• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

زن ناموس مرد نیست !

fitmal

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan 2
شهر
کرمان (1 ر) - تهران (بقیه)
مدال المپیاد
یه سری مرحله 1 :-" 1 مرحله 2 :-"
پاسخ : زن ناموس مرد نیست !

به نقل از razie95 :
ببخشید ها ،ولی بعضی ازین جبهه گیریای مسخرست که نشون میده شما ضعیف بودنتو پذیرفتی حالا میخوای شاخ کنی
دیدی یکی روحیش سرکوب شده،بیخوری هارت و پورت میکنه؟
هر زنی باید حقوقشو بشناسه و ببینه به حقوقش تجاوز شده یا نه،بعد به دفاع از حقش داد و بیداد راه بندازه !
شما فکر کردی با احمق طرفی در قرن 21 یا دور و بریای خودت زیاد ازین ناموس کشیا و کتک کاری دارند که اینقدر بزرگ میبینیش؟
مگه تو جامعه چقدر ازینا هست؟
کدوم آدمایی که با این خشونت موافق باشه که چشاتو میبندی و دهنتو باز میکنی؟
شما که گوش نداری واسه شنیدن و فقط میخوای حرف بزنی ،چرا نظر میپرسی؟
به این نمیگین زور،میگن حقوق متقابل
مردی که دسته بزن داره و میزنه لت و پار میکنه سلامت روانی نداره
اما د ر مورد حکم خیانت که مرگ و سنگساره ،در مورد مرد و زن فرقی نمیکنه ،جفتشون حکمشون سنگساره
خانم ردیکال که داری اینقدر متعصابه از به اصطلاح حقوق زن دفاع میکنی،
به چیزی به اسم خانواده اعتقاد داری؟
به چیزی به اسم وفاداری چطور؟
و البته انسانیت؟
من سواد مذهبی ندارم که بخوام در مورد حکم اسلام نظر بدم،
تا جایی که میدونم حکم سنگسار هم برای زنه و هم برای مرد
و غیرت مرد و حسادت زن،هر دو ویژگی مثبت تلقی میشند
خوب خوب ! اروم اروم اروم تر یه مقدار نفس عمیق بکش دعوا ک نداریم اینجا صرفا بحثه!!
بحث خانواده رو اگه میگی یه بار دیگه هم گفتم پسر خانواده نمیخواد؟پسرحمایت نمیخواد ؟ این بحث حمایت خانواده اگر هست چرا تو قانون برا پسرا نی؟؟
ک نکنم حکم پسرا سنگسار باشه؟ :-? وقتی پسرا حق چند همسری دارن ... :/
یعنی شما واقعا ناحقی درمورد زنارو درجامعه نمیبینی؟ :O
+الان عقاید مذهبیمون رو مگه داریم بررسی میکنیم اگه از نظر مذهبی باشه من خودم شخصا ادم بی دینی نیستم نماز وروزه و... هم انجام میدم :-" ولی این منطقیه شما ک میگید همگی اسلام گفته خوب بابا یه دایل بیارید ک اسلام چراگفته؟
+اتفاقا منم میگم وقتی داریم تو قرن 21 زندگی میکنیم چرا تبعیض باید اینقد مشهود باشه :/ چرا بر اساس لیاقت نی مثلا شغلا؟؟؟؟

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به نقل از razie95 :
ببخشید ها ،ولی بعضی ازین جبهه گیریای مسخرست که نشون میده شما ضعیف بودنتو پذیرفتی حالا میخوای شاخ کنی
دیدی یکی روحیش سرکوب شده،بیخوری هارت و پورت میکنه؟
هر زنی باید حقوقشو بشناسه و ببینه به حقوقش تجاوز شده یا نه،بعد به دفاع از حقش داد و بیداد راه بندازه !
شما فکر کردی با احمق طرفی در قرن 21 یا دور و بریای خودت زیاد ازین ناموس کشیا و کتک کاری دارند که اینقدر بزرگ میبینیش؟

دوست دارم افرادی که میان این جا این تیکه رو ببینن و خودشون قضاوت کنن!!! :)

چرا انقدر توهین میکنید؟ :)

خیر من در خانواده به هیچ عنوان نه این مسائل رو دیدم و نه هیچ وقت اجباری از طرف پدر یا مادر یا ... حس کردم

حتی الان که 18 سالمه دارم جدا از خانواده زندگی میکنم و این انتخاب خودم بود

پس این شمایید که دهنتون رو باز میکنید و الکی حرف میزنید

شما همیشه وقتی که بلد نیستید جواب منطقی بدید شروع به توهین میکنید یا این که فقط در این تاپیک این طور رفتار میکنید؟

خیانت هم منظورم صیغه هست! شما اگر ازدواج کنید شوهرتون بره 3 تا دختر رو صیغه کنه و هر روز با یکیشون بخوابه آیا ناراحت نمیشید ؟

آیا این رو خیانت نمیدونید؟

× اگر نمیدونید که هیچ ...

