• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

طنز علمی

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID
اصولا غیر علمی و غیر متداول بودن طنز جزء ویژگی های ذاتی طنزه و در انواع طنز (جوک، کاریکاتور، عکس های خنده دار، متون طنز و...) دیده میشه که با زندگی روزانه و حالت های متداولی که باهاش سروکار داریم متناقضه، و این عامل خنده ست
اما
آیا امکان داره که یک طنز، هم شرایط علمی و متداول رو رعایت کنه و هم "طنز" باشه؟

اگه آره، چجوری ممکنه؟
اگه نه، تاپیک رو اشتباه اومدید

ariadne

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهار
شهر
تهـــــران .
پاسخ : طنز علمی

میشع بیشتر توضیح بدین؟
ما باید بگیم ک فقط چجوری ممکن هست؟
یعنی راه کار بدیم؟
یا مثال بزنیم و طرح ارائه کنیم؟

Niloofar sharafi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
-
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
ریاضیات و کاربرد ها

من فک کنم یه خورده متوجه نشدم .
میشه یه مثال بزنید واسه اینکه توی طنز ، با نقض کردن جنبه های علمی ، چیزای خنده دار ایجاد می کنیم ؟!
یعنی من فک می کنم کلا این که یه مطلبی طنز میشه ، می تونه صرفا به خاطر غیر متدوال بودنش باشه ، نه غیر علمی بودن ! یعنی اصلا خیلی طنزا رو نمیشه از جنبه علمی بودن یا نبودن بررسی کرد به نظرم !

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

اصولا تناقض علمی نیست، هست؟

s`dni

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سمنان

اها یعنی مثن ارایه های ادبی رو بگیم جنبه علمی داره یا نداره و اگه داره چه طوری داره ؟!( همین بود ایا :-/)

Niloofar sharafi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
-
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
ریاضیات و کاربرد ها

خب دیگه !
میگم پس چرا از نظر علمی می خواید بررسیش کنید ؟
یعنی میگم که چیزی که طنز رو بوجود میاره تناقضه و تناقض هم همون طور که گفتید ، میشه گفت که تقریبا ذاتا علمی نیست !
پس دنبال چی هستید ؟

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

دنبال طنز بدون تناقض!

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

مثلا این میشه:فلانی میخواست بدونه کوانتوم چیه در حالی ک روزی صدهاتا ازش تو جیبش بود :)) :-"
خوبه این الان؟ :-"

August McJoseph

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاش II
شهر
مشهد

به نقل از GCD :
اصولا غیر علمی و غیر متداول بودن طنز جزء ویژگی های ذاتی طنزه و در انواع طنز (جوک، کاریکاتور، عکس های خنده دار، متون طنز و...) دیده میشه که با زندگی روزانه و حالت های متداولی که باهاش سروکار داریم متناقضه، و این عامل خنده ست
اما
آیا امکان داره که یک طنز، هم شرایط علمی و متداول رو رعایت کنه و هم "طنز" باشه؟

اگه آره، چجوری ممکنه؟
اگه نه، تاپیک رو اشتباه اومدید
آره البته، یکی از نوآوری هایی(یا نوآوری بود یا من مشابهش رو ندیده بودم) که تو زمینه ی سریال های کامیک و طنز به اجرا در اومد دقیقا همین طنز علمی، طنزی که بر پایه ی مسائل علمی ساخته شده، این نوآوری که شاهدش هستیم در سریال The Big Bang Theory اتفاق میفته که اینجا راجبش توضیح دادم :
به نقل از August McJoseph :

42141128040083552265.jpg
[nb]at Wiki[/nb]
من مدتی زیادی نیست که باهش آشنام و از طریق جواد ب. بود که این سریال بهم معرفی شد، اصولا من از سریالا گاهی خوشم میومد اما اصلا اهل سریال و پیگیری اون ها نبودم و بنظر کار بیخودی و تلف کردن وقت بود، اما این اولین سریالی بود که واقعا ازش لذت بردم و حالا دارم دنبالش میکنم و حالا تا سیزن دو دیدم و حالا هم دارم سیزن سه رو میبینم
توی این سریال تقابل نوابغی رو میبینیم که فوق العاده باهوشن و دنیارو با عینک علم میبینن و تقابل اینها با دنیای اجتماعی عادی.
72963074915144801843.jpg
واقعا این سریال برای علاقه مندان به علم و دوستدارانش فوق العادس و یک فان خیلی قشنگ از دل دنیای علمی شگفت انگیز که شاید در نگاه اول برای همه کمی خشگ بنظر برسه میکشه بیرون
نگاه این سریال به معنای دقیق کلمه ی یک نگاه متفاوت و جدید بود که توی سریالا پیدا کردم و دقیقا همونی بود که میخواستمو و تونستم کاملا با شخصیت هاش ارتباطات برقرار کنم >:D<
74307984680427152733.jpg
فضای فیلم هم فضای نسبتا ساده و شاید بسیار کودکانه داره و این واقعا اون رو تبدیل به یک فرم کامیک باحالی کرده، نظیر نداره \:D/
17514190701879666998.jpg

