• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

فمنیسم؟!

آیا با برابری زن و مرد موافقید؟

• رای‌دهندگان
    113

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی
پاسخ : فمنیسم؟!

کی گفت روحیه رو میشه از روی عکس فهمید ؟ :-"
گویا پستی که نقل قول شده و این عکس ها در جوابش ارائه شده نگاه نکردید چون این عکس ها در جواب این ادعا بوده :
زنان هر چه بیشتر به عرصه ی مردان وارد می شوند زشت تر شده و زنانگی خودشون رو از بین می برن. فقط کافیه قیافه ی زنان سیاستمدار غربی رو ببینید.
مسلما از روی چند عکس نمیشه در مورد روحیه ی کسی صحبت کرد ولی این عکس ها مقصودشون به ظاهر هست ربطی به روحیه ندارن .

Nightiingle

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان 1
شهر
تهران

تو كشوري كه قوانين نسبتاً بيطرفانه نسبت به دو جنس داره، خيلي از بي‌عدالتي هاي اجتماعي براي هردو جنس تاثير منفي دارن.

+توي خيلي از كشورها هنوز باقيمانده‌هاي اين باور كه "مرد نان‌آور خونه است" وجود داره. [nb]خيلي ضعيفتر از كشورهاي سنتي مثل ايران البته. :-"[/nb] خب اين براي هردو جنس ميتونه بد باشه. براي زنان چون گرفتن ترفيع و اضافه‌كاري سخت تره[nb]اين واقعن مساله‌ايه كه خيلي ها باهاش مشكل دارن، چون اين عقيده هست كه مردها به پول بيشتر احتياج دارن تا خانواده رو ساپورت كنن، در نتيجه بعضي روساي شركت ها سخت تر درخواست اضافه كاري و... يك زن رو سخت تر قبول ميكنن كه تو يك كشور بدون تبعيض جنسي واقعن مضحكه. اين يه موضوع اجتماعي هست، نه قانوني، چون اگه زني بتونه ثابت كنه كه به خاطر جنسيتش در حقش تبعيض شده، ميتونه شكايت كنه.[/nb] و براي مردان هم خوب نيست، چون اين توقع ازشون وجود داره كه هزينه‌ي همه چيز به دوش اونهاست و توقع هداياي گرون قيمت و... به وجود مياد. حالا اگه زنها بيان شلوغ كنن كه با اين كار به زنها ظلم ميشه و مردها هم شلوغ كنن كه نخير داره به مردها ظلم ميشه، قضيه به هيچ جا نميرسه. :-"
همون طور كه ميبينيد توي ايران خيلي خانواده ها معيار ازدواج براشون چيزهايي مثل خونه و ماشين و پول و... است. درحالي كه معمولن توقع ندارن دختر خودشون بره كار كنه. بعد همه صداشون درمياد كه چرا همه توقع دارن پسره پولدار باشه. :-" خب شما اگه فضا رو براي كار و تحصيل زنان برابر كنين[nb]سهميه بندي جنسيتي و اين باور اجتماعي كه زن بايد تو خونه باشه[/nb] اين مساله كم كم حل ميشه.

usboy

کاربر حرفه‌ای
پاسخ : حقوق مردان و ضد فمینیسم

آخرالزمان شده
ملت چه حرفا ميزنن
آنتي فمينيست
انجمن دفاع از مردا :))
آخه من موندم كي از مردا دفاع ميكنه؟؟؟
تو تمام تاريخ هرچي ظلم و ستم رذالتو آدم كشيو .... بوده،عواملش مردا بودن
بعد تو تاريخ مردا تمام مدت به زنها ظلم كردن
بعد يكي مياد از حقوق مردا دفاع ميكنه
من يكي كه كف كردم بخدا :O

usboy

کاربر حرفه‌ای

به نقل از فــاضــل :
سلام . من یک حرفی داشتم . ( :-[) . قطعا جایی که همه حرف های درست شما توش بگنجه رو بهش می گن جامعه ایده آل . من رفتم یکم مطالعه کردم دیدم چقدر این جامعه ایده آل به مدینه فاضله شبیهه . ( به جز بعضی چرت و پرت هایی که فقط برای اینکه شبیه همین جامعه نباشه ساختن ) . دوستان مدینه فاضله شهریست که قانون اساسی اش را همه قبول دارند . می دونید در ورودی این شهر چیه ؟ اسلام عملی . شیعه عملی . (با تمام احترام به برادران اهل سنت و این جمله برای این بود که من مطالعاتم در زمینه شیعه بوده ) . در زمینه فمینیسم . من اصلا این رو قبلا ندارم . ( منظورم حقوق بانوان نیست ها ) . هر گونه وابستگی به این جامعه بازی در زمین دشمن است . دوستان آگاه ما از من هم این ها رو بهتر می دونند . دوستان ، علامتی که فمینیسم ها برای جامعه شون انتخاب کرده اند برگرفته از اسطوره های ماسونی مصر باستانه . اگر سریال یوسف پیامبر رو دیده باشید . می فهمید که این آرم در حقیقت همون چیزیه که دست اون کاهنای معبد بود . ( آنخ ) . فراماسون ها هر چیز که دارند از مصر باستان دارند . فقط محض اطلاع مجسمه آزادی هم در حقیقت یکی از الهه های مصره . اگر کسی توضیح خواست می تونم تو یک تاپیک جدا توضیح بدم . ( با عرض معذرت جهت پر حرفی )
من كه واقعا نفهميدم چه ربطي ايجاد شد بين فراماسون و فمينيم و ...
من اصن نميدونم فراماسون چي هست
فمينيستي هم نميدونم چيه
نميدونم چجوري از فمينيستي رسيدند به مجسمه آزاديو از اين جور حرفا و اينا
فقط يه چيزي رو ميدونم كه در طول تاريخ و در عصر حاضر حتي داره به زنها ظلم ميشه
در ضمن من يه چيزي رو نفهميدم كه بعضيا ميگن كه سياستمدارهاي غربي قيافه مردانه دارند و از اين جور حرفا
اين اصن ربطي نداره
اين به اين دليل كه غربيا زنها زيباشون ميرن بازيگرو ميوزيشنو ... ميشن ،زنهاي زشتشونم ميان سياستمدار ميشن
اصن طرف سياستمداره
بازيگر هاليوود كه نيست
حالا بحث قيافه شد باوجودي كه اصن ربطي نداره ولي عذر ميخوام
شما دوستان كه گفتين سياستمدارهاي غربي زنهاشون قيافه مردانه دارن،من ميخوام بدونم خانوم وحيد دستجردي خيلي قيافه زنانه داشت مثلا؟؟؟

منتظر

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
مشهد

نخوندم پستا رو و احتمالا حرف تکراری زدم .
پوزش!
_____

توی تاریخ کلا جریانهای زیادی هست که شعار های خوب میدن و حتی شاید با اهداف خوب تشکیل میشن اما منحرف میشن و دیگه اصلا هدف اولیه خودشون رو دنبال نمیکنن .
می خواستم بگم فمنیسم هم جزو این جریانها بوده که دیدم زکّی ! . یه مطالعه ساده درمورد شکل گیری و ایجاد فمنیسم نشون میده که " سالی که نکوست .... "

دفاع از حقوق زن خیلی خوب و پسندیده است اما خیلی احمقانه است اگه فکر کنیم فمنیسم ها دارن از حقوق ما دفاع میکنن .

اصلا باید دید قراره از چه حقوقی دفاع بشه؟ ( قرار ه از حقی دفاع بشه یا بهانه گرفتن حق پول بیشتری برای سرمایه دارها سیو بشه ؟ )

_____

یه دوره ای مردسالاری بوده ، منطقیه که بگیم الان باید زن سالاری باشه ؟

قبلا عتقاد براین بوده که مرد جنس برتره ، منطقیه که بگیم الان زن باید جنس برتر باشه ؟

و ....

یاد بچه هایی می افتم که وسط دعوا زبون درازی می کنن!

منطق اینه که زن و مرد باید با هم برابر باشن . اما این برابر بودن به معنای تساوی حقوق نیست ( که تساوی حقوق خودش عین ظلمه )

فمنیسم هم خودش گروه های مختلفی داره که هر کدوم به نوعی زن بودن و روحیات زنانه داشتن رو تحقیر می دونن . و این خودش بیشترین توهین به مقام زنـــه .

مشاور حقوق زنان رئیس جمهور ( که رگه های فمنیستی دارن ) همین چند وقت پیش مرخصی زایمان رو بهانه ای برای حذف زن از اجتماع بیان کردن و بیشتر شدن مدت مرخصی رو لغو کردن . ( و خب همین طور مادر بودن و پرورش فرزند رو که از ویژگی های اساسی یک زن هست رو عاملی برای انزوای یک زن معرفی کردن . )
این توهین به زن نیست؟
____

خب،
یه سری بزنیم به ارم معروف فمنیسم .

