• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چرا مردم ایران مثل ژاپنی‌ها برای کتاب صف نمی‌کشند؟!

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
پاسخ : چرا مردم ایران مثل ژاپنی‌ها برای کتاب صف نمی‌کش

به نقل از مازیمون :
مشکل همینه. شما تو دانشگاه با هم سن و سال های خودتون که معمولن فقط و فقط دانش اموز هستن اشنا میشین. و تازه با همه گروه ها هم اشنا نمیشین فقط با کسایی که حتا از نظر درسی با شما در یک سطح هستن. یعنی شما فقط یک قشر خاص از جامعه رو میبینید تازه اگه با همون افراد رابطه خوبی داشته باشید.

ولی کسی برای وارد شدن به پارک تفریحی ملی ازش امتحان ورودی نمی گیرن یا نمی پرسن که درامد خانواده چقدره. پارک معمولن تنها جاییه که از تمام اقشار جامعه رو میشه دید توش.

هدف زندگی دقیقن تفریحه. در کنار این تفریح کار های دیگه هم میشه کرد!

بذار یه جامعه ای رو تصور کنیم که مردم مخالف بعضی از قوانین کلی جامعه هستن. حالا ما این مردم رو درگیر مسایلی الکی کنیم. مثلن طرف نگران نون شبش باشه. یا تمام وقتش رو با گرفتن لیسانس پر کنیم بعد کار گیرش نیاد مجبور شه فوق لیسانس بخونه. بعد بازم کار گیرش نیاد بره دکتراشو تموم کنه. بعد هم که دیگه جونه طرف رو کشیدیم سره گرفتن دکترا!! بفرستیمش ۲ سال سربازی. ادمی که اخرش درمیاد بلافاصله باید دنبال کار بگرده. خب چی از این ادم موند ؟

این خیلی معموله که مردم تا لیسانس بخونن. ولی ما تو ایران یه تعداد خیلی زیادی ادم داریم که فوق لیسانس می خونن یا دارن دکترا می خونن. من نمی دونم این ادم ها برای چی دارن دکتراشون رو میگیرن اخه ؟

حالا این ادم بیچاره که تو راهنمایی درگیر امتحان ورودی دبیرستانه تو دبیرستان درگیر کنکور تو دوره لیسانس برای امتحان فوقش داره درس می خونه و برو تا اخر کی وقت می کنه چند تا کتاب بخونه ؟

و حالا ما کجا می خوایم فرهنگ سازی کنیم ؟ یه کلمه فرهنگ سازی رو بهش گیر دادیم، چپ و راست ازش داریم استفاده می کنیم.

اخه هر کدومتون تاحالا شمردید سالی چند تا کتاب می خونید ؟‌حداقل ۱۲ تا کتاب تو سال تموم می کنید ؟ ماهی یه دونه کتاب داستان که میشه خوند نمیشه ؟

این همه نرم افزارو بدون لایسنس دانلود می کنیم و استفاده می کنیم. تنها مشکل شما الان دسترسی به کتاب فروشیه ؟ خوب کتابو از اینترنت دانلود کنید. بهتون قول می دم روح نویسنده همین که بدونه مردم دارن کتابشو می خونن شاد میشه. اگه می تونید سفارش بدید و پوله کتابو بدید. الان حتا تو ایرانم کلی ادم هستن که کتاب رو با پیک به شهرستان ها میبرن.

فرهنگ سازی خوده دولت نکرد. دیگه شما که تو سمپادیا عضو هستید چند تا از کتاب هایی که تو مطالعه گروهی هست رو می خونید ؟

خیلی راحت می تونید لیست کتاب های پرفروش رو پیدا کنید همونارو شروع کنید به خوندن. می تونید حتا اونارو روی ایپاد یا ای فون یا اگه لپتاپتون مک هست بریزید. و تو راه رفتو امد بخونید.

یا می تونید پی دی اف اون هارو دانلود کنید.

