• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آیا بی حجابی و بد حجابی جرم است؟؟؟؟

katayoun.mir.f

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی ایران
پاسخ : آیا بی حجابی و بد حجابی جرم است؟؟؟؟

برام عبارت «حجاب فرهنگ ماست» خیلی عجیبه. اصولا عبارت «x فرهنگ ماست.» برام عجیبه. با این شکاف گسترده فرهنگی در جامعه‌ی امروز، کی به خودش این حق رو می‌ده که چیزی رو فرهنگ کلی مردم ایران بدونه؟ نظر من رو بخوای ایران رو می‌تونن چندین قسمت کنند بدون این‌که به کسی و تعلقاتش بر بخوره. -از نظر چندگانگی فرهنگی می‌گم.-
پس لطفا نگید حجاب فرهنگ ماست، بگید حجاب جمهوری اسلامی فرهنگ شماست.
چون اینجا نه «ما»یی معنی می‌ده نه «حجاب»ی.

sayyed jan

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای اصفهان
شهر
اصفهان
دانشگاه
دانشگاه شریف++ایشالا
رشته دانشگاه
مکانیک ++بازم ایشالا

به نقل از Houx :
برام عبارت «حجاب فرهنگ ماست» خیلی عجیبه. اصولا عبارت «x فرهنگ ماست.» برام عجیبه. با این شکاف گسترده فرهنگی در جامعه‌ی امروز، کی به خودش این حق رو می‌ده که چیزی رو فرهنگ کلی مردم ایران بدونه؟ نظر من رو بخوای ایران رو می‌تونن چندین قسمت کنند بدون این‌که به کسی و تعلقاتش بر بخوره. -از نظر چندگانگی فرهنگی می‌گم.-
پس لطفا نگید حجاب فرهنگ ماست، بگید حجاب جمهوری اسلامی فرهنگ شماست.
چون اینجا نه «ما»یی معنی می‌ده نه «حجاب»ی.
دوست عزیز.
اولا تو بیشتر کشورا یه دین دین رسمی کشور تلقی میشه.یکی دین رسمی کشورش مسیحیته یکی دیگه اسلام.تو بیشتر این کشور ها هم عوامل اتحاد یا زبانه یا دین.طبیعی هم هست قانونایی که در یک کشور وضع میشه باید مطابق با دین رسمی اون کشور باشه که ابتدای استارتش همه پرسی شده.شما اگه نگاهی به کشور های دیگه البته به استثنای امریکا بندازی متوجه میشی که برای اقلیت مذهبی هیچوقت کشور رو دسته دسته نمیکنند.طبیعی هم هست اقلیت مذهبی جمعیتش نسبت به افرادی که دین رسمی کشور رو قبول دارند فوق العاده کمه.پس عقل حکم میکنه قانون وضع شده به نفع دین رسمی باشه ولی خوب اختیاراتی هم برای ادیان دیگه تو کشور باشه وخوشبختانه هم هست..در ضمن فرهنگ ایرانی خیلی مناسبت با فرهنگ اسلامی داره.از 2000 سال پیشم که اسلام نبوده معقوله حجاب یه چیزی مهم بوده عزیز من.پس فکر نکن حجاب بعد از اسلام فرهنگ ماشد.بلکه حجاب حالا نه درمعنی الان از همون ابتدای تمدن ایرانی وجود داشته.

