• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

حضوردرس عربی درکتب درسی

آیاشماباحضوردرس عربی درکتب درسی موافقید؟

• رای‌دهندگان
    128

oamosi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دستغیب 1
شهر
شیراز
پاسخ : حضوردرس عربی درکتب درسی

باید باشه چون:

1. سیستم اموزشی تو همه جای دنیا اینه ک بجز ربان خود کشور زبان رسمی دنبا رو هم باید یاد بگیرن که از 11 سالگی شروع میشه. از سیزده سالگی میتونن یکی دیگه هم بخونن و 15 سالگی زبان سوم رو هم میتونن بخونن.
ایران کلا مقطع قبل از دانشگا انتخابی نیست. یعنی همه جا حداقل 1 زبان حداکثر 3 زبان دیگه یاد میگیرن, تازه یدونه زبان مرده هم میتونن بخونن و بعضی جاهام بایدیه, ایران میگه دوتا حتما باید بخونین.

و خنده داره اگه بگیم عربی نباشه یه زبون دیگه باشه!!!
در واقع اسم تایپیک باید این باشه:
"حضور 2 زبان در کتب درسی؟"

2. ما تو خاورمیانه زندگی میکنیم, دور و برمون هر جا بخوایم بریم باید تا یه حدی عربی بلد باشیم که بتونیم گلیممون رو از اب بکشیم

3. ببین تو مسلمونی, مسلمون باید بتونه تا یه حدی بفهمهه هر روز تو نماز چی میگه کتاب مقدسش چی میگه. کلا هم زبان عربی از مهمترین زبان های دنیاست.

4. عربی و فارسی بخوای نخوای قاطی شدن

کاربردی بودن ربطی به وجود درس نداره. کدوم درس ما کاربردیه که این دومیش باشه؟!!!

الان نمیدونم یه جوی هست همه میگن زبان عربی خیلی مضخرفه بده اینا...
بابا این زبان بسیار سخته قبول, ولی از کامل ترین زبانهای دنیاست! اگر نگیم کاملترینه البته... عربی مزایای زیادی داری, یکی اینکه براساس وزن و نه براساس پسوند پیشوند. خود اعراب گزاری دقیق در زبان عربی نقطه قوت بزرگیه. دایره لغات عربی خیلی گستردست. خیلی زیان منظمیه

انگلیسی زبان رسمیه دنیاس (دلیل اصلیش که سساسیه) چون نسبتا خیلی سادست و اسون و این معنیش برعکس کامل بودنه. عربی سخته و کامل...سومین سختترین زبونه دنیان

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

اصولا توو یادگیری یه زبان دیگه ، زبان شناسان میگن که باید صرفا یه زبان غیر از زبان مادری رو آموزش داد وگرنه یادگیری حاصل نمیشه!

وقتی از اول راهنمایی عربی و انگلیسی رو باهم آموزش میدن دانش آموز بدبخت هنگ میکنه ! نه اینو یاد میگیره نه اونو !

ماشاالله کتابامون که همش چاپ مجدد میشه ! تصور کنید بابای من دوره راهنمائی و دبیرستان کتاب زبانی رو خونده که منم بعد 20-30 سال خوندم !

شاهکار کردن جلد کتابو بعد 20 سال عوض کردن فقط !

جدا از اون ، الان عربی به چه در ما میخوره ؟ نهایتا یه مکه یا کربلا بخوایم بریم باز به راهنما نیاز پیدا میکنیم ! لزومی نداره عربی توو دروس باشه!

عوضش انگلیسی رو دوران راهنمائی به مدت 2-4 سال تدریس کنن . بعد فرانسوی یا اسپانیایی و ... رو هم یاد بدن ( سیستم آموزشی کشورهای اسکاندیناوی )

اگه قراره عربی توو درس ها هم باشه به درد تجربی و ریاضی نمیخوره . فقط وقتشون رو میگیره ولی خب واسه علوم انسانی لازمه .

