• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

انتخاب رشته - راهنمایی و مشاوره برای کنکور 93

shadi1201

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
آباده
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
پاسخ : انتخاب رشته

به نقل از پگاه :
شرایط دو رشته ای کردن رو بعدا توی دانشگاهتون باید ببینین چجوریه
طبق چیزی که من میدونم از ترم 3 یا 4 میشه
بعداون رشته دومو چجوری میشه انتخاب کرد؟؟؟

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
یه زمانی واسه شیمی/ نجوم میخوندم

تعداد کل واحد هایی که تو هر ترم میتونین بگیرین محدوده، حدود 30 تا فکر کنم واسه دو تا رشته رو هم و اینکه هر دو رشته رو باید توی مدت زمان معین کارشناسی تموم کنین

+ دو تا مهندسی رو دو رشته ای کردن خیلی سخت تره تا یه مهندسی با یه علوم مثلا سخت منظورم از این نظر که موافقت بشه باش

انتخاب هم، خب انتخاب میکنی دیگه :D

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

2 رشته ای یکی مهندسی شریف یکی هم زبان فرانسه تهران میشه مثلا؟یا جفتش باید یه دانشگاه باشه؟بعد باید رشته دومی که انتخاب میکنیم هم تو لیست انتخاب رشتمون نوشته باشیم؟

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
یه زمانی واسه شیمی/ نجوم میخوندم

به نقل از Lily Delicated :
2 رشته ای یکی مهندسی شریف یکی هم زبان فرانسه تهران میشه مثلا؟یا جفتش باید یه دانشگاه باشه؟بعد باید رشته دومی که انتخاب میکنیم هم تو لیست انتخاب رشتمون نوشته باشیم؟

تا جایی که میدونم میشه ولی اولویت با رشته های توی دانشگاه خودتونه و اگه اون رشته توی دانشگاه خودتون باشه ولی بخواین برین یه دانشگاه دیگه نمیشه مثل اینکه

نه فکر نمیکنم

-- من اطلاعاتم شاید خیلی دقیق نباشه چون یه مدت که به فکرش بودم یکم پرس و جو و تحقیق کردم ولی هیچوقت اونقد جدی نشد قضیه

!!...me

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۲ تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر-نرم افزار

به نقل از مهســـــــــــــا :
همایش دانشکده فنی تهران هم مثل اینکه ۱۱م قرار هست باشه. اطلاعات تکمیلی رو می‌گم. فعلا آمادگیش رو داشته باشید که اگر می‌خواید شرکت کنید اون حول و حوش برنامه‌ای نذارید!
همینه آیا ؟
http://scsc.ut.ac.ir/EC

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

دیدم بالا یه نفر در مورد مهندسی کشاورزی گفته بود.
اگر در حد 100 میلیون تومن بتونین از باباتون برای شروع کار بگیرید، میتونم قول بدم در عرض چند سال میلیاردر میشید. 8->
ولی مشکلش شروع کاره، چون مثلا من از بابام برای داروخانه زدن پول نخوام بگیرم( محض مثال گفتما، من کلا تا 15 سال دیگه نمیخوام احتمالا فکر تاسیس داروخانه رو هم بکنم) میتونم برم شرکتی کارخونه ای نهایتا داروخانه ای جایی کار کنم پول در بیارم.. ولی برای کشاورزی این که جایی کار کنه که پول حسابیه اولیه رو بدست بیاره تقریبا غیر ممکنه. هرچی در بیارید خرج زندگی میشه و میره، تا پول از خودتون نباشه شروع خفنی نخ اهید داشت،،

حالا 100 میلیونم نه 50 میلیون ،، در حد زدن یه گلخونه و خرید زمینش..که تو اطراف شهر و شهرستانا زمین گرون نیست.
به نظرم واقعا واقعا اگه در این حد پول دارید از رشته هایی مثل خیلی پیراپزشکیا بهتره. نترسید،،برید..