برداشت ازاد !
____

دوستان فمنیسممون انتقاد میکنن که چرا فکر میکنید که فمنیسم یعنی ضد مرد؟ و ما ارجاعشون میدیم به اعمال و اساسنامه های خودشون!
____
اوصیکم به خواندن «فمنیسم گمراه شده» اثر هستر اینشتین .
____
دوستانی که سیاست رو عرصه ی مردان میدونید : یه سری بزنید به تفکر اسلام در مورد سیاست و اینکه وارد شدن به سیاست وظیفه شرعی هست .

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

توی تاریخ کلا جریانهای زیادی هست که شعار های خوب میدن و حتی شاید با اهداف خوب تشکیل میشن اما منحرف میشن و دیگه اصلا هدف اولیه خودشون رو دنبال نمیکنن .
می خواستم بگم فمنیسم هم جزو این جریانها بوده که دیدم زکّی ! . یه مطالعه ساده درمورد شکل گیری و ایجاد فمنیسم نشون میده که " سالی که نکوست .... "
دفاع از حقوق زن خیلی خوب و پسندیده است اما خیلی احمقانه است اگه فکر کنیم فمنیسم ها دارن از حقوق ما دفاع میکنن
اصلا باید دید قراره از چه حقوقی دفاع بشه؟ ( قرار ه از حقی دفاع بشه یا بهانه گرفتن حق پول بیشتری برای سرمایه دارها سیو بشه ؟ )

نقل قول میکنم از Nighttingle
اسم فمينيسم به خاطر اين اين قدر منفور شده كه فمينيست هاي تندرو در كشورهاي پيشرفته زياده روي ميكنن و اين جنبش رو به عنوان جنبشي زن‌سالار معرفي ميكنن.
هر ديكشنري‌اي رو كه باز كنيد، ميگه فمينيسم يعني برابري حقوق زن و مرد. كه كاملا هم صحيح و پسنديده است.
علت مخالفت ها با فمينيسم در كشورهاي پيشرفته هم همين حركتهاي راديكاله، وگرنه از هركسي بپرسيم با برابري حقوق دوجنس موافقي يا نه، به استثناي يه عده محدود، همه موافقن.
بعضي حرفهايي كه بعضي افراد توي اين تاپيك زده‌ن، واقعا كودكانه و توهين آميز، و مايه‌ي تاسفه.
تو كشور ما (و اكثر كشورهاي خاورميانه) هم كه با اين ستم هايي كه به زنان ميشه به شدت به فمينيسم نياز داريم.
من به عنوان يه زن، به اندازه هر مردي شعور، شخصيت و قدرت تصميم‌گيري دارم. من احتياج ندارم كه يه مرد زندگي منو تامين كنه و براي من تصميم بگيره.

یه دوره ای مردسالاری بوده ، منطقیه که بگیم الان باید زن سالاری باشه ؟
قبلا عتقاد براین بوده که مرد جنس برتره ، منطقیه که بگیم الان زن باید جنس برتر باشه ؟
و ....
یاد بچه هایی می افتم که وسط دعوا زبون درازی می کنن!

چ ربطی داره؟ :د
کی گفته باید زن سالاری باشه؟ :|
وقتی راجع به چیزی اطلاعی ندارید! بهتره یکم تحقیق کنید و بعد حرف بزنید!
منطق اینه که زن و مرد باید با هم برابر باشن . اما این برابر بودن به معنای تساوی حقوق نیست ( که تساوی حقوق خودش عین ظلمه )

شنبه ی هفته ی قبل 3 تا خانوم رفتند شهادت دادند که از یک فردی رفع اتهام بشه!
(که یکیشون عمه ی بنده بود)
فکر میکنید چه برخوردی شد؟
قاضی محترم گفت "2 مرد" یا "دو زن و یک مرد" یا "4 زن" باید شهادت بدن تا حکم تغییر کنه!!! L-:

خب شما این رو توهین به خودتون نمیدونید؟ اگه نمیدونید که من دیگه حرفی ندارم!!! X-( :rolleyes:

شاید شما به عنوان یک خانوم به غیرتتون بر نخوره که شهادت دادنتون نصف مرد باشه! اما به من بر میخوره! برای مثال اون 3 فردی که در دادگاه شهادت دادند! همه فوق لیسانس بودند چرا باید باهاشون این طور برخورد بشه؟
آیا واقعاً از یک مرد شعور و استعداد و فهم کمتری دارند؟ :-/

مشاور حقوق زنان رئیس جمهور ( که رگه های فمنیستی دارن ) همین چند وقت پیش مرخصی زایمان رو بهانه ای برای حذف زن از اجتماع بیان کردن و بیشتر شدن مدت مرخصی رو لغو کردن . ( و خب همین طور مادر بودن و پرورش فرزند رو که از ویژگی های اساسی یک زن هست رو عاملی برای انزوای یک زن معرفی کردن . )
این توهین به زن نیست؟

× مطمعنی به خاطر فمینیستی بودن این رو گفته نه به خاطر بودجه دولت؟ :-" من که بیشتر احتمال میدم به خاطر منافع دولت باشه! که نیروی کاری بخواد مدت بیشتری با حقوق حذف بشه! به دولت ضرر میرسونه حالا این جوری میگه که خانوما هم خوششون بیاد!

×مشکل اینه که یک عده میان خراب میکنن! یک عده دیگه باید جواب پس بدن هه! :|

دوستان فمنیسممون انتقاد میکنن که چرا فکر میکنید که فمنیسم یعنی ضد مرد؟ و ما ارجاعشون میدیم به اعمال و اساسنامه های خودشون!

مطمئنی اساس نامه رو خوندی؟ :D

من که مطمئن نیستم

فمنیسم در اصل مطابق با مواد حقوق بشر هست که باید زن و مرد مساوی باشن!!!
نه اون چیزی که شما فکر میکنی
فمنیسم رادیکال چیز خوبی نیست و ما هم ازش حمایت نمیکنیم!
من به شخص یک خانوم فمنیسم لیبرال ام!

یعنی حقوق برابر "زن=مرد"

اوصیکم به خواندن «فمنیسم گمراه شده» اثر هستر اینشتین

من هم از شما میخوام که به اسمـ ش دقت کنید! "گمراه شده"

برای مثال اگه من یک کتاب بنویسم به اسم "مسیحی گمرام شده" آیا مسیحیت بده؟
مشخصه که نه!
پس چرا فکر میکنید اگه یک کمپی از فمنیسم گمراه بشه! باید همه ی اون ررو زیر سوال ببریم؟

منتظر

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
مشهد

به نقل از Radikal :
نقل قول میکنم از Nighttingle
بحث من تاریخی بود بیشتر .
برید بخونید که فمنیسیم چرا شکل گرفت و به دست چه کسانی و برای تامین منافع چه کسانی ؟
____
دوباره می گم .
کوته فکری اگه با شعارای خوب گول بخوریم .
برابری زن و مرد ؟ تو نگاه اول شعار خیلی خوبیه .
اما باید دید چه استفاده ای میخوایم ازش بکنیم .

به نقل از Radikal :
چ ربطی داره؟ :د
کی گفته باید زن سالاری باشه؟ :|
وقتی راجع به چیزی اطلاعی ندارید! بهتره یکم تحقیق کنید و بعد حرف بزنید!
ارجاعتون میدم به کتابهایی که توسط زنان فمنیسم نوشته شده ( مثل جنس ضعیف و ... )
به نقل از Radikal :
شنبه ی هفته ی قبل 3 تا خانوم رفتند شهادت دادند که از یک فردی رفع اتهام بشه!
(که یکیشون عمه ی بنده بود)
فکر میکنید چه برخوردی شد؟
قاضی محترم گفت "2 مرد" یا "دو زن و یک مرد" یا "4 زن" باید شهادت بدن تا حکم تغییر کنه!!! L-:

خب شما این رو توهین به خودتون نمیدونید؟ اگه نمیدونید که من دیگه حرفی ندارم!!! X-( :rolleyes:

شاید شما به عنوان یک خانوم به غیرتتون بر نخوره که شهادت دادنتون نصف مرد باشه! اما به من بر میخوره! برای مثال اون 3 فردی که در دادگاه شهادت دادند! همه فوق لیسانس بودند چرا باید باهاشون این طور برخورد بشه؟
آیا واقعاً از یک مرد شعور و استعداد و فهم کمتری دارند؟ :-/

خب بحث شهادت دادن !

بحث مفصلیه .
اولا : باید بدونید که شهادت دادن هیچ ربطی به تحصیلات و ... نداره . ربطی به بهره ی هوشی و شعور و ... هم نداره .

