• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تفکیک جنسیتی از گهواره تا گور؟

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی
پاسخ : تفکیک جنسیتی از گهواره تا گور؟

این که یه فرد مسئول رفتار خودشه که شکی توش نیست ، اما واقعا" همه مسئولیت رفتار خودشون رو میپذیرن ؟

ببینید واقعا" فکر میکنم این چیزی که شما در موردش حرف زدید یعنی این که واقعا" افراد میتونند خودشون رو کنترل کنن یا نه (در هر موردی نه لزوما" رابطه با جنس مخالف) خیلی جدی تره از اونی که شما در مورد فکر میکنید. من باز یه مثال میزنم : مثلا" صندوق امانات یا بانک ، جدای از بحث سرمایه گذاری و این چیزا ، یه نفر میتونه بگه چرا باید از پول محافظت کنیم ؟ جواب اینه که برای جلوگیری از سرقت پول این کارو میکنن ، اما خب مگه چه کسی سرقت رو انجام میده ؟ خب معلومه سارق ! اما مگه چند درصد جامعه سارق هستن ؟ دو تا جواب میشه داد :

1- درصد خیلی کمی از افراد هر جامعه ای دزد هستن ، اونارم تا حد امکان پلیس میگیره دیگه ، پس چرا از پول محافظت کنیم ؟ :D

2- درصد خیلی کمی از جامعه دزد هستن ، اما درصد قابل توجهی (متاسفانه) پتانسیل سرقت کردن رو دارن ، یعنی اگه موقعیت خیلی ساده و راحت و مناسبی باشه احتمال زیادی وجود داره که این کارو بکنن (رشوه ها و اختلاس ها و غیره و غیره ازین همینجا ناشی میشن) حالا ممکنه نیاز مالی شدیدی داشته باشن ، یا طمع کنن ، وسوسه بشن و ... پس در نهایت لازمه که از سرمایه ها محافظت بشه .

ممکنه مثال بالا رو خیلی نزدیک ندونید ، مثال بهترش که به همین کار های اداری و اینا مربوط میشه : همون قضیه ی فساد مالی که بالا بهش اشاره کردم ، طبق حرف شما چون افرادی رو که وارد ادارات میشن بالغ و دارای شرایط مناسب میدونیم ، پس ازشون انتظار نداریم برای انجام کاری که وظیفه شون هست بخوان پول اضافی(رشوه) بگیره ، یا برای انجام کاری غیرقانونی پول بگیرن ، پس اصلا" لزومی نداره مثلا" سازمان های بازرسی ایجاد کنیم که نظارت شدید انجام بدن ، و یا تدابیری انجام بدیم که از رشوه گرفتن حداکثر جلوگیری انجام بشه. و اصلا" این که بخوایم بهشون نظارت کنیم توهین به شعورشون و اخلاقشونه! اما متاسفانه میبینیم که حتی با وجود نظارت و جلوگیری باز هم خلاف انجام میشه.
من فکر می کنم قضیه خیلی ساده تر از این حرف هاست. ببینید در یک محیط کاری یه سری رفتار هایی که عموما همه جا تقریبا ثابته متعارف به حساب میاد و یه سری چیزا نا متعارف.
یه سری زن و مرد که دارن توی اون اداره کار می کنن موظف هستن توی اونجا یه چارچوب هایی رو رعایت کنن وگرنه فاقد صلاحیت برای شغلشون به حساب میان و اخراج یا توبیخ میشن. اصن اینکه مسئولیت رفتارشون رو میپذیرن یا نمیپذیرن مطرح نیست. وقتی طرف رفتار نامناسب انجام داد اخراجش می کنن میخواد بپذیره میخواد نپذیره.
روابط بین افراد در بیرون اداره هم که باز شخصیه و به کسی مربوط نیست.
الان مطابقت مثالتون با موضوع رو من دقیق متوجه نمیشم. دقیقا توی مثالتون چی تمثیل از کدوم قسمت مورد بحث ماست؟

خب عدم توجه به خانواده هم میتونه به اعضای خانواده آسیب جدی وارد کنه ، خیلی بدیهیه این.

درسته یه زن وظیفه نداره زندگی تشکیل بده ، اما بدیهیه که اغلب آدما ازدواج میکنن ، و فکر میکنم تقریبا" هیچ زن و مردی قبل از ازدواج نمیگه کار من اولویت اول زندگی منه ، اصولا" همه اولش میگن من خانواده واسم مهم ترین چیزه ، در واقع فکر میکنم خیلی کم هستن کسایی که وقتی از طرف مقابلشون قبل ازدواج میشنون "کار من اولویت اول منه" راضی به ازدواج با اون فرد بشن ، مگر این که خودشون هم همچین آدمی باشن. اصولا" جاه طلبی ها رو افراد موقع ازدواج یا ندارن یا مخفی میکنن .
عدم توجه به خانواده و آسیب هاش چیزی نیست که به رئیس اون شرکت یا قانون گذار مربوط باشه این صرفا یه انتخاب اشتباه توسط همسر اون آدم بوده. کسی که براش خانواده در اولویته و با یه فردی ازدواج کرده که کارش در اولویت بوده در انتخاب و شناختش اشتباه کرده و مسئولیت اشتباهش با خودشه. اگر ناراحت میشه یا اذیت میشه بخاطر اشتباه خودش بوده. مجبور هم نیست که در رنج زندگی کنه. میتونه جدا بشه از اون فرد.
اینکه همه اولش وانمود می کنن اولویت با خانوادست خب دروغگوییه. کسی که می خواد ازدواج کنه یا باید طرف رو خوب بشناسه و بفهمه که دروغگو عه یا نهایتا بعد ازدواج میفهمه و مجبور نیست با کسی که براش مطوب نیست زندگی کنه و جدا میشه.

بستگی داره به تعریفتون از "چطور" ! خب یه سری چیزا جزئیات هستن ، اما خیلی چیز ها هم هستن که اتفاقا" حکومت و دولت باید مدیریت کنه و تأیین کنه ، اصلا" مبنای قانون همینه .
چطور در این بحث یعنی هر شخصی آزاده که در رشته ی تحصیلی مورد علاقه ش تحصیل کنه و در شغل مورد علاقه ش مشغول به کار بشه. حق داره تصمیم بگیره خانواده تشکیل بده یا تشکیل نده. حق داره نوع روابطش با خانواده ش رو تعیین کنه. حق داره هدف هایی که با استعداد خودش هماهنگ میدونه انتخاب کنه و براشون تلاش کنه. واضحه که این قاعده شامل آدم کشی و از این دست نمیشه.

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Bahar_R :
من فکر می کنم قضیه خیلی ساده تر از این حرف هاست. ببینید در یک محیط کاری یه سری رفتار هایی که عموما همه جا تقریبا ثابته متعارف به حساب میاد و یه سری چیزا نا متعارف.
یه سری زن و مرد که دارن توی اون اداره کار می کنن موظف هستن توی اونجا یه چارچوب هایی رو رعایت کنن وگرنه فاقد صلاحیت برای شغلشون به حساب میان و اخراج یا توبیخ میشن. اصن اینکه مسئولیت رفتارشون رو میپذیرن یا نمیپذیرن مطرح نیست. وقتی طرف رفتار نامناسب انجام داد اخراجش می کنن میخواد بپذیره میخواد نپذیره.
الان مطابقت مثالتون با موضوع رو من دقیق متوجه نمیشم. دقیقا توی مثالتون چی تمثیل از کدوم قسمت مورد بحث ماست؟

شما قبلا" گفتین یه عده آدم بالغ هستن که خودشون میدونن باید ضوابط رو رعایت کنند. و اغلب این کار رو میکنن. من توی مثال گفتم اینطور نیست ، به راحتی ممکنه وضعیتی پیش بیاد که درصد زیادی از آدما قانون شکنی کنن. حد و مرز رو تو روابط با جنس مخالف رعایت نکنن مثلا". مثلا" یه جوری بشه هر سال (اصلا" هر چند سال) یه فضاحتی توی یه اداره اتفاق بیفته. خب این خوب نیست اصلا".

