• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

انتخاب رشته - راهنمایی و مشاوره برای کنکور 93

Kite

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
قـوچـان
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
پاسخ : انتخاب رشته - راهنمایی و مشاوره برای کنکور 93

به نقل از لنگه کفش! :
:-"ببینین به نظرمن علاقه خیلی مهم تره
چون میتونیدتوش پیشرفت کنین وبه درجات بالابرسید
واگرهم کارنداشت میتونین عضوهیئت علمی دانشگاه باشین
اگرهم علاقه نداشته باشین تودرسا میمونین وهیچ انگیزه ای نخواهیدداشت
الان من میترسم پافشاری کنم و به حرف بقیه گوش ندم بعدا به دلایلی نتونم موفق بشم اونوخ بقیه شروع میکنن ب سرکوفت زدن ک ما به تو گفتیم و گوش نکردی..

niloooofar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
مرحله اول المپیاد شیمی سال دوم و سوم، مرحله اول المپیاد فیزیک سال سوم نفر اول المپیاد ریاضی استانی نفر چهارم المپیاد فیزیک استانی
دانشگاه
امیر کبیر
رشته دانشگاه
برق الکترونیک
اینستاگرام

به نقل از لنگه کفش! :
:-"ببینین به نظرمن علاقه خیلی مهم تره
چون میتونیدتوش پیشرفت کنین وبه درجات بالابرسید
واگرهم کارنداشت میتونین عضوهیئت علمی دانشگاه باشین
اگرهم علاقه نداشته باشین تودرسا میمونین وهیچ انگیزه ای نخواهیدداشت
خب میگن اگه بخوای پیشرفت کنی و اینا اینجا که اصن کاری چیزی نیس ینی هیچ حامی وجود نداره باید از جیبه خودت خرج کنی :-"

خب همه که پولدار نیستن :((

niloooofar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
مرحله اول المپیاد شیمی سال دوم و سوم، مرحله اول المپیاد فیزیک سال سوم نفر اول المپیاد ریاضی استانی نفر چهارم المپیاد فیزیک استانی
دانشگاه
امیر کبیر
رشته دانشگاه
برق الکترونیک
اینستاگرام

به نقل از niloooofar :
بچه ها واسه مهندسی شیمی علم و صنعت یهتره یا صنعتی اصفهان؟؟؟

اصن با این اوضاع اصفهان و صنعت اصفهان بزنم یا نه؟؟؟

راستی به نظرتون ارزششو داره مهندسی شیمی تا مشهد برم؟؟؟ یا خمون اراک و همدن رو بزنم؟؟

لطفا کسی جوابمو بده!!!

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از Kite :
الان من میترسم پافشاری کنم و به حرف بقیه گوش ندم بعدا به دلایلی نتونم موفق بشم اونوخ بقیه شروع میکنن ب سرکوفت زدن ک ما به تو گفتیم و گوش نکردی..
بخاطر دیگران زندگی نکن.
اینو من تازه دارم درک میکنم.

Kite

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
قـوچـان
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از angry-bird :
ببین بنظرم بیا به خود علمی ک قراره کسب کنی فکر کن و ببین واقعا از دونستنش لذت میبری یا نه
بعدش برو سراغ بازار کار و درآمدوو....
نم دقیقا علاقم مثل شماس ولی خب میتونیم بجای مکانیک ک خیلی گستردس رشته هایی مشابه مثل هوافضا رو بزنیم
ببین با توجه به فیزیکی ک تو دبیرستان خوندیم همون دینامیک و ترمودینامیک و حرکت و نیروها و اینا واقعا علاقه دارم و از خوندنش نهایت لذت رو میبرم ولی از بعدش میترسم ک دانشگاهم همینه؟؟من خودم عاشق اینم ک یه وسیله ای رو طراحی کنم و بسازمش و تو دوران مدرسه نتونستم این کار رو بکنم چون علمش رو نداشتم..الانم اگه این رشته رو نرم بعدا یه حسرت برام نمیشه؟؟