دوما : می شه به من بگید چرا در شهادت دادن باید دو مرد در دادگاه حاضر بشن ؟

خب ، شاید بگید به این دلیله که شاید یکیشون دروغ بگه و ... . کاملا اشتباهه ! چون یکی از ویژگی های مهم کسی که شهادت میده راستگو بودنه و فردی که دروغگوئه ( و افرادی تائیید کنن دروغگو بودنش رو ) اصلا مستدل نیست حرفش .

اینکه دو مرد باید در دادگاه حاضر بشن به این علته که هر فرد ( به خاطر وجود تفاوت های فردی ) از یه دید به قضیه نگاه می کنه حتی ممکنه که هر کدوم قسمتی از ماجرا رو بدونن و ... ( مثلا توی یه تصادف که ممکنه هر کردوم از یه زاویه به تصادف نگاه کرده باشن )

اما

اینکه شهادت2 مرد با 4 زن برابره یکی از دلایلش ، فقط یکی از دلایلش اینه که احساسات در خانم ها قوی تر از آقایون هست . ( اسلام خیلی هم تحسین میکنه این امر رو و احساسات خانمه جایگاه ویژه ای در اسلام داره . اگه فمنیسم احساسات و منطق رو مقابل هم می بینه اسلام اینطور فکر نمی کنه و برای احساسات خا نم ها اهمیت قائل میشه .)

و خب توی وقتی با یه صحنه دلخراش مواجه میشن صورتشو رو برمیگردونن . یا نمی تونن در اون لحظه دید همه جانبه داشته باشن ( توی روانشناسی هم اثبات شده این قضیه ) .

من هم قبلا فمنیسم بودم . و الان هم با بعضی از دوستان فمنیسمم ارتباط دارم.
من هم قبلا از خیلی احکام اسلام ایراد می گرفتم و اونا رو توهین می دونستم . چون مطالعه نداشتم و هیچ وقت درست و حسابی پای حرفایی که اسلام میزنه ننشسته بودم .

اما در واقع این اسلامه که باید از فمنیسم ها ( و همه جهان ) طلبکار باشه .
اسلام تفاوت های بین زن و مرد رو درک می کنه و برای هر کدوم امتیازات ویژه ای قایل میشه .

از نظر اسلام روح زن و مرد از یک جنسه و در این مورد هیچ تفاوتی با هم ندارن. پس در رشد و استعداد و پیشرفت هم هیچ تفاوتی با هم ندارن .

اما اسلام تفاوت های جسمی و روحیه ی زن و مرد رو انکار نمی کنه و به همین خاطر حقوق متفاوتی رو براشون در نظر گرفته .

امام علی (ع) می فرماید : زن کارگر نیست بلکه گل خوشبوست .

به نقل از Radikal :
× مطمعنی به خاطر فمینیستی بودن این رو گفته نه به خاطر بودجه دولت؟ :-" من که بیشتر احتمال میدم به خاطر منافع دولت باشه! که نیروی کاری بخواد مدت بیشتری با حقوق حذف بشه! به دولت ضرر میرسونه حالا این جوری میگه که خانوما هم خوششون بیاد!

×مشکل اینه که یک عده میان خراب میکنن! یک عده دیگه باید جواب پس بدن هه! :|
برید پیشینه وو افکار این خانم رو بخونید . خودتون کاملا متوجه میشید .

افکار ایشون در حوزه ی زن خیلی شبیه چیزیه که فمنیسم های لیبرال ( و حتی رادیکال ) میگن .

بحث ما هم سر دیدگاه فمنیسم در مورد مادر شدن یک زن و خانه دار بودن یک زنه .
میشه بگید شما به عنوان یک فمنیسم لیبرال چه دیدگاهی دارید؟
به نقل از Radikal :
مطمئنی اساس نامه رو خوندی؟ :D

من که مطمئن نیستم

فمنیسم در اصل مطابق با مواد حقوق بشر هست که باید زن و مرد مساوی باشن!!!
نه اون چیزی که شما فکر میکنی
فمنیسم رادیکال چیز خوبی نیست و ما هم ازش حمایت نمیکنیم!
من به شخص یک خانوم فمنیسم لیبرال ام!

یعنی حقوق برابر "زن=مرد"

یه سوال میپرسم .

اگه من از شما بپرسم متضاد مرد چی میشه چی به من جواب میدی؟
غیر اینه که ما همیشه زن و مرد رو متضاد هم دیدیم ؟
اما نظر اسلام اینه که این دو مکمل همن .
_____
حقوق برابر زن مرد خیلی کلی گوییه .
در چه حقوقی برابر ؟

به نقل از Radikal :
من هم از شما میخوام که به اسمـ ش دقت کنید! "گمراه شده"

برای مثال اگه من یک کتاب بنویسم به اسم "مسیحی گمرام شده" آیا مسیحیت بده؟
مشخصه که نه!
پس چرا فکر میکنید اگه یک کمپی از فمنیسم گمراه بشه! باید همه ی اون ررو زیر سوال ببریم؟

من هم از شما می خوام قبل از خوندن کتاب در موردش نظر ندید .

________
بی ربط : توی خبر ها خوندم دختران عربستان در اعتراض به کمبود شوهر در توئیتر فراخوان راه انداختن.
و از اقایون خواستن با چهار خانم ازدواج کنن تا در حق دخترایی که دوست دارن ازدواج کنن اما نمی تونن ظلم نشه . !

نام مرکز سمپاد
راهنمایی حلی 2 - دبیرستان حلی10
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
Shahed Uni
رشته دانشگاه
Computer Science
تلگرام
اینستاگرام

همه ي آدما بايد مثل هم باشن ولي اين دليل بر اين نميشه كه همه چيشون مثل هم باشه چون خدا اي دو رو متفاوت آفريده و به هر كدوم خوبي هايي نسبت به ديگري داده
وگرنه خدا اصلا مرد و زن نمي آفريد ميامد يه جنس مي آفريد

يه مرد فك ميكنه حقش داره خورده ميشه يه زن هم همين طور دقيقا عين خود شما ها ولي اون كسي واقعا به حكمت خدا اعتقاد داشته باشه چنين حرفايي نميزنه چون خدا تمام انسان ها رو طمع كار آفريده و هر چقدر هم بهشون نعمت و ... برسه بازم نا شكري ميكنن و تنخا چيزي كه ميتونه اين طمع رو از بين ببره عقل و فكره

تو عربستان زنان حق رانندگي ندارن اين معني نا مستوي بودن زن و مرد رو نميده اين معنيه اينو ميده كه عدالت بر قرار نيست عدالت زمين تا زير زمين با مساوي بودن فرق داره يه كم خودتون فك كنيد و درك كنيد

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

به نقل از منتظر؟! :
بحث من تاریخی بود بیشتر .
برید بخونید که فمنیسیم چرا شکل گرفت و به دست چه کسانی و برای تعمین منافع چه کسانی ؟
____
دوباره می گم .
کوته فکری اگه با شعارای خوب گول بخوریم .
برابری زن و مرد ؟ تو نگاه اول شعار خیلی خوبیه .
اما باید دید چه استفاده ای میخوایم ازش بکنیم .
شما اگر قسمت های خاصی از تاریخ فمنیسم رو در نظر دارید از منابع تاریخی معتبر نقل کنید تا در موردش بحث کنیم.
همچنین کوته فکریه که دائم در این توهم باشیم که هرکس هر تئوری ارائه میده می خواد سوءاستفاده کنه یا گول بزنه.
به نقل از منتظر؟! :
ارجاعتون میدم به کتابهایی که توسط زنان فمنیسم نوشته شده ( مثل جنس ضعیف و ... )
با توجه به اینکه تاپیک بیشتر با هدف بحث و تبادل نظر هست اگر می خواید در مورد قسمت هایی از این کتاب ها بحث بشه می تونید اون قسمت ها یا چکیده ای از اونها رو نقل کنید. در غیر اینطورت محل ارائه ی منابع مطالعه این تاپیک هست:
کتب ، مقالات و منابع مفید جامعه شناسی

به نقل از منتظر؟! :
خب بحث شهادت دادن !

بحث مفصلیه .