katayoun.mir.f

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی ایران

به بالایی:
شما چند تا چیز رو به کلی اشتباه کردید.
اولا که ایران به دو قسمت مسلمان و خواستار حجاب + اقلیت مذهبی و خواستار بی‌حجابی تقسیم نمی‌شه. اگر دقت کنید من گفتم شکاف و چندگانگی فرهنگی و حرفی از دین و مذهب به میان نیاوردم. نمی‌دونم از کجای حرف من برداشت کردید که من دارم می‌گم اقلیت‌های مذهبی کشورشون رو جدا کنند!
من گفتم از نظر فرهنگی جامعه امروز ما دچار چندگانگی فرهنگی (شاید بشه حتّی گفت تزلزل فرهنگی) هست. و طبق این مقیاس حتّی خانواده‌های مذهبی رو هم می‌شه به چندین طبقهٔ کاملا متفاوت فرهنگی طبقه‌بندی کرد. و مقصودم این بود که با این تزلزل فرهنگی حاکم بر جامعه این کلک قدیمی «حجاب فرهنگ دیرینه و جدانشدنی ماست.» دیگه کاربرد نداره. یک نگاه به تفاوت فرهنگی بارز بین نسل‌ها و اقشار بندازید بعد راجع به فرهنگ حجاب در دوران قبل از اسلام لکچر بدید.
دوما حرفی که راجع به کشورهای دیگه و دین رسمی و قوانینشون زدید کاملا حرف اشتباهیه.
ما یک دموکراسی داریم یک تئوکراسی. دموکراسی رو که می‌شناسید. می‌رسیم به جکومت‌های تئوکراسی. این حکومت‌ها قوانین یک مذهب خاصی رو اجرا می‌کنند و در اجرای اون‌ها نظر مردم رو نمی‌پرسند. مقصود شما از کشورهایی که گفتید این جور حکومت‌هاست که نه فقط آمریکا بلکه بسیاری از کشورهای دیگه هم به هیچ‌وجه حکومت تئوکراسی ندارند. ایران، افغانستان، پاکستان، عربستان، واتیکان و تبت از معدود تئوکراسی‌های دنیا هستند.
و البته کشورهای از نظر دین رسمی به سه قسمت تقسیم می‌شن: دارای دین رسمی (مثل تایلند، اسرائیل) - دارای چنددین رسمی (مثل اندونزی و هند) و فاقد دین رسمی (مثل آمریکا و خیلی کشورای اروپایی)
دین رسمی کشور هیچ ربطی به قانون اساسی اون کشور نداره. قانون اساسی بر اساس خواسته مردم تعیین می‌شه (در حکومت‌های دموکراتیک) و نه بر اساس دین رسمی.
و سوما: حجاب دوهزار سال پیش از اسلام در مقابل فرهنگ برهنگی بوده نه در مقابل فرهنگی که شما بش می‌گید بدحجابی. پس بحث بحث برهنه یا پوشیده‌ست. نه چادر یا مانتو یا ...! که فکر نمی‌کنم در حال حاضر در ایران کسی خواستار برهنگی باشه.

usboy

کاربر حرفه‌ای

به نقل از sayyed jan :
دوست عزیز.
اولا تو بیشتر کشورا یه دین دین رسمی کشور تلقی میشه.یکی دین رسمی کشورش مسیحیته یکی دیگه اسلام.تو بیشتر این کشور ها هم عوامل اتحاد یا زبانه یا دین.طبیعی هم هست قانونایی که در یک کشور وضع میشه باید مطابق با دین رسمی اون کشور باشه که ابتدای استارتش همه پرسی شده.شما اگه نگاهی به کشور های دیگه البته به استثنای امریکا بندازی متوجه میشی که برای اقلیت مذهبی هیچوقت کشور رو دسته دسته نمیکنند.طبیعی هم هست اقلیت مذهبی جمعیتش نسبت به افرادی که دین رسمی کشور رو قبول دارند فوق العاده کمه.پس عقل حکم میکنه قانون وضع شده به نفع دین رسمی باشه ولی خوب اختیاراتی هم برای ادیان دیگه تو کشور باشه وخوشبختانه هم هست..در ضمن فرهنگ ایرانی خیلی مناسبت با فرهنگ اسلامی داره.از 2000 سال پیشم که اسلام نبوده معقوله حجاب یه چیزی مهم بوده عزیز من.پس فکر نکن حجاب بعد از اسلام فرهنگ ماشد.بلکه حجاب حالا نه درمعنی الان از همون ابتدای تمدن ایرانی وجود داشته.
:))
يني الان آلمانو فرانسه و بريتانيا و ايتاليا و... قوانينشون براساس دين رسميشونه و براي ديگران استثنا هايي قائل ميشه؟؟؟
كشورهاي ديگه بجز امريكا براساس دين رسميشونه،قوانينشون؟؟!؟!؟!؟!!!
خنديديم :|

در ضمن در فرهنگ ايراني از ٢٠٠٠ سال پيش تا ٢٠٠ سال پيش تا ٥٠ سال پيش تو همشون هم رقاص زن هم خواننده زن هم داشتن
حجابي هم دركار نبوده
يني بوده ولي مثلا عمه ي من با شلوارك ميومده تو خيابون ولي همسايه عمه من با چادر

