• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

انتخاب رشته - راهنمایی و مشاوره برای کنکور 93

ali.mashi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمــــ II
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
پاسخ : انتخاب رشته

به نقل از بره ناقلا :
به طور اکید توصیه میکنم رنج یکی دو سال پشت کنکوری بودن رو بکشید ولی بیایید حتی الامکان این سه رشته اصلی. دوستای من به خاطر همین نموندن پشت کنکور رفتن پیراپزشکی و الان بلا استثنا عین چی پشیمونن، یعنی صبح تا شب میشینن غصه میخورن، البته بین دوستام فیزیوتراپ و بینایی سنج ندارم.
منم تا دلت بخواد پشت کنکوری دیدم تو همین مدت که پشیمون بودن از پشت کنکوری بودنشون! فک کن یک سال تمام از زندگیت "پریده". همه ی دوستات دارن حال میکنن تو دانشگاه و شدن دانشجو، بعد تو نشستی ور دل مامانت داری ناله میکنی! تازه، اینا همه واسه قبل عیده، عید به بعد واسه یه کنکوری بهترین بازه ی پیشرفته، و برای یک پشت کنکوری جهنم! تو کتابخونه ای که میرفتم یکی از دوستای پشت کنکوریم می اومد و داءم حرفش این بود که "خسته م" و حاضر بود تو بدترین شرایط کنکور بده اما از اون وضعیت خلاص شه.
البته، خیلی هم آدمایی رو میشناسم که رفتن پزشکی و مثلآ از ترم ده به اینور دیگه نمیکشن ادامه بدن و به اصلاح خودشون "مغزشون خسته شده"! کاملآ بستگی به خود آدم و عرضه‌ش داره. یکی میره کارشناسی رادیولوژی میخونه کلی از توش پول درمیاره و راه به راه "آقای دکتر"یبندن به سبیلش. یکی پزشک عمومی میشه با هزار بدبختی و تهش نه تنها درآمد اون یکی ر نداره بلکه عامه ی مردم که از لحاظ علمی تو این زمینه بی سواد محسوب میشن به راحتی بهش میگن "پزشک عمومی که چیزی حالیش نیست".

saranaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

سال ِ دوم واسه کسی خوبه که سالِ اول تلاشش نکرده یه فرصت دیگه به خودش بده که بعد پشیمون نشه ولی اگه کاری که باید میکردی رو کردی خودتون رو به سرنوشت بسپارید .... حیفه جوونی ادمه ... حیف

من خیلی ها رو میشناسم رتبه ی بدی نداشتن ولی حاضر نشدن یه ذره توقع رو پایین بیارن این خیلی بده ....

shzboy1393

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
M5
شهر
شیراز
مدال المپیاد
شرکت کردم بی نتیجه

:-" به نظر من اگر کسی تلاش نکرده سال اول سال دوم هم تلاش نمیکنه ولی اگر کسی سال اول تلاش کرده بازم سال دوم تلاش میکنه :لایک

shzboy1393

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
M5
شهر
شیراز
مدال المپیاد
شرکت کردم بی نتیجه

کلی آدم میشناسم رفتن آزاد و غیر انتفاعی شدید ناراضی هستن یعنی دیوونه شدن پول میدن هیچی هیچی :-"

FaRZANEH15

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگــآن
شهر
tab
دانشگاه
SBMU

به نقل از نیمِـــــا :
کلی آدم میشناسم رفتن آزاد و غیر انتفاعی شدید ناراضی هستن یعنی دیوونه شدن پول میدن هیچی هیچی :-"

ولی بعضی رشته ها ارزششو دارن...

Patrick Dewitt

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان.
شهر
تهران
دانشگاه
پلى تكنيك.
رشته دانشگاه
صنايع.

