• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

زن ناموس مرد نیست !

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام
پاسخ : زن ناموس مرد نیست !

!درسته که هر آدمی عقل و شعور داره.ولی من تعجب میکنم از دخترایی که میگن نباید کلمه ی ناموس باشه و یا پسرایی ک میگن.شما خودتون و طبیعتتون رو نمیشناسین واقعن؟شاید من به عنوان جنس مونث فطرتم فرق میکنه با خانوم رادیکال ک ایشونم مونث هستن به هر حال :-?

بدترین نوع بحث اینه که یک صفت و ویژگی رو که میخوایم بررسی کنیم فطری بدونیم !!! :|

مثلاً یکی از سخنرانی های آبراهام لیکلون بود اگه اشتباه نکنم بعد میخواست برده داری رو لغو کنه که آخرش برگشت گفت مگه میشه ما سفید پوست ، سرخ پوست ، زرد پوست و سیاه پوست رو یکی بدونیم؟ مشخصه که سفید ها چیزی بیشتر از بقیه دارن!!! این یک امر واضح و فطریه!!! و لینکون به صرف قدرت برده ، برده داری رو لغو کرد نه به این دلیل که اونها هم انسانند!!! ^-^

بعد الان شما دیگه این حرف رو نمیزنید که فلانی از فلانی به خاطر رنگ پوستش برتره و شاید خیلی احمقانه بدونید این حرف رو !!! اما در اون زمان نوابغی مثل آبراهام لینکلن میان ادعا میکنن که یک امر ذاتی و فطری هست!!!

احتمالاً اگر از کودکی بهتون میگفتن شما رنگ برتر دنیا هستید و سیاه و زرد و سرخ از درجه پایین تری از انسانیت قرار دارند الان برتری رنگ رو ذاتی و فطری میدونستید!!! :D

اصولا زن موجود آسیب پذیری هست و خداوند مرد رو در کنارش قرار میده برای کاهش این زیان ها.منظورم از آسیب پذیری ضعیف بودن نیست به هیچ وجه.همه میدونیم که زن به مراتب عواطف بیشتری نسبت به مرد داره که اگه نداشت مادری معنا پیدا نمیکرد!
به اون حمایت خاص مرد از زن هست که میگیم ناموس.البته فقط برای بستگان نیست.فرض کنید یه دختر داره از یک خیابون نسبتا خلوت پیاده عبور میکنه و یک مرد! مزاحمش میشه.خب اگه کسی به کمک این دختر نیاد احتمالا اون دختر بالاجبار اون آزار رو تحمل میکنه-منظورم آزار شدید هم نیست حتی.فرض کنید کل خیابون اون آدم دنبالتون باشه فقط! -این موضوع رو هم که در مورد کودک آزاری گفتین توی همین دسته قرار میگیره.اصولا نقش مرد توی جامعه حفاظته.حالا اگه یه عده ای هستن که چشمشون هزار نفرو میپاد که نمیشه گفت پس استفاده از لفظ ناموس اشتباست.و البته اون مردهایی که هرزه اند خودشون خیلی بیشتر مواظب زنشون و ناموسشونن و تبدیل به تعصب میشه چون خودشون میدونن که چیکار کردن و میکنن!
از طرفی مرد نیاز داره که حس کنه همسرش مطعلق به اونه.چیزیه که در فطرتشه.نه اینکه بدونه اجازه ی اون آب نخوره ولی وقتی چیزیه که در فطرت مرده تا یه حدی زن باید جوابگوی این نیاز مرد باشه!
خلاصه که توی این تاپیک من هرچی خوندم گفته بودید: ناموس= تعصب شدید مرد بر روی زن.کهه واقعا این طور نیست ولی انکار نمیکنم مردهایی هستن که اینجورین.که قطعا یه مشکلی در اون مردها وجود داره.یه اختلال که باید درمان بشه و یه عقده که شاید از بچگی مونده و یا تربیت اشتباه خانواده.

دقت کن دوست عزیز!!!

بالاتر متنی آوردم که جواب این قسمت هست!!!

اگر کسی در زندگی زناشویی بعد ازدواج با خواست خودش با فرد دیگه ای رابطه داشته باشه بهش میگن "خیانت" که برای زن و مرد فرقی نداره
و اگه منظور از غیرت و ناموس بحث حمایت هست که باز هم حمایت زن و مرد نمیشناسه هر فردی ( زن یا مرد ) میتونه از هر فرد دیگه ای (زن یا مرد) حمایت کنه
حالا واژه ی ناموس یعنی چی؟
اگر واژه ی ناموس در کاربرد خیانت و حمایت هست پس دیگه دلیلی نداره فقط اختصاصی متعلق به مرد باشه و اگر خیر پس معنی حقیقی ش چیه؟
زن یک انسان هست که عقل شعور و اختیار داره دلیلی نداره که داداش یک دختر مثلا ازش بپرسه داری با کی حرف میزنی؟ چرا تا این موقع بیرون بودی و...؟
اگر بحث کنترله ک در این صورت نباید برای دختر و پسر تفاوتی قائل بشن!!
چه بسا بهتره پسر بیشتر کنترل بشه چون در همه ی جوامع مرد ها بیشتر به سمت کارهای خلاف سوق میگیرن ، میتونید آمار زندانی های زن و مرد رو بررسی کنید.

