• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

انتخاب رشته - راهنمایی و مشاوره برای کنکور 93

Forough

::باران::
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
ارومیه/ تبریز
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشگاه تهران
پاسخ : انتخاب رشته

به نقل از Dr.Eniac :
بله میتونه . عمومیهات رو هم واست حساب میکنن حتا :د
ینی چی عمومی هارو حساب میکنن برام؟ :-/

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

ارغوان! شادی یک پست در مورد علوم کامپیوتر تهران تو یه تاپیکی نوشته بود. تاپیک در مورد توضیح رشته و دانشگاه بچه ها بود خودشون نوشته بودن. بگردی پیداش میکنی

رشته علوم مهندسی هم بچه ها راضی نبودن دو سال پیش.

باران! دوجا نمیشه بخونی. خلاف قانونه. مهران یه چیزی گفت. جدی نگیر !

Shaghayegh11

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
سیرجان-کرمان
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
شیراز
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از :: باران :: :
ینی چی عمومی هارو حساب میکنن برام؟ :-/
ینی لازم نیست تو هر دو تا رشته،عمومیا رو پاس کنی.یه بار پاس می کنی و بعد مطابقت میدی تو اون یکی رشتت.[nb]فکر کنم منظورشون همین بود. بگو مجبوری مگه جواب بدی :-"[/nb]

king.nader

آراس.نامه (Mr. Darcy)
نام مرکز سمپاد
علامه حلی (1) / هاشمی نژاد (1)
شهر
تهران / مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
المپ فیزیک بودم که نیمهِ راه، کفشامو آویختم نمیدونم چرا!
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
« مهندسی صنایع و سیستم ها »

به نقل از Lily Delicated :
همایش دانشگاه فردوسی 1 و 2 مرداد بود، تموم شد!

اون یه همایش بود برای یک شرکت خصوصی متشکل از احتمالا عده ای از دانشجویان فردوسی .. و اولین دوره اش بود.

یک همایش جدید هم هست همون حوالیِ تاریخ همایش شریف ک دومین دوره اش هست و اینم در فردوسی برگزار میشه (کلا فردوسی نقش کرایه دهندهِ آمفی تئاترشو داره بیشتر ؛ ظاهرا !!)

_ _ _

رشته علوم مهندسی هم بچه ها راضی نبودن دو سال پیش

دو سال پیش تازه قبول شدن؟! کدوم دانشگاه؟! بعد کِی ابراز نارضایتی کردن و بایت چیاش مثلا؟! ممنون میشم ک بگی ..

.

persianboy1373

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1391
دانشگاه
دانشگاه تهران - دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی
رشته دانشگاه
مهندسی نقشه برداری- سیستم های اطلاعات مکانی GIS

به نقل از فهـــیمه :
نمی‌دونم کی‌ه ولی من اون پیکسله رو می‌خوام. :-< خودت برو برام بگیر. :-<

منم میخوام :|

به نقل از Fitz William . Darcy :
گرایشی بنام مکانیک یا مواد وجود نـداره درین رشته! چارتا گرایش اصلی داره «محاسبات» ، «زیست محیطی» و « ریاضی مهندسی » و « فیزیک مهندسی » .

مدرکش هم در بازار کار نسبت به مهندسی های رایج و مشهور پایین تر تلقی میشه و اکثرا حتا نـمی شناسن بطور عام متاسفانه.

رشته ش رو دانشگاه آزاد در ایران آورد، تنها دانشگاه معتبر دولتی ک ارائه ش میکنه هم همین تهرانه! (از ولیِ عصر(عج) رفسنجان و صنعتی قم ک بگذریم!)
منتها اطلاع خاصی از نحوهِ ارائه ش و کیفیتش نـدارم هرچن واحدهای گرایش هاش مشخصه. (چون تهران هم دو سه ساله آورده!)

و البته اینکه نمیدونم چرا نامِ یکی از گرایش هاش بطور جدا در دفترچه شماره 2 میاد این دو سه ساله ؟! :-?