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
تلاشی بیهوده در المپیاد زیست شناسی!
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی

[member=21101]oamosi[/member]:حرفتو در صورتی میتونم قبول کنم که تدریس عربی توی مدرسه یه جوری باشه که آدم واقعا یاد بگیرتش!نه اینکه حالا یکی به زور خرخونی موقت حفظ کنه بره امتحان بده نمره بیاره یه بدبختیم مثل من خر نزنه نمره نیاره!در دوحالت هیچ کدوم ما یاد نمیگیریم زبان عربیو!
و میگی کشورای همسایمون عرب زبانن،خب کی خاست بره کشورای همسایه؟!

oamosi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دستغیب 1
شهر
شیراز

قضیه کاربردی نبودن ربطی به خود درس نداره به سیستم اموزشی برمیگرده و در مورد همه دروس هست نه فقط عربی.
البته تا حد بسیاری هم من و شما مقصریم که فقط برای نمره اوردن درس میخونیم. خب مفهومی بخون. یجور بخون که یاد بگیری. همون انگلیسی تو مثه عربی فقط خرخونی میکردی نه محیطی بود نه اهنگی نه فیلی اونم یاد نمیگرفتی.

در مورد کشور همسایه هم. شما اگه بخوای بری خارج سفر احتمال زیاد کشور دور و برت میری. بعدنم اصن فلسفه "زبان خارجی" چیه؟ قراره حتما پاشی بری اونجا؟ اینچیزا هست و باید باشه. یعنی شما باید یه اشنایی از کشورای دو یچیزیه ک باید بدونی, از مردمش از اخبار وضع سیاسی اجتماعی از این چیزا.
بعدنم این فقط یک دلیلشه که اتفاقا بخاطر اینکه این علت قوی نیست سیستم اموزشی بیشتر از شما عربی به فارسی میخواد نه فارسی به عربی. یعنی قران و این چیزا.

اگه بخوایم باتوجه به حرف دوستان بگیم :به چه دردمون میخوره؟
زبان فارسی به چه دردیت میخوره؟ شما از کتاب دینی واقعا دین میفهمی؟ دکتر ریاضی میخواد برای کجاش؟ تاریخ به چه دردیت میخوری؟!!

به درد دونستن. همین!

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی

وقتی تنفر داری چجوری میخای یاد بگیری؟و من کاملا اشاره داشتم به ضعف سیستم آموزشی!

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

+ عربی برای من خیلی مفید بوده تا به حال، لااقل وقتی قرآن -کتابِ الهی دین‌م - رو میخونم، بعضی چیزا رو متوجه میشم، گاهی دلیل جابه جا شدن کلمات رو هم میدونم، حتی تو حفظ کردن قرآن هم خیلی کمکم کرده ..

پس برای منِ مسلمان، عربی به عنوان زبان دین‌م خیلی عالی بوده، ضمن اینکه کتاب عربی مدارس، کتاب مکالمه نیست که بشه باهاش تو مکه صحبت کرد!

+ دو، سه پست اول تاپیک رو خوندم فقط.

usboy

کاربر حرفه‌ای

به نقل از ENOU :
+ عربی برای من خیلی مفید بوده تا به حال، لااقل وقتی قرآن -کتابِ الهی دین‌م - رو میخونم، بعضی چیزا رو متوجه میشم، گاهی دلیل جابه جا شدن کلمات رو هم میدونم، حتی تو حفظ کردن قرآن هم خیلی کمکم کرده ..

پس برای منِ مسلمان، عربی به عنوان زبان دین‌م خیلی عالی بوده، ضمن اینکه کتاب عربی مدارس، کتاب مکالمه نیست که بشه باهاش تو مکه صحبت کرد!

+ دو، سه پست اول تاپیک رو خوندم فقط.
شما از معدود كساني هستين كه ميشينين قرآن ميخونين و حفظ ميكنين اونم بصورتي كه قواعد عربيو توش پيدا كنين
چه اهميتي داره قرآن عربي بخونيم؟؟؟
زيرش ترجمه داره
بيشتر بچه ها وقتي شبه امتحان عربي ميخونن،روزه بعد امتحان يك كلمه عربي بلد نيستن

زبان عربي حاله آدمو بهم ميزنه،به همون اندازه كه انگليسي جذابه

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

عربی زبان جذابی هست. به شرطی که شما بدونید باید چه چیز هایی رو بخونید
کلی شعر های عربی هست که با مدل هایی مثل عبید زاکانی قابل مقایستس و شما با دونستن کمی عربی می تونید پخش زمین بشید.

ولی برای درک یه مطلت خیلی بیشتر از دونستن قواعد شما باید فرهنگ مردمش رو بدونید. عرب ها مردمی شوخ طبع و پر هوس هستند. و کلی شعر های جنسی با مزه دارن.

و غیر از این مطالب علمی زیادی به عربی نوشته شدن که البته همشون ترجمه ی انگلیسی خیلی قوی دارن. که شما می تونید ازش لذت ببرید. و خب اگه انگلیسیش رو بخونید خیلی بهتره. چون انگلیسی با کلمات ساده تر مفاهیم کامل تر رو توضیح میده و ایهام کمتری داره.

در کل زبان های دیگه ای هستن که میشه مطالعه کرد و از خوندنشون لذت برد. به نظره من عربی باید اختیاری باشه تو مدارس. در واقع باید یه درس زبان سومی تعلیم داده بشه ولی باید حق انتخاب بین چند زبان مختلف وجود داشته باشه.

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از كيان :
شما از معدود كساني هستين كه ميشينين قرآن ميخونين و حفظ ميكنين اونم بصورتي كه قواعد عربيو توش پيدا كنين
چه اهميتي داره قرآن عربي بخونيم؟؟؟
زيرش ترجمه داره
بيشتر بچه ها وقتي شبه امتحان عربي ميخونن،روزه بعد امتحان يك كلمه عربي بلد نيستن

زبان عربي حاله آدمو بهم ميزنه،به همون اندازه كه انگليسي جذابه

+ علاقه‌ای به بحث ندارم، آخرین پستم در جواب به پستم خواهد بود.
+ از هیچ زبانی هم حمایت نمیکنم، برای من انگلیسی و فارسی هردو زبان خارجی (!) محسوب میشن، ترکی زبان اصلیم و عربی زبان دینم! و فارسی، چون در محیط جغرافیایی کشورم، زبان کشورم ـه!! - دین باور ـه و هرجا باشی میتونی به اون باور اعتقاد داشته باشی، اما زبان کشور چیزی ـه که جبر مجبورت کرده! -

خب ببینید، اینکه یادمون میره، مشکل یا از نحوه‌ی عربی خوندمون ـه یا از نحوه‌ی تدریس، فلسفه‌ی همون زبان عربی بین دروس هم همین ـه، جهت آشنایی بیشتر با قرآنه، ضمن اینکه فارسی در مقایسه با عربی زبان واقعاً ناقصی ـه! هر وزن در زبان عربی معنا و کاربرد خاصی داره،؛ در حالی که تو فارسی ممکن ـه معنی یکسانی بده، من کمی -تاکید میکنم - مفاهیم هم خوندم، تو اون مطالعه‌ها معلوم میشه این موارد..

+ مشکل بیشتر همین ـه ، تو همه‌ی درسا، درس‌های مدرسه‌مون رو کاربردی نمیخونیم، هدف‌مون از درس‌های دبیرستان، شده "کنکور" و هرچی ضعف داشته باشیم، میشه درسی منفور!

+ البته قواعد عربی رو پیدا نمیکنم، قواعد عربی دبیرستان کمک میکنند بهتر متوجه بشم.

+ موفق باشید.

koorosh.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
امیر کبیر (پلی تکنیک)

اتفاقا به نظر من خیلی لـازمه آموزش عربی، کشورهای همسایه ما عرب هستن و لذا ما باید عربی بدونیم. درسته اگر با بلژیک و فرانسه و سوییس همسایه بودیم و جای عربی فرانسوی بهمون آموزش می‌دادن خیلی جالب تر بود، ولی خب این اولین موردی نیست که ما از لحاظ کشور توش شانس نیاورده‌ایم.
البته این که بسیار احمقانه و تنفر برانگیز تدریس می‌شه رو من هم باهاش موافقم. احمقند دیگه.

niyayesh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين2
شهر
اصفهان
دانشگاه
ایشالا شریف!
رشته دانشگاه
ایشالا الکترونیک وهوش مصنو

من مامانم معلم عربی هستن.خودمم عربیم خوبه ودنبال قواعدش میرم اما همش تاحالا به خاطرمعلماش بوده چون تاحالا معلمای عربیم بهترین معلم ها بودن وازطرفی چون توکنکور رتبه سازه این درسا میخوونم وگرنه اصلا خوشم نمیاد [-(

usboy

کاربر حرفه‌ای

به نقل از ENOU :
+ علاقه‌ای به بحث ندارم، آخرین پستم در جواب به پستم خواهد بود.
+ از هیچ زبانی هم حمایت نمیکنم، برای من انگلیسی و فارسی هردو زبان خارجی (!) محسوب میشن، ترکی زبان اصلیم و عربی زبان دینم! و فارسی، چون در محیط جغرافیایی کشورم، زبان کشورم ـه!! - دین باور ـه و هرجا باشی میتونی به اون باور اعتقاد داشته باشی، اما زبان کشور چیزی ـه که جبر مجبورت کرده! -

خب ببینید، اینکه یادمون میره، مشکل یا از نحوه‌ی عربی خوندمون ـه یا از نحوه‌ی تدریس، فلسفه‌ی همون زبان عربی بین دروس هم همین ـه، جهت آشنایی بیشتر با قرآنه، ضمن اینکه فارسی در مقایسه با عربی زبان واقعاً ناقصی ـه! هر وزن در زبان عربی معنا و کاربرد خاصی داره،؛ در حالی که تو فارسی ممکن ـه معنی یکسانی بده، من کمی -تاکید میکنم - مفاهیم هم خوندم، تو اون مطالعه‌ها معلوم میشه این موارد..