اینکه شهادت2 مرد با 4 زن برابره یکی از دلایلش ، فقط یکی از دلایلش اینه که احساسات در خانم ها قوی تر از آقایون هست . ( اسلام خیلی هم تحسین میکنه این امر رو و احساسات خانمه جایگاه ویژه ای در اسلام داره . اگه فمنیسم احساسات و منطق رو مقابل هم می بینه اسلام اینطور فکر نمی کنه و برای احساسات خا نم ها اهمیت قائل میشه .)
شما متوجه شدید خودتون چه استدلالی کردین ؟ :-?
شما دارین میگین چون خانم ها احساسات قوی تری دارن بنابراین شهادتشون نصف یک مرد اعتبار داره. مبنای اعتبار شهادت منطق و عقل هست. پس این دیدگاه شما هست که منطق رو با احساسات در تناقض می بینه یعنی کسی که احساسات بیشتری داره منطق کمتری داره.
در حالی که فمنیسم چنین چیزی رو نمی پذیره و عواطف خانم ها رو به هیچ وجه با منطق در تضاد نمیبینه بنابراین از نظر حقوق بشر و فمنیسم شهادت یک خانم از نظر اعتبار هیچ تفاوتی با یک آقا نداره.
یادآوری می کنم که عواطف زیاد با غلبه ی احساسات بر عقل کاملا متفاوت هست. مورد اول ممکنه در مورد خانم ها بیشتر باشه ولی مورد دوم خیر.
به نقل از منتظر؟! :
و خب توی وقتی با یه صحنه دلخراش مواجه میشن صورتشو رو برمیگردونن . یا نمی تونن در اون لحظه دید همه جانبه داشته باشن ( توی روانشناسی هم اثبات شده این قضیه ) .
شوخی می کنید ؟ :-" پس چطوره با این دیدگاه اجازه ندیم هیچ خانمی جراح بشه؟ بالاخره توی جراحی هم صحنه های دلخراش کم نیست. :-"
مسئله ای که گفتید واکنش طبیعی هر انسانی نسبت به صحنه ی دلخراشه چه مرد چه زن. اگر هم ادعایی از جانب علم روانشناسی دارید نمی تونید بدون منبع چیزی از قول روانشناسی بگید.
ضمنا همه ی موارد شهادت در مورد صحنه های دلخراشه مگه؟ موردی که مطرح کردید فقط درصد خیلی کمی از حالت هاییه که نیاز به شاهد هست.
به نقل از منتظر؟! :
من هم قبلا فمنیسم بودم . و الان هم با بعضی از دوستان فمنیسمم ارتباط دارم.
من هم قبلا از خیلی احکام اسلام ایراد می گرفتم و اونا رو توهین می دونستم . چون مطالعه نداشتم و هیچ وقت درست و حسابی پای حرفایی که اسلام میزنه ننشسته بودم .

اما در واقع این اسلامه که باید از فمنیسم ها ( و همه جهان ) طلبکار باشه .
اسلام تفاوت های بین زن و مرد رو درک می کنه و برای هر کدوم امتیازات ویژه ای قایل میشه .

از نظر اسلام روح زن و مرد از یک جنسه و در این مورد هیچ تفاوتی با هم ندارن. پس در رشد و استعداد و پیشرفت هم هیچ تفاوتی با هم ندارن .

اما اسلام تفاوت های جسمی و روحیه ی زن و مرد رو انکار نمی کنه و به همین خاطر حقوق متفاوتی رو براشون در نظر گرفته .

امام علی (ع) می فرماید : زن کارگر نیست بلکه گل خوشبوست .
امتیازات ویژه ی زنان که کاملا واضحه. مثل ناقص العقل دونستن اون ، اینکه اگر مالکی داشته باشه دیگه هیچ اختیاری در مورد زندگی خودش نداره ، اینکه ارزش جان یک زن نصف یک مرده. این همه امتیاز :)
البته اینجا در مورد اسلام بحث نخواهد شد چون این موضوع مربوط به بخش اعتقادیه.

به نقل از منتظر؟! :
حقوق برابر زن مرد خیلی کلی گوییه .
در چه حقوقی برابر ؟
خیر کلی گویی نیست. کاملا واضحه. حقوق برابر زن و مرد دقیقا در اعلامیه حقوق بشر مشخص شده.

به نقل از منتظر؟! :
بی ربط : توی خبر ها خوندم دختران عربستان در اعتراض به کمبود شوهر در توئیتر فراخوان راه انداختن.
و از اقایون خواستن با چهار خانم ازدواج کنن تا در حق دخترایی که دوست دارن ازدواج کنن اما نمی تونن ظلم نشه . !
یک اقلیت کوچیک از دختران عربستان چه چیزی رو اثبات می کنن؟ :-?
علاوه بر اون، این موضوع چه ربطی به فمنیسم داشت؟ اگر ربطی نداشت لطف کنید موضوعات بی ربط رو مطرح نکنید. :)

به نقل از alirezakabir :
همه ي آدما بايد مثل هم باشن ولي اين دليل بر اين نميشه كه همه چيشون مثل هم باشه چون خدا اي دو رو متفاوت آفريده و به هر كدوم خوبي هايي نسبت به ديگري داده
وگرنه خدا اصلا مرد و زن نمي آفريد ميامد يه جنس مي آفريد

يه مرد فك ميكنه حقش داره خورده ميشه يه زن هم همين طور دقيقا عين خود شما ها ولي اون كسي واقعا به حكمت خدا اعتقاد داشته باشه چنين حرفايي نميزنه چون خدا تمام انسان ها رو طمع كار آفريده و هر چقدر هم بهشون نعمت و ... برسه بازم نا شكري ميكنن و تنخا چيزي كه ميتونه اين طمع رو از بين ببره عقل و فكره

تو عربستان زنان حق رانندگي ندارن اين معني نا مستوي بودن زن و مرد رو نميده اين معنيه اينو ميده كه عدالت بر قرار نيست عدالت زمين تا زير زمين با مساوي بودن فرق داره يه كم خودتون فك كنيد و درك كنيد
بحث در مورد حکمت الهی در آفرینش نیست. همچنین در مورد طمعکار بودن انسان.

نام مرکز سمپاد
راهنمایی حلی 2 - دبیرستان حلی10
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
Shahed Uni
رشته دانشگاه
Computer Science
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از Bahar_R :
بحث در مورد حکمت الهی در آفرینش نیست. همچنین در مورد طمعکار بودن انسان.
یه چیزی رو میشه با یه چیز دیگه جواب داد دلیل نمیشه اگه یه چیزی رو اگه با یه چیز دیگه جواب بدی غلط باشه
اگه قرار باشه حقوق زن = مرد باشه پس باید هر دو به یک شکل آفریده میشدند و کانلا یه جور

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به نقل از alirezakabir :
یه چیزی رو میشه با یه چیز دیگه جواب داد دلیل نمیشه اگه یه چیزی رو اگه با یه چیز دیگه جواب بدی غلط باشه
اگه قرار باشه حقوق زن = مرد باشه پس باید هر دو به یک شکل آفریده میشدند و کانلا یه جور

من یک پیشنهادی دارم!
همه ی آدم ها با هم تفاوت دارند! حتی بچه های دو قلو هم اثر انگشتی متفاوت دارند!!! و همینطور روحیات و علایق متفاوت!
آیا قوانین برای هر فرد باید با فرد دیگه تفاوت داشته باشه؟
همه یک سری روحیات خاص دارند!!! یک سری چیز های خاصی رو دوست دارند و....!!!
چطوره کلاً قانون نوشته شده ای نداشته باشیم واسه همه متفاوت باشه!!!؟

JB

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی‌نژاد ۲ مشهد
دانشگاه
شهید بهشتی تهران
رشته دانشگاه
ریاضی و علوم کامپیوتر

من فمنیستم به این دلیل که معتقدم همونطور که انسان‌ها رو نمی‌شه به دلایل مسخره‌ای مثل رنگ پوست و قد و ملیت و سایز کفش از هم جدا کرد و حقوق متفاوت براشون گذاشت بر اساس جنسیتشون هم نمی‌شه این کار رو کرد. و البته سعی می‌کنم نگاه معقولی به برابری داشته باشم و اون رو به کار کردن اجباری همه توی معدن نمی‌دونم. می‌گم اگر یه زن و یه مرد با هر شکل و رنگ و قدی یک شغل مشابه در معدن دارند باید حقوق برابر داشته باشند.
من به عنوان یک فمنیست که فمنیست‌های زیادی رو دور و برم دیدم می‌تونم با اطمینان بگم که فمنیست‌ها نه می‌خوان که مثل مرد‌ها باشن و نه می‌خوان حقوق اون‌ها رو ضایع کنند. اینکه فکر می‌کنید فمنیسم طرفدار برتری زن به مرده اشتباست.
در مورد نفقه و مهریه و امثال اون صحبت شد. اتفاقا یکی از خواسته‌های فمنیست‌های ایرانی اصلاح قوانین مرتبط با خانواده است. وقتی زن‌ها از حق تحصیل و شغل و درآمد برابر و ارث برابر و حضانت و غیره برخوردار باشن دیگه نیازی به مهریه نیست.

