• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

شکاف جنسیتی ایران را جدی بگیرید!

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام
درود به همه ی دوستان :)

6l1NFPOsXoBMjUhojc2ZlsphTXXPt.jpg

شکاف جنسیتی میان زنان و مردان در بیشتر کشورهای جهان کمتر شده است، این را مجمع اقتصاد جهانی در جدیدترین گزارش خود در روز جمعه اعلام کرده است.

این گزارش بر اساس مطالعه روی ۱۳۶ کشور جهان در زمینه‌های اقتصاد، آموزش، بهداشت و مشارکت سیاسی تهیه شده و نشان می‌دهد که وضعیت برابری جنسیتی در ۸۶ کشور جهان بهتر شده است.

کشورهای مورد بررسی، ۹۳% جمعیت جهان را در خود جای می دهند

بر اساس این گزارش کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا در سال‌های اخیر در این زمینه هیچ پیشرفتی نداشته‌اند.

کشورهای ایسلند، فنلاند، نروژ، سوئد و فیلیپین به ترتیب رتبه یکم تا پنجم را کسب کرده‌اند و بر این اساس دارای کمترین نابرابری جنسیتی بین زنان و مردان هستند.

جمهوری اسلامی ایران با قرار گرفتن در رده ۱۳۰ این جدول جزو بدترین کشورها از نظر شکاف جنسیتی بین زنان و مردان است.

بعد از ایران، ساحل عاج، موریتانی، سوریه، چاد، پاکستان و یمن کشورهایی هستند که بیشترین نابرابری جنسیتی را در جهان دارند.

با نگاهی به جدول کلی این ۱۳۶ کشور می‌توان دید که کشورهای مسلمانی همچون عمان، مصر، قطر، اردن، عربستان سعودی و امارات متحده عربی از این نظر وضعیت به مراتب بهتری نسبت به ایران دارند.

جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۲ میلادی هم در بین ۱۳۵ کشور مورد مطالعه، رتبه ۱۲۷ را کسب کرده بود. اما گزارش امسال نشان می‌دهد که وضعیت ایران از نظر نابرابری جنسیتی بدتر شده است.

نگاهی به آمارها و مطالعات سه سال گذشته هم نشان می دهد که ایران همواره در زمینه شکاف جنسیتی، جزو ۱۰ کشور آخر جدول بوده است.

گزارش مجمع اقتصاد جهانی نشان می‌دهد که زنان ایرانی در زمینه بهداشت و تحصیلات توانسته‌اند به پیشرفت‌هایی دست پیدا کنند، اما در زمینه فعالیت‌های ‌اقتصادی و مشارکت سیاسی هنوز فاصله‌شان با مردان بسیار زیاد است.

سعدیه زاهدی سرپرست گروه برابری جنسیتی در مجمع اقتصاد جهانی، آموزش را مهم‌ترین وسیله برای از بین بردن فاصله جنسیتی می‌داند.

او می‌گوید: «اگر کشورها برای استفاده از توانایی و استعداد زنان که ۵۰ درصد سرمایه انسانی‌شان هستند، راه‌هایی نیابند، در دراز مدت در زمینه‌های تحصیلی و اقتصادی زیان خواهند دید».

بر عکس تصور اغلب افراد ایران در سال 2013 در رتبه بدتری نسبت به "عربستان "(که همیشه برای مقایسه میگن عربستان از ایران بدتره!) قرار داشته!

چه کاری میتونیم برای بهبود این وضعیت بکنیم ؟؟؟؟؟؟

متن کامل به همراه جزییات "کلیک کنید"

ALA73

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد عزیز
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : شکاف جنسیتی ایران را جدی بگیرید!

واقعن معیاراشون چیه وقتی عربستان که حق رانندگیم حتی گرفتن از ایران بدتره؟؟؟؟؟
منکر بعضی محدودیتا نیستم ولی بیشترش به خاطره خوده مردمه نه حکومت
البته تاقسمتی
مطلق حرف نمیزنم :)

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به نقل از ALA73 :
واقعن معیاراشون چیه وقتی عربستان که حق رانندگیم حتی گرفتن از ایران بدتره؟؟؟؟؟
منکر بعضی محدودیتا نیستم ولی بیشترش به خاطره خوده مردمه نه حکومت
البته تاقسمتی
مطلق حرف نمیزنم :)

معیارشون 4 تا چیز هست : آموزش ، بهداشت ، سیاست ، اقتصاد !!!

