• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چرا زیاد درس می‌خونیم؟ چرا خرخونیم؟

نظر شما در مورد درس خوندن چیه؟

• رای‌دهندگان
    58
  • Poll closed .

^F@teMeH^

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
ایران
پاسخ : چرا زیاد درس می‌خونیم؟ چرا خرخونیم؟

بسم الله الرحمن الرحیم
اولین پستم تو سمپادیا
خرخونی خییلیی بده!!ومتاسفانه توما سمپادیا زیاده!انقدر درس میخونیم که نحوه درست ارتباط یا حرف زدن از یادمون میره!
من وقتی وارد سمپاد شدم جوش برام خیلی عجیب بود :O
همه زندگی فقط درس!نه تفریح نه شوخی نه شیطنت!همش+!
اگرچه تفکرومسیرم تغییر کرد ولی از این مسئله ضربه خوردم!​

MR.BoY

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور

چون الان در جایگاهی هستیم که انتظار و توقع جامعه از ما خیلی زیاده .وبرای اینکه ما به جامعه و خودمون خدمت کنیم طبیعی هستش که باید خیلی زیاد درس بخونیم

Miraneh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
97

ببینین خر خونی یعنی مثه خر بخونی .خر بش کتاب بدی آیا میفهمه؟اصن میخونه ک بفهمه؟ :-"
خرخونی درکل یعنی طرف هی میخونه میخونه میخونه ،حفظ میکنه.یعنی فقط حفظ برای گرفتن نمره.مطمئنم باشید یه ماه بعد برید همونا رو بپرسین ازش یادش نمیاد.چون خرخونی کرده نه درسخونی.
خرخونی نوع بدشه_چون درکل فایده ای نداره_ولی درسخونی و سختکوشی یجور دیگس و خوبه.
آدم نمره کمو بگیره ولی بفهمه چی داره میخونه.
متاسفانه ما هم بخوایم نخوایم ته دلمون یه کوچولو َم ک شد واسه نمره میخونیم.ازون ورم معلما و استرس نمره.بنابراین رو ب خرخونی میاریم و فقط حفظ میکنیم.

+ما تیزهوشانیم.البته حس میکنم ک اسممون زیاد مناسب نیست چون همه قبول داریم ک هممون تیزهوش واقعی نیستیم.بیشترمون سختکوشیم.یه تعدادم ک همون خرخونا.

مشکل اینجاس ک کلا سمپاد داره بکل عوض میشه.همینطور ظرفیتا رو زیاد کردن.خب این یعنی هی بچه های بیرونو فیلترشون میکنن میکشن تو مدرسه ای بنام یک فرد تیزهوش.بمراتب وقتی هی ظرفیت بالا تر بره آزمون ها هم آسون میشه و سمپاد میمونه و یسری آدمایی ک اصن بدرد سمپاد نمیخورن.بعد خود همونا :-" آخرش میمونن با این همه دانش آموز.

(البته نمیشه این حرف انیشتینو نادیده گرفت ک میگه:همه بچه ها نابغه بدنیا میان!) ماهمه نابغه دنیا میایم ولی چندتامون نابغه میمونیم؟
آیا هممون ک تو سمپاد داریم تحصیل میکنیم واقعا سمپادی هستیم؟واقعا؟ یا فقط سختکوشیم؟ نه سختکوشی خوبه عالیه ولی تیزهوشی یه چیز دیگس.قابل مقایسه با سختکوشی نیست.البته تیزهوشی در کنار سختکوشیه ک معنا داره وگرنه...

الانم ک کتابای تکمیلیو نصفشون حذف شده اصن نداریم.زیست تکمیلی نداریم.شیمی امسال ماهم ک ماشالا مال سال پیشه! :))یذره از امسالو آورده.یه تیکه آخر کتابو.
خب این وضع نشون میده سمپاد ،دیگه سمپاد نیست .معلومه ک کیفیتش داره میکشه پایین.