+ مشکل بیشتر همین ـه ، تو همه‌ی درسا، درس‌های مدرسه‌مون رو کاربردی نمیخونیم، هدف‌مون از درس‌های دبیرستان، شده "کنکور" و هرچی ضعف داشته باشیم، میشه درسی منفور!

+ البته قواعد عربی رو پیدا نمیکنم، قواعد عربی دبیرستان کمک میکنند بهتر متوجه بشم.

+ موفق باشید.
منكه اگه يكي كنارم عربي حرف بزنه حالم بهم ميخوره

الان دقيقا ميشه يكي بگه كه زبان عربي كاملتره چه ارزشي داره؟؟؟

بحث غير كاربردي خوندن دروس دبيرستان نيست!
بچه ها زبان انگليسي هم براي كنكور ميخونن،فارسي هم براي كنكور ميخونن و كلا همه چي برا كنكور ميخونن
ولي باز هم انگليسيو فارسيو دوس دارن

ربطي به نمره هم نداره دركل
من خودم ادبيات نمرم كلا از ١٤ بالاتر نيومده و عربي در حد ١٨
بنظرم خوندن و امتحان دادن عربي برام خيلي راحتتره ولي حاضرم ٥ ساعت فارسي بخونم ولي يك ساعت عربي نخونم

سلبچ

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
تهران
مدال المپیاد
شیمی

به نقل از كيان :
منكه اگه يكي كنارم عربي حرف بزنه حالم بهم ميخوره

الان دقيقا ميشه يكي بگه كه زبان عربي كاملتره چه ارزشي داره؟؟؟

بحث غير كاربردي خوندن دروس دبيرستان نيست!
بچه ها زبان انگليسي هم براي كنكور ميخونن،فارسي هم براي كنكور ميخونن و كلا همه چي برا كنكور ميخونن
ولي باز هم انگليسيو فارسيو دوس دارن

ربطي به نمره هم نداره دركل
من خودم ادبيات نمرم كلا از ١٤ بالاتر نيومده و عربي در حد ١٨
بنظرم خوندن و امتحان دادن عربي برام خيلي راحتتره ولي حاضرم ٥ ساعت فارسي بخونم ولي يك ساعت عربي نخونم
خیلی باهاتوون موافقم!آدم همه درسا رو که برا نمره نمی خونه.حتی اگه هم بخونه بالاخره یه علاقه ای چیزی باید باشه دیگه!چه برسه به اینکه ازش متنفر باشه!

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

ببینید چند تا نکته وجود داره.

کشور های اطراف ما عرب زبان هستند درست.

ولی ما روابط حسنه با همین کشور های عرب زبان نداریم. نمونش فلسطینی ها که ایرانی هارو دشمن خودشون می دونن. (به خاطر نا امنی هایی که ایران در اون کشور ایجاد می کنه ) یا سوریه ای ها. و عربستان و عراق هم که هیچ وقت رابطه خوبی با ایران نداشتن.

درسته کشور هایی هستند که می تونیم باهاشون صادرات و واردات خوبی داشته باشیم. ولی دونستن زبان انگلیسی این مورد رو ساده تر می کنه. چون زبانی هست که هر دو طرف می تونند خیلی راحت بهش مسلط بشن. در عین حال مترجم فارسی-عربی همیشه وجود داره. و کسایی که به قصد این تخصص ترجمه و اقتصاد خوندن اصلن برای همین منظور وقتشون رو در دانشگاه گذروندن. لزومی نداره همه ی ما متخصص در تمام امور باشیم.

هر کس یه تخصصی داره. و لزومی نداره ما عربی بدونیم چون کشور های اطرافمون عربین.

می تونیم فرانسه یاد بگیریم که ادبیات قوی ای داره و تاثیر زیادی تو کتاب های علمی داشته و زمانی زبان اول دنیا بوده.