يه سؤال: منى كه رشته م رياضى ئه مى تونم چند تا از انتخاب هام رو از رشته هاى شناور (زبان و هنر مثلاً) بزنم؟ يا اينكه اگه بخوام زبان بخونم مثلاً، فقط بايد با زبان انتخاب رشته كنم؟

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

میتونید زبان و هنر هم انتخاب کنید.

king.nader

آراس.نامه (Mr. Darcy)
نام مرکز سمپاد
علامه حلی (1) / هاشمی نژاد (1)
شهر
تهران / مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
المپ فیزیک بودم که نیمهِ راه، کفشامو آویختم نمیدونم چرا!
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
« مهندسی صنایع و سیستم ها »

امروز دیدم همکلاسی قدیمیم تغییر رشته داد. رتبه 5 کنکور و لیسانس برق شریف رفته اقتصاد. اقتصاد تقریبا هیچ ربطی به برق نداره. یعنی اینجوری نیست که از برقت تو اقتصاد استفاده بکنی
..
انتخابی که شاید اگر در دوره لیسانس انجام میداد از نظر خیلیا انتخاب اشتباهی تلقی میشد !

البته زیادم اینطوری نـیست که بگیم اشتباهی اومده بوده برق! دانشکده اقتصاد و مدیریت شریف، جایی هس که خیلی از متقاضی هاش، کارشناسی های مکانیک و برق و .. خودِ شریف اند!

عقیده ای هست که من نـمیدونم تا چه حد درسته، اما بهرحال گفته میشه برای رفتن به رشته های اقتصاد و مدیریت، کارشناسی رو مهندسی بخونید تا دیدِ مهندسی پیدا کنید!!

پ.ن: البت برخی از گرایش های اقتصاد در ارشد که به اقتصاد نظریِ کارشناسی نزدیک ترن، شدیدا ریاضی هستن و میتونه از واحد های برقش استفاده کنه.
و اینکه خیلی از مهندسی هایی که به مدیریت و اقتصاد میرن در مقاطع بالاتر، بخاطر اینه که نـمیخوان صرفا کارمند بشن. این موردا بیشتر میرن MBA و رشته های مشابه.
_______

بهرحال فاکتور علاقه، بنظرم باید اول باشه همیشه .. چون شما برق شریف رو هم برید اما بزور بخواید پاس کنید صرفا، تهش به جای خاصی نـمی رسید یا اگرم برسید، احساس رضایت و آرامش نـدارید. :)

.

mahsa7

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از Black♦Death :
منم تا دلت بخواد پشت کنکوری دیدم تو همین مدت که پشیمون بودن از پشت کنکوری بودنشون! فک کن یک سال تمام از زندگیت "پریده". همه ی دوستات دارن حال میکنن تو دانشگاه و شدن دانشجو، بعد تو نشستی ور دل مامانت داری ناله میکنی! تازه، اینا همه واسه قبل عیده، عید به بعد واسه یه کنکوری بهترین بازه ی پیشرفته، و برای یک پشت کنکوری جهنم! تو کتابخونه ای که میرفتم یکی از دوستای پشت کنکوریم می اومد و داءم حرفش این بود که "خسته م" و حاضر بود تو بدترین شرایط کنکور بده اما از اون وضعیت خلاص شه.
البته، خیلی هم آدمایی رو میشناسم که رفتن پزشکی و مثلآ از ترم ده به اینور دیگه نمیکشن ادامه بدن و به اصلاح خودشون "مغزشون خسته شده"! کاملآ بستگی به خود آدم و عرضه‌ش داره. یکی میره کارشناسی رادیولوژی میخونه کلی از توش پول درمیاره و راه به راه "آقای دکتر"یبندن به سبیلش. یکی پزشک عمومی میشه با هزار بدبختی و تهش نه تنها درآمد اون یکی ر نداره بلکه عامه ی مردم که از لحاظ علمی تو این زمینه بی سواد محسوب میشن به راحتی بهش میگن "پزشک عمومی که چیزی حالیش نیست".
خب احتمال هم داره سال دوم رشته ی بهترنصیبش بشه.اگه رشته ای که دلخواه آدم نباشه بره دانشگاه هم خب لحظه لحظه دانشگاه براش سخت میگذره که چرا یه سال دیگه تلاش نکردم.کلا ریسکه

پزشکی ، دارو ارزش اینُ ندارن که آدم یک سال ریسک کنه؟

و ، رشته هایی مث بینایی سنجی ،شنوایی سنجی پول خیلی گنده ای میخوان برا شروع کردن به کار؟فیزیو تراپی هم چنین .