Phanntom

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
helli
شهر
تهران
مدال المپیاد
سابقه دارم!
دانشگاه
light massage(پیام نور)

وظیفه هر شخصی هستش که به عقاید دیگران احترام بگذاره.
بنابراین هرگز جبهه گیری ای نمی‌کنم ولی در این مورد
اول موضعتون رو مشخص کنید.
فمینیسم لیبرال هستید یا رادیکالی و یا...؟

در ضمن در این مورد توصیه می‌کنم کتاب ""فمینیسم،راه یا بی راه؟"" نویسنده دایان پاسنو رو مطالعه کنید
تو بخشی از این کتاب نوشته شده.
فریب فمینیسم،زمانی که فرهنگ های مختلف را به این باور رساندند که کار حرفه ای، بسیار لذت بخش تر از مادر بودن است چقدر زشت بود.
اهمیت زن و مادر بودن که نقش اولیه ش به عنوان زن خانه دار بود هم مورد تنزل واقع شد.
توصیه می‌کنم که اول کامل در اینباره تحقیق کنید و بعد بحث کنیم که نقاط تفاهم بیشتری به وجود بیاد.

geranom

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شیراز

6l3HJGmJgW5HL152Api9TQnumUFgs.jpg

فمنیسم یعنی "حقوق زن = حقوق مرد"

Nightiingle

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان 1
شهر
تهران

به نقل از mehrdad.parsaii :
1وظیفه هر شخصی هستش که به عقاید دیگران احترام بگذاره.
بنابراین هرگز جبهه گیری ای نمی‌کنم ولی در این مورد
2اول موضعتون رو مشخص کنید.
فمینیسم لیبرال هستید یا رادیکالی و یا...؟

در ضمن در این مورد توصیه می‌کنم کتاب ""فمینیسم،راه یا بی راه؟"" نویسنده دایان پاسنو رو مطالعه کنید
تو بخشی از این کتاب نوشته شده.3توصیه می‌کنم که اول کامل در اینباره تحقیق کنید و بعد بحث کنیم که نقاط تفاهم بیشتری به وجود بیاد.

1- الزاما هر عقيده اي شايسته‌ي احترام نيست. اگه من عقيده داشته باشم كه همه‌ي سياهپوست ها رو بايد گرفت كشت، شما بايد بهش احترام بذارين؟

2- موضع كاملن مشخصه. فمينيسم يعني برابري حقوق زن و مرد. فمينيسم راديكال يعني حقوق زنان بايد بيشتر از حقوق مردان باشه. تو اين تاپيك تا به حال نديدم كسي ديدگاه فمينيسم راديكال رو مطرح كنه.

3- اگر مطلبي در اين باره مورد نظرتون هست همينجا مطرح كنيد.

فریب فمینیسم،زمانی که فرهنگ های مختلف را به این باور رساندند که کار حرفه ای، بسیار لذت بخش تر از مادر بودن است چقدر زشت بود. اهمیت زن و مادر بودن که نقش اولیه ش به عنوان زن خانه دار بود هم مورد تنزل واقع شد.

ميتونين لطف كنين توضيح بدين كه چرا (به عنوان مثال) زني كه مهارت بالا يا تحصيلات بالايي در يه زمينه داره بايد استعداد خودش رو كنار بذاره و فقط تو خونه بمونه و بچه بزرگ كنه؟ چه ايرادي داره كه پدر و مادر با همكاري همديگه بچه‌ها رو بزرگ كنن؟

saba.e

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
مشهد

به نقل از ANTI FEMINIST :
حقوق مردان و ضد فمینیسم برای بیداری مردم مخصوصا مردان (تا کی قرار است فریب بخورید؟!). فریب رسانه ها و فمینیست های سودجو را نخورید که اینها بدترین دشمنان خانواده و مردان و زنان هستند و معضلات بسیار الان از جمله بیکاری، از بین رفتن زنانگی زنان، طلاق و از هم پاشیدن خانواده ها، تحقیر و تضعیف جایگاه مردان، تحریف اصول اسلام و قرآن و ... همه ناشی از مکتب منحرف فمینیست اسلامی یا ایرانی است که با رشد پرشیب خود فرهنگمان را نابود می کند و فساد را افزایش می دهد.

mensright.ir (انجمن حمایت از حقوق مردان و خانواده)

هه انجمن حمایت از حقوق مردان؟!! حقوق مردان و خانواده؟من خبر نداشتم تازگیا حقوق خانواده شده همون حقوق مردان! پس این وسط حقوق زنان که همین طور داره لگد مال میشه چی میشه؟

مشکل اینجاست چرا شما فکر می کنید زنانگی زن فقط به این هست که توی خونه بشینه و تمام کاری که میکنه شستن و پختن باشه من نمیگم این کار ها بیگاری محسوب میشه (اگرچه تقریبا نوعی بیگاری هم محسوب میشه اما ما الان دلیل منطقی تری لازم داریم) اما میگم این ظلم هست که خانم ها تمام اوقات خودشون رو در یک محیط بسته با یک سری کار های محدود بگذرونن یک دلیل این که نسبت تعداد دانشمندان بزرگ مرد از زن بیشتر هست هم شاید این باشه که(در سال های پیش بیشتر ) زنان همیشه در محیطی بسته زندگی کرده بودند شرایط تحصیل نداشتند و توی دوره هایی و حتی در بعضی افراد افراطی الان هم در خیلی از دین ها تحصیل برای زنان کاری ناپسند و تقریبا هم سطح با گناه میدونستند زنانی هم که تونسته بودند به جایی برسند مثل ماری کوری تعدادشون نسبت به مردان بسیار کمتر بوده و علاوه بر اون مجبور به تحمل سختی های خیلی زیادی شدند از جمله این که به دلیل زن بودنشون در اون دوران دیگز دانشمندان به راحتی حرفشون رو قبول نمی کردند این نگه داشتن زنان در جهالت نوعی ظلم نبوده؟نیاز به گروهی نداشته که از زنان حمایت کنند؟ آیا مستلزم به وجود آمدن و بلند شدن افرادی علیه این ظلم بزرگ نبوده؟

البته این مورد در سال های اخیر تقریبا حل شده اما موارد دیگر:

باز هم در گذشته که باعث درست شدن چنین گروهی شده است:نداشتن حق رای برای خانم ها و خیلی موارد دیگه که توی پست های قبلی بقیه گفتن

و حال:با این که مشکلاتی از قبیل چیز هایی که در بالا گفتم در اجتماع حل شده(گرچه ریشه اش هنوز در فکر خیلی خانواده ها هست اما در سطح جوامع دیگه کسی مخالفت نمی کنه) اما باز هم هنوز راه طولانی برای برابر شدن حقوق زنان با مردان هست مثل این که: هنوز تعداد سیاستمداران زن انگشت شمار است و این هم به جامعه ربط داره هم به طرز فکر بعضی از مردم که هنوز که هنوزه فکر میکنن زن فقط باید توی خونه بشینه یا این که الان تعداد زنان شاغل در خارج از خانه زیاد هست اما این پیشرفت کردن براشون خیلی سخت تر از مرد ها هست چون علاوه بر کار بیرون و اینده شغلیشون باید به کار خونه هم رسیدگی کنند که این کار رو خیلی براشون سخت میکنه (لطفا باز از چیزهایی مثل این که حقوق زن مال خودش هست اما مرد مال خانواده و اینا تحویلم ندید چون منظور من بیشتر خانوم هایی هست که پتانسیل رشد خیلی خیلی بالایی در علم دارند اما به علت زیادی کار های متفرقه و کمبود وقت به خوبی مرد ها نمی تونند از این پتانسیل استفاده کنند) و یکی از این نابرابری هایی که بدتر از همه هست بیشتر ریشه در فکری داره از گذشته توی مغز مردم جا افتاده که زن ها به خوبی مرد ها از پس فعالیت های علمی و کار های بیرون از خونه بر نمی آیند و توانایی مراقبت از خودشون و استقلال رو ندارند که بزرگترین نابرابری همین هست که بیشتر از هر چیز هم باعث آزار و مانع رشد خانم ها میشه بنابراین نیاز به گروهی داره که ریشه این تفکر مسخره رو از ذهن مردم پاک کنه .

هیچ کدو م از این موارد باعث از بین رفتن احساسات زنانه و بنیان خانواده و از این جور چیز ها که میشه گفت تنها دلیلی هست که افراد برای رد فمینیسم و برابری حقوق زنان و مردان میارن نمیشه فقط باعث میشه خانم ها نقش فعال تری در به وجود آوردن محیط پیرامونشون و علم و صنعت داشته باشن بتونن مستقل و به اصطلاح بدون وجود آقا بالا سر زندگیشون رو پیش برونن که باعث میشه خانوم ها آزادی عمل بیشتری بتونن داشته باشن و لازم نباشه دایما فرمانبردار و مطیع اقایون باشند.علاوه بر اون احساسات عمیق تر از این حرف هاست که با این چیز ها نابود باشه مگر این که منظورتون احساس های پوچی مثل قربون صدقه رفتن الکی باشه که مسلما با آگاهی بیشتر کم میشه که اتفاقا خیلی هم بهتره چون به رشد منطق خیلی کمک میکنه.