Noo$hin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
تلگرام
اینستاگرام

کسی نمیتونه بگه یادگیری زبان جدید بده.اما وقتی این همه وقت روی این زبان می ذاریم اما در نهایت توی یه مسافرت نمی تونی منظورتو برسونی چه فایده؟
عربی از جمله سخت ترین زبان هاست و اگر بتونیم درست یادش بگیریم و مکالمه کنیم عالیه اما ما همش قواعد رو یاد گرفتیم که همون طوری که خودمون محاوره ای حرف می زنیم مردم دیگه هم ...
سوییسی ها در مدرسه هاشون 4زبان یاد می گیرن اما ما چی؟

Ali.SH

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
HIV
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
اینستاگرام

در مورد اینایی که میان میگن کشورای اطراف ما عربنو ... باید زبونشونو یاد بگیریم ... به نظرم این خیلی مسخرس فک نکنم ما بخوایم بریم تو این کشورا زندگی کنیم یا حتی برا مدت بیشتر از یکی دوماه تو این کشورا بمونیم که بریم زبانشونو تو شش سال تحصیلی بهمون اموزش بدن ...
یا اصلا اگه برا تجارتم یکی بخواد مثلا بره امارات یا قطر میتونه به راحتی کاراشو با انگلیسی حل کنه ... به روابط خوبمونم که اشاره کردن یه چند تا فحش یادبگیریم به عربی بهتره :)) جلوشون کم نیاریم ...

در مورد زبان دین بودن ...
میتونین ترجمه یا تفاسیر قرانو بخونین که کسانی که تو این کار (تفسیر و ترجمه) مهارت داشتن نوشتن
فک نکنم کسی که مثلا میخواد مهندس بشه یا پزشک بشه حتی تو طول زندگیش به عربی احتیاجی پیدا کنه
کساییم که دوست دارن مفاهیم قرانو خودشون بفهمن و درک کنن میتونن برن حوزه ...

از طرفی به زبان عربی تو جهان زیاد صحبت نمیشه

nasim fakhr mohammadi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
آيت الله آملى
رشته دانشگاه
داروسازى

به نظرِ منم جایِ این تاپیک اینجا نیس؛ یه جایی تو سمپاد، درس و مدرسه و اینا فک می‌کنم باید باشه.

×می‌دونم :-"

hossein1379

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهید عسگری گنبد کاووس
شهر
گنبد کاووس

به نقل از پرنده آبي مجنون :
به نام او..........................
آقااجازه!اصن فلسفه حضوردرس عربی درکتابای اموزش پرورش چیه؟
آقا اگه نخوایم عربی بخونیم باید کی روببینیم؟
قسمتی ازسوالاتی که سرکلاس خیلیاازمعلم عربی میپرسن!حالاواقعا چرا بعضیا اینقد بادرس عربی مخالفن؟چرااکثریت بچه هاازین درس بدشون میاد؟
من چون خودم به زبان عربی علاقه دارم،نمیتوم علتش رودرک کنم.ولی نمیدونم این حدس درسته یانه که هرکی یه کم اعتقادات دینیش ضعیف باشه ازعربی بدش میاد.به عقیده من هرکی قران بخونه عاشق ادبیات عرب میشه(البته باتامل وکمی اشنایی بازبان مذکور).حالاچرا؟چون وقتی متون ساده ی ودربعصی موارد"مزخرف"عربی روباقرآن مقایسه میکنی میفهمی قران چه شاهکاریه.....
حالابیخیال،
- آیاشماهم مثل اکثریت دانش آموزان مخالف حضوراین درس دربین کتب درسی هستید؟چرا؟
- حضوراین درس رولازم ،مفید و یاموثر میدونید؟
دوست عزیزم من به نظر شما کاملا احترام میگذارم. اما به نظر من این که یکسری افراد از یه درس خوششان نمی آید دلیل نمیشود که آن درس حذف بشود. اگه به این شکل باشد که سنگ روی سنگ بند نمیشود. اما دلیل اینکه بعضی بچه ها درس عربی به نظرشان درس عربی خیلی سخت است این است که این زبان دستور زبان گسترده و وسیعی دارد و اولین زبان پر قانون دنیا است.

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی

مسئله اینه یکسری افراد نیست!تقریبا همه همه خوششان نمیاد :-"

alibasirat

کاربر حرفه‌ای

دقیقا هیچ جا بدرد نمبخوره.مسخرست.درس اضافیه اما انگار بعضیا خوششون میاد باشه که بشون میگن خرخوووووون.به جای عربی فرانسوی یا اسپانیایی درس میدادن بهتر نبود :-?

بالا