• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

عقاید کورکورانه

• شروع کننده موضوع

Ali Kh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه گرگان
رشته دانشگاه
زیست شناسی جانوری
تا حالا شده از عقاید کورکورانه آسیب ببینید؟؟

Liese

کاربر.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
97
پاسخ : عقاید کورکورانه

اره خیلی وقتا شده که فقط برای یه عقیده مسخره خودم اسیب ببینم
مثلا من عقیدم این بود که با یه بار خوندن همه چی حله ولی فرداش که ازم پرسید درس احساس کردم یه دور خوندن کافی نبوده :D

hosseinsohrabi

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید عسگری گنبد
شهر
ازادشهر

به نقل از .•کـآزِت•. :
اینجــا که همش شد اسپم..
خواهش میکنم در مورد محتوای تایپیک صحبت کنید
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
اره خیلی وقتا شده که فقط برای یه عقیده مسخره خودم اسیب ببینم
مثلا من عقیدم این بود که با یه بار خوندن همه چی حله ولی فرداش که ازم پرسید درس احساس کردم یه دور خوندن کافی نبوده :D
خوب اون بر میگرده به ذهن افراد که چقدر از مطالبی که میخونن یادشون میمونه. ولی منم این چنین مورد هایی دیدم. مثلا من همیشه درسو یه دور میخوندم و دوستام هم از من تقلید میکردن اما خودشون ضرر کردن.

• شروع کننده موضوع

Ali Kh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه گرگان
رشته دانشگاه
زیست شناسی جانوری

مثلا یکی از معضلات عقاید کورکورانه در جامعه ما اینه که خانواده ها فقط به این عقیده دارند که بچه هاشون دکتر یا مهندس بشوند و انگار که رشته های دیگر اصلا خوب نیست.

hosseinsohrabi

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید عسگری گنبد
شهر
ازادشهر

اره قبول دارم این یه عقیده کورکورانه هست . اما شاید بخشی از افکار بر میگرده به این که بچه های زرنگی که میرن رشته های دیگه کم هستند. (گفتم کمن نگفتم اصلا نیستن) :)

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

نمی دونم میشه اسمشو آسیب گذاشت یا نه ولی فکر می کنم همین که باید روزانه به باید و نباید هایی که بعضی از افراد جامعه میذارن و دلیلشو گاها خودشون هم حتی نمیدونن عمل کنم از بارز ترینشه . از طرز لباس پوشیدن گرفته تا اینکه در چه رشته ای تحصیل کنیم ، چه روشی برای زندگی انتخاب کنیم و عرف های مختلف در موارد متفاوت .
البته من شخصا خیلی به سختی زیر بار عقاید کورکورانه ی دیگران میرم یعنی تا وقتی واقعا مجبور نباشم ، صرفا به دلیل عقاید یه عده کاری رو انجام نمیدم ولی بعضی وقتا هم مجبور میشم :)

hosseinsohrabi

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید عسگری گنبد
شهر
ازادشهر

به نقل از Bahar_R :
نمی دونم میشه اسمشو آسیب گذاشت یا نه ولی فکر می کنم همین که باید روزانه به باید و نباید هایی که بعضی از افراد جامعه میذارن و دلیلشو گاها خودشون هم حتی نمیدونن عمل کنم از بارز ترینشه . از طرز لباس پوشیدن گرفته تا اینکه در چه رشته ای تحصیل کنیم ، چه روشی برای زندگی انتخاب کنیم و عرف های مختلف در موارد متفاوت .
البته من شخصا خیلی به سختی زیر بار عقاید کورکورانه ی دیگران میرم یعنی تا وقتی واقعا مجبور نباشم ، صرفا به دلیل عقاید یه عده کاری رو انجام نمیدم ولی بعضی وقتا هم مجبور میشم :)
ببینید این که الان یه عده میخواهن عقاید شونو به دیگران تحمیل کنن قابل حله یه مثال میزنم: یکی از فامیلامون استرالیا زندگی میکنه میگفت بچه مو کلاس اول ثبت نام کردم روز اول بهشون کار دستی ماشین یاد دادن و گفتن کار دستی ماشین درست کنین . بچش یه تیکه از کار دستی رو اشتباه برید و فامیلمون رفت جلو که به بچش یاد بده کار دستی رو کج قیچی نکنه. معلم شون به فامیلمون گفت شما هیچی نگین خودش باید یاد بگیره شما نباید بهش یه چیزی رو تحمیل کنین چون وقتی بزرگ میشه دچار ضعف شخصیتی میشه.
اما تو ایران اینجوری نیست.

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

بله مشکل بدون راه حل که وجود نداره مسئله اینه که قصد حل کردن وجود داشته باشه که نداره . :)

Nightiingle

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان 1
شهر
تهران

فكر نميكنم كسي باشه كه از عقايد كوركورانه آسيب نديده باشه. حالا براي بعضي‌ها ممكنه باعث يه دلخوري جزئي شده باشه و براي بعضيها اين عقايدبه بهاي نابودي زندگيشون تموم شده باشه.