اوضاع عربستان از لحاظ آموزش با ایران برابری میکنه و از لحاظ بهداشت از ایران بهتر هست!

vahead649

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
بهشتی
شهر
اردبیل

راه حل فقط یک چیز هست ما به زنان و مردان کشورمان اعتماد کنیم ....قبل از اینکه در مورد رویدادی پیش بینی کنیم بگذاریم رویداد رخ بدهد ....میگوییم زنان حق استادیوم آمدن ندارند یکبار شرایط آمدن زنان را ایجاد کنیم اگر آسیبی دیدیم به فکر چاره و راه حل باشیم .......در واقع نسبت به مردمان خود اعتماد داشته باشیم........این اعتماد باید از درون خانواده و حکومت بیرون بیاید........به نظر من یک بار اجازه بدهیم زنی قضاوت کند..............داور های ایرانی رو برای دربی استفاده نمیکردند ولی حالا میبینیم که چه اشتباهی میکردیم...................تابوها رو بشکنیم ...........مردم ما مردم با تمدن و ریشه داری هستند در کل دنیا .......با بعضی از قوانین اصالت این تمدن را زیر سوال نبریم.......منشور کروش در سازمان ملل نماد بزرگی ایران و اصیل بودن ایرانیان در هر زمینه ی هست........به خدا مردم ما هم میتونن عین مردم انگلستان که در حدود 1 متری بازیکنان نشسته اند و بازی رو تماشا میکنند بنشینند.......دختران ما میتوانند دوچرخه سواری کنند بدون اینکه آسیبی ببینند........

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Radikal :
معیارشون 4 تا چیز هست : آموزش ، بهداشت ، سیاست ، اقتصاد !!!

اوضاع عربستان از لحاظ آموزش با ایران برابری میکنه و از لحاظ بهداشت از ایران بهتر هست!

آموزش رو قبول دارم. سیاست هم میشه پذیرفت.

ولی تو اقتصاد قابل قبول نیست . دیگه فعالیت های اقتصادی کاری هست که هر کسی که بخواد میتونه واردش بشه ربطی به جنسیت نداره.

بهداشت مردان که تو ایران اصلن چیز خیلی تعریف شده ای نیست . حداقل بهداشت زن ها در حد کلمه که وجود داره.

به هیچ وجه هم قابل هضم نیست واسه من که ایران از اون گروه کشور های عربی (حداقل از خیلیاشون) ضعیف تر باشه (هر چند من اسمشو دقیقا" ضعف نمیذارم)

میعاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور-اهواز
دانشگاه
صنعت نفت
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

من قبول دارم که خیلی از حوزه ها تفوات هایی هس بین جنس زن و مرد تو کشورمون اما چیزی رو هم که بهش ایمان دارم اینه ک ما هرچی هم بد باشیم ازاین نظر نسبت به کشورای عربی سرتر هسیم.
ببینین هرکسی بهترین مفسر برای اونچیزی هس که داره میبینه و تحت تاثیرش هس.
پس فراموش نکنیم ما اونچه که داریم از کشور خودمون میگیم رو لمس کردیم.جزییاتش رو میدونیم.ولی در مورد کشوری مثله عربستان نه.ما تو این کشور نبودیم ولی میدونیم که نظام تبعیضیه مذخرف و غیر قابل هضمی درش وجود داره و من مطمئنم یه زن عربستانی خیلی موارد رو درک کرده که ما در موردش هیچی نمیدونیم.
کمبود و تفاوت هس تو کشور ما.ازاین نظر از خیلی کشورا عقب تریم ولی اینکه از کشورای عربی وضع بدتره اصلن نمیتونم به خودم بقبولونم.کشورایی که یه مرد بدون هیچ قبح اجتماعی اای میتونه در یک لحظه با چند زن ازدواج کنه نمونه کامل عقب افتادگی در زمینه حقوق برابر زن و مرد هستن.عربستان که به نظرم در موردش حرفنزنیم بهتره.

