• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آیا فکر کردن برای مغز بده؟!

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی
معلم ریاضی‌ها، تحقیقات ساده و عقل سلیم همگی ادعا می‌کنن که فکر کردن برای مغز مفیده! ولی شاید اشتباه می‌کنن.

DNAـی که ژنوم انسان رو کُد می‌کنه تقریباً ۳ میلیارد جفت باز آلی داره که همۀ ویژگی‌های ما رو تعیین می‌کنن. شکسته‌شدن جفت بازهای آلی به خصوصی می‌تونه باعث ایجاد تغییرات زیان آور بشه. خطرناک‌ترین نوع شکستن و تغییر، double stranded break یا DSBـه. حالا اینا رو داشته باشید،

شواهد جدید نشون داده‌ان که گشتن توی محیط جدید باعث افزایش چشمگیر DSB در موش می‌شه. توی این تحقیقات، موش‌ها رو از قفس اصلی‌شون به قفس جدیدی منتقل کرده بودن که همه چیزش فرق می‌کرد و دو ساعت توی محیط جدید مونده بودن. خیلی از شکسته‌شدن‌ها هم توی قسمتی از مغز که مسئول حافظه‌‌اس اتفاق افتاده بودن.

آیا از این آزمایش می‌شه نتیجه گرفت که فکر کردن برای مغز بده؟

این مقاله رو هم اگر بخونید خیلی خوبه.

yn24

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان شهید بهشتی
شهر
ایلام
پاسخ : آیا فکر کردن برای مغز بده؟!

به نظر من فکر کردن بد نیست همانطور که ورزش کردن برای بدن ما بد نیست اما زیاد فکر کردن و تحت فشار گذاشتن مغز باعث خستگی می شه درست مثل ورزش که اگه بیش از حد باشه برای ما زیان داره . همانطور که بعد از ورزش استراحت می کنیم باید بعد از زیاد فکر کردن استراحت کافی داشته باشیم تا مغز دوباره نیرو بگیره . گاهی اوقات شده اونقدر روی یه مسئله فکر می کنم سرم درد می گیره !

Niloofar sharafi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
-
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
ریاضیات و کاربرد ها

خب ممکنه تغییر و تحول زیادی آسیب بزنه !
نه لزوما فک کردن !
یعنی اینی که میگی معنیش این بود !

mehrnoosh kamali

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
مدال المپیاد
--------------

درسته که موش از نظر اناتومی شبیه ترین حیوان به انسانه ولی اصلا نمی شه گفت که مغز اون هم مثل مغز ما باشه

الهام1375

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
بیرجند
مدال المپیاد
شیمی میخوندم.
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

من نظر خاصی ندارم، فقط این سوال برام پیش آمد که وقتی یک بچه به دنیا میاد، در ثانیه های اول خیلی فکر می کنه و طول میکشه به محیط عادت کنه،یعنی اگر این فرضیه درست باشه، ممکنه ما در همون لحظات اول زندگی به مغزمون آسیب زیادی ناشی از فکر کردن وارد بشه؟

ArtmisSoR

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان‎امین
شهر
Isf
دانشگاه
پلی‌پیکنیک
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

ابتداعاً؛ چه تاپیک جالبی... ! مرسی نسترنّگار >:D<

من اطلاعات علمی خاصی ندارم دراین موارد، ولی طیّ چهار-پنج سال اخیر کـُندتر شدن ذهنم ـو حس کردم!
نمیدونم اگه بخاطر افزایش سن و کوچکتر شدن مغز و کمتر شدن شیارهای مغزه(فقط 4-5 سال:-?)، یا ارتباطی با این تاپیک داره... صرفاً خواستم ایده بدم :D

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از mohandes leily :
من همیشه شنیدم که میگن هر چی از مغزت بیشتر کار بکشی بهتره و عملکردش در کل میره بالاتر !

دقیقاً من هم همین رو شنیده بودم. تصویری که من از مغز تو ذهنم داشتم یه جسم خاکستری پرچین‌وچروک بود که با فکر کردن چروک‌هاش بیشتر میشه و این اتفاق خوبیه. :د اما داشتم میگشتم که دیدم جایی نوشته این تصویر غلط ـه؛ با یاد گرفتن یا هوش بالاتر چین‌وچروک‌های مغز بیشتر نمیشه و از همون اول تولد این چروک‌ها وجود داشتن و باقی میمونن.
اما در مورد اینکه آیا فکر کردن برای مغز «بده» یا نه ایده‌ی خاصی ندارم. فقط اینکه اگه فرض رو بذاریم بر مثبت بودن جواب این سوال، پس در مورد هزاران دانشمندی که بخش زیادی از زندگی‌شون رو به فکر کردن میگذرونن چی میتونیم بگیم؟

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

یک توجیهی که وجود داره اینه که این از بین رفتن بازهای آلی یک واکنش ضروریه که باعث یه سری اتفاقای دیگه توی مغز می‌شه. ینی لزوماً بد نیست. حالا یک سؤال دیگه: آیا مغز مثل ماشینیه که با گذشت زمان بازدهش کم می‌شه یا مثل عضله‌ایه که با کار کردن ورزیده‌ می‌شه؟

کوروش ا

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
حلی ۳
شهر
تهران

مغز انسان طبق تحقیقاتی که صورت گرفته خیلی قوی تر از اونی هستش که الان از مغز یک فرد معمولی انتظار میره.

دو تا قضیه اینجا پیش میاد
چرا افراد در پیری زوال عقل می‌گیرن؟ مگه نمیگن هر چی زمان بگذره فرد بیشتر میتونه از مغزش کار بکشه؟
و قضیه دوم هم اینه که چرا بعضی افرادی که در سن مثلا ۷۰ سالگی هستن از یک فرد ۲۵ ساله قویتر هست ذهنشون؟
تنها توجیهی که می‌شه برای این قضایا آورد اینه که مغز یه رشدی داره که بعد از مدتی متوقف می‌شه.
بعضی از افراد از مغزشون خوب کار کشیدن و از خیلی از افراد جوان که تازه مغزشون داره به دوران اوج خودش میرسه بهتر هستن.

بالا