• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آب را ول نکنیم.

• شروع کننده موضوع Zed
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

Zed

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو/یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان‌شناسی
این روزا گرمای هوا بیداد می کنه تا حدی که این گرما به رکورد گرمای توی 60 سال اخیر در تهران نزدیک شده و داره شکسته میشه.
به گفته‌ی این سایت هر ۱ درجه گرما برابر با افزایش ۵۰ تا ۱۰۰ هزارمترمکعب آب است.
و اخباری از این دست زیاد هست.
کاهش 5 دصدی بارندگی در کشور در سال جاری نسبت به میانگین بلند مدت
بارش در 22 استان کشور در سال جاری کمتر از نرمال
تنها در 3 استان بارندگی بیش از نرمال
بارندگی امسال برای جبران پیامدهای خشکسالی کافی نیست

امّا این ها رو گفتم که به این جا برسم:
توی این تاپیک هرگونه راهکار ساده یا دشوار برای صرفه جویی در مصرف آب داریم رو لیست می کنیم سپس یه گروه تشکیل میدیم و از راهکار های ساده شروع می کنیم و به سخت پیش میریم. قصد داریم در این تابستون جمعی از بچّه های سمپادیا صرفه جویی واقعی رو تجربه کنیم.
این انجمن جایی برای عمل است نه فقط حرف زدن پس اگر می خواید توی این طرح شرکت کنید با پ.خ اعلام آمادگی کنید و به صورت جدّی پیش بریم.(برای این کار هر شخص می تونه گزارش هفتگی هم داشته باشه)
پس هر کس واقعاً آب براش اهمیّت داره بسم الله!
1- اعلام آمادگی با پ.خ
2- راهکار های صرفه جویی(لطفاً راهکارهای عقلانی پیشنهاد بدید)
پست هایی که شامل راهکار نباشه یا تکراری باشه پاک میشه.
می تونید بحث و گفتگو در حول این موضوع هم انجام بدید.
سؤال انتقاد یا پیشنهادی در این مورد دارید به خودم بگید.

• شروع کننده موضوع

Zed

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو/یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان‌شناسی
پاسخ : آب را ول نکنیم.

خودم شروع می‌کنم:
1- حموم کردن:
هوا گرما، می‌ریم بیرون، عرق می‌کنیم، هر روز می‌ریم حموم مصرف آب بیشتر میشه.
برای همین باید سعی کنیم کمتر آب مصرف کنیم.
اصولآً خیلی از ماها که می‌ریم حموم مدّت زیادی فقط زیر دوش آب می‌ایستیم به تفکر می‌پردازیم بیایید این کار رو ترک کنیم می دونم خیلی لذت داره و کیف میده ولی باید به خاطر آب از این لذات بگذریم.
وقتی که دارید موها و بدنتون رو می‌شورید شیر آب رو ببندید. اوّل موهاتون رو شامپو بزنید و بعد مدّتی که باید شامپو روی موهاتون بمونه تا اثر بذاره بدنتون رو لیف و صابون بزنید بعد سپس شستشوی کلی بکنید. این نوع حموم کردن حداکثر 15 دقیقه طول خواهد کشید و کلی آب صرفه جویی می‌شه.
توی تاپیک از خودمون شروع کنیم هم یکی از دوستان اشاراتی به آب داشت که این جا نقل قولش می کنم:
2 و 3
به نقل از کاغذ سفید :
با یه لیوان آب مسواک بزنید.یه لیوان کم بود دو لیوان،شیر آبو باز نذارید.

اون آبی که موقع آبکش کردن برنج میریزید دور میتونید خنکش کنید بریزید تو گلدون،فایده هم داره.

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فــرزانگان ۳
شهر
طــهـران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علوم پزشکی البرز
رشته دانشگاه
پزشکی

از اونجایی که گفته شده از راه های ساده شروع میکنم :
خب یکی از راه های خیلی خوب اینه که بعد از آبکشی برنج یا هرچیز دیگه ای ، آبش رو دور نریزیم و برای آبیاری گل ها و گیاهان ازش استفاده کنیم ( حتی شاید بشه برای مصارف دیگه هم استفاده کرد )
یه راه دیگه هم هست که من موقعی درکش کردم که آبمون قطع شده بود :D :
من فهمیدم برای شستن ظرفا جای اینکه کلی آب مصرف کنیم میتونیم حتی با یه کاسه آب دو سه تا بشقاب رو شست .. باور کنید
فعلا چیز دیگه ای یادم نمیاد ..
( ا یکیشو یکی گفته بود ندیدم ..:D )

peihaghi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
دانشگاه
امیر کبیر
رشته دانشگاه
مکانیک (ساخت تولید)

ماشین رو واقعاً میتونید با نهایتاً سه سطل آب بشورید . اگرم شلنگ میگیرید آب رو کم باز کنید و شستتون رو بگیرید جلوی شیلنگ تا فشار آب بیشتر شه . به محض اینکه ماشین رو آبکشی کردید هم میتونید آب رو ببندید .

دستاتون رو با فشار کم آب بشویید . وقتی هم دارید کف مالی :-" میکنید آب رو ببندید .

همیشه یه لگنی آفتابه ای چیزی پر آب بذارید که اگه آب قطع شد به مشکل نخورید و مجبور شید کلاس تنیستون رو کنسل کنید

مهرنوش.

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سمنان
شهر
سمنان

اگه اب شرین کن داریم شلنگ تصفیه اب رو از تو فاضلاب در اریم <D=
قابل توجه من خودم دیدم که اگه یه لیوان اب برداری 2 تا لیوانش میره تو فاضلاب :-< ~X(

first amir

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
فردوســـی
رشته دانشگاه
مـهـنــدســی شــیـمــی / حسابداری / روانــشناســی

مدت زمان استحمام خود را به 5 دقیقه تقلیل دهید :-"

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

شیرهائی ک چکه میکنه رو درست کنید یا حداقل واشر و عوض کنید.
اگر کولر آبی یا چیلر دارین تو خونه تو ساعت های خنک روز مثلا شبا خاموشش کنین ( مث من نباشین 24ساعت چیلر اتاق روشنه :-" )
وقتی میخواین آب بخورین سعی کