• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مریم میرزاخانی برنده‌ی جایزه فیلدز شد .

• شروع کننده موضوع

سیاوش

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر- نرم افزار
اینستاگرام
مریم میرزاخانی اولین زن و اولین ایرانی ای شد که تونست جایزه فیلدز( نوبل ریاضیات) رُ بگیره .

خیلی خیلی جای افتخار و تبریک داره این جایزه .

مدال فیلدز چیست ؟

پ.ن : این مهم‌ترین جایزه‌ای هست که یه ریاضی‌دان می‌تونه بگیره .

Mozartine

کاربر حرفه‌ای
پاسخ : مریم میرزاخانی برنده‌ی جایزه فیلدز شد .

جایزه برای "داشتن سهمی شگفت‌آور در دینامیک و هندسه ی سطوح ریمانی و فضای مدولی آنها" بهش داده شده و اینجور که دیدم برای مقاله 172 صفحه ای بوده در حل مسئله‌ی مسیر حرکت توپ بیلیارد روی یک میز n ضلعی با تعداد بیشتر از دو سوراخ (که بهش انگار میگن فضای دوناتی درجه m مثلا).
البته سال 2006 هم رابطه ای بدست آورده برای ساختار های هذلولی روی سطح و فضای مدولی آنها.
چیزی که واضحه اینه که از این اسما و مقالات صرفا من یک هذلولی فهمیدم و یک ریمان و یک بیلیارد، هدف این بود که صوری یه چیزی بدونیم از فیلد تحقیقاتیش.

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

دانشگاه استنفورد به عنوان جایی که میرازاخانی در اون سمت استادی رو داره این خبر رو در صفحه اصلی خودش قرار داده.

Screenshot_39_.png

دانشگاه شریف هم اینطور واکنش نشون داده:

Screenshot_40_.png

alibasirat

کاربر حرفه‌ای

افتخار سمپاد یعنی اینکه یه فرزانگان باشه ویه مریم میرزاخانی نه اینکه۷تافرزانگان بدون مریم میرزاخانی

alibasirat

کاربر حرفه‌ای

به نظرم فرزانگان ۱حداقل بایددعوتش کنه بیاد یه سخنرانی داشته باشه.مطمئنم اگه عین آدم دعوتش کنند میاد :-"

king.nader

آراس.نامه (Mr. Darcy)
نام مرکز سمپاد
علامه حلی (1) / هاشمی نژاد (1)
شهر
تهران / مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
المپ فیزیک بودم که نیمهِ راه، کفشامو آویختم نمیدونم چرا!
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
« مهندسی صنایع و سیستم ها »

اون دوناتی درجه ام نـمیدونم چیه بشخصه ؛ اما هندسه ریمانی رو یه چیزایی میدونم و برام جالب بود حوزه کارش واقعا ..

پ.ن: هندسه ریمانی رو اولین بار سال دوم در اوج المپ فیزیک خوندنم و بحثای متفرقه ای ک خودم از نسبیت میخوندم، باهش آشنا شدم ؛ قبل از اینکه المپ رو بذارم کنار!!
البت توی مستند تاریخ علم ؛ ریاضیات هم دیدم چیزایی دربارش، که البت اونجا یادمه میگفت پایه ش رو گاوس گذاشته بود و ریمان مدون ش کرد و بنام او معروف شد! :-"
_____

بهرحال ک دستاورد بزرگی هستش .. امیدوارم همچنان موفق باشه. :)

.

oamosi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دستغیب 1
شهر
شیراز

دمش گرم جدا...افتخار بزرگیه...
ببینیم خبرش رو چقد پوشش میدن...

خودشم چقد سادس! البته همه علمیا همینن...

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

ایشون آدمی هستند به شدت متواضع و افتاده.
من چند سال پیش یه ایمیلی بهشون زدم انقدر قشنگ جواب دادن که من دلم نمیخواست بحث رو تموم کنم واقعا.
حقشونه حقیقتاً.

Moshk

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 1
شهر
ساری
سال فارغ التحصیلی
1397

دمش گرم
این استاد میرزاخانی درسم میده به چه زیبایی کلاس شادی داره درکل محبوبه این خیلی تاثیر داره تو کار دیگر ایرانیا

goldokhtar

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان
دانشگاه
همینجا
رشته دانشگاه
حقوق

