• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چرا مردم ایران مثل ژاپنی‌ها برای کتاب صف نمی‌کشند؟!

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک
پاسخ : چرا مردم ایران مثل ژاپنی‌ها برای کتاب صف نمی‌کش

به نقل از ث میم ی نـــون :
من مختص کشور خودمون حرف زدم.تو کشور ما این محدودیت وجود داره.

ما داریم تو دنیایی زندگی می کنیم که توش بیشتر از ۱۰۰ تا کشور وجود داره که یکیش فقط ایرانه. از بین این همه کشور ها زبون یکیشون فارسی هست. و تو این کشور نویسنده ی قابل قبوله امروزی که انگشتشمار هم نداره. پس میمونه اثاری که از قبل به جا موندن که محدودن و بعضی هاشون حتا برای خوندنشون باید یه دست به کتاب و یه دست به لغت نامه باشی.

می مونه کتاب های ترجمه شده که با محدودیت محتوا طرفن. از طرفی دیگه سایر کشور ها و نویسنده ها تعداد قابل قبولیشون لطف می کنن و کتاب هاشونو به انگلیسی می نویسن.
و ما در مثال خود پست اصلی هم داریم ژاپن رو مقایسه می کنیم!

پس بحث محدود به کتاب فارسی نمیشه و نه حتا محدود به کشور ایران! ایران کشوری هست که قوانینش محروم کنندس بیشتر تا محدود کننده. ولی حتا کتاب ها هم به کتاب های چاپ شده محدود نمیشن دیگه! من حتا یادم نمیاد اخرین کتابی که دستم گرفته بودم کی بود!

میشه کتاب رو اینترنتی خرید یا حتا میشه کپی غیر قانونیش رو پیدا کرد و خوند. پس ما به دسته کتاب های فارسی محدود نیستیم!

به نقل از ث میم ی نـــون :
من در جواب معصومه ازین نوع استدلال استفاده کردم.اگه از من مزیت کتابُ خواسته بودن من کاری به خوب یا بد بودن اینترنت نداشتم.
ایشون گفتن همه چیزای مفیدی که کتاب داره،میشه تو اینترنتم پیدا کرد بنابراین ترجیح دادم به جای اینکه همش از خوبی های کتاب بگم تا ایشون قانع شن؛بگم اینترنت علاوه بر چیزای خوبش معایبی هم داره(من حتی از بدی های اینترنت چیزی نگفتم ولازمه بدونین منظورم از بد فقط چیزای زشت و ناپسند نبود.اما قبول دارم منظورمو از بد درست نرسوندم!)

پس ترجیح دادم از معایب نت بگم تا مزایای کتاب!مگرنه مزایای کتاب کاملا مشخصه!

بازم حرفتونو نقل قول میکنم
این طرز حرف زدنتون چیزه دیگه ای رو میگه.بیشتر شخصیت منو بردین زیر سوال تا استدلالمو

من حتی از بدی های اینترنت چیزی نگفتم ولازمه بدونین منظورم از بد فقط چیزای زشت و ناپسند نبود.اما قبول دارم منظورمو از بد درست نرسوندم!)

خب پس لطف کنید بی خیال این موضوع شید که تقریبن ربطی به بحث اصلی نداره. بحث در مورد تاثیر شبکه های اجتماعی یا شبکه های تلویزیونی که نیست در مورد کتاب هست! و اگه شبکه های اجتماعی بدی ای هم داشته باشه برای فقط ما نیست برای تمام دنیاست. و با این وجود مردم در ایران سرانه مطالعه ی کمتری دارن از ژاپن.

خودتون بیشتر از هر ادم دیگه ای به اون جمله ی من گیر دادید و اگه من اون جمله رو یک بار استفاده کردم شما دسته کم سه بار اونو کپی کردید اگه من یک بار شخصیت شما رو زیر سوال بردم خودتون سه بار دیگه هم زیر سوال بردید! ( با فرض اینکه به قول شما جمله ی من به جای استدلالتون شخص شما رو زیر سوال برده باشه)

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

به نقل از مازیمون :
خب پس لطف کنید بی خیال این موضوع شید که تقریبن ربطی به بحث اصلی نداره. بحث در مورد تاثیر شبکه های اجتماعی یا شبکه های تلویزیونی که نیست در مورد کتاب هست! و اگه شبکه های اجتماعی بدی ای هم داشته باشه برای فقط ما نیست برای تمام دنیاست. و با این وجود مردم در ایران سرانه مطالعه ی کمتری دارن از ژاپن.