فكر ميكنم منظور دوستان اين بود :|

در ضمن بايد بگم بيخودي براي تمدن ايران حرف نسازيد
از روزاول حجاب نداشتن

این حرف منو یاده یکی انداخت که میگفت:
غربيها تو اين سالها دچار بي بند و باري شدن و قديما اينطوري نبودن
بهش پيشنهاد دادم بره Game Of Thrones قسمتهاي فرعيشو نگاه كنه :|

bookreader

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

در پاسخ به
«در ضمن بايد بگم بيخودي براي تمدن ايران حرف نسازيد
از روزاول حجاب نداشتن»

bookreader

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از كيان :
:))
يني الان آلمانو فرانسه و بريتانيا و ايتاليا و... قوانينشون براساس دين رسميشونه و براي ديگران استثنا هايي قائل ميشه؟؟؟
كشورهاي ديگه بجز امريكا براساس دين رسميشونه،قوانينشون؟؟!؟!؟!؟!!!
خنديديم :|

در ضمن در فرهنگ ايراني از ٢٠٠٠ سال پيش تا ٢٠٠ سال پيش تا ٥٠ سال پيش تو همشون هم رقاص زن هم خواننده زن هم داشتن
حجابي هم دركار نبوده
يني بوده ولي مثلا عمه ي من با شلوارك ميومده تو خيابون ولي همسايه عمه من با چادر

فكر ميكنم منظور دوستان اين بود :|

در ضمن بايد بگم بيخودي براي تمدن ايران حرف نسازيد
از روزاول حجاب نداشتن

این حرف منو یاده یکی انداخت که میگفت:
غربيها تو اين سالها دچار بي بند و باري شدن و قديما اينطوري نبودن
بهش پيشنهاد دادم بره Game Of Thrones قسمتهاي فرعيشو نگاه كنه :|
تو کتاب اقوام ایرانی ص140 نوشته شده که «در مهر بسیار ظریف و زیبا که در موزه لوور پاریس موجود است ملکه ای با لباس و تاج وچادر زنان هخامنشی بر مسند شاهانه ای تکیه زده و پاهایش بر روی چهارپایه ای کرسی مانند قرار دارد.»
همچنین تو کتاب حجاب،آزادی یا اسارت ص36 اومده که:«حجاب سخت و شدیدی در ایران باستان حکمفرما بود،حتی پدران و برادران نسبت به زن شوهردار نامحرم شمرده می شده اند.»
تو کتاب مجموعه موزه لوور هم عکسی از خدای ایلامی که تو شوش یافت شده وجود داره که دامن بلند و چین داری را به تن کرده.
اینا همه نشون میده که قبل از اومدن اسلام به ایران خانما حجاب داشتن.
البته اگر مدرک مستندی داشتید که نشون بده که تو ایران حجاب نبوده،ارائه بدین.

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

به نظر من واژه بد حجابی معنا نداره . آدم یا با حجابه یا بی حجابه .

ابتدا جواب سوال تاپیک رو بدیم بهتره .

باید جرم رو تعریف کنیم . اصلا جرم چی هست ؟ طبق ماده 2 قانون مجازات اسلامی هر رفتاری اعم از فعل یا ترک فعل که در قانون برای آن مجازات تعیین شده است جرم محسوب می شود . طبق همون ماده ای که رادیکال گفت بی حجابی یا عدم رعایت عفت عمومی مجازات داره در نتیجه جرمه.

هر شخصی در هر کشوری که زندگی میکنه باید تابع قانون اون کشور باشه . قانون هیچ کشوری هم تا به الان کامل ترین و رضایت بخش ترین قانون نبوده . ممکنه بعضیا فکر کنن کشوری مثل آمریکا قانون کاملی داره اما بهتره بدونید آمریکا جزء کشورهاییه که بالاترین آمار اعدام رو داره.

