• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چرا مردم ایران مثل ژاپنی‌ها برای کتاب صف نمی‌کشند؟!

• شروع کننده موضوع

نگار

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان جامع(سه)
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژِی
چرا اين قدر سرانه ي مطالعه در ايران پايينه؟؟
در حاليكه در كشور هاي پيشرفته ميزان مطالعه خيلي بيشتر است؟؟
292002_549.jpg

++MaRyAm++

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نجف آباد
سال فارغ التحصیلی
94
پاسخ : چرا مردم ایران مثل ژاپنی‌ها برای کتاب صف نمی‌کش

سوال داره؟
خوب همه درگیره کامپیوترو فیس بوک و... هستن
دیگه وقتی واس مطالعه میمونه؟ :-/

vahead649

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
بهشتی
شهر
اردبیل

در واقع خود شما با سوالتون ی جورایی جواب رو هم دادید...........کشور های پیشرفته.....بله پیشرفت به عنوان ی عامل مهم در بالا بردن سرانه ی مطالعه ی کشور هست ....کشور های پیشرفته دیگر دغدغشون گرسنگی و بیکاری و تورم و این چیزها نیست آنها به سطحی بالاتر از مسائل می اندیشند.......عامل دیگر ممیزی کتابهاست که متاسفانه خیلی کیفیت محتوایی کتاب ها رو آورده پایین ...شما اگر به دانلود های کتابهای ممنوعه توجه کنید خواهید دید که چه مخاطبان زیادی دارد .......در مجموع این کار فرهنگ سازی میخواد که زمینه اش و پشتوانش رفاه و آرامش و آزادی بیان هست ........توقیف روزنامه ها و مجلات که حس مردم رو نسبت به فضای مطالعاتی بد میکند

mhjh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی قم
شهر
قم

من نمیفهمم اینقدر مسئولان میگن فرهنگ سازی کنید فرهنگ سازی کنید یعنی چی ؟
یعنی این شعرهای مسغره ای که پویا میذاره " یه دوستی دارم چه مهربوهنه .... " (که مثلا میخوان از پایه یعنی بچه ها شروع کنن)
یا این برنامه ی عمو پورنگ که اسمش کتابخانه است ، بعد یک کلمه درباره ی کتاب حرف نمیزنه .
یا مثلا این کتابک هایی که پخش میکنن روش نوشته " من و کتاب " که درباره ی کتاب خوانی مقام معظم رهبریه ؟
واقعا فرهنگ سازی یعنی چی ؟

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

مشکل اینجاست که ما همه چیز رو با جدیت می خوایم!

حتا اگه بپرسی ملت چرا ماهواره نگاه می کنن همه میگن مستند ها!!!

اخه بابا تلوزیون می تونه وسیله تفریحی باشه.

همه کتاب ها هم علمی نیستن کتاب خوندن باید لذت بخش باشه. ولی ما کتابه خوب فارسی خیلی کم داریم ( بازم داریم اونقدری که یه نفر که بخواد بخونه ولی بازم کمه‌)

بقیه کتاب هایی هم که تو این سال ها اجازه انتشار میگیرن واقعن بیشترشون کتاب های جالبی نیستن.

مردم هم منتظرن تا کتاب ترجمه بشه بعد بخونن که خوب بازم کتاب هایی که خوبن و سرگرم کننده معمولن ترجمه نمیشن یا اگر بشن اجازه چاپ نمی گیرن.

من خودم همیشه تو راه کتاب می خونم. چون تقریبن روزی ۳ ساعت تو مسیرم به نسبت خوبه و این جدا از کتاب های دانشگاهی هست. کتاب داستان باید خوند. حالا هر چی دوست دارید.

ما حتا با بعضی از دوست ها میایم قرار می ذاریم یه کتابو با هم تموم کنیم. تو سمپادی ها هم همچین برنامه ای هست ولی بازه زمانیش یه ذره طولانیه.