خودتون بیشتر از هر ادم دیگه ای به اون جمله ی من گیر دادید و اگه من اون جمله رو یک بار استفاده کردم شما دسته کم سه بار اونو کپی کردید اگه من یک بار شخصیت شما رو زیر سوال بردم خودتون سه بار دیگه هم زیر سوال بردید! ( با فرض اینکه به قول شما جمله ی من به جای استدلالتون شخص شما رو زیر سوال برده باشه)
معلومه بحث های منو به طور کامل نخوندین،من به هیچ وجه نخواسم از تاثیرات شبکه های اجتماعی حرف بزنم!ما داشتیم فرق خوندن یه مطلب در جایی مثه فیسبوک وخوندن همون مطلب در کتابو بررسی میکردیم
من هرگز نگفتم که شبکه های اجتماعیه بد فقط برای مائه!شما دارین کاملن حرفای خودمو در جهت فکریه خودتون پیش میبرید

من اگه لازم باشه چن بار دیگه اون جمله رو کپی میکنم و خودمو زیر سوال میبرم تا شما بفهمید لحنتون درست نبود و دیگه برای شخص دیگه ای تکرارش نکنین.من مشکلی ندارم با زیرسوال رفتن میخوام آداب بحثکردنو یادتون بدم

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست

نکته ای که بد نیست بهش توجه بشه اینه. کتاب قرار نیست یک صرفا یک مجموعه ارزشمند data base مثل اینترنت باشه. به یک زبون دیگه کتاب صرفا منبع اطلاعاتی نیست گرچه عملکرد اصلی اش اطلاع رسانیه. فرق عمده ی اینترنت با کتاب از همین جا شروع می شه.اینترنت به عنوان یک بیس اطلاعاتی که ماهیتش در گرو داده تعریف می شه، اطلاعات رو چکیده، مختصر و سریع در دسترس آدم قرار می ده. برای جواب دادن به پرسش های لحظه ای اینترنت اتفاقا خیلی خوبه(تحت شرایطی که مطالب درج شده ی اون قابل اطمینان و معتبر باشه). اما صرف اطالاعات جمع آوری کردن مطلقا ارزشی نداره، ما که قرار نیست به دانش نامه تبدیل بشیم؟
خب این یعنی چی؟ فرآیند کتاب خوندن که اطلاعات درون با روش علمی شرح و بست داده می شه فرایند تفکر رو در ذهن ایجاد می کنه. به جای اینکه لقمه رو راحت توی دهن ما بگذاره ذهن ما رو به چالش می کشه تا طی یک سری فرآیند های نقادانه نه تنها یک سری اطلاعات رو بدست بیاریم بلکه بعد از مدتی طرز تفکر رو هم یاد بگیریم و از چالش فکری نترسیم. اینترنت اون intellect کتاب رو نداره. کتاب ها جدا از بعضی هاشون که ممکنه محتوی زرد داشته باشن، اکثرا توسط اقشاری نوشته می شن که به نحوی با محتوی کتاب در ارتباطن. پس مطالب تخصصی بسط داده می شه.
شبکه های اجتماعی رونباید بهش به عنوان جایی که اطلاعات پرورده و معتبر بررسی می شه نگاه کرد.بلکه خود ذات شبکه اجتماعی ماده خام تحلیل های اجتماعیه که بعدا جامعه شناس های عزیز چند صد صفحه کتاب در موردش می نویسن و به بازار می دن.

فرق عمده ی اینترنت و کتا در عمل دیده می شه. قشر متوسط تحصیل کرده ایران یکی از مشخصه هاش دوستی با اینترنته. ولی ایا این پدیده باعث شده که ما مثل بقیه کشور ها روشن بین و ناقد باشیم؟ به نظر می رسه جای یک چیزی کم باشه....

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

چه خبره بابا... چه قد بحث میکنین! مگه کسی این وسط گفته کتاب نخونین یا فیسبوک بده؟؟ چرا سر هیچی دارین بحث میکنین؟
خب معلومه که کتاب خوندن خوبه و اینترنت هم منبع اطلاع رسانی خوبیه. .. دیگه بحث نداره

• شروع کننده موضوع

نگار

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان جامع(سه)
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژِی

از طرفي الان من خودم نصف رمانام رو گوشيمه. :>
ولي ارجاعتون ميدم ب شيمي1 و ميزان زباله ي كاغذي ايران وساير كشور ها!!

• شروع کننده موضوع

نگار

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان جامع(سه)
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژِی

اگه نمايشگاه كتاب رفته باشين صف كتاباي كمك درسي رو ديديد. اخه چرا ؟
ب نظرم بهتر نبود بچه هامون ب جاي كتابا ي كمك درسي دنبال كتاباي مرجع خوب ميگشتن اونمب خاطرعشق ن چيز ديگه اي مثه كنكور

سین سا

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
دیار کریمان

قطعا باید بپذیریم علاوه بر علم در فرهنگ هم از کشور های توسعه یافته عقب تریم

mohaddeseh ti

❄️mohi
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
اینستاگرام

صف دیگه یه کم اقراقه(املام چه قد خوبه) :D
اما چه من چه دوستام تو این چن سال کتاب خوندنامون زیاد تر شده
طرحای خوبم تاثیر دارن مثه ماراتن کتاب و معرفی کتاب و ..