سعید الوند

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی همدان
شهر
همدان
دانشگاه
امیرکبیر - دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از Kite :
بچه ها لطفا کمک..
من خودم علاقه وافری ب مکانیک دارم ولی همه میگن بازار کار نداره و واسه دخترا خوب نیست و ممکنه موفق نشی و به جای مکانیک صنایع رو بهم پیشنهاد میکنن..
از این جهت ب مکانیک علاقه دارم ک خودم میتونم طراحی کنم و وسایل مختلفی بسازم و علم جامعیه و به درساشم واقعا علاقه دارم..
کدوم کار عاقلانه تره علاقه بدون آینده شغلی یا آینده شغلی؟؟؟
خب اینکه میگن واسه دخترا خوب نیست منظور محیط شغلای آیندشه دیگه. به هر حال باید بری توی کارخونه کار کنی. اگه دختری هستی که از اینکه دستت گریسی بشه و مانتوت کثیف بشه بدت میاد، یا خوشت نمیاد بری با آچار پیچ گوشتی و موتور جوش و تراشکاری و این چیزا کار کنی برای سر کار رفتن دردسر فراوانی خواهی داشت (حتی تو دانشگاه هم! چون جزو درساشون کارگاه جوشکاری و تراش و این قبیل کارا دارن مکانیکا)

لنگه کفش

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
کرمان

به نقل از Kite :
اگرتوهررشته ای بری این طرزفکرروداشته باشی مطمئن باش درجامیزنی!
امیدوارباش
بقیه حرف زیادمیزنن
نبایدخودمونوبدیم به دست دیگران :-"

Kite

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
قـوچـان
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از سعیـد :
خب اینکه میگن واسه دخترا خوب نیست منظور محیط شغلای آیندشه دیگه. به هر حال باید بری توی کارخونه کار کنی. اگه دختری هستی که از اینکه دستت گریسی بشه و مانتوت کثیف بشه بدت میاد، یا خوشت نمیاد بری با آچار پیچ گوشتی و موتور جوش و تراشکاری و این چیزا کار کنی برای سر کار رفتن دردسر فراوانی خواهی داشت (حتی تو دانشگاه هم! چون جزو درساشون کارگاه جوشکاری و تراش و این قبیل کارا دارن مکانیکا)
ببین از گریس و آچار پیچ گوشتی بدم نمیاد خیلی هم دوست دارم ی مشکلی هست ک من در آینده هر رشته ای هم ک بخوام بخونم تا زمانی ک خیلی مجبور نباشم دوست ندارم بیرون کار کنم..هر رشته ای ک برم باید ادامه تحصیل بدم همییین
آخخخخخ مشکله من یکی دو تا نیست ک ..

سعید الوند

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی همدان
شهر
همدان
دانشگاه
امیرکبیر - دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از Kite :
ببین از گریس و آچار پیچ گوشتی بدم نمیاد خیلی هم دوست دارم ی مشکلی هست ک من در آینده هر رشته ای هم ک بخوام بخونم تا زمانی ک خیلی مجبور نباشم دوست ندارم بیرون کار کنم..هر رشته ای ک برم باید ادامه تحصیل بدم همییین
راه دیگری که پیش پای همه ی ورودیای همه ی رشته ها هست اینه که تا جایی که جا داره ادامه تحصیل بدن و برن جلو و آخرشم استاد یه دانشگاه بشن برای خودشون. ولی استادی که با صنعتش بیگانه باشه استاد خوبی نیست. اونم تو رشته ای مث مکانیک. واسه همین به هر حال ارتباط با کار و صنعت باید باشه.
میتونم بپرسم رتبه ت چند شده؟

.:$_$:.