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

خوب من به این فکر میکنم که چه اصراری به خوندن کتاب هست?
ما هر اطلاعاتی که بخوایم رو تو اینترنت دست پیدا میکنیم،، تفریحی هم نگاه میکنم، فیلم و سریال و اهنگ مفرح تره...چه زوریه حتما کتاب باشه??
حتی یاد گرفتنخیلی نکات ریز که تو کتابا هست، تو فیلم و سریال ها هم هست و البته شبکه های اجتماعی..

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از معصومه :
خوب من به این فکر میکنم که چه اصراری به خوندن کتاب هست?
ما هر اطلاعاتی که بخوایم رو تو اینترنت دست پیدا میکنیم،، تفریحی هم نگاه میکنم، فیلم و سریال و اهنگ مفرح تره...چه زوریه حتما کتاب باشه??
حتی یاد گرفتنخیلی نکات ریز که تو کتابا هست، تو فیلم و سریال ها هم هست و البته شبکه های اجتماعی..

مساله یاد گرفتن نیست مساله کتاب خوندنه. حالا کتاب می تونه داستان باشه. می تونه کمیک باشه یا هر چی.
کتاب خوندن واقعن منظور خوده کتابو دست گرفتن نیست. مثلن کتابو تو ای بوک دانلود کن و بخون.

ولی کتاب ورقی رو راحت تر میشه خوند. و نسبتن ارزون هست. کتاب هایی که از ورق های دسته دوم تولید شدن ( بعد از یک بار بازيافت تولید شدن ) معمولن ارزون تر و سبک ترن. و خب موقع خوندش چشمتون کمتر خسته میشه تا نگاه کردن به صفحه کامپیوتر یا موبایل.

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

فرهنگ‌سازی کتاب خواندن یعنی چه‌کار کنیم؟
فرهنگ‌سازی کتاب‌خواندن این نیست که یک‌سری کتاب با ارزش ادبی در حد صفر رو تو مترو قرار بدیم و بعد انتظار داشته باشیم مردم یک شبه کتاب‌خوان بشن. یا برنامه‌هایی مثل کتابت را جا بگذار، این‌ها توی کشوری مثل ایران هرگز جواب نمی‌ده. چه‌طور انتظار داریم کسی که سال‌ها کتاب‌ نخونده اصلا اون کتاب رو دستش بگیره؟
فرهنگ‌‌سازی کتاب خواندن یعنی این که این قضیه رو از ریشه بررسی کنیم که از نظر من ریشه اکثر فرهنگ‌ها و بدعت‌های نادرست در سیستم آموزش هست.
چه چیزهایی مانع فرهنگ‌سازی درست می‌شن؟ -من اینجا به چند نکتهٔ مهم از نظر خودم اشاره کردم.-
۱. کمبود کتاب‌خانهٔ مجهز: حتّی توی شهرهای بزرگ مثل تهران نمی‌شه با قطعیت گفت که هر محلّه‌ای یک کتاب‌خانه داره. اگر هم کتاب‌خانه‌ای باشه عمدتا پر است از کتاب‌های فسیل و فضای بد و غیره‌ست. متعاقبا کتاب‌خانه‌های مدارس هم همین‌طوره. یا کتاب‌ها رو ندارند یا اگر دارند انقدر قدیمی و کثیفه که به‌درد نمی‌خوره.
۲. کمبود نشریات ترغیب کننده به کتاب‌خوانی: یک‌سری آدم فرهیخته از نظر ادبی و روانشناسی باید یک‌جا جمع شن و با کمک رسانه‌ها و نشریات مردم رو ترغیب کنند به کتاب‌خوانی. و منظورم از کتاب‌خوانی به هیچ‌وجه «بیایید کتاب بخوانیم. کتاب خوب است.» نیست. منظورم نشریاتی هستند که به مردم نشون بدن برای کتاب‌خوان بودن و مطالعه لازم نیست فیلسوف یا دکترای ادبیات داشته‌باشند. یک نشریه نمونه که داره این‌کار رو خیلی خیلی خوب انجام می‌ده همشهری‌داستان‌ه.
۳.عدم تکیه بر فرهنگ و ادبیات کهن: از هر آدم درست و حسابی‌ای بپرسی برای کتاب‌خوان شدن باید چه‌جوری شروع کرد می‌گه با آثار کلاسیک جهان و البته کشور خودمون. کشور ما پر است از کتاب‌های فاخر و ادبیات غنی. به‌جای شعرهای بی‌سر و ته‌ی که توی مهدکودک به بچِه‌ها یاد می‌دن می‌تونن از ادبیات کهن براشون بگن. کلبله و دمنه به صورت نثر ساده، اشعار حافظ و سعدی و ...
این‌کار باعث می‌شه بچه‌ها با ادبیات و مطالعه مانوس بشن و توی دبستان و راهنمایی پذیرش کتاب‌های دیگر رو داشته باشند.