باید این رو هم دقت کنیم که وقتی در مورد تجاوز و جرم ها حرف می زنیم خود به خود داریم در مورد اقلیت جامعه حرف می زنیم نه اکثریت.

به علاوه که این ناموس بازی ها حتماً کشت و کشتار نیست!!! همین که شما حق انتخاب همسر یا خروج از کشور بدون اجازه پدر یا شوهر رو ندارید کافیه
!!!!
خانم ردیکال که داری اینقدر متعصابه از به اصطلاح حقوق زن دفاع میکنی،
به چیزی به اسم خانواده اعتقاد داری؟
به چیزی به اسم وفاداری چطور؟
و البته انسانیت؟

بله به همه این ها اعتقاد دارم ، اما به حقوق برابر قبل از همه ی این ها!!! :د

انسانیت چی میگه؟

میگه انسان ها برابرند! و باید حرمت و زندگی انسان ها تحت هر شرایطی حفظ بشه!

نه این که زن نتونه بدون اجازه همسر از خونه خارج بشه ، مرد میتونه بره هر چند تا زن که میخواد صیغه کنه و با همشون بخوابه بعد زن اگر همچین کاری کنه سنگسار بشه!!! :|

× خواهشاً دفعه ی بعد بدون توهین جواب بدید داریم بحث میکنیم فحش نمیدیم که هرکی بیشتر فحش بده پیروز بشه!!! والا :|

razie95

کاربر فوق‌فعال

توهین؟
عزیزم سنسورای تشخیص توهینت خرابه :D
من به کسی توهین نکرم،شما زیادی حساسی (;
اگه بهت بگم صددر صد داری درست میگی خوشحال میشی؟
چرا بحثو میکشونی به صیغه؟
میدونی همه زنا روش حساسن
بحث ما از اول چی بود؟
تو گفتی باید فرهگ جامعه عوض بشه
بله؛هر فرهنگی نیاز به اصلاح داره
اما در مورد جکای رشتی صحبت کردی
داری به غیرت و انسانیت توهین میکنی و میگی بشر باید به این خیانت ها بی توجه باشه
هر شاخه ای ازین قضه جای کلی بحث دارم
با اینکه خاستاری مرد از زن اهانت به حقوق زنه موافقم
با اینکه اجازه زن که دست مرده اهانت به حقوق زنه هم موافقم
با اینم موفقم که مرد هم حق چند همسری رو نداره
اما خیانت و زیر پا گذاشتن تعهد ،اونم در مورد ازدواج و خانواده گناه بزرگیه که باید مجازات بزرگ داشته باشه و مجری این قانون مرد نیست
همسر هیچ حقی در مورداجرا نداره و این وظیفه قانونه(اینکه دیگه روشنه؟)

بای h-:

katayoun.mir.f

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی ایران

به نقل از razie95 :
داری به غیرت و انسانیت توهین میکنی و میگی بشر باید به این خیانت ها بی توجه باشه
مشکل اینجاست! شما غیرت و انسانیت رو در یک سطح و مقدس می‌دونی در حالی که اساس این تاپیک پرسیدن سوال راجع به چیستی و چرایی غیرت‌ه. و همین شما رو عصبانی می‌کنه. :‌)

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

با اینکه خاستاری مرد از زن اهانت به حقوق زنه موافقم
با اینکه اجازه زن که دست مرده اهانت به حقوق زنه هم موافقم
با اینم موفقم که مرد هم حق چند همسری رو نداره
اما خیانت و زیر پا گذاشتن تعهد ،اونم در مورد ازدواج و خانواده گناه بزرگیه که باید مجازات بزرگ داشته باشه و مجری این قانون مرد نیست
همسر هیچ حقی در مورداجرا نداره و این وظیفه قانونه(اینکه دیگه روشنه؟)

خوب من هم الان پست اول رو اصلاح کردم و چیزی گذاشتم که کمتر حساسیت روش باشه!!!

من دقیقاً بحثم اینه که داره به اسم ناموس و غیرت از زن سوء استفاده میشه

این حس میشه در جامعه کاملا! :)

شما غیرت و انسانیت رو در یک سطح و مقدس می‌دونی در حالی که اساس این تاپیک پرسیدن سوال راجع به چیستی و چرایی غیرت‌ه. و همین شما رو عصبانی می‌کنه. :‌)

خیلی خوب بود موافقم!!! :)

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

ترجیح میدم بیشتر این مساله رو توضیح بدم!!!