ما توو ایران زندگی میکنیم . قوانین کشور ما هم از فرهنگ کنونی جامعه بوجود اومده . فرهنگ کشور ما تحت تاثیر دین اسلام قرار گرفته در نتیجه مردم خودشون از اینکه قوانین طبق فرهنگ و دین شون باشه راضی اند . شما هیچوقت نمیتونید مادرتون رو راضی کنید که بدون حجاب از خونه بره بیرون ! دست خودش نیست ! عقیده و نظرش بهش اجازه نمیده . ممکنه بعضی ها هم برخلاف عقیده شون حجاب رو رعایت کنند اما خب درصد کمی از جامعه رو تشکیل میدن و بخاطرشون قانون مملکت تغییر نمیکنه.

خانوم Radikal عزیز . این سوالاتی که مطرح می کنید زیاد جای بحث داره . با نظر به تاپیک های مشابه شما میشه فهمید در حال حاضر به اقتضای سن تون این سوالات براتون پیش میاد و میخواید سرش بحث کنید . خیلیا قبل از شما بودن که از این بحث ها کردن. خود من بحث های مشابه زیاد داشتم اما به نتیجه نرسید چون فرهنگ جامعه اهمیتی به ایده هایی مستقل از ارزش های خودش نمیده. البته نمیخوام بگم بحث بی فایده س . اتفاقا بحث خیلی هم مفیده اما به نظر من ارزش حرص خوردن نداره چون فقط میشه در موردش بحث کرد نه بیشتر.

*دوستان لطف کنن از دید حقوقی و مذهبی بحث رو دنبال کنن نه تاریخی چون تاپیک در مورد حجاب در تاریخ نیست.

• لایک
امتیازات: andia

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از نیرمـا)΄ :
به نظر من واژه بد حجابی معنا نداره . آدم یا با حجابه یا بی حجابه .

ابتدا جواب سوال تاپیک رو بدیم بهتره .

باید جرم رو تعریف کنیم . اصلا جرم چی هست ؟ طبق ماده 2 قانون مجازات اسلامی هر رفتاری اعم از فعل یا ترک فعل که در قانون برای آن مجازات تعیین شده است جرم محسوب می شود . طبق همون ماده ای که رادیکال گفت بی حجابی یا عدم رعایت عفت عمومی مجازات داره در نتیجه جرمه.

هر شخصی در هر کشوری که زندگی میکنه باید تابع قانون اون کشور باشه . قانون هیچ کشوری هم تا به الان کامل ترین و رضایت بخش ترین قانون نبوده . ممکنه بعضیا فکر کنن کشوری مثل آمریکا قانون کاملی داره اما بهتره بدونید آمریکا جزء کشورهاییه که بالاترین آمار اعدام رو داره.

ما توو ایران زندگی میکنیم . قوانین کشور ما هم از فرهنگ کنونی جامعه بوجود اومده . فرهنگ کشور ما تحت تاثیر دین اسلام قرار گرفته در نتیجه مردم خودشون از اینکه قوانین طبق فرهنگ و دین شون باشه راضی اند . شما هیچوقت نمیتونید مادرتون رو راضی کنید که بدون حجاب از خونه بره بیرون ! دست خودش نیست ! عقیده و نظرش بهش اجازه نمیده . ممکنه بعضی ها هم برخلاف عقیده شون حجاب رو رعایت کنند اما خب درصد کمی از جامعه رو تشکیل میدن و بخاطرشون قانون مملکت تغییر نمیکنه.

خانوم Radikal عزیز . این سوالاتی که مطرح می کنید زیاد جای بحث داره . با نظر به تاپیک های مشابه شما میشه فهمید در حال حاضر به اقتضای سن تون این سوالات براتون پیش میاد و میخواید سرش بحث کنید . خیلیا قبل از شما بودن که از این بحث ها کردن. خود من بحث های مشابه زیاد داشتم اما به نتیجه نرسید چون فرهنگ جامعه اهمیتی به ایده هایی مستقل از ارزش های خودش نمیده. البته نمیخوام بگم بحث بی فایده س . اتفاقا بحث خیلی هم مفیده اما به نظر من ارزش حرص خوردن نداره چون فقط میشه در موردش بحث کرد نه بیشتر.

*دوستان لطف کنن از دید حقوقی و مذهبی بحث رو دنبال کنن نه تاریخی چون تاپیک در مورد حجاب در تاریخ نیست.

