• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مهندسی صنایع

• شروع کننده موضوع

Ali Chelsea

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
خوب اینجا هم در مورد رشته مهندسی صنایع x: بحث کنید :D
مگه این رشته چیش از بقیه کمتره که تاپیک جدا نداشت ؟! :D L-:

من خودم 2 ترم گذروندم دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی :D سوالی چیزی بود در حد معلوماتم در خدمت دوستان هستم :)

papari

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين
شهر
اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسي صنايع
پاسخ : مهندسی صنایع

سلام،بی‌ زحمت می‌شه یکی‌ یه توضیح کلی‌ بده! مثلا اینکه آخر عاقبت این رشته چیه؟...آینده شغلیش منظورمه...چه درسا و واحد‌هایی‌ داره ؟ ممنون :D

marlik

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید صدوقی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع - صنایع

اخر و عاقبت صنایع !
ئم، توضیح بدیم ...
صنایع گرایشای واقعن مختلفی داره، که زمینه هرکدوم فرق کرده، اما اکثر دانشگاهای معتبر ایران بیشتر ب سمت سیستم های اقتصادی و مهندسی مالی و تحلیل ریسک پیش رفتن که اقلا واسه من واقعن هیجان انگیزه
شما وختی کارشناسی ارشد گرایش مهندسی مالی میری، با اون دوستت که گرایش مهندسی صنایع صنایع میره، با اون رفیقی که گرایش سیستم های اقتصادی میره، دنیاشون، کارشون باهم خیلی تفاوت داره
پس سوالت باید دقیق تر باشه

اما راجب درس و واحدها !
حداقل در امیرکبیر که من هستم ترم یک و دو غالبا درسای پایه رو میگذرونیم، و فقط اقتصاد عمومی یک و دو رو پاس میکنیم
اما از ترم سه تراکم درسای تخصصی بیشتر میشه
ب طور کلی درسای صنایع باید ریاضیات ب خصوص گسسته‌ت، امار، مبانی احتمال ت قوی باشه و ب طور کلی با توجه ب هدایت صنایع ب سیستم های مالی، باید ب اونچه در رشته های مالی میگذره هم علاقه مند باشی، حالا مثلن حسابداری، مدیریت مالی، اقتصاد مهندسی، تحلیل ریسک و نظایرهم
در سالهای گذشته بیشترین تمرکز صنایع روی درسای صنعتی بود با محوریت گرایش تولید صنعتی ، شما رو جوری تربیت میکردن که برین و مدیر کارخونه یا مدیر خط تولید یا هرچیزی که تو کارخانجات بود بشین اما حالا این نقش کمرنگ شده، و اگه دقت کنی در اغلب تحلیلا، میگن اره میری کارخونه، یا چون وضع صنعت خرابه شمام وضعت خرابه و نظایرهم
در کل تو این رشته باید ریاضیات گسسته، تفکر سیستمی، و همچنین مباحث مالی رو بلد یا علاقه مند باشی

nmejris@zan

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهيد هاشمي نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1391
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

محمدرضا منظورت از دروس گسسته ی قوی فقط همون آمار و احتمالات هست دیگه ! نه ؟! #-o :D
آخه چارت فردوسی رو هم نگاه میکردم به نظرم باقی مسائل گسسته توش به چشم نمیخورد ... منم به شخصه خودم از احتمالات خیــــــــلی خوشم میاد و باهاش حال میکنم ... آمار هم دوست دارم نسبتا ... اما با بقیه ی بخش های گسسته و اون چیزی که به اسم گسسته میشناسم زیاد میونه ای ندارم ... :-" :D

marlik

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید صدوقی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع - صنایع

به نقل از نــيما :
محمدرضا منظورت از دروس گسسته ی قوی فقط همون آمار و احتمالات هست دیگه ! نه ؟! #-o :D
آخه چارت فردوسی رو هم نگاه میکردم به نظرم باقی مسائل گسسته توش به چشم نمیخورد ... منم به شخصه خودم از احتمالات خیــــــــلی خوشم میاد و باهاش حال میکنم ... آمار هم دوست دارم نسبتا ... اما با بقیه ی بخش های گسسته و اون چیزی که به اسم گسسته میشناسم زیاد میونه ای ندارم ... :-" :D
منظورم از گسسته 1-ترکیبیات 2-نظریه ماتریس و جبرخطی‌ه

sharif

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی

راسته که میگن یکی از اسون ترین رشته های مهندسیه ؟؟؟؟

marlik

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید صدوقی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع - صنایع

