• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

روشهاي افزايش قد

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز
پاسخ : روشهاي افزايش قد

به نقل از آیدا ;) :
بچه ها یه سوال!
این قرصای روی رو باید چه قدر استفاده کنیم تا تاثیر بذاره؟

اگر اشتباه نکنم روزی یه دونه تا یه هفته !
بعد یه هفته نخور ...

ریپیت شه باز !!!

کسی غیر از این میدونه بگه لطفا

negin y

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 -اصفهون
شهر
esf

من که رفتم دکتر رشد بهم داد و گفت هفته ای دو تا :)

آیدا :)

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا(ع)
شهر
لاهیجان

به نقل از F@|-|!mEh :
اگر اشتباه نکنم روزی یه دونه تا یه هفته !
بعد یه هفته نخور ...

ریپیت شه باز !!!

کسی غیر از این میدونه بگه لطفا
میگم که من یه ماهه خوردم و تاثیر نداشت!
مرسی از جوابت (;
بعد اگه بعد از اینا کلا تاثیر نداشت یعنی صفحه ی رشد بسته شده؟

• لایک
امتیازات: s@jad

iran1372

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
...........
شهر
ساری
رشته دانشگاه
حقوق

به نقل از 12ss :
از روی تجربه میگم من هم بسکتبال بازی میکنم هم شنا کار میکنم ... اول راهنمایی بطور مرتب شنا کار میکردم ( نه این که برم قدم بزنما طوری که مثلا 14 بار طول استخرو پشت سر هم شنا میکردم ) سال اول راهنمایی قدم از 176 رسید به 177 ، سال دوم شد 178 سال سوم دو سانت بلند شدم (180) این که تجربه نشون داده بسکتبال رو قدم تاثیر چندانی نذاشته اما در عرض سه سال 4 سانت بلند تر شدم با شنا کردن ...

شنا ورزش مفیدیه برای این که بلند تر از چیزی که هستین باشین چون حرکات کششیش توش زیاده ...
من تو دبستان شنا کار میکردم و تاثیر زیادی نداشت و قدم از خیلیها که کلاس اول دوم لزشون بلند تر بودم کوتاه تر بود.تو راهنمایی هیچ ورزشی نمیکردم(حتی زنگای ورزش)قدم 15 سانت بلند شد.از پارسلم 1 سانت بلند تر شدم.کلاس پنجم که بودم رفتم دکتر گفت اگه این دارو ها رو بخوری شاید 164 بشی.من هیچی از اون دارو ها رو نخوردم ورزشم نکردم الان 166 ام (;

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

به نقل از fateme12 :
من تو دبستان شنا کار میکردم و تاثیر زیادی نداشت و قدم از خیلیها که کلاس اول دوم لزشون بلند تر بودم کوتاه تر بود.تو راهنمایی هیچ ورزشی نمیکردم(حتی زنگای ورزش)قدم 15 سانت بلند شد.از پارسلم 1 سانت بلند تر شدم.کلاس پنجم که بودم رفتم دکتر گفت اگه این دارو ها رو بخوری شاید 164 بشی.من هیچی از اون دارو ها رو نخوردم ورزشم نکردم الن 166 ام (;
خب دوست عزیز یه بخشیش هم مربوط به زمینه ارثی و بالین بدنته که ممکنه تاثیر نداشته باشه تو هر کسی ممکنه یه جور عمل کنه ولی به طور کلی شنا موثره !

آیدا : نمیدونم دقیقا باید از دکتر بپرسی این مورد رو من اطلاع ندارم :-"

پژواک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
95

خب میخوام یه جمع بندی کلی بکنم!
اول یه تعریفی داشته باشیم از هورمون رشد:از غده هیپوفیز ترشح می شه و با اثر روی قسمت غضروفی استخوانها با عث استخوان سازی و تبدیل غضروف به استخوان میشه.استخوانهای دراز بدن که قبلا غضروف بوده اند از 3 نقطه در داخل استخوان مرسوم به کانونهای استخوان سازی تبدیل به استخوان میشن. اما میان دو انتهای استخوان و بخش میانی آن ، دو قسمت به شکل غضروف باقی می ماند که به آن غضروف اتصال می گویند.