همونجوری که تو اون یکی تاپیکم در مقابل پستت گفتم.

ببینید در مورد حجاب اجباری زمان انقلاب صحبتی نشد. ( حتا گفته شد که زنان در مورد پوششون ازاد هستند ) در مورد این شاید شنیده باشید شاید هم نه اگه درست یادم باشه من اینو تو اطلاعات و کیهان دیدم ( چاپ سال ۵۶ فکر کنم )

و بعد هم اعتراض کسانی مثل طالقانی رو بر علیه حجاب اجباری داریم.

البته تا حدود ۱۳۶۰ صرفن حق ورود به ادارات برای بد حجابین یا بی حجابین وجود نداشته بعدن کلن ممنوعیت ورود به اماکن عمومی!

تفاوتی که شما قایل نیستید همینه که جامعه ای که بر حسب دموکراسی اداره میشه یعنی نظر مردم رو شرط میذاره با جامعه ای که بر اساس دین که یعنی نظر مردم رو لزومن نمی پرسه فرق داره.

حجاب یک بحث شخصی هست هرچند که نمود اجتماعی داره. قبل از انقلاب هم مردم هرطور که مایل بودند لباس می پوشیدن و ازاد بودند به استفاده از چادر یا هر پوششی که خودشون بهتر می دونستن این خیلی فرق داره.

این قانون بعد از انقلاب تصویب شد و اگه در موردش هم شنیده باشید اعتراض های مردم رو به دنبال داشت که سرکوب شد. ( یعنی افرادی قابل توجهی بودن که معترض بودن )

و خب تو اسلام یک کنیز نیازی نیست که پوشش داشته باشه. و صرفن باید از زیر ناف پوشش داشته باشه. یعنی سینه ها و مویه سر و نیمه ی بالایه بدن قابل دیدن هستن.

خوب حالا مساله من اینه که اگه مردان زمان پیامبر و امام ها قدرت کنترل شهوت خودشون رو نداشتن در مقابل کنیز ها معجزه میشده ؟‌

یا اینکه داشتن پوشش سر برای کنیز ها مکروه بوده! در مورد این چی میگید ؟‌

داشتن حجاب به این شکل کاملن می لنگه!‌

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
تلاشی بیهوده در المپیاد زیست شناسی!
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی

به کلیت بحث کاری ندارم :-" فقط خاستم در مورد این قمست پست نیرمان یه چیزی بگم:

ممکنه بعضی ها هم برخلاف عقیده شون حجاب رو رعایت کنند اما خب درصد کمی از جامعه رو تشکیل میدن و بخاطرشون قانون مملکت تغییر نمیکنه.
اگه یه سر بری تو خیابون :D وضع ملتو ببینی،متوجه میشی که این تعداد درصد کمی نیستن!من شهر شمارو نمیدونم،ولی تهران بری بیرون،وضع لباس پوشیدن 10 نفرو ببینی حداقل 5 تاشون مشخصه که علاقه ای به حجاب داشتن ندارن!تو فک میکنی کسی که بجای اینکه شالو بندازه رو موهاش با شال کلیپسشو میپوشونه علاقه ای به حجاب داشتن داره؟ :-"

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

به نقل از مازیمون :
همونجوری که تو اون یکی تاپیکم در مقابل پستت گفتم.

ببینید در مورد حجاب اجباری زمان انقلاب صحبتی نشد. ( حتا گفته شد که زنان در مورد پوششون ازاد هستند ) در مورد این شاید شنیده باشید شاید هم نه اگه درست یادم باشه من اینو تو اطلاعات و کیهان دیدم ( چاپ سال ۵۶ فکر کنم )

و بعد هم اعتراض کسانی مثل طالقانی رو بر علیه حجاب اجباری داریم.

البته تا حدود ۱۳۶۰ صرفن حق ورود به ادارات برای بد حجابین یا بی حجابین وجود نداشته بعدن کلن ممنوعیت ورود به اماکن عمومی!

تفاوتی که شما قایل نیستید همینه که جامعه ای که بر حسب دموکراسی اداره میشه یعنی نظر مردم رو شرط میذاره با جامعه ای که بر اساس دین که یعنی نظر مردم رو لزومن نمی پرسه فرق داره.