z.n1994

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 مشهد
شهر
سر همه شهرا
مدال المپیاد
اره زبان تو راهنمایی که بودیم رتبه آوردم.کامپیوتر هم
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

نمیخوام کلا تاپیکو ببرم زیر سوالا!ولی ی جورایی انگار اصن منبع موثقی نیس.ینی زنان عربستانی میتونن وارد سیاست بشن؟یا مثلا اقتصاد(منظورم همشون نیس.حتما کسایی هستن توشون ک سرمایه دارهستنو کار اقتصادی میکنن منظورم ب طور گسترده اس)
تو ایران حداقل تو چن سال گذشته (10 12 سال پیش)خیلی فرق کرده تبعیضایی ک گذاشته میشد بین خانم ها و آقایون.چه از دید حکومت چه از دید مردم.
ی دلیل خوب بیارین ک حداقل آدم باورش بشه.عربستانو اصن نمیتونم باور کنم {-8

sh.kh1377

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
نقره ی زیست دوره هجده و طلای دوره نوزده

آموزش به نظرم به شکل افتضاحی تبعیض جنسیت داره! دیگه به چشم امسال دیدیم دانشگاه تهران به جای مقدار مساوی واسه پزشکی 10 برابر دخترا پسر برداشت...
درمورد اینکه خانم ها توی کشور ما نمیتونن قاضی و رییس جمهور بشن رو در نظر بگیرین....!
توی ایران این شکاف وحشتناکه :|

imank92

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
مدال المپیاد
کامپیوتر مرحله دوم
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مدیریت مالی

به نقل از Shaghayegh.Kh :
آموزش به نظرم به شکل افتضاحی تبعیض جنسیت داره! دیگه به چشم امسال دیدیم دانشگاه تهران به جای مقدار مساوی واسه پزشکی 10 برابر دخترا پسر برداشت...
درمورد اینکه خانم ها توی کشور ما نمیتونن قاضی و رییس جمهور بشن رو در نظر بگیرین....!
توی ایران این شکاف وحشتناکه :|
بهترین کار واسه رعایت مساوات اینه که هرکس بر اساس رتبش بره دانشگاه مدنظرش :) دانشگاه تهران هم همین طوره و این فقط نشون میده دخترا رتبشون مناسب نبوده :)
مثلا دانشگاه شریف فک کنم رشته ی عمرانش حدودا 60 70 تا پسر داره 7 8 تا هم دختر الان شما به این میگی تبعیض ؟؟؟؟؟ وقتی یه پسر/دختر بهتر از دختر/پسر دیگه ای درس می خونه و تلاش می کنه اصلا نباید جنسیت مطرح باشه و مثل بعضی دانشگاها بیان 50 50 کنن ظرفیت رو :| شما یه لحظه خودتو بزار جای پسری که با رتبه 73 کشور پزشکی دانشگاه تهران قبول نشد :| ولی یه دختر با رتبه ی به نسبت بالاتر از اون پسر تو همون دانشگاه و همون رشته قبول شد !!!!!

• لایک
امتیازات: brano

geranom

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شیراز

به نقل از 1man :
بهترین کار واسه رعایت مساوات اینه که هرکس بر اساس رتبش بره دانشگاه مدنظرش :) دانشگاه تهران هم همین طوره و این فقط نشون میده دخترا رتبشون مناسب نبوده :)
مثلا دانشگاه شریف فک کنم رشته ی عمرانش حدودا 60 70 تا پسر داره 7 8 تا هم دختر الان شما به این میگی تبعیض ؟؟؟؟؟ وقتی یه پسر/دختر بهتر از دختر/پسر دیگه ای درس می خونه و تلاش می کنه اصلا نباید جنسیت مطرح باشه و مثل بعضی دانشگاها بیان 50 50 کنن ظرفیت رو :| شما یه لحظه خودتو بزار جای پسری که با رتبه 73 کشور پزشکی دانشگاه تهران قبول نشد :| ولی یه دختر با رتبه ی به نسبت بالاتر از اون پسر تو همون دانشگاه و همون رشته قبول شد !!!!!