درکل خرخونی چیز بدیه.خرخون نشین.درسخون بشین! :-"

mohammadjb

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
مدال المپیاد
زیست

اتفاقا درصد مفهومی خون ها تو سمپاد بیشتر از هر جاییه ! مردم خیلی حرفا میزنن ؛ که غلطه ؛ احتمالا به این دلیله که شاید سمپادیا رو کمتر در حال پرسه زدن تو خیابون میبینن :-" ؛ در نتیجه میگن خرخونن ؛ در صورتی که ماها به نسبت مفهومی خون تریم ؛ خرخون بیشتر به دانش آموز حفظیاتی میگن نه صرفا به کسی که زیاد درس میخونه ؛ بهله :-/ .

sanaz15

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
راهنمایی فرزانگان
شهر
تهران

اصلا آزمون تیزهوشان شده همین!
بچه هارو بر مبنای خرخونی قبول می کنن و نه تیزهوشی! مثلا اگه کل کتابای تیزهوشانو خونده باشیو و کلاس بری حتما قبول می شه حتی اگر خنگ دوعالم باشی، و این وسط حق تیزهوش ضایع می شه و من موافق نیستم با این وعضیت! :-w

ماهان42

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شیخ انصاری
شهر
دزفول
مدال المپیاد
2 سال نفر 1 اول المپیاد علوم اجتماعی استان خوزستان
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
دکترا

واقعا خرخونی زیاد شده متا سفم واسه سمپاد یکیه از دوستام روزی 8 ساعت درس می خونه

TMNT

علی‌سینا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از sanaz15 :
اصلا آزمون تیزهوشان شده همین!
بچه هارو بر مبنای خرخونی قبول می کنن و نه تیزهوشی! مثلا اگه کل کتابای تیزهوشانو خونده باشیو و کلاس بری حتما قبول می شه حتی اگر خنگ دوعالم باشی، و این وسط حق تیزهوش ضایع می شه و من موافق نیستم با این وعضیت! :-w

درستش هم همینه. الان کنکور هیچ‌ربطی به هوش نداره.

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0

من که فک نمیکنم تو این زمونه اصن تیزهوش واقعی داشته باشیم؛ اونم چی، به اندازه ای که بخوان یه ظرفیت مدرسه رو پر بکنن!!! تو هر شهری به اندازه تهران شاید کلا برای هر رده سنی 10 نفر تیزهوش باشن. بقیه یا هوششون متوسط رو به بالاست و خرخونن (یعنی پرتلاشن!) یا هوششون کمتره و خب اونا هم توسط کاتالیزور خرخونی خنگیشون جبران میشه!

Elahek

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 7
شهر
تهران

من گویا کلن علاقه دارم بحث های بسته شده رو ادامه بدم :D {-8 ;))

من خودم وقتی تیزهوشان قبول شدم، گفتم خوب دیگه اصن تمومه! هیچ لازم نیس درس بخونیم! خجسته بودم اون موقع..

و واقعا هم اومدم مدرسه هیچی درس نمیخوندم، بعد یهویی دیدم عه! همه بچه ها دارن خرخونی میکنن! و در اون زمان نمرات من رسمن روند نزولی پیش گرفته بود!

خب در این شرایط من به این فکر افتادم که خب اگه الان نشینم درس بخونم از همه عقب میمونم، خییلی هم عقب میمونم، پس مجبورم درس بخونم! البته من از درس خوندن بدم نمیاد

اتفاقن خییلی درس خوندن رو دوست دارم چون حس خوبی بهم میده. اما در حد نرمالش نه اینکه تبدیل به خرخونی بشه! :D

این بود انشای من :D

Luna H.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
گنبدکاووس
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علوم پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
داروسازی