لازم نیست همیشه همه چیز رو گردن یکی دیگه ( حالا اینجا حکومت بندازیم ) اره حکومت فرهنگ سازی نمی کنه ولی خب خوده مردم هم هیچ تلاشی نمی کنن.
عجب اصراری دارید به این پارک!! خب هر کسی باید با قشر همسطح خودش حرف بزنه و آشنا شه... آدم میره پارک که طبیعت رو ببینه... وگرنه آدما رو همه جا میشه دید!!
هدف زندگی تفریحه؟؟؟ دیگه نمیدونم چی باید بگم! !!

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از Hydrus :
عجب اصراری دارید به این پارک!! خب هر کسی باید با قشر همسطح خودش حرف بزنه و آشنا شه... آدم میره پارک که طبیعت رو ببینه... وگرنه آدما رو همه جا میشه دید!!

ببینید ادم هایه هم سطحتون که میشه گفت اکثرن ادم های شبیه خودتون رو شامل میشن! یعنی شما در واقع خودتون رو میبینید و خودتون رو می کنید اکثریت ادم ها چون فقط ادم های هم سطح و با عقیده مشابه خودتون جزو گروه دوستیتون هستن. من گیر ندادم به پارک. پارک +‌گرند بازار شهر + کتاب خونه ها + جاهایه دیدنی قسمت پایین شهر.

هدفتون از زندگی رو خوشحال میشم بدونم.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از Hydrus :
هدف زندگی تفریح نیست. ولی بهمون بگو که هدف زندگی چیه؟
ببین من خودم آدمی بودم که تفریحات زیادی نداشتم موقع مدرسه دلیلش هم این بود که منزلمون خیلی دور بود از همه‌ی جاهای تفریحی و من عملا فقط مدرسه می‌رفتم و می‌اومدم و اوقات فراغتم فقط و فقط به کتاب خوندن می‌گذشت. تو دانشگاه فهمیدم که چقدر راه هست برای تفریح! که چقدر آدم روحش نیاز داره به تفریح. نیاز داره به کاری غیر از درس!!‌
ببین هدفت از درس خوندن چیه؟
ما درسی رو می‌خونیم که بهش علاقه داریم که بعد باهاش کاری رو انجام بدیم که بهش علاقه داریم با درآمد اون کار امور روزمره‌ی زندگیمون رو بگذرونیم. درس خوندن هدف نیست. وسیله هست.

به نظر من مشکل ما اینه که زندگی رو خیلی جدی می‌گیریم! واسه همینه که میان یه عده می‌گن شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک به چه درد می‌خورند؟! یا می‌گن برای چی کتاب بخونیم وقتی اینترنت هست؟!‌ یا می‌گن برای چی باید تفریح کنیم اصلا؟!‌
من فکر می‌کنم یه دلیل شاد نبودن ملت ما جدای از اینکه تو مملکتمون پر از ایام عزاداری هست و هیچ جشن و سرور درست و حسابی برامون نگذاشتن، اینه که خودمون خیلی جدی می‌گیریم همه چیز رو.

تو خانواده‌ی ما کلا کتاب یه جایگاه خاص داره. یعنی برای کادوی تولد اگر به هم چیزی غیر از کتاب بدیم بهمون برمی‌خوره! چون اینجوری بزرگ شدیم. از ۵سالگیم هرموقع خواستند بهم جایزه بدند یا هدیه همیشه کتاب دادند... واسه همین با کتاب بزرگ شدم. تا قبل از دانشگاه. ولی خب متاسفانه این وسط درس‌های سنگین دانشگاه و همینطور هم اینترنت باعث شده که میزان مطالعه‌م خیلی کم بشه و عملا محدود بشه به همشهری داستان یا نهایتا یکی دو تا کتاب سرگرم‌کننده. که خب این بده و ما تو دانشگاه برای نجات دادن خودمون از این شرایط حلقه‌ی نقد کتاب گذاشتیم که هر هفته برگزار می‌شه و خب هرکس بنا به سلیقه‌ش می‌تونه اقلا ماهی یه کتاب بخونه اینجوری...