حجاب یک بحث شخصی هست هرچند که نمود اجتماعی داره. قبل از انقلاب هم مردم هرطور که مایل بودند لباس می پوشیدن و ازاد بودند به استفاده از چادر یا هر پوششی که خودشون بهتر می دونستن این خیلی فرق داره.

این قانون بعد از انقلاب تصویب شد و اگه در موردش هم شنیده باشید اعتراض های مردم رو به دنبال داشت که سرکوب شد. ( یعنی افرادی قابل توجهی بودن که معترض بودن )

و خب تو اسلام یک کنیز نیازی نیست که پوشش داشته باشه. و صرفن باید از زیر ناف پوشش داشته باشه. یعنی سینه ها و مویه سر و نیمه ی بالایه بدن قابل دیدن هستن.

خوب حالا مساله من اینه که اگه مردان زمان پیامبر و امام ها قدرت کنترل شهوت خودشون رو نداشتن در مقابل کنیز ها معجزه میشده ؟‌

یا اینکه داشتن پوشش سر برای کنیز ها مکروه بوده! در مورد این چی میگید ؟‌

داشتن حجاب به این شکل کاملن می لنگه!

ببین من بحث اجتماعی نمیکنم وگرنه جای تاپیک توو انجمن جامعه شناسیه . موضوع رو حقوقی برسی کنید . شکی در جرم عدم رعایت عفت عمومی نیست ! حالا چرا جرمه باید از نسل انقلاب پرسید . اون موقع که آیت الله طالقانی میگفت همونطور که مسجد نیاز به دستشوئی داره و جامعه نیاز به کاباره باید مردم به این موضوع فکر میکردن . ما در مورد واقعیات باید صحبت کنیم نه آرمان ها !

واقعیت اینه که کشور در حال حاضر حکومت و فرهنگ اسلامی داره و قوانین طبق اسلام نوشته شده .

آرمان اینه که قوانین بر اساس خواست اکثریت باشه و دین با قوانین و حکومت قاطی نشه .

تا وقتی که واقعیت حکمفرماست باید رعایت کرد . اگه میخواید آرمان ها واقعی بشه بفرمائید وارد عمل بشید ببینید چند درصد مردم حمایت میکنن؟
به نقل از ایلیا :
به کلیت بحث کاری ندارم :-" فقط خاستم در مورد این قمست پست نیرمان یه چیزی بگم:
اگه یه سر بری تو خیابون :D وضع ملتو ببینی،متوجه میشی که این تعداد درصد کمی نیستن!من شهر شمارو نمیدونم،ولی تهران بری بیرون،وضع لباس پوشیدن 10 نفرو ببینی حداقل 5 تاشون مشخصه که علاقه ای به حجاب داشتن ندارن!تو فک میکنی کسی که بجای اینکه شالو بندازه رو موهاش با شال کلیپسشو میپوشونه علاقه ای به حجاب داشتن داره؟ :-"

ببین مثال تو در مورد نسل جدید جامعه س در حالی که فرهنگ الان رو نسل قدیم ساخته ! کدوم یکی از اونایی که میگی حجاب درستی ندارن سن شون بیشتر از 35 ساله ؟ بیشتر از 5% نیست !

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی

خب فرهنگو اونا ساختن قبول،حالا نباید دیگه عوض بشه؟

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

به نقل از ایلیا :
خب فرهنگو اونا ساختن قبول،حالا نباید دیگه عوض بشه؟

خیلیا براشون مهم نیست عوض بشه یعنی عوض شدن و نشدن ش براشون تفاوتی نداره. خیلیام راضی ن و کنار اومدن. شما دوس داری میتونی عوضش کن :D

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی

برای من که فرقی نداره.اسپم حتی :P

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

فرهنگ کم کم در حاله عوض شدنه!

وقتی که از چادر به سمت روسری رفت و از روسری به سمت شال و شال باز تر شد. مانتو ها کوتاه تر شد و الان این پدیده کم کم در حاله عادی شدنه.

ما کما بیش راحت در موردش حرف می زنیم. مردم به گشت ارشاد ها اعتراض می کنن. شعار رییس جمهور ها حذف همین گشت ارشاد ها بوده.

اینا نشون میده که تغییر داره صورت می گیره. ولی زمان می بره.