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از Radical :
بدترین نوع بحث اینه که یک صفت و ویژگی رو که میخوایم بررسی کنیم فطری بدونیم !!! :|

مثلاً یکی از سخنرانی های آبراهام لینکلون بود اگه اشتباه نکنم بعد میخواست برده داری رو لغو کنه که آخرش برگشت گفت مگه میشه ما سفید پوست ، سرخ پوست ، زرد پوست و سیاه پوست رو یکی بدونیم؟ مشخصه که سفید ها چیزی بیشتر از بقیه دارن!!! این یک امر واضح و فطریه!!! و لینکلون به صرف قدرت برده ، برده داری رو لغو کرد نه به این دلیل که اونها هم انسانند!!! ^-^

بعد الان شما دیگه این حرف رو نمیزنید که فلانی از فلانی به خاطر رنگ پوستش برتره و شاید خیلی احمقانه بدونید این حرف رو !!! اما در اون زمان نوابغی مثل آبراهام لینکلن میان ادعا میکنن که یک امر ذاتی و فطری هست!!!

احتمالاً اگر از کودکی بهتون میگفتن شما رنگ برتر دنیا هستید و سیاه و زرد و سرخ از درجه پایین تری از انسانیت قرار دارند الان برتری رنگ رو ذاتی و فطری میدونستید!!! :D

دقت کن دوست عزیز!!!

بالاتر متنی آوردم که جواب این قسمت هست!!!

موافقم

در واقع چیزی که ما میگم فطری، همون فرهنگمونه، یعنی اگه فرهنگ فرق کنه، اون هم فرق میکنه، پس فطری نیس

Phanntom

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
helli
شهر
تهران
مدال المپیاد
سابقه دارم!
دانشگاه
light massage(پیام نور)

@رادیکال
اونجایی که شما نقل قول کردی....
به هر دلیلی (...) "نمیدونم" شدش "میدونم".اولش گفتم شاید من اشتباه تایپ کرده باشم. اما دیدم نه...
به خاطر همین پست قبلیمو ویرایش نکردم
خواهشا هنگام نقل قول کامل نقل قول کنید
این‌طوری شاید یه سو تفاهم پیش بیاد و ... کلا خوب نیستش

این‌که این حرفارو می‌زنم به این دلیله که قبلا تو کلی تاپیک بحث به اینجا رسید که باید فرهنگ سازی بشه و من حس انزجار بهم دست میده و
بچه ها بیاین دست به دست هم بدیم این فرهنگ غلط رو ریشه کن کنیم و و و
آخرش هم بعضیا میان یه نظری میدن و بحث تاپیک به انحراف کشیده می‌شه و مدیر انجمن تاپیک رو قفل می‌کنه.

امیدوارم به یه جای قابل قبول برسید :]

شعار
شعار
شعار. دی

بعدا نوشت ;
نخواستم دوباره پست بذارم،همینجا تموم می‌کنم حرف هام رو.

چند خط بالاتر نوشتم شعار منظورم از این حرف حرفهایی هست که بعضیا میزنن(و من بالا به اونا اشاره کردم و به اونا گفتم حرف های شعاری هستن)

در مورد این‌که شما میگید ما خودمون باید بسازیم و ... خب، با حرف نمیشه با فرهنگ شد.
همه اونقدر به بلوغ فکری و اجتماعی رسیدن که بتونن برای خودشون تجزیه تحلیل کنن و نتیجه درست بگیرن.
اینکه در جامعه چنین انحراف فکری وجود داره بیانگر این هستش که باید این طرز فکر اشتباه رو نابود کرد و دید درستی در این باره داشت.
خب.. دوستان سمپادی ای که من می‌شناسم به این حد رسیدن که بدونن این رویه برای مقابله با این قضیه اشتباه هستش و دیگه جای بحثی نمی مونه.

در ضمن این صحبت هایی که شد فقط به خاطر این هست که الکی درگیر بحث های تکراری نشید.
این‌که شما دیدتون در این بحث ها عوض شد خیلی خوبه و باید از بابت مفید بودن بحث ها خوشحال بود اما دال بر این نیست که همش درباره هر موضوعی بحث کرد و نظر داد. نه این‌که اطلاعات ناقص هست و ... و کار بدیه
به این دلیل که فقط وقتتون تلف می‌شه.
البته بازم خودتون مختارید.

امیدوارم سو برداشت نشه از این حرف ها :)

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

خب در این مساله که این رفتارهای وحشیانه کاملا مذموم و ناپسنده ، بحثی هس؟؟

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

من همچنان منتظرم

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به نقل از mehrdad.parsaii :
@رادیکال
اونجایی که شم نقل قول کردی....
به هر دلیلی (...) "نمیدونم" شدش "میدونم".اولش گفتم شاید من اشتباه تایپ کرده باشم. اما دیدم نه...
به خاطر همین پست قبلیمو ویرایش نکردم
خواهشا هنگام نقل قول کامل نقل قول کنید
این‌طوری شاید یه سو تفاهم پیش بیاد و ... کلا خوب نیستش

این‌که این حرفارو می‌زنم به این دلیله که قبلا تو کلی تاپیک بحث به اینجا رسید که باید فرهنگ سازی بشه و من حس انزجار بهم دست میده و
بچه ها بیاین دست به دست هم بدیم این فرهنگ غلط رو ریشه کن کنیم و و و
آخرش هم بعضیا میان یه نظری میدن و بحث تاپیک به انحراف کشیده می‌شه و مدیر انجمن تاپیک رو قفل می‌کنه.

