• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آب را ول نکنیم.

• شروع کننده موضوع Zed
  • تاریخ شروع

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT
پاسخ : آب را ول نکنیم.

وقتی آب میخورین ، تهِ‌ش رُ به غنیمت نذارین . :-""" باشد که خودمم رعایت کنم و پند گیرم . :)) X_X

با اون آب آشامیدنی که جماعتی آرزوی دیدن رنگشُ دارن ، جان عزیزانتون آب بازی نکنین . :D

بعد کلاً فکر میکنم خیلی خوبه که میزان مصرف ماهانه تونُ با سقف مصرف بسنجین تا دستتون بیاد که کجاها حواستون باشه که مصرفتونُ کاهش بدین .

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

در مورد حموم کردن باید بگم پارسال با والدین رفتیم یه نمایشگاه ، اونجا یه نوع شیر رابط می فروختن برای دوش حمام که به نظرم خیلی واسه صرفه جویی مفید بود .
طرز کارش خیلی ساده بود ! نزدیک شیر اصلی دوش یه شیر کوچیکه که در 3 حالت میشه قرارش داد ! حالت اول شیر پائین ، حالت وسط قطع شدن آب و حالت سوم باز شدن شیر دوش ! شما وقتی شامپو میزنید شیر رو در حالت وسط قرار می دید و آب قطع میشه ! بعد دوباره در حالت سوم قرارش میدید و آب با همون درجه که قبلا تنظیم کردید از دوش خارج میشه !
یه مدل دیگه م داشت که دکمه بود ! فشارش که میدادی آب قطع میشد . مدل اول رو ما استفاده می کنیم راضی هستیم . :D در ضمن مدل دوم برای همه ی شیر ها کاربرد داشت ( حموم دستشوئی آشپزخونه و ... !)

pouya BT

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور

آب هایی که باهاش میوه یا سبزی میشوریم رو بریزیم تو گلدون ها یا تو باغچه!!!
ندیم به این فاضلاب!!!! :D

mischievous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2️⃣
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394

از ماشین ظرفشویی درست استفاده کنین!
اگه ماشین ظرفشویی آب زیادی مصرف میکنه تو تابستون کمتر استفاده کنین و بذارین برای شبایی که یه عالمه مهمون دارین
ولی اگه نسبت به شستشو با دست آب کمتری مصرف می کنه ، بیشتر ازش استفاده کنین. :D

• شروع کننده موضوع

Zed

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو/یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان‌شناسی

به نقل از نیرمـا)΄ :
در مورد حموم کردن باید بگم پارسال با والدین رفتیم یه نمایشگاه ، اونجا یه نوع شیر رابط می فروختن برای دوش حمام که به نظرم خیلی واسه صرفه جویی مفید بود .
طرز کارش خیلی ساده بود ! نزدیک شیر اصلی دوش یه شیر کوچیکه که در 3 حالت میشه قرارش داد ! حالت اول شیر پائین ، حالت وسط قطع شدن آب و حالت سوم باز شدن شیر دوش ! شما وقتی شامپو میزنید شیر رو در حالت وسط قرار می دید و آب قطع میشه ! بعد دوباره در حالت سوم قرارش میدید و آب با همون درجه که قبلا تنظیم کردید از دوش خارج میشه !
یه مدل دیگه م داشت که دکمه بود ! فشارش که میدادی آب قطع میشد . مدل اول رو ما استفاده می کنیم راضی هستیم . :D در ضمن مدل دوم برای همه ی شیر ها کاربرد داشت ( حموم دستشوئی آشپزخونه و ... !)
میشه یک عکسی چیزی از این شیر هایی که میگید بذارید تا بقیه هم ببینند.
به نقل از استرانسیم :
از ماشین ظرفشویی درست استفاده کنین!
اگه ماشین ظرفشویی آب زیادی مصرف میکنه تو تابستون کمتر استفاده کنین و بذارین برای شبایی که یه عالمه مهمون دارین
ولی اگه نسبت به شستشو با دست آب کمتری مصرف می کنه ، بیشتر ازش استفاده کنین. :D
این طور که من شنیدم ظرف شستن با ماشین ظرفشویی آب کمتری مصرف می کنه.
پس اگر اون قدر ظرف کثیف دارید که کل ماشین ظرفشویی پر میشه از اون استفاده کنید یا بذارید ظرفای کثیف بیشتر بشه. در غیر این صورت با نهایت دقت در این که آب زیاد هدر نره با دست بشویید.
2 تا لینک برای صرفه جویی در مصرف آب:
این و این

hamidreza96

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
× هاشمی نژاد II
شهر
× مشهد
مدال المپیاد
× نوچ ، جوونیام میخواستم برم شیمی پشیمون شدم
دانشگاه
× هرجا خدا بخواد