بعله !
ب نسبت اینکه جزء پنج رشته اول مهندسی طبق اعلام سازمان سنجش هست و نیز یکی از پرکارترین رشته‌ها بعله خب هست
چون با برق و مکانیک و عمران مقایسه میشه و ب نسبت اونا یکی از اسون تریناس !

666_yahud

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سبزوار
دانشگاه
علمو...کدوم علمو کدوم صنعت
رشته دانشگاه
صنایع

گسسته....باید فقط فکر اقتصادیتون خوب باشه تا در اینده ی این رشته موفق شید اگه درستون هم خوب باشه که تو همه رشته ها موفقید
اما صنایع فقز باید خلاق و با فکرهای نو باشید درساش چیزی نی سخت ترینش محاسبات عددیه که دز برابر مدار برق هیچه :D اما از طرفی برق ی مقصد معلوم داره اما صنایع مقصدت به خودت مربوطه همین ...و در کل واسه واحدها...از همه رشته ها یه چیزی پاس میکنیم از مواد بگیر بیا عمرانو مکانیکو برقو خلاصه همه رشته های مهندسی فقط بدون بری برق میفهمی کتابا چه خبره مکانیک صنعت محدود اما صنایع میفهمی دنیا چه خبره و نا محدود خوبیش اینه که ذهنت به سختی درسا نمیره و شما هم ترم دو اید فقط اقتصاد پاس کردی و وازد قسمتای مدیریتی نشدی کلا اینجا باید راه های زیر ابی رفتن و کنترل یک شرکت و خلق راه های جدیدو یاد بگیری و از همه چی سر در بیاری یه هیچی نه نگی
سوالی هست دز خدمتیم

XIROX

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
دانشگاه
صنعتی اصفهان / مهندسی برق

من وا3 انتخاب رشته خیلی به صنایع فکرمیکردم
میگن بازارکارفوقالعاده ای داره
موفق باشین :D

samira16

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
گنبد کاووس
مدال المپیاد
ندارم :-"
دانشگاه
دانشگاه گلستان-گرگان
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از آب قندی :
گسسته....باید فقط فکر اقتصادیتون خوب باشه تا در اینده ی این رشته موفق شید اگه درستون هم خوب باشه که تو همه رشته ها موفقید
اما صنایع فقز باید خلاق و با فکرهای نو باشید درساش چیزی نی سخت ترینش محاسبات عددیه که دز برابر مدار برق هیچه :D اما از طرفی برق ی مقصد معلوم داره اما صنایع مقصدت به خودت مربوطه همین ...و در کل واسه واحدها...از همه رشته ها یه چیزی پاس میکنیم از مواد بگیر بیا عمرانو مکانیکو برقو خلاصه همه رشته های مهندسی فقط بدون بری برق میفهمی کتابا چه خبره مکانیک صنعت محدود اما صنایع میفهمی دنیا چه خبره و نا محدود خوبیش اینه که ذهنت به سختی درسا نمیره و شما هم ترم دو اید فقط اقتصاد پاس کردی و وازد قسمتای مدیریتی نشدی کلا اینجا باید راه های زیر ابی رفتن و کنترل یک شرکت و خلق راه های جدیدو یاد بگیری و از همه چی سر در بیاری یه هیچی نه نگی
سوالی هست دز خدمتیم
یعنی چی تو صنایع باید فکر اقتصادیمون خوب باشه؟ و این ک تو صنایع مقصدت به خودت مربوطه یعنی چی؟ یعنی آیندش معلوم نیس؟ بعدش کلا من نمیدونم یه مهندس صنایع آخرش چیکاره میشه و کجاها کار میکنه و اینا؟ میشه در این باره ها توضیح بدین؟

F@hime

فهـــیمه
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان
شهر
کاشان
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی‌‌شیمی