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

به نقل از .:$_$:. :
به نظرتون بین دانشگاه تبریز و ایران پزشکی کدوم رو انتخاب کنم و اولویت قرار بدم؟.....شنیدم امسال دانشگاه ایران و تهران جدا شده سطح دانشگاه ایران چقدر میتونه پایین بیاد؟
+
یه سوال دیگه هم اینکه دانشگاه های شیراز بهشتی تبریز ایران. پزشکی چند ترمه هستند؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از niloooofar :

راستی به نظرتون ارزششو داره مهندسی شیمی تا مشهد برم؟؟؟ یا خمون اراک و همدن رو بزنم؟؟
به نقل از niloooofar :
به خدا منم آدمم یکی ج منو بده!
خب اگر کسی جواب نمی‌ده یعنی اطلاعاتی نداره که در اختیارتون قرار بده!
خرم‌آباد تا اصفهان چقدر راهه؟

راستش صنعتی اصفهان کلا دانشگاه خوبیه! :D ولی برای کسانی که قراره توش خوابگاهی بشن واقعا جای فکر کردن زیاد هست به خاطر شرایط خوابگاهاش و چون چند نفر از بچه ها رو می‌شناسم که اونجا افسرده شدن واقعا به خاطر دوری خوابگاه‌ها از شهر، می‌ترسم به کسی توصیه کنم بره صنعتی اصفهان خوابگاهی بشه!

+ تو رشته‌ی م.شیمی اطلاعی ندارم خوبه یا نه!

AraSh.HaShemi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Tehran Polytechnic / University of Naples federico II
رشته دانشگاه
B.Sc. Mechanical Eng / M.Sc. Autonomous Vehicle Eng
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از Kite :
ببین مکانیک رشته ای نیست که به واقع و در اصلش بازار کار نداشته باشه
چه برای پسر چه دختر
و اینکه میگن مکانیک واسه دخترا خوب نیست از یه جهت درسته از یه جهت اشتباه
اگه بیایم درنظر بگیریم چون همه پسرن خوب آره میشه پسرونه
اما اگه بیایم ازین جهت در نظر بگیریم ک مکانیک کار توی یه کارگاهه که باید با اچار بیوفتی ب جونه ی تیکه آهن خوب اشتباهه
اینو بگم مکانیک ازون رشته هاس که با کارشناسی تقریبا سخته ی زمینه کاری انتخاب کردن و محبوری 5-6 سال کارگری(همون کار مردونه)رو انجام بدی تا بشه سابقه کار برات و بعدا بتونی کار خوب پیدا کنی
اما اگه ارشد بگیری و یه زمینه ای رو توی ارشدت برای تحقیق و کار توی صنعتت انتخاب کنی(فرضا کشتی سازی)خوب ازون کار مردونه ای ک میگی دیگه بحث خارجه و میتونی حتی طراحی کنی و طراحیتو بخرن(چیزی ک تو ایران هرف نیست)
یه ارشدی میاد کل مکانیکشو تو زمینه تخصصی خاصی جمع میکنه میشه یه متخصص واسه همین صنعت(حتی تو ایران)بهش نیازمند میشه
چیزی ک مهمه و باعث بیکاریه خیلی دانشجوها مکانیک میشه همون زمینه تخصصی هست ک نمیتونن انتخاب کنن یا نمیدونن ک باید انتخاب کنن
این ک میگن مکانیک خیلی بده یا مکانیک خیلی خوبه کاملا بستگی به راهی داره ک خودت انتخاب میکنی
اینم ک بگیم واسه دختر بده فقط مربوط ب همون کارگری کردن لیسانسه.توی ارشد اگه ی زمینه فعالیت داشته باشی خیلی راحت میتونی از شر کارگری کردنه راحت بشی یا نهایتا 2-3 سال کارگری کنی ک اونم سخت نیست چون ارشد داری
اینو ببین با اصول structure design مکانیک طراحی شده(البته همه اصول رعایت نکردم چون بلد نیستم :D)
هیچ ربطی هم به کامنتم نداشت فقط ذوق داشتم بزارمش
78471599513401043402.jpg

Hespride

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی (ره)
شهر
قم...قم...قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مالی

