم توی مسائل استوکیومتری سوالی رو با اطلاعات خودم حل کنم.(البته من امسال دارم میرم سوم.) این مشکل منو نگران کرده شدید!!!!!!کسی میتونه منو راهنمایی کنه که چطور میتونم اونا رو یاد بگیرم به خوبی؟!!؟؟!!منتظر جوابم

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
94

به نقل از mohsenzamani1377 :
سلام.
همون طور که میدونید برای جواب دادن به خیلی از سوالات بخش اول شیمی 3 باید واکنش های کتاب رو حفظ باشیم و بلدشون باشیم.به علت این که تعداد واکنش ها زیاده و خیلی هم متنوع هستن،من توی حفظشون خیلی مشکل دارم.به نحوی که هنوز نتونستم توی مسائل استوکیومتری سوالی رو با اطلاعات خودم حل کنم.(البته من امسال دارم میرم سوم.) این مشکل منو نگران کرده شدید!!!!!!کسی میتونه منو راهنمایی کنه که چطور میتونم اونا رو یاد بگیرم به خوبی؟!!؟؟!!منتظر جوابم
شما کل واکنش‌ها رو می‌نویسید تو یه دفتری کاغذی چیزی، روزی یه بار می‌خونیدشون. اینکه هر روز مرور بشه و بفهمید چی به چیه، با گذشت زمان باعث تثبیت(املا !؟ :-" ) میشه. درضمن، کلی وقت هست برای یادگیری و حفظ اینا! حداقل یه سال وقت دارید !

موفق باشید.

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

ما یک واکنش داریم که A می‌دهد B و C و خب یکی از اینا از نظرِ ترمودینامیکی مساعده و اون یکی از نظرِ سینتیکی؛ چه حالت‌هایی وجود داره برای رقابتِ بینِ این دو تا و پیروزی‌شون؟

×لدفن زود جواب بدین؛ تکلیفِ دانشگاه و اینا. :-"
اگه هم وقت ندارین اگه می‌شه بگین من دقیقن چی سرچ کنم تا جواب‌ش رو پیدا کنم؟

Farzin2x

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی3کرج
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

سلام

معلم ما یه سوال داده بود که توش نمودار V-T آب (T=دما) رو نشون داده بود و بعدش گفت که براین اساس نمودارd-T آب (d=چگالی)رو یکشین.

نمودارش چه شکلیه؟

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

به نقل از Farzin2x :
سلام

معلم ما یه سوال داده بود که توش نمودار V-T آب (T=دما) رو نشون داده بود و بعدش گفت که براین اساس نمودارd-T آب (d=چگالی)رو یکشین.

نمودارش چه شکلیه؟
اگه اشتباه نكنم اينه:
http://www.xum.ir/images/2014/10/28/image81d86.jpg

بالا