• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چالش سطل آب یخ !

• شروع کننده موضوع N.KH
  • تاریخ شروع

Forough

::باران::
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
ارومیه/ تبریز
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشگاه تهران
پاسخ : چالش سطل آب یخ !

به نقل از شــقایــق :
خب اول برین بگردین این داستان از کجا بوده،فلسفش چیه،داستانش چیه بعد بیان اظهارنظر کنین خب :/ طرف 2 تا کلیپ دیده آب یخ ریختن رو خودشون میاد میگه " اه چه مسخره،حالا که چی؟ینی چی؟ همش خودنمایی :| به جای اینکارا برید کمک کنید. متاسفم واقعا!!! " :|

ما هم بیایم درک کنیم هدفشو! حالا ما آب بریزیم که چی بشه!؟ سرگرمی زیاد است که این حرکت نمادینُ مسخرش نکنیم و مثه همه چیز دیگه خزش نکنیم :|
واقعا فک میکنی این برند ها هم دقیقا قصدشون همیناس که تو میگی؟؟؟/ :|

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT

لطفا اگر تو این حرکت به قول خودتون نمادین میخواین شرکت کنین، یه ذره دلتون واسه سد کرج و بی آبی کشورمون بسوزه. :د لزومی نداره آب "آشامیدنی" رو سرتون خالی کنین به هر حال.

فات

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد نظری

یکم جدی باشید.اینکه شما کیو دعوت میکردین چیزه شاخ و ایمپی نیست.

خب من مرتبط با این موضوع و پست اول تاپیک بگم.میزان تاثیر گذاریش که خب همین که یه عده از اون آب یخ میترسن یا فک میکننابروشون میره میان پول میدن خوبه.اما اینکه آب اصراف میشه تاثیر بدتری داره.حالا اینکه آبریختن رو خودشون به چ صورته من در جریان نیستم.ولی میشد روشای بهتری داشته باشن.مثلن اگه آب جوش میبود هیشکی رو خودش نمیریخت و آب هم اصراف نمیشد و کلی هم کمک میشد.
چرا نشه.مثن میتونیم خودمون یه بیماری در نظر بگیریم و با یه جریمه عاقلانه تر که اصراف هم نکنیم نعمت های خدارو.بعد کمک کنیم خودمون.

یلدا-ق

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
نجوم

ببینید یک "سطل" یا حتی "قابلمه" آب ه،خب؟ در ضمن به قول یکی از دوستان اصلا لازم نیست آشامیدنی باشه(کما اینکه فک نکنم تو خارج ایران آشامیدنی باشه چون اونجا آب لوله کشی شون آشامیدنی نیست) اگه هم به نظرتون درست نیست این کار خب کسی مجبورتون نکرده که! مثلا اوباما دعوت شد ولی انجام نداد و فقط کمک مالی کرد.(و احتمالا خیلی های دیگه)
یه مثال میزنم:
1-اینکه شما تو یه سایتی بخونید مثلا نیمار به بیماران ALS، مقدار n دلار کمک نقدی کرد تاثیر گذار تره و اطلاع رسانی بیشتری میکنه راجع به این موضع یا اینکه 2-یه ویدئو ببینید که نیمار توش یه سطل آب یخ رو خالی میکنه رو سرش به خاطر حمایت از همین بیماران و 3 نفر رو هم دعوت میکنه و یه مقداری هم کمک مالی کرده.شما در کودوم مورد بیشتر کنکجاو و ترغیب میشین برید در مورد بیماری بخونید و اطلاعات به دس بیارید؟و کمک کنید حتی.
اون لینکی که تو پست قبلیم دادم رو مراجعه کنید لطفا.تا الان که حدود 3 هفته میگذره از این قضیه 62.5 میلیون دلار پول جمع شده در صورتیکه پارسال در همین بازه زمانی 1.2 میلیون دلار کمک جمع شده بود
لاقل برای اکثر مردم،حالت 2 م تاثیر بیشتری داشته.

درضمن این قضیه رو کسی که خودش این بیماری رو داره شروع کرده و فلسفه "یخ" بودن آب هم همدردی ه.یه لحظه حسی بهتون دست بده که اونا توی چندین سال هر لحظه بهشون دست میده.

ما هم بیایم درک کنیم هدفشو! حالا ما آب بریزیم که چی بشه!؟ سرگرمی زیاد است که این حرکت نمادینُ مسخرش نکنیم و مثه همه چیز دیگه خزش نکنیم :|
لطفا!خواهشا خزش نکنیم.هدفی که پشت این حرکته خیلی ارزشمنده.