وقتی که به فعالان حقوق زن یک نگاه اجمالی بکنیم میفهمیم که اغلب یا وکیل هستند یا خبرنگار!!

و کمتر پیش میاد یک دکتر ، مهندس یا یک ورزشکار فعال حقوق بشر و حقوق زنان بشه!!! (البته اشتباه نشه گفتم کمتر پیش میاد)

دلیلشم اینه که ما انسان ها حتماً باید ببینیم که یک زن با 20 ضربه چاقو کشته میشه تا مثلاً قتل ناموسی رو درک کنیم

چون تقریبا اتفاقایی که برای انسان های دیگه میوفته و درد و رنج های بقیه برای ما بی اهمیت تلقی میشه ، خصوصاً اگر این اتفاق برای اقلیت باشه و نه اکثریت

مثلاً افراد توی ایران به حجاب اجباری و روابط دختر و پسر خیلی بیشتر اهمیت میدن تا قتل ناموسی!
(میتونید یک نگاه به تعداد تاپیک هایی که راجع به این موضوعات هست بکنید)

چرا ؟ چون بیشتر باهاش برخورد دارن!!! پس درکش میکنن! اما مثلاً بحث ناموس و قتل ناموسی رو مسخره میکنن چرا؟ چون کمتر میبیننش!

با وجود این که حجاب اجباری تا حالا کسی رو نکشته اما ناموس و غیرت تا به حال موجب قتل و یا محدودیت زن ها و دختر های زیادی شده!

یک جمله ی خیلی خیلی قشنگی خوندم به این مضمون :

در عصر نمایش، وجدان انسان‌ها فقط تحت تأثیر تصویر واکنش نشان خواهند داد

بله این مسائل انقدر باید همه گیر و زیاد بشه تا ما عکس العمل نشون بدیم!!!

الان افراد کمی قربانی میشن! حتماً باید در حدی باشه که همه ببینیم تا به فکر اصلاح باشیم

درست مثل قضیه ی اعتیاد که تا یک سالی ایران اعلام کرد معتاد نداره و از یک سالی به بعد دو برابر میانگین جهانی معتاد داشت! :|

:)

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

این که یک مساله کمتر اتفاق بیافته دلیل اینه که باید بهش بی توجهی کرد؟؟ :|

اگه یکی از عزیزای خودت بود هم این حرفو میزدی؟؟

واقعا برای خودمون متاسفم

razie95

کاربر فوق‌فعال

غیرت:دلواپسی از دست دادن[۱][۲] یعنی افکار منفی، احساس ناامنی و اضطراب به خاطر پیش‌بینی از دست دادن چیزی با ارزش که خصوصاً در ارتباطات انسانی اتفاق می‌افتد. این حالت معمولاً با احساساتی چون خشم، ناتوانی، بی‌پناهی و تنفر همراه می‌شود.

از نظر معنایی، دلواپسی از دست دادن (به انگلیسی: Jealousy) و حسادت و رشک (به انگلیسی: envy) با هم کاملاً متفاوت‌اند

این یعنی غیرت که در همه فرهنگ ها وجود داره ،چیزی در همه فرهنگ ها وجود داره که یک ویژگی انسانی باشه ،نه یه قضیه خودساخته و ویژگی های انسانی غیر قابل انکارند و میتونید بگید که منفی هستند؟
یک بچه وقتی به دنیا میاد نمونه یک انسان کامله ،تمم صفت های انسانی مثبت توش هست،(میتونید از بعد روانشناسی تحقیق کنید)،از 5ماهگی این ترس از دست دادن در کودک بوجود میاد
پس غیرت یک ویژگی مثبت
اما وقتی جهالت باهاش قاطی بشه میشه منفی
جهل هر چیزی رو منفی میکنه،مثل یک قطره سم میمونه توی شیر و عسل هم که بریزی مسموم میشه
این از موضوع اول

وقتی از فرهنگ جامعه حرف میزنی،یعنی داری در مورد یه اخلاق عام و همه گیر صحبت میکنی
اینکه این چیزا وجود داره و نباد وجود داشته باشه یه مسالست
اینکه این فرهنگ جامعست ،یه چیز دیگست
همین اعتیاد،یه مشکله،اما اگه من الان یه تاپیک بزنم که اعتیاد فرهنگ جامعت و باید حذف بشه،هرکسی به عنوان یه ایرانی بهش بر میخوره
مشکل اینجاست که توی خیلی از کشورا ،فکر میکنند مردم ایران واقعا همشون این مدلین
با یه خانم آمریمایی صحبت میکردم و اون تعجب میکرد ازینکه من میرم مدرسه و میخوام برم دانشگاه!
و چی باعث این تفکر شده بود؟کتابی که از یه نویسنده ایرانی خونده بود!
این درست نیست
ما عقب مونده و جاهل نیستیم
لطفا خودتون اینجوری نگید دیگه

ممنون که پست اصلی رو اصلاح کردی

razie95

کاربر فوق‌فعال

به نقل از Hydrus :
اگه یکی از عزیزای خودت بود هم این حرفو میزدی؟؟

واقعا برای خودمون متاسفم
:>

دقیقا کدوم حرف؟

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

غیرت : حمیت ، مردانگی ، ناموس پرستی در لغت نامه دهخدا معنی کرده!