من با 10 برابرش موافق نیستم (یعنی حدود 70% پسر میگیرن ، 30% دختر) ، اما سهمیه جنسیتی در همه ی دانشگاه های ایران لحاظ میشه

طرح سهمیه بندی جنسیتی در دانشگاه‌ها طرحیست که در مجلس هفتم شورای اسلامی ارائه گردیده که بر اساس آن سازمان سنجش با سهمیه بندی جنسیتی در کنکور سراسری محدودیت‌هایی را برای ورود دختران به دانشگاه بایستی اعمال کند.

این طرح که به منظور «حفظ قداست خانواده» و «ایجاد تناسب بین راهیابی دختران و پسران به دانشگاه» ارائه شده‌است، توسط کمیسیون زنان دفتر تحکیم وحدت محکوم گردیده‌است.

بر اساس برخی آمار اخیر، دختران اکنون نزدیک به ۷۰٪ دانشجویان دانشگاه‌های ایران را تشکیل می‌دهند، که این ارقام باعث نگرانی برخی محافل در کشور ایران گردیده‌است. این طرح رشته‌های پزشکی را نیز در بر می‌گیرد.

پیشتر از این نیز، طرح سهمیه بندی جنسیتی در سیستم آموزش عالی ایران ارائه گردیده بود.

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

اول از همه در مورد آمار، من فکر می کنم که نباید خیلی این آمار رو جدی گرفت، به این دلیل که همیشه در این گونه موارد حقوقی،در رده بندی ها کشورهای اسلامی و به ویژه ایران رو در پایین ترین جای ممکن قرار می دن.
شما ببینین دیگه وقتی عربستان بالاتر از ایران قرار می گیره، یعنی چی؟ البته عربستان و سایر کشورهای عربی. توی این کشور ها هنوز هم سیستم سلطنتی حاکمه و خبری از دموکراسی نیست، حالا ما این جا دموکراسی و انتخابات داریم، خانوم ها وزیر می شن و در رده های بالای حکومتی قرارمی گیرن.
اما
این اصلا به این معنا نیست که حقوق زنان در ایران پایمال نمی شه.
اون هم به نظر من بیش تر به دید خودمون ربط داره. هم خانوم ها و هم آقایون.
از همون بچگی در نظر بگیریم؛ هنوز هم در بعضی خانواده ها ترجیح می دن بچه ای که متولد می شه، پسر باشه تا دختر، چون پسر، نام خانوادگی خانواده رو یدک می کشه.
دخترها از خیلی از فعالیت ها و کارها منع می شن، به چه دلیل؟ "چون دختر هستن!"
این باعث می شه که دخترها در خیلی موارد خودشون رو جدی نگیرن و توانایی هاشون رو باور نکنن.
مسئله ی دیگه هم بحث اعتماده، که آقایون و البته خیلی از خانوم ها توانایی های خانوم های دیگه رو باور ندارن، شما شرایط یه مهندس زن و یه پزشک زن رو مقایسه کن...حالا این ها به کنار، حتی در رانندگی..چندبار گفتیم خانم ها نمی تونن راننده باشن؟

مسئله ی دیگه خانواده است.
یه زن وقتی ازدواج می کنه، بقیه فکر می کنن که خب، حالا تو شوهر کردی، دیگه الان باید فقط به شوهرت برسی و بچه هاتو بزرگ کنی....
افراد کمی هستن که با این دید به ازدواج و زن و مادر خانواده نگاه می کنن، که خب حالا که یه زن ازدواج کرده، هم یه زنِ به عنوان عضوی از جامعه، هم مادرِ و هم همسر.. و با ازدواج مسئولیتش زیاد شده، همین! نه این که بخواد خیلی از فعالیت هاش رو کنار بذاره و خودش رو کامل فراموش کنه.
متاسفانه ما می یایم و آمارِ جهانی رو نگاه می کنیم، اما به این توجه نمی کنیم که خودمون چه کردیم و خودمون چه دیدی داریم... :rolleyes:

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

حال‍ا این وسط خیلی بی‌ربطه به بحث؛ ولی خطاب به ایشون:
عارضم به حضورتون که مورد مونثی داشتیم رتبه‌ش شُده 40 تجربی، ال‍ان داره پزشکی بهشتی می‌خونه.