به نقل از Kite :
ببینید مکانیک وصنایع اصلا اونقدرها فرق نداره با هم. بلکه اتفاقا بخاطر نزدیکی نسبی مشاغل توی فیلد های صنعتی، یه رقابت و دشمنی هم باهم دارن :-" :D
از نظر اینکه میگید دوس دارید چیز بسازید و اینا، اتفاقا میتونم بگم توی صنایع بیشتر هست. چراکه معمولا یه مهندس مکانیک پیدا نمیشه که بشینه تنهایی تو خونش مثلا یه موتور طراحی کنه، بلکه توی بخش های مهندسی و طراحی شرکت ها هستن که بهشون میگن فلان چیزو مثلا بهینه کنید بعد اونا شروع میکنن روش فک میکنن. (این چیزیه که من توی صنعت واقعی دیدم!)
اما توی صنایع این اتفاق زیاد میافته که یه نفر همینجوری بدون اینکه کسی بهش بگه، از خلاقیتش استفاده میکنه و یه چیزی میسازه. وارد فیلد های صنعتی که بشید که کلا باید چیز طراحی کنید.
مهمترین مفهوم رشته صنایع، بهینه سازی هست. بهینه سازی میتونه توی هر چیزی باشه. از بهینه سازی مصرف برق گرفته تا بهینه سازی توربین های نیروگاه تا بهینه سازی استفاده از دانش کارمندان. در نتیجه اونجا هم دستتون به شدت باز هست برای به قول خودتون چیز ساختن.

حالا ببینید علاقتون در چه حد هست،اگر خیلییییی دوس دارین مکانیک بخونید خب بخونید، اما اگه به کاربردش علاقه دارید میتونید صنایع بخونید و در فیلد های صنعتی کار کنید تا همیشه در کنار مکانیکی ها باشید . (البته مکانیکی ها همیشه یه رده پایین ترن :-" مثلا ما مدیر میشیم اونا تکنسین :D )

البته توی ادامه تحصیل ارشد هم همینجوری تقریبا صنایع، ولی دکتری دیگه دور میشه از مکانیک :D

راجب پست بالایی هم موافقم :D

اهان، برای مثال یکی از اقوام ما صنایعی هست ولی عشق مکانیکه. صنایع خونده ولی هفت هشت سال پیش با دستای خودش یه دستگاه پاک کن ساز ساخت! بعد کارخونه زد. پاک کن یاس بود فک کنم اسمش. یا مثلا این ادم برداشته هواکش های خونشونو پره هاشونو انقدر دستکاری کرده تا راندمانشون بالا رفته الان به شدت بی صدا و به شدت پر قدرت هستن. بعد دیگه اینکه مثلا نشسته برای تمام پنجره هاشون جک های برقی و اینا زده. توی حیات (ط؟) خونشون سقف باز شو زده.
همه اینارو خودش ساخته.
منظورم از گفتن این حرف اینه که صنایعی هم میتونه اگه دوس داشته باشه دست به اچار باشه !

سعید الوند

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی همدان
شهر
همدان
دانشگاه
امیرکبیر - دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از niloooofar :
به خدا منم آدمم یکی ج منو بده!
تکه ای از جوابایی که به kite داده شد شامل شما هم میشه. الان دقیقا سوالت چیه؟

niloooofar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
دانشگاه
امیر کبیر
رشته دانشگاه
برق الکترونیک
اینستاگرام

به نقل از niloooofar :

سوالام اینه!

AraSh.HaShemi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از niloooofar :
سواله اخرت قطعا مشهد.اراک در درجه بعد از شهرهای تهران مشهد اصفهان شیراز تبریزبابل