حالا میگین که خب اونا رو میشه مجازات کرد. خب مجازات وقتی معنی میده که یه نفر یا دو نفر یه اشتباهی رو انجام بدن. نه این که مثلا" ببینی نصف ملت دارن اشتباه میکنن. همه رو که نمیشه مجازات کرد. ولی میشه پیشگیری کرد از انجام اشتباهات آدما. تفکیک کردن یه راه نامناسب واسه پیشگیری از این اشتباهاته. کسایی که از تفکیک کردن حمایت میکنن حرفشون همینه ، میگن به مرور یه سری روابط که قبلا" نامتعارف بودن میتونن به روابط متعارف تبدیل بشن.

این تیکه ی حرفتون رو دوباره نقل قول کردم : منظورتون اینه که مثلا" اگه یه خانم متاهلی و یک آقایی که هر دو کارمند یه اداره هستن ، بیرون از محل کار وارد روابط خارج از محیط خانواده بشن مسئله شون شخصیه و به هیچ بنی بشری هم مربوط نیست ؟؟
اداره متعهد هست که تو محیطش امنیت اخلاقی ایجاد کنه ، پس در برابر نا امنی های اخلاقی (مثل بالا) مسئوله قطعا" ، حالا میخواد نتایجش بیرون از محیط کار باشه یا داخل محیط کار.

عدم توجه به خانواده و آسیب هاش چیزی نیست که به رئیس اون شرکت یا قانون گذار مربوط باشه این صرفا یه انتخاب اشتباه توسط همسر اون آدم بوده. کسی که براش خانواده در اولویته و با یه فردی ازدواج کرده که کارش در اولویت بوده در انتخاب و شناختش اشتباه کرده و مسئولیت اشتباهش با خودشه. اگر ناراحت میشه یا اذیت میشه بخاطر اشتباه خودش بوده. مجبور هم نیست که در رنج زندگی کنه. میتونه جدا بشه از اون فرد.
اینکه همه اولش وانمود می کنن اولویت با خانوادست خب دروغگوییه. کسی که می خواد ازدواج کنه یا باید طرف رو خوب بشناسه و بفهمه که دروغگو عه یا نهایتا بعد ازدواج میفهمه و مجبور نیست با کسی که براش مطوب نیست زندگی کنه و جدا میشه.

اولا" که طلاق مسئله ی اونقدر ساده ای نیست که شما به راحتی میگید میتونه از همسرش جدا یشه. بهتره تمام جوانب یه جدایی رو در نظر بگیرید. افسردگی دو طرف ، مشکلات فرزندان و ...

دوما" کسی موقع خواستگاری دستگاه دروغ سنج با خودش نمیبره که بخواد بفهمه طرفش دروغ میگه یا نه .

سوما" برام جالبه انگار از نظر شما تنها کسی که مقصر نیست اون خانمی هست که مثلا" به همسرش دروغ گفته قبل ازدواج و بعدش چسبیده به کارش. نمیدونم نظر شما چیه ، اما از نظر من این فرد یه دروغگو و مجرمه به تمام معناست . چون تاثیر اشتباهش خیلی بزرگتر از اونی هست که احتمالا" شما فکر میکنید :)

چطور در این بحث یعنی هر شخصی آزاده که در رشته ی تحصیلی مورد علاقه ش تحصیل کنه و در شغل مورد علاقه ش مشغول به کار بشه. حق داره تصمیم بگیره خانواده تشکیل بده یا تشکیل نده. حق داره نوع روابطش با خانواده ش رو تعیین کنه. حق داره هدف هایی که با استعداد خودش هماهنگ میدونه انتخاب کنه و براشون تلاش کنه. واضحه که این قاعده شامل آدم کشی و از این دست نمیشه.

خب بیشتر این چیزایی که گفتین فکر نمیکنم ربطی به جریان بحثمون داشته باشن.
آدم کشی و سرقت تنها چیزایی نیستن که توسط حکومت ها باید بهشون رسیدگی بشه. گفتم که امنیت اخلاقی باید داشته باشن مردم ، و اگه حکومتی تشخیص میده یه قانون یا ضابطه ی جدید میتونه به افزایش امنیت خانواده ها و پایداریشون کمک کنه اون رو تصویب میکنه :)

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

شما قبلا" گفتین یه عده آدم بالغ هستن که خودشون میدونن باید ضوابط رو رعایت کنند. و اغلب این کار رو میکنن. من توی مثال گفتم اینطور نیست ، به راحتی ممکنه وضعیتی پیش بیاد که درصد زیادی از آدما قانون شکنی کنن. حد و مرز رو تو روابط با جنس مخالف رعایت نکنن مثلا". مثلا" یه جوری بشه هر سال (اصلا" هر چند سال) یه فضاحتی توی یه اداره اتفاق بیفته. خب این خوب نیست اصلا".

حالا میگین که خب اونا رو میشه مجازات کرد. خب مجازات وقتی معنی میده که یه نفر یا دو نفر یه اشتباهی رو انجام بدن. نه این که مثلا" ببینی نصف ملت دارن اشتباه میکنن. همه رو که نمیشه مجازات کرد. ولی میشه پیشگیری کرد از انجام اشتباهات آدما. تفکیک کردن یه راه نامناسب واسه پیشگیری از این اشتباهاته. کسایی که از تفکیک کردن حمایت میکنن حرفشون همینه ، میگن به مرور یه سری روابط که قبلا" نامتعارف بودن میتونن به روابط متعارف تبدیل بشن.
دو تا حرف من به شکل منسجم و خلاصه شده این بود که توی یک اداره ما با یه سری آدم هایی طرفیم که اولا قاعدتا بالغ و عاقل هستن و یه حدی از درک روابط اجتماعی رو به وسیله ی تجربیاتشون بدست آوردن. ثانیا مسئول رفتار خودشون هستن. (بچه نیستن که بگیم اشتباه کرد بیخیال)
اگر زمانی کارمند استخدام شده نشون داد که درک کافی از روابط اجتماعی نداره و چارچوب های اداره رو شکست اخراج میشه.
ببینیدمعنی حد و مرز رعایت کردن رو باز هم یادآوری می کنم، توی اداره رفتار ها باید یه چارچوب رسمی و مشخص داشته باشه. بیرون اداره آدم ها هر نوع رابطه ای که با هم دارن به خودشون مربوطه نه به اداره یا قوانین اداره. حتی اگر توی یه اداره دو نفر زن و شوهر هم باشن باید با هم رسمی برخورد کنن و این چارچوب رفتاری اون موقعیته.
بعدم من نمی فهمم این اشتباهی که شما میگید منظورتون چیه. من توی محل اداری و شرکت بودم و تقریبا کار کردم و دیدم که محیط چجوری بوده و کارمند های زن و مرد خیلی عادی با هم برخورد می کنن.
روابط متعارف و نامتعارف با منطق تعیین میشه و اگر واقعا استدلال پشتش باشه اونوقت کسی نمیترسه که کم کم عوض بشه چون داره حرفی میزنه که به وسیله ی دلایل محکم پشتیبانی میشه. اگر از تغییر کردنش و بی دفاع بودنش میترسن لابد میدونن دلیل محکمی برای چارچوب هاشون ندارن.

این تیکه ی حرفتون رو دوباره نقل قول کردم : منظورتون اینه که مثلا" اگه یه خانم متاهلی و یک آقایی که هر دو کارمند یه اداره هستن ، بیرون از محل کار وارد روابط خارج از محیط خانواده بشن مسئله شون شخصیه و به هیچ بنی بشری هم مربوط نیست ؟؟
اداره متعهد هست که تو محیطش امنیت اخلاقی ایجاد کنه ، پس در برابر نا امنی های اخلاقی (مثل بالا) مسئوله قطعا" ، حالا میخواد نتایجش بیرون از محیط کار باشه یا داخل محیط کار.
اونوقت به اون میگن خیانت و در کشور های متمدن زن و شوهر بهشون فرصت داده میشه تا برن پیش مشاور و عللش رو ریشه یابی کنن اگر حل نشه نهایتا همسر اون خانم اجازه داره به این دلیل طلاق بگیره. به بنی بشر دیگه ای مربوط نیست.
اداره متعهد هست که توی محیطش یه سری ضوابط رعایت بشه. ببینید این آدم هایی که دارید ازشون صحبت می کنید بچه مدرسه ای نیستن و اداره هم ناظم یا سرپرستشون نیست. بیرون محیط کار اگر یه نفر خیانت می کنه اون موضوع به اداره چه مربوطه؟ همچین اتفاقی به دلایل عاطفی و مسائلی که بین دو نفر هست اتفاق می افته و اونا باید بین خودشون حلش کنن.