1. اگه تو خونتون آکواریوم دارین نمیخواد هفته ای چندبار آبشو سیفون کنین ، یکی دو برگ کاهو روی آبشون بذارین به شدت آبو شفاف میکنه (خودم نمیدونستم ، یه بار واسه ماهیام کاهو گذاشتم که بخورن بعدش دیدم که آب تمیز شده ، وقتی پرس و جو کردم دیدم گویا این کار من پایه ی علمی هم داره :D ، کاهو باعث تکثیر یه باکتری هائی میشه که جلبکارو میخورن ، بعدش خود اون باکتری ها غذای ماهی ها میشن :D ، کاهوهارو بعد از حداکثر دو روز بردارین تا باعث بیماری ماهیاتون نشن)

2. دوستانی که کلاس فوتبال میرن خیلی آب اسراف میکنن ، وقتی از کنار زمین فوتبال رد میشم صبحا که برم کلاسم میبینم دارن فوتبال بازی میکنن ، میان کنار زمین یه بطری آب معدنی برمیدارن یه قلوپ میخورن (ماه رمضون :-") یه ذره هم میریزن رو صورتشون بعدش برای اینکه از بازی عقب نیفتن و تیمشون گل نخوره در بطری رو نمیبندن و همونجوری میندازنشون کنار زمین ، به جرئت میگم هربازیکن تو بازی حداقل 3 تا بطری نیم لیتری آب مصرف میکنه ولی کلا 200 سی سی هم استفاده نمیکنه ازش

• شروع کننده موضوع

Zed

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو/یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان‌شناسی

1- در صورتی که کولر آبی دارید اون رو جایی قرار بدید که آفتاب نخوره و تمام روز تو سایه باشه در این صورت هم خونتون خنک میشه ، هم نیاز نیست 24 ساعت کولر روشن باشه ، هم آب کمتری مصرف میشه.

2- اگر باغچه و گل و گیاه دارید در ساعت هایی اون ها رو آبیاری کنید که آفتاب نباشه تا آب زیادی تبخیر بشه. ساعات اولیه روز بهترین زمان هست.

zahra AB

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

وقتی میرین استخر خیلی زیر دوش واینستین بگین مجانیه. :-wبیشتر استخرها آب شرب استفاده میکنن.
به ماماناتون بگین که برای شستن لباس درجه ماشین رو رو کمترین زمان بذارن چون لباس تابستونی حداکثر دو روز تو تن میمونن. مامان من میذاشت رو 2 ساعت با افزایش آب، امروز ارشادش کردم :Dگذاشت رو 1 ساعت.

shshsh

sh m
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
رشته دانشگاه
پزشکی

یک. برای شستنِ ظرف‌ها، بهترین‌گزینه استفاده از ماشین ظرف‌شویی‌ئه. ماشین ظرف‌شویی، شش‌بار ظرف‌شستن با دست کم‌تر آب مصرف می‌کنه. اگه هم ماشین ظرف‌شویی ندارید، می‌تونید اوّل تمام ظرف‌ها رو کف‌مالی (!) کنید، بعد شیرآب رو خیلی‌کم بازکنید، و همه‌ی ظرف‌ها رو آب‌بکشید. این‌جوری آب خـیلی‌خیلی کم‌تر مصرف می‌شه.

دو. بعضی لباس‌شویی‌ها -و تقریباً تمام لباس‌شویی‌های جدید- هستن که زمانِ شست‌وشوی ویژه دارن. مثلاً لباس‌شویی ما که مالِ دو-سه‌سالِ پیشه، برنامه شست‌شوی سی‌دقیقه‌ای هم داره. لباس‌شویی‌هایی با برنامه‌ی پونزده‌دقیقه‌ای هم داریم البته. به‌هرحال، بگردید، ببینید کم‌ترین زمان شست‌وشویِ لباس‌شویی‌تون چقدره. باورکنید زمان شسته‌شدن لباس‌ها، تاثیر واقعاً چشم‌گیری در تمیزشدن‌شون نداره!