کاواک

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
95

تنبلیم و خیره شدن به عکس های توی فیسبوک رو به کتاب خوندن ترجیح میدیم.
در طول دوران تحصیلی یه جوارایی کتاب زده شدیم:-"

• لایک
امتیازات: N!ma

زهرا27

بریزءیس
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زاهدان
شهر
زاهدان
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
الزهرا_خواجه نصیر
رشته دانشگاه
کامپیوتر

من نمیتونم بگم چذا بقیه کتاب خون نشدن ولی راجب خودم به صراحت میتونم بگم چون تو شهر ما کتاب فروشی درست و حسابی که بتونی کتاب غیر درسی توش پیدا کنی نبوده. کتابخونه هم که نزدیک خونمون نبود بابام باید منو میبرد میاورد که یک کتاب بگیرم یا پس بدم بعد من فک میکردم اینهمه زحمت دادن بهش به کتاب خوندن نمیرزه البته الان میبینم بابام کلی جای بیخود منوبرد وآورد خب کتابخونه هم میبرد دیگه. نتیجشم اینه که من الان دانشجوی ترم2ام ولی هنوز نمیتونم از کتابخونه استفاده کنم نمیتونم توش کتاب مورد علاقه پیداکنم. اصلا از اول دبیرستان که دیگه کتابای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برام تکراری و بچگونه شد دیگه نتونستم کتابی پیدا کنم وکتاب خون شم. بعد الان که دانشجو شدم بعد دوران پر مشغله دبیرستان الان نمیتونم کتابی پیدا کنم که دوسش داشته باشم که حوصلم بیاد تا تهش بخونم.که موقع خوندنش لدت ببرم.همین فاصله گرفتنه همین نخوندن کتاب از بچگی باعث میشه اصلا تدونی چی میخوای بخونی. از چی خوشت میاد نتیجش اینکه بقیه بهت کتاباییو معرفی میکنن بعد تو میبینی نه اصلا نمیتونی تا تهشو بخونی بیخیال کتاب خوندن میشی

s.l.v.n

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
نقره زیست شناسی
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

چون کتاب باید فقط در حیطه درس و تحصیل باشه و همیشه هم با مطالعه در طول سال تحصیلی با تحمل سختی همراه بوده

!L@

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
عــــــــــــــلامه
شهر
نا کجا آباد
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

صف نمی کشن و همه باهم یهویی هجوم می برن چون فرهنگ هنوز پایینه :))
ولی خب انصافا من خودمم تا حالا بیشتر کتاب درسی خوندم زیاد علاقه ای به خوندن کتابای دیگه نشون ندادم
واقعا تنبلیم بیشترمون !!!!! و بیش از حد قانع :)

Full_professor

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
ح ل ی
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93

چون تو ایران قد ژاپن کتاب خوندن ارزش نداره

mohaddes

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بـنـاب
سال فارغ التحصیلی
94
اینستاگرام

تو تلوزیون ما برنامه ای وجود نداره که فقط مخصوص کتاب باشه و نویسنده های مختلف بیان و در مورد کتاباشون صحبت کنن. یا مستند واسه نویسنده های خارجی و داخلی.
تو کشور ما مراسم امضا (؟) ـیی وجود نداره که تو اون مراسم نویسنده هم با مجلات مختلف مصاحبه کنه، هم با طرفداراش حرف بزنه و هم کتابشو معرفی کنه و تبلیغ. اگرم وجود داشته باشه خیلی کوچیک و بدون تبلیغات گسترده است.
در نتیجه مردم جذب نمیشن.

در کل مردم نویسنده ها رو دقیق نمیشناسن. و بنظرم نویسنده های خوب کشورمون خیلی مظلوم واقع شدن.

+ صف ـم نکشیدن! اونا وقتی یه کتابی رو تهیه می کنن هر روز نیم ساعت میخونن ازش مثلا . نه مثل ما که یه هفته ای کل کتاب هزار صفحه ای رو تموم میکنیم. و چند هفته سراغ هیچ کتابی نمیریم.

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
به همان دلیل که ژاپنی ها برای فلافل سلف سرویس صف نمی کشند :|
خب فرهنگشو نداریم دیگه :-"

saintr

Downhillson
نام مرکز سمپاد
استعداد های درخشان شهید بهشتی
شهر
بهبهان
من خودم ب شخصه عاشق مطالعم
میدونین چیه
آأم وقتی بفهمه یچیزی واسش خوبه حاضره واسش خرج کنه
من حداقل سالیانه پونصد هزار تومن بابت کتاب میدم و چون تو شهر خودمون کتاب نیست از فروشگاه های انلاین یا توی سفر کتاب میخرم
مردم ما فقط تو کتاب خوندن عقب نیستن
یچیزی که هست مردم ما به سلامت روحشون و جسمشون اصلا اهمیت نمیدن
نه ورزش می کنن نه عادت دارن کتاب بخونن
بنظرم این چیزا هم تو مملکت ما هیچ وقت درست نمیشه چون فرهنگ ما از ریشه خرابه

بالا