پ.ن: دوستانِ خرخون! لطفا روی همون مهندسی هاتون کار کنید و وارد گزینه های ما فقیر فقرا نـشید با اینکارهاتون! :-"

(البته این حرفم به این معنا نـیس ک متن بالام دارای اطلاعات نـادرسته یا دروغه. )

.
به نظر من رشته ی سختیه! چون خیلی درسای سخت رشته های مختلف رو باید پاس کنین!
ولی در هر حال

معتقدم

که هر مهندسی ای توو دانشگاه تهران بخونید خوبه، و کلا در نهایت با یه ذره استعداد هم توو بازارکار هم مورد احترامین هم مورد نیاز...

nasrin.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قوچان
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی( گرایش جداسازی)

به نقل از Lily Delicated :
همایش دانشگاه فردوسی 1 و 2 مرداد بود، تموم شد!مثلا اگه آدم بخواد شریف بخونه، البته اگه رتبه ام خوب شه!
این همایش انتخاب رشته اس تو سه روز برگزار میشه از 11 تا 13 که هر روز راجع به یه سری از رشته ها بحث می کنن و روز اخر هم راجع به نحوه انتخاب رشته حرف میزنن
هزینه هر جلسه 25 تومن میشه برای اطلاعات بیشتر به سایت www.ehya-m.com رجوع کنین

*اگه نظر شخصی منو میخواین برای انتخاب رشته بهتره اول یه شناختی از شخصیت خودتون برای تحصیل و اشتغال پیدا کنین البته اینو خودم بهش نرسیدم بلکه به کمک مشاورم
این طور خیلی میتونه تو انتخاب رشته کمکتون کنه
موفق باشید :)

Shaghayegh11

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
سیرجان-کرمان
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
شیراز
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

persianboy1373

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1391
دانشگاه
دانشگاه تهران - دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی
رشته دانشگاه
مهندسی نقشه برداری- سیستم های اطلاعات مکانی GIS

به نقل از نسریــــن :
*اگه نظر شخصی منو میخواین برای انتخاب رشته بهتره اول یه شناختی از شخصیت خودتون برای تحصیل و اشتغال پیدا کنین البته اینو خودم بهش نرسیدم بلکه به کمک مشاورم
این ظور خیلی میتونه تو انتخاب رشته کمکتون کنه

کاملا درسته... نقل قول میکنم که تاکید بشه روش... لطفا از علاقیات خودتون و شخصیتتون و استعداد هاتون شناخت پیدا کنید! لطفا!

dr.gh

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

سلام
من پشت کنکوری بودم تجربی
میانگین تراز 7000
بعد رفتم سر جلسه استرس گرفتم هیچی نتونستم بزنم
الان چیکار کنم؟ :D
خیلی حالم بده جدا

Mahdiye.Z

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

بچه ها يه سوال خيلي اساسي! من اصن نمي دونم بايد موقع تحقيق در مورد رشته ها چه چيز هايي رو بپرسم كه تصوير درستي از اون "رشته" رو بهم بده!
من خيلي از تاپيك ها رو خوندم .. بيشتر سوالات حول امكانات خوابگاه و امكانات دانشكده هاي مرتبط و اينا بود ... يني طرف رشته ي مدنظرشو انتخاب كرده بود و بعد داشت در مورد ريزه كاري هاي ديگه پرس و جو مي كرد . اما من ب بسم الله گير كردم ..
توي نت هم پر از حرفاي تكراري و كليشه اي هست .. كه بازم تصوير درستي توي ذهن ادم ايجاد نمي كنه ..
اصلا نمي دونم بايد در مورد چي بپرسم ..

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
یه زمانی واسه شیمی/ نجوم میخوندم

من دو سال پیش که انتخاب رشته خودم بود با یکی که علوم مهندسی تهران میخوند حرف زدم. خیلی راضی نبود.

گفت اولا که همه گرایش ها نیست ( کامپیوتر نداره مثلا ) بعدشم میگفت که یه سری مثلا تصمیم گرفتن گرایششونو عمران انتخاب کنن در صورتیکه هنوز واحداش ارائه نیمشه و تعریف نشده و اینا
یعنی میگفت خیلی کاراشون به مشکل بر میخوره و دانشکده های اصلی اون گرایش هم بعضی وقتا اذیت میکنن

یه چیز دیگه هم که تو ذهنمه اینه که انتخاب گرایش از روی نمره اس انگار یعنی فرض کن شما به امید برق میری این رشته ولی بعدا ممکنه تعداد کسایی که میخوان برن برق زیاد باشه و شما نمره ات به اندازه کافی خوب نباشه بعد مجبور میشی یه چیز دیگه انتخاب کنی
البته اینو یادم نیست اون شخص که دانشجو بود خودش گفت یا از جای دیگه شنیده بودم

در کل اون ضخص توصیه نکرد به من اون موقع :D شاید توی این دو سال وضع فرق کرده باشه

گرایشی بنام مکانیک یا مواد وجود نـداره درین رشته! چارتا گرایش اصلی داره «محاسبات» ، «زیست محیطی» و « ریاضی مهندسی » و « فیزیک مهندسی » .

