• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

رفع اشکال زیست

hamed.yas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشد
سال فارغ التحصیلی
1345
مدال المپیاد
مدال تو مشتم بود.از چنگم درآور
رشته دانشگاه
پزشک. دکتر. طبیب
پاسخ : رفع اشکال زیستی

به نقل از MHO :
4-کلا تعریف توالی بالیندرومی اینه:rna یاdna ک اگه از 5به 3 خونده بشه و رشته مکملش رو هم از5 به 3 بخونیم یکی باشه!مثلاGAATTCو مکملش...اینیکه شما گفتید رابطه مکملیه...ک همه دارند.
5-وقتی دبلاریزه میشه,سدیم میاد تو مثبت میشه...جایی خوندین ک برعکس گفته باشه؟؟ :-/
4..اوه اوه چه حواس پرتی داغونی!!! :-" :-" :-" X_X X_Xاین و که با خجالت بسیار فهمیدم!!
اما واسه سوال5 من از بخش قلب گایتون اینطوری فهمیدم که ( تو مبحث تشخیص بیماریای قلبی از روی اشنقاق ها)نوشته بود چون این نا حیه ی قلب هنوز دپلاریزه س پس بار منفی داره و بقیه قسمتا که هنوز دپلار نشدن بارشون مثبته :O :O

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از hamed.yas :
اما واسه سوال5 من از بخش قلب گایتون اینطوری فهمیدم که ( تو مبحث تشخیص بیماریای قلبی از روی اشنقاق ها)نوشته بود چون این نا حیه ی قلب هنوز دپلاریزه س پس بار منفی داره و بقیه قسمتا که هنوز دپلار نشدن بارشون مثبته :O :O
نمیدونم!! :-"

hamed.yas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشد
سال فارغ التحصیلی
1345
مدال المپیاد
رشته دانشگاه
پزشک. دکتر. طبیب

Dnaانسانی و یک پلازمید خاص هر دو جایگاه هایی دارند که به وسیله ی آنزیم محدود کننده ی HindIIIو EcoRIشکسته میشوند.
دانشمندان برای ساختن dna نوترکیب باید:
1.پلاسمید را با EcoRIو dnaانسانی را با HINDIII برش دهند.
2.برای برش DNAانسانی و پلاسمید ECORIرا به کار ببرند.
3.برای برش DNAانسانی و پلاسمید HINDIIIرا به کار ببرند.
4.گزینه 1 یا 2 5. گزینه ی2 یا 3

ژل الکترو فورز اسید های نوکلعیک را بر مبنای چه پارامترهایی جدا میکند؟؟
1.بار 2.طول( وزن مولکولی )
خدایا چرا سولومون اینقدر چرت و پرت گفته!!!!!
خودم میدونم بر اساس باره ها ولی گفته بر اساس طول!!! اینم میدونم که در الکترو فورز دوبعدی بر اساس جرم و بار جدا میشن ولی اینو تو سلولی گفتن نه توی سولومون!!!
جواب سوال اولی رو هم میشه گزینه ی 5.میشه توضیح بدید؟؟؟

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

سوال 5گزینه ای:کلا هروقت میخوایم دو تا dnaرو با هم ترکیب کنیم,حتتتتما باید انزیم محدود یکی باشه.اگه نباشه به هم نمیچسبن...رو کاغذ بکش میفهمی.
-نه,اسید های نوکلوئیک بر اساس طول باید جدا بشن چون نسیت بار به جرمشون یکسانه..اینایی ک شما گفتین مال بروتئینه..چون امینو اسید های مختلف بار های مختلفی داره اما تو نوکلئیک اسید همشون فقط گروه فسفاتشون بار منفی داره...
از ویکی بدیبا:
Nucleic acid electrophoresis is an analytical technique used to separate DNA or RNA fragments by size and reactivity.
SDSهم تو الکتروفورز بروتئین نسبت بار به جرمو یکسان میکنه...
در ضمن سولومون از کمبل کاملتره (;
راستی سولومون 3رو فقط اگه خواستین تولید مثل گیاهیشو بخونید...من همشو خوندم خیلی بدرد نخوره و بعدا شاید تو هیکمن خوندین...