اولا" که طلاق مسئله ی اونقدر ساده ای نیست که شما به راحتی میگید میتونه از همسرش جدا یشه. بهتره تمام جوانب یه جدایی رو در نظر بگیرید. افسردگی دو طرف ، مشکلات فرزندان و ...

دوما" کسی موقع خواستگاری دستگاه دروغ سنج با خودش نمیبره که بخواد بفهمه طرفش دروغ میگه یا نه .

سوما" برام جالبه انگار از نظر شما تنها کسی که مقصر نیست اون خانمی هست که مثلا" به همسرش دروغ گفته قبل ازدواج و بعدش چسبیده به کارش. نمیدونم نظر شما چیه ، اما از نظر من این فرد یه دروغگو و مجرمه به تمام معناست . چون تاثیر اشتباهش خیلی بزرگتر از اونی هست که احتمالا" شما فکر میکنید
اولا ببینید ازدواجی که به شکست منتهی میشه حاصل اشتباهات دو طرف بوده. یا در انتخابشون یا رفتار هاشون با همدیگه. عواقبش هم نتیجه ی اشتباهشون هست.
دوما کسی مجبور نیست با یه جلسه دیدن طرف بره باهاش ازدواج کنه. میتونه نامزد بشه باهاش. میتونه باهاش مدتی زندگی و رفت و آمد کنه. هر کاری فکر می کنه لازمه برای شناختن درست طرف مقابل انجام بده. اما اگر روش هاش اشتباه بود و منجر به انتخاب اشتباهی شد مسئولیت اشتباهش با خودشه. بله خیلی ها هم فریب میخورن ولی تقصیرش به گردن شخص سومی نیست.
سوما یادم نمیاد چنین چیزی گفته باشم. توی پست قبلی هم گفتم این فرد یک دروغگو هست و اخلاقا کارش کاملا مذمومه. ولی راه جلوگیری اینه که افراد درست بشناسن کسی که باهاش ازدواج می کنن. اما با مسائل حقوقی نمیشه احساساتی برخورد کرد. بله اینکار واقعا کار بدیه ولی مجازات حقوقی صحبت یک قانونیه که در همه ی موارد باید صحیح عمل کنه و مهم تر از هر چیز قابل سوءاستفاده و تبانی برای مجازات یک بیگناه نباشه.

خب بیشتر این چیزایی که گفتین فکر نمیکنم ربطی به جریان بحثمون داشته باشن.
آدم کشی و سرقت تنها چیزایی نیستن که توسط حکومت ها باید بهشون رسیدگی بشه. گفتم که امنیت اخلاقی باید داشته باشن مردم ، و اگه حکومتی تشخیص میده یه قانون یا ضابطه ی جدید میتونه به افزایش امنیت خانواده ها و پایداریشون کمک کنه اون رو تصویب میکنه
ربطش به چیزی بود که شما پرسیدین: "بستگی داره به تعریفتون از "چطور" ! خب یه سری چیزا جزئیات هستن ، اما خیلی چیز ها هم هستن که اتفاقا" حکومت و دولت باید مدیریت کنه و تأیین کنه ، اصلا" مبنای قانون همینه ."
منم گفتم که آزاد بودن راجع به اینکه افراد چطور زندگی کنن شامل اون موارد میشه و دولت اجازه نداره در اون موارد به کسی بگه چطور زندگی کنه. بنابراین حق نداره قانونی بذاره که حق انتخاب روش زندگی در این موارد رو از افراد بگیره.
امنیت اخلاقی رو چی تعریف می کنید؟

Hashie

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نظرم تو هر مقطع جداگانه باید عمل بشه. یعنی توی ابتدایی و مهد کودک تفکیک جنسیتی معنایی نداره و نیازی به این کار نیست اصلاً. اما توی مقطع راهنمایی و دبیرستان بهتره تفکیک جنسیتی باشه٬ چون به جز حواس پرتی برای هر دو طرف و افت تحصیلی نتیجه ی دیگه ای نداره٬ راهنمایی و دبیرستان هنوز وقت شناخت روحیات جنس مخالف نیست. توی دانشگاه و بازار کار هم تفکیک جنسیتی یه چیز مضحک و خنده داریه٬ اصلاً فایده نداره به نظرم٬ این تفکیک باعث نمیشه که مردم سر به راه بشن٬ فقط باعث میشه یه تصویر نادرست از جنس مخالف توی ذهن آدم هک بشه که بعداً وقت ازدواج و زندگی مشترک نتایج مضرش معلوم میشه.
تبعیض جنسیتی ؟ نه! وقتی میتونستیم بگیم تبعیضه که خانوما رفتگری هم میکردن٬ کارگرساختمون هم میشدن و در کنار اینا مشاغل دفتری هم داشتن. بعضی خانوما توی ایران برابری واقعی نمیخوان٬ برابری رو توی این میبینن که خانوما هم بتونن رییس بشن ٬ مدیر بشن و کارای دفتری مهم داشته باشن٬ اما کارایی با حقوق کم و زحمت زیاد اسمش برابری نمیشه ! این قابل قبول نیست. البته٬ من موافق حذف خانم ها از مشاغل دفتری نیستم و چنین کاری هم اصولاً عملی نیست٬ اما تبعیض جنسیتی هم نمیدونم این کار رو.

Darya-F

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانـــــــگان
شهر
تــــــــهران
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات چینی

تفکیک جنسیتی ؟! مخالفم :|..به چندین دلیل..این موضوع نه تنها سبب پیشرفت بلکه سبب شده افراد یه ترس نسبت به جنس مخالف در وجودشون باشه..من منظورم همه نیست.کلی عرض می کنم..الان تفکیک جنسیتی هست..مثلا" میتونند جلوی دختره رو بگیرند نره دنبال دوست.پسر؟یا میتونن جلوی پسره رو بگیرند که نره دنبال دخترا؟!..روز به روز داره بدتر میشه!..این باید پوشش یه کشور باشه؟! اینکه روز به روز دارند پوشش ها بدتر میشه چون میخوان به چشم بیان..غیر از اینه؟!..چرا مردم ما نمی تونند مثل خیلی از کشور های موفق دنیا با هم باشند؟چرا کار یا درس یا هر چی رو با جنسیت قاطی می کنند؟...اگر منظور به ناهنجاری هایی هست که ممکنه به وجود بیاد,یعنی الان نیست؟..همه می دونیم تو هر کشوری از این جور آدمها و مریض های اجتماعی داریم...به نظرم اگر از دوران کودکی این تبعیض نباشه بهتره...چون خیلی ها دانشگاه شده الان براشون محل ازدواج یابی!..نه جای درس!...

nasrin.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قوچان
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی( گرایش جداسازی)

اصلا کار خوبی نیست.!
بنظر من همین الان تو جامعه ی ایران که از دانشگاه تقریبا تفکیک جنسیتی برداشته میشه خیلی از دانشجوهای دختر و البته عده ی کمی از دانشجوی های پسر با یه سری مشکلاتی برخورد می کنن که فک می کنم همه میدونن چه مشکلاتی.!
و البته تو دوره ی دبیرستانم که تفکیک جنسیتی هس مشکل بزرگیه مثلا تو شهر کوچیکی مثه شهری که من توش زندگی می کنم با وجود یه همایشی که مختلط هس ملت یعنی همسن و سالای من سرازیر میشن برای شرکت تو این همایش و این یه جور ضعف شخصیت افراد رو نشون میده که البته تا یه جایی این افراد مقصرن اما افراد دیگه ای علی الخصوص اونایی که تفکیک جنسیتی رو مطرح کردن مقصرن
چرا باید این کارو بکنن تا افراد واسشون یه جورایی عقده بشه؟!
که بعضیام از هول حلیم ( یا هلیم) می پرن تو دیگ و مخصوصا برای دخترا عواقب زیانبارتری داره تا برای پسرا
از هیچ نظر طرح خوبی نیست البته به نظر من و نظر بقیه کاربرا برای من محترمه .