بیشتر (نه همه) مخالفان این برابری حقوق و فمینیسم مرد ها (باز هم نه همه ی مرد ها تعداد محدودی که مخالفت میکنن) هستند چون مسلما اگر این برابری محقق بشه نفوذ اون ها روی زنان و قدرتشون در سطح اجتماع کمتر میشه و این مسلما به نفعشون نخواهد بود و از اون جایی که قانون گزاران معمولا مرد ها هستند مانع احقاق این برابری میشن نمونه اعتراض واضحشون همین آقایون محترمی که تو همین تاپیک می فرمایند این برابری اشتباهه چون احساسات زنان نابود میشه!! هه حرف دلتون رو بزنید بگید این برابری اشتباهه چون به نفع شما ها نیست کار شما رو سخت تر می کنه.(دوباره تاکید میکنم منظور همه اقایون نیست منظورم کسانی هست که میگن این برابری حقوق اشتباهه) تعداد کم خانوم هایی هم که با این برابری (صرف برابری نه گروه فمینیسم) مخالفن من واقعا نمیدونم دلیل مخالفتتون چیه احقاق حقوق مردان؟؟؟!!! :-w :)) :)

به نقل از فــاضــل :
در زمینه فمینیسم . من اصلا این رو قبلا ندارم . ( منظورم حقوق بانوان نیست ها ) . هر گونه وابستگی به این جامعه بازی در زمین دشمن است . دوستان آگاه ما از من هم این ها رو بهتر می دونند . دوستان ، علامتی که فمینیسم ها برای جامعه شون انتخاب کرده اند برگرفته از اسطوره های ماسونی مصر باستانه . اگر سریال یوسف پیامبر رو دیده باشید . می فهمید که این آرم در حقیقت همون چیزیه که دست اون کاهنای معبد بود . ( آنخ ) . فراماسون ها هر چیز که دارند از مصر باستان دارند . فقط محض اطلاع مجسمه آزادی هم در حقیقت یکی از الهه های مصره . اگر کسی توضیح خواست می تونم تو یک تاپیک جدا توضیح بدم . ( با عرض معذرت جهت پر حرفی )

واقعا چرا همه چیز رو به فرامانسوری ربط میدید؟؟ بعله قبول داریم که جدیدا گروه هایی با اسم فمینیسم اما با اهداف فرمانسوری به وجود اومدن اما فمینیسم اصلی این نیست سو استفاده همیشه وجود داشته اما این فمینیسمی که ما میگیم صرفا یعنی برابری حقوق زنان و مردان

antifeminism2

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهیدعلامه
شهر
تهران

فمنیسم شیطانی:
مقاله زیر از سوی یک زن ایرانی که زنان غربی را نقد می کند نوشته شده است تا شاید الگویی باشد برای بسیاری از دختران که راه تاریک زنان غرب را طی می کنند.
رواج تفکر فمینیستى راهى براى فرار از زنانگى‏
فمینیسم از واژه فرانسوى بfemmeبه معنى «زن» گرفته شده است. نام نهضتى است که از اواخر قرن نوزدهم براى تساوى حقوق زنان ا مردان در اروپا آغاز شد و به تدریج در سراسر جهان گسترش یافت. (1)
«سیمون دوبوار» فمینیست رادیکال (2) عقیده داشت آزادى زنان هنگامى تحقق مى‏یابد که آنان خود را از قید مادرى برهانند!! خلاص کردن زنان از شر بیولوژى تولید مثل آرمان برخى از این گروهها بود. از این رو راههاى مختلفى براى این خلاصى تبلیغ کردند. جلوگیرى از باردارى به وسیله راههاى متفاوت آن، سقط جنین و استفاده از تکنولوژى‏هاى جدید همچون IVF (آى وى اف) یا حاملگى خارج از رحم براى بچه‏دار شدن، پیشنهادهایى بود که از سوى فمینیسم مطرح شد و سرانجام این پیشنهادها نظریه‏اى بود که آرزو مى‏کرد با پیشرفت علم ژنتیک روزى زنان بدون وجود مردان بتوانند بچه‏دار شوند. آن هم با قرار دادن اسپرم اهدایى در رحم‏هایى مصنوعى. این آرزویى بود که «سیمون دوبوار» در آن زمان کرده بود. او در کتاب جنس دوم احتمال این اتفاق را مى‏داد که شاید زمانى همکارى مردان در تولید نسل غیر ضرورى گردد. به نظر او دستیابى به چنین چیزى اجابت دعاى زنان خواهد بود!
فمینیست‏ها براى رسیدن به خواسته‏هایشان خواستار حقوقى شدند که بعدها منجر به سقوط و از میان رفتن خانواده گردید. مهد کودک‏هاى 24 ساعته، تجویز سقط جنین، فرصت‏هاى برابر شغلى و... آرمان‏هاى آنان بود. در جستجوى دستیابى به این شعارها زنان عملاً از مادرى، خداحافظى کردند و چون طبق عقیده آنان «زن انسان مستقلى است که داراى غرایز و حق لذت است و از آنجایى که روش جلوگیرى از باردارى به طور صد در صد وجود ندارد پس رابطه جنسى نمى‏تواند کاملاً از تولید مثل جدا گردد، مگر آنکه آنان نیز حق سقط جنین را به دست آورند. » (3) ارائه طرح مجاز شدن سقط جنین راهى بود براى آزادى هر چه بیشتر زنان.
برابرى و تساوى زن و مرد در تمامى شئون آرمانى بود که فمینیسم در سر داشت تا با ابزارهاى مدنظر خود اجرایى شدن آن را در اجتماع تضمین کند. «جان استوارت میل» مى‏نویسد: «آنچه در حال حاضر سرشت زن نامیده مى‏شود چیزى اساساً مصنوعى است که در نتیجه سرکوب بعضى از ابعاد و تحریک غیر طبیعى سایر ابعاد ایجاد شده است»
یعنى چیزى که زن را زن مى‏کند بیولوژى بارورى اوست. حتى برخى از فمینیست‏ها پا را فراتر نهادند و قائل شدند که آنچه زن را زن نگه داشته حاصل نگاه تفاوت زیستى او با مرد است. بنابراین قائل شدند به اینکه چه ضرورتى دارد که از رحم زن فرزند تولید شود. وقتى بتوان از طریق پیشرفت علم ژنتیک فرزندان را خارج از رحم زن تولید کرد دیگر طبیعت زن، زنانه باقى نمى‏ماند در نتیجه نقش طبیعى زنانه و مردانه از بین مى‏رود و یک موجود انسانى باقى مى‏ماند که نمى‏توان گفت زن است، بلکه او انسان است»
آرمان فمینیسم و گروههاى آن، گاه مشترک و گاه متفاوت است. مجال بحث در این زمینه نیازمند فرصتى مفصل است. اما چیزى که نوشتار حاضر مصمم است بدان بپردازد تأثیر بدى است که این جنبش و اندیشه‏هاى آن بر زنان گذاشته و آینده‏اى تاریک را برایشان رقم زده است.
فمینیسم امروزه مدعى خواسته‏هاى جدید و آرمانخواهایى اغلب تندروانه در حیات اجتماعى و سیاسى است.
نهضتى است که علیه سنت‏ها و ارزش‏هاى سنتى سر برآورده و به گونه‏اى دیگر زن بودن زنان را به رخ کشیده و على‏رغم ادعایى که دارد (احقاق حقوق زنان) شخصیت حقیقى زن را از میان برده و او را در برزخ زن یا مرد بودن معلق گذاشته است. زن بودن و چگونه بودن بازى نوینى است که فمینیسم پایه‏هاى آن را در ذهن و جسم زنان کاشته و بسیارى از زنان با چشمانى بسته تمام زوایاى آن را پذیرفته‏اند و وعده‏هاى آن را حقایقى تصور کرده‏اند که گویا امید رهایى از نقش‏هاى همیشگى زنانه در آن است.
فمینیسم به زنان آموخت آمیزش جنسى به جاى پیوند مداوم یعنى اسارت و عبودیت در مقابل مرد؛ چون از وابستگى زن به مرد حکایت مى‏کند و این وابستگى انگیزه‏اى است براى مطیع و رام شدن او. بدین خاطر در این سبک اندیشه به مردان هیچ اعتبار و اعتمادى نیست؛ زیرا با پذیرفتن هر درخواستى از آنها زن، گامى به سوى اسارت بیشتر طى مى‏کند.
فمینیسم به زن آموخت که رابطه‏اش با مرد، آینده‏اى جز تضییع حقوق فردى، شخصیتى، اجتماعى و... نیست. بدین خاطر ترس زن از برقرارى رابطه با مرد در چهارچوب ازدواج فراوان است؛ زیر در دل دادن به مرد مردد است و اگر هم دل داد به آینده نامعلومى مى‏اندیشد - مردش بر او مسلط خواهد شد و هیچ حقى از او را عملاً به رسمیت نخواهد شناخت -
زن غربى که اندیشه و آراى فمینیسم بر او غالب شده رابطه با مرد را یا نوعى کسب منفعت فرض مى‏کند، یعنى عشقش حسابگرانه است و یا این ارتباط را بر مبناى قربانى کردن همسرش بنا مى‏کند. ارزش پیوند با مرد براى زن امروز که با فمینیست هم عقیده است صرف فرزندآورى است آن هم اگر اعتقادى به این مقوله داشته باشد که در این صورت این ویژگى مختص زن است، بنابراین چندان مورد توجه نیست.
سردرگمى اساسى که فمینیسم در زنان ایجاد کرد کم شباهتى بین زن امروز با زنان اجداد اوست. زن امروز خود را از مادر و مادربزرگش متمایز مى‏داند و مطمئن است که آنان در زمان خود در گزینش نوع زندگى خویش به خطا رفته‏اند و اصلاً گزینشى در کار نبود، بلکه بدون خواست خود در دام مردانى گرفتار آمده‏اند که از زن جز تمکین، کلفتى و باردارى تعریف دیگرى ندارند. این زن با این سبک فکر دیگر کسى را شایسته همسرى نمى‏داند و اصل همسرى را نیز نمى‏پسندد. اگر هم بخواهد همسرى انتخاب کند به خاطر رفع نیاز موقت است. نه اینکه بخواهد به طور دائم و سنتى در خانه مردى اداى وظیفه کند!
ایجاد «رقابت» با مرد در رفتار، ارزش‏ها، حرفه و اساساً سبک زندگى مهم‏ترین ره‏آورد فمینیسم است. حس رقابت در زن او را به صورت جنگجویى در مى‏آورد که همیشه آماده نبرد است. او مى‏خواهد «بهترین مرد» باشد؛ زیرا درک تفاوت‏ها در سطح وسیع برایش مفهوم ندارد. اصلاً به دید او مرزى بین زن و مرد نیست تا بخواهد به زنانگى فکر کند؛ زیرا اساساً در تفکر فمینیستى تفاوت‏ها غالباً از نوع نگرش جامعه به زن و مرد است نه تفاوتى طبیعى و خدادادى.