امیدوارم به یه جای قابل قبول برسید :]

شعار
شعار
شعار. دی

جامعه کیست؟ من ، تو ، خانواده و دوستانمان! :)

وقتی که این جا بحث میکنیم داریم فرهنگ سازی میکنیم!!!

افراد زیادی بودند که باهاشون بحث کردم و واقعاً روی من تاثیر گذاشتن و دیدم رو باز کردن

و یا روشون تاثیر گذاشتم و شاید دیدشون رو باز کردم

و یک نکته ای هست :

اگر هیچ تغییری در واقعیت نمی تونه اعتقادت رو تغییر بده !

در این صورت اعـتـقـادت بر اسـاس هیـچ واقعیتـی نـیـسـت !

و این واقعاً درسته اگر کسی تغییر نکنه خوب دلیلش اینه که اعتقاداتش درست نیست

به هر حال این که شما به دیگران تهمت میزنید که شعار میدن ، خیلی کار غلطیه ...

و یک توهین هست به نوبه ی خودش :)

ناهید

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 نیشابور
شهر
نیشابور

هر کدومتون دارین با ی ِ تعریف خاص از غیرت؛صحبت میکنید.
غیرت انسانی: نفس انسانی به سبب امیال و خود خواهی ها، تلاش می کند از اموری دفاع کند و آنها را از گزند دیگران و گاه رقیبانش حفظ نماید؛ این حفظ و دفاع، معنای غیرت است. این غیرت به حسب نوع تربیت، آموزش، سلیقه، محیط و ... در انسان ها متفاوت است، گاه به صورت مثبت و گاه به صورت منفی بروز پیدا می کند. از مصادیق بارز این غیرت، غیرت ملی و غیرت نژادی است.
ــــــــــــــــــــــ
پژوهشگران دانشگاه گنت واقع در بلژيك به اين نتيجه رسيده اند:فراد متعصب كساني هستند كه از ابهام و نامعلومي تنفر دارند از اين رو مايلند كه سريع قضاوت كنند و تصميم بگيرند. بر اين اساس، افراد متعصب بر اساس اولين اطلاعاتي كه دريافت مي كنند ذهنيتشان را شكل مي دهند و به آن ذهنيت مي چسبند. و اگر پس از آن اطلاعاتي در مخالفت با اطلاعات اوليه بدهيد، آن را نمي پذيرند.
بنا به عقيده اين پژوهشگران، تقريباً محال است كه بتوان روش اصلي تفكر افراد متعصب را تغيير داد اما مي توان از تعصب آنها كاست.ايد در مورد افراد متعصب و اينكه چرا متعصب شده اند، به گونه ديگري بيانديشيم. براي كاهش تعصب در ابتدا بايد بپذيريم كه افراد متعصب تنها از طريق قضاوت سريع مي توانند با جهان ارتباط برقرار كنند و دنيا برايشان معني دار مي شود.
منبع:ساينس ديلي +
ــــــــــــــــ
غیرت و ناموس پرستی نیاز به آموزش صحیح دارد. اکثر خانواده ها به دلیل جنبه های مثبت این پدیده سعی می کنند فرزندان خود را با غیرت بار بیاورند در حالی که جنبه های منفی این پدیده نیز ناخودآگاه منتقل می شود.

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

اگه منظور از غیرت این باشه که طرف دوس نداشته باشه همسرش یا... رو با کس دیگه ای ببینه که کاملا طبیعیه و اگه نباشه مشکل هس به نظرم

ولی خب حتی اگه خیانتی هم صورت بگیره، قطعا قساوت و خون و خون ریزی راه حل مساله نیست

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

به نقل از Radical :

مثلاً یکی از سخنرانی های آبراهام لیکلون بود اگه اشتباه نکنم بعد میخواست برده داری رو لغو کنه که آخرش برگشت گفت مگه میشه ما سفید پوست ، سرخ پوست ، زرد پوست و سیاه پوست رو یکی بدونیم؟ مشخصه که سفید ها چیزی بیشتر از بقیه دارن!!! این یک امر واضح و فطریه!!! و لینکون به صرف قدرت برده ، برده داری رو لغو کرد نه به این دلیل که اونها هم انسانند!!! ^-^

دقت کن دوست عزیز!!!

بالاتر متنی آوردم که جواب این قسم
هست!!!

من اون متن شمارو خوندم و خب جواب در مقابل حرفم ندیدم که دوباره مطرحش کردم .
من گفتم بنا بر ویژگی های جنس مونث نیاز به یک حمایت بیشتری ازش هست.ولی خب تو کلا میگی نیست.
درضمن شاید شما از بچگی خیلی دراین موارد باهاتون حرف زدن.ولی من خودم به شخصه به هرفایی که زدم رسیدم نه اینکه تکرار مدام بقیه افراد باشه و مثلا در من نهادینه بشه.
برای اون بحث فطری هم .مثالت جالب نبود.چون اگر از زرد پوست یا سیاه پوست بپرسی ک سفید برتر هست یا نه میگه نیست.و حتی اگه از خیلی سفید ها بپرسی-در گذشته حتی - ولی این چیزی که من گفتم فقط در مورد مردم کشور خودم نگفتم تاکید کردم که جنس مونث.و اصولا اگه این تفاوت های جنسیتی و تفاوت در نیاز ها وجود نداشت مرد نیازی به زن نداش و زن نیازی به مرد.

