• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

باستان گرايى.،!

• شروع کننده موضوع

mah sa

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
سلام! جديدا وقتى اطرافيانمو مىبينم حس ميكنم ميخوان خودشونو خ باستان گرا نشون بدن كه يكى از دلايل اصليشم ب نظر من اينه كه يه جورايى ميخوان مخالفت خودشونو با يه سرى چيزا نشون بدن! يكي از كارهايي كه جديدا خيليا ميكنن و ميشه باستان گرايي ناميد انتخاب اسم واس نوزاداس! همه بسيج ميشن تا ى اسم خاص پيدا كنن مثلا يكى از آشناها اومده بود اسم پسرشو گذاشته بود آرسامن! :O بعد ما ميگيم يعنى چى ميگه نميدونم ي كاره كوروش بوده! اصن ى اسمايي ب شخصه شنيدم ك هنوز يادشون نگرفتم! خوب ب نظر شما اين بچه اى ك اسمشو اكثريت جامعه نشنيدن فردا اذيت نميشه؟؟؟ اصن همچين اسمايي چقدر طول ميكشه تا جا بيفته در جامعه؟؟؟ خوب حالا ميتونيم بحث كنيم كه 1 دلايل باستان گرا شدن مردم 2 نمونه هاى باسثان گرايي 3 تاثيراتش!

s.sh.14

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
پاسخ : باستان گرايى.،!

راستش به نظر من این باستان گرایی نیست این یه جور مخالفت با شرایط کنونیه....
اینکه همه یادمون رفته تاریخ ایران قبل از اسلام چطور بوده و این حرفا...
نه اینکه بخوام به اسلام توهین کنم،نه
اما خوب ایران قبل از اسلام هم کشور بوده و خیلی هم کشور مهمی بوده
تاریخ ما فقط مال بعد از اسلام نیست...
به نظر من بعضی آدما که خیلی هم از چیزی خبر ندارن و فقط تظاهر میکنن
به نوعی میخوان بگن که چرا همه چیز ایران شده اسلامی،چرا ایرانی نه....
سابقه ی ایرانی خیلی خیلی بیشتره...

Liese

کاربر.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
97

خوب بعضیا هستن که میخوان اسم بچشون تو کل فامیل تک باشه میان میگردن و میگردن که یه اسم خاص پیدا کنن اتفاقا خیلی خوب هست چون اسمای قبلی و اصلی ایرانی بین مردم رایج میشه و دیگه از اسمای عربی(به جز ائمه)استفاده نمیشه

h.f

جــــــــــــلاد لـــــاغر :>
نام مرکز سمپاد
F1 TEH
شهر
چه فرقی میکنه کجای دنیام
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید بهشتی

این یک جور مخالفت با اسلام گرایی و عرب گرایی توی کشور هست و البته این یه جور کلاس( :D)شده تو جامعه هرکی اسم بچه ـش ایرانی تر باکلاس تر :D

amin rezaei

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
کرمان
رشته دانشگاه
عمران

آره ها واقعا عجب وضعیه :| تاسف بار :-< [-( یه عده وطن فروش که میخوان تاریخ خودشون رو از بین ببرن و شدن نوکر این تازیای بی همه چیز X-( یه عده هم که فقط برای کلاسش و پز روشن فکری دادن میان اسم بچشون رو میذارن از اون اسمای باستانی یا هی ژس کوروش پرستانه و اینا رو میگیرن ... :-??
باو تو اصن چندتا کتاب تاریخی خوندی ؟ چندتا کتاب در مورد کوروش و تاریخ هخامنشیان و ساسانیان خوندی ؟!! اصن میفهمی کوروش که بود و چه کرد ؟ تا حالا تو عمرت یه بار هم به گوشت خورده اصن ؟!!
آدم وسط این دو دسته فقط سرشو باید بکوبه به دیوار :rolleyes:
یه عده که هیچ تاریخی ندارن همش سعی در ساختن تاریخ قلابی دارن و یا از این و اون میدزدن به اسم خودشون میزنن یا کشورای دیگه میان و وقتی که کشو ما هیچ کاری نمیکنه جشن بزرگداشت کوروش بزرگ یا تاریخ ما رو میگیرن :O
بدبخت سرزمینی است که تاریخ و قهرمانان خوش را نشناسد یا سعی در تغییر یا از بین بردن این تاریخ بکند :|