خب این چند دلیل داره:
- انتظار والدین و اطرافیان با اومدن به این مدارس از دانش آموز خیلی زیاد میشه و وقتی انتظار بقیه زیاد باشه کم کم انتظارات خود ِ دانش آموز هم بالا میره. بعد این باعث استرس زیاد میشه و دانش‌آموز شروع به خوندن میکنه :-"
- حس رقابت طلبی؛ مثلا وقتی میبینیم کسی که قبلا نمره هاش از ما کمتر بوده کم کم داره نمره هاش بهتر از ما میشه ما هم به خودمون میایم و بیشتر تلاش میکنیم. [ واسه بعضیا این تنها انگیزه‌ُ‌ی درس خوندنه! ]
- وقتی ما میخوایم به هدفامون برسیم خب باید زیاد درس بخونیم. کسانی هم که شغل و موقعیت خوبی تو جامعه دارن اکثـرا تلاششون از بقیه بیشتر بوده.
فقط یه موضوع دیگه هم هست: ممکنه دانش آموز تک بعدی رشد کنه؛ یعنی فقط از لحاظ درسی. اون وقت ممکنه تو جامعه دچار مشکل بشه مثلا روابط اجتماعیش خوب نباشه یا گوشه‌گیر بشه و... .
درکل نظرم اینه که وقتی آدم زیاد درس بخونه خب بعد یه مدت یه چیزی از اون موضوع حالیش میشه دیگه :-" پس نتیجه میگیریم که بیشتر بچه های سمپاد درسخونن نه خرخون ;;)
آخه من خودم یه ذره درس میخونم بهم میگن خرخون! دیگه خیلی خودمُ بکشم 4 ساعت در روز میخونم :-" این زیاده؟ من الان میشم خرخون؟! :D
راستش بیشتر این چیزا که "چقدر خرخونی و..." برای اینه که طرف درس نخونه... چون خودشون نمیخونن میخوان ما هم نخونیم!

TMNT

علی‌سینا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

زیاد درس خوندن یا همون خرخونی هم اکتسابیه هم ذاتی ! یعنی یک‌سری هستن از همون ابتدایی این مدلی بودن و الانم همینن ! یکسری دیگه وقتی شروع میکنن به خرخونی که احساس جدی بودن بکنن توی نتیجه‌ی این خوندنا. مثلاً طرف میگه کنکور دارم باید بخونم یا مثلاً نهایی دارم پس باید بخونم. بعضی موقع ها هم طرف توی یک رقابت قرار میگیره که انگیزه میده بهش که خر(!) بزنه. این مورد آخر شاخه ای از مورد دومی بود. در کل بخونید ضرر نمیکنید. :D

shamim1378

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
Frz2
شهر
Isf

این مشکل از بچه ها نیس
مشکل اصلی از سوالات ورود ب سمپاد است
ب نظر من باید نوع سوالات برای قبولی توی مراکز سمپاد رو عوض کنن
یک سری سوال بزارن ک واقعا کسایی ک تیزهوشن بتونن اونارو جواب بدن..نه اونایی ک شبانه روز توی این کلاس اون کلاس و..
درس خوندن هم خوبه منتها ب اندازش
ک متاسفانه الان کسایی ک درس خیلی میخونن میرن تو سمپاد ک ممکنه وسط کار کم بیارن و کنکور و خراب کنن

نام مرکز سمپاد
راهنمایی حلی 2 - دبیرستان حلی10
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
Shahed Uni
رشته دانشگاه
Computer Science
تلگرام
اینستاگرام

بابا این همه درس که چی شه؟ آخرش 2 متر در 1 متر جایه دیگه تازه اونم دو طبقه

Miraneh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
97

به نقل از @Y!z@ :
بابا این همه درس که چی شه؟ آخرش 2 متر در 1 متر جایه دیگه تازه اونم دو طبقه
با اين حرف شما ما اينطور بايد مثل جد جد جدمون بالا درختا بالا پايين بپريم :)) خدا عقل داده برا چى؟ که بگيم که چى؟‌آخرش که يه قبره..؟
:))
درس بد نيس،بچه ها اينقد بهونه ميارن و درسو بد جلوه ميدن که چى؟‌ ميخواى راجب دوروبرت هيچ ندونى؟ :-" بنظر من علاقه به علم و اکتشاف و خلاقيت در انسان يه چيز ذاتيه! و نميشه دست ازش برداشت حالا اين خودش درجه داره! يکى عشقش درس و علمه ، يکى علاقه داره يکى بدش مياد . اونم بدش نمياد بدليل نياز به تلاش داشتن علم ، فرد تنبله حس زحمت دادن به خودشو نداره ، !
خر زدن فرق داره! ميخواى بگي منم درس خونم ، بلدم درسارو، خيلى خوبم بلدم درحالى که فقط دارى مثه خر ميخونى! خرم درس بخونه، ياد ميگيره؟ نه! ميشينه نگا ميکنه!! بس که خره! :-"