ALA73

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد عزیز
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از H O S E I N :
آموزش رو قبول دارم. سیاست هم میشه پذیرفت.

ولی تو اقتصاد قابل قبول نیست . دیگه فعالیت های اقتصادی کاری هست که هر کسی که بخواد میتونه واردش بشه ربطی به جنسیت نداره.

بهداشت مردان که تو ایران اصلن چیز خیلی تعریف شده ای نیست . حداقل بهداشت زن ها در حد کلمه که وجود داره.

به هیچ وجه هم قابل هضم نیست واسه من که ایران از اون گروه کشور های عربی (حداقل از خیلیاشون) ضعیف تر باشه (هر چند من اسمشو دقیقا" ضعف نمیذارم)
دقیقن
آخه یه عده نشستنو مثلن امار جمع کردن ولی خودمون که داریم تو این جامعه زندگی میکنیم باید منصف باشیم
درسته همه چی ایده آل نیس ولی دیگ
ازعربستانو بیشتره کشورای عربی به زن بیشتر اهمیت میدن دیگ خداییش
:) :)
داره بهترم میشه هرچی میگذره

sa128sr

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی کاشان
شهر
کاشان
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
دانشگاه زنجان
رشته دانشگاه
شیمی

من اطلاعات دقیق ندارم، تخصصی هم حرف نمیخوام بزنم
تنها چیزی که میدونم فقط اینه که گفتن اینکه عربستان از ایران بهتره به نظرم ناحق گوییه
بابا اونا زناشون هیچکاری نمتونن بکنن
اصن مرداشون یه جوری با زنا رفتار میکنن

sh.kh1377

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد

بله درسته رتبه 40 پزشکی "دختر" چرا نباید بتونه دانشگاه تهران درس بخونه!
دخترا واقعا سهمیشون پایینه :-s
من اصلا میگم مثلا اگه 100 تا میگیره پزشکی دانشگاه تهران، 100 تای اولو بگیره نه اینکه ببینه دختره یا پسره! ولی امسال اینکارو کرد و دخترا حقشون واقعا ضایع شد... X-(

imank92

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
مدال المپیاد
کامپیوتر مرحله دوم
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مدیریت مالی

دخترا واقعا سهمیشون پایینه :-s
من اصلا میگم مثلا اگه 100 تا میگیره پزشکی دانشگاه تهران، 100 تای اولو بگیره نه اینکه ببینه دختره یا پسره! ولی امسال اینکارو کرد و دخترا حقشون واقعا ضایع شد... X-(
حرف منم دقیقا همینه :) اصلا نباید جنسیت مطرح باشه :)
راستی این 40 که میگین کشوریه یا منطقه ؟

sh.kh1377

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد

به نقل از 1man :
حرف منم دقیقا همینه :) اصلا نباید جنسیت مطرح باشه :)
راستی این 40 که میگین کشوریه یا منطقه ؟
کشوری

z.n1994

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 مشهد
شهر
سر همه شهرا
مدال المپیاد
اره زبان تو راهنمایی که بودیم رتبه آوردم.کامپیوتر هم
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

اصن با بحثتون کاری ندارم.این ک درسته پسرا تو کنکور سهمیه بالاتری دارن.ولی ی چیزی تو صحبتای شما بود ک فک کردم خیلی در جریان کنکورو اینا نباشی.
معمولا ینی تقریبا هیچ کس رتبه کشوریشو نمیگه.سال کنکور فقط منطقه ملاکه.
بعد این دختر خانم تهرانی بودن؟چون دانشگاه تهران ب طرز فاحشی بومی میگیره و تا رتبه حدود 300 از تهران گرفته ولی از مناطق دیگ زیر 50 من دیدم ک قبول نشدن.(پسر زیر 50)
چون اینا رو خودم تا سال سوم نمیدونستم حدس زدم ک شاید شمام ندونین.

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

× رتبه عربستان 127 شده و ایران 130

اما خب

در عربستان چیزهایی وجود داره که در ایران نیست...

مثلاً در عربستان مهریه پرداخت میشه ، بهداشت خانواده ها بیشتره!