Liese

کاربر.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
97

بعضی از این اسما هم که گذاشته میشه و قدیمی هست اتافاق تاثیر خوبی توی شناخت تاریخمون به ما میده

newfolder16

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران

خب این کار دلایل زیادی داره. بعضی ها (که متاسفانه کمن) میدونن که پیشینیان چیکار کردن و آگاهانه اسم انتخاب می کنن و صرفن اسم میذارن ب خاطر افتخار اون شخص، هدف خاصی هم ندارن. اما بعضیا به خاطر این میان این کارُ میکنن که به حکومت فعلی و اسلامی اعتراض دارن که متاسفانه راه خوبی نیست. خب که چی هی ی روز گیر میارین که مثلن امروز ی روز بوده که واسه کوروش خیلی مهم بوده در حالی شاید اصن واقعیت نداشته باشه یا مثلن هی میان حرف ـایی از کوروش میذارن که بگن ببین اونموقه این بوده ـا. اونموقه با الان خیلی فرق داره. این که شما بیای هی بگی قدیمیا خوب بودن الانیا بدن چیزی رو حل نمی کنه که. حالا اعتراض به حکومت باز یه چیزی، ولی خب صد در صد نبود اسلام باعث نشده که کوروش ی حکومت خوب داشته باشه ولی بعد از ورود اسلام همه چیز بد شه. آدم نباید اعتراضشو تو قالب اینا نشون بده چون ی جورایی توهین هم هست. دلیل دیگه شم به خاطر پزش ـه که هرچی عجیب غریب تر بود، بهترُ باحال تر. اسم گذاری باید به خاطر معنی اسم باشه و خب در درجه ی دوم ایرانی بودنش. اگه با آگاهیُ بدون هیچ نیتی اسم بذاره، این نشون دهنده ی علاقش به فرهنگشه. اشکالی هم نداره.
تاثیراتش هم ، فک کنم باعث شه بقیه م طرز فکرشون اینجوری بشه و شاید ی اتفاقای دیگه ای هم بیفته.

• شروع کننده موضوع

mah sa

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

نميگم اينجور كارا بده اما موضوعى ك هس اينه ك اسمايى مثل كوروش، داريوش، خشايار... اسماى باهويت و جا افتاده اى هستن چرا از اينا استفاده نميشه؟ اصن ى جور دگ نگاه كنيم خود فرد اذيت نميشه اسمشو تو جامعه همش بخوان غلط تلفظ كنن؟

king.nader

آراس.نامه (Mr. Darcy)
نام مرکز سمپاد
علامه حلی (1) / هاشمی نژاد (1)
شهر
تهران / مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
المپ فیزیک بودم که نیمهِ راه، کفشامو آویختم نمیدونم چرا!
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
« مهندسی صنایع و سیستم ها »

متاسفانه ژستها زیاد شده!! .. دوستان هم فرمودن دگ.

اما گاهی چنان تندروی هایی میشه برای همون مثلا اعتراض به وضع فعلی، ک نتیجه عکس میده و می بینیم از افراطِ برخی مسلمون نماها! افتادیم گیرِ افراطی های ملی گرا!!!

دیدم ک میگم! وقتی حدیثِ معروف امام صادق(ع)، بنام کوروش و زرتشت توی وبلاگها و سایتها نوشته میشه، خب اینطوری باعث میشه حتا مسلمانان ایرانی که به فرهنگ ایرانی علاقه دارن هم علیه این چیزا موضع بگیرن و مشکل ایجاد میشه!
_ _

« « من ناسیونالیست نـیستم _ اما با اسلامِ عربی هم مخالفم!

می گویند چرا این طور می گویی؟! من نمی گویم. تاریخ و اندیشه انسان این را می گوید.

بله که به علی(ع) ارادت دارم. این علی(ع) و فرهنگ اهل بیت است که با فرهنگ ایرانی و با همه فرهنگ های جهان تعامل و تفاهم دارد.

و الا مطمئن باشید اسلام عربی با هیچ فرهنگی کنار نـمی آید.

.. اینها خلفای شان هم عربی بوده اند. فرق خلفا با علی(ع) این بود که اسلام علی(ع)، اسلام محمدی و اسلام آسمانی بود _ نه عربی.
من صریح می گویم که به حضرت علی(ع) ارادت دارم _ نه به عرب ها (بصرف نـژادشان) .. چرا؟! چون علی(ع) یک انسان آسمانی است.

برخی از این علما و .. ما که با نوروز (و الخ.) مخالفت می کنند به این دلیل است که اینها فرهنگشان عربی شده! .. از اول عربی می خوانند و عربی فکر می کنند!

فکر نـمی کنند که قرآن آسمانی است _ حالا به زبان عربی هست، خب باشد! آسمانی بودن با عربی بودن دو تاست.

ذهنیتشان می شود عربی _ نه اسلامی! این عربی شدن با اسلامی شدن 2 چیز است.
بعضی ها زندگی شان، فکرشان، فرهنگشان و همه خمیرمایه شان عربی شده، نه اسلام محمدی. اسلام محمدی با اسلام عربی فرق دارد
»

+ دکتر ابراهیمی دینانی.

.

• لایک
امتیازات: h.f
بالا