به نقل از Hydrus :
آدم برای اینکه با مردم آشنا شه لازم نیست بره پارک!!
توی دانشگاه با هم سن و سالاش آشنا میشه... آخه آدم بره پارک با کی آشنا میشه آخه؟
بله پارک خیلی خوبه...آدم میتونه با دوستاش و خانوادش بره و از طبیعتش لذت ببره...ولی اگه یکی کمتر رفت یا نرفت چیز زیادی رو از دست نداده!
اتفاقا از دست داده!
پارک تنها جاییه که آدما از هر قشری میان توش. سینما بلیتش گرونه. تئاتر بلیتش گرونه. کنسرت همینطور...
کافه‌ها پر از آدم‌های تریپ روشنفکرین.
ولی پارک نه...پارک جاییه که هرکسی می‌تونه بیاد توش. هر تیپی!
خیلی خیلی خیلی اشتباه می‌کنی اگر فکر می‌کنی تو دانشگاه به شناخت از جامعه می‌رسی!!!!‌ یه محیط به شدت ایزوله که یه سری آدم با یه سری مشترکات دور هم جمع شدن... به هیچ عنوان محیط دانشگاه نمی‌تونه آدما رو به شناخت از محیط اجتماع برسونه.
من خودم پارک شاید فرصت نشه برم تو تهران زیاد. ولی خیابون گردی می‌کنم! یا مسیرم به مترو نمی‌خوره اصلا ولی یه وقت‌هایی الکی می‌رم مترو سواری...می‌رم که آدما رو ببینم. که یه کم زندگی واقعی ببینم!
تو دانشگاه هیچ کدوم از اینارو نمی‌شه به دست آورد...

در آخر اینکه فرهنگ‌سازی درمورد کتاب خوندن رو لزوما حکومت نباید انجام بده! خودمون باید انجام بدیم. من چرا عاشق کتابم؟ چون از بچگی برام کتاب باارزش شده تو خانواده. چون همیشه جایزه‌هام کتاب بودن. چون پدر و مادرم رو همیشه در حال کتاب‌خوندن دیدم. چون...
اینا رو خانواده و بعد از اون هم محیط مدرسه می‌تونه به آدم‌ها بده.

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

هنوز من قانع نشدم...
من میرم اینستا ..جملات نغز هست،،حدیث هست،،،شعر هست..میرم فیسبوک داستان کوتاه هست،،مقاله فن پیجا هست،،،گروپ داریم تو شبکه های اجتماعی مختلف،،اطلاعات جالب و به درد بخور و روز رشتمونو بچه ها میزارن...
تفریح-علم-مطالب جدید،،،همشو بیرون کتابا دارم،،،چرا کتاب?چه برتری داره?????

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از مازیمون :
ببینید ادم هایه هم سطحتون که میشه گفت اکثرن ادم های شبیه خودتون رو شامل میشن! یعنی شما در واقع خودتون رو میبینید و خودتون رو می کنید اکثریت ادم ها چون فقط ادم های هم سطح و با عقیده مشابه خودتون جزو گروه دوستیتون هستن. من گیر ندادم به پارک. پارک +‌گرند بازار شهر + کتاب خونه ها + جاهایه دیدنی قسمت پایین شهر.

هدفتون از زندگی رو خوشحال میشم بدونم.

خب آدمایی که شبیه خودم نیستن به چه دردم میخورن؟؟

هدف از زندگی انجام دادن کار مفیده!!! آخه تفریح چه چیز مفیدی به جامعه اضافه میکنه؟؟؟
آدم به دنیا میاد تا پیشرفت کنه و به جامعش خدمت کنه!!!
تفریح؟؟؟ نه آخه تفریح هم شد هدف برای زندگی؟؟؟؟