در ضمن همه ی لغت ها رو نمیشه معنای معادل براشون پیدا کرد که غیرت هم دقیقا" جزو همین واژه هاست ،برای مثال همین لغتی که شما معادل غیرت آوردید در زبان انگلیسی ، هم برای مرد و هم برای زن استفاده میشه :)
اگر شک دارید میتونید برید چک کنید

اما غیرت در فارسی حسی مردانه معنی میشه و معنای معادلی برای زن نداره!

یعنی حسادت که شما میگید یک حس بد و منفی هست و از لحاظ جنسیتی زیاد نمیشه غیرت و حسادت رو معادل هم دوسنت!!

!حالا راجع به این که میگید یک چیز همگانی هست و در همه جوامع هست و چون در همه ی جوامع وجود داره پس چیز خوبیه ..

اتفاقا اغلب چیزها مثلا سنگسار و برده داری و یا شکنجه و قطع عضو و اعدام هم چیزهای همگانی هستند و خود ساخته نیستند اما دلیلی بر درستی و صحتش نیست چه بسا این ها در جوامع غربی در قرون وسطی بسیار بیشتر بوده و دیرینه چند هزار ساله داره

اما الان منسوخ شده و دیگه انجام نمیشه که البته در کشور های جهان سوم به قوه خودش باقیه!!!

این از قسمت اول و حالا قسمت دوم حرفت :

بحث ناموس و غیرت خیلی بیشتر از قتل های ناموسی و خیانت هست

برای مثال محدودیت بانوان در انتخاب همسر ، خروج از خونه، خروج از کشور ، نداشتن حق قضاوت ، حجاب اجباری ، سهمیه های جنسیتی، نداشتن حق طلاق و خیلی محدودیت های دیگه که شما واقعا بخواید بی طرف باشید قطعا" حس میکنید

برای مثال شکاف جنسیتی(یعنی تبعیض جنسیتی) در ایران به شدت شدید و جزو رده های آخر دنیا هست!

این رو من نمیگم سایت های معتبر اعلام کرده بودند (لینکش رو ص قبل گذاشتم میتونید بخونید)
این ها غیر قابل انکار هست!!!

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از razie95 :
:>

دقیقا کدوم حرف؟

همین که گفتین عده ی کسانی که به خاطر ناموس و این ها کشته میشن کمه پس خیلی مهم نیس

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

به نقل از razie95 :
من سواد مذهبی ندارم که بخوام در مورد حکم اسلام نظر بدم،
تا جایی که میدونم حکم سنگسار هم برای زنه و هم برای مرد
خو پس خوبه که تحقیق کنید! نه؟!! :-?
اسلام در ظاهر میگه که حکم زنای محصنه برای هم مرد و هم زن سنگسار ه !
حالا ببینیم نو باطن چی میگه!

چرا مردان متأهل بدون اجازه همسر خود می توانند ازدواج موقت داشته باشند؟

غریزه جنسی یکی از نیرومندترین غرائز انسانی است که باید همچون دیگر غرایز طبیعی انسان به صورت صحیحی بدان پاسخ داده شود. زیرا غرایز طبیعی را نمی توان از بین برد. اگر هم بتوانیم آنها را سرکوب کنیم، چنین اقدامی عاقلانه نیست، بلکه مبارزه با قانون آفرینش است، بنابر این راه صحیح آن است که غرائز را از طریق معقولی اشباع کرد .

از طرف دیگر در بسیاری از محیط ها افرادی در سنین خاصی قادر به ازدواج دائم نیستند، یا افراد متأهل در مسافرت‏های طولانی و یا در مأموریت‏ها و یا به علل دیگری با مشکل عدم ارضای غریزه جنسی رو به رو می‏شوند. اسلام برای پاسخ گویی صحیح و حل مشکلاتی که از ناحیه عدم ارضای صحیح این غریزه ی طبیعی دامنگیر جامعه می شود، علاوه بر ازدواج دایم با یک زن، ازدواج مجدد دایم یا ازدواج موقت را در چارچوب مشخصی تجویز کرده است.