شخصیت شلدون کوپر که نقش اول سریاله یه آبر نابغس با کلی مدارک علمی(از 12 سالگی وارد دانشگاه شده) که تمام زندگیش رو بنیان های علمی میگذره.
tumblr_lff7matUBJ1qzew2oo1_500.gif

؟I’m Dr. Sheldon Cooper, BS, MS, MA, PhD, and ScD… OMG right​

و در کل میبینید که خیلی قشنگ از مسائل علمی تونستند طنزهایی خیلی قشنگی رو بیرون بکشن، مثلا یه نمونه:
(بخشی که از مراحل همخونه شدن لئونارد با شلدون نشون میده)
(شلدون توافق نامه ی تنظیم شده ی همخونه شدن رو ارائه دده و در حال توضیحشه و لئونارد امضا میکنه)
.....
بخش نهم : سایر موارد(صداشو صاف میکنه و مشغول خوندن میشه)
پرچم آپارتمان ما یک شیر طلایی است که در زمینه لاجوردی کشیده شده
لئونارد : ما پرچم داریم؟
(شلدون پرچم کوچکی را در دستش تکون میده)
شلدون: بیا بگیرش ، یادت نره چپه نگیریش، مگه اینکه آپارتمان در موقعیت بحرانی قرار گرفته باشه.
و بعد..
اگر هر کدام از ما روزی ماشین زمان را اختراع کردیم، توافق میکنیم که اولین سفر ما به امروز صبح باشد ؛ دقیقا تا 5 ثانیه ی دیگه.
لئونارد: باشه(امضا میکنه)
(شلدون مکث میکنه به اونور اتاق خیره میشه ، بعد چند ثانیه همه ی اتاق رو با نگاهش بررسی میکنه و منتظره. و بعد برمیگرده سر توافق نامه)
شلدون: ناامید کننده بود. (با حس تاسفی خشک)

فیلم پر از طنز های مشابه هستش که همگی علم بنیان هستن.

بنابراین آره میشه چرا نشه طنز علمی داشت، همینجوری که دیدید یجورایی با علم میشه یه چیزای ساختار شکنانه و جذاب ایجاد کرد.

Madmazel Fairy Tale

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـ/̵͇̿̿/&#39;̿&#39;̿̿̿ ̿ ̿̿ ½
شهر
Minsk
دانشگاه
BSMU
رشته دانشگاه
پزشکی

این پست آخر خیلی عالی بود، مخصوصا مطلب آخرش! اگه داری به دیدن اون سریال ادامه میدی بد نیست بعضی از همین مکالمه های طنز-علمی شونو اینجا بزاری، من لذت بردم x:

August McJoseph

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاش II
شهر
مشهد

آره هنوز دنبال ميكنمش، باشه تيكه جذاب فراواني داره، سعي ميكنم در آينده جندتاشو بذارم مدلش رو ببينيد
جند تا ديكم جك علمي دارم خودم غير اين سريال :د

two men went to a bar

the first one‏

‏ordered H2O

the second one said i'll have H2O too

the second man died.

نكته داش جكش : ))

Madmazel Fairy Tale

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
Minsk
دانشگاه
BSMU
رشته دانشگاه
پزشکی

عالی بود. :))

در واقع مرد دوم میگه من هم H2o میخوام.

H2O too = H2o2 :D

H2O2 هم همون آب اکسیژنه ست که بسیار سمی ـه و اینا. شفاف سازی کردم :D

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

ربط بحثای تاپیک به انجمن خلاقیتو متوجه نیشم

Madmazel Fairy Tale

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
Minsk
دانشگاه
BSMU
رشته دانشگاه
پزشکی

نیاز به توضیح اگه داره من پاسخگوام. ولی به شخصه فک نمیکنم جای "طنز علمی" تو انجمن "خلاقیت" نامناسب باشه. :-?

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

روند تاپیک تعریف یک فیلمه که من توش خلاقیتی نمیبینم...

Madmazel Fairy Tale

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
Minsk
دانشگاه
BSMU
رشته دانشگاه
پزشکی

واسه آشنایی بیشتر با روند کار تاپیکه و خیلی خوشحال میشم اگه تو ذوق کسی که حاضر به همکاری شده نزنیم ! :| همونطور که تو صفحه قبل میبینین تاپیک خوابیده بود و الان همه متوجه شدیم روند کار تاپیک میتونه چجوری باشه ، حتی اگه اولش با کپی پیست شروع شه.