REZA73

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
علوم تغذیه

به نقل از نیمِـــــا :
:-" به نظر من اگر کسی تلاش نکرده سال اول سال دوم هم تلاش نمیکنه ولی اگر کسی سال اول تلاش کرده بازم سال دوم تلاش میکنه :لایک

مخالفم.بستگی به آدمش داره.شاید تا حد زیادی درست باشه.اما صد در صد نیست

• لایک
امتیازات: N!ma

ali.mashi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمــــ II
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از مهسا.م :
خب احتمال هم داره سال دوم رشته ی بهترنصیبش بشه.
اگه رشته ای که دلخواه آدم نباشه بره دانشگاه هم خب لحظه لحظه دانشگاه براش سخت میگذره که چرا یه سال دیگه تلاش نکردم.کلا ریسکه

پزشکی ، دارو ارزش اینُ ندارن که آدم یک سال ریسک کنه؟

و ، رشته هایی مث بینایی سنجی ،شنوایی سنجی پول خیلی گنده ای میخوان برا شروع کردن به کار؟فیزیو تراپی هم چنین .
آره احتمالش هست ولی این احتمال چقدره؟ مشاور مدرسه‌مون با این که آدم جالبی نیست و خوشم نمی‌اد ازش، مستدل به آمار حرف می‌زنه و از اون نقل می‌کنم که 20درصد افرادی که برای سال دوم بهش مراجعه کردن نتیجه‌ای بهتر از سال قبلشون رو گرفتن. بقیه تو بهترین حالت همون رتبه رو آوردن!
بُعد دیگه اینکه زحمتِ شاید دوبرابر سال اوّل باید بکشه طرف تا بتونه برسه. خصوصآ توی تجربی که کتاب‌های زیست تقریبآ هرسال به نحوی عوض میشن و نکات ریز رو هیچ‌وقت نمی‌شه ازشون گذشت! فشار روانی رو هم که توضیح دادم.. کافیه یه سال دومی سر جلسه‌ی کنکور یهو کنکور سال پیشش یادش بیاد و اینکه الآن یک ساله داره درجا می‌زنه! حتی تصورش هم ترسناکه!
گفتم که همه‌ی حرفام مشروط به داشتن علاقه است! چه پزشکی/دندون/دارو، چه سایر رشته‌ها. این که این سه رشته ارزش دارن یا نه واسه هر کس یه جوابی داره. نظر من اینه که هرقدر هم ارزش داشته باشن "یک سال زندگی" ارزشش بیشتره! تازه وقتی جا برای پیشرفت توی سایر رشته‌ها هست، اونم فراوون!

پول گنده برای شروع رو با وام‌های مختلف می‌شه تهیه کرد، که اگه جای خوبی رو انتخاب کنید برای شروع خیلی زود هم وام رو پس می‌دید. :D

+++ همچنان تاکید می‌کنم از رشته‌هایی مثل سلولی مولکولی و اینجور چیزا غافل نشید! اپلای‌خورش ملسه!

@صالح: مورد نزدیکش یه خانمی بود که تو همین فردوسی مشهد از زیست‌شناسی خودشُ رسوند به بیوتک و الآن داره می‌ره که بره. :D

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از Black♦Death :
+++ همچنان تاکید می‌کنم از رشته‌هایی مثل سلولی مولکولی و اینجور چیزا غافل نشید! اپلای‌خورش ملسه!
مورد می‌شناسم از اینا خونده، استنفورده الان.
بعداً نوشت: دانشگاه تهران خونده طرف.

mh.darya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی معدن

به نقل از نیمِـــــا :
منم کلی آدم میشناسم رفتن آزاد و الان خیلی موفقن ، حتی بیشتر از کسی که سراسری خونده !
راجع به غیرانتفاعی نظری ندارم !
آزاد هم نه همه ی واحد هاش.