اون موقع چیزی که من یادمه گرایشاش اینطوری نبود. رشته های عادی مهندسی بود :-?

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

به نقل از مهديه :
بچه ها يه سوال خيلي اساسي! من اصن نمي دونم بايد موقع تحقيق در مورد رشته ها چه چيز هايي رو بپرسم كه تصوير درستي از اون "رشته" رو بهم بده!
من خيلي از تاپيك ها رو خوندم .. بيشتر سوالات حول امكانات خوابگاه و امكانات دانشكده هاي مرتبط و اينا بود ... يني طرف رشته ي مدنظرشو انتخاب كرده بود و بعد داشت در مورد ريزه كاري هاي ديگه پرس و جو مي كرد . اما من ب بسم الله گير كردم ..
توي نت هم پر از حرفاي تكراري و كليشه اي هست .. كه بازم تصوير درستي توي ذهن ادم ايجاد نمي كنه ..
اصلا نمي دونم بايد در مورد چي بپرسم ..
تجربی ای؟ رشته های پزشکی و دندون و دارو قبول میشی/نمیشی؟

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

مدرکش هم در بازار کار نسبت به مهندسی های رایج و مشهور پایین تر تلقی میشه و اکثرا حتا نـمی شناسن بطور عام متاسفانه.

رشته ش رو دانشگاه آزاد در ایران آورد، تنها دانشگاه معتبر دولتی ک ارائه ش میکنه هم همین تهرانه! (از ولیِ عصر(عج) رفسنجان و صنعتی قم ک بگذریم!)
منتها اطلاع خاصی از نحوهِ ارائه ش و کیفیتش نـدارم هرچن واحدهای گرایش هاش مشخصه. (چون تهران هم دو سه ساله آورده!)

و البته اینکه نمیدونم چرا نامِ یکی از گرایش هاش بطور جدا در دفترچه شماره 2 میاد این دو سه ساله ؟! :-?

پ.ن: دوستانِ خرخون! لطفا روی همون مهندسی هاتون کار کنید و وارد گزینه های ما فقیر فقرا نـشید با اینکارهاتون! :-"

(البته این حرفم به این معنا نـیس ک متن بالام دارای اطلاعات نـادرسته یا دروغه. )

.

دقیقا وارد دانشکده های مختلف میشن.
یه مفهوم هم هست به نام خوشه. نمیدونم فرقش با گرایش چیه یا اصلا فرقی داره یا نه.
یکی از دوستان من همین الآن در حال تصمیم گرفتن برای انتخاب بین عمران و مکانیک و ... هست.

mahsa7

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

دوستان میشه درمورد انتقالی گرفتن هم توضیح بدین ؟ چقد روش حساب باز کنیم؟!

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

به نقل از مهسا.م :
دوستان میشه درمورد انتقالی گرفتن هم توضیح بدین ؟ چقد روش حساب باز کنیم؟!
واقعا شانسی عه.هر دانشگاهی یه طوره.یکی از دوستان من پزشکی فسا قبول شد.از سهیمه اس استفاده کرد کلا شد ترم بهمن مشهد.یکی دیگه از دوستام دو ترم پزشکی بجنورد خوند بعد از سهیمیه ش استفاده کرد.دانشگاه مشهد اجازه انتقالی داده بود ولی بجنورد نه!

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از میم ح میم دال :
باران! دوجا نمیشه بخونی. خلاف قانونه. مهران یه چیزی گفت. جدی نگیر !
به نقل از :: باران :: :
عاغا من ی سوال داشتم! یکی بره آزاد پزشکی بخونه کنارش میتونه سراسری زبان بخونه؟ :-/

اينو چون من خودمم خيلى دمبالش بودم توضيح بدم يكم. :دى
اول اين كه دورشته اى شرايط داره. شرط معدل يا مدال المپياد و رتبه ى خوب و اين حرفا. بگردين آيين نامه هاش هس تو سايتاى دانشگاها.
بعدم مقدارى وابسته به آموزش و استعدادهاى درخشان دانشگاهه. مثن تا جايى كه من ديدم اميركبير و بهشتى خييييلى راحت تر از تهران برخورد ميكنن با اين موضوع.