البته میدونم خیلی توجیه نشدی ولی متاسفانه نمیدونم چطوری باید چیزی رو که تو فکرمه بیان کنم.

البته بحثی هم ندارم در این مورد دیگه :D

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

اصلن من نمی دونم سر چی دارین بحث می کنین الان!!!!

خیانت، چه از طرف زن و چه از طرف مرد یه امر ناپسنده، حالا شما بیا بگو که زن فطرتا عفیفه و ... این حرفا که نشد توجیه کارهای بد طرف مقابل یا اینکه بخوای زن ها رو محکوم کنی و مرد ها رو تبرئه کنی

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به نقل از ناهیـــــــد :
هر کدومتون دارین با ی ِ تعریف خاص از غیرت؛صحبت میکنید.
غیرت انسانی: نفس انسانی به سبب امیال و خود خواهی ها، تلاش می کند از اموری دفاع کند و آنها را از گزند دیگران و گاه رقیبانش حفظ نماید؛ این حفظ و دفاع، معنای غیرت است. این غیرت به حسب نوع تربیت، آموزش، سلیقه، محیط و ... در انسان ها متفاوت است، گاه به صورت مثبت و گاه به صورت منفی بروز پیدا می کند. از مصادیق بارز این غیرت، غیرت ملی و غیرت نژادی است.
ــــــــــــــــــــــ
پژوهشگران دانشگاه گنت واقع در بلژيك به اين نتيجه رسيده اند:فراد متعصب كساني هستند كه از ابهام و نامعلومي تنفر دارند از اين رو مايلند كه سريع قضاوت كنند و تصميم بگيرند. بر اين اساس، افراد متعصب بر اساس اولين اطلاعاتي كه دريافت مي كنند ذهنيتشان را شكل مي دهند و به آن ذهنيت مي چسبند. و اگر پس از آن اطلاعاتي در مخالفت با اطلاعات اوليه بدهيد، آن را نمي پذيرند.
بنا به عقيده اين پژوهشگران، تقريباً محال است كه بتوان روش اصلي تفكر افراد متعصب را تغيير داد اما مي توان از تعصب آنها كاست.ايد در مورد افراد متعصب و اينكه چرا متعصب شده اند، به گونه ديگري بيانديشيم. براي كاهش تعصب در ابتدا بايد بپذيريم كه افراد متعصب تنها از طريق قضاوت سريع مي توانند با جهان ارتباط برقرار كنند و دنيا برايشان معني دار مي شود.
منبع:ساينس ديلي +
ــــــــــــــــ
غیرت و ناموس پرستی نیاز به آموزش صحیح دارد. اکثر خانواده ها به دلیل جنبه های مثبت این پدیده سعی می کنند فرزندان خود را با غیرت بار بیاورند در حالی که جنبه های منفی این پدیده نیز ناخودآگاه منتقل می شود.

دوست عزیز!!! :د

غیرت ملی هیتلر موجب شد 6 میلیون نفر بمیرن :|

غیرت نژادی هم موجب شد سیاه پوست ها تا سال های سال برده باشن

غیرت جنسی هم موجب محدودیت دختر ها و زن ها شد

کلاً غیرت تا حالا کار مفیدی برای بشر انجام نداده

میدونی کلاً غیرت یک فرآیند زیستی بوده برای این که شانس بقای یک گروه رو بیشتر کنه!

مثلاً اگر نژاد X نژاد Y رو از بین ببره شانس بیشتر و امکانات بیشتری برای حیات خودش باقی می مونه :)

یا تحصیلات زن به تعداد فرزنداش نسبت عکس داره طبق آمار های گرفته شده حالا اگر میگن نباید وارد جامعه بشه و درس نخونه دلیلش اینه که شانس بقای یک گروه خاص رو بیشتر میکنه!!!

شاید شما بیاید بگید آدمایی که متعصبند اصلاً این چیز ها رو نمیدونن!!! اما به قول داوکینز همه ی این ها تقصیر ژن خودخواهه!!

کلاً اگر منظور از غیرت انسان دوستی باشه در این حالت جنسیت ، رنگ ، نژاد ، دین و ... نمیشناسه!!!

شما اگر ببینید فرد A توسط فرد B آزار داده میشه اگر انسان باشی و در توانت باشه که دفاع کنی حتماً این کار رو میکنی

برای شما مهم نیست که یک دختر داره یک پسر رو اذیت میکنه یک سفید پوست داره یک سیاه پوست رو اذیت میکنه یا یک ایرانی داره افغانی رو اذیت میکنه و...