حال با توجه به این که؛ 1- ما به خدایی اعتقاد داریم که مهربان و دلسوز بندگانش است و هیچ قانونی را بی جهت وضع نمی کند و در یک کلام قوانین او بر اساس مصالح و مفاسد است، 2- از ناحیه ی منع ازدواج موقت و چند همسری، آسیب های جبران ناپذیری به جامعه و فرد وارد می آید، در اسلام که قوانینش الهی است، ازدواج موقت و چند همسری تجویز شده و این حق به مرد واگذار شده و مشروط به اجازه ی همسر اول نشده است که اگر این حق مشروط واگذار می شد با توجه به حساسیت زنان بر این موضوع و عواطف زنانگی، که غالبا با ازدواج مجدد شوهرانشان مخالفند، آن مصلحتی که در نظر خداوند متعال بود، حاصل نمی شد.

البته بعضی از فقها فرموده اند: اگر مرد مسلمان بخواهد با زنی از اهل کتاب ازدواج موقت انجام دهد، و همسر دائم مسلمان داشته باشد، اجازه آن زن مسلمان از شرایط این ازدواج است.

http://islamquest.net/fa/archive/question/fa807

یعنی جوابش منو کشته! :-"

حالا ببینیم آیا بر عکسشم صادق ه؟!

آيا در ازدواج موقت مي توان با زني كه شوهر دار است ازدواج كرد ؟ اگر بله در چه شرايطي و اگر نه به چه دليل؟

همه مراجع: خير، ازدواج با زن شوهر دار حرام است، خواه ازدواج دائم باشد يا موقت.(توضيح المسائل مراجع، م 2402 ؛ آيت الله نورى، توضيح المسائل، م 2398 و آيت الله وحيد، توضيح المسائل، م 2464 و دفتر: آيت الله خامنه‏اى.) دلیل این ممنوعیت این است که تماس‌های‌ جنسی‌ حرام‌،(رابطه جنسی بازن شوهردار) باعث‌ می‌شود که‌ در خانواده‌ و اجتماع‌ فساد ایجاد شود و در نتیجه‌ بی‌ نظمی‌ و بی‌انضباطی‌ به‌ وجود آید. از بین‌ رفتن‌نسبت‌ها، تربیت‌ نشدن‌ اطفال‌، ارث‌ نبردن‌ فرزندان‌؛ مشخص‌ نبودن‌ پدرواقعی‌ فرزندان‌ و... از عوارض‌ دیگر این‌ عمل‌ حرام‌ است‌. به‌ همین‌ دلیل‌اسلام‌ به‌ وضع‌ روحی‌ زنان‌ و مردان‌، اهمیت‌ تام‌ داده‌ و برای‌ بهبود وضع‌ فرزندو پایداری‌ نسل‌ سالم‌، تمام‌ جهات‌ اخلاقی‌ را مورد توجه‌ قرار داده‌ است‌.
http://porseman.org/q/show.aspx?id=97781

حالا با این تفاسیر آیا به نظر شما امکان تعریف شدن چیزی به اسم خیانت برای مرد وجود داره؟ آیا حکم سنگسار می تونه اجرا بشه ؟! در حالی که فرد به راحتی می تونه با خوندن 2 خط عربی یه زن رو حتی برای 1 ساعت صیغه کنه و کارش هم کاملاَ حلال باشه!!

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

الان دقیقا خدا کجا ازدواج موقت رو جایز کرده؟؟؟ اصلن سنی ها قبول ندارن صیغه رو
خدای اونا که با خدای ما فرق نداره

ازدواج موقت هیچ فرقی با فساد و خیانت نداره به نظر من

sh.kh1377

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
نقره ی زیست دوره هجده و طلای دوره نوزده

کلا اگه بخواییم به جامعه نگاه کنیم ، می بینیم که هرچی باشه ، همیشه دخترا محدودن ! اونم چرا؟ به خاطر این که یه موقع تو دل آقایون آب تکون نخوره :|
اینم بدبختیه ما ! من برام جالبه که دین هم همه چیز رو واسه مردا توجیه کرده حتـّی !