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

مگه پزشکی و دندون برای شروع پول گنده نمیخواد؟ یه سوییت دندون پزشکی از وسایل بینایی سنجی گرون تر نیست؟
من که تجربی نیستم :-" اما چیزی که دیدم کسی که دکترای بینایی سنجی گرفته وضعیتش از یه پزشک عمومی بهتر بوده.

saranaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

دندون و پزشکی دو سال طرح دارن که پول عالی در میاد توش اگه جای دور بری و تامین میشه مطب و اینات دیگه!

• لایک
امتیازات: N!ma

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

من نشستم برای خودم تمام پیش آمد های آینده رو نوشتم و لیست کردم بهم کمک کرد تو زندگیم! :د

شاید زیاد ربط نداشته باشه اما خوب بخونید یک دید کلی بهتون میده ! :)

آینده شما احتمالاً یکی از موارد زیر میشه :

1- اگر ایران بمونید و کارهای اداری داشته باشید : میرید دانشگاه و درس میخونید و یک مدرکی میگیرید و یک کاری مثل کارمندی معلمی استادی نصیبتون میشه بهتر بگم یک نون بخور و نمیر بهتون میدن!
تازه این بهترین حالتیه که میشه در نظر گرفت :د چون ممکنه مثل اغلب افراد بی کار بمونید (میتونید برید ببینید چقدر فوق لیسانس بیکار داریم) و من در نزدیک ترین افراد زندگیم رو دارم میبینم که طرف با معدل 18 و خورده ای فارغ التحصیل شده از دانشگاه تهران رشته مهندسی شیمی بعد از 10 سال کار کردن هنوز به صورت قراردادی کار میکنه و هر زمانی ممکنه بهش بگن ما شما رو نمیخوایم و اخراجش کنن یا افرادی که حتی 2 تا لیسانس دارن اما نمیدونن باید همون رو ادامه بدن یا باز توی رشته دیگه ای درس بخونن خوب کار نیست دوستان اگر میخواید برید و کار پیدا کنید توی ایران 3 رشته میشه گفت آینده تضمین شده تری دارند " داروسازی ، دندون پزشکی ، پزشکی " حتی پزشکی هم کلی آدم بی کار توش هست اما اغلب افراد بیکار از دانشگاهای بین الملل و این جور جاها فارغ التحصیل شدن پس نمیشه زیاد نگران بود

2-اگر ایران بمونید و بخواید شغل آزاد داشته باشید : میرید دانشگاه و درس میخونید و یک مدرکی میگیرید و یک کاری مثل برج سازی ، تجارت ، مغازه داری و... رو پیش میگیرید مزیتش اینه که درآمد های نجومی میتونید داشته باشید ! :د و نون بخور نمیر نیست و کلاً توی ایران شغل های واسطه بیشترین سود رو دارند یعنی همون مغازه داری و تجارت و... اما چند نکته مهمی واسه این مشاغل وجود داره 1- داشتن عرضه 2- داشتن پول زیاد (3- داشتن پارتی) مورد 1 و 3 توی شغل های دسته ی اول هم مهمن! :د اما به طور کلی اگر میخواید در آینده تاجر یا چیز های مشابهش بشید بهتره بهتون بگم درس خوندن در این مورد خیلی تاثیری نداره و بیشتر به تجربه و عرضه و سرمایه اولیه نیازه و همین الان هم میتونید استارت کارتون رو بزنید!

3- بخواید اپلای کنید و برید خارج از ایران : اپلای کردن رویای خیلی از دانشجو ها هست (که برای بیشتر از 99% فقط رویا میمونه) اما چندین تا نکته باز هم وجود داره افرادی که اپلای میکنن اگر 1000 نفر باشن تعداد افراد قبول شده 1 تفر هست! :د یعنی 0/1% برای اپلای کردن باید معدل بالایی داشته باشید در دانشگاه ، فعالیت های علمی زیاد بکنید ، مقاله بنویسید مسابقات بین المللی شرکت کنید و این طوری نیست که شما اپلای کنید و اونا سریعاً پذیرش کنند

4-بخواید با خرج خودتون برید خارج : اگر بخواید با خرج خودتون برید خارج از ایران باید بدونید واقعاً نیاز به سرمایه زیادی داره مثلاً یک دانشگاه ممکنه 20.000 دلار در سال بگیره یعنی چیزی در حدود 60 میلیون! آیا واقعاً سالانه خانوادتون قادر به پرداخت این هزینه هستند؟؟ تازه این فقط هزینه ی دانشگاهه ، هزینه ی زندگی هم چیزی در حدود 20.000 دلار در نظر بگیریم در سال میانگینن میشه 120 میلیون سالانه ... آیا دارید؟ :/

من که ندارم در حقیقت

5- برید سربازی و وارد کارهای ارتشی و نظامی بشید نیاز به پارتی داره این مورد فکر کنم!