بعد خیلی صحبت از دو رشته ای میشه...والله که دانشجو بخواد تو یه رشته قوی باشه انقدر کار هست که وقت نمیکنه، من خودمم خیلی جوگیر و مصر بودما..و حتی تا ترم پیش که اقدامم کردم،،خدا رو شکر میکنم که نشد و من رفتم دنبال یه کار دیگه ..البته اون رشته دومیه که میخواستم برم از زیرشاخه های خودمون بود ولی باز بهتر که نشد

Sagittarius

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرج *شعبه ندارد*
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از میم ح میم دال :
بستگی داره هدفتون از زندگی چی باشه و چه تیپ زندگی ای دوست داشته باشید. سعی کنید تیپ شخصیتیتون رو درک کنید. اینکه چجور کاری رو دوست دارید. کار فنی. کار صرفا پشت میز نشستن. نجات جون آدما . حل مشکلات آدما. چجور درس هایی رو میتونید بخونید. روان شناسی یا درس های وحشتناک پزشکی؟ هدفتون از پزشکی ثروته؟ و ...

مثلا بین چیا شک داری؟

خب یه سری تصورات آدم درمورد علایق و توانایی هاش با گذر زمان تغییر میکنه و هرچی آدم بزرگتر میشه تصور بهتری از توانایی های خودش پیدا میکنه و واقع بین تر میشه. شاید چیزی که من الان فک میکنم به نفعمه و خوبه 7 سال بعد بدترین چیز ممکن باشه برام... یا برعکس :-?
من تقریبا بین همه چی شک دارم! دندون، دارو، سلولی مولکولی-بیوتک ، پرتودرمانی، فیزیوتراپی! :-??

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

به نقل از بره ناقلا :
دیدم بالا یه نفر در مورد مهندسی کشاورزی گفته بود.
اگر در حد 100 میلیون تومن بتونین از باباتون برای شروع کار بگیرید، میتونم قول بدم در عرض چند سال میلیاردر میشید. 8->
ولی مشکلش شروع کاره، چون مثلا من از بابام برای داروخانه زدن پول نخوام بگیرم( محض مثال گفتما، من کلا تا 15 سال دیگه نمیخوام احتمالا فکر تاسیس داروخانه رو هم بکنم) میتونم برم شرکتی کارخونه ای نهایتا داروخانه ای جایی کار کنم پول در بیارم.. ولی برای کشاورزی این که جایی کار کنه که پول حسابیه اولیه رو بدست بیاره تقریبا غیر ممکنه. هرچی در بیارید خرج زندگی میشه و میره، تا پول از خودتون نباشه شروع خفنی نخ اهید داشت،،

حالا 100 میلیونم نه 50 میلیون ،، در حد زدن یه گلخونه و خرید زمینش..که تو اطراف شهر و شهرستانا زمین گرون نیست.
به نظرم واقعا واقعا اگه در این حد پول دارید از رشته هایی مثل خیلی پیراپزشکیا بهتره. نترسید،،برید..

بعد خیلی صحبت از دو رشته ای میشه...والله که دانشجو بخواد تو یه رشته قوی باشه انقدر کار هست که وقت نمیکنه، من خودمم خیلی جوگیر و مصر بودما..و حتی تا ترم پیش که اقدامم کردم،،خدا رو شکر میکنم که نشد و من رفتم دنبال یه کار دیگه ..البته اون رشته دومیه که میخواستم برم از زیرشاخه های خودمون بود ولی باز بهتر که نشد
در مورد سرمایه اولیه قبول ندارم حرفتو. آدم از یک جایی کم کم شروع میکنه. سیستم فکریت اگه حقوق بگیری نباشه میتونی کار شروع کنی. در ضمن مجبور نیستی که تنها کار کنی. اولش آدم با دوسه تا دوست شروع میکنه از یک جای کوچیک و با سرمایه خیلی کم حتی. بعد کم کم بزرگ میکنه کارش رو. البته سیستم داروخونه تو شهر تهران فرق میکنه. ولی در مورد کار کشاورزی گفتم.

به نقل از Sagittarius :

خب یه سری تصورات آدم درمورد علایق و توانایی هاش با گذر زمان تغییر میکنه و هرچی آدم بزرگتر میشه تصور بهتری از توانایی های خودش پیدا میکنه و واقع بین تر میشه. شاید چیزی که من الان فک میکنم به نفعمه و خوبه 7 سال بعد بدترین چیز ممکن باشه برام... یا برعکس :-?
من تقریبا بین همه چی شک دارم! دندون، دارو، سلولی مولکولی-بیوتک ، پرتودرمانی، فیزیوتراپی! :-??
اگر الان هیچ نظری در مورد علاقت اینا نداری و به قول یکی از دوستان اگر از کارکردن تو دهن دیگران بدت نمیاد بزن دندون. درسش سبک تر و راحت تره و درآمدش عالی. بعدشم بزن دارو.