mcbh77

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی بابل
شهر
بابل

یه سوال
باید بشینم table 19.1 کمپبل رو حفظ کنم؟
باکتری های حیوانی---> طبقه بندی هاش. انواعش. اینکه ENVELOPE داره یا نه. اینکه چه بیماری و مشکلی ایجاد میکنه. یه ۱۵ ۱۶ تایی هم هست.
چکار باید بکنم؟ :| :|

hamed.yas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشد
سال فارغ التحصیلی
1345
مدال المپیاد
رشته دانشگاه
پزشک. دکتر. طبیب

به نقل از mcbh77 :
یه سوال
باید بشینم table 19.1 کمپبل رو حفظ کنم؟
باکتری های حیوانی---> طبقه بندی هاش. انواعش. اینکه ENVELOPE داره یا نه. اینکه چه بیماری و مشکلی ایجاد میکنه. یه ۱۵ ۱۶ تایی هم هست.
چکار باید بکنم؟ :| :|
اینا تت دوره بهودرد میخوره ولی برا مرحله یک و دو نه!

زﮩرا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
کِرمان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی

ی جا تو آلبرتس 1 ص101کنار اون شکل12_3 خط 10که کنار شکله(اصن آدرسو حال کن :-" :-" :-" :-" :-")نوشته برای تبدیل Y-------> X سد انرژیش میشهEa-Eb ولی به نظر من اشتباهه اینجوری نیست؟؟؟؟؟

(البته باید شکلو داشته باشید..)ببخشید اگه نتونستم درست سوالمو بپرسم :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

mcbh77

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی بابل
شهر
بابل

یه سوال
minichromosome چیه دقیقا؟
کمپبل میگه: در ویروسی مثل herpesvirus (تب خال) زمانی که به بدن میاد و واسه خودش مهمونی میگیره و تقسیم میشه هی هی، یکمیش به عنوان minichromosome توی هسته پنهان میمونه و بعدا با استرس و اینا بروز میکنه.
سلول چجوری این مینی کروموزوم هارو نمیشناسه و از بین نمیبره؟
این ها یچیز تو مایه های همون prophage ها عمل میکنن؟

زﮩرا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
کِرمان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از mcbh77 :
یه سوال
کمپبل میگه: در ویروسی مثل herpesvirus (تب خال) زمانی که به بدن میاد و واسه خودش مهمونی میگیره و تقسیم میشه هی هی، یکمیش به عنوان minichromosome توی هسته پنهان میمونه و بعدا با استرس و اینا بروز میکنه.

میشه آدرس بدی؟؟؟؟

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از mcbh77 :
یه سوال
در ویکی پدیا همین را سرچ ککنید می اید..همون جوری ک یک پلاسمید با زن وارد شده،نمیفهمه ی چیزی اضافه داره!!همینminchromosomeها در مهندسی زنتیکم کاربرد داره...

mcbh77

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی بابل
شهر
بابل

به نقل از Z.Arabpour :
میشه آدرس بدی؟؟؟؟
کمپبل چپتر ۱۹. فکر کنم بین فیگور ۱۹.۷ و ۱۹.۸ باشه.

زﮩرا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
کِرمان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از mcbh77 :
یه سوال

یه مقدار کمی از کروماتین سلول که محتوای اضافی نداره ینی اطلاعات ژنتیکیش اضافی نیست سانترومر و تلومر و ایناهم داره درباره همانند

سازیشم میدونم که یا از بالا به پایینه یا از پایین به بالا...همین کافیه؟؟؟؟؟من سرچ نکردم ولی اگه سرچ بشه شاید کاملتر باشه... :-" :-" :-" :-"

درباره شناسایی هم بگم که این ویروس تو پوشش غشای سلول میزبان پیچیده میشه وشناسایی هم که از روی غشا انجام میشه و سلول که

غشای خودشو داغون نمیکنه....

اون سوال آخریم که اصن نمیدونم چیه والا....

mcbh77

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی بابل
شهر
بابل

به نقل از Z.Arabpour :
یه مقدار کمی از کروماتین سلول که محتوای اضافی نداره ینی اطلاعات ژنتیکیش اضافی نیست سانترومر و تلومر و ایناهم داره درباره همانند

سازیشم میدونم که یا از بالا به پایینه یا از پایین به بالا...همین کافیه؟؟؟؟؟من سرچ نکردم ولی اگه سرچ بشه شاید کاملتر باشه... :-" :-" :-" :-"

درباره شناسایی هم بگم که این ویروس تو پوشش غشای سلول میزبان پیچیده میشه وشناسایی هم که از روی غشا انجام میشه و سلول که

غشای خودشو داغون نمیکنه....