6-ازدواج کنید و خانه دار بشید! :))

این یک شمای کلی از آینده بهتون میده به نظرم هر فردی برای این که موفق شه باید بین دو تا سه مورد از این 6 مورد رو برای خودش در نظر بگیره مثلاً رشته ی داروسازی هم میشه اپلای کرد ، هم در ایران براش کار اداری هست هم میشه شغل آزاد داشت پس داروسازی میتونه رشته ی خوبی براتون باشه که اگر اپلای کردید و نشد از ایران خارج بشید ؛ توی ایران آینده خوبی میتونید داشته باشید!

امیدوارم براتون مفید بوده باشه! :د

Hespride

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی (ره)
شهر
قم...قم...قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مالی
نکات بسیار مهم در اتخاب رشته

دوستان عزیز در رابطه با انتخاب رشته یه سری عوامل و فاکتورهایی که با توجه به تجربم به نظرم اومد باید مورد بررسی قرار بگیره رو نوشتم. قطعا همشو شما میدونید، اما خیلی وقتا توی تصمیم گیری حواسمون نیست بهش. پس سعی کنید به تک تک این عوامل فکر کنید.

عوامل مربوط به خود رشته:
1- محتوای درسی رشته: شامل بررسی سیلابس های دروس ، توضیحات اهداف رشته و توانایی هایی که دانشجوها باید داشته باشن و بعدهاا به دست میارن. این توضیحات توی سایت وزارت علوم هست. داخل گوگل هم سرچ کنید سرفصل دروس فلان رشته، براتون چندتاشو میاره از دانشگاهای مختلف.

2- بار علمی مورد نیاز رشته: بررسی اینکه تحصیل این رشته چه توانایی های علمی لازم داره. برای دونستن این مساله باید مراجعه کنید به دانشجوها و اساتید اون رشته چون فقط اونها میتونن بگن چقدر عمق لازم داره. به عنوان رشته مکانیک یه معادلات دیفرانسیل داره، صنایع هم همینطور. اما همین درس که حتی از نظر وزارتخونه یه جور باید ارائه بشه توی دوتا رشته زمین تا اسمون فرق داره عمقشون.

3- ویژگی های شخصیتی: بررسی اینکه اصلا چه جور شخصیتی برای تحصیل توی این رشته لازمه. این مساله راجب رشته های دارای مشاغل سخت یا مثلا پزشکی ها خیلی پررنگ تر میشه. یه ادمی با روحیات حساس نمیتونه بره حقوق یا پزشکی یا مهندسی معدن بخونه!

4- وضعیت شغلی: بررسی کنید که با لیسانس این رشته چه کارهایی میشه انجام داد. بعضی رشته ها نیاز دارن به مدارک علمی بالاتر برای پیدا کردن شغل خوب مثل اکثر مهندسی های رایج. اما بعضی رشته های دیگه با لیسانس هم میشه خیلی حرفه ای وارد کار شد مثل معماری یا همین صنایع. چند بخش داره این مساله:
4-1- موقعیت شغلی: در چه سطحی از شغل قرار میگیرید
4-2- متوسط درآمد
4-3- جایگاه عمومی شغل: ممکنه یه شغل درامد خوبی داشته باشه اما از نظر اجتماعی خیلی بالا نباشه و برعکس
4-4- امکان ارتقا
4-5- چگونگی ورود به شغل: شغل هاش نیاز به کارافرینی داره یا مثلا با استخدام حل میشه
4-6- اشباع بودن بازار: وضعیت رقابت توی اون بازار چجوریه

5- مقاطع تحصیلی بالاتر: بررسی کنید مقاطع تحصیلی بالاتر اون رشته و رشته های مرتبط چیا هستن. نحوه پذیرششون چجوریه. چه دانشگاههایی دارن.