Sagittarius

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرج *شعبه ندارد*
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از مهسا.م :
میشه درمورداین قطب ها وناحیه ها بیشتر توضیح بدین؟دقیقا به چه دردی میخورن؟ :|

اگه دقیقشو میخواین تو اطلاعیه آخر سازمان سنجش در موردش صحبت کردن.

در واقع این تقسیم بندی ها بره رشته هایی که هر شهر واسه خودش بطور جداگانه نداره یا کلا متقاضی واسش زیاده
برای حل این مشکل میان هر چند تا شهر با هم یه ناحیه میکنن و مثلا میگن گزینش توی رشته های پزشکی دندون دارو ناحیه ایه
ینی مثلا تهران و البرز و زنجان و قم و سمنان و قزوین و مرکزی با هم یه ناحیه محسوب میشن، پس کسی که سمنانیه بومی تهران هم محسوب میشه واسه انتخاب رشته و واسه اون مثلا قبول شدن تو پزشکی تهران راحت تر شیرازه
چون فک میکنم حدودا هر دانشگاه واسه رشته های تاپ 60 درصد بومی میگیره و 40 درصو غیر بومی
یه سری رشته ها هم که خیلی دیگه کمیابن(!) بطور قطبی گزینش میکنن. هر قطب از چند تا ناحیه تشکیل میشه و واسه این گزینش همه کسایی که تو قطب دانشگاه باشن بومی محسوب میشن

mahsa7

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از Sagittarius :
اگه دقیقشو میخواین تو اطلاعیه آخر سازمان سنجش در موردش صحبت کردن.

در واقع این تقسیم بندی ها بره رشته هایی که هر شهر واسه خودش بطور جداگانه نداره یا کلا متقاضی واسش زیاده
برای حل این مشکل میان هر چند تا شهر با هم یه ناحیه میکنن و مثلا میگن گزینش توی رشته های پزشکی دندون دارو ناحیه ایه
ینی مثلا تهران و البرز و زنجان و قم و سمنان و قزوین و مرکزی با هم یه ناحیه محسوب میشن، پس کسی که سمنانیه بومی تهران هم محسوب میشه واسه انتخاب رشته و واسه اون مثلا قبول شدن تو پزشکی تهران راحت تر شیرازه
چون فک میکنم حدودا هر دانشگاه واسه رشته های تاپ 60 درصد بومی میگیره و 40 درصو غیر بومی
یه سری رشته ها هم که خیلی دیگه کمیابن(!) بطور قطبی گزینش میکنن. هر قطب از چند تا ناحیه تشکیل میشه و واسه این گزینش همه کسایی که تو قطب دانشگاه باشن بومی محسوب میشن

اطلاعیه روخوندم ولی طوری نوشته بود که نفهمیدم :| :D خیلی خیلی ممنون .

واقعا چرا برا تجربی ها حرف نمیزنید؟:|به نظرتون به یه سری رشته ها مث بینایی سنجی اینا هم فکر کنیم ؟!

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

خب اگر کسی اطلاعاتی از تجربی داره share کنه ! تنها درکی که از بینایی سنجی دارم اینه که یه بار ۱۵ تومن دادم اپتومتریست شماره چشم اینا دربیاره واسم :D

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

برای آدم های فعال اجتماعی و اهل پیشرفت و ایده زدن و ... تهران اومدن یک فاکتور مهم میتونه باشه تو انتخاب رشته. اگر چنین آدمی هستید به این فاکتور امتیاز بیشتری بدید. چون تهران برای آدمایی که به دنبال فضای بازتری هستند جای خیلی خوبیه.