ولی حالا اگه چیز مربوط به بحث بخوام بگم اینه که تعریف ناموس برای من این نیست که پدر، برادر یا همسر کسی اون آدم رو محدود کنه . من تعریفم اینه که وقتی میگی کسی ناموسته یعنی خیلی برات ارزش داره و دوست نداری ناراحت بشه ( حالا به هر دلیلی ) و ازش دفاع کنه در هر شرایطی . حالا این ارزش رو باید چطوری نشون بدی، این حرفه ! بعضیا که خیلی بی فرهنگن میان با زور گفتن و این چرت و پرتا شخص رو محدود میکنن که به نظرم این ارزش قائل شدن نیست ! ولی خب بعضیا هستن از هر لحاظ واسه شخص ارزش قائلن . مثلا به نظرمن اگه یه نفر کس دیگه ای رو ناموس خودش میدونه ، نباید بزاره کسی اون رو ناراحت کنه ، پس خودش هم نباید شخص رو آزار بده و ناراحت کنه !
و خب من به نظرم مرد هم میتونه ناموس زن باشه ، البته به شکل دیگری .
حالا درمورد کلمه ی غیرت : من باز تعریفم ازش یه چیز دیگس ، ولی خب الان چیزی که در جامعه می بینیم میشه مترادف حسادت تقریبا ( البته میگم تعریف من این نیست )
در ضمن در مورد چند همسری هم بگم که اگه واقعا یه نفر برای همسرش ارزش قائل باشه ، هیچ وقت این کار رو نمی کنه و در ضمن این کار بی انصافیه محضه ! ینی بازی کردن با احساسات یه آدم ، حالا بازم بدبختی اینه که آقایون باز هم مجازن ! ینی مجازن با احساسات یه زن که حیلی لطیفه بازی کنن و این یعنی بی انصافی !

من هر وقت از معلم دینیمون پرسیدم که منو توجیه کنه ، همش گفته اون زمان که جنگ بوده و زن ها می موندن و این حرفا به خاطر همین چند همسری مجاز بوده ! واقعا این قدر این توجیه قویه که منو شرمنده کرده :)) یکی نیست بهش بگه که بابا مگه همیشه جنگه ؟! ینی توجیهش... :)) حالا بازم اون زمان قبول ، ولی مگه این دین فقط واسه زمان جنگه ؟!
معلم تاریخ ما می گفت که حتی نفس هم باید بین 2 زن باید مساوی تقسیم شه ، به خاطر همین ، اگه یه شخص واقعا عقلشو بتونه بکار بندازه می بینه که نمی تونه :) پس باید بیخیالش بشه .

sh.kh1377

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
نقره ی زیست دوره هجده و طلای دوره نوزده

به نقل از Hydrus :
الان دقیقا خدا کجا ازدواج موقت رو جایز کرده؟؟؟ اصلن سنی ها قبول ندارن صیغه رو
خدای اونا که با خدای ما فرق نداره

ازدواج موقت هیچ فرقی با فساد و خیانت نداره به نظر من
واقعا من هنوز هم فرق صیغه و این فسادی که میگن هست رو نفهمیدم ! :| مثلا فرق صیغه ی 1 هفته ای ، با این که 2 نفر 1 هفته باهم دوست بشن تو چیه؟! ینی منو قانع کنه :|

ولی خب مگه صیغه تو دین مجاز نیست که میگی خدا جایز نکرده؟ :-?

razie95

کاربر فوق‌فعال

من در مورد هر کدوم ازین مطالب نظر خاص خودمو دارم و هیچکدومش به هم مربوط نیست
1.اول در مورد غیرت ،اون معانی که از فرهنگ دهخدا آوردید هرکدومش نیاز به معنی داره
در زبان ما غیرت برای مرد و حسادت برای زن آورده شده،با هم یکسان نیستند و خیلی ها حسادت زن رو منفی میدونند ،اما در نهج البلاغه اومده که حسادت برای زن یک ویژگی مثبته
و من دارم در مورد ویژگی ها صحبت میکنم خانم ردیکال،نه در مورد قوانین و فرهنگ و هر چیز دیگه ای
ویژگی انسان یعنی عشق،عاطفه،خشم حتی و غیرت،حسادت و همین ترس از دست دادن
شما اگه میخوای هرچیزی رو ببری زیر سوال اول باید بشناسیش،اگه میخوای دین اسلام و قوانینش رو ببری زیر سوال اولین وظیفه کوچیکت اینه که بشناسیش
هر کدوم ازون مواردی که گفتی هم یک بحث جداست و نیاز به تحقیق و تفکر داره
چقدر خوبه که بحث قبلی رو تموم کنیم و بحثای جدید شروع کنیم

2همین که گفتین عده ی کسانی که به خاطر ناموس و این ها کشته میشن کمه پس خیلی مهم نیس:
میشه جمله خود منو کپی کنید،چون من اصلا یادم نمیاد همچین حرفی زده باشم!

3.خو پس خوبه که تحقیق کنید! نه؟!! :-?
من سعی کردم در مورد این قصیه حق چند همسری آقایون تحقیق کنم،اما به نتیجه نرسیدم
به هر حال یه زنم و هیچ دلیلی نمیتونه قانعم کنه!
تازه سرمون منت گذاشته بود که قبلش مردا بیشتر ازین دستشون باز بوده و اسلام دستشون بسته!!!!!!!!

4.خیلی جالب بود یه مطلبی رو یه جایی خوندم
نوشته بود ملت با هم دوستن،رابطه دارن و هیچ مرزی هم ندارن برای روابطشون
ولی اگه تو همین شرایط،این پسر به دوست دخترش بشه بیا صیغه کنیم دختر خیلی بهش بر میخوره!