پس ميرين سايت دانشگاه و آيين نامه رو چك ميكنين. :دى يه سرى جزييات فرق داره دانشگاه تا دانشگاه. اين مثن واسه دانشگا تهرانه، و توش نوشته:
تذكر 1- دانشگاه‌ درخواستهاي‌ دانشجويان‌ متقاضي‌ ادامه‌ تحصيل‌ بصورت‌ همزمان‌ در دو رشته‌ را ازدانشگاههاي‌ ديگر به‌ شرط تاييد دانشگاه‌ مبداء مبني‌ بر داير نبودن‌ رشته‌ مورد تقاضا و تطابق‌ با آيين‌ نامه‌دانشجويان‌ ممتاز و دستورالعمل‌ چگونگي‌ تحصيل‌ همزمان‌ در دو رشته‌ تحصيلي‌ پس‌ از ارسال‌ ريز نمرات‌ ومدارك‌ مربوط و رعايت‌ زمان‌ تعيين‌ شده‌ بررسي‌ مي‌نمايد.

تذكر 2- درخواست‌ دانشجويان‌ دانشگاه‌ تهران‌ متقاضي‌ ادامه‌ تحصيل‌ بصورت‌ همزمان‌ در دو رشته‌تحصيلي‌ در دانشگاههاي‌ ديگر در صورت‌ نبودن‌ رشته‌ تحصيلي‌ در اين‌ دانشگاه‌ و پس‌ از ارسال‌ مدارك‌توسط دانشكده‌ مبداء در جلسه‌ كميته‌ مربوط به‌ استعدادهاي‌ درخشان‌ مطرح‌ و طبق‌ نظر آن‌ كميته‌ اقدام‌خواهد شد.

ينى غيرممكن نيست و شرط داره، بايد بعد اعلام نتايج برين دانشگا و حضورى صحبت كنين باهاشون ببينين شرايطتون شامل حال اين آيين نامه ميشه يا نه.

بعد من يه چيز ديگه م شنيده بودم، اما چون به دردم نميخورد نرفم دمبالش زياد. ميگن كسايى كه دانشگاه مدنظرشون موافقت نكرده با رشته دوم، تو پيام نور رفتن خوندن دومى رو و قانونى بودن يا نبودن اين عمل هنوز در پرده ى ابهامه. :دى اين رو ميتونين ببينين به عنوان مثال.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

بچه‌ها گفتنی‌ها رو در مورد علوم مهندسی تهران گفتند!
من هم تاکید می‌کنم روش.
بچه‌های عزیز! به صرف اینکه اسمش دانشگاه تهرانه و دانشکده فنی این رشته رو انتخاب نکنید. واقعا بچه‌هاش خیلی اذیت می‌شن. وقتی این رشته رو دکتر معظمی آورده به دانشگاه تهران، هدفش این بوده که فقط رتبه‌های دورقمی رو بگیره و ... . ولی سنجش اجازه نداده. الان رتبه‌هایی که می‌رن عمدتا کسانی هستند که مهندسی که دوست داشتند تو دانشگاه‌های تهران قبول نمی‌شدند و اومدند این رشته. ولی به شدت آزار و اذیت شدند. دوست من ورودی ۸۹ این رشته‌ست. می‌گفت به شدت بی‌نظم و بی‌برنامه‌ست. چارت درسی مشخص ندارن. می‌گفت یه وقت ۵نفر می‌شیم می‌گیم دوست داریم فلان درسو بگذرونیم می‌آد اون درسه تو چارت برامون! یا یه درسی که تو چارتشون هست رو چون دوست ندارن نمی‌گذرونن! تاریخ امتحاناتشون نامشخصه...یهو بهشون زنگ زدن گفتن فردا بیاین پایان‌ترم فلان درس مهم ۳واحدی رو بدید!‌ تهش هم استاده به همه ۱۰ داد! یه استاد دیگه شون این ترم ازشون امتحان شفاهی به سبک دبستان گرفت و بعد هم نمرات روی رنج ۸ تا ۱۴ داد بی دلیل!! کسی هم نظارتی روی کار اساتیدشون نداره...
کلا شرایط زیاد خوبی نداره.

بعد اینکه دوجور دسته‌بندی داره. یکی گرایش و دیگری خوشه.