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

این که میگید قبول ندارید رو من هم بله اول این طور فکر میکردم ولی دقیقا چیزی که گفتم تجربه اقوام هست، درامد ماهانه کسی که فقط درسشو خونده اونقدری نیست که بتونه اونقدر پس انداز کنه که زمین بخره و خودش کار کنه، و درامد کار کردن روی زمین دیگران با درامد کار کردن روی زمین خود، خیلی خیلی فرق داره، اینا رو از روی تجربه سخصی اقوام گفتم وگرنه همین جوری بیان این بحثو با منم مطرح کنن منم جواب شما رو میدم.
ضمنا این که افراد درس خونده در رشته کشاورزی چون عموما افراد زیاد تاپی نیستن عموما این جو چندتایی بیاییم کار راه بندازیم اینا نیست،،
میدونم الان چی میخواید بگیداا،،من خودمم بودم همونا رو میگفتم ولی گویا جو فرق داره.،،مثل ما نیستن

sepehr_a

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
تهران
شهر
تهران

به نقل از افـرا :
همینه آیا ؟
http://scsc.ut.ac.ir/EC

نه ، اینجاست

stueng.ut.ac.ir

همایش معرفی رشته های مهندسی دانشگاه تهران 19 مرداد برگزار میشه اطلاعات بیشتر هم روی همین سایت قرار خواهد گرفت

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

حالا به هرحال اینجا زیاد جای بحث در مورد این چیزها نیست. بیخیال.

امروز دیدم همکلاسی قدیمیم تغییر رشته داد. رتبه 5 کنکور و لیسانس برق شریف رفته اقتصاد. اقتصاد تقریبا هیچ ربطی به برق نداره. یعنی اینجوری نیست که از برقت تو اقتصاد استفاده بکنی. واسه همین کسی که اینکارو کرده عملا تصمیم گرفته برق شریفشو ببوسه بذاره کنار اقتصاد بخونه. خواستم متوجه باشید که آدما توی یک مرحله به این نتیجه میرسن که چیز دیگه ای میخوان. سعید هم عملا برقو بوسید گذاشت کنار رفت سمت اقتصاد. انتخابی که شاید اگر در دوره لیسانس انجام میداد از نظر خیلیا انتخاب اشتباهی تلقی میشد !

Forough

::باران::
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
ارومیه/ تبریز
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشگاه تهران

اینجا فقط راجب رشته های مهندسی حرف زده میشه. :-<

ali.mashi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمــــ II
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از مهسا.م :
به نظرتون به یه سری رشته ها مث بینایی سنجی اینا هم فکر کنیم ؟!
واسه تجربی اگه رتبه‌ت خوب شد که خب اولویت با اون چارتا رشته‌ی کذاست؛ مشروط به داشتن استعداد و علاقه‌ی لازم. اما یه عده فک می‌کنن اگه مثلآ پزشکی و داروی شهر خودشون یا جای نزدیک قبول نشدن آخر دنیاس و تنها راه باقی مونده اینه که بمونن واسه سال بعد و یک سال از زندگی‌شون رو کـاملـاً هدر بدن. تصمیم برای موندن تا سال بعد شاید دو سه ماه اول عاقلانه به نظر بیاد امّا از عید به بعد خوره‌ی جون طرف می‌شه و آسایش و آرامش رو ازش صلب می‌کنه. اما حقیقت اینه که رشته‌های دیگه‌ای هم هستن توی پزشکی که مثل آب‌خوردن می‌شه ازشون پول درآورد. یه نمونه‌ش فیزیوتراپی‌ه. حجم درس و فشار روانی به شدّت کمتر و خیلی زودتر از چیزی که فکرش رو بکنید می‌تونه شما رو به پول برسونه. یا مثلآ همین بینایی‌سنجی که محمد گفت. اطلاعاتم دقیق نیستن اما فکر می‌کنم شما با مدرک کارشناسی حتی بتونید به راحتی یک کلینیک -یا هرچی که اسمش هست- باز کنید و کارتون رو انجام بدین و اگه کمی زرنگ باشین و کار رو از شهرهای کوچیک شروع کنید، بدون رقابت آن‌چنانی کارتون که بسیار بسیار ساده‌تر و کم‌استرس هست در مقایسه با مثلآ یک پزشک انجام بدید و به پول خوبی هم برسید.