به نقل از ـفاتــــ :
خب من مرتبط با این موضوع و پست اول تاپیک بگم.میزان تاثیر گذاریش که خب همین که یه عده از اون آب یخ میترسن یا فک میکننابروشون میره میان پول میدن خوبه.اما اینکه آب اصراف میشه تاثیر بدتری داره.حالا اینکه آبریختن رو خودشون به چ صورته من در جریان نیستم.ولی میشد روشای بهتری داشته باشن.مثلن اگه آب جوش میبود هیشکی رو خودش نمیریخت و آب هم اصراف نمیشد و کلی هم کمک میشد.
چرا نشه.مثن میتونیم خودمون یه بیماری در نظر بگیریم و با یه جریمه عاقلانه تر که اصراف هم نکنیم نعمت های خدارو.بعد کمک کنیم خودمون.
کی آخه از آب سرد میترسه؟!به شاید یکی دوست نداشته باشه جلو دوربین خیس خالی شه ولی معنی رو نمیده هرکی آب رو ریخت رو خودش کمک نکرده.اتفاقا قریب به اتفاق کسانی که این حرکت رو انجام دادن کمک هم کردن.ینی هر دو کار رو.

+من خودم به شخصه آدمی نیستم که چنین کاری بکنم.خب معروف هم نیستم و میزان اطلاع رسانی که با این کار توسط من انجام میشه تقریبا 0 ه و قطعا مردم فک میکنن هدف خودنمایی ه و اینا.جور دیگه ای کمک میکنم و از اون مهم تر اطلاعاتم در مورد بیماری رو افزایش میدم(که این مهم ترین هدفه) ولی نمیام بگم این کار فلانه و بهمانه.چون انجامش توسط افراد خاصی میتونه تاثیر شگرفی تو افزایش این آگاهی عمومی داشته باشه.

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

تاپيك مجددن باز ميشه خواهشن به پست اول توجه كنيد.

به نقل از N.KH :
برای اطلاع رسانی بیماری (Amyotrophic lateral sclerosis (ASL و یا به نحوی حمایت از مبتلایان این بیماری با عنوان بیماری لو گهریگ، افراد معروف سطل آب یخ بر روی سر خود میریزند و هر کدوم سه نفر دیگه رو معرفی میکنن یا ظرف 24 ساعت باید سطل آل یخ رو روی خودشون بریزن و فیلمشو منتشر کنن یا باید هزینه نقدی رو بدن !( و عموما 100دلار هم کمک میکنن)
خو مگه بیماری ها و بیمار های دیگه ای هم نیستن ،چرا این عمل فقط واسه این بیماری انجام میشه مسئله این است؟؟؟

ب نظر شما اين حركت هاي نمادين چ ميزان تاثير گذار هستن؟

آيا براي بيماري هاي ديگه ميشه از اين حركت ها كرد؟

ب نظر شما چ كار هاي ديگه ميشه براي اين بيماران انجام داد ك مفيد تر باشه؟!

قرار نيست بگيد كي كي رُ دعوت كرد يا مسخره كنيد اين حركت رُ.
صرفن نظرتون رُ در مورد ِ موضوع خواسته شده در پُست اول بيان كنيد.

یلدا-ق

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
نجوم

http://www.alsa.org/news/media/press-releases/ice-bucket-challenge-082614.html

پارسال در مدت زمان مشابه 2.6 میلیون دلار کمک جمع شده بود امسال، 88.5 میلیون دلار.

قضاوت در مورد تاثیر گذاریش با دوستان.

قطعا برای بیماران دیگه هم میشه انجام داد ولی بهتره طرح خلاقانه باشه که بتونه بیشتر توجه مردم رو جلب کنه.

swz

کاربر فوق‌حرفه‌ای

خب تاثير داشته، كلى پول جمع شده و الآن حداقل حداقل مردم مى دونن كه بيمارى به اين نام وجود داره.
براى بيمارى هاى ديگه هم خب بله، چرا نشه. شما خلاقيت به خرج بدين و مطمئن باشيد استقبال ميشه.
ولى تو ايران خيلى روند خوبى پيش نگرفته خب.