افزایش قد به یک عامل محدود نیست و عوامل زیادی داره از جمله:وراثت،محیط و شرایط زندگی،جنسیت،نوع تغذیه،وضعیت جسمانی،ورزش کردن،خواب کافی و ....
که اینا عوامل طبیعی هستن و شاید بشه با مصرف یک سری دارو ها قد رو افزایش داد.

×از بین اینا میشه گفت وراثت مهم ترین نقش رو داره و فردی که پدر و مادر قد کوتاه داره نباید انتظار داشته باشه حتی با ورزش زیاد و استفاده از دارو قدش خیلی بلندتر از چیزی ک باید باشه،بشه.
×محیط و شرایط زندگی امروزه خیلی فرق کرده،خانواده ها معمولا کم جمعیت ترن و محیط زندگی اروم تر و پاکیزه ترن در نتیجه مردم از سلامت بهتری برخوردارن که این روی رشد افراد تاثیر میزاره.
×همونطور که میدونیم قد آقایون معمولا بیشتر از خانوم ها رشد میکنه و علتشم اینه که مدت رشد قدی آقایون بیشتره درحالیکه خانوم ها پس از بلوغ و ترشح هورمون های جنسی میزان افزایش قدشون کاهش پیدا میکنه (هورمون های جنسی موجب بسته شدن مرکز رشد استخوانی و کاهش رشد استخوان می‌شن.)
×خب تغذیه هم از عوامل مهم توی رشد افراده.با خوردن غذاهای پرچرب و پرکالری،رشد قدی کاهش پیدا میکنه درحالیکه خوردن میوه ها و سبزیجات باعث افزایش قد در سن رشد میشه.البته تغذیه موجب نمیشه قد فرد ازون چیزی ک باید باشه بیشتر شه ولی تغذیه ی غلط موجب میشه فرد قدش کوتاهتر از اونی بشه که ژنتیک براش تعیین کرده.
×یه سری از بیماری ها هم هستن که جلوی افزایش قد رو میگیرن مثل سندروم ترنر که یه بیماری ژنتیکیه.
×تمرین بدنی روزانه غضلات فرد رو قوی تر میکنه و باعث میشه استخوان ها و مفاصل به رشد خودشون ادامه بدن ولی تحرک نداشتن میتونه اثر منفی روی رشد داشته باشه.
×خواب یکی از مهم ترین عوامله.بیشترین میزان ترشح هورمون رشد توی دو ساعت اول خواب هستش.بهتره از دو ساعت قبل خواب وعده غذایی سنگینی نخوریم چون با خوردن مواد غذایی بدن به انسولین زیاد احتیاج پیدا میکنه و این نیاز بالا به انسولین از ترشح هورمون رشد جلوگیری میکنه.شب هم بهترین زمان برای خوابیدن و ترشح هورمون رشده.
البته همه اینا قبل از اتمام سن بلوغ!
+و اما درباره ی دارو ها و امپول هایی که جدیدا مد شده هر کارخونه ای یه محصول میزنه و تضمین صد در صدی میده که باعث افزایش رشد بعد سن بلوغ میشه. :D
بعد از طی کردن دوران بلوغ و بسته شدن صفحات رشد،دیگه نمیشه انتظار رشد قد چندانی رو داشت.شاید تنها چند میلیمتر!

+در کل قبل از بلوغ شاید بشه با مصرف بعضی دارو ها و مکمل ها به رشد بهتر کمک کرد[nb]مقدارشم به فرد بستگی داره و دکتر باید بگه،دوستان نیان هی اینجا سوال کنن! :-"[/nb]،ولی بعد از بسته شدن صفحات رشد دیگه چنین امکانی نیست.یکی دیگه از روش ها هم جراحیه که عوارض زیادی داره[nb]مثلا دوران طولانی نقاهتش،و این که یه سری چیزا تو پای آدم میزارن که باید مدتی طولانی اون تو بمونه و همچنین خیلی هم مراقب باشه![/nb] و فقط برای افرادی پیشنهاد میشه که رشدشون متوقف شده و قدشون خیلی کوتاه تر از حد طبیعیه نه افراد کوتاه قدی که توی محدوده ی نرمال هستن.