5.در اسلام چند همسری شرط داره،و اون عدالته
شقایق حرف جالبی رو نقل کرد از دبیر تاریخش
روحش،عشقش
همه چیز رو
هر چند بعضی از مردا خیلی بی شعورن و دارن سواستفاده میکنند،اما ما نمیتونیم اسلام رو مقسر بدونیم!

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

۱_گفتم به اسلام اعتقادی ندارم ک بخوام بحث دینی کنم ، امام علی (ع) توی خطبه ی ۸۰ زنان رو ناقص العقل و ناقص الایمان میدونه توی اون حدیث مذکور شما هم که با افتخار میگید یادم میاد این مدلی بود : "ویژگی های منفی مرد برای زن ویژگی های مثبت هست مثل ترس ، حسادت و..." که من باهاش موافق نیستم و در اطرافم ندیدم کسی حسادت رو برای زن چیز پسندیده ای بدونه ،به علاوه ناموس پرستی و حمیت و مردانگی دقیقا" چیزهایی ـه که ما داریم راجع بش بحث میکنیم! که چرا باید همچین چیزایی باشه؟

۳_ ببینید ما وقتی توی گفت و شنود بحث میکنیم راجع به دین شما حرف نمیزنیم ، من راجع به عرب جاهلی تحقبق کردم چند همسری هم بین مرد و هم بین زن وجود داشته ، به علاوه من فکر نکنم اوضاع زن ها قبل اسلام خیلی بد بوده باشه ، مثلا خدیجه ، تاجر بزرگ قریش بوده و خودش به محمد ص پیشنهاد داده ،زنده به گورکردن دختر ها هم افسانه ای بیش نبوده اگر نیاز هست برای این مطلب به اندازه کافی سند و مدرک وجود داره که اثبات کنه حرفم روکلا من فکر کنم اوضاع زنان قبل اسلام اصلا هم بد نبوده :)

۴_ شاید دلیلش این باشه که صیغه هر کاری رو مجاز میکنه به علاوه مثل تن فروشی هست چون ۲ نفر با هم رابطه دارن به خاطر علاقه هست و هیچ نیازی نیست که پسر به دختر پول بده و اما در صیغه اگر مهریه نباشه مورد قبول شرع نیست

.۵_ قطعا مرد هایی ک در زمان پیامبر زندگی میکردند عادل مطلق نبودن اما هرگز به خاطر چند زنی مواخذه نشدن!!!و این خودش مهر تاییدی ه که از لحاظ شرعی به این قضیه میخوره

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از Shaghayegh.Kh :
واقعا من هنوز هم فرق صیغه و این فسادی که میگن هست رو نفهمیدم ! :| مثلا فرق صیغه ی 1 هفته ای ، با این که 2 نفر 1 هفته باهم دوست بشن تو چیه؟! ینی منو قانع کنه :|

ولی خب مگه صیغه تو دین مجاز نیست که میگی خدا جایز نکرده؟ :-?
آخه فکر میکنم تو قرآن نیست صراحتا :-?

ولی خب شرعیه دیگه...

razie95

کاربر فوق‌فعال

عجب
پس شما میگید که اسلام و قرآن بی اساسند و تاریخ معتبره؟
من که شخصا ذره ای به تاریخ اعتماد ندارم
هرچند که همین تاریخی که ازش حرف میزنید میگه نه تنها اعراب که ایرانی ها هم قبل از اسلام از زن به عنوان یه ابزار استفاده میکردند
توی تاریخ تناقض زیاده ،فقط به این بستگی داره که کی به چه هدفی نوشته باشدش

توی اسلام مواردی هم هست که قضیه به نفع زنه ،اما هیچ وقت مطرح نشده چون ما مدافع حقوق زنان در اسلام نداریم
مثلا حکم ارتداد برای مرد اعدام و برای زن حبس هستش
زن مالک تمام اموالشه اما مردحق نداره بدون اجازه زن و پرداخت حق و حقوقش اموالش رو ببخشه و حتی انفاق کنه
همچنین کم نبودند زنایی که توسط پیامبر و امام علی تحسین شدند ،خیلی ازین تحسین ها بخاطر شجاعت بوده و دلاوریشون
زن میتونه مدیر خانواده باشه و با روحیاتش بچه تربیت کنه،مردان و زنان بزرگ رو به جامعه تقدیم کنه و با قلبش عشق بورزه به خانوادش
اما هیچ محدودیتی هم برای حضورش در جامعه وجود نداره
فکر نمیکنم از میدون جنگ جایی مردونه تر هم باشه ، زن حتی اجازه حضور در میدان جنگ رو هم داشته
تجارت،علم،حضور در جامعه،همش نه تنها مجازه که حتی اسلام زن رو تشویق میکنه به اینها