6- خروج از کشور: ببینید وضعیت تحصیل خارج از کشور چجوریه (اگر براتون مهمه)

7- تطابق با اهداف: حالا که رشته و خصوصیاتشو شناختید بشینید اونهارو تطبیق بدید با اهدافتون توی زندگی. ببینید اصلا همچین رشته ای با همچین سطح درامد و همچین شغلی میتونه شمارو به اون چیزی که میخواستید برسونه یا نه! این مرحله مهمترین مرحله اس چون خیلی ها این کارو نمیکنن و نهایتش میشن خیلی از بچه هایی که از تاپ ترین رشته های دانشگاه شریف تغییر رشته میدن و انتقالی میگیرن و چند سال عقب میافتن!

عوامل مربوط به دانشگاه:

1- برند دانشگاه: اگر خیلی مدرکتون براتون مهم این طبیعتا میشه اولین معیار. اما این رو بدونید که توی بازارکار به شما بخاطر آرم دانشگاهتون یک قرون هم نمیدن! ممکنه در جذب شغل کمکتون کنه اما در نگه داشتنش تنها چیزی که کمکتون میکنه سطح علمی و کارآمدی شماست.

2- وضعیت علمی دانشگاه: سطح دانشگاه خیلی مهمه. متوسط تعداد مقالات، امکانات علمیش ، حمایت های پژوهشیش و... میتونه تحصیل شمارو کاملا جور دیگه ای بکنه. به اسم ها توجه نکنید. مثلا شاید کمتر کسی بدونه اما الان خیلی از رشته ها توی دانشگاه تربیت مدرس سطح خیلی بالاتری نسبت به دانشگاه تهران و امیرکبیر داره (مقطع ارشده. اما کلا خواستم بگم به اسم هایی که شاید شما نمیشناسید توجه کنید)

3- وضعیت هیات علمی: توی سایت دانشگاه ها بررسی کنید ببینید اصلا چند نفر هیات علمی داره توی اون رشته. چه کسانی با چه سنی. سن خیلی مهمه. مثلا استادی که خیلی خیلی بزرگه و خیلی حرفه ایه، فکر میکنید نهایتا چقدر وقت میزاره برای یه دانشجوی کارشناسی ؟ الانم که بهترین و پرسابقه ترین اساتید تبدیل شدن به آدمای اسلاید پخش کن . خیلی شانس بیارید طرف مطالب 40 سال پیش که زمان جوانیش خونده رو بهتون یاد نده! از طرفی اساتید جوان انگیزه خیلی زیادی دارن و چون سرشون خلوت تره وقت خیلی بیشتری میزارن براتون

4- شهر دانشگاه: این از مهمترین ملاک ها میتونه باشه. ببینید زندگی توی یه شهر بزرگ میتونه از دور خیلی جذاب باشه. اما سختی های خاص خودشو داره. کمترین حالتش 4 سال زندگی کردن با ادماییه که شاید هیچ چیزتون به هم نخوره. 4 سال رفت و امد های مداوم و دوری از خانواده و ... . اما خب از اون طرف ممکنه کمک کنه بهتون برای رشد علمی و کاری. غیر از تهران برای تصمیم گیری راجب سایر شهرهای بزرگ ببینید صنایع مرتبط با رشته ای که انتخاب کردید توی کدوم یک قوی تر هستن. نزدیکی به شهر خودتون و نزدیکی به مرکز کشور و وضعیت فرهنگی اون شهر هم خیلی خیلی مهمه.

در کنار همه این ملاکها چند ملاک مثل هزینه تحصیل (برای دوره های شبانه) هزینه زندگی در شهر مورد نظر، هزینه های جنبی تحصیلی خاص رشته هم میتونه از نظر مالی برای بعضی خانواده ها با شرایط خاص تاثیر گذار باشه.