اندوه وامانده‏
طى داد و قلل‏هاى فمینیسم زنان تا حدودى قدرت یافتند که لااقل وجود خود را به گونه‏اى اثبات کنند؛ ولى در گیرودار اثبات هویت به انحراف در هویت مبتلا شدند و به کلى هویت زنانه خود را از دست دادند. این قدرت مى‏توانست در خدمت زنانگى در آید؛ ولى به نظر مى‏رسد پیش از آنکه در خدمت زن باشد، زنانگى‏اش را از ریشه زد و او ماند و «حسرت مرد بودن» بر دل او. فمینیسم زن و مرد را در مقابل هم قرار داد و از آن براى آنها رقیب ساخت. در سایه این تفکر رابطه زن و مرد رابطه‏اى دو طرفه نیست. پس درک دو جانبه را هم نمى‏توان انتظار داشت. در این تفکر، زن و مرد دو خط موازى در نظر گرفته مى‏شوند که به هیچ وجه نمى‏توانند و نباید به هم برسند.
جنبش زنان مرزهاى زنانگى و مردانگى را تقریباً محو کرد و چنین وانمود کرد که متشخص بودن یعنى چون مردان سهل‏الوصول بودن. منتهى نه در زندانى به نام خانواده و قراردادى به نام ازدواج. معیارهایى که روزگارى براى مرد و زن و جامعه‏اش ارزش محسوب مى‏شد دیگر فاقد اعتبار است. حتى طبق این عقیده شاید متشخص بودن یک زن با همان ارزش‏هاى پذیرفته شده سنتى (مهربانى، ملایمت، دیگرخواهى و...) براى او موانعى هم ایجاد کند.
چیزى که امروز اساسى به نظر مى‏رسد و فمینیسم از گفتن و ابراز کردن آن طفره مى‏رود، ارزش زن به عنوان انسان است. فمینیست به گونه‏اى دیگر در صدد است به اجبار به مردم جهان زن بودن زن را بفهماند؛ ولى با سر و صداهایى که بر پا مى‏کند بیشتر خواهان جلب نظر است.
زنان در این مرحله مى‏خواهند به ارزش‏هایى که مردانه خوانده مى‏شود دست یابند، ولى جامعه مردان و اساساً اجتماع از پذیرفتن این نظر معذور است.
فمینیسم مى‏گوید تمام «ارزش‏هاى کهنه» از مد افتاده و نتیجه‏اى براى زن ندارد. ولى به نظر مى‏رسد با از بین رفتن ارزش‏هاى زنانه (وفادارى، صداقت، مهربانى دیگر دوستى و...) بنیان خانواده فرو ریزد. چون مهم‏ترین رکن این بنیان، زن است و اوست که از ازل تا ابد صفت دیگرخواهى در او نهاده شده است. کسى که فرهنگ یک ملت را مى‏سازد زن است، کسى که فرزندانى صالح پرورش مى‏دهد، زن است، کسى که آرامش به ارمغان مى‏آورد زن است و این همه در خانواده‏اى ساخته مى‏شود که زن، مادر است و مهربان، همسر است و فداکار. امروز زن با پذیرفتن خواسته‏هاى فمینیستى به راحتى از شوهر جدا مى‏شود و با اندک مشکلى فرزندان را به امان خدا رها مى‏کند تا به کام دل برسد؛ چون فردگرایى به او مى‏گوید: «به فکر خودت باش و در اکنون زندگى کن. »
تفکر فمینیستى به زنان امید داد که به حساب خواهند آمد، از این پس جامعه به گونه‏اى دیگر به آنان نگاه خواهد کرد، عزتمند خواهند شد. به زندگى آنان معنا خواهد بخشید و... اما با گذشت 150 سال از جنبش زنان در کشورهاى اروپایى و آمریکایى و انتشار آرمان‏هاى آنان به کشورهاى دیگر بحران‏هاى متعددى را براى زنان و جامعه آنان به ارمغان آورد.
تحفه درویشانه آن به فراموشى سپردن «ارزش زنانه» است. همان چیزى که امروز زنان غربى در حسرت آن مى‏سوزند.
از این رو پاره‏اى از فرهنگ ایدئولوژیک خود را کنار گذاشته‏اند و قایل به تغییر ساختار فرهنگى - ایدئولوژى جامعه شدند طورى که نمى‏دانند چه مقدار از شعارهاى فمینیستى را بپذیرند، بنابراین کمى از اصل خویشتن دور افتادند. صداى آواز فمینیسم و آزادى‏خواهى آنان از دور بسیار خوش مى‏نمود لذا زن شرقى را هم به خود جلب کرد. ولى زن غربى که در معرض صداى آن قرار داشت از رویکرد فمینیستى آن به ستوه آمده خواهان برگشتن به روال گذشته؛ اما تعدیل شده‏اش است.

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

فمینیسم به زن آموخت که رابطه‏اش با مرد، آینده‏اى جز تضییع حقوق فردى، شخصیتى، اجتماعى و... نیست. بدین خاطر ترس زن از برقرارى رابطه با مرد در چهارچوب ازدواج فراوان است؛ زیر در دل دادن به مرد مردد است و اگر هم دل داد به آینده نامعلومى مى‏اندیشد - مردش بر او مسلط خواهد شد و هیچ حقى از او را عملاً به رسمیت نخواهد شناخت
در دنیای امروزی (و البته کشورهای توسعه یافته) ازدواج چنین نتیجه ای به دنبال نداره.
اما این باور سر از کجا برآورده؟ از سنت های متعصبانه ای که در عرف و ادیان طی سالیان دراز در ازدواج حقوق اولیه ی زن رو از اون گرفته. سنت هایی که طبق اون زن پس از ازدواج اختیار ساده ترین مسائل خودش رو نداره از قبیل رفت و آمد، سفر، حتی جسم خودش و ... . پس در دوران شکل گیری این اندیشه حقیقتا اتفاقی که می افتاده همین بوده.