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به نقل از The Last Horseman :
تبعیض جنسیتی ؟ نه! وقتی میتونستیم بگیم تبعیضه که خانوما رفتگری هم میکردن٬ کارگرساختمون هم میشدن و در کنار اینا مشاغل دفتری هم داشتن. بعضی خانوما توی ایران برابری واقعی نمیخوان٬ برابری رو توی این میبینن که خانوما هم بتونن رییس بشن ٬ مدیر بشن و کارای دفتری مهم داشته باشن٬ اما کارایی با حقوق کم و زحمت زیاد اسمش برابری نمیشه ! این قابل قبول نیست. البته٬ من موافق حذف خانم ها از مشاغل دفتری نیستم و چنین کاری هم اصولاً عملی نیست٬ اما تبعیض جنسیتی هم نمیدونم این کار رو.

رفتگری یا کارگری؟ :د

یک زن رفتگر بالفطره خونشون به حساب میاد! :/ در اصل زن خانه دار به جای این که در رستوران غذا درست کنه یا خدمتکار یک خونه بشه تمامی این کار ها رو انحام میده در حقیقت!

مادرتون رو نگاه بکنید و کار هایی که روزانه برای شما و پدرتون انجام میده رو در نظر بگیرید همون کارها در بیرون از خونه نوعی کارگری به حساب میاد

از این گذشته آیا خانوم هایی که سبزی پاک میکنن یا در تولیدی های لباس کار میکنن و مستخدم ها و... رو تا به حال ندیدید یا نمیشناسید؟
در شهر بسیار زیاد هستند بانوانی که با گرفتن سود خیلی کمی مقدار زیادی وقت میذارن ، حالا با در نظر گرفتن شرایط یک خانوم نمیره رفتگر بشه اما خوب شغل های کارگری رو زن ها هم انجام میدند یا در شرکت های گونی بافی و صنعتی خیلی از کارهای سخت و طاقت فرسا فعالیت میکنند

به سایت های خبری زیر مراجعه کنید برای اطلاعات بیشتر :

ایلنا-کارگران زن؛ ارزان‌ترین نیروی کار کشور

شفقنا-زنان کارگر ایرانی گاهی با یک سوم حقوق، کار می کنند

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395

به نقل از Radikal :
رفتگری یا کارگری؟ :د

یک زن رفتگر بالفطره خونشون به حساب میاد! :/ در اصل زن خانه دار به جای این که در رستوران غذا درست کنه یا خدمتکار یک خونه بشه تمامی این کار ها رو انحام میده در حقیقت!

مادرتون رو نگاه بکنید و کار هایی که روزانه برای شما و پدرتون انجام میده رو در نظر بگیرید همون کارها در بیرون از خونه نوعی کارگری به حساب میاد

از این گذشته آیا خانوم هایی که سبزی پاک میکنن یا در تولیدی های لباس کار میکنن و مستخدم ها و... رو تا به حال ندیدید یا نمیشناسید؟
در شهر بسیار زیاد هستند بانوانی که با گرفتن سود خیلی کمی مقدار زیادی وقت میذارن ، حالا با در نظر گرفتن شرایط یک خانوم نمیره رفتگر بشه اما خوب شغل های کارگری رو زن ها هم انجام میدند یا در شرکت های گونی بافی و صنعتی خیلی از کارهای سخت و طاقت فرسا فعالیت میکنند

به سایت های خبری زیر مراجعه کنید برای اطلاعات بیشتر :

ایلنا-کارگران زن؛ ارزان‌ترین نیروی کار کشور

شفقنا-زنان کارگر ایرانی گاهی با یک سوم حقوق، کار می کنند
شما به اين تاپيك توجه كنين
http://www.sampadia.com/forum/index.php/topic,92473.175.html
صحبت هاي مازيمون در مورد اين كه زنا چون ديگه كار منزل خواصي نيست پس نبايد مهريه بگيرن و اتفاقا خودتون هم لايكشون كرديد :-??
بعدشم كجا زنا مجبورن دو سال از عمرشون رو برن سربازي؟ سربازي :))
ببينيد مثال سربازي به خوبي نشون ميده قوانين با توجه به توان هر طيفي مشخص شدن(البته بعضي وقتا هم اينطور نيست :D) من نمي گم تبعيض يا اينكه مثلا به اين بهانه حق زنا رو خورد من ميگم اين كه ما چشممون رو ببنديم و با تعصب بگيم تساوي تساوي كار مناسبي نيست ،،،،،،پسرا اسمشون بد در رفته وگرنه چه گناهي دارن دو سال از عمرشون رو برن سربازي و تازشم هيچ اعتراضي نمي كنن.. من مطءنم اگه يه روز چنين چيزي در مورد زنا تصويب بشه گوش همه از نداي رعايت نشدن حقوق زنا كر ميشه كه چرا زنا با اين شرايط فيزيكي بايد برن سربازي و اون موقع كسي ديگه تساوي رو به ياد نداره

shaylin

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
khorasan

به نقل از hossein9021 :
صحبت هاي مازيمون در مورد اين كه زنا چون ديگه كار منزل خواصي نيست پس نبايد مهريه بگيرن و اتفاقا خودتون هم لايكشون كرديد :-??
ببينيد مثال سربازي به خوبي نشون ميده قوانين با توجه به توان هر طيفي مشخص شدن(البته بعضي وقتا هم اينطور نيست :D) من نمي گم تبعيض يا اينكه مثلا به اين بهانه حق زنا رو خورد من ميگم اين كه ما چشممون رو ببنديم و با تعصب بگيم تساوي تساوي كار مناسبي نيست ،،،،،،پسرا اسمشون بد در رفته وگرنه چه گناهي دارن دو سال از عمرشون رو برن سربازي و تازشم هيچ اعتراضي نمي كنن.. من مطءنم اگه يه روز چنين چيزي در مورد زنا تصويب بشه گوش همه از نداي رعايت نشدن حقوق زنا كر ميشه كه چرا زنا با اين شرايط فيزيكي بايد برن سربازي و اون موقع كسي ديگه تساوي رو به ياد نداره
شما پسرا همه غمتون سربازیه
برادرمن شما ک انقد از سربازی مینالی از ازادی هایی ک دارین هم بگو
از اعصاب راحتی ک از دست بعضی از حرفا ک تو این تاپیک هم زیاد هس بگو خودت ببین چقد ب دخترا توهین شد تو این تاپیک ...کاری ندارم ک حالا اون اقا بعدن عذرخواهی کرد ولی خب مطمءنم کسایی دگ هم هستن ک همچین عقایدی دارن....از قانونی و حتا شرعی بگو ک همش ب نفعه مرداس
راستی از امنیتی هم ک دارین بگو :|
از تبعیض تو جامعه بگو (تورو خدا نگین تبعیض نیس واقن هس تو همه دنیا میدونیم همه)
در ضمن من ب شخصه با سربازی مشکل ندارم تصویب بشه با سر میرم
اصن خوب میشه ی نظر سنجی گذاشته بشه ببینین دخترا موافقن یا نه
سربازی 2ساله ولی ما دخترا یه عمر ....

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

میشه توی قسمت تنظیمات پ.خ
یه موردم بر اساس تفکیک جنسیت داشته باشیم؟
مثلا من که دخترم خودم تنظیماتمو جوری کنم که فقط دخترا بتونن بهم پ.خ بدن!