دلایل زیاده اما به نظر من این از مهم‌ترینشون بود. برای کاربردی شدن بحث به نظرم بهتره شما هم این‌طوری موارد رو نام ببرید و بعد راجع بش بحث کنیم. :‌)

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از مازیمون :
مساله یاد گرفتن نیست مساله کتاب خوندنه. حالا کتاب می تونه داستان باشه. می تونه کمیک باشه یا هر چی.
کتاب خوندن واقعن منظور خوده کتابو دست گرفتن نیست. مثلن کتابو تو ای بوک دانلود کن و بخون.

ولی کتاب ورقی رو راحت تر میشه خوند. و نسبتن ارزون هست. کتاب هایی که از ورق های دسته دوم تولید شدن ( بعد از یک بار بازيافت تولید شدن ) معمولن ارزون تر و سبک ترن. و خب موقع خوندش چشمتون کمتر خسته میشه تا نگاه کردن به صفحه کامپیوتر یا موبایل.
خوب من میگم اصن چرا گیر دادیم که الا و بلا کتاب بخونیم? چه مزیتی داره نسبت به چیزها?

khoda .h

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهرون

به نقل از ++MaRyAm++ :
سوال داره؟
خوب همه درگیره کامپیوترو فیس بوک و... هستن
دیگه وقتی واس مطالعه میمونه؟ :-/
اتفاقا چون مردم کتاب نمیخونن میرن تو فیس بوک نه اینکه چون میرن تو فیس بوک کتاب نمیخونن...
بعدشم بچه برا اینکه کتاب خون شه سه تا راه داره :
1- نابغه باشه و خودش دنبال این چیزا بگرده از بچگی ...
2- مادر پدر و محیط خانواده بستر رو فراهم کنن
3- محیط مدرسه
که کارامد ترین راه گرینه سه هست چون برا همه است که من درموردش حرفی ندارم (معلمای راهنمایی و دبستان من اکثریت لای کتاب تا حالا باز نکرده بودن خودشون ... )

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

به نقل از معصومه :
خوب من میگم اصن چرا گیر دادیم که الا و بلا کتاب بخونیم? چه مزیتی داره نسبت به چیزها?
شمایی که میگی جای کتاب میشه از اینترنت استفاده کرد؛فک میکنی تو ایران از هر ده نفری چن تا سرچ واسه کسب اطلاعاتو کتاب باشه؟

Emperor of Shadow

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
خیلی دور
رشته دانشگاه
هوافضا

با سلام خدمت دوستان
یکی از دوستان این جمله رو گفته بود "بله پیشرفت به عنوان ی عامل مهم در بالا بردن سرانه ی مطالعه ی کشور هست" ولی به نظر من باید بگیم بالا بردن سرانه ی مطالعه باعث پیشرفت کشور میشه
در ضمن همیشه نباید گناه گردن شرایط بندازیم یک نگاه باید بندازیم به رفتار افراد در جامعه بین خودمون دانش آموزان و دانشجویان یکی رو که می بینیم کتاب دستشه آنقدر بهش میگم خرخوان که دیگه کسی جرات نمیکنه جلو دیگران کتاب دست بگیره
یه نکته دیگه اینه که دوستان هم تا حدودی بهش اشاره کردند اینکه کتاب جالب کم داریم برای کتاب خوندن یک جامعه باید از کتاب های جالب شروع کنیم به عبارتی باید جامعه رو معتاد کتاب کنیم
در آخر راهکاری که میتونم بگم اینه که باید از خودمون شروع کنیم و کتاب خوندن رو مد کنیم مد کردن نه اینکه الکی و برای پز دادن جلو دیگران کتاب بخونیم منظورم اینه که در هر محلی که تونستیم کتاب دست بگیریم و بخونیم تا برای جامعه عادی بشه