+ فهميدين مبتكر اين طرح، موقع شنا تو آب غرق شده و فوت كرده؟ :/

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

از نظر من مهم ترین فایده ی این کار شناخته شدن بیشتر این بیماری و افزایش آگاهی نسبت بهش هست که خودش خیلی مهمه.
مثلن توی همین سایت چند درصد افراد میدونستن این بیمار چی هست اصلن؟
به نظر من اگر میخواد برای بیماری های دیگه ای هم انجام بشه کارهای خلاقانه ای باشه که باعث افزایش سطح آگاهی بشه.
هر چه قدر مردم بیشتر بدونن خب طبیعتن بیشتر هم متمایل میشن که کمک کنن.

h.f

جــــــــــــلاد لـــــاغر :>
نام مرکز سمپاد
F1 TEH
شهر
چه فرقی میکنه کجای دنیام
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید بهشتی

این یه فیلم مصاحبه با یکی از همین بیماران هست جالبه ببینید .

به نظرم سامسونگ کارش خیلی خلاقانه بوده تو این که شکی نیست ! ولی واقعن زشته که از یه حرکت انسان دوستانه استفاده ی ابزاری بشه !

یلدا-ق

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
نجوم

http://www.alsa.org/news/media/press-releases/ice-bucket-challenge-082714.html

پارسال در مدت زمان مشابه 2.7 میلیون دلار پول جمع شده بود امسال 94.3.هر روز هم داره این کمک ا بیشتر میشه.

این نشون میده یه حرکت خلاقانه چقدر میتونه مفید تر از ساعت ها سخنرانی باشه حتی، اطلاع رسانی وسیع تری هم انجام میشه.

http://www.helpals.ir/

نکته ارزشمند افزایش بازدید سایت از ۳۸ بازدید در روز به بیش از ۲۴۰۰ بازدید در روز هست که نشان از موفق بودن کمپین هست.

آدرسش رو اوایل تاپیک هم داده بودم،جالب ه که اون موقه سایتشون کلا 4-5 تا مطلب داشت و کسی هم خبر نداشت ازش بازدیداش خیلی کم بودن.بعد همونطور که تو سایت هم گفتن هنوز به طور رسمی انجمن تشکیل نشده و مراحل حقوقی ش مونده و نمیشه مستقیما بهش کمک کرد. ینی ما قبل این ماجرا اصلا چنین انجمنی نداشتیم تو کشورمون رسما، بعد این ماجرا کلی آدم علاقه مند میشن تو ایران کمک کنن،بعد میبینن اصلا چنین امکانی وجود نداره و اونا م تلاش میکنن هر جور شده کمک ای مالی رو دریافت کنن، حالا ما تصور میکنیم این چالش آب سرد هیچ وقت اتفاق نمیفتاد، اصلا کسی کمکی هم میکرد به این انجمن؟ بعیده.

s.pegasus

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تـهـران
دانشگاه
تهران غرب
رشته دانشگاه
معماری

اولیویا وایلد با شیر خودش :O :-\ این چلنج رو برگزار کرده !
مببع

شب بو

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان4|فرزانگان1تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
انسان‌شناسی

مت دیمن،واسه اینکه هم از این بیمارها و هم از هدرندادن آب شرب و کسایی که توی جهان با کمبود آب جدی مواجه‌ان حمایت کنه،سطل یخ و آب توالت روی سرش خالی کرده! (اونجا مثه اینجا آب توالت‌شون آشامیدنی نیست!)
من خوشم اومد از این حرکت.واقعا لجم میگیره توی این بی آبی ِایران هنرمندا آب روی سرشون خالی میکنن.بعد اینایی که خودشون خودشونو دعوت میکنن به چالش که اصن درک نمیکنم فازشون رو! :/
منبع.

Noo$hin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
تلگرام
اینستاگرام

معروف ترین فرد مبتلا به ALS،استیون هاوکینگ است که گفته:"من آرزو می کنم همه کسانی که در چالش سطل آب یخ شرکت کرده اند،معنای واقعی آن را درک کنند.فرد باید این کار را برای کمک به بیماران انجام دهد،نه برای بازی.باید بدانیم که بیمارانALS چطوری زندگی می کنند و این یک بازی نیست!"