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

به نقل از معصومه :
هنوز من قانع نشدم...
من میرم اینستا ..جملات نغز هست،،حدیث هست،،،شعر هست..میرم فیسبوک داستان کوتاه هست،،مقاله فن پیجا هست،،،گروپ داریم تو شبکه های اجتماعی مختلف،،اطلاعات جالب و به درد بخور و روز رشتمونو بچه ها میزارن...
درسته همه اینایی که گفتی هست ولی در کنار این چیزای خوب چیزای بد هم داره در حالی که کتاب بد خیلی کم پیدا میکنیم.استفاده از اینترنت و همه این شبکه های اجتماعی بستگی به ظرفیت آدما داره. جواب سوالمم ندادی

به نقل از Believe :
شمایی که میگی جای کتاب میشه از اینترنت استفاده کرد؛فک میکنی تو ایران از هر ده نفری چن تا سرچ واسه کسب اطلاعاتو کتاب باشه؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از Hydrus :

هدف از زندگی انجام دادن کار مفیده!!! آخه تفریح چه چیز مفیدی به جامعه اضافه میکنه؟؟؟
تو جامعه قرار نیست شما فقط با کسانی سر و کار داشته باشی که مثل خودتن!!! اینجوری همیشه یه دید و شناخت بسیار اشتباه از جامعه‌ت خواهی داشت.

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از Believe :
درسته همه اینایی که گفتی هست ولی در کنار این چیزای خوب چیزای بد هم داره در حالی که کتاب بد خیلی کم پیدا میکنیم.استفاده از اینترنت و همه این شبکه های اجتماعی بستگی به ظرفیت آدما داره. جواب سوالمم ندادی

دقیقن از اون دسته ادم هایی هستی که باید یه چیزو خراب کنی که یه چیزه دیگرو خوب جلوه بدی!

به نقل از معصومه :
هنوز من قانع نشدم...

خب همین یه اشتباهه! اینستاگرام درسته توش جملات نغز هم داره و اینا. ولی قرار بود فقط توش عکس باشه! و به شدت هم مفید هست. ولی جایه خودشو داره.

بله فیس بوک هم خیلی مفیده. ولی بازم اینا یه قسمتین. کتاب داستان خوندن یه کیفه دیگه داره. گفتم قرار نیست بری کتاب علمی بخونی. یه کتاب کومیک بخون. یا تن تن بخون! هر چی. ولی کتاب خوندن بهت این قدرت رو میده که بتونی افکار سایر مردم رو بخونی و بهت قدرت فکر کردن و استدلال کردن تو موقعیت اون ادم هارو میده در حالی که واقعن تو اون موقعیت نیستی!

کتاب تنوع بیشتری داره.
به نقل از Hydrus :

من دوبار زندگی نمی کنم که یک دفعه به جامعه صرفن خدمت کنم دفعه دوم از پیشرفتی که جامعه به خاطر من کرده لذت ببرم!

و تفریح کردن هم به شکلی پیشرفت دادن جامعس!

یعنی تو درس می خونی یه شرکتی راه میندازی که یه محصولی تولید می کنه تا پوله کافی برای تفریح کردن رو داشته باشی! حالا با اون پول میری و تفریح می کنی. در راستایه این تفریح تو به جامعه خدمت شده! پس هدف اصلی تفریح بوده و تو از راهی که به تفریح رسیدی هم لذت بردی.

من نمی دونم تو کجا درس خوندی ولی هیچ وقت ادامی که شبیه خودت هستن تقریبن به هیچ دردیت نمی خورن. ادمی که شبیه تو باشه فقط تاییدت می کنه و به تو حتا این شانس رو هم نمیده در مورد نظرت یه دید مخالف داشته باشی! جدا از این که کی درست می گه ادم همیشه باید اطرافش پر از مخالفاش باشه و کسایی که بر عکس خودش یا به شکل دیگه ای فکر می کنن.

ادمایی که همشون قدرت خرید خوبی دارن هیچ وقت سراغ چیزی نمیرن که با قیمت کمتر تقریبن همون چیزا رو فراهم می کنن. پس بازار مصرف تو کسایی هستن که از قشر خودت نیستن. تو برایه هم قشر هایی خودت نمی تونی مفید باشی چون تقریبن کپی همون ادمایی تو برایه بقیه ادمایی که هیچ وقت نمی خوای بشناسیشون باید مفید باشی چون اونا هستن که به چیزی که تو داری و اونا ندارن نیاز دارن و برعکسش.