دکتر مریم میرزاخانی برندۀ مدال فیلدز ۲۰۱۴ (که یکی از معتبرترین جوایز دنیای ریاضیات محسوب می‌شود) گردید.
مریم میرزاخانی ۳۷ ساله است. وی دورۀ راهنمایی و دبیرستان را در دبیرستان تیزهوشان (فرزانگان) تهران به تحصیل پرداخت. مانند بسیاری از تحصیلکردگان مدارس تیزهوشان، استعدادهای خانم میرزاخانی نیز در «سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان» شکوفا شد.
خانم میرزاخانی برندۀ مدال طلای المپیاد ریاضی جهان گردید و پس از اتمام دبیرستان برای تحصیل آکادمیک به دانشگاه صنعتی شریف رفت.
از این پس قصۀ پرغصۀ کشورمان دامنگیر او نیز شد:
این نخبه جوان ریاضی از بازماندگان سانحه غمبار سقوط اتوبوس حامل نخبگان ریاضی دانشگاه صنعتی شریف به دره در اسفندماه 76 است. در این حادثه اتوبوس حامل دانشجویان ریاضی شرکت‌کننده در بیست و دومین دوره مسابقات ریاضی دانشجویی که از اهواز راهی تهران بود به دره سقوط کرد و طی آن شش تن از دانشجوی نخبه ریاضی دانشگاه صنعتی شریف که اغلب از برگزیدگان المپیادهای ملی و بین‌المللی ریاضی بودند در اوج بالندگی و شکوفایی علمی ناباورانه، جان باختند.
وی نیز مانند بسیاری از برندگان المپیادها و نخبگان علمی کشور فضای ایران را برای ادامۀ تحصیل مناسب نیافت، در کشور ایران شأن و حرمت محقق و متخصص به قدر کافی دانسته نمیشود و در واقع تحقیق، تخصص و نبوغ جایگاهی نزد تصمیم گیران ندارد. (حتی اگر شعار مسئولان ما اینگونه نباشد).
اینگونه شد که او نیز پذیرش گرفت و به آمریکا رفت. در سال 2004 به درجۀ دکتری رسید، چهار سال به عنوان دستیار تحقیقات و استادیار پرینستون به کار پرداخت و نهایتاً به مقام استادی ریاضی در دانشگاه استنفورد ایالات متحده نائل آمد. وی از آن تاریخ جوایز متعددی را کسب نموده است....
مدال فیلدز، معتبرترین جایزۀ جامعه ریاضی‌دانان جهان است که هر ۴ سال یک ‌بار و به ریاضی‌دانان برگزیدۀ زیر ۴۰ سال اهدا می‌شود. این جایزه به ‌خاطر مشارکت فوق‌العاده و تحقیق مداوم خانم میرزاخانی بر روی ژئومتری و سیستمهای دینامیک (سطوح ریمانی) و انتشار مقالات متعدد و با ارزش در این زمینه به وی اهدا گردید.
این مدال برای این دانشمند جوان ارزشی دوچندان دارد، چراکه او نخستین بانوی ریاضی ‌دانی است که از زمان تاسیس جایزه فیلدز در سال ۱۹۳۶/۱۳۱۵ تاکنون موفق به کسب این عنوان شده است

hamed.yas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشد
سال فارغ التحصیلی
1345
مدال المپیاد
مدال تو مشتم بود.از چنگم درآور
رشته دانشگاه
پزشک. دکتر. طبیب

نمیدونم چی بگم! فقط هر وقت به اون قضیه فک میکنم اعصابم میریزه به هم! الان اگه رضا صادقی بود....ایران به کجا میرسید؟؟؟ اصن ایرانم نمیموند! حداقل زنده میموند....

m.h.amini

مهندس
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1!
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
92
مدال المپیاد
.
دانشگاه
.
رشته دانشگاه
.

به افتخارششششش

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
94

مثلا آناهیتا (دختر مریم میرزاخانی(الان معلوم شد چقدر صمیمی‌م باهاش !؟ :-" )) در جمع دوستانش ظاهر شه بگه مامانم فیلدز گرفته، فیلدز گرفته. ؛؛)

خیلی خوشحال شدم. تبریک ویژه بهشون. 8->

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

دختر خوب جوگیر نشو. برای مملکت هم فوتبال لازمه هم ریاضی.
اقتصاد اسپانیا و برزیل رو فوتبال داره میگردونه. بیان فوتبال رو بذارن کنار جاش ریاضی تدریس کنن؟

alibasirat

کاربر حرفه‌ای

به نقل از SalehM :
دختر خوب جوگیر نشو. برای مملکت هم فوتبال لازمه هم ریاضی.
اقتصاد اسپانیا و برزیل رو فوتبال داره میگردونه. بیان فوتبال رو بذارن کنار جاش ریاضی تدریس کنن؟
هرکشوری بایی رو منابعی که داره سرمایه گذاری کنه. .وقتی توفوتبال استعداد نداریم یاحداقل تومدیریتش ناتوانیم چراالکی پول خرج کنیم.درصورتی که بدون برنامه ریزی همبنجور نخبه داریم..تازه توهمون اسپانیاهم دولت پول خرج فوتبال نمیکنه.فوتبال اصن جداازدولته .همه دولتها کارای علمیو خیلی بیشتراهمیت میدن تاچیزای دیگه.الان آمریکا فوتبال قوی داره?اما قدرتمندترین کشوردنیاست.مسائلوباهم قاطی نکنید.
البته جای این بحثا اینجا نیست.عذرمیخوام

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

درستش اینه که فوتبال رو بخش خصوصی بگردونه. ولی وقتی امکان انتقالش به بخش خصوصی نیست، دلیل نمیشه که بودجه ورزش رو ( چه نتیجه بده چه نه ) کلاً حذف کنیم بدیم به دانشگاه. همونطور که فوتبال ما بازدهی نداره، دانشگاه هم نداره. اینکه یک مورد مثل مریم میرزاخانی در میاد، نباید تحت تاثیر جو قرار گرفت. اگر یدونه مریم میرزاخانی داریم، سی هزار تا فارغ التحصیل ریاضی بیکار هم داریم. فیلدز گرفتن مریم میرزاخانی به قیمت بیکاری اون سی هزار تا تموم شده.
امیدوارم این جمله ای که بولد کردم رو خوب متوجه بشید.

بالا