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از AraSh.HaShemi :
ببین مکانیک رشته ای نیست که به واقع و در اصلش بازار کار نداشته باشه
چه برای پسر چه دختر
و اینکه میگن مکانیک واسه دخترا خوب نیست از یه جهت درسته از یه جهت اشتباه
اگه بیایم درنظر بگیریم چون همه پسرن خوب آره میشه پسرونه
اما اگه بیایم ازین جهت در نظر بگیریم ک مکانیک کار توی یه کارگاهه که باید با اچار بیوفتی ب جونه ی تیکه آهن خوب اشتباهه
اینو بگم مکانیک ازون رشته هاس که با کارشناسی تقریبا سخته ی زمینه کاری انتخاب کردن و محبوری 5-6 سال کارگری(همون کار مردونه)رو انجام بدی تا بشه سابقه کار برات و بعدا بتونی کار خوب پیدا کنی
اما اگه ارشد بگیری و یه زمینه ای رو توی ارشدت برای تحقیق و کار توی صنعتت انتخاب کنی(فرضا کشتی سازی)خوب ازون کار مردونه ای ک میگی دیگه بحث خارجه و میتونی حتی طراحی کنی و طراحیتو بخرن(چیزی ک تو ایران هرف نیست)
یه ارشدی میاد کل مکانیکشو تو زمینه تخصصی خاصی جمع میکنه میشه یه متخصص واسه همین صنعت(حتی تو ایران)بهش نیازمند میشه
چیزی ک مهمه و باعث بیکاریه خیلی دانشجوها مکانیک میشه همون زمینه تخصصی هست ک نمیتونن انتخاب کنن یا نمیدونن ک باید انتخاب کنن
این ک میگن مکانیک خیلی بده یا مکانیک خیلی خوبه کاملا بستگی به راهی داره ک خودت انتخاب میکنی
اینم ک بگیم واسه دختر بده فقط مربوط ب همون کارگری کردن لیسانسه.توی ارشد اگه ی زمینه فعالیت داشته باشی خیلی راحت میتونی از شر کارگری کردنه راحت بشی یا نهایتا 2-3 سال کارگری کنی ک اونم سخت نیست چون ارشد داری
اینو ببین با اصول structure design مکانیک طراحی شده(البته همه اصول رعایت نکردم چون بلد نیستم :D)
هیچ ربطی هم به کامنتم نداشت فقط ذوغ داشتم بزارمش
78471599513401043402.jpg

من یه چیزی بگم مستقل از اینا :-"
شما حتما یه کلاس املا برید :-"
واسه خودتون می‌گماااا :-"
ذوغ آخه؟!!! نه جدا! ذوغ؟!!! ;;) :D

به نقل از niloooofar :
جواب منو ندادی! گفتم چند ساعت راهه از خرم‌آباد تا اصفهان؟

angry-bird

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
سمپاد اینجا=)
شهر
همدان
دانشگاه
شهید شریف واقفی
رشته دانشگاه
هوافضا

به نقل از Kite :
ببین با توجه به فیزیکی ک تو دبیرستان خوندیم همون دینامیک و ترمودینامیک و حرکت و نیروها و اینا واقعا علاقه دارم و از خوندنش نهایت لذت رو میبرم ولی از بعدش میترسم ک دانشگاهم همینه؟؟من خودم عاشق اینم ک یه وسیله ای رو طراحی کنم و بسازمش و تو دوران مدرسه نتونستم این کار رو بکنم چون علمش رو نداشتم..الانم اگه این رشته رو نرم بعدا یه حسرت برام نمیشه؟؟
شاید رباتیکم بتونه جوابتو بده، رفتی دنبالش؟

AraSh.HaShemi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از مهســـــــــــــا :
من یه چیزی بگم مستقل از اینا :-"
شما حتما یه کلاس املا برید :-"
واسه خودتون می‌گماااا :-"
ذوغ آخه؟!!! نه جدا! ذوغ؟!!! ;;) :D
جواب منو ندادی! گفتم چند ساعت راهه از خرم‌آباد تا اصفهان؟
من کیبوردم فارسی نداره :D فقط ی چیزی یادمه ک یه غ یا ق تو این نواحی بود میزنمش خوب :D

Kite

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
قـوچـان
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از angry-bird :
شاید رباتیکم بتونه جوابتو بده، رفتی دنبالش؟
نه واقعیتش..فک میکنم رباتیک محدود باشه..

بالا