(البته ما كه تو كشورمون هرروز خدا داريم از اين عقايد كوركورانه‌ي يك عده معلوم الحال :-" صدمه ميبينيم.)

حقيقت اينه كه اعتقاد افراد به هرچيزي، روي جامعه تاثير چنداني نداره، حالا هرچقدر كوركورانه باشه. مشكل زماني پيش مياد كه افراد سعي كنن اونو به ديگران هم تحميل كنن.
البته دروغ چرا؟ من هرگز فرد متعصبي رو نديدم كه سعي در تحميل عقايدش نكنه. :-" پس موضوع از اون لحاظ منتفيه.

• شروع کننده موضوع

Ali Kh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه گرگان
رشته دانشگاه
زیست شناسی جانوری

البته بعضی از عقاید کورکورانه ناشی از جهل است.و تطابق نیافتن خیلی از بزرگتر های با شرایط های جدید زندگی.

khamoosh

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مش‍‌‌هَد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

یک بخش‌بزرگی‌از زندگی‌و رسوم هممون عقاید کور کورانست‌
یک سری‌از عقاید هستند که هیچ سود و ضرری‌ ندارند.بودنشونم مشکلی ایجاد نمیکنه.اما یک سری عقاید زندگی آدما رو تغییر میده.مهم‌ترین و بارز‌ترین چیزی که الان هست دینه که تو کشور ما کاملا موروثی و بی دلیل به ارث رسیده دینه که یه جورایی به آدم تحمیل میشه.ضررش هم که واضحه
یه سری هم هستن که با همین چیزا(عقاید مردم) کاسبی میکنن :-" :-"
بعد ما کلا یک جامعه آزاد نیستیم که بشه راجع به همه چی تحقیق کرد.همه چیز تو جامعه ما یک طرفست.تبلیغات سیاست٫ دین٫ نوع زندگی و از این چیزا.سعی شده که مردم فقط یک گزینه برای انتخاب داشته باشند و تو یک همچین جامعه ای نمیشه گرفتار عقاید بیمورد نشد.حتی بدون این که خودمون بفهمیم :-?
جامعه ای که ادعا داره خوبه باید به همه افکار میدون بده

کلا افکار کورکورانه رو یک چیزی میدونم که تقصیر جامعست نه تقصیر فرد :-??

• شروع کننده موضوع

Ali Kh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه گرگان
رشته دانشگاه
زیست شناسی جانوری

به نقل از khamoosh :
یک بخش‌بزرگی‌از زندگی‌و رسوم هممون عقاید کور کورانست‌
یک سری‌از عقاید هستند که هیچ سود و ضرری‌ ندارند.بودنشونم مشکلی ایجاد نمیکنه.اما یک سری عقاید زندگی آدما رو تغییر میده.مهم‌ترین و بارز‌ترین چیزی که الان هست دینه که تو کشور ما کاملا موروثی و بی دلیل به ارث رسیده دینه که یه جورایی به آدم تحمیل میشه.ضررش هم که واضحه
یه سری هم هستن که با همین چیزا(عقاید مردم) کاسبی میکنن :-" :-"
بعد ما کلا یک جامعه آزاد نیستیم که بشه راجع به همه چی تحقیق کرد.همه چیز تو جامعه ما یک طرفست.تبلیغات سیاست٫ دین٫ نوع زندگی و از این چیزا.سعی شده که مردم فقط یک گزینه برای انتخاب داشته باشند و تو یک همچین جامعه ای نمیشه گرفتار عقاید بیمورد نشد.حتی بدون این که خودمون بفهمیم :-?
جامعه ای که ادعا داره خوبه باید به همه افکار میدون بده

کلا افکار کورکورانه رو یک چیزی میدونم که تقصیر جامعست نه تقصیر فرد :-??
من فکر می کنم دین در این مورد دخالت ندارد و بعضی ها دین را تحریف می کنند.و همین تحریف ها است که باعث عقاید کورکورانه می شود.

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

به نقل از alimoola :
من فکر می کنم دین در این مورد دخالت ندارد و بعضی ها دین را تحریف می کنند.و همین تحریف ها است که باعث عقاید کورکورانه می شود.
دین هرچند هم درست اگر فکر نشده و صرفا بر اساس پیروی از گذشتگان یا سایر افراد جامعه باشه میشه عقاید کورکورانه .

میعاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور-اهواز
دانشگاه
صنعت نفت
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از Bahar_R :
دین هرچند هم درست اگر فکر نشده و صرفا بر اساس پیروی از گذشتگان یا سایر افراد جامعه باشه میشه عقاید کورکورانه .