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از Emperor of Shadow :
با سلام خدمت دوستان
یکی از دوستان این جمله رو گفته بود "بله پیشرفت به عنوان ی عامل مهم در بالا بردن سرانه ی مطالعه ی کشور هست" ولی به نظر من باید بگیم بالا بردن سرانه ی مطالعه باعث پیشرفت کشور میشه
در ضمن همیشه نباید گناه گردن شرایط بندازیم یک نگاه باید بندازیم به رفتار افراد در جامعه بین خودمون دانش آموزان و دانشجویان یکی رو که می بینیم کتاب دستشه آنقدر بهش میگم خرخوان که دیگه کسی جرات نمیکنه جلو دیگران کتاب دست بگیره
یه نکته دیگه اینه که دوستان هم تا حدودی بهش اشاره کردند اینکه کتاب جالب کم داریم برای کتاب خوندن یک جامعه باید از کتاب های جالب شروع کنیم به عبارتی باید جامعه رو معتاد کتاب کنیم
در آخر راهکاری که میتونم بگم اینه که باید از خودمون شروع کنیم و کتاب خوندن رو مد کنیم مد کردن نه اینکه الکی و برای پز دادن جلو دیگران کتاب بخونیم منظورم اینه که در هر محلی که تونستیم کتاب دست بگیریم و بخونیم تا برای جامعه عادی بشه

خرخون : کسی نیست که کتاب داستان می خونه. خرخون کسیه که وقتش رو با خوندن کتاب های اموزش و پرورش تلف می کنه.

بله خوندن کتاب های اموزش و پرورش باعث میشه رتبه خوب تو کنکور بیارید، نمره های بهتری بیارید.

ولی میتونید به جا فیزیک اموزش پرورش برید هالیدی بخونید.
به جا ریاضی برید نظریه اعداد بخونید.

به جایه تلف کردن وقت با خوندن عربی که زبان کشور های پیشرفته نیست و کشور هایی نیستن که روابط حسنه با ایران داشته باشن، برید فرانسه بخونید یا المانی. ( عربی رو فقط در حدی بخونید که بتونید نمره بیارید نه بیشتر )

کتاب داستان بخونید اقا. کتاب داستان های خوب به فارسی ترجمه نمیشن. برید اصلشو بخونید. هم زبانتون بهتر بشه هم به منابع بیشتر دسترسی داشته باشین.

و خیلی از اینا تقصیر شرایط هست. وقتی یه ادم تو ابتدایی میره کلاس های مختلف که ( قبلن تو سمپاد قبول شه الان تو غیر انتفاعی ها)
بعد تو راهنمایی میره کلاس برای دبیرستان
تو دبیرستان وقتش با کنکور تلف میشه.
تو دانشگاه نگران نمره گرفته.

خب این ادم زندگی عادی نداره که بخواد توش کتاب بخونه.

پس خیلیش تقصیر جامعست. چون این انسان هیچ زندگی نرمالی نداره. من نمی دونستم یه نفر می تونه تو تهران زندگی کنه ولی نرفته باشه تهران رو بگرده. پارک ساعی و ملت نرفته باشه. ولی یه همچین ادمایی وجود دارن انگار!

خب اینا تقصیر موقعیت هست و شرایط و چیز هایی که الکی اونقد برامون بزرگ شدن که چیز هایی که واقعن بزرگن کوچیک به نظر میان.