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

به نقل از مازیمون :

وقتی که از چادر به سمت روسری رفت و از روسری به سمت شال و شال باز تر شد. مانتو ها کوتاه تر شد و الان این پدیده کم کم در حاله عادی شدنه.

ما کما بیش راحت در موردش حرف می زنیم. مردم به گشت ارشاد ها اعتراض می کنن. شعار رییس جمهور ها حذف همین گشت ارشاد ها بوده.

این رو قبول دارم کاملا منطقیه . در واقع گشت ارشاد همون کمیته سال 70 ئه نوویه لباس جدید.

البته روندش در ایران خیلی کند تره نسبت به کشورهایی مثل ترکیه . عراق . لبنان ! هر 5 سال حجاب و نوع لباس ها به صورت محسوس تری تغییر پیدا میکنه !

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

به نظر من سوال تیتر تاپیک در واقع این نیست که بی حجابی جرم هست یا نه بلکه اینه که آیا باید جرم باشه یا نه؟
برای اینکه بررسی کنیم چه چیزی باید جرم باشه اول باید فکر کنیم که چه چیزی باید قانون باشه؟ که اینجا در واقع سوال مطرح شده اینه که مبنای تعیین قانون چیه؟ دین؟ عقل؟ بعدش میشه به سوال اول جواب داد.

به نظر من یه مقدار شاید این حرف نادقیق باشه چون راضی بودن مردم از قوانینی که بر اساس دین اسلام و فرهنگ مرتبط با اون تعیین شده چیزی نیست که ما بتونیم راحت راجع بهش صحبت کنیم. ما نه آمار قابل قبولی از دین و دینداری مردم داریم (یعنی حتی شاید به زور بشه راجع به اکثریت معتقد دینی کشور صحبت کرد) نه میزان رضایتشون.
و اینکه افرادی که بر خلاف عقیده شون رعایت می کنن کم باشن هم لزوما درست نبیست. توی تهران که به نظر نمیاد کم باشن چه بسا اکثریت باشن. توی شهرستانا هم یه مقدار فرق داره. توی شهرستان جمعیت کمتره، افراد با هم آشنایی بیشتری دارن و مسائلی مثل ترس از اینکه مردم چه حرفی براشون در میارن و شهرت های بد بهشون نسبت میدن به مراتب از تهران بیشتره پس حتی اگر توی شهرستان ها اکثریت با افراد با حجاب باشه ما بازم نمی تونیم قطعی نظر بدیم.

HOSSEIN JH

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اهواز
مدال المپیاد
فیزیک

به نظر من محدودیت نباشه ولی انصافا رعایت بکنیم !
مردا و پسرا رعایت بکنن چشم هاشون رو !!!
زن ها و دختر ها هم رعایت بکنن پوششون رو !!!
من نگفتم حجاب میگم پوشش ! پوشش قابل قبولی داشته باشن همون طور که پوشش از ساحل تا اداره های آمریکا فرق داره !!
به نظر من محدودیت های اسلام برای زن ها بیشتر به خاطر کنترل مرد ها و پسر هاست ! که اگر مرد ها و پسر ها هم نخوان رعایت بکنن اسلام هم نمیتونه جلوشون رو بگیره ! باید از اصلاح اخلاق و نحوه فکر و کار های خود شروع کنیم تا به یک جامعه ایده آل و آزاد برسیم ! من شخصا سعی خودم رو در این زمینه میکنم یعنی استارت کار رو زدم ! به امید اینکه شما دوستان هم شروع کرده باشید یا شروع کنید ! (;
اگر مرد ها و پسر ها رعایت بکنن ممکنه یک روز فتوا داده بشه که فرهنگ جامعه ما در آن حد ارتقا یافته که لازم به بعضی موارد نباشه !
البته شاید با ظهور امام مهدی هم چنین اتفاقی بیافته چون گفته میشه که در زمان حکومت امام مهدی اگز زنی با تشتی طلا از کجا به کجا بره (مسیر طولانی) هیچ مشکلی براش پیش نمیاد ! پس اگر اون موقع امنیت انقدر زیاد میشه ! حتما انقدر امنیت هست که بدون رعایت بعضی موارد پوششی مشکلی پیش نیاد (تا حدودی شاید این حرف هام غلط و اشتباه باشه این ها استدلال ها شخصی منه مگر نه اسلام رو تا آخر قبول دارم )