درسته.یه جا ی نفر پست داده بود چیزی که خدا بگه دیگه خدا گفته پس فکر کردن نداره.اصن ما عقلمون در سطحی نیس که بخاییم به حکم خدا فکر کنیم.خب اینطور که کلن همه چی زیر سوال میره!
پس فرق ما با اون موجودی که بر اساس غریزه داره برخورد میکنه چیه؟
هر چیزی هر حکمی هر عقیده ای و هر دینی بدون فکر و منطق جواب نمیده.
به نقل از alimoola :
اتفاقن برعکس اگه دین به چالش کشیده نشه تحریف میشه.شکی درش نیس.وقتی افرادی باشن که برای برخی مسایل یه تقدس خود ساخته بوجود بیارن و فکر کردن به اون مسایل رو خط قرمز خودشون و حتی اطرافیانشون تلقی کنن در اون صورت زمینه برای عقاید کورکورانه کاملن فراهمه.تو این شرایطه که فرد به چیزی عمل میکنه که نه دلیلش رو میدونه نه میتونه اون رو توجیه کنه،و این اسمش دقیقن همون رفتار کورکورانس،ینی بستن چشمامون و تکرار یه رفتار یا قبول یه عقیده.
اگه چیزی،مکتبی،دینی و یا عقیده ای رو قبول داریم به این معناس که اون رو برتر شناختیم،پس اون چیزی که برتره باید اون قدر پتانسیل داشته باشه که هر قسمتش که به چالش کشیده میشه رو با دلیل پاسخ بده.و این نیاز داره به اینکه قبول کنیم هر عملی باید با استفاده از عقل باشه.قوه تفکر برای همین جاهاس.در این صورته که دیگه رفتار کورکورانه ایم نیس

robo.poor

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
دهدشت

عقاید کور کورانه در جامعه ی ما خیلی رواج پیدا کرده
که خیلی از اونا شرکه
اولا به تبیین شرک میپردازیم
شرک وقتی انجام میشه که از چیزی یا کسی غیر از خدا چیزی رو بخوایم که
باید از خدا اونا رو خواست
یا به نحوی دیگر متوسل شدن به غیر خدا
مصادیق افراط :
1- بعضی افراد از امامان یا پیامبران و... میخواهند که آنها را ببخشند
حال آنکه فقط باید از خدا این درخواست و طلب را نمود

2- بعضی افراد از امام زمان میخواهند که زود تر بیاید
حال آنکه خود امام زمان هم نمی داند که کی میآید
و آمدن امام زمان مشروط به خواست الهی است
همانطور که در قرآن آمده کسانی از خدا میخواستند
که کسی به عنوان پیامبر در بین مردم بر گزیده شود

این نمونه ای از افراطی گری بوده
و یک نکته را هم باید یاد آور شوم متوسل شدن اشکالی ندارد اما
مشروط بر آنکه او را واسطه قرار دهی بین خود و خدا
و در تمامی دعا ها از باب استفعال استفاده کنیم
که خودتان بیشتر میدانید که این باب به معنی درخواست چیزی را کردن است
استفاده از دیگر باب ها همه اش به منزله ی شرک است

• شروع کننده موضوع

Ali Kh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه گرگان
رشته دانشگاه
زیست شناسی جانوری

یک مثالی براتون می زنم.دانشمندان یک آزمایشی انجام دادند که در آن پنج میمون را داخل قفسی انداختند و تعدادی موز بالای قفس آویزان کردند.و هر میمونی که می خواست موز بردارد را کتک می زدند. بعد از مدتی اگر یکی از میمون ها می خواستند موز بردارد میمون های دیگر او را کتک می زدنند.بعد از مدتی یکی از میمون را با یک میمون دیگر جایگزین کردند.و میمون جدید تا می خواست موز بردارد بقیه او را کتک میزدند.به ترتیب میمون های 2و3و4و5 رابامیمون های جدید جایگزین کردند و به همین منوال گذشت.حالا اگر هر میمون جدیدی وارد قفس می شد بقیه میمون ها او را کتک می زدند.فکر می کنید اگر از آنها می پرسیدند چرا این کار را انجام می دهند آنها می گفتند که نمی دانیم قبلیها این کار را انجام می دادند و ما هم انجام می دهیم.

hosseinsohrabi

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید عسگری گنبد
شهر
ازادشهر

به نقل از Bahar_R :
کاملا درسته قبول دارم. ولی متاسفانه الان جوان های ما تحقیق نمیکنن که دین خوبه یا بده و ایا باید دین داشته باشیم یا نداشته باشیم. بیشترشون افراط و تفریط میکنن افراطی ها هر چیزی رو که دین گفته باشه رد میکنن و تفریطی ها هم هر چیزی رو صرفا به خاطر این که دین گفته قبول میکنند غافل از این که دین اسلام دین تفکر و روشنفکری هست و نه دین تقلید کور کورانه اما همشم تقصیر جوونا نمیندازم چون از وقتی که به دنیا اومده بهش گفتن تو مسلمونی و از دوران کودکی بهش گفتن تمام قوانین اسلام رو اجرا کنه بدون هیچ توضیحی و نذاشتن هیچ وقت تحققیق کنه . هر وقتم گفته که مامان یا بابا من چرا باید دین رو قبول کنم؟ بهش گفتن بچه ی بی ادب این چه حرفی بود زدی دیگه نگی ها.

بالا ترین عبادت ها تفکر است . :لایک

شایان جون

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1
شهر
تهران

دمت گرم منم قبول دارم ولی به نظرت چی باعث میشه اونا تحقیق نکنن؟

بالا