در مورد تن فروشی هم ماشاالله کم پست و مطلب گذاشته نشده و نوشته نشده که چرا وقتی یک زن کلیشو میفروشه مورد تحسین همه واقع میشه ولی وقتی تن فروشی میکنه مورد لعن دیگران؟
مگه این تن همون تن نیست؟
البته حکم اسلام انفاق و کمک هست به نیازمند نه استفاده و سودجویی از فقر دیگران
به علاوه چرا همه چیو میندازید گردن اسلام؟مگه تن فروشی خاص مسلموناست آخه؟

با اینحال اصلا نمیخوام خودم رو مدافع اسلام معرفی کنم فکر میکنم همچین حقی هم ندارم
فقط نظر خودمو گفتم

خیلی دلم میخواد این بحث تموم بشه چون فکر میکنم در نهایت به هیچ نتیجه ای نمیرسه

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

عجب
پس شما میگید که اسلام و قرآن بی اساسند و تاریخ معتبره؟
من که شخصا ذره ای به تاریخ اعتماد ندارم
هرچند که همین تاریخی که ازش حرف میزنید میگه نه تنها اعراب که ایرانی ها هم قبل از اسلام از زن به عنوان یه ابزار استفاده میکردند
توی تاریخ تناقض زیاده ،فقط به این بستگی داره که کی به چه هدفی نوشته باشدش

من نمی گم که اسلام بدون سند و مدرکه. فقط بیا با خودت صادق باش.

زنان قبل از اسلام فرض کنیم جزو اموال به حساب می اومدن و حق مالکیت چیزی دیگه رو نداشتن! پس خدیجه چی رو دقیقن تجارت می کرده ؟ ثروتش ماله کسی دیگه بوده ؟

اون جامعه ی خیلی مرد سالار چطور با یه زن تجارت می کرده وقتی که تو ایرانه خودمون بازاری ها از خریدن از یه زن شرمشون میشده تا همین چند سال پیش ؟‌

قبل از اسلام اگه داشتن زن متعدد روا بوده داشتن چند شوهر هم مجاز بوده!
( من نمی گم چند همسری خوبه خیلی هم احمقانس به نظرم )

تو اسلام به زنان نصف مردان حق داده شده. هم حق رای هم حق ارث و دیه.
( باز این در حالیه که نمیشه پذیرفت که خدیجه از صفر شروع کرده. پس لابد پدره ثروتمندی داشته که این ارثیه رو بهش داده. و پدرش زنده به گورش البته نکرده!!! و پدرش بهش ارث داده.

به فرض هم در نظر بگیریم زنده به گور کردن معمول بوده. پس این همه زن از کجا اومدن که عرب ها نفری چند تا همسر داشتن ؟

فکر نمیکنم از میدون جنگ جایی مردونه تر هم باشه ، زن حتی اجازه حضور در میدان جنگ رو هم داشته
تجارت،علم،حضور در جامعه،همش نه تنها مجازه که حتی اسلام زن رو تشویق میکنه به اینها

متاسفانه خیلی پیشتر از ظهور اسلام تو خیلی از کشور ها زنان تو جنگ هم به شدت حضور داشتن. مثلن می تونید این کتاب رو هم بخونید :

The art of War
Sun Tzu نویسنده ‌:‌

در مورد تن فروشی هم ماشاالله کم پست و مطلب گذاشته نشده و نوشته نشده که چرا وقتی یک زن کلیشو میفروشه مورد تحسین همه واقع میشه ولی وقتی تن فروشی میکنه مورد لعن دیگران؟
مگه این تن همون تن نیست؟
البته حکم اسلام انفاق و کمک هست به نیازمند نه استفاده و سودجویی از فقر دیگران
به علاوه چرا همه چیو میندازید گردن اسلام؟مگه تن فروشی خاص مسلموناست آخه؟

فروش کلیه متاسفانه خیلی بد تره. و تنها کسایی این کارو می کنن که نیاز مادی خیلی زیادی دارن. دادن کلیه به طور خود خواسته و در واقع واگذار کردنش یه بحثه جداست.

یعنی اگه کسی کلیشو بفروشه کاره خیلی خجسته ای نکرده. اینکه کلیت رو به طور رایگان در اختیار کسی که بهش نیاز داره بذاری مورد پسنده.

البته این فقط مختص کلیه نیست.

خیلی دلم میخواد این بحث تموم بشه چون فکر میکنم در نهایت به هیچ نتیجه ای نمیرسه

بحث ها قرار نیست همه تموم شن. روند بحثه که مهمه و اینکه چطور ادامه پیدا کنه نه پایانش.

بالا