• شروع کننده موضوع

Zed

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو/یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان‌شناسی

یک تأکیدی رو بکنم. الآن از گرمای هوا کاسته شده ولی بیایید این صرفه جویی رو ادامه بدیم . چون ما الآن رو می بینم معلوم نیست بعدها چه خواهد شد.
خوب من قصدم این بود که یه گروه بشیم و مصمم کار کنیم یعنی اون افراد از جون و دل صرفه جویی کنند :D ولی فقط 2 نفر اعلام آمادگی کردند. X_X مهم نیست ولی تا جایی که می تونید صرفه جویی کنید و به بقیه هم بگید. درسته به اون هدفی که می خواستم نرسیدم ولی امیدوارم از نظر روانی این تاپیک تأثیرش رو گذاشته باشه. همین که بحث بشه و دیده بشه تو ناخودآگاه ثبت میشه آدم ناخودآگاه وقتی داره دست می شوره فشار آب رو کم می کنه یا وقت حمومش رو ...
تاپیک از مهم بودن در میاد ولی شما ادامه بدید. :D
پست هایی بدید که راهکار هایی ساده و کمتر به گوش خورده باشه دقتتون رو ببرید بالا. پست حمید96 نمونه خوبی هست.

shshsh

sh m
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از lab0o :
1- در صورتی که کولر آبی دارید اون رو جایی قرار بدید که آفتاب نخوره و تمام روز تو سایه باشه در این صورت هم خونتون خنک میشه ، هم نیاز نیست 24 ساعت کولر روشن باشه ، هم آب کمتری مصرف میشه.
به‌جای این‌که بگردین دنبالِ جایی از پشت‌بوم ‌که آفتاب نخوره به‌ش، یه‌تیکّه پارچه به رنگِ‌روشن بندازید رو کولرتون، طوری‌که دورتادورش رو احاطه‌بکنه. این‌جوری دیگه اون‌قدر گرم نمی‌شه و سایر فوایدی که ایشون‌گفتن. :دد

پی‌نوشت. من حاضرم به‌شخصه واردبه‌عمل بشم واسه این «از دل‌وجون صرفه‌جویی کردن». :-"""

Noo$hin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
تلگرام
اینستاگرام

چند تا نکته از این سایت می ذارم تا ببینید الکی از کولر آبی ایراد می گیرید:

*کولرهای آبی در مناطقی که رطوبت هوا بالا است، مانند شمال و جنوب کشور از کارایی خوبی برخوردار نیستند، لذا در این مناطق از کولرهای گازی به طور گسترده استفاده می‌شود. لکن در مناطقی که شرایط آب و هوایی برای استفاده از کولر آبی مساعد است، استفاده از کولر گازی اشتباه است.

**مصرف بالای انرژی الکتریکی در کولرهای گازی، اهمیت بهینه سازی و کنترل مصرف انرژی الکتریکی را در این وسایل ایجاب می‌نماید.

*** این نکته را بدانید که کولرهای گازی هزینه برق مصرفی را هفت برابر افزایش می‌دهد. این بدین معنی است که این کولرها می توانند واقعا از نظر اقتصادی به شما صدمه وارد کنند.

hamidreza96

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
× هاشمی نژاد II
شهر
× مشهد
مدال المپیاد
× نوچ ، جوونیام میخواستم برم شیمی پشیمون شدم
دانشگاه
× هرجا خدا بخواد

آدم این روزا یه اخباری میشنوه که وحشت میکنه :-ss

خانم ابتکار که یه زمانی هم رئیس سازمان محیط زیست بودن گفتن که خشکسالی 30 ساله قراره بیاد توی خاورمیانه

بعضی کشورا هم مثل ترکیه و آذربایجان برای آب مصرفیشون فعلا که آب هست از بعضی کشورا مثل ایران و ترکمنستان آب معدنی وارد میکنن و منابع آب خودشونو مصرف نمیکنن و نگه داشتن برای زمان خشکسالی که قراره بیاد.

یکی از مسئولین مرتبط با همین قضیه آب توی شبکه تهران میگفت مصرف هر ایرانی از آب بین 2 تا 3 برابر استاندارد جهانیه

توی شیمی سال اول دبیرستان خوندیم که مصرف آشکار یا همون مستقیم هرنفر روزی تقریبا 300 لیتره ، امکان نداره که بتونیم روزی 600 تا 900 لیتر مصرف کنیم :D ، پس احتمالا تو همون مصرف نهان یا غیر مستقیم داره خیلی آب هدر میشه

تو یه مقاله دیگه هم خوندم که توی زمینه کشاورزی داره فاجعه اتفاق میفته ، 90 درصد آب سدها به مصرف کشاورزی میرسه

همه این راهکارهائی هم که ما اینجا میدیم مربوط به مصرف آشکاره ، یعنی اگه یه روز خشکسالی هم بشه میشه به سرعت این کارا بکنیم مثلا میشه زمان دوش گرفتنو کمتر کرد ولی خب به سرعت نمیشه سیستم قدیمی کشاورزی رو مدرن کرد.

