• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

انجام چند کار همزمان واقعاً امکان‌پذیره؟

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی
آیا واقعاً می‌شه چند تا کار رو همزمان با هم انجام داد؟ یا نه، وقتی فکر می‌کنیم داریم چند تا کار رو همزمان انجام می‌دیم در حقیقت داریم بین چند تا کار جا به جا می‌شیم؟

Niloofar sharafi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
-
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
ریاضیات و کاربرد ها
پاسخ : انجام چند کار همزمان واقعاً امکان‌پذیره؟

به نظر من دومیه !
یه موقع هایی که تو کار خودم دقت کردم بیشتر دومی رو دیدم !
یعنی حتی اگه واقعا در ظاهر دو تا کارو همزمان انجام بدم
مثلا با هر یک از دستام یه کار رو
دارم در واقع اول رو یکیشون برنامه ریزی می کنم
بعد اونو می زنم رو حالت "auto " مثلا
بعد رو اون یکی برنامه ریزی می کنم
!

Liese

کاربر.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
97

مثــلا هم درس بخونی و هم نت باشی انجام دادن دو کار با همه یه وقتایی برای اینکه درس بخونی نیاز به نت داری ان وقته که میشه ولی یه وقتایی نیاز به تمرکز داری و نمیتونی دوتا کارو با هم انجام بدی :-"

• لایک
امتیازات: Quf

پژواک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
95

منم با نیلوفر موافقم.
خودم چند بار امتحان کردم که ببینم واقعا میتونم مثلا هم غذا بخورم هم تلویزیون ببینم اونم کاملا همزمان.
و وقتی دقت کردم دیدم من اول اطلاعات مربوز ب برداشتن قاشق و بردنش تو دهان و خوردن غذا رو پردازش میکنم و به صورت یه دستور واس اندام مورد نظرمم ارسال میکنم بعد اطلاعات مربوط ب تلویزیون دیدن رو. ولی چون اینا تو زمان خیلی کوتاهی انجام میشن فکر میکنیم کاملا همزمانن.
برای مثال شما نمیتونین هم یه فیلم رو ببینین هم یه داستان بشنوین.. مگر این که داستان همون فیلم رو بشنوین ینی کاری ک دارین میکنین در نهایت یه چیز باشن.
البت اینا همه نظر من بود و پایه علمی ندارن :)

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

با قسمت دوم نظر نيلوفر موافقم. در واقع علاقمندم اينطور اصلاح كنم:

بيشتر به نظرم به توانايى هاى ذهنى مربوطه. به اين معنى كه هركس بسته به توانايى ذهنيش ( كه عملاً با تمرين بدست مياد ) ميتونه چندكار رو همزمان انجام بده.
حالا اگر بخوايم يك حالت خاص اين قضيه رو بررسى كنيم، حالتيه كه كار دوم نياز به هوش لحظه اى و تفكر زياد داشته باشه و كار اول يك كار تناوبى باشه. در اين حالت قضيه آسون تر ميشه. مثال ميزنم.

فرض كنيد يه صندوقدار هستيد و بايد باركدخوان رو روى اجناس بگيريد و اين كار رو مستمر انجام ميديد. ( كار اول ) همزمان ميتونيد بدون خلل در كار اول، با دوستتون صحبت كنيد. ( حالت خاص )
حالت كليش هم اينه كه همينطور كه با دوستتون صحبت ميكنيد، يك محاسبه ساده رياضى انجام بديد. ( كه اين سخت تره اما غيرممكن نيست. )

Elnaz.gh

دختر پرتقالی
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرج

با حرفای Ehem_Ehem موافق ترم که با تمرین میشه دوتا کار رو با هم انجام داد!
یادمه چندوقت پیش تو برنامه رادیو هفت با یکی حرف میزد که این در همون حال که دادشت با مجریه صحبت میکرد و اینا از اون طرف بش دوتا عدد بزرگ رو میگفتن که ضرب کنه و باز این همونطور که داشت صحبت میکرد وسط حرفاش جواب ضرب رو هم میگفت!بعدم میگفت که با تمرین اینجوری شده و حتی الان کلاساش رو هم برگزار میکنه!