سپاس!
مدل جدیدشه. :))

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Bahar_R :
دو تا حرف من به شکل منسجم و خلاصه شده این بود که توی یک اداره ما با یه سری آدم هایی طرفیم که اولا قاعدتا بالغ و عاقل هستن و یه حدی از درک روابط اجتماعی رو به وسیله ی تجربیاتشون بدست آوردن. ثانیا مسئول رفتار خودشون هستن. (بچه نیستن که بگیم اشتباه کرد بیخیال)
اگر زمانی کارمند استخدام شده نشون داد که درک کافی از روابط اجتماعی نداره و چارچوب های اداره رو شکست اخراج میشه.
ببینیدمعنی حد و مرز رعایت کردن رو باز هم یادآوری می کنم، توی اداره رفتار ها باید یه چارچوب رسمی و مشخص داشته باشه. بیرون اداره آدم ها هر نوع رابطه ای که با هم دارن به خودشون مربوطه نه به اداره یا قوانین اداره. حتی اگر توی یه اداره دو نفر زن و شوهر هم باشن باید با هم رسمی برخورد کنن و این چارچوب رفتاری اون موقعیته.
بعدم من نمی فهمم این اشتباهی که شما میگید منظورتون چیه. من توی محل اداری و شرکت بودم و تقریبا کار کردم و دیدم که محیط چجوری بوده و کارمند های زن و مرد خیلی عادی با هم برخورد می کنن.
روابط متعارف و نامتعارف با منطق تعیین میشه و اگر واقعا استدلال پشتش باشه اونوقت کسی نمیترسه که کم کم عوض بشه چون داره حرفی میزنه که به وسیله ی دلایل محکم پشتیبانی میشه. اگر از تغییر کردنش و بی دفاع بودنش میترسن لابد میدونن دلیل محکمی برای چارچوب هاشون ندارن.

خب اونایی که این قانون رو میذارن میتونن در جواب شما بگن که اصلا" چه لزومی داره ما بیاییم افراد رو تو موقعیتی قرار بدیم که بالقوه توانایی شکستن هنجار ها رو داشته باشن ؟ خب از همون اولش تفکیک میکنیم که دیگه اصلا" لازم نباشه کسی اخراج بشه ، امنیت محیط کار هم بیشتر میشه. بعدشم میتونن استدلال کنن که اهمیت پایدار و نا متلاتم نگه داشتن محیط کار خیلی بیشتر از اینه که یه عده به خاطر تفکیک کردن فکر کنن داره به شعورشون توهین میشه ، چون بعد از مدت زمانی تفکیک کردن یه چیز عادی میشه ، کسی هم احساس توهین به شعورش رو نمیکنه.

من محیط های اداری کاملا" متعادل و قاعده مند رو دیدم ، ولی محیط های اداری بی قاعده ای رو هم دیدم.

تجربه نشون داده اصولا" نیازی نیست رفتار ها و کار ها با استدلال خوب تشخیص داده بشن تا فراگیر بشن ، اصولا" رسومات اشتباه که مثلا" توی یه دوره ای بوجود میان همین ویژگیو دارن. بنابر این هیچ تضمینی نیست که اگه هنجار های محیط اداری عوض شد ، وقتی از یه کارمند بپرسیم چرا اینطوری رفتار میکنی جواب مستدلی داشته باشه. همونطور خیلی از افراد هستن که قسمت زیادی از کارهاشون چندان پشتوانه ی فکری خاصی نداره. ممکنه مثلا" خوششون بیاد یه کاری رو انجام بدن ، بدون نیاز به دلیل منطقی. البته تا وقتی همه گیر نشه این رفتار ها ، باهاشون مقابله میشه از طرف دیگران ، ولی وقتی همه گیر بشه دیگه مقاومتی در برابرشون نخواهد بود.

اونوقت به اون میگن خیانت و در کشور های متمدن زن و شوهر بهشون فرصت داده میشه تا برن پیش مشاور و عللش رو ریشه یابی کنن اگر حل نشه نهایتا همسر اون خانم اجازه داره به این دلیل طلاق بگیره. به بنی بشر دیگه ای مربوط نیست.
اداره متعهد هست که توی محیطش یه سری ضوابط رعایت بشه. ببینید این آدم هایی که دارید ازشون صحبت می کنید بچه مدرسه ای نیستن و اداره هم ناظم یا سرپرستشون نیست. بیرون محیط کار اگر یه نفر خیانت می کنه اون موضوع به اداره چه مربوطه؟ همچین اتفاقی به دلایل عاطفی و مسائلی که بین دو نفر هست اتفاق می افته و اونا باید بین خودشون حلش کنن.

خب اداره میتونه ضوابطی رو وضع بکنه از خیانت احتمالی مثلا" پیشگیری کنه. و لزومی نداره این پیشگیری به صورتی که شما اسمشو دخالت میذارید انجام یشه که مثلا" برن با چوب و چماق بزنن تو سر ملت. میتونه کاملا" غیر مستقیم باشه. خب حالا یه نفر که مثلا" مسئول یه اداره ست با خودش میگه من میتونم تفکیک رو اعمال کنم و از چیزایی مثل خیانت و اینا تا حد امکان جلوگیری کنم (به شرط این که تفکیک کردن ضرر به منافع اداره یا سازمان مربوطه نزنه) و یا این که کاری نداشتم باشم چه اتفاقی میفته ، فقط وقتی دیدم کسی خطا کرد اخراجش کنم ! خب اصلا" کسی که میتونه این جلوگیری رو انجام بده ولی انجام نده (حالا با تفکیک کردن یا هر راه دیگه ای) در وجدان انسانی کور شده یقینا" !
خیلی حرفام واضحه نمیدونم کدوم قسمتش رو نمیتونید بپذیرید.

اولا ببینید ازدواجی که به شکست منتهی میشه حاصل اشتباهات دو طرف بوده. یا در انتخابشون یا رفتار هاشون با همدیگه. عواقبش هم نتیجه ی اشتباهشون هست.
دوما کسی مجبور نیست با یه جلسه دیدن طرف بره باهاش ازدواج کنه. میتونه نامزد بشه باهاش. میتونه باهاش مدتی زندگی و رفت و آمد کنه. هر کاری فکر می کنه لازمه برای شناختن درست طرف مقابل انجام بده. اما اگر روش هاش اشتباه بود و منجر به انتخاب اشتباهی شد مسئولیت اشتباهش با خودشه. بله خیلی ها هم فریب میخورن ولی تقصیرش به گردن شخص سومی نیست.
سوما یادم نمیاد چنین چیزی گفته باشم. توی پست قبلی هم گفتم این فرد یک دروغگو هست و اخلاقا کارش کاملا مذمومه. ولی راه جلوگیری اینه که افراد درست بشناسن کسی که باهاش ازدواج می کنن. اما با مسائل حقوقی نمیشه احساساتی برخورد کرد. بله اینکار واقعا کار بدیه ولی مجازات حقوقی صحبت یک قانونیه که در همه ی موارد باید صحیح عمل کنه و مهم تر از هر چیز قابل سوءاستفاده و تبانی برای مجازات یک بیگناه نباشه.

مسئله اینه که روی پیشونی افراد ننوشته که قراره در آینده چیکار بکنن . اگه همه چیز رو میشد با قطعیت و یقین و با این دقتی که شما میگید فهمید ، اون وقت کلا" علم دچار تحول میشد. خیلی واضحه که من هر چقدرم سعی کنم یک فرد رو بشناسم نمیتونم از مقدار محدودی شناخت بیشتری ازش پیدا کنم ، مگر این که همونطور که گفتید باهاش زندگی کنم ! خب زندگی کردن ینی چی ؟ ینی همون ازدواج دیگه ، چون تو یکی دو سال نامزدی که نمیشه همه چیو فهمید از طرف مقابل. نهایتا" من اون زنی رو که دروغ گفته ، و یا به هر حال موقع ازدواج اولویت کار نبوده بعدن کار شده رو مقصر اصلی میدونم(طبیعتا" در مورد مردی که این کار رو انجام بده هم همینه ، تاکیدی رو زن بودنش ندارم!) ، و همسرش خیلی خیلی کمتر قصور کرده (تازه اگر واقعا" مرتکب اشتباهی شده باشه).

منم گفتم که آزاد بودن راجع به اینکه افراد چطور زندگی کنن شامل اون موارد میشه و دولت اجازه نداره در اون موارد به کسی بگه چطور زندگی کنه. بنابراین حق نداره قانونی بذاره که حق انتخاب روش زندگی در این موارد رو از افراد بگیره.
امنیت اخلاقی رو چی تعریف می کنید؟

ولی خب فکر نمیکنم تفکیک کردن جزو اون موارد قرار بگیره :)

امنیت اخلاقی یعنی ایجاد محیط و بستر مناسب برای برقرار و رعایت اخلاقیات (تعریف شده) در جامعه.