اون سوال آخریم که اصن نمیدونم چیه والا....

ها؟ درسته که غشا دارن. اما وقتی میاد تو بدون غشا میان. من منظورم این بود که این مینیکروموزوم ها چجوری صحیح وسالم تو هسته قاطی مرغا (!)(کروموزوم های سلول) باقی میمونه و سلول نمیبردش اعدامش کنه؟؟!
prophage هم تو باکتری هاست.
ماده وراثتی باکتریوفیج ها میره تو سلول ممکنه دو اتفاق بیفته. یا افسار سلول رو بدست بگیره و تولید مثل کنه و بعد هم سلول و طلاق بده و تیکه تیکش کنه. یا اینکه ماده وراثتیش بره قاطی مرغا(کروموزوم باکتری) و بشه قسمتی از اون. به اون کروموزوم جدیده میگن پروفیج و معمولا سلول اسیبی نمیبینه. و طی تقسیم ها به سلول های بعدی میرسه وتقسیم میشه. و بعدا که بزرگ شد و درساشو خوند و کنکورشو داد، اگر صلاح بود، یه سیگنالی رادیواکتیوی چیزی میاد بهش اجازه ورود به دانشگاه و کار کردن رو میده که میتونه مثل حالت اول تو سلول تولید مثل کنه و بعد هم طلاقش بده و تیکه پارش کنه.
سوال پرسیدم که مثل این عمل میکنه مثلا، واسه این بود که هردو تو سلول میمونن و بعدا بروز میکنن تحت شرایط.
چقد حرف زدم.

زﮩرا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
کِرمان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از mcbh77 :
ها؟ درسته که غشا دارن. اما وقتی میاد تو بدون غشا میان. من منظورم این بود که این مینیکروموزوم ها چجوری صحیح وسالم تو هسته قاطی مرغا (!)(کروموزوم های سلول) باقی میمونه و سلول نمیبردش اعدامش کنه؟؟!
prophage هم تو باکتری هاست.
ماده وراثتی باکتریوفیج ها میره تو سلول ممکنه دو اتفاق بیفته. یا افسار سلول رو بدست بگیره و تولید مثل کنه و بعد هم سلول و طلاق بده و تیکه تیکش کنه. یا اینکه ماده وراثتیش بره قاطی مرغا(کروموزوم باکتری) و بشه قسمتی از اون. به اون کروموزوم جدیده میگن پروفیج و معمولا سلول اسیبی نمیبینه. و طی تقسیم ها به سلول های بعدی میرسه وتقسیم میشه. و بعدا که بزرگ شد و درساشو خوند و کنکورشو داد، اگر صلاح بود، یه سیگنالی رادیواکتیوی چیزی میاد بهش اجازه ورود به دانشگاه و کار کردن رو میده که میتونه مثل حالت اول تو سلول تولید مثل کنه و بعد هم طلاقش بده و تیکه پارش کنه.
سوال پرسیدم که مثل این عمل میکنه مثلا، واسه این بود که هردو تو سلول میمونن و بعدا بروز میکنن تحت شرایط.
چقد حرف زدم.

ببین درسته غشاشو از دست میده ولی دوباره تو غشای دستگاه گلژی پیچیده میشه...

کاش بقیه هم نظر بدن بفهمیم داریم درست میگیم یانه...

mcbh77

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی بابل
شهر
بابل

به نقل از Z.Arabpour :
ببین درسته غشاشو از دست میده ولی دوباره تو غشای دستگاه گلژی پیچیده میشه...

کاش بقیه هم نظر بدن بفهمیم داریم درست میگیم یانه...

حرفت عین متن کمپبله. اما فک کنم کمپبل اونو(گلژی و اینا رو) برای موقعی میگفت که ویرس ها میخان بیان بیرون چون در ادامه ی بحث بیرون اومدن ویروس از سلول اینجوری گفت: همه ی ویروس ها از غشای پلاسما، غشا نمیگیرن. بلکه گاهی از هسته و گلژی میگیرن. و گفت که از هسته میگیره بعد که از هسته میاد بیرون اونو میندازه و میره از گلژی میگیره. منظورش واسه بیرون اومدن بود. در هر صورت حرف من ربطی نداره به این. من گفتم مینی کروموزوم های ویروسی که توی هسته سلول میمونن چرا از بین نمیرن(دیگه اونا که غشا و اینا ندارن که).
باز هم شاید اشتباه فهمیدم. خانم MHO اگه بودن جواب میدادن یکم.