در کل!مهم باطن آدمه،قد که مهم نیس!خوب بخوابید خوب بخورین خوب زندگی کنید!
#S-: #S-:...کپی پیست هم نبود ;;)

Aramesh_Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا (ع)
شهر
لاهیجان
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
دامپزشکی

به نقل از ..باران.. :
×خواب یکی از مهم ترین عوامله.بیشترین میزان ترشح هورمون رشد توی دو ساعت اول خواب هستش.بهتره از دو ساعت قبل خواب وعده غذایی سنگینی نخوریم چون با خوردن مواد غذایی بدن به انسولین زیاد احتیاج پیدا میکنه و این نیاز بالا به انسولین از ترشح هورمون رشد جلوگیری میکنه.شب هم بهترین زمان برای خوابیدن و ترشح هورمون رشده.
البته همه اینا قبل از اتمام سن بلوغ!

حالا منکه صفه رشدم بسته شده هیچی :-"
ولی ساعت خواب هم مهمه درسته ؟ :-? من شنیدم هر چی شب زودتر بخوابیم و صبح زودتر بیدار شیم توی رشد بهتر قد هم کمک میکنه

پژواک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
95

حالا منکه صفه رشدم بسته شده هیچی :-"
ولی ساعت خواب هم مهمه درسته ؟ :-? من شنیدم هر چی شب زودتر بخوابیم و صبح زودتر بیدار شیم توی رشد بهتر قد هم کمک میکنه

آره درسته.
جایی خوندم بین از ساعت 11 تا 3 باید حتما خوابید،هورمون های رشد تو این ساعات بیشتر ترشح میشن.
بعد ساعات خواب لازم برای انسان هم که 6-8 ساعت هست.

پ.ن:مطمعنی صفه رشدت بسته شده؟تو ک 14 سالته،تا 20 سالگی هم امکان افزایش رشد هستش.
اینا بستگی به زمان بلوغ هم داره.توی دخترا پس از بلوغ جنسی قد حدودا تا 6 سانتیمتر دیگه رشد میکنه.

Aramesh_Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا (ع)
شهر
لاهیجان
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
دامپزشکی

به نقل از ..باران.. :
پ.ن:مطمعنی صفه رشدت بسته شده؟تو ک 14 سالته،تا 20 سالگی هم امکان افزایش رشد هستش.
اینا بستگی به زمان بلوغ هم داره.توی دخترا پس از بلوغ جنسی قد حدودا تا 6 سانتیمتر دیگه رشد میکنه.
آره از صفحات رشدم عکس گرفتم ، بسته شده
معلم زیست ما میگفت این 20 سال برای هر کس با توجه به ژنش متفاوته ، یکی 14 سالگی صفه رشتش بسته میشه یکی 20 سالگی
همه مثل هم نیستن ، بهترین حالت ممکنش 20 سالگیه

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

آغا این صفحه رشد رو بخوایم ببینیم بازه یا بسته باید پیش چه دکتری بریم؟!

NiXi

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
آمل
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
روزی روزگاری زیست..
دانشگاه
بابل
رشته دانشگاه
پزشکی

خب من خودم خیلی رو قد گیر می دم،پارسال کل اینترنت رو زیر پا گذاشتم ده دوازده تا ورزش کششی پیدا کردم، خب حتی اگر باعث رشدت نشن و صفحه ی رشدت بسته باشه با این ورزشا با رفع قوز هایی که رو پشتامون داریم(هدیه های کوله پشتی های دوران مدرسه) و عادتای درست نشتستن و صاف راه رفتن و غیره و ذلک باعث بلند تر نشون دادنتن میشه(یه سال و ربع گذشته خودم هنوز نتونستم هشت هفته ای که می خواد رو صرفش کنم). اما واقعا عمل کردن به این روشا خیلی حال و حوصله می خواد،ورزشای عادی که پیشنهاد شده هم تیس و شنا و بارفیکس و والیبال و بسکتبالن.متاسفانه به لینک ورزشا دسترسی ندارم...

پژواک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
95

به نقل از موذی همیهف =)) :
آغا این صفحه رشد رو بخوایم ببینیم بازه یا بسته باید پیش چه دکتری بریم؟!

فکر میکنم ارتوپد.با عکس گرفتن از استخوان هات میفهمه بسته شدن یا نه!