جنبش زنان مرزهاى زنانگى و مردانگى را تقریباً محو کرد و چنین وانمود کرد که متشخص بودن یعنى چون مردان سهل‏الوصول بودن. منتهى نه در زندانى به نام خانواده و قراردادى به نام ازدواج. معیارهایى که روزگارى براى مرد و زن و جامعه‏اش ارزش محسوب مى‏شد دیگر فاقد اعتبار است. حتى طبق این عقیده شاید متشخص بودن یک زن با همان ارزش‏هاى پذیرفته شده سنتى (مهربانى، ملایمت، دیگرخواهى و...) براى او موانعى هم ایجاد کند.
البته مرز های زنانگی و مردانگی که فمنیسم دنبال محو کردنش هست مقدار زیادیش مرزهایی هست که تفکرات مردسالار جامعه ی سنتی تعیین کرده، که بر اساس اون بسیاری از فعالیت های اجتماعی قلمرو مردان تلقی میشه و مردان زورگوی سنتی برای حفظ تسلط به زنان و ضعیف و محدود نگه داشتن اونها همواره از ورود زنان به این قلمرو و شکسته شدن این مرز جلوگیری کردن.

در ضمن حرف زدن درباره ی فمنیسم و از قول فمنیسم نیاز به منبع معتبر داره.

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به آنتی فمنیسم :

بیشتر گفته های شما برای فمنیسم های رادیکال بود!!! نه فمنیسم اصیل

این نوع فمنیسم های رادیکال رو فمنیسم های معمولی هم مورد نقد قرار میدن!

زنان در این مرحله مى‏خواهند به ارزش‏هایى که مردانه خوانده مى‏شود دست یابند، ولى جامعه مردان و اساساً اجتماع از پذیرفتن این نظر معذور است.

ارزش های مردانه؟

ببخشید دو برابر بودن دیه مرد ارزش مردانه محسوب میشه؟

یا مثلاً اگه زن قاضی یا رییس جمهور بشه ارزش های مرد بودن کم میشه؟ (وا مصیبتا... زن و این کارا؟ ;)) )

یا مثلاً اگر زن برای سفر به خارج از کشور بعد از 18 سالگی (با داشتن توان مالی) نیازی به اذن پدر نداشته باشه حقوق مردان فرو میریزه؟

خیر!!!

به هیچ عنوان! این چیز ها فقط و فقط و فقط ارزش های پوچ و تو خالی هست که نشات گرفته از جامعه ی مرد سالاره!!!

یکی از دوستان حرف قشنگی زد :

من فمنیستم به این دلیل که معتقدم همونطور که انسان‌ها رو نمی‌شه به دلایل مسخره‌ای مثل رنگ پوست و قد و ملیت و سایز کفش از هم جدا کرد و حقوق متفاوت براشون گذاشت بر اساس جنسیتشون هم نمی‌شه این کار رو کرد.

و البته سعی می‌کنم نگاه معقولی به برابری داشته باشم و اون رو به کار کردن اجباری همه توی معدن نمی‌دونم. می‌گم اگر یه زن و یه مرد با هر شکل و رنگ و قدی یک شغل مشابه در معدن دارند باید حقوق برابر داشته باشند.

من به عنوان یک فمنیست که فمنیست‌های زیادی رو دور و برم دیدم می‌تونم با اطمینان بگم که فمنیست‌ها نه می‌خوان که مثل مرد‌ها باشن و نه می‌خوان حقوق اون‌ها رو ضایع کنند. اینکه فکر می‌کنید فمنیسم طرفدار برتری زن به مرده اشتباست.

در مورد نفقه و مهریه و امثال اون صحبت شد. اتفاقا یکی از خواسته‌های فمنیست‌های ایرانی اصلاح قوانین مرتبط با خانواده است. وقتی زن‌ها از حق تحصیل و شغل و درآمد برابر و ارث برابر و حضانت و غیره برخوردار باشن دیگه نیازی به مهریه نیست.
:)

امروز زن با پذیرفتن خواسته‏هاى فمینیستى به راحتى از شوهر جدا مى‏شود و با اندک مشکلى فرزندان را به امان خدا رها مى‏کند تا به کام دل برسد؛ چون فردگرایى به او مى‏گوید: «به فکر خودت باش و در اکنون زندگى کن. »
تفکر فمینیستى به زنان امید داد که به حساب خواهند آمد، از این پس جامعه به گونه‏اى دیگر به آنان نگاه خواهد کرد، عزتمند خواهند شد. به زندگى آنان معنا خواهد بخشید و... اما با گذشت 150 سال از جنبش زنان در کشورهاى اروپایى و آمریکایى و انتشار آرمان‏هاى آنان به کشورهاى دیگر بحران‏هاى متعددى را براى زنان و جامعه آنان به ارمغان آورد.

میدونید کمترین آمار طلاق متعلق به چه کشور هاییه؟ ؟ ؟

کمترین آمار طلاق = مستحکم بودن بنیان خانواده

6lFdPHho7UZFc0pO2Z9LoV8CC00Ws.jpg

کشور های هم رتبه مارک شدن!!!

× از کشور های بالا ، 11 تاش متعلق به اروپا و آمریکا هست و 2 جزیره که یکی متعلق به اقیانوسیه و دیگری متعلق ب آفریقا هست که پیرو ارزش های غرب هستند!!!

یعنی بین 20 کشور اول از لحاظ مستحکم بودن بنیان خانواده در جهان 65% با ارزش های غرب و با کمترین شکاف جنسیتی (یعنی کمترین قوانین تبعیض آمیز جنسی) هستند!!!

پس این که بگید دیدگاه های فمنیستی موجب تخریب بنیان خانواده میشه و... حرف بی اساسی هست...

یک خانوم فمنیسم میگفت اگر دکتر گواهی بده به یک زن یا یک مرد که تا فلان مدت کار براشون خطرناکه یا نمیتونه کار کنه و ... ! بدون چشم داشت به جنسیت فرد از مرخصی بهره مند میشه!

حالا فرض کنید که کسی که بارداره هم به همین صورت

این میشه حقوق برابر!!! :د

چه زن چه مرد یک نوع حقوق دارن! اگر هر کدوم گواهی بیارن که تایید کنه دچار ناراحتی یا ضعف جسمی هستند یا حرکت و کار خاصی براشون خطرناکه میتونن دیگه به سر کار نیان!!!!

این ک آقایون ایرانی از فمنیسم بیزار هستند فقط یک دلیل داره اون هم اینه که هیچ کس دلش نمیخواد حقوقی که داشته رو از دست بده!

راجع به یک حرف شما بحث زیاد دارم ! :
به نظر مى‏رسد با از بین رفتن ارزش‏هاى زنانه (وفادارى، صداقت، مهربانى دیگر دوستى و...) بنیان خانواده فرو ریزد. چون مهم‏ترین رکن این بنیان، زن است و اوست که از ازل تا ابد صفت دیگرخواهى در او نهاده شده است. کسى که فرهنگ یک ملت را مى‏سازد زن است، کسى که فرزندانى صالح پرورش مى‏دهد، زن است، کسى که آرامش به ارمغان مى‏آورد زن است و این همه در خانواده‏اى ساخته مى‏شود که زن، مادر است و مهربان، همسر است و فداکار.

اولاً که هیچ جای فمنیسم ندیدم که نوشته باشه " ای زنان وفادار ، صادق ، مهربان ، نوع دوست و... نباشید!!!!"

به علاوه این ارزش ها ارزش های زن ها نیست ، ارزش های انسانیه...

اما میدونید مشکل شما چیه؟ ؟ ؟

میدونید مشکل جامعه ی مرد سالار چیه؟ ؟ ؟

یک بار به متنتون مراجعه کنید!!!

این زن نیست که فرهنگ میسازه ، این زن نیست که باید فداکاری کنه این زن نیست که باید دگرخواه (نوع دوست) باشه و... این ها ارزش های انسانیه!

و هم زن هم مرد باید فداکار باشن ، باید بچه ها رو تربیت کنن باید نوع دوست باشن باید صادق ، مهربان ، وفادار و ... باشند!!!

باید هم زن و هم مرد این طور باشن !!!

باور کنید مرد بودن این نیست که زن رو توی خونه زندانی کنی و به اسم زنانگی از صحنه ی جامعه حذف کنی!

شما این رو متوجه میشید؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از Radikal :
کمترین آمار طلاق = مستحکم بودن بنیان خانواده
کلا که حرفهات رو لایک می کنم ولی فقط این یه جمله ت رو قبول ندارم.
چون تو اروپا و آمریکا تا جایی که می دونم خیلی زیاد پیش میاد که قانونا طلاق نمیگیرن و صرفا دیگه با هم زندگی نمیکنن یا حتی با کس دیگری زندگی می کنن!
یعنی اون آمار طلاق رسمی واقعا معیار مناسبی نیستش برای اندازه گیری استحکام خانواده.
البته این حرفم ربطی به این موضوع نداشت زیاد :)

بالا