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به نقل از hossein9021 :

لایک کردم چون خواهان تساوی حقوق هستم ، نمیخوام حقوق زن ها بیشتر باشه که

بله درسته وقتی که زنی میخواد دیه و ارث ش با مرد برابر باشه

وقتی میخواد بدون مشکل پا بذاره به عرصه سیاست و اجتماع و قاضی و رییس جمهور و ... بشه

وقتی میخواد با اجازه خودش از کشور خارج شه

وقتی میخواد دانشگاهش سهمیه جنسیتی رو بر داره

وقتی میخواد آزاد باشه و با هر کس که دوست داشت ازدواج کنه و مستقل زندگی کنه

وقتی میخواد حق طلاق بهش بدن و...

باید بدونه دیگه نمیتونه مهریه ای بگیره که فلسفش روی استقلال نداشتن زن بوده و هست!!!

بله باید قبول کنه که وقتی رفته پشت یک صندلی در دانشگاه نشسته و جای یک انسان دیگه رو گرفته و شاید اون فرد رو از حق داشتن شغل محروم کرده نباید بره مثل یک زن بیسواد تو خونه ش بشینه و صرفاً ظرف بشوره و خرجی بگیره!!!
زندگی به سبک مادر بزرگ هامون که نیازی به مدرک دانشگاهی نداره!

وقتی من میگم
زن = مرد

زن و مرد عزیز باید بدونن که دیگه از مهریه خبری نیست و دیگه مرد نمیتونه زن رو محدود کنه چون اگر قراره تساوی باشه دیگه این چیز ها معنی نداره

× البته آمار افرادی که بعد از طلاق مهریه میگیرن خیلی کمه و صرفاً این یک رسمه که مهریه میذارن و به جاش 1000 تا حق دیگه رو میگیرن

:)

خب این رو در نظر بگیرید چه تعداد از مرد ها به دلیل وارد شدن به سپاه و... مشغله ایجاد میشه براشون

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهر خشن
سال فارغ التحصیلی
98
مدال المپیاد
زیستی ناکام
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از به یاد نصیر :
این کار خیلی خوبی هست و خارج کردن زنان از فعالیت های جامعه جدا موجب پیشرفت میشه و درصد بیکاری هم کاهش پیدا می کنه...

حتی اگه تبعیض جنسیتی باشه هم هیچ اشکالی نداره در واقع صحیح هم می باشد.

:|
من نمیخوام به شما توهین کنم. ولی خب یکم تحقیق کنید، تو نت سرچ کنید یا حتی فکر کنید ببینید کشور هایی که پیشرفت کردن با جدا کردن زنا از جامعه پیشرفت کردن؟
بالاخره قراره تو آینده یه کاره ی مملکت بشین. شما این طوری فک کنین از بقیه ی مردم چه انتظاری داریم؟

shaylin

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
khorasan

به نقل از :::ســـــ ــــمآنــــ ـــه::: :
من نمیخوام به شما توهین کنم. ولی خب یکم تحقیق کنید، تو نت سرچ کنید یا حتی فکر کنید ببینید کشور هایی که پیشرفت کردن با جدا کردن زنا از جامعه پیشرفت کردن؟
بالاخره قراره تو آینده یه کاره ی مملکت بشین. شما این طوری فک کنین از بقیه ی مردم چه انتظاری داریم؟
شوخی بود باو

ولی در کل نظرم اینه ک خیلی از اتفاقایی ک تو جامعه میوفته ب خاطر محدودیت هاس
اگه یکم ازادی بیشتری بدن امکان معاشرت با جنس مخالفو بدن دیگه کسی ب خاطر کنجکاوی کار بدی سرنمیزنه ازش
اصولن انسانو از هر چی منع کنن کنجکاویش در رابطه با اون موضوع بیشتر میشه
البته ن خیلی ازاد بذارن یِ سری ازادی کنترل شده
نَ مِثِ الان کِ کمَ مونده تو خیابونَم
بین زنا و مردا دیوار بکشن :))

مِهرنوش

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
‌‌‌‌فرز
شهر
الف
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از پری ناز :
ببخشیید من ایه ایده ادم چون بضی از کاربرای اینجا واقعا شعورشون...لااله الا الله :|
نمیزارین ادم ساکت باشه :|

تفکیک جنسیت بعضی جاهاهم خوبه!

نام مرکز سمپاد
چهارراه لشگر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97

به نقل از BeLiEvE :
Radikal:یه چیزی تو این بخشنامه برای من مبهم موند.یه جاییش گفته"به منظور آرامش و آسایش"
شما برداشتتون از این چیه؟
آرامش و آسایش روانی. جنسیت زن و مرد به هم جاذبه داره از لحاظ روانی ..

خدا خیرشون بده کار پسندیده ایه...انشالله دانشگاه دوباره تفکیک شه مث قبل :-" ترم یک و دو خوب بود کلاسامون تفکیک بود :-<

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

به نقل از هالینکا(مهرنوش) :
ببخشیید من ایه ایده ادم چون بضی از کاربرای اینجا واقعا شعورشون...لااله الا الله :|
نمیزارین ادم ساکت باشه :|

تفکیک جنسیت بعضی جاهاهم خوبه!
خب عزیز من شما مجبور نیستی جوابشونو بدی.
در واقع اسم اینو نمیشه واقعاً "مزاحمت" گذاشت چون اشخاصی میان یه پیغام به شما میدن و شما هم جوابشونو نمیدی و اونا هم راه دیگه ای ندارن... نه شماره تلفنه که هی زنگ بزنن، نه اومده ن در خونه تون نه تو خیابون دنبالتون راه افتاده ن...
خب حرفت غیرمنطقی بود دیگه!
یه جوری میگی انگار همه ی پسرا تو ذاتشونه که مزاحم بشن، یا هر پسری که پیغام داد حتماً قصد خاصّی داره!
اگه دیدی قصد مزاحمت داره هم خب گزارش میدی بهش اخطار میدن یا بلاکش میکنی. همونطور که تو خیابون ایگنور میکنی اینجور افرادو البته اگه ازونایی نباشی که دعوا راه میندازن. "-:
اگرم فقط حوصله نداری جواب پیغامیو بدی که خب جواب نمیدی، اینم دختر و پسر نداره.

این کار که میگی مثل اینه که یه دیوار بکشیم دورمون بگیم هیچ پسری حق نداره با ما حرف بزنه چون ممکنه حرف ناجور بزنه! اگه نتونین تو یه فروم کوچیک با این مسئله روبرو بشین بعداً میخواین چیکار کنین؟؟ همه ی تاکسیا و خیابونا و دانشگاها و اداره ها رو که نمیشه تفکیک جنسیتی کرد.

اینقدر سوءظن نداشته باشین به همه چی و همه کس.
همین تفکیکای بیخوده که دخترا رو برای پسرا و پسرا رو برای دخترا تبدیل به لولوخورخوره کرده.

×مخاطبم مهرنوش خانوم نبود، این ایده و تفکر بود!

نام مرکز سمپاد
چهارراه لشگر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97

به نقل از Sοgand :
اين سياست هاي بالقوه "مسخره" صرفن در جهت وايسته كردن بيشتر زن ها و محدود كردنشون هست.
وقتي ك موجودي وابسته شد بايد از قوي ترش اطاعت كنه اينام همينو ميخوان.
فقط خيلي برام غير قابل دركه ك چه قدر ذهن هاي بيماري دارن اين ها ك اين همه مصيبت تو كشور رو رها كردن چسبيدن ب تار موي زن! :|

اولا فک نمیکنم هدف این باشه نمیدونم چرا انقد شولوغش میکنید!!!

اتفاقا کارگر بودن زن یا زیردست بودن زن هست که باعث وابسته شدنش میشه... بیشتر کارفرماها دوس دارن کارگرشون زن باشه.چون زنها کمتر اعتراض میکنن ،توقع کمتری دارند و به کمتر راضیند...

کاش یه مقدار بیماریهای روانی زنهای غرب رو میدیدین.