-mina-

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
میانه
دانشگاه
اهواز
رشته دانشگاه
دامپزشکی

با تمرین میشه دوکارو باهم کرد.
مثلا هیتلر موقع نوشتن نامه به کشورها همزمان دونامه با محتوی مختلف می نوشت.

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

به نظر من هم دومی درسته.
مثلا من میتونم هم زمان که دستبند میبافم فیلم هم ببینم.ولی در واقع بیشتر فیلم رو گوش میدم.و به نظر اون قسمت از فیلم رو متوجه میشم ک مثلا یه گره تموم شده و حواسم دیگه به بافتن نیست.این واسه کارایی که تمرکز میخواد.ولی آدم میتونه هم زمان که ظرف میشوره حرف هم بزنه.. :-?
کلا به نظرم حرف زدن و گوش دادن میتونن همراه کارای دیگه شن ولی دوتا کار نه.اصن چه کارایی رو میشه گفت همزمان در حال انجامه ولی توش حرف زدن یا گوش دادن نیست؟
اینم که میگن زنا همزمان میتونن چنتا کارو بکنن شاید به این معنیه که تمرکز بیشتری دارن :-?

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نظر من کارايى رو که چند حس مختلف رو درگير مى کنه، ميشه باهم انجام داد. مثلا ما مى تونيم همزمان ورزش کنيم و آهنگ هم گوش بديم. واقعا نميشه تو يه لحظه گفت الان داريم کدومش رو انجام مى ديم.
ولى مثلا نمى تونيم همزمان فيلم ببينيم، کتاب هم بخونيم. چون در آن واحد مى تونيم يه جا رو ببينيم! اگه اين دوتا کار رو باهم انجام بديم، يه تيکه هايى از هرکدوم رو از دست ميديم. مثلا وقتى حواسمون به کتابه اون قسمت فيلم رو نمى بينيم.

sh.kh1377

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
نقره ی زیست دوره هجده و طلای دوره نوزده

من مثلا خودم میگم آره میتونم چن تا کارو باهم انجام بدم ! مثلا یه بار سر کلاس زیست داشتم زبان فارسی میخوندم ، جزوه برداری میکردم ، این وسط با دوستم حرف هم میزدم :-"
ولی خب در حقیقت من بین کار ها جابه جا میشدم به نظرم! ولی خب به نظرم میشه شنید و یه کار دیگه انجام داد! مثلا سر کلاس میشه بشنویم و حرف هم بزنیم با دوستمون! نمیشه؟
به نظرم با تمرین میشه بیشتر هنگام پرش از یه کار به یکی دیگه تمرکز کافی رو بدست آورد ! :)

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران

منم همزمان با دست راستم مصرع اول و با دست چپ مصرع دوم رو مینویسم! :|

nasim fakhr mohammadi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
آيت الله آملى
رشته دانشگاه
داروسازى

شاید امکان پذیر باشه اما اونجوری که خیلیا فکر میکنن ساده نیس!
مثلا میگن اره ما همزمان حرف میزنیم و مینویسیم و اینا فکر میکنم بیشتر جابه جایی تو کارا باشه با همون سرعت کم که خب باعث میشه فکر کنیم داریم درست همزمان انجام میدیم!
اما میشه پرورش داد این مهارتُ فکر میکنم،مثه خیلی چیزای دیگه که با تمرین و تمرکز امکان پذیر میشه.

Behrad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب یک
دانشگاه
دانشگاه تهران

چیزی که به طور جدّی لمس‌ش کردم این‌ـه که موقع پیانو زدن نمی‌تونم وسط‌ش خیلی حرف بزنم. یا حرفام بی‌معنی می‌شه یا ساز زدن. فقط کلمات رو می‌تونم بگم. مثلاً بگم «شاهکاره» ! ولی جمله‌سازی رو نمی‌تونم. که بگم مثلاً مال فلان سازنده مال فلان سال.
امّا استادم جمله رو می‌تونه بسازه. می‌شه گفت شاید قسمتی از مغز -مثل هیپوکمپ- رشد می‌کنه؟ :-?
کسایی که ساز می‌زنید؛ شما می‌تونید حرف بزنید و درست هم اجرا کنید؟ شاید یک توانایی ذاتی باشه. اینجوری بحث پیچیده‌تر می‌شه :-?

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از بـهراد :
چیزی که به طور جدّی لمس‌ش کردم این‌ـه که موقع پیانو زدن نمی‌تونم وسط‌ش خیلی حرف بزنم. یا حرفام بی‌معنی می‌شه یا ساز زدن. فقط کلمات رو می‌تونم بگم. مثلاً بگم «شاهکاره» ! ولی جمله‌سازی رو نمی‌تونم. که بگم مثلاً مال فلان سازنده مال فلان سال.
امّا استادم جمله رو می‌تونه بسازه. می‌شه گفت شاید قسمتی از مغز -مثل هیپوکمپ- رشد می‌کنه؟ :-?
کسایی که ساز می‌زنید؛ شما می‌تونید حرف بزنید و درست هم اجرا کنید؟ شاید یک توانایی باشه. اینجوری بحث پیچیده‌تر می‌شه :-?
من ساز نمی‌زنم ولی در موقع رانندگی و تایپ، قبلاً ها نمی‌تونستم حرف بزنم[nb]حتّی حس می‌کردم موزیک گوش دادن موقع رانندگی حواسم رو پرت می‌کنه.[/nb]، ولی بعد از یک مدّت برام عادی شد. یعنی الان نه‌تنها حرف می‌زنم، به ماشینای بغلی فحش می‌دم، :‌)) بحث سیاسی - فلسفی می‌کنم با پدر و باقی ماجرا.

Behrad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب یک
دانشگاه
دانشگاه تهران

من که می‌دونم صالح با ماشین دنده‌اتومات می‌رونه ((: [فقط گاز می‌ده و ترمز و فرمون رو نگه‌میداره "-:]
یه نکته‌ای رو بگم "-: ساز زدن پیچیدگی ذهنی بیشتری داره. هر دو دست دارن جداگانه چیزی رو اجرا می‌کنن. و توی قالب «تمپو» می‌ریزن و اینا.
ولی یه نکته‌ای رو که الآن متوجّه شدم، «حافظه‌ی عضلانی» خیلی قوی‌ـه توی ساز زدن. من آهنگ‌های قدیمی رو اصلاً نمی‌دونم نت‌شون چی بود ((: فقط می‌زنم.
احتمالاً مربوط نمی‌شه به ارتباط‌ -سیناپس- های جدید بین نورونی :-? فکر می‌کنم یک حالت «عادی شدن» داره. دیگه فکر نمی‌کنیم بهش و در واقع «صرف‌نظر» می‌کنیم. امّا این‌که برای یک کار کاملاً جدید -مثلاً کسی که تازه ساز می‌زنه- چرا حرف زدن در کنارش شدنی نیست رو چی توجیه می‌کنید؟ تداخل دارن مثلاً؟
:-?

بذارید یک چیزی رو براتون روشن کنم. لازم نیست خداوندگار نوروساینس باشید تا بگید چی میشه. مهم ایده‌هایی‌ن که می‌دید. و لزوماً این ایده‌ها باعث رشد خود نوروساینس نمی‌شن؛ بلکه توی شاخه‌های دیگه کاربرد دارن.
به نظرم این بحث می‌تونه توی مباحثی مثل «یادگیری ماشین» خیلی مهم باشه.

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

کل شناخت براد از ماشین به این خلاصه می‌شه که بعضی از ماشین‌ها دنده اتومات‌اند، بعضیا دستی. :-"
حرف زدن سخت تره یا همراهش خوندن بنظرت؟ مثلا اینایی که خودشون می‌نوازن خودشونم می‌خونن. چه با پیانو چه با سه تار و گیتار و چه با ساز دیگه.

Behrad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب یک
دانشگاه
دانشگاه تهران

مطمئن‌م حرف زدن سخت‌تره! چون حرف زدن ما توی ساز زدن، خارج از الگوهای صوتی‌ایه که می‌شنویم. امّا خوندن در واقع همراهی کردن‌ـه.