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

ببینید دوستان برای من تفاوتی نمیکنه کتابی که میخونم به صورت پی دی اف باشه یا توی گوشیم باشه یا واقعا کتاب کاغذی باشه

کتاب خوندن یعنی افکار یک فرد دیگری رو خوندن (کتاب میتونه علمی باشه یا رمان )و باید تحت شرایطی خونده بشه که برای دریافت هدف کتاب وقت کافی و تمرکز کافی وجود داشته باشه!!! بعد هم بشه چندین و چند بار خوندش! و بشه برسی ش کرد! :)

اما خوب اغلب شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک میتونند تزریق تفکر کنند یعنی اون طور که دوست دارند فکر مخاطب رو عوض کنند نه اون طور که هست و باید باشه

علاوه بر این که حین خوندن آدم تمرکز لازم و کافی رو برای بررسی کتاب نداره

بعدش هم ممکنه دسترسیش به اون فایل از بین بره به شخصه برای من چندین مرتبه اتفاق افتاده که بعد از خوندن یک مطلب ص رو بستم و بعد که خواستم صحتش رو چک کنم دیگه نتونستم مطلب مذکور رو پیدا کنم :)

از این ها که گذشته حداقل در ایران کتاب های بسیار مفیدی وجود داره که شما نمیتونید فایل پی دی اف ش رو پیدا کنید!

fitmal

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan 2
شهر
کرمان (1 ر) - تهران (بقیه)
مدال المپیاد
یه سری مرحله 1 :-" 1 مرحله 2 :-"

دلیلی ک شاید ایرانی ها کتاب زیاد نمیخونن عادته!
یعنی یه بچه اولین و بیشترین جایی ک عادت ب کتابخونی میکنه خانواده است وقتی خانواده هفته ای 1 بار کتاب نخونن وقتی بچه رنگ کتابو نبینه کلا اینجوری بزرگ میشه یعنی کلا تو کشور کم ب کتاب بها داده میشه مثلا همین برنامه هایی ک دم نمایشگاه میذارن معرفی کتاب های برتر چرا ب طور کلی یه برنامه خوب اینچنینی نداریم؟؟
یا چرا تو برنامه کودک هیچوقت مجری نمیاد یه کتاب معرفی کنه ؟ کلا معتقدم بچگی انسان خیلی تاثیر داره تو اخلاقیات و روحیاتش

یه چیز دیگه این که کتاب های درسی ایران صرفا بد نیستن یعنی من خودم با این نظام کنکوری این مدلی موافق نیستم یا با سیستم تحصیلی هم ب خاطر کم بودن قسمت عملی کلا موافق نیستم اما تا حدی با تحصیلات تءوریش موافقم
مثلا خوبه ک یه ادم معمولی تا حدی از هر درسی بدونه مثلا لازم نیست الزاما فیزیک هالیدی رو بخونی وقتی نمیخوای فیزیک رو ادامه بدی ولی در حد مدرسه یه اطلاعاتی داشته باشی خوبه لازم نیست نظریه بخونی ولی ریاضی بخونی برای باز شدن فکر و به عنوان یه علم قشگه حتی زیست ک من خودم ب هیچ عنوان دوست ندارم یه چیزی بدونی خوبه!

اما در مورد هدف از زندگی هرچند بی ربطه ولی کلا ب نظر من هدف شاد بودنه ولی مدل تفریحات متفاوته مثلا من خودم از خوندن ریاضی لذت میبرم یه نوع تفریحه تقریبا برام ولی خوب تفریحات دیگه ای هم دارم
کلا ب نظرم ب شخصیت ادم بستگی داره مثلا ممکنه یه نابغه تخواد ب شناخت دقیق از اجتماع برسه ک بره تو مترو بشینه اما یه ادم دیگه دوست داشته باشه

mohammadjb

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
مدال المپیاد
زیست

به نظر من بیشتر اینکه بیاییم مستقیما کتابخونیو تبلیغ کنیم ؛ بایستی حس کنجکاوی و ... رو تقویت کنیم .

یه مثال میزنم از تبلیغات کتابخونی اییران : سایت booki.ir رو بیضیاتون میشناسین . یه بخش مسابقه ای داره این سایت که چن سوال از یه کتاب مطرح میکنه بعدشم به چندین نفر جایزه میدن . تا اینجاش تا حدودی خوبه ولی کتابایی که باید بخونیم همگی کتابای مذهبی هستن که خوب این چیز خوبی نیست .

کتابای کتابخونه ها هم (حداقل تو شهرستانا) چنگی به دل نمیزنه . تو موضوعات عقیدتی یه طرفه هستن اکثرا .

علی دلاور

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی اراک
شهر
اراک
مدال المپیاد
المپیاد زیست
دانشگاه
علوم پزشکی ایران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از معصومه :
هنوز من قانع نشدم...
تفریح-علم-مطالب جدید،،،همشو بیرون کتابا دارم،،،چرا کتاب?چه برتری داره? ??? ?
چون که کتاب بار ها و بار ها باز خوانی می شه و لب کلام را برای شما نوشتن
و معمولا در کتاب ها(البته کتای هایی که فروش میره نه کتاب هایی که با پول خودشون چاپ می کنن تا بشن نویسنده!)مطالب به درد بخوری یافت میشه
2-کتاب فرهنگ گفتگو را بالا می برد
3-معمولا کتاب ها جامعه را عقلانی تر می کنند
4-معمولا داستان ها خشونت را در جامعه کم می کنند چون کارشان گفتن احساسات طیف های گوناگونه مثلا اگر فئودال های قدیم کتاب های رمانی در بارهی فقر می خوندد و می فهمیدند رعیت ها و کارگر ها واقعا چه احساسی دارن لزومه رفتارشون تغیر می کرد
5-کتاب خواندن ادم ها را صبور می کند
6-کتاب به شما یاد می دهد چطوری تاثیر گذار بنویسید
7-کتاب اطلاعات شما راجع به چیز هایی می برد بالا که فکر می کنید نیازی به ان ها ندارید(البته منظورم کتب تخصصی و دانشگاهی نیست) ولی همین اطلاعات جایی که فکرش را نمی کنید به کاتون میاد
در مورد تفریح هم:
من جدیدا یکی از دغدغه هام اینه که جونیم بگذره بدون این که تفریح کنم!
تفریح خیلی مهمه
کسی که از زندگیش لذت می بره می تونه برای جامعه اش هم کار کند
وقتی پدر بزرگم از جوونی هاش می گه دلم می گیره این زندگی که ما خودمون را در خونه زندان کردیم کجا اون شکار رفتن ها و تماشا و گشت و گذار ها کجا
الان وقت تماشا و گشت گذاره ولی ما به چکاری مشغولیم؟
سه چهار ماه پیش وقت شکار بود ولی ما خودمان را در خانه حبس کرده بودیم
و می کنیم
متاسفانه

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی
32

من الان حال ندارم نقل قول کنم،
ولی
تو اینستا و فیس بوکم نظرات بقیه رو میخونم.
در ضمن تنوع بر عکس گفته شما اون جا بیشتره تفریحشم بیشتره.
در ضمن اینحا درصد افرادی که تو شبکه های اجتماعی کار مفید میکنن مهم نیست.الان من مهمم! میگم خوبه!

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به معصومه پاسخ ۲۸رو برای شما نوشتم :)

usboy

کاربر حرفه‌ای

دليلش كاملا مشخصه
مشكل اينجاست كه ايرانيا خيلي مشكلات اساسي تري دارن تا كتاب خوندن
كلي از ايرانيا الان مشكل غذا دارنو مسكنو اشتغال
وقتي طرف اينقدر درگير اينكارهاست ديگه جايي براي كتاب خوندن ميمونه؟؟؟؟
اين بحث در مقايسه ي بين ژاپن و عربستان قابله بحثه بيشتر

علی دلاور

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی اراک
شهر
اراک
مدال المپیاد
المپیاد زیست
دانشگاه
علوم پزشکی ایران
رشته دانشگاه
پزشکی

اصلا ای کاش تاپیکی به عنوان هدف از زندگی وجود داشت
الان بش احساس نیاز کردم
تمام این ها باید روش بحث بشه
زندگی توحیدی چیست؟
جزیاتش چیه؟

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از Radical :
ببینید دوستان برای من تفاوتی نمیکنه کتابی که میخونم به صورت پی دی اف باشه یا توی گوشیم باشه یا واقعا کتاب کاغذی باشه

کتاب خوندن یعنی افکار یک فرد دیگری رو خوندن (کتاب میتونه علمی باشه یا رمان )و باید تحت شرایطی خونده بشه که برای دریافت هدف کتاب وقت کافی و تمرکز کافی وجود داشته باشه!!! بعد هم بشه چندین و چند بار خوندش! و بشه برسی ش کرد! :)

اما خوب اغلب شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک میتونند تزریق تفکر کنند یعنی اون طور که دوست دارند فکر مخاطب رو عوض کنند نه اون طور که هست و باید باشه

علاوه بر این که حین خوندن آدم تمرکز لازم و کافی رو برای بررسی کتاب نداره

بعدش هم ممکنه دسترسیش به اون فایل از بین بره به شخصه برای من چندین مرتبه اتفاق افتاده که بعد از خوندن یک مطلب ص رو بستم و بعد که خواستم صحتش رو چک کنم دیگه نتونستم مطلب مذکور رو پیدا کنم :)

از این ها که گذشته حداقل در ایران کتاب های بسیار مفیدی وجود داره که شما نمیتونید فایل پی دی اف ش رو پیدا کنید!
خوب اگر هدف اشنایی با نظرات و عقاید بقیس، خوب تو شبکه های اجتماعیم هست..

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به معصومه :

ببینید شما از شبکه های اجتماعی به راحتی نمیتونید شناخته کاملی از افکار داشته باشید

برای مثال با خوندن ۱۰۰ تا تک بیت از حافظ نمیتونید ادعا کنید شناخت کاملی از حافظ دارید من به شخصه میتونم طوری ابیات رو انتخاب کنم که شما فکر کنید حافظ یک خدا ناباور هست و میتونم طوری پیدا کنم که تصور کنید سرش اژ سجاده بلند نمیشده

شبکه های اجتماعی هم دقیقا همینه

از طرف دیگه...آشنایی با عقاید به تنهایی فایده ای نخواهد داشت ، چیزی که کتاب به شما میده زندگی کردن و فکر کردن و دیدن با نگاه نویسنده هست

یعنی شما با خوندن یک کتاب قبل از عقاید با بینش نویسنده نسبت به دنیا برخورد میکنید که این بینش در اغلب موارد با بینش شما تفاوت داره و موجب میشه خیلی چیزها رو ببینید که قبلا نمیدیدید یا به خیلی چیزها فکر کنید که قبلا فکر نمیکردید :)

هر آدمی یک دنیایی داره و دنیای هر آدمی یک منطقی داره(که میتونه این منطق درست یا غلط باشه)

کتاب به شما کمک میکنه با منطق های مختلف زندگی کنید! یا حداقل شاهد زندگی هایی با منطق های مختلف باشید ...

شما میدونید عقاید من چیه و من هم میدونم عقاید شما چیه

اما شاید بار ها حس کرده باشیم که هم دیگرو درک نمیکنیم علت هم اینه که صرفا نتیجه تفکرات هم دیگه رو میبینیم

یعنی صرفا آشناییم با عقاید هم ؛ اما نمیدونیم چطور دنیا رو دیدیم که به این جا رسیدیم!

+در ضمن باز هم تکرار میکنم منظورم از کتاب صرفا کتاب کاغذی نیست :)

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از Radical :
به معصومه :

ببینید شما از شبکه های اجتماعی به راحتی نمیتونید شناخته کاملی از افکار داشته باشید

برای مثال با خوندن ۱۰۰ تا تک بیت از حافظ نمیتونید ادعا کنید شناخت کاملی از حافظ دارید من به شخصه میتونم طوری ابیات رو انتخاب کنم که شما فکر کنید حافظ یک خدا ناباور هست و میتونم طوری پیدا کنم که تصور کنید سرش اژ سجاده بلند نمیشده

شبکه های اجتماعی هم دقیقا همینه

از طرف دیگه...آشنایی با عقاید به تنهایی فایده ای نخواهد داشت ، چیزی که کتاب به شما میده زندگی کردن و فکر کردن و دیدن با نگاه نویسنده هست

یعنی شما با خوندن یک کتاب قبل از عقاید با بینش نویسنده نسبت به دنیا برخورد میکنید که این بینش در اغلب موارد با بینش شما تفاوت داره و موجب میشه خیلی چیزها رو ببینید که قبلا نمیدیدید یا به خیلی چیزها فکر کنید که قبلا فکر نمیکردید :)

هر آدمی یک دنیایی داره و دنیای هر آدمی یک منطقی داره(که میتونه این منطق درست یا غلط باشه)

کتاب به شما کمک میکنه با منطق های مختلف زندگی کنید! یا حداقل شاهد زندگی هایی با منطق های مختلف باشید ...

شما میدونید عقاید من چیه و من هم میدونم عقاید شما چیه

اما شاید بار ها حس کرده باشیم که هم دیگرو درک نمیکنیم علت هم اینه که صرفا نتیجه تفکرات هم دیگه رو میبینیم

یعنی صرفا آشناییم با عقاید هم ؛ اما نمیدونیم چطور دنیا رو دیدیم که به این جا رسیدیم!

+در ضمن باز هم تکرار میکنم منظورم از کتاب صرفا کتاب کاغذی نیست :)
این نگاه های مختلفو قبول دارم،ولی من فیلم زیاد میبینم،،،به نظرم حتی بهتر از کتاب این قضیه رو داره.
بعد هدف من مثلا حافظ شناسی نیست..خوندن 4 تا بیت با مفهوم و خوبه که حوصله خوندنش از کتاب رو ندارم ولی تیکه تیکه میزارن جلوم، اونم میخونم

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به معصومه :

فیلم هم نتیجه عقاید هست نه نوع بینش نسبت به دنیا :)

بعد هم اغلب با دنیای واقعی تفاوت زیادی داره و شما شاهد روند فکر کردن شخصیت های فیلم نیستید، صرفا عمل کرد رو میبینید

اغلب کتاب ها (نه همشون) نوع بینش نویسنده رو به حد فوق العاده ای شرح میدن

بعد هم فیلم ها و سریال های یک منطقه صرفا نمایانگر اینه که مردم اون منطقه اوقات فرغت شون رو با چه نوع فیلمی پر میکنند و چیزی از فرهنگ و سطح فکر و دنیای حقیقیشون به شما نشون نمیده :)

اما کتاب این طور نیست ، در هر جامعه ای کتاب ها بر اساس حقایق همون دوران و نوع نگرش نویسنده نسبت به دنیای حقیقی هست
یا حتی اگر دنیای خیالی هم باشه باز هاله ای از تفکرات نویسنده و نگرش نسبت به دنیا رو داره

:)
بعد شما در خوندن کتاب از قدرت تخیل استفاده میکنید و تصویرسازی میکنید خوب این خودش به درک حالت روحی نویسنده و شخصیت های داستان کمک میکنه :)

گرچه شما میتونید از شبکه های اجتماعی هم داستان بخونید یا کتاب به صورت پی دی اف بخونید واقعا این خیلی عالیه.... من خیلی اژ کتاب هایی که میخونم پی دی اف هست ... اما باید بدونید بیشتر تزریق تفکر صورت میگیره نه تفکر! :)

بالا