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
پاسخ : (بدون موضوع)

یک نفر که درس میخونه که نمره ی خوب بیاره و کنکور قبول شه به این معنی نیست که مطالعه جنبی نداره و تفریح به کل نداره و این حرفا...به هر حال قسمت اعظم زندگی تا وقتی دانش آموز و دانشجو هستی درسه. ..تفریح یک چیز جنبیه. ..برای تفریح کردن حتما لازم نیست آدم بره پارک فلان و بیسار. ..
مگه زندگی تفریحه؟ ؟

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست

بینید این روهم باید هر چند در نظر بگیریم که توی کشور های پیشرفته هم همه کتاب های جوندار وپرمغز نمی خونن. بر عکس اگه یه نگاهی به کتاب های best seller شون بندازیم معمولا یک سری کتاب های سطحی ان و در بهترین حالت تفریحی. هرچند این جای بس نا امیدیه که ما حتی اونوهم نداریم و اصلا فکرکنم اصطلاح کتاب پر فروش در فرهنگ ما تعریف نمی شه.
خیلی در مورد تاثیرات اجتماعی و مهندسی فرهنگی بحث شد که قطعا مهمه. اما به نظرم یک جای دیگه ای هم که توی جامعه ما خیلی ایراد داره فرهنگ سازی پدر ومادر هاست که ذره ای زحمت در راستای کتابخون شدن بچه هاشون نمی کشن. سخته براشون که به جای اسباب بازی، خوراکی، کتاب زدن 60 تست در 60 ثانیه و غیره و غیره به بچه هاشون کتاب بدن. واقعیت اینه که خوندن کار ساده نیست. منظورم اینه که من خیلی ها رو دیدم که سخته براشون حتی یک رمان مهیج رو تمام کنن.
تازه اینم نمی شه که طرف فقط هر چند وقت یک بار یه کتاب بگیره دستش. اصلا کافی نیست. به نظرم کتاب خوندن باید بشه یه عادت.مثلا توی فرانسه هر جا که بری و نیاز باشه که منتظر بمونی همه سریع یه کتاب از توی جیبشون در میارن و شروع می کنن به خوندن. این که یه کتاب تو جیبشون باشه مثل اینه که کلید همیشه همراهشون باشه.
تازه تبلیغات کتاب توی کشورمون خیلی مغرضانه است. کدوم مستبدی رو دیدین که از روشن شدن فکر مردمش خوشش بیاد؟ با این همه محدودیت و فشار که روی طبقه ی زاینده ی علم وجود داره، کی رغبت کتاب خوندن پیدا می کنه؟ علم و درنتیجه کتاب و کتابخونی توی کشوری که فرهنگش از هر جهت در حال انحطاطه مسلما پیشرفتی نداره.

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از Hydrus :
یک نفر که درس میخونه که نمره ی خوب بیاره و کنکور قبول شه به این معنی نیست که مطالعه جنبی نداره و تفریح به کل نداره و این حرفا...به هر حال قسمت اعظم زندگی تا وقتی دانش آموز و دانشجو هستی درسه. ..تفریح یک چیز جنبیه. ..برای تفریح کردن حتما لازم نیست آدم بره پارک فلان و بیسار. ..
مگه زندگی تفریحه؟ ؟
خب این دقیقن خودش مشکل جامعست. شما برای اشنا شدن با مردمی که کنارت زندگی می کنن باید به بیرون از خونه برید. باید پارک برید. جایی که مردم بیشتر وقتشون رو میگذرونن. مدرسه صرفن یکی از اون جاهاست. زندگی می کنیم که تفریح کنیم. از زندگی باید لذت برد. درس می خونیم تا کار داشته باشیم تا در امد مناسب تا غذای که دوست داریم بخوریم یا جایی که دوست داریم بریم و لباسی که دوست داریم بخریم.

قسمت اعظم زندگی دانش اموز تو دانشگاه و مدرسه می گذره بله شاید ولی بقیه قسمت ها دقیقن باید به تفریح بگذره. مگه چند سال زندگی می کنیم که بخوایم تفریح نکنیم ؟

و من خیلی حرفی با شما در این باره ندارم چون قبلن باهاتون در خصوصی در این باره حرف زدم.

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از مازیمون :
خب این دقیقن خودش مشکل جامعست. شما برای اشنا شدن با مردمی که کنارت زندگی می کنن باید به بیرون از خونه برید. باید پارک برید. جایی که مردم بیشتر وقتشون رو میگذرونن. مدرسه صرفن یکی از اون جاهاست. زندگی می کنیم که تفریح کنیم. از زندگی باید لذت برد. درس می خونیم تا کار داشته باشیم تا در امد مناسب تا غذای که دوست داریم بخوریم یا جایی که دوست داریم بریم و لباسی که دوست داریم بخریم.

قسمت اعظم زندگی دانش اموز تو دانشگاه و مدرسه می گذره بله شاید ولی بقیه قسمت ها دقیقن باید به تفریح بگذره. مگه چند سال زندگی می کنیم که بخوایم تفریح نکنیم ؟

و من خیلی حرفی با شما در این باره ندارم چون قبلن باهاتون در خصوصی در این باره حرف زدم.
آدم برای اینکه با مردم آشنا شه لازم نیست بره پارک!!
توی دانشگاه با هم سن و سالاش آشنا میشه... آخه آدم بره پارک با کی آشنا میشه آخه؟
بله پارک خیلی خوبه...آدم میتونه با دوستاش و خانوادش بره و از طبیعتش لذت ببره...ولی اگه یکی کمتر رفت یا نرفت چیز زیادی رو از دست نداده!
نه هدف زندگی تفریح نیست! در این مورد مخالفم

Inaccessible

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
_
سال فارغ التحصیلی
00

به نقل از من :)) :
چرا اين قدر سرانه ي مطالعه در ايران پايينه؟؟
در حاليكه در كشور هاي پيشرفته ميزان مطالعه خيلي بيشتر است؟؟

چون دغدغه های مردم زیاد شده ... ایرانیا مسائل حاشیه ای زیاد دارن یعنی وقتشون برای انجام کارای بیهوده تلف میشه ... فرهنگ سازی هم که به درستی انجام نمیشه متاسفانه ... علاوه بر اون کتابای خوبی هم نداریم یعنی شاید داشته باشیم اما به سختی پیدا میشه(تو شهر ما حتی یه دونه هم کتابفروشی درست و حسابی وجود نداره :( ) اگه به جای فروشگاه هایی که هر روز احداث میشه و تعدادشونم بیشماره کتابخونه و کتابفروشی ساخته بشه مطمئنا وضع مطالعه خیلی بهتر از وضعیت فعلی میشه...

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست

میگم حالا که دولت داره سبد کالا می ده نمیتونه یه دونه کتابم کنارش بذاره؟ :-" :D
خداییش ایده ی خیلی بدی هم نیست. یکم روش فکرکنیم. با توجه به اینکه سبد کالا به اقشاری با درامد پایین تعلق می گیره ومعمولا این قشر ممکنه خیلی دسترسی به کتاب نداشته باشن با این طرح حداقل چند تا کتاب به خونه شون راه پیدا می کنه. خود سبد کالا همچین طرح درخشانی نیست ولی اگه کتاب بهش اضافه کنن خوب می شه.
هر چند اگه کتابهایی که دولت خیرات می کنه عین آدم باشن. L-: L-: L-:

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از Hydrus :
آدم برای اینکه با مردم آشنا شه لازم نیست بره پارک!!
توی دانشگاه با هم سن و سالاش آشنا میشه... آخه آدم بره پارک با کی آشنا میشه آخه؟
بله پارک خیلی خوبه...آدم میتونه با دوستاش و خانوادش بره و از طبیعتش لذت ببره...ولی اگه یکی کمتر رفت یا نرفت چیز زیادی رو از دست نداده!
نه هدف زندگی تفریح نیست! در این مورد مخالفم

مشکل همینه. شما تو دانشگاه با هم سن و سال های خودتون که معمولن فقط و فقط دانش اموز هستن اشنا میشین. و تازه با همه گروه ها هم اشنا نمیشین فقط با کسایی که حتا از نظر درسی با شما در یک سطح هستن. یعنی شما فقط یک قشر خاص از جامعه رو میبینید تازه اگه با همون افراد رابطه خوبی داشته باشید.

ولی کسی برای وارد شدن به پارک تفریحی ملی ازش امتحان ورودی نمی گیرن یا نمی پرسن که درامد خانواده چقدره. پارک معمولن تنها جاییه که از تمام اقشار جامعه رو میشه دید توش.

هدف زندگی دقیقن تفریحه. در کنار این تفریح کار های دیگه هم میشه کرد!

چون دغدغه های مردم زیاد شده ... ایرانیا مسائل حاشیه ای زیاد دارن یعنی وقتشون برای انجام کارای بیهوده تلف میشه ... فرهنگ سازی هم که به درستی انجام نمیشه متاسفانه ... علاوه بر اون کتابای خوبی هم نداریم یعنی شاید داشته باشیم اما به سختی پیدا میشه(تو شهر ما حتی یه دونه هم کتابفروشی درست و حسابی وجود نداره :( ) اگه به جای فروشگاه هایی که هر روز احداث میشه و تعدادشونم بیشماره کتابخونه و کتابفروشی ساخته بشه مطمئنا وضع مطالعه خیلی بهتر از وضعیت فعلی میشه...

بذار یه جامعه ای رو تصور کنیم که مردم مخالف بعضی از قوانین کلی جامعه هستن. حالا ما این مردم رو درگیر مسایلی الکی کنیم. مثلن طرف نگران نون شبش باشه. یا تمام وقتش رو با گرفتن لیسانس پر کنیم بعد کار گیرش نیاد مجبور شه فوق لیسانس بخونه. بعد بازم کار گیرش نیاد بره دکتراشو تموم کنه. بعد هم که دیگه جونه طرف رو کشیدیم سره گرفتن دکترا!! بفرستیمش ۲ سال سربازی. ادمی که اخرش درمیاد بلافاصله باید دنبال کار بگرده. خب چی از این ادم موند ؟

این خیلی معموله که مردم تا لیسانس بخونن. ولی ما تو ایران یه تعداد خیلی زیادی ادم داریم که فوق لیسانس می خونن یا دارن دکترا می خونن. من نمی دونم این ادم ها برای چی دارن دکتراشون رو میگیرن اخه ؟

حالا این ادم بیچاره که تو راهنمایی درگیر امتحان ورودی دبیرستانه تو دبیرستان درگیر کنکور تو دوره لیسانس برای امتحان فوقش داره درس می خونه و برو تا اخر کی وقت می کنه چند تا کتاب بخونه ؟

و حالا ما کجا می خوایم فرهنگ سازی کنیم ؟ یه کلمه فرهنگ سازی رو بهش گیر دادیم، چپ و راست ازش داریم استفاده می کنیم.

اخه هر کدومتون تاحالا شمردید سالی چند تا کتاب می خونید ؟‌حداقل ۱۲ تا کتاب تو سال تموم می کنید ؟ ماهی یه دونه کتاب داستان که میشه خوند نمیشه ؟

این همه نرم افزارو بدون لایسنس دانلود می کنیم و استفاده می کنیم. تنها مشکل شما الان دسترسی به کتاب فروشیه ؟ خوب کتابو از اینترنت دانلود کنید. بهتون قول می دم روح نویسنده همین که بدونه مردم دارن کتابشو می خونن شاد میشه. اگه می تونید سفارش بدید و پوله کتابو بدید. الان حتا تو ایرانم کلی ادم هستن که کتاب رو با پیک به شهرستان ها میبرن.

فرهنگ سازی خوده دولت نکرد. دیگه شما که تو سمپادیا عضو هستید چند تا از کتاب هایی که تو مطالعه گروهی هست رو می خونید ؟

خیلی راحت می تونید لیست کتاب های پرفروش رو پیدا کنید همونارو شروع کنید به خوندن. می تونید حتا اونارو روی ایپاد یا ای فون یا اگه لپتاپتون مک هست بریزید. و تو راه رفتو امد بخونید.

یا می تونید پی دی اف اون هارو دانلود کنید.

لازم نیست همیشه همه چیز رو گردن یکی دیگه ( حالا اینجا حکومت بندازیم ) اره حکومت فرهنگ سازی نمی کنه ولی خب خوده مردم هم هیچ تلاشی نمی کنن.

بالا