این دوتا تا جایی که اطلاع دارم "راحت‌ترین پول" ممکن هستن بین رشته‌های درجه‌ دوی تجربی. اگه از لحاظ مادّی مآمون هستید و لاقه و استعدادش رو دارید رشته‌های علوم پایه در انتظار شمان! دخترها به‌ این دلیل که قبل و بعد از ازدواج فشار مالی زیاد به گردنشون نیست به نظرم می‌تون نخیلی موفق باشن تو این رشته‌ها. خصوصـاً زیست‌شناسی که گرایش‌های فوق‌العاده جذّابی داره برای ارشد و دکترا و دست دانشجو خیلی بازه برای انجام دادن کارهای مختلف پژوهشی؛ از تخصص‌های گیاهی تا جنین‌شناسی هر کدوم زمینه‌ی کار و زیبایی خاص خودشون رو دارن! یه نقطه‌ی مثبت خیلی پررنگ در مورد این رشته‌ها -علوم پایه و خصوصآ زیست‌شناسی- اینه که به رغم وجود عدم اهتمام زیاد به این رشته‌ها توی کشور خودمون اگه ایده‌های جالب داشته‌باشید و واقعآ دل به کار بدید، توی سطوح بالا می‌تونید اپلای کنید واسه ادامه تحصیل خارج از کشور و شانس خوبی برای فاند گرفتن دارید. باز هم میگم برای ورود به این رشته‌ها شرط اول علاقه‌س و دوم داشتن منبع مالی مناسب. و اینکه سعی کنید حتی الامکان دختر باشین، چون شانس موفقیت دخترها بیشتره تو این زمینه. :D

درباره‌ی پرستاری اگه کسی چیزی می‌دونه رو کنه. من این اندازه می‌دونم که درآمدش خیلی جذّاب نیست! روان‌شناسی/روان‌پزشکی هم. من هیچی نمی‌دونم در مورد این دوتا!

در مورد پزشکی، دارو و دندون هم زیاد تحقیق کردم. سؤالی امّا ندیدم اینجا. :-" در مورد دام هم اطلاعات تقریبآ ندارم، اما اینطور فهمیدم که رشته‌ی کم بازدهی‌ه و کلآ قشر مظلومی حساب می‌شن! یه دانشجوی دام زحمت و کار زیادی داره (در حدّ پزشکی حتی) تا فارغ بشه اما بعد در حقّ‌ش کم‌لطفی زیاد می‌شه! درآمدش معمولآ متناسب با زحمتش نیست و توی جامعه هم جایگاهی که باید رو نداره.

توصیه می‌کنم حتمـاً یه نگاهی به اینجا بندازید. واسه من که خیلی مفید بود.

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

من میخوام اولویت یکامو ترم2 بزنم بعد ترم1 بزنم , بنظرتون اشکال نداره ؟

چون واقعن نمیکشم از مهر درس بخونم و اینکه 2 3 تا جراحی دارمو شنیدمم ترم دو جوش بهتره..

اونها که ترم2 رفتن راهنمایی کنن :د

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از میم ح میم دال :
حالا به هرحال اینجا زیاد جای بحث در مورد این چیزها نیست. بیخیال.

امروز دیدم همکلاسی قدیمیم تغییر رشته داد. رتبه 5 کنکور و لیسانس برق شریف رفته اقتصاد. اقتصاد تقریبا هیچ ربطی به برق نداره. یعنی اینجوری نیست که از برقت تو اقتصاد استفاده بکنی. واسه همین کسی که اینکارو کرده عملا تصمیم گرفته برق شریفشو ببوسه بذاره کنار اقتصاد بخونه. خواستم متوجه باشید که آدما توی یک مرحله به این نتیجه میرسن که چیز دیگه ای میخوان. سعید هم عملا برقو بوسید گذاشت کنار رفت سمت اقتصاد. انتخابی که شاید اگر در دوره لیسانس انجام میداد از نظر خیلیا انتخاب اشتباهی تلقی میشد !
شما تصور كنيد كه اين دوستتون جاى يك نفر كه به برق علاقه داره رو گرفته بوده.