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

به نقل از Bahar_R :
به نظر من سوال تیتر تاپیک در واقع این نیست که بی حجابی جرم هست یا نه بلکه اینه که آیا باید جرم باشه یا نه؟
برای اینکه بررسی کنیم چه چیزی باید جرم باشه اول باید فکر کنیم که چه چیزی باید قانون باشه؟ که اینجا در واقع سوال مطرح شده اینه که مبنای تعیین قانون چیه؟ دین؟ عقل؟ بعدش میشه به سوال اول جواب داد.

به نظر من یه مقدار شاید این حرف نادقیق باشه چون راضی بودن مردم از قوانینی که بر اساس دین اسلام و فرهنگ مرتبط با اون تعیین شده چیزی نیست که ما بتونیم راحت راجع بهش صحبت کنیم. ما نه آمار قابل قبولی از دین و دینداری مردم داریم (یعنی حتی شاید به زور بشه راجع به اکثریت معتقد دینی کشور صحبت کرد) نه میزان رضایتشون.
و اینکه افرادی که بر خلاف عقیده شون رعایت می کنن کم باشن هم لزوما درست نبیست. توی تهران که به نظر نمیاد کم باشن چه بسا اکثریت باشن. توی شهرستانا هم یه مقدار فرق داره. توی شهرستان جمعیت کمتره، افراد با هم آشنایی بیشتری دارن و مسائلی مثل ترس از اینکه مردم چه حرفی براشون در میارن و شهرت های بد بهشون نسبت میدن به مراتب از تهران بیشتره پس حتی اگر توی شهرستان ها اکثریت با افراد با حجاب باشه ما بازم نمی تونیم قطعی نظر بدیم.

اما نارضایتی مردم از قوانین اسلامی رو هم زیاد مشاهده نکردیم ! چه بسا موقع سنگسار و اعدام مردم با ذوق و شوق میرن سر مراسم و فیلم میگیرن ! برای هردو گروه یه آمار نسبی وجود داره اما به نظر من مردم ما همیشه برای کارها و قوانین دنبال یه دلیل الهی میگردن تا بتونن قبولش کنن. مثلا

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به نقل از نیرمـا)΄ :
اما نارضایتی مردم از قوانین اسلامی رو هم زیاد مشاهده نکردیم ! چه بسا موقع سنگسار و اعدام مردم با ذوق و شوق میرن سر مراسم و فیلم میگیرن ! برای هردو گروه یه آمار نسبی وجود داره اما به نظر من مردم ما همیشه برای کارها و قوانین دنبال یه دلیل الهی میگردن تا بتونن قبولش کنن. مثلا

سنگسار که من فکر نکنم در 10 سال اخیر اتفاق افتاده باشه اگر هم باشه به صورت مخفیانه هست چون تا به حال عکس یا فیلمی منتشر شده ندیدم از سنگسار

(سنگسار سکینه آشتیانی رو هم که همه آگاه هستند چقدر با مخالفت داخلی و خارجی مواجه شد)

اعدام هم جای بحثش نیست چون فعلاً زوده که بخوان اعدام رو از قوانین جزایی بر دارن

اما راجع به حجاب داریم حرف میزنیم

بحثی که به جرات میتونم بگم اغلب افراد مخالف حجاب اجباری هستند

آمار گیری هایی در خود سایت سمپادیا موجود هست رو میتونید ببینید:

6lzyoPMIXfO0fo1ZnJ3ELNCN1Q21i.jpg

alibasirat

کاربر حرفه‌ای

به نقل از مازیمون :

کاملا بات موفقم خیلی اوضاع داره سریع عوض میشه.البته تا اونجایی که من از علوم اجتماعی خبر دارم تغییرات سریع یک جامعه خیلی دردسر ایجاد میکنه برای مردم یک کشور.ولی الان وضعیت طوری شده که حجاب زنا در آمریکا وکانادا اینقدر که توایران فضای جنسی ایجاد شده جذابیت جنسی ندارن.واقعا برای کشورم متاسفم دقیقا مردم دچارعقده های جنسی شدن

بالا