آخرش چیکاره میشه آدم؟ چه جاهایی کار براش هست؟

first amir

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
فردوســـی
رشته دانشگاه
مـهـنــدســی شــیـمــی / حسابداری / روانــشناســی

به نقل از فهــــیمه :
معمولا کسانی که رتبه شون به عمران و مکانیک نمیرسه خودشونو میندازن صنایع
بدک نیست
ضمن این که من شنیدم بازار کارش حداقل از مکانیک بهتره

Amin-ak

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلي ١
شهر
طِهْران
سال فارغ التحصیلی
1391
مدال المپیاد
ديگه حماقت نمي كنم!
دانشگاه
امیرکبیر (لیسانس) اکول پلی تکنیک پاریس(فوق لیسانس)
رشته دانشگاه
صنایع- MBA

تا جايي كه من ميدونم رابط بين خط تولليد كارخونه و اقتصاد كمپانيه ارتباط بين تمام علوم يه خط توليد
همچنين صرفه جويي در پول و وقت و انرژي و نيروي انساني رو با مدل سازي و آمار بررسي ميكنه
من خودم ميخوام برم صنايع
در كل رشته اي حاصل تركيب مهندسي و رياضي با اقتصاد و آماره و از اون معدود مهندسياست كه فقط تئوريه واينم مي تونه هم خوب باشه هم بد :)
دركل هم جز ٥ رشته مهندسي ايرانه و محبوب ترين رشته مهندسي تو آمريكا و اروپاست چون به شدت بهش نياز دارن تو صنعت :)
بازار كارش هم از بقيه مهندسيا خيلي بهتره چون همه كارخونه ها ي تيم مهندسي صنايع دارن درضمن بهترين رشته واسه كساييه كه ميخوان مثه من در ادامه مديريت يا اقتصاد بخونن :D
و توي گرايش ها هم فك كنم تحليل سيستم از همشون بهتر باشه :)
كسايي كه الان داشنجوي صنايع هستن ميشه يكم جزئياتشو توضيح بدن؟؟ ;;)

Hespride

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی (ره)
شهر
قم...قم...قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مالی

با اجازه

به نقل از فهــــیمه :
ببینید صنایع معروفه به زبان مشترک مهندسی ها. همونجور که گفتن ما از خیلی از رشته ها یه سری دروس رو میخونیم تا بیس کاریشون رو تا حدودی بفهمیم. ضمن اینکه در کنار اینها، مقادیری مباحث منابع انسانی رو هم میخونیم که توی سایر رشته های مهندسی زیاد پیدا نمیشه. در نتیجه مهندسای صنایع میتونن نقش مادربورد یک کامپیوتر رو ایفا کنن و اتصال دهنده ی سایر رشته های مهندسی بشن.
اما این کاربردش بیشتر در محیط های صنعتی هست، ولی همونطور که مارلیک گفت، الان صنایع دیگه زیاد صنعتی حساب نمیشه.

اما صنایعی ها چیکار میکنن؟
این سوال جواب خیلی گسترده ای داره، چون صنایع دیگه یک "فن" به حساب نمیاد. بلکه یک دانش شمرده میشه که میتونه در ابعاد گوناگونی پیاده بشه.
من الان مهندس صنایعی میشناسم که وزیر هست. کسیو میشناسم که بزرگترین دلال نفتی ایرانه و صنایعیه. کسیو میشناسم که پر بیننده ترین برنامه ورزشی تلویزیون رو داره و صنایعیه. یکی از معروف ترین مشاورهای اقتصادی رو میشناسم که صنایعیه. دیپلمات میشناسم که صنایعیه و....
همه ی اینا هم توی کارشون موفق هستن.
چون توی صنایع به ما چندتا فرمول و نرم افزار یاد نمیدن تا بریم باهاشون یه چیزی بسازیم! بلکه به ما دید و نگاه گسترده رو آموزش میدن تا بتونیم هر مساله ای رو از ابعاد گوناگون بهش نگاه کنیم و بهترین تصمیم رو اتخاذ کنیم.