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

ببخشید وسط بحثای کارشناسی و منطقی تون یه حرف صفر کیلومتر می زنما اما اصن سطل آب یخ چیه؟
دو سه روز پیش داشتم توی منو تو می دیدم سطل آب یخ و این که برای بیاری aslهست اما اصن نمی دونم مگه اونا چشونه؟این کار یعنی همدردی با اونا؟

August McJoseph

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاش II
شهر
مشهد

به نقل از ♥hastikhanoom♥ :
ببخشید وسط بحثای کارشناسی و منطقی تون یه حرف صفر کیلومتر می زنما اما اصن سطل آب یخ چیه؟
دو سه روز پیش داشتم توی منو تو می دیدم سطل آب یخ و این که برای بیاری aslهست اما اصن نمی دونم مگه اونا چشونه؟این کار یعنی همدردی با اونا؟

توضیحات جادی میرمیرانی (صاحب رادیو گیک) زیر فیلم شرکتش بنظر جالب باشه هم پاسخ سوالت رو میده :
"ایده اصلی چالش یا مبارزه طلبی سطل اب یخ این بوده که برای جمع کردن کمک مالی به نفع بیماران اسکلروز جانبی آمیوتروفیک سه نفر دعوت می شن به یک چالش: یا در طول سه روز آینده یک سطل آب یخ روی سرت بریز یا صد دلار به بنیاد خیریه مرتبط با این بیماری کمک کن.

افراد مشهوری هم در این چالش شرکت کردن و هم آب رو ریختن (چون کار باحالیه و چالش رو ادامه می ده) و هم پول رو دادن. فرد مشهور ایرانی برای ما علی کریمی همیشه عالی بود و بیل گیتس افتخار برانگیز.

هفته قبل سیاوش محمودیان هم منو دعوت کرد و منم چلنج رو انجام دادم و صد تومن هم به خیریه خوب خانه خورشید کمک کردم.. اینم فیلم شادش:

البته انتقاداتی هم به این کمپین وارد است. مثلا اینکه بیشتر فان است و به اندازه ای که حضور اینهمه شخصیت مشهور می تونست پول جمع کنه، پول جمع نکرده یا اینکه در دوران کم آبی، این هدر دادن آب است. شاید تا حدی معقول باشن و تا حدی نه. به هرحال همه کارهای ما صد در صد خوب نیست و همه کارها رو می شه با اشکال دید. می شه استدلال کرد که من پنج شش لیتر آب هدر دادم و من می تونم به کلی فواره شهری اشاره کنم که برای شادی روح آدم ها می ذارن آب بخار بشه و برق مصرف بشه. آدم ها نیازهایی روانی برای زنده موندن دارن که کار مشترک و شادی مشترک یکیشونه (و اتفاقا تو کشور ما بسیار کمیاب).

از اونطرف پیشنهاد من اینه که اگر کسی شرکت کرد، پول رو به یک خیریه ایرانی کمک کنه و کمکش هم وابسته به این نباشه که آب رو ریخته یا نه و به دلایل بالا و انتقادهایی که هست، من ترجیح می دم کسی رو دعوت نکنم."

+بیماری ALS یک بیماری نادر دستگاه عصبی است که باعث تخریب غیرقابل درمان دستگاه عصبی بدن می‌گردد. این بیماری منجر به از دست رفتن تدریجی عملکرد عضلات شده و با تضعیف ماهیچه‌ها بتدریج فرد به فلج عمومی مبتلا شده و توانایی هرگونه حرکتی از شخص سلب خواهد شد. معمولاً مبتلایان به این بیماری مدت زمان زیادی زنده نمی‌مانند. استیون هاوکینگ مشهور 72 ساله در 22 سالگی به این بیماری دچار شد و گرچه زمان زنده ماندنش بین دو تا سه سال پیش‌بینی شده بود، اما او علی‌رغم همه مشکلات و ناراحتی‌ها همچنان به زندگی خود ادامه می‌دهد. ناگفته پیداست که علت بروز این بیماری و راه درمان آن ناشناخته است و تمام تحقیقات بشر برای یافتن راه درمان آن تا امروز بدون نتیجه بوده.
چالش سطل آب سرد به این منظور شروع شد تا نظر افراد مختلف به این بیماری جلب شود. در این چالش یا فرد 100 دلار به موسسه تحقیقات ALS کمک می‌کند و یا یک سطل آب سرد روی خودش می‌ریزد. اما در همان ابتدای راه سلبریتی‌ها و مشاهیر امریکایی و اروپایی برای آنکه نظر دیگران را جلب کنند هم سطل آب را ریخته و هم کمک کردند، علاقه افراد مختلف و بامزه بودن این روش باعث شده که تا این لحظه بالغ بر 88.5 میلیون دلار به این موسسه تحقیقاتی کمک شود.