زﮩرا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
کِرمان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از mcbh77 :
حرفت عین متن کمپبله. اما فک کنم کمپبل اونو(گلژی و اینا رو) برای موقعی میگفت که ویرس ها میخان بیان بیرون چون در ادامه ی بحث بیرون اومدن ویروس از سلول اینجوری گفت: همه ی ویروس ها از غشای پلاسما، غشا نمیگیرن. بلکه گاهی از هسته و گلژی میگیرن. و گفت که از هسته میگیره بعد که از هسته میاد بیرون اونو میندازه و میره از گلژی میگیره. منظورش واسه بیرون اومدن بود. در هر صورت حرف من ربطی نداره به این. من گفتم مینی کروموزوم های ویروسی که توی هسته سلول میمونن چرا از بین نمیرن(دیگه اونا که غشا و اینا ندارن که).
باز هم شاید اشتباه فهمیدم. خانم MHO اگه بودن جواب میدادن یکم.

حرف من اینه که شاید برای همیشه این غشا اطرافش میمونه...من این جلد کمپلو نخوندم که از قبل و بعدش خبر داشته باشم و فقط چیزیو که تو ی اون قسمتی که گفتی خوندم

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

سلام.ببینید ویروس تبخال کبسبد داره .اولش envelopeش با غشا ترکیب میشه..بعد زنومش با capsidوارد سلول میشه..و capsidزنوم رو به داخل هسته تزریق میکنه..ویروسایی مثل HIVبا ابنتگراز با DNAمیزبان ترکیب میشه ولی اینو فک نکنم چون خودش همه چیز داره و خودش همانند سازی میکنه...بازم زنگ بزنین از ی استاد ببرسین...حالا سلول میدونه و میفهمه ک ی چیزی اضافست...حالا ابن زن هاش میان ی miRNAتولید میکنه از opoptosisسلول جلوگیری میکنه و همچنین از بروز انتی زنها توسط MHC Iجلوگیری میکنه...دیگه همین اصلا توی کتابای سلولی امیری و ...هم نبود.

This is me

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان٢ :x
شهر
تهرانْ
مدال المپیاد
برنز زیست

به نقل از hamed.yas :
4..اوه اوه چه حواس پرتی داغونی!!! :-" :-" :-" X_X X_Xاین و که با خجالت بسیار فهمیدم!!
منظورش بار سطح[بیرون] سلول نسبت به داخلشه.تو الکتروکاردیوگرام که بار داخل سلول مشخص نمیشه،بار سطحش معلوم میشه

iran1372

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
...........
شهر
ساری
رشته دانشگاه
حقوق

Phمحلولی حاوی.۱۲mo/lصدم ازnh4clو۰.۰۳mol/lازnaohچقدره؟pka nh4+برابر۹.۲۵.میشه یکی این سوال خوب برام توضیح بده؟

hamed.yas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشد
سال فارغ التحصیلی
1345
مدال المپیاد
رشته دانشگاه
پزشک. دکتر. طبیب

سلامی دوباره h-: h-: h-:
1.سه عملکرد اصلی ساقه......هستند
الف.پشتیبانی.هدایت.فتوسنتز
ب.پشتیبانی.ثابت نگه داشتن گیاه در خاک.تولید بافت های زنده جدید
ج.هدایت آب و مواد.تولید بافت های زنده جدید.تولید مثل جنسی
د.هدایت.تولید مثل جنسی.تولید مثل رویشی
ه.پشتیبانی.هدایت آب و مواد.تولید بافت های زنده جدید
سوال2 :D :D :D
کدوم غلطه؟؟
الف.رشد نخستین، افزایش طول گیاهه
ب.رشد نخستین در مریستم های انتهایی و جانبی اتفاق میفته
ج.همه گیاها رشد نخستین دارن
د.ساقه های علفی رشد نخستین دارن.در حالی که ساقه های چوبی هم نخستین و هم پسین.
ه.جوانه ها اندام های هوایی رویانی حاوی مریستم های راسی هستند
پ.خ هم کنین خوبه.
بدرود h-: h-: h-: h-: h-: h-:

بالا