بعداً نوشت :

به نقل از sahere :
من اون متن شمارو خوندم و خب جواب در مقابل حرفم ندیدم که دوباره مطرحش کردم .
من گفتم بنا بر ویژگی های جنس مونث نیاز به یک حمایت بیشتری ازش هست.ولی خب تو کلا میگی نیست.
درضمن شاید شما از بچگی خیلی دراین موارد باهاتون حرف زدن.ولی من خودم به شخصه به هرفایی که زدم رسیدم نه اینکه تکرار مدام بقیه افراد باشه و مثلا در من نهادینه بشه.
برای اون بحث فطری هم .مثالت جالب نبود.چون اگر از زرد پوست یا سیاه پوست بپرسی ک سفید برتر هست یا نه میگه نیست.و حتی اگه از خیلی سفید ها بپرسی-در گذشته حتی - ولی این چیزی که من گفتم فقط در مورد مردم کشور خودم نگفتم تاکید کردم که جنس مونث.و اصولا اگه این تفاوت های جنسیتی و تفاوت در نیاز ها وجود نداشت مرد نیازی به زن نداش و زن نیازی به مرد.

بله آسیب پذیری یک قشری از جامعه بیشتره!!!

اما ما سیستم قضایی و امنیتی داریم و...
کلاً اگر منظور از غیرت انسان دوستی باشه در این حالت جنسیت ، رنگ ، نژاد ، دین و ... نمیشناسه!!!

شما اگر ببینید فرد A توسط فرد B آزار داده میشه اگر انسان باشی و در توانت باشه که دفاع کنی حتماً این کار رو میکنی

برای شما مهم نیست که یک دختر داره یک پسر رو اذیت میکنه یک سفید پوست داره یک سیاه پوست رو اذیت میکنه یا یک ایرانی داره افغانی رو اذیت میکنه و...

پس دیگه جنسیت مطرح نیست ;;)

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

اون غیرت بیمارگونه که رادیکال میگه قابل قبول نیست و موجب نابودی و انحطاط جامعه بشریه

اما غیرت، در حد متعادلش، برای زندگی لازمه به نظرم، نمیشه آدم رو هیچی یه ذره هم تعصب نداشته باشه
مگه میشه؟؟؟

ناهید

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 نیشابور
شهر
نیشابور

به نقل از Radical :
دوست عزیز!!! :د

غیرت ملی هیتلر موجب شد 6 میلیون نفر بمیرن :|

غیرت نژادی هم موجب شد سیاه پوست ها تا سال های سال برده باشن

غیرت جنسی هم موجب محدودیت دختر ها و زن ها شد

کلاً غیرت تا حالا کار مفیدی برای بشر انجام نداده

میدونی کلاً غیرت یک فرآیند زیستی بوده برای این که شانس بقای یک گروه رو بیشتر کنه!

مثلاً اگر نژاد X نژاد Y رو از بین ببره شانس بیشتر و امکانات بیشتری برای حیات خودش باقی می مونه :)

یا تحصیلات زن به تعداد فرزنداش نسبت عکس داره طبق آمار های گرفته شده حالا اگر میگن نباید وارد جامعه بشه و درس نخونه دلیلش اینه که شانس بقای یک گروه خاص رو بیشتر میکنه!!!

شاید شما بیاید بگید آدمایی که متعصبند اصلاً این چیز ها رو نمیدونن!!! اما به قول داوکینز همه ی این ها تقصیر ژن خودخواهه!!

بعداً نوشت :

بله آسیب پذیری یک قشری از جامعه بیشتره!!!

اما ما سیستم قضایی و امنیتی داریم و...
پس دیگه جنسیت مطرح نیست ;;)
دوست عزیز تر منم دارم میگم؛اون غیرت نیست؛تعصب :D

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

الان شما چرا دارین با هم بحث میکنین؟؟؟

حرفاتون یکیه!

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به نقل از Hydrus :
اون غیرت بیمارگونه که رادیکال میگه قابل قبول نیست و موجع نابودی و انحطاط جامعه بشریه

اما غیرت، در حد متعادلش، برای زندگی لازمه به نظرم، نمیشه آدم رو هیچی یه ذره هم تعصب نداشته باشه
مگه میشه؟؟؟

به عقیده من غیرت چیز مزخرفیه! :د

انسانیت مهمه که در اون جنسیت ، رنگ ، نژاد ، دین و ... هیچ جایی نداره!!! :)

حالا به همین صورت اگر شما انسان باشید وقتی ببینید که خواهرتون به خواست خودش با فلان پسر دوسته بهتره طوری باهاش رفتار کنید که شما اولین کسی باشید که بهش میگه و شما هم به عنوان یک برادر نباید عصبی بشید بزنید توی گوشش یا داد بزنید و گوشیش رو بگیرید!!!