http://goo.gl/LszZKW

فک کنم گویا بودش ؛)

+ من موضع گیری خاصی روبروی این حرکت ندارم که بشم مدافعش و بشینم اینجا با کسانی که مخالفشن احیانن بحث کنم منتها یه نکته ای هستش میخوام یادآور بشم؛
در ضمینه حرکتی که داره انجام میشه و پولی که برای این موسسه ی تحقیقاتی جمع میشه یک چیز دیگه هم هستش در حاشیه که بنظر من به همون مهمی این کمک هاست:
و اون جلب توجه افکار عمومیه؛ درسته که تحقیقات علمی درش مثلا پارامتری به اسم توجه عمومی تعریف نشده و مثلا خیلی چیزایی که کشف میشند اصلن چیزی نبودند که ما بهش فکر کنیم و آنچنان دغدغه ای برای ما بوده باشند؛ اما توجه افکار عمومی به یک مسئله آنچنان هم بی تاثیر نیست در پیشرفت یافته های علمی در اون ضمینه.
شاید ملموس ترین چیزش این باشه سرمایه ی گذارایی علمی توجهشون به این پروژه ی تحقیقاتی جلب میشه و روش سرمایه گذاری میکنن برای علاقه یا حتی شده تبلیغ که این راه محقق هارو برای ادامه ی تحقیقات هموار میکنه؛
مثلن قضیه ی ذره ی خدا که تو فیزیک بودش در حقیقت فقط بخاطر اینکه اول پیدا نمیشد بهش گفتن ذره ی خدا و همین اسم آنچنان توجه افکار عمومی رو به خودش جلب کرد و علاقه ی سرمایه گذاران رو برای بیشتر دونستن راجبش(در حقیقت فقط یه اسم بود نه یه چیز خیلی شاخ و خدایی) و همچنین فیزیکدانان برای کار روش که ظرف چندین سال بعد از حدس وجودش با کلی کار تحقیقاتی قوی موفق به کشفش شدن و ثبت اثرش.
برای بقیه مسائل علمی هم همینطوره؛ وقتی توجه افکار عمومی به یک مسئله ی ناشناخته ی علمی جلب میشه بطور غیر مستقیم باعث تسهیل و تعجیل در تحقیقات و حصول نتایج میشه؛ اینکار از یه جهت بوسیله ی جذب سرمایه صورت میگیره و از یه طرف دیگه با جلب علاقه مندی دانشمندان و محققان طراز بالا در رشته های مرتبط برای کار روی اون موضوع باعثش میشه.

August McJoseph

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاش II
شهر
مشهد

تو دنیا موارد تقریبا مشابهی برای این مدل از حرکت ها هستش؛ یه مورد مشابه در سطح دنیا "موومبر" هستش ؛ جنبشی که توش مردا هر نوامبر سبیل میذارن و میرند به چک آپ سرطان پروستات و به تحقیقات پیرامون سرطان پروستات در مردان و مسائل مربوط به ارتقاء بهداشت مردان کمک میکنند؛
توضیحات کامل تر و بهتر رو از شروع کننده ی این جنبش بشنوید :

http://www.ted.com/talks/adam_garone_healthier_men_one_moustache_at_a_time/transcript?language=fa#t-854638

+زیرنویس فارسی داره.

maryambanoo

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سمنان
شهر
سمنان

به نظر من حرکت خوبی برای جلب توجه و اطلاع رسانی بود اما بعضیا دیگه شورشو در میارن.
در ضمن به نظر من اگه برای همه موضوعات و بیماری ها بخوان این کار رو انجام بدن لوس میشه و اصلا دیگه نمیتونه برای مردم جذاب باشه و بی تاثیر میشه

• لایک
امتیازات: k.m.7

fateme.RMA

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

جا داره اینجا از چالش سطل خون گروه داعش هم یاد کنیم که خوب تونستن جلب توجه کنن :| فقط خداروشکر که کسی دعوت نشد :|

goooogooooli

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان تهران!
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست.........................دوستان می گن برو شیمی ولی من از شیمی بدم میاد!
رشته دانشگاه
دندان پزشكي

به نقل از Fateme.RMA :
جا داره اینجا از چالش سطل خون گروه داعش هم یاد کنیم که خوب تونستن جلب توجه کنن :| فقط خداروشکر که کسی دعوت نشد :|
چرا دعوت شدن
هر امريكايي كه بتونن بگيرنش [-(

بالا