خب خانوم ها مسائلی مثل زایمان دارند ک در این کشور شرایط بهداشتی بهتر از ایران هست

همینطور از لحاظ آموزشی زنان در عربستان طی 50 سال اخیر بسیار پیشرفت کردن

از بی بی سی نقل میکنم :

با وجود بودجه قابل توجهی که دولت سعودی به تحصیل دختران و پسران اختصاص داده است و با توجه به این که شصت در صد فارغ التحصیلان دانشگاه‌های عربستان سعودی را زنان و دختران تشکیل می‌دهند
واقعاً عربستان داره پیشرفت میکنه و ما داریم عقب میمونیم حتی از عربستان! :|

شاید این باورش خیلی سخت باشه ، اما در ایران سالانه 350 نفر (حداقل ) اعدام میکنن و در عربستان 70 نفر یعنی آمار اعدام ی های ما چیزی حدود 5 برابره کشور عربستان هست!!! با این که جمعیت عربستان خیلی بیشتر از ایرانه!!!!

مثلاً طبق اعلام فردا نیوز "لرزه در عربستان با ازدواج دختر 10ساله"

بعد طبق اعلام آزار نیوز "ازدواج نزدیک به ۳۰ هزار دختر ایرانی زیر ۱۴ سال در یک سال"

ما ازدواج دختر زیر 10 سال هم داریم توی ایران که توی شهر آذربایجان به مراتب اتفاق میوفته!!!

و آب تو دل هیشکی تکون نمیخوره! :|

این ها حقوق زن ها هست که داره پایمال میشه!!! :)
...

به هر حال من یک سری پیشنهاد دارم :

1-با توجه به سفارش های پیامبر و ائمه برای کسب علم و دانش سهمیه های جنسی و بومی اعمال نشه! و صرفاً به رتبه نگاه بشه! :)

2-مهریه ها معقولانه باشن و پرداخت بشن

3-بهداشت فردی و خانواده بیشتر بشه ...

4- در سیاست هم زن ها نقش پررنگ تری داشته باشن ! و بر بانوان عرصه رو تنگ نکنن! :)

Nightiingle

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان 1
شهر
تهران

به نقل از z.n1994 :
اصن با بحثتون کاری ندارم.این ک درسته پسرا تو کنکور سهمیه بالاتری دارن.ولی ی چیزی تو صحبتای شما بود ک فک کردم خیلی در جریان کنکورو اینا نباشی.معمولا ینی تقریبا هیچ کس رتبه کشوریشو نمیگه.سال کنکور فقط منطقه ملاکه.
بعد این دختر خانم تهرانی بودن؟چون دانشگاه تهران ب طرز فاحشی بومی میگیره و تا رتبه حدود 300 از تهران گرفته ولی از مناطق دیگ زیر 50 من دیدم ک قبول نشدن.(پسر زیر 50)
چون اینا رو خودم تا سال سوم نمیدونستم حدس زدم ک شاید شمام ندونین.

منظور ايشون تجربي بوده نه پزشكي. اشتباه چاپي بوده ولي تغييري در اصل موضوع ايجاد نميكنه.

بله ايشون تهراني بودن و پزشكي دانشگاه تهران قبول نشدن. يعني شما واقعن فكر ميكنين دانشگاه تهران تا رتبه 300 پزشكي ميگيره اونم فقط از تهران؟ اتفاقن تهران به نسبت بقيه‌ي شهرها خيلي كمتر بومي ميپذيره. تهران هدف خيلي دانشجوها تو كشور هست، درحالي كه كمتر كسي مياد ميگه من ميخوام دانشگاه در خوزستان قبول شم (اگه از جاي ديگه اي باشه) و من الان كسي رو ميشناسم كه تو سمنان داره با رتبه 13000 دانشگاه سراسري دامپزشكي ميخونه.

اين كه اين خانم با رتبه 40 پزشكي تهران قبول نشده براي همه عجيب بود و تاسف ميخورم به حال كشوري كه يه نفر به خاطر جنسيتش با وجود رتبه‌ي درخشان از تحصيل در بهترين دانشگاه كشور محروم ميشه.

+فكر ميكنم كسي كه خودش چنين تجربه‌اي كرده باشه بيشتر از شما "در جريان كنكور" باشه. با چه اطميناني ميگين همچين چيزي غيرممكنه؟

بالا