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از Black♦Death :
واسه تجربی اگه رتبه‌ت خوب شد که خب اولویت با اون چارتا رشته‌ی کذاست؛ مشروط به داشتن استعداد و علاقه‌ی لازم. اما یه عده فک می‌کنن اگه مثلآ پزشکی و داروی شهر خودشون یا جای نزدیک قبول نشدن آخر دنیاس و تنها راه باقی مونده اینه که بمونن واسه سال بعد و یک سال از زندگی‌شون رو کـاملـاً هدر بدن. تصمیم برای موندن تا سال بعد شاید دو سه ماه اول عاقلانه به نظر بیاد امّا از عید به بعد خوره‌ی جون طرف می‌شه و آسایش و آرامش رو ازش صلب می‌کنه. اما حقیقت اینه که رشته‌های دیگه‌ای هم هستن توی پزشکی که مثل آب‌خوردن می‌شه ازشون پول درآورد. یه نمونه‌ش فیزیوتراپی‌ه. حجم درس و فشار روانی به شدّت کمتر و خیلی زودتر از چیزی که فکرش رو بکنید می‌تونه شما رو به پول برسونه. یا مثلآ همین بینایی‌سنجی که محمد گفت. اطلاعاتم دقیق نیستن اما فکر می‌کنم شما با مدرک کارشناسی حتی بتونید به راحتی یک کلینیک -یا هرچی که اسمش هست- باز کنید و کارتون رو انجام بدین و اگه کمی زرنگ باشین و کار رو از شهرهای کوچیک شروع کنید، بدون رقابت آن‌چنانی کارتون که بسیار بسیار ساده‌تر و کم‌استرس هست در مقایسه با مثلآ یک پزشک انجام بدید و به پول خوبی هم برسید.

این دوتا تا جایی که اطلاع دارم "راحت‌ترین پول" ممکن هستن بین رشته‌های درجه‌ دوی تجربی. اگه از لحاظ مادّی مآمون هستید و لاقه و استعدادش رو دارید رشته‌های علوم پایه در انتظار شمان! دخترها به‌ این دلیل که قبل و بعد از ازدواج فشار مالی زیاد به گردنشون نیست به نظرم می‌تون نخیلی موفق باشن تو این رشته‌ها. خصوصـاً زیست‌شناسی که گرایش‌های فوق‌العاده جذّابی داره برای ارشد و دکترا و دست دانشجو خیلی بازه برای انجام دادن کارهای مختلف پژوهشی؛ از تخصص‌های گیاهی تا جنین‌شناسی هر کدوم زمینه‌ی کار و زیبایی خاص خودشون رو دارن! یه نقطه‌ی مثبت خیلی پررنگ در مورد این رشته‌ها -علوم پایه و خصوصآ زیست‌شناسی- اینه که به رغم وجود عدم اهتمام زیاد به این رشته‌ها توی کشور خودمون اگه ایده‌های جالب داشته‌باشید و واقعآ دل به کار بدید، توی سطوح بالا می‌تونید اپلای کنید واسه ادامه تحصیل خارج از کشور و شانس خوبی برای فاند گرفتن دارید. باز هم میگم برای ورود به این رشته‌ها شرط اول علاقه‌س و دوم داشتن منبع مالی مناسب. و اینکه سعی کنید حتی الامکان دختر باشین، چون شانس موفقیت دخترها بیشتره تو این زمینه. :D

درباره‌ی پرستاری اگه کسی چیزی می‌دونه رو کنه. من این اندازه می‌دونم که درآمدش خیلی جذّاب نیست! روان‌شناسی/روان‌پزشکی هم. من هیچی نمی‌دونم در مورد این دوتا!

در مورد پزشکی، دارو و دندون هم زیاد تحقیق کردم. سؤالی امّا ندیدم اینجا. :-" در مورد دام هم اطلاعات تقریبآ ندارم، اما اینطور فهمیدم که رشته‌ی کم بازدهی‌ه و کلآ قشر مظلومی حساب می‌شن! یه دانشجوی دام زحمت و کار زیادی داره (در حدّ پزشکی حتی) تا فارغ بشه اما بعد در حقّ‌ش کم‌لطفی زیاد می‌شه! درآمدش معمولآ متناسب با زحمتش نیست و توی جامعه هم جایگاهی که باید رو نداره.

توصیه می‌کنم حتمـاً یه نگاهی به اینجا بندازید. واسه من که خیلی مفید بود.

به طور اکید توصیه میکنم رنج یکی دو سال پشت کنکوری بودن رو بکشید ولی بیایید حتی الامکان این سه رشته اصلی. دوستای من به خاطر همین نموندن پشت کنکور رفتن پیراپزشکی و الان بلا استثنا عین چی پشیمونن، یعنی صبح تا شب میشینن غصه میخورن، البته بین دوستام فیزیوتراپ و بینایی سنج ندارم.

بالا