باید باهاش حرف بزنید و کمکش کنید و برای انتخاب اون احترام قائل باشید حتی اگه میدونید که اون فرد آدم خوبی نیست میتونید این رو خیلی واضح بهش بگید

این میشه انسانیت و اگه رفتاری خلاف این باشه تعصبه! ;;)

دوست عزیز تر منم دارم میگم؛اون غیرت نیست؛تعصب

غیرت اگر به معنی فداکاری باشه یا حمایت یا.... همون انسانیته که بالاتر توضیح دادم :)

و اگر ما غیرت رو صرفاً محدود به جنسیت خاصی کنیم یعنی انسانیت رو برای جنسیت خاصی دونستیم :)

نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشگاه شیراز
رشته دانشگاه
سخت افزار

از ابتدای خلقت تا الان ، مرد ها به عنوان جنگجو ها شناخته شدن ، کار های سخت برای مرد ها بوده و مرد ها همسر آیندشون رو انتخاب کردن و تعداد زنانی که این موارد رو داشتن اونقدر کم بوده که ازشون چشم پوشی میشه و دلیل این موضوع برتر بودن جنسیت ، تعریف دن انسانیت برای یک جنسیت خاص نیست ، به دلیل ویژگی های خدادادی که هرکدوم از جنسیتها دارن

پس غیرت و تعصب روی افرادی مثل خواهر ، مادر ، همسر ، دختر و ... از طرف یک جنس موئنث رو با حاکمیت ، زور گویی ، برتری اشتباه نگیرین ، چون این موارد فقط برای جنسیت مذکر در برابر جنسیت موئنث تعریف نشده ، انمی که احساس کنه زن دیگه ای تو زندگی شوهرش هست ، سعی میکنه رد اون زن رو از زندگی شوهرش پاک کنه این نشون میده تمام اینا برای جنسیت موئنث در برابر مذکر تعریف شده و چه بگیم چیز مزخرفیه و هر چند انکارشون کنیم ، اما زمنی که در موقعیت های خاص قرار بگریم ، حسشون میکیم ناخودآگاه

خب حالا اگر بیایم آسیب هایی که به یک فرد به یک انسان فارق از جنسیتش میرسه رو به دو دسته تقسیم کنیم ، یک دسته رابطه مستقیم داشته باشن با قدرت بدنی و زمختی جسمانی و یک دسته رابطه مستقیم داشته باشن با روحیات فرد و حالا بیایم به دفاع در برابر اون آسیب های دسته اول توسط یک فرد دیگه که قابلیت مقابله باهاشون رو داره ولی اون فرد نداره (در ضمن اون کسی هم که دفاع میکنه یک نسبت خاصی با فرد اولیمون داشته باشه ) اسم دفاع از ناموس رو بدیم ، باعث نمیشه آسیب های جدیدی به وجود بیاد یا اینکه باعث شه اون کسی که داره حمایت و دفاع میکنه خودش بشه یه عامل زورگو یا هر چیز بده دیگه ، یه جور دیگه بخوایم بگیم ناموس کسی بودن یعنی این که من این فرد رو دارم که اگر کسی که نمیتونم در برابرش مقاوت کنم بهم خواست آسیب برسونه کمکم کنه ، یعنی در واقع مثل این میمونه که مردم یک کشور بگن ارتش و دفاع ارتش از ملت چیز مزخرفیه ، اما در واقع ارتش یک کشور امکانات و قوه ی خاصی رو داره که میتونه از ملت دفاع کنه

حالا فرض کنیم تمام این صحبت ها اشتباه باشه و حق کاملاً با کسانی باشه که در برابر این غیرت ها و تعصب ها جبهه میگیرن ، یه سوال مطرح میشه که آیا اگر کسی خواست شما رو اذیت کنه جلو باباتون ، داداشتون ، همسرتون یا ... ، آیا شما ته دلتون تو وجودتون یه آرامش خاصی نیست که اینا رو من غیرت دارن نمیزارن این فرد اذیت کنه ؟ پیش خودتون نمیگین وظیفشونه چون خواهرشم ، چون دخترشم چون همسرشم ؟

حالا از یه طرف دیگه باز فرض کنیم اینا همه الکی ، حالا یه سری پا شن بگن (به طور خاص مرد) به زن من هیچ ربطی نداره اگر من خواستم با هر زنی رابطه داشته باشم ، چون زن من که نباید نسبت من احساس مالکیت کنه ، حالا شما تصور کن چی پیش میاد و آیا قشنگه ؟

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

از ابتدای خلقت تا الان ، مرد ها به عنوان جنگجو ها شناخته شدن ، کار های سخت برای مرد ها بوده و مرد ها همسر آیندشون رو انتخاب کردن و تعداد زنانی که این موارد رو داشتن اونقدر کم بوده که ازشون چشم پوشی میشه و دلیل این موضوع برتر بودن جنسیت ، تعریف دن انسانیت برای یک جنسیت خاص نیست ، به دلیل ویژگی های خدادادی که هرکدوم از جنسیتها دارن

این طور که شما بحث میکنید به احتمال زیاد اعتقادی به زایتگاست اخلاقی و تکامل بشر ندارید

اما اگه برید بررسی کنید از لحاظ زیستی ،طبق گفته شما مرد ها زور بازوی بیشتری دارند و بیشتر میتونستند توی جنگ ها شرکت کنن!!