گرایش‌ها:

• علوم مهندسی محاسباتی
• ریاضی مهندسی
• فیزیک مندسی
• علوم مهندسی زیست محیطی

خوشه‌ها:

• بهینه سازی (مهندسی صنایع)
• علم مواد (مهندسی متالورژی و مواد)
• مهندسی هسته‌ای
• طراحی کاربردی (مهندسی مکانیک)
• حرارت و سیالات (مهندسی مکانیک)
• مخابرات (مهندسی برق)
• الکترونیک (مهندسی برق)
• مهندسی فرآیند (مهندسی شیمی)
• مهندسی ذخاير (مهندسی شیمی)
• سیاستگذاری زیست محیطی (مهندسی عمران – زیست محیطی)
• ژئومکانیک (مهندسی زمین - معدن)
• نقشه برداری (مهندسی زمین - عمران)

(کپی شده از بروشور معرفی رشته‌ی علوم مهندسی- دانشگاه تهران)

درمورد همایش معرفی‌ رشته‌ی دانشگاه شریف یا هر دانشگاه دیگری:
در همایش‌ها شرکت کنید، ولی جوگیر نشید!‌ من همایش شریف رو فقط رفتم و همایش تهران رو نبودم که بدونم چطوریه. ولی همایش شریف واقعا جوگیرکننده بود. شما رو در فضایی قرار می‌دادند که واقعا به فکر انتخاب رشته‌هایی که دوست ندارید بیفتید فقط به این دلیل که شریف باشه!
تو این جو قرار نگیرید واقعا...
دروغ چرا؟ من بعد از همایش شریف(باتوجه به اینکه من تاقبل از همایش فکر می‌کردم IT شریف قبول می‌شم. ولی تو همایش و در مشورت با دانشجوها متوجه شدم که به خاطر بومی نبودن، قبول نمی‌شم) یه عالمه گریه کردم!! بعد هم نزدیک بود صنایع شریف رو انتخاب کنم در حالی که واقعا کوچکترین علاقه‌ای به رشته‌ی صنایع ندارم! خداروشکر در آخرین لحظه برادرم رسید و نگذاشت من این اشتباه رو انجام بدم و رشته ی مورد علاقه‌م رو تو دانشگاه تهران انتخاب کردم. حتی یک ثانیه هم پشیمون نیستم از این انتخابم. تا جایی که واسه کارشناسی ارشد هم می‌خوام همین تهران بمونم!
جو شریف نگیردتون!
ایضا جو تهران و امیرکبیر و ...
ببینید چی دوست دارید. چه توانایی‌هایی دارید. چه هدف‌ها و انگیزه‌هایی دارید.
بعد انتخاب کنید.

shzboy1393

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
M5
شهر
شیراز
مدال المپیاد
شرکت کردم بی نتیجه

دانشگاه تک ماده داره؟ :)) :))

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از نیمِـــــا :
دانشگاه تک ماده داره؟ :)) :))
یه چیزی به اسم تکدرس هست تو دانشگاه. اگر طرف ترم آخر باشه و فقط یک درس رو افتاده باشه یم‌تونه تکدرس کنه. یعنی باید مجددا امتحان بده و نمره‌ش بیشتر از ۱۲ بش. در این حالت نمره ی ۱۲ رو واسش درنظر می گیرند حتی اگر ۲۰ شده باشه.

king.nader

آراس.نامه (Mr. Darcy)
نام مرکز سمپاد
علامه حلی (1) / هاشمی نژاد (1)
شهر
تهران / مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
المپ فیزیک بودم که نیمهِ راه، کفشامو آویختم نمیدونم چرا!
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
« مهندسی صنایع و سیستم ها »

واقعا بچه‌هاش خیلی اذیت می‌شن. وقتی این رشته رو دکتر معظمی آورده به دانشگاه تهران، هدفش این بوده که فقط رتبه‌های دورقمی رو بگیره و ... . ولی سنجش اجازه نداده

بعدش قرار بود محدود شه به زیر 500 ، اما بازم ظاهرا نـشد!! :-"

...
. ولی به شدت آزار و اذیت شدند. دوست من ورودی ۸۹ این رشته‌ست. می‌گفت به شدت بی‌نظم و بی‌برنامه‌ست

خب ورودی 89 اگ اشتباه نکنم سال دوم یا سومِ اومدن این رشته به دانشگاه تهران بوده!!

الان چی؟! مثلا درباره ورودی های 92 یا 91 اطلاعی نـداره دوستتون ک چطور هست اوضاعشون؟ و هنوزم بی نظمه؟ یا مثلا کیفیت ارائه درسها و .. ؟؟

.

بالا