August McJoseph

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاش II
شهر
مشهد

به نقل از معصومه :
روند تاپیک تعریف یک فیلمه که من توش خلاقیتی نمیبینم...
به نقل از ●مادمازل● :
واسه آشنایی بیشتر با روند کار تاپیکه و خیلی خوشحال میشم اگه تو ذوق کسی که حاضر به همکاری شده نزنیم ! :| همونطور که تو صفحه قبل میبینین تاپیک خوابیده بود و الان همه متوجه شدیم روند کار تاپیک میتونه چجوری باشه ، حتی اگه اولش با کپی پیست شروع شه.
من هم فک میکنم که حق با معصومه باشه،
اونچه که هدف اصلی تاپیک بود این بود که بررسی بشه طنز علمی میشه یا نمیشه، منم گفتم که آره که میشه و از سریال طنز علم مثال زدم و یه مدل هم جک گذاشتیم که تمام علمی بود. بنابراثین دیدیم که طنز علمی هم میشه با اینکه بنظر عامه دید علمی شاید بقول کارل ساگان کمی ترش رو بنظر برسه اما میشه از همین دید چه با مطلب مطلقا علمی طنز کشید بیرون چه با یه دید ترکیبی با تعمیم دید علمی به بعضی مسائل که با نگاه علمی بهشون آشنایی نداریم طنز ساخت، مثل این مورد زیر که دید علمی و آکادمیک رو رو خدا پیاده کرده :د :
30301618093387257603.jpg

بنابراین دیدیم که همه مدل طنزی میشه ازش بیرون کشید، فک میکنم منم تا همینجا به هدف تاپیک رسیدیم و تاپیک به نتیجه رسید و اونچه باید گفته میشد شد، دیگه لازم نیست اونقد که ادامه بدیم ؛)
+حالا چیز خیلی جالبی بود باز شاید بیام بگم، ولی راس میگه روی روال تعریف فیلم مناسب نیس.

R.H.Mohassel

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 2
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1402
دشمن نادان ، طراحی توکامک های گداخت را ، کاملا از روی دونات های نان رضوی ، کپی برداری کرده است . در این طراحی ، بجای آیسینگ های روی دونات ، از لیزر های پیش پا افتاده و یکبار مصرف استفاده شده تا ، این دزدی بزرگ علمی (GTS) را ماست مالی کنند .

همچنین اصل عدم قطعیت مرحوم هایزنبرگ به مشاوران عزیز کنکوری ، گوشه چشمی دارد . این اصل می گوید : نمی توان به طور هم زمان در اندازه گیری موقعیت و سرعت الکترون ، به دقت بالایی دست یافت . مطابق تعمیم اصل لانه کفتری ، و لم حول و حوش شونصدم ترکیبیبیات ! نمی توان هم زمان ، 16 ساعت درس خواند ، 4 ساعت ورزش کرد ، 25 ساعت در روز برای المپیاد گذاشت و در نهایت ، برای فعالیت های هنری هم ، 10 ساعت وقت اضافه آورد . البته که این ها در محضر نسبیت که شهره عام و خاص میباشد ، رنگ میبازد و با بحران خلاف اثبات می شود که می توان 25 ساعت در روز درس خواند !

همچنین ، محققان ژاپونی ، شام پان زه هایی را کشف کرده اند که میتوانند میمون خنگ نورولینک داش ایلان را ، در مسائل علمی ناک اوت کنند . مغز آن ها کپی ای آشکار از RYZEN های سری 7000 بوده و در حالت اورکلاک ، توانایی انجام بازی منچ با مانع (مارپله) را هم پیدا میکنند!

نهنگ های قاتل بیش از 200 سال عمر میکنند ! پرفسور تارو مسواکی از ژاپن ، از لحظه تولد تا مرگ یک نهنگ قاتل ، همراه او بود و توانست عمر این نهنگ را ثبت کند . گفته میشود ، پژوهش بعدی ایشان بر روی عمر کلاغ ها خواهد بود .

پژوهشگران دانشگاه نارنگی ملون آمریکا ، در طی تحقیقات خود بر روی دارو های دیابت ، دریافتند ، مت آمفتامین ، درمان قطعی بوده و با حشت الی شیش بار مصرف در روز بهبودی حاصل میشود ، متفورمین باید برود و کشکش را بسابد .

*100RA*

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
xy
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1404
اینکه دیدم تاپیک از فرشیده ناراحت شدم و با اینکه اصلا باهاش حرف نزدم و نمیشناسمش ولی به یادش افتادم و ناراحت شدم

روزی یک تکه یخ که در لوله آزمایش بود، عاشق شعله میشه و به او میگه :آه ای شعله زیبا هر وقت میبینمت از عشقت ذوب می شم. شعله گفت اما همه آنچه تو انجام میدی فقط یه تغییر حالته عزیزم. ها ها ها :|

بالا