یعله این درست اما.... آیا الان هنوز هم جنگ هست؟ آیا هنوز نیاز داریم سوار اسب بشیم و بریم با شمشیر و نیزه با قبایل بجنگیم تا نسلمون رو حفظ کنیم؟؟

خیلی ساده هست!!! خیر!!! :D

پس دیگه نمیشه الان رو با گذشته مقایسه کرد چون بدیهیه شرایط به کلی عوض شده ، برای مثال آلمان صدر اعظم و نخست وزیر (2 فرد در راس حکومت) و جزو موفق ترین کشور ها هم هست عملکردش! :)

پس این که بگیم هنوز هم زن مثل دوره پاره سنگی توان دفاع از خودش رو در جامعه نداره و باید مرد بر اون غیرت داشته باشه و طبق تعاریف زن نبایستی رئیس جمهور و حاکم و ... بشه خیلی بی سند و مدرک هست!!! :)

پس غیرت و تعصب روی افرادی مثل خواهر ، مادر ، همسر ، دختر و ... از طرف یک جنس موئنث رو با حاکمیت ، زور گویی ، برتری اشتباه نگیرین ، چون این موارد فقط برای جنسیت مذکر در برابر جنسیت موئنث تعریف نشده ، ادمی که احساس کنه زن دیگه ای تو زندگی شوهرش هست ، سعی میکنه رد اون زن رو از زندگی شوهرش پاک کنه این نشون میده تمام اینا برای جنسیت موئنث در برابر مذکر تعریف شده و چه بگیم چیز مزخرفیه و هر چند انکارشون کنیم ، اما زمنی که در موقعیت های خاص قرار بگریم ، حسشون میکیم ناخودآگاه

خوشالم که شما این رو میدونید :)

اما خوب این یک چیز دو طرفس همونطور که زن ناموس مرده مرد هم ناموس زنه طبق این تعاریف چرا باید اختصاصی باشه؟ هوم؟

حالا فرض کنیم تمام این صحبت ها اشتباه باشه و حق کاملاً با کسانی باشه که در برابر این غیرت ها و تعصب ها جبهه میگیرن ، یه سوال مطرح میشه که آیا اگر کسی خواست شما رو اذیت کنه جلو باباتون ، داداشتون ، همسرتون یا ... ، آیا شما ته دلتون تو وجودتون یه آرامش خاصی نیست که اینا رو من غیرت دارن نمیزارن این فرد اذیت کنه ؟ پیش خودتون نمیگین وظیفشونه چون خواهرشم ، چون دخترشم چون همسرشم ؟

جوابتون رو بارها و بارها دادم !!!

حالا از یه طرف دیگه باز فرض کنیم اینا همه الکی ، حالا یه سری پا شن بگن (به طور خاص مرد) به زن من هیچ ربطی نداره اگر من خواستم با هر زنی رابطه داشته باشم ، چون زن من که نباید نسبت من احساس مالکیت کنه ، حالا شما تصور کن چی پیش میاد و آیا قشنگه ؟

ازدواج یک امر دو طرفس!!! یک قرارداد!

کسی که پاشو امضا میکنه (با هر جنسیت) موظفه تا آخرش پای اون یکی وایسه :)

حالا دلیلی نداره اگه یکی این قرار داد و فسق کرد بکشیمش خصوصاً که برای اون طرف فسق این قرار داد کار غیر اخلاقی نباشه

(اصلاً اشاره نمیکنم به صیغه و تعدد زوجات)

نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشگاه شیراز
رشته دانشگاه
سخت افزار

به نقل از Radical :
این طور که شما بحث میکنید به احتمال زیاد اعتقادی به زایتگاست اخلاقی و تکامل بشر ندارید

اما اگه برید بررسی کنید از لحاظ زیستی ،طبق گفته شما مرد ها زور بازوی بیشتری دارند و بیشتر میتونستند توی جنگ ها شرکت کنن!!

یعله این درست اما.... آیا الان هنوز هم جنگ هست؟ آیا هنوز نیاز داریم سوار اسب بشیم و بریم با شمشیر و نیزه با قبایل بجنگیم تا نسلمون رو حفظ کنیم؟؟

خیلی ساده هست!!! خیر!!! :D

پس دیگه نمیشه الان رو با گذشته مقایسه کرد چون بدیهیه شرایط به کلی عوض شده ، برای مثال آلمان صدر اعظم و نخست وزیر (2 فرد در راس حکومت) و جزو موفق ترین کشور ها هم هست عملکردش! :)

پس این که بگیم هنوز هم زن مثل دوره پاره سنگی توان دفاع از خودش رو در جامعه نداره و باید مرد بر اون غیرت داشته باشه و طبق تعاریف زن نبایستی رئیس جمهور و حاکم و ... بشه خیلی بی سند و مدرک هست!!! :)

خوشالم که شما این رو میدونید :)

اما خوب این یک چیز دو طرفس همونطور که زن ناموس مرده مرد هم ناموس زنه طبق این تعاریف چرا باید اختصاصی باشه؟ هوم؟

جوابتون رو بارها و بارها دادم !!!

ازدواج یک امر دو طرفس!!! یک قرارداد!

کسی که پاشو امضا میکنه (با هر جنسیت) موظفه تا آخرش پای اون یکی وایسه :)

حالا دلیلی نداره اگه یکی این قرار داد و فسق کرد بکشیمش خصوصاً که برای اون طرف فسق این قرار داد کار غیر اخلاقی نباشه

(اصلاً اشاره نمیکنم به صیغه و تعدد زوجات)

شما از ابتدای صحبت های منو بد متوجه شدین ، یادم نمیاد گفته باشم خانم ها در سیاست ، صحبت کردن ضعیف باشن

تمام اون مثال ها رو هم برای همون نکته ی علمی شما از درس زیست !!! گفتم

دعوایی هم نیست به خدا ...