پن.ن:منم حتّی می‌تونم بخونم ((: #مضحک

Pouria.K

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
Tehran-Mashhad
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

بهراد درست میگه ، اینکه وسط یه ملودی زدن ، بتونی مثلا تاریخچه اون ملودی و نوازنده اصلیش و اینا رو برا طرف مقابلت توضیح بدی ، خیلی خیلی به ندرت پیش میاد که نت فالش نزنی ! :د

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

× پیش‌نوشت: آقا من شعورم در نوروساینس در حدّ شعورِ زنبور در تحلیل و بررسی هجایی اشعار مسمّط ه "-: اگه چرت گفتم بر من ببخشایید "-:

بحث تمرکز ه شاید ؟-:
ولی یه نکته‌ای رو که الآن متوجّه شدم، «حافظه‌ی عضلانی» خیلی قوی‌ـه توی ساز زدن. من آهنگ‌های قدیمی رو اصلاً نمی‌دونم نت‌شون چی بود ((: فقط می‌زنم.
اون اوایل ساز زدن، تمام [یا بخش قابل‌توجهی] از تمرکز آدم صرفِ درست‌نواختن می‌شه. ولی از یه جاهایی به بعد که عادت می‌کنی به آهنگ‌ها و حرکتِ دست‌ها [همون «حافظه‌ی عضل‍انی» "-:] دیگه بدون فکرکردن هم می‌تونی بزنی. نیازی نیست به تمرکزِ زیاد ؟-: بعد هم می‌شه کارهای دیگه کرد بینِ نواختنِ آهنگ‌های قدیمی؛ مثل حرف زدن. "-:
× من ساز نمی‌زنم؛ بر اساس تایپ گفتم "-: مثل‍اً ال‍ان وقتی می‌خوام یه متن پر از لغات تخصصی رو تایپ کنم واقعاً نمی‌تونم حرف بزنم؛ ولی وقتی دارم یه متنِ معمولی -داستان، مثل‍اً- رو تایپ می‌کنم هفتادتا کار می‌تونم در کنارش انجام بدم و حتّی کی‌بورد و مانیتور رو نگاه هم نکنم.

Behrad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب یک
دانشگاه
دانشگاه تهران

اون اوایل ساز زدن، تمام [یا بخش قابل‌توجهی] از تمرکز آدم صرفِ درست‌نواختن می‌شه. ولی از یه جاهایی به بعد که عادت می‌کنی به آهنگ‌ها و حرکتِ دست‌ها [همون «حافظه‌ی عضل‍انی» "-:] دیگه بدون فکرکردن هم می‌تونی بزنی. نیازی نیست به تمرکزِ زیاد ؟-: بعد هم می‌شه کارهای دیگه کرد بینِ نواختنِ آهنگ‌های قدیمی؛ مثل حرف زدن. "-:
× من ساز نمی‌زنم؛ بر اساس تایپ گفتم "-: مثل‍اً ال‍ان وقتی می‌خوام یه متن پر از لغات تخصصی رو تایپ کنم واقعاً نمی‌تونم حرف بزنم؛ ولی وقتی دارم یه متنِ معمولی -داستان، مثل‍اً- رو تایپ می‌کنم هفتادتا کار می‌تونم در کنارش انجام بدم و حتّی کی‌بورد و مانیتور رو نگاه هم نکنم.
به‌عنوان یه زنبور شروع خوبی‌ـه "-:
هرچقدرهم قدیمی باشه، ولی باز هم نمی‌تونم حرف بزنم :-? انگار اون حافظه‌ی عضلانی‌ـه میگه:«یا من یا اون.» ((:

بحث هم همین «عادی شدن»ـه. چرا عادی می‌شه؟ "-: [در واقع چی می‌شه "-:][nb]آرمان‌های ما، مادّه‌ی شماره‌ی یک: کاری می‌کنیم مردم بروند دنبال جواب.[/nb]

× شاید مشکل از منه "-:

بالا