باید یه فکر اساسی به فکر کشاورزی کرد ، شنیدم توی شالیزارهای شمال اینقدر به برنجاشون بعضی وقتا آب میدن که تو همون آب ها ماهی کپور پرورش میدن بعضی وقتا :D

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک

خیلی عالیه ک سازمان حمایت از آب باز کنیم ولی اگ آب را ول نکنیم چ طوری آب بازی کنیم؟ :-"

پ.ن: هیچی نمیتونه لذت بخش باشه مثل آب بازی با شیلنگ وسط ظهر تابستون! x:

من ، اینجانب محدثه قول میدم تا 6 ماه ب حمایت از آب ، آب بازی با شیوه قدیمی را تعطیل کرده و با تفنگ آب پاش آب بازی کنیم ...

IVERSON

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
محیط زیست

سلام به همگی:) من دانشجوی منابع طبیعی هستم!همه توصیه هاتون خوبه فقط یه نکته رو من می خوام اضافه کنم که شک نکنین مشکل اصلی ماست!
آمار می گه ما سالانه حدود 400 میلیون متر مکعب بارش داریم که از این 300 ملیونش یا هدر می ره یا تبخیر یا...
از این 100 تا حدود 40 تا 60 تاش(بسته به سال کشاورزی) صرف کشاورزی میشه! پس میشه فهمید حدود نصف آبی که ما تو کشورمون داریم طرف کشاورزی میشه نتیجنا اگه تو این بخش بهینه از آب استفاده بشه ...
حالا ما باید تو کاورزیمون به این نکته توجه کنیم که کشور ما خشکه!این و باید قبول کنیم!کشور ما نباید کشاورزیشو رو گندم و اینا بزاره!باید بریم سراغ پسته زعفرون بادوم و.... که سالهاست مال ما بوده! شعار استقلال به شعار اشتباس!کس نخوارد پشت من جز ناخن انگشت من!این اشتباس امریکایی ها میگن یو اسکرچ مای بک ای اسکرچ یزر!باید بدونیم ما نفت داریم نه آب!باید نفت بفروشیم گندم بخریم!و کشاورزیمون رو بزاریم رو چیزایی مثه اونایی که گفتم!
اما چند روز پیش تو فیس بوک یکی از دوستام چیزیی واسم گذاشن جالب بود!تو استرالیا یک شرکت آب معدنی یه جمله از حضرت محمد رو جلدش نوشته بوده با این عنوان که:"آب را هدر ندهیم اگه حتی کنار نهر آبی بودیم!"

• شروع کننده موضوع

Zed

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو/یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان‌شناسی

یه نکته ای هست که مای نوعی فقط توانایی اینُ داریم که تو بخش خانگی صرفه جویی کنیم. البته دونستش بقیش هم خوبه.
بیشترین فردی که در مصرف خانگی آب مصرف می کنه خانم های خونه دار هستند. لطفاً به مادرهاتون گوشزد کنید که آب کمتر مصرف کنند.

Liese

کاربر.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
97

اگه کم تر اب بریزیم و کم تر اب مصرف کنیم یا برای شستن دستامون کلی شیر ابو باز نکنیم این خودش یه راهکاری برای صرفه جویی در مصرف اب هست :D

e.razi

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

البته كار ديگه اي كه ميتونيم انجام بديم اينه كه لباساي كمتري بخريم.و كمتر از كاغذ استفاده كنيم.چرا كه صنايع پارچه و كاغذ وابسته به آب هستند.
همينطورهم اگه كمتر از برق هم استفاده كنيم بازهم باعث صرفه جويي آب ميشه.
:)

zeinab.shirzad

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
تهران

بسیار بسیار پست هات رو دوست دارم. :)

من:
1- مدت حموم رو کاهش بدیم و فقط در صورت نیاز آب باز باشه!

2- حتا وضو با یک لیوان آب! (علاوه بر مسواک)

3-وقتی دست هامونو داریم صابون مالی می کنیم، آب بسته باشه!

و خیلی چیزها که دوستان اشاره کردند...:)))

ali_f

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Хелли 2 Средняя школа
شهر
Тегеран

آب را ول نکنیم ........ شاید این آب خودش ول باشد ............. :-"

بالا