من خودم بهترین دکتری که میشناسم دکتر گنجویانه،تو تهران.اگه خواستی میگردم آدرس و شماره تلفنشو پیدا میکنم. :)

farz

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سنندج
مدال المپیاد
مرحله اول شیمی
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از ::پژواک:: :
من خودم بهترین دکتری که میشناسم دکتر گنجویانه،تو تهران.اگه خواستی میگردم آدرس و شماره تلفنشو پیدا میکنم. :)

مطهري (تخت طاووس) - خ. ميرعماد - نبش كوچه دوم - ساختمان مَهداد - ط. دوم
88753130

:-"

Rapunzell

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
همدان

]
عکس مچ دست چپ رو می گیری
می بری پیش پزشک غدد !!! برات مشخص می کنه صفحه رشدت چقدر برای رشد جاداره!!!

نام مرکز سمپاد
راهنمایی حلی 2 - دبیرستان حلی10
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
Shahed Uni
رشته دانشگاه
Computer Science
تلگرام
اینستاگرام

بارفیکس واقعا عالیه روزی 20 تا بری عالیه

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

به نقل از color ful :
عکس مچ دست چپ رو می گیری
می بری پیش پزشک غدد !!! برات مشخص می کنه صفحه رشدت چقدر برای رشد جاداره!!!

من گرفتم اصلا نیاز نبود ببرم پیش دکتر ، یه برگه دادن بهم روش نوشته بود خودش :-"

+ کسی میدونه بر چه اساسی همین سن استخوانی رو که از مچ دست میگیرن رو تحلیل میکنن ؟!

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

به نقل از F@|-|!mEh :
من گرفتم اصلا نیاز نبود ببرم پیش دکتر ، یه برگه دادن بهم روش نوشته بود خودش :-"

+ کسی میدونه بر چه اساسی همین سن استخوانی رو که از مچ دست میگیرن رو تحلیل میکنن ؟!
راجع به تشخیص سن استخوان نظری ندارم امّا صفحه رشد قسمتی از استخوان ـه که مسئول رشد طولی/عرضی استخوانه که جنسش از غضروف ـه و زمانی میگن بسته شده که کاملاً استخوانی شده باشه حالا زمانی رو تخمین میزنن چیه؟میان توی بازه یکی دوماهه دائم از صفحه رشد عکس میندازن تا ببینن توی هر ماه چقدر بسته میشه بعد تخمین میزنن چند سال دیگه بسته میشه.

1080_orig.jpg

اینم عکس واقعی ــه که از مچ پاست،اون قسمتی که اولین خط رو روی درشت نی یا نازک نی میبینی صفحه رشد ــه :د

150px-Tib_fib_growth_plates.jpg

×ویکی پدیا حرفای خوبی دراین باره زده،بخونش حتماً :د

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا(ع)
شهر
لاهیجان

دیروز تو یه مجله یه مطلبی خوندم که در مورد افزایش قد نیست ولی کلا مربوط به قده :-"
گفته بود برای اندازه گیری قد یه نفر اون فرد اگه مرد باشه باید قد پدر و مادرشو رو به علاوه ی 13 کنه بعد تقسیم بر دو
و اگه خانوم باشه باید مجموع قد پدر و مادرش رو منهای 13 و بعد تقسیم بر دو کنه که این میشه قد خود شخص که معمولا حدود 5 سانتی متر احتمال خطا هست.

+ گفتم شاید واسه ی شما هم جالب باشه سر من که درست در اومد :-"

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
تلاشی بیهوده در المپیاد زیست شناسی!
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی

ماله من خطاش از پنج خیلی بیشتر شد :-" با این فرمول من باس 174 باشم ولی الان که هنوز تو سنه رشدم قدم 184 ئه :-s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا(ع)
شهر
لاهیجان

به نقل از ایلیا :
ماله من خطاش از پنج خیلی بیشتر شد :-" با این فرمول من باس 174 باشم ولی الان که هنوز تو سنه رشدم قدم 184 ئه :-s
خب مطمئنا به جز عامل تاثیر وراثت عوامل دیگه ای هم تو اندازه ی قد اثر می ذاره مثل محیط و تغذیه و خواب کافی و ورزش و... ( باتشکر از امتحان زیست امروز :-" )

بالا