در ضمن من شنیدم برای ازدواج مجدد ، یک مرد باید از همسرش اجازه بگیره ...

MMAskary

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم

به نقل از علــی[میم] :
شما از ابتدای صحبت های منو بد متوجه شدین ، یادم نمیاد گفته باشم خانم ها در سیاست ، صحبت کردن ضعیف باشن

تمام اون مثال ها رو هم برای همون نکته ی علمی شما از درس زیست !!! گفتم

دعوایی هم نیست به خدا ...

در ضمن من شنیدم برای ازدواج مجدد ، یک مرد باید از همسرش اجازه بگیره ...
شما درست شنیدید، از لحاظ قانونی باید اجازه بگیره تا ازدواج با زنِ دومش رسمی بشه.

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به نقل از S2MA :
شما درست شنیدید، از لحاظ قانونی باید اجازه بگیره تا ازدواج با زنِ دومش رسمی بشه.

اسلام، داشتن چهار همسر دائمی را به طور هم زمان برای مرد جایز می داند. ازدواج مجدد مرد در حالی که زن دائمی دارد در غیر از برادر زاده و خواهر زاده [nb]توضیح المسائل (المحشى للإمام الخمینی)، ج‏2، ص: 466[/nb]، مشروط به اجازه همسر اول نیست اما اگر زن در عقد شرط کند که همسرش زن دیگری نگیرد به نظر برخی از فقها [nb]فتاوای مراجع محترم در مورد این که آیا زن اول می تواند شرط کند که : برای ازدواج مجدد اجازه زن لازم است، یا شرط کند که در صورت ازدواج مجدد، زن وکیل باشد که خودش را طلاق بدهد، بدین قرا ر است:
آیات عظام امام، بهجت، خامنه‏اى، فاضل، مکارم و نورى:
خیر، این شرط صحیح و نافذ نیست ولى اگر شرط کند که: «زن وکیل شوهر باشد، چنانچه شوهر ازدواج مجدد نماید، خود را طلاق دهد»، صحیح است. ( امام، استفتاءات، ج3، احکام ازدواج، س 55 آیت‏الله مکارم، استفتاءات، ج 2، س 907 آیت‏الله خامنه‏اى، استفتاء، س 7 آیت‏الله فاضل، جامع‏المسائل، ج 1، س 1533 آیت‏الله نورى، استفتاءات، ج 2، س 637 و توضیح‏المسائل، م 2534 دفتر آیت‏الله بهجت. با استفاده از نرم افزار پرسمان)
آیات عظام تبریزى، سیستانى و صافى: آرى، این شرط صحیح و نافذ است و اگر شوهر بعد از ازدواج، به این شرط عمل نکرد و ازدواج مجدد نمود، گناه کرده است. ( آیت‏الله سیستانى، منهاج الصالحین، ج 2، م 333 آیت‏الله تبریزى، منهاج الصالحین، ج 2، م 1395 آیت‏الله صافى، جامع‏الاحکام، ج 2، 5521. با استفاده از نرم افزار پرسمان)
آیت‏الله وحید: بنابر احتیاط واجب، این شرط صحیح و نافذ نیست ولى اگر شرط کند که: «زن وکیل شوهر باشد، چنانچه شوهر ازدواج مجدد نماید، خود را طلاق دهد»، صحیح است (آیت‏الله وحید، منهاج الصالحین، ج 3، م 9531. با استفاده از نرم افزار پرسمان)[/nb]، این شرط صحیح است و زوج نباید تخلف کند.

سوال: ازدواج مجدد مرد بدون رضایت همسر اول چه حکمی دارد؟

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی: ازدواج دوم مشروط به اجازه همسر اول نیست ولی دادگاه ها معمولا به خاطر مسائلی که بر اثر ازدواج دوم بدون قید و شرط حاصل می شود، محدودیت هایی برای آن قائل هستند و لذا احتیاط آن است که تا ضرورتی نباشد اقدام به ازدواج مجدد نشود.

پاسخ آیت الله وحید خراسانی: در فرض سوال به خودی خود اشکال ندارد مگر این که در ضمن عقد نکاح یا عقد لازم دیگری زن شرط کند که مرد همسر دیگری اختیار نکند که در این صورت بنابر احتیاط واجب برای مرد ازدواج مجدد جایز نیست، ولی اگر ازدواج مجدد انجام داد عقدشان از این جهت اشکالی ندارد.

پاسخ آیت الله علوی گرگانی: شرعا مانعی ندارد و ازدواج باطل نیست.

پاسخ آیت الله محقق کابلی: اشکال ندارد.

پاسخ آیت الله روحانی: همسر اول در حین عقد می تواند در صورتی که با ازدواج مجدد مخالف است شرط کند که مرد بدون رضایت او نمی تواند همسر دیگری بگیرد و در این حالت چنانچه مرد اقدام به این کار نماید خلاف شرع مرتکب شده است و همچنین همسر اول در صورت اینکه با ازدواج مجدد همسرش مشکلی نداشته باشد، می تواند در حین عقد اول هیچ شرطی را مطرح نسازد و مرد را محدود به اجازه خودش نکند، نتیجه آنکه در مورد ازدواج مجدد، شارع مقدس رعایت رضایت همسر اول را نموده است.

× لطفاً اطلاعات غلط ندید :)

بالا