به نقل از پری ناز :
اگه دیدی قصد مزاحمت داره هم خب گزارش میدی بهش اخطار میدن یا بلاکش میکنی. همونطور که تو خیابون ایگنور میکنی اینجور افرادو البته اگه ازونایی نباشی که دعوا راه میندازن. "-:
اگرم فقط حوصله نداری جواب پیغامیو بدی که خب جواب نمیدی، اینم دختر و پسر نداره.

این کار که میگی مثل اینه که یه دیوار بکشیم دورمون بگیم هیچ پسری حق نداره با ما حرف بزنه چون ممکنه حرف ناجور بزنه! اگه نتونین تو یه فروم کوچیک با این مسئله روبرو بشین بعداً میخواین چیکار کنین؟؟ همه ی تاکسیا و خیابونا و دانشگاها و اداره ها رو که نمیشه تفکیک جنسیتی کرد.

اینقدر سوءظن نداشته باشین به همه چی و همه کس.
همین تفکیکای بیخوده که دخترا رو برای پسرا و پسرا رو برای دخترا تبدیل به لولوخورخوره کرده.

×مخاطبم مهرنوش خانوم نبود، این ایده و تفکر بود!
فک نکنم مشکل این باشه که شما بهش نگاه میکنید!!

++ ببخشید که پیامای قبلی رو نخوندم واقعا حوصله خوندن حرفا رو ندارم.

+++ مشکل اونجاس که درست نیس که بین دو جنس مخالفی که با هم نسبتی ندارن علاقه ایجاد شه... و معمولا بین دو همکار که نصف روزشون رو پیش هم هستند علاقه ایجاد میشه کاری هم به این نداره که هم جنس هستند یا از جنس مخالف...ولی اگه از جنس مخالف باشند مطمئنا مشکلاتی به وجود میاد.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهر خشن
سال فارغ التحصیلی
98
مدال المپیاد
زیستی ناکام
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از shaylin :
شوخی بود باو

ولی در کل نظرم اینه ک خیلی از اتفاقایی ک تو جامعه میوفته ب خاطر محدودیت هاس
اگه یکم ازادی بیشتری بدن امکان معاشرت با جنس مخالفو بدن دیگه کسی ب خاطر کنجکاوی کار بدی سرنمیزنه ازش

البته ن خیلی ازاد بذارن یِ سری ازادی کنترل شده
نَ مِثِ الان کِ کمَ مونده تو خیابونَم
بین زنا و مردا دیوار بکشن :))
قبول دارم که می گی:اگه یکم ازادی بیشتری بدن امکان معاشرت با جنس مخالفو بدن دیگه کسی ب خاطر کنجکاوی کار بدی سرنمیزنه ازش
الان پس باید راه حل بدیم ن این که بذاریم همینطوری پیش بره.
حالا من بچم. چیزی نفهمم شاید. شما ها راه حل بدین. اینطوری پیش بره در آینده مطمئنا توی جامعه مرد ها بیشتر از امروز همه کار خواهند بود.
به نقل از رعنا جون! :

اولا فک نمیکنم هدف این باشه نمیدونم چرا انقد شولوغش میکنید!!!

اتفاقا کارگر بودن زن یا زیردست بودن زن هست که باعث وابسته شدنش میشه... بیشتر کارفرماها دوس دارن کارگرشون زن باشه.چون زنها کمتر اعتراض میکنن ،توقع کمتری دارند و به کمتر راضیند...

کاش یه مقدار بیماریهای روانی زنهای غرب رو میدیدین.

فک نکنم مشکل این باشه که شما بهش نگاه میکنید!!

++ ببخشید که پیامای قبلی رو نخوندم واقعا حوصله خوندن حرفا رو ندارم.

+++ مشکل اونجاس که درست نیس که بین دو جنس مخالفی که با هم نسبتی ندارن علاقه ایجاد شه... و معمولا بین دو همکار که نصف روزشون رو پیش هم هستند علاقه ایجاد میشه کاری هم به این نداره که هم جنس هستند یا از جنس مخالف...ولی اگه از جنس مخالف باشند مطمئنا مشکلاتی به وجود میاد.

من میگم باید طوری بشه باید آموزشی داده بشه که این علاقه بوجود نیاد. بعضی دخترا طوری تربیت شدن که اگه یه پسر دو کلوم بیشتر باهاشون حرف بزنه همینایی که گفتین پیش بیاد.
باید اموزش طوری بشه که کمی با جنبه باشیم

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

خب اونایی که این قانون رو میذارن میتونن در جواب شما بگن که اصلا" چه لزومی داره ما بیاییم افراد رو تو موقعیتی قرار بدیم که بالقوه توانایی شکستن هنجار ها رو داشته باشن ؟ خب از همون اولش تفکیک میکنیم که دیگه اصلا" لازم نباشه کسی اخراج بشه ، امنیت محیط کار هم بیشتر میشه. بعدشم میتونن استدلال کنن که اهمیت پایدار و نا متلاتم نگه داشتن محیط کار خیلی بیشتر از اینه که یه عده به خاطر تفکیک کردن فکر کنن داره به شعورشون توهین میشه ، چون بعد از مدت زمانی تفکیک کردن یه چیز عادی میشه ، کسی هم احساس توهین به شعورش رو نمیکنه.
خب دیگه اونوقت به این وضعیت میگن "ما فرض می کنیم همه بی شعور هستن مگر خلافش ثابت بشه" و با فرض اینکه همه بیشعور (به لحاظ روابط اجتماعی) هستن ما تفکیک می کنیم که مشکلی پیش نیاد از اول. حالا شایدم یکی استثنا بود و بیشعور نبود ولی چرا اصلا فرصت بدیم که کسی ثابت کنه بیشعوره یا نه از اول اینطوری فرض می کنیم.
در مقایل این روش اینه که فرض می کنیم همه با شعور هستن مگر خلافش ثابت بشه. یعنی اگر کسی ثابت کرد شعور اجتماعی کافی نداره میندازیمش بیرون.
ببینید تفکیک کردن شاید عادی بشه ولی در هر زمانی که کسی راجع بهش فکر کنه این استدلال که "بی اختیار و بی شعور فرض شده" به نظرش میرسه و هر چقدر هم بگذره این از بین نمیره.
بعدم این امنیت که میگید رو من واقعا درک نمی کنم. نبودن امنیت یعنی کسی مورد سوءاستفاده یا آزار واقع بشه که این همیشه از نظر قانونی پیگیری میشه و اونقدر هم وضعیتش بحرانی و همه گیر نیست که همچین اقداماتی لازم باشه.
بعد با این استدلال چطوره مردم رو توی خونه هاشون حبس کنیم و سیستمی ایجاد کنیم که کلا کسی لازم نباشه و نتونه پاشو بیرون بذاره و اصن بالقوه توانایی انجام جرایم رو نداشته باشه. نتونه دزدی کنه، آدم بکشه و غیره. جامعه کاملا از جرایم پاک میشه هوم؟

من محیط های اداری کاملا" متعادل و قاعده مند رو دیدم ، ولی محیط های اداری بی قاعده ای رو هم دیدم.
پس شدنیه که یه محیط اداری مختلط مشکلی توش به وجود نیاد و همه چیز معمولی و متعادل باشه. بنابراین مشکل از کنار هم کار کردن زن و مرد نیست اگر مشکلی پیش میاد از بکار گیری روش های نامناسب برای برقراری تعادل و یا چارچوب های نامناسب هست، راهش هم اصلاح کردن روش هاست نه تفکیک.

تجربه نشون داده اصولا" نیازی نیست رفتار ها و کار ها با استدلال خوب تشخیص داده بشن تا فراگیر بشن ، اصولا" رسومات اشتباه که مثلا" توی یه دوره ای بوجود میان همین ویژگیو دارن. بنابر این هیچ تضمینی نیست که اگه هنجار های محیط اداری عوض شد ، وقتی از یه کارمند بپرسیم چرا اینطوری رفتار میکنی جواب مستدلی داشته باشه. همونطور خیلی از افراد هستن که قسمت زیادی از کارهاشون چندان پشتوانه ی فکری خاصی نداره. ممکنه مثلا" خوششون بیاد یه کاری رو انجام بدن ، بدون نیاز به دلیل منطقی. البته تا وقتی همه گیر نشه این رفتار ها ، باهاشون مقابله میشه از طرف دیگران ، ولی وقتی همه گیر بشه دیگه مقاومتی در برابرشون نخواهد بود.
البته کارمند اگر برای رفتارش جواب مستدل و منطقی داشته باشه و شما نتونید دلایل خوبی بیارید برای اینکه اون رفتار اشتباه بوده که حق با اونه. حالا میخواد هنجار شکنی باشه یا نباشه. ممکنه هنجاری که تعیین شده بوده غلط بوده از اول، چه بهتر که تصحیح بشه.
همه گیر شدن یه رفتار از یه جا شروع میشه. چارچوب های شما تا یه حدی انعطاف دارن و یه مرز های معینی از انعطاف خارج میشه و میشه هنجار شکنی. به محض اینکه کسی از اون مرز خارج شد باهاش قاطعانه برخورد میشه و قضیه در همون ابتدای کار تموم میشه. اگر هم دیر بجنبن و حتی همه گیر بشه بازم برای اصلاحش راه های مختلفی وجود داره. مثلا اعلام میشه که فلان رفتار خلاف قوانین حل کاره و مجازاتی تعیین میشه که بازدارنده باشه. این ساده ترینشه و روش های خیلی بهتری هم وجود داره.

بعدشم واقعا این چیزایی که دارین میگین در واقعیت اتفاق نمی افته معمولا. الان همه جای دنیا زن و مرد با هم کار می کنن و توی محیط اداری یه ضوابطی هست که رعایت میشه. روابط شخصی رو هم افراد میذارن برای بیرون اداره. من نمیدونم چرا همچین مشکلاتی فقط توی ایران مطرحه. فقط زن و مردای ایرانی اختیار رفتارشون رو ندارن؟

خب اداره میتونه ضوابطی رو وضع بکنه از خیانت احتمالی مثلا" پیشگیری کنه. و لزومی نداره این پیشگیری به صورتی که شما اسمشو دخالت میذارید انجام یشه که مثلا" برن با چوب و چماق بزنن تو سر ملت. میتونه کاملا" غیر مستقیم باشه. خب حالا یه نفر که مثلا" مسئول یه اداره ست با خودش میگه من میتونم تفکیک رو اعمال کنم و از چیزایی مثل خیانت و اینا تا حد امکان جلوگیری کنم (به شرط این که تفکیک کردن ضرر به منافع اداره یا سازمان مربوطه نزنه) و یا این که کاری نداشتم باشم چه اتفاقی میفته ، فقط وقتی دیدم کسی خطا کرد اخراجش کنم ! خب اصلا" کسی که میتونه این جلوگیری رو انجام بده ولی انجام نده (حالا با تفکیک کردن یا هر راه دیگه ای) در وجدان انسانی کور شده یقینا" !
خیلی حرفام واضحه نمیدونم کدوم قسمتش رو نمیتونید بپذیرید.
خب این به اداره هیچ ربطی نداره که کسی در بیرون اداره چیکار می کنه برای چی باید اداره هرگونه هزینه یا زحمتی برای چیزی که به هدفش ربطی نداره متحمل بشه؟ یه نفری که رئیش و مسئول یه اداره هست فقط موظفه کار های اداره رو ساماندهی کنه و هدف اقتصادی و تجاری اون کمپانی رو که جزو مسئولیت هاشه محقق کنه.
ببینید خیانت کردن هم یه اختیاره و یه مسئله ی شخصیه. :D باز هم یادآوری می کنم افراد بالغی که کار می کنن توی اداره برای رفع نیاز مالی یا فعالیت مفید اقتصادی میرن کار می کنن. مدرسه که نمیرن که تربیتشون کنه. هر کاری یه جای مخصوص به خودش داره. اگر اداره یه سری ضوابط خاص داره فقط و فقط بخاطر اینه که کار ها درست انجام بشه، مانعی برای کار های اون اداره به وجود نیاد و بازدهی مناسب باشه.
کسی که تربیت کردن دیگران وظیفه ش نیست هیچ مسئولیت در قبال جلوگیری یا هرچی نداره که بخواد ربطی به وجدان انسانی داشته باشه.

مسئله اینه که روی پیشونی افراد ننوشته که قراره در آینده چیکار بکنن . اگه همه چیز رو میشد با قطعیت و یقین و با این دقتی که شما میگید فهمید ، اون وقت کلا" علم دچار تحول میشد. خیلی واضحه که من هر چقدرم سعی کنم یک فرد رو بشناسم نمیتونم از مقدار محدودی شناخت بیشتری ازش پیدا کنم ، مگر این که همونطور که گفتید باهاش زندگی کنم ! خب زندگی کردن ینی چی ؟ ینی همون ازدواج دیگه ، چون تو یکی دو سال نامزدی که نمیشه همه چیو فهمید از طرف مقابل. نهایتا" من اون زنی رو که دروغ گفته ، و یا به هر حال موقع ازدواج اولویت کار نبوده بعدن کار شده رو مقصر اصلی میدونم(طبیعتا" در مورد مردی که این کار رو انجام بده هم همینه ، تاکیدی رو زن بودنش ندارم!) ، و همسرش خیلی خیلی کمتر قصور کرده (تازه اگر واقعا" مرتکب اشتباهی شده باشه).
نه زندگی کردن معنیش ازدواج نیست خب :D یعنی شما برید با یکی زندگی کنید مدتی، بشناسیدش و بعد اگر مناسب دیدید و مایل بودین ازدواج کنین. الان به هیچ وجه نمی خوام وارد این بحث بشم که آیا درسته قبل ازدواج افراد با هم زندگی کنن یا نه. اما این یک راه خوب برای شناختن کسی هست.
ببینید کسی اگر فریب بخوره مقصر باشه یا نباشه اشتباه کرده در تصمیمش. شاید واقعا مظلوم واقع شده باشه اما نهایتا مسئولیتش با خودشه. این مفعوم بالغ بودنه. یه آدم بالای 18 سال هر کاری انجام بده مسئولیتش و عواقبش با خودشه.
نمیشه یه عده آدم هایی(مسئولان) تا آخر عمر با آدم های بالغ مثل بچه رفتار کنن و بگن "تو نمی فهمی ما باید با زور بهت بگیم این راه درسته اون غلطه" یا "تو نمی فهمی ما از اول اصن جوری محدودت می کنیم که کلا نتونی اشتباهی بکنی". نهایتا هم در زندگی باید سعی و خطا کرد. اشتباه کردن هم طبیعیه. برای جلوگیری از اشتباهات بزرگ هم باید فقط بی نهایت دقت کرد.

ولی خب فکر نمیکنم تفکیک کردن جزو اون موارد قرار بگیره :)

امنیت اخلاقی یعنی ایجاد محیط و بستر مناسب برای برقرار و رعایت اخلاقیات (تعریف شده) در جامعه.

اولا با توجه به اون نکته ای که سوگند گفت پتانسیل محدود کردن اونارو داره.
ثانیا من اون رو راجع به این گفتم که میگن زن ها آرامششون رو از دست میدن و به خانواده شون نمیرسن. زن ها وظیفه ندارن خانواده تشکیل بدن و نوع رابطه شون با خانواده به خودشون مربوطه. اینها جزو اون موراد بود.

امنیت اخلاقی فقط در حدی در حیطه ی وظایف دولته که پای آسیب جدی در میون باشه که شکی درش نباشه و بنا به اعتقادات شخصی آسیب تلقی نشه بلکه بدون دید عقیدتی قابل استدلال باشه. مثلا چیزی مثل دزدی باید قوانین باهاش برخورد کنه چون جدا از هرگونه عقیده ی شخصی آسیب واضح و جدی به انسان ها وارد می کنه.
در ضمن ما چند دسته هنجار داریم؛ هنجار قانونی، عرفی، مذهبی و ... . هنجار عرفی و مذهبی رو لزوما نمیشه تبدیل به هنجاز قانونی کرد. اخلاقیات بخش های زیادیش جزو هنجار های عرفی محسوب میشه و نمیشه در حقوق گنجوندش.

بالا