----
در نهایت وقتی این موارد رو بررسی کردید احتمال زیاد به یه انتخاب واحد میتونید برسید. اما اگر نرسیدید و بین چند رشته شک داشتید، مثلا میتونید از نمودار رادار استفاده کنید که به صورت شهودی براتون وضعیت رشته رو نشون بده.
یه فایل بصورت نمونه گذاشتم. مثلا من همه ی این عوامل رو بررسی کردم و حالا بین رشته مهندسی مکانیک و مهندسی صنایع شک دارم. این فایل اکسل رو ببینید از روی نمودار به راحتی مشخصه که کدوم رشته بیشتر تطابق داره با ایده آل من.
شما میتونید عواملی که من نوشتم رو بهشون اضافه و کم کنید. بحث هایی مثل هزینه و علاقه و ...

دانلود فایل اکسل

fateme.RMA

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

shawn

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی شهرری
شهر
شهرری
مدال المپیاد
نقره شیمی

به نقل از Radikal :
1- اگر ایران بمونید و کارهای اداری داشته باشید : میرید دانشگاه و درس میخونید و یک مدرکی میگیرید و یک کاری مثل کارمندی معلمی استادی نصیبتون میشه بهتر بگم یک نون بخور و نمیر بهتون میدن!
تازه این بهترین حالتیه که میشه در نظر گرفت :د چون ممکنه مثل اغلب افراد بی کار بمونید (میتونید برید ببینید چقدر فوق لیسانس بیکار داریم) و من در نزدیک ترین افراد زندگیم رو دارم میبینم که طرف با معدل 18 و خورده ای فارغ التحصیل شده از دانشگاه تهران رشته مهندسی شیمی بعد از 10 سال کار کردن هنوز به صورت قراردادی کار میکنه و هر زمانی ممکنه بهش بگن ما شما رو نمیخوایم و اخراجش کنن یا افرادی که حتی 2 تا لیسانس دارن اما نمیدونن باید همون رو ادامه بدن یا باز توی رشته دیگه ای درس بخونن خوب کار نیست دوستان اگر میخواید برید و کار پیدا کنید توی ایران 3 رشته میشه گفت آینده تضمین شده تری دارند " داروسازی ، دندون پزشکی ، پزشکی " حتی پزشکی هم کلی آدم بی کار توش هست اما اغلب افراد بیکار از دانشگاهای بین الملل و این جور جاها فارغ التحصیل شدن پس نمیشه زیاد نگران بود
خب پس من برم لنگم رو بندازم =))

Hespride

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی (ره)
شهر
قم...قم...قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مالی

در تکمیل سخنان گهربار دوست خوب رادیکالم :D یه حالت دیگه هم که به ذهنم رسید میگم.

یه حالتی که هست اینه که رشته ای رو بخونید که هم بهش علاقه دارید هم مناسب شما و زندگیتونه. بعد درستون رو به بهترین حالت ممکن بخونید و در حین تحصیل کارهای جنبی مرتبط با رشته بکنید و کارای پژوهشی هم بکنید. بعد از فارغ التحصیلی هم دنبال کار باشید واقعا. نه دنبال یه هتل که توش بهتون پول بدن. وقتی هم خواستید کار کنید از کارتون نزنید و کوتاهی نکنید. تمام تلاشتونو بکنید.
اگه اینجوری باشید شک نکنید بیکار نمیمونید. من الان بخاطر شغلم با صنایع خیلی زیادی در ارتباط هستم و تقریبا هیچکدوم نیستن که دنبال کارمند یا تکنسین نباشن. اما هیچ کس نیست! میدونید چرا؟ چون طرف میاد اونجا با لیسانس شریف بعد باد توی غبغبش میندازه که من فارغ شریفم بیام وسط بیابون تو کارخونه کار کنم؟؟
عزیزان من ادم باید سختی بکشه برای هر کاری و هیچوقت با اسودگی و خواب نمیشه کار خوب گیر اورد.
پس نگران شغل نباشید. من بهتون تضمین میدم که اگر واقعا توانایی داشته باشید میتونید شغل خوب با درامد خیلی خوب داشته باشید. همونجور که من دارم. دوستانم دارن. خیلی از بچه های همینجا دارن.

بالا