گرایش های مهم و معروف صنایع هم میشه اینارو نام برد. البته خیلی بیشترن، من چندتاشونو مینویسم:
مهندسی کنترل کیفیت
مهندسی تولید
مهندسی توسعه و بهبود مستمر
مهندسی پروژه
مهندسی حمل و نقل
مدیریت تحقیق و توسعه
مدیریت تجزیه و تحلیل
مدیریت نگهداری و تعمیرات
مدیریت کنترل کیفیت
مهندسی مجدد فرایندها
مهندسی ارزش
مدیریت زنجیره تامین
مدیریت مالی
مهندسی مالی
مهندسی اقتصادی
ارزیابی اقتصادی
و...

zahra.s

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کاشان
دانشگاه
صنعتی اصفهان
رشته دانشگاه
کامپیوتر-نرم افزار

پس یه نفر که تصمیم گیری براش سخت باشه صنایع به دردش نمیخوره؟ :-/

Hespride

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی (ره)
شهر
قم...قم...قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مالی

خب شما میتونی تکنیک های تصمیم گیری رو یاد بگیری
مهم اینه که توان مدیریت و تصمیم گیری رو در خودت داشته باشی

m_alferd_hichkak

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرری

به نقل از Hespride :
با اجازه
ببینید صنایع معروفه به زبان مشترک مهندسی ها. همونجور که گفتن ما از خیلی از رشته ها یه سری دروس رو میخونیم تا بیس کاریشون رو تا حدودی بفهمیم. ضمن اینکه در کنار اینها، مقادیری مباحث منابع انسانی رو هم میخونیم که توی سایر رشته های مهندسی زیاد پیدا نمیشه. در نتیجه مهندسای صنایع میتونن نقش مادربورد یک کامپیوتر رو ایفا کنن و اتصال دهنده ی سایر رشته های مهندسی بشن.
اما این کاربردش بیشتر در محیط های صنعتی هست، ولی همونطور که مارلیک گفت، الان صنایع دیگه زیاد صنعتی حساب نمیشه.

اما صنایعی ها چیکار میکنن؟
این سوال جواب خیلی گسترده ای داره، چون صنایع دیگه یک "فن" به حساب نمیاد. بلکه یک دانش شمرده میشه که میتونه در ابعاد گوناگونی پیاده بشه.
من الان مهندس صنایعی میشناسم که وزیر هست. کسیو میشناسم که بزرگترین دلال نفتی ایرانه و صنایعیه. کسیو میشناسم که پر بیننده ترین برنامه ورزشی تلویزیون رو داره و صنایعیه. یکی از معروف ترین مشاورهای اقتصادی رو میشناسم که صنایعیه. دیپلمات میشناسم که صنایعیه و....
همه ی اینا هم توی کارشون موفق هستن.
چون توی صنایع به ما چندتا فرمول و نرم افزار یاد نمیدن تا بریم باهاشون یه چیزی بسازیم! بلکه به ما دید و نگاه گسترده رو آموزش میدن تا بتونیم هر مساله ای رو از ابعاد گوناگون بهش نگاه کنیم و بهترین تصمیم رو اتخاذ کنیم.

گرایش های مهم و معروف صنایع هم میشه اینارو نام برد. البته خیلی بیشترن، من چندتاشونو مینویسم:
مهندسی کنترل کیفیت
مهندسی تولید
مهندسی توسعه و بهبود مستمر
مهندسی پروژه
مهندسی حمل و نقل
مدیریت تحقیق و توسعه
مدیریت تجزیه و تحلیل
مدیریت نگهداری و تعمیرات
مدیریت کنترل کیفیت
مهندسی مجدد فرایندها
مهندسی ارزش
مدیریت زنجیره تامین
مدیریت مالی
مهندسی مالی
مهندسی اقتصادی
ارزیابی اقتصادی
و...
ببخشید بزرگترین دلال نفتی منظورتون بابک زنجانی؟ :rolleyes: :rolleyes:

soheilkahkeshan

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي بروجرد
شهر
بروجرد
دانشگاه
علم و صنعت تهران
رشته دانشگاه
برق الکترونیک

از نظر اپلاي وضعيتش چطوره نسبت به بقيه رشته ها؟؟؟؟

Sheldon Cooper

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ساری
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

خب دیگه رشته ها هم اعلام‌شده، دوستان صنایعی یه اعلام حضور بکنید ببینیم چند نفریم 8->

بالا