نام مرکز سمپاد
راهنمایی حلی 2 - دبیرستان حلی10
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
Shahed Uni
رشته دانشگاه
Computer Science
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از Mehraneh. :
با اين حرف شما ما اينطور بايد مثل جد جد جدمون بالا درختا بالا پايين بپريم :)) خدا عقل داده برا چى؟ که بگيم که چى؟‌آخرش که يه قبره..؟
:))
درس بد نيس،بچه ها اينقد بهونه ميارن و درسو بد جلوه ميدن که چى؟‌ ميخواى راجب دوروبرت هيچ ندونى؟ :-" بنظر من علاقه به علم و اکتشاف و خلاقيت در انسان يه چيز ذاتيه! و نميشه دست ازش برداشت حالا اين خودش درجه داره! يکى عشقش درس و علمه ، يکى علاقه داره يکى بدش مياد . اونم بدش نمياد بدليل نياز به تلاش داشتن علم ، فرد تنبله حس زحمت دادن به خودشو نداره ، !
خر زدن فرق داره! ميخواى بگي منم درس خونم ، بلدم درسارو، خيلى خوبم بلدم درحالى که فقط دارى مثه خر ميخونى! خرم درس بخونه، ياد ميگيره؟ نه! ميشينه نگا ميکنه!! بس که خره! :-"

فک کنم نفهمیدی B-)
کلا شوخی کردم :))
آخه به ما به زور میخوان درس بدن خوب آدم بدش میاد دیگه :(
آدم ( به خصوص نوجوونا ) دوس داره خودش کاراش رو انجام بده اما وقتی یکی بهش میگه فلان کن از اون کار بدش میاد مثلا
30 ثانیه دیگه میخوای پاشی بری مشق بنویسی ( خودت تصمیم میگیری ) بعد ثانیه ی 25 مامانت میگه پاشو برو مشقات رو بنویس خوب تو بدت نمیاد ؟
حرصت در نمیاد ؟

قاصدک

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بیهق

زیاد خوندن بیشتر مواقع خیلی چیز خوبیه ! یا همون به تعبیر ِ خودمونی ، خرخونی ... من چون از اول عادت نکردم زیاد بخونم و از وقتم درست استفاده کنم ، الان هرکاری می کنم ساعت مطالعه م به بیشتر از 3-4 ساعت در روز نمی رسه ... و مطمئنا برای نتیجه گرفتن توی کنکور باید رویه م ُ عوض کنم ...

alibasirat

کاربر حرفه‌ای

درس خوندن چیزمزخرفیه.علم آموزی بهتره.به نظرم باید کتاب درسیوفقط شب امتحان خوند اگه قراربرخوندن کتاب درسیه خوب همه میخون پس فرق مابا دانش آموزای عادی چیه؟

قاصدک

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بیهق

به نظر شما فرقی داریم؟!
+ شما نمی خوای کنکور بدی؟؟ من که می خوام کنکور بدم ، وگرنه منم خیلی بیشتر دوست داشتم تو زمینه های مورد علاقه م مطالعه آزاد داشته باشم به جای خوندن چندین باره ی کتاب درسی .

کجا

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
علامه طبابایی
شهر
تبریز
مدال المپیاد
نفر دوم مرحله دوم
دانشگاه
ان شالله شریف!!!
رشته دانشگاه
اگه خدا بخواد هوا فضا

تنها چیز خوبی که تو دنیا دیدم درس خوندنه....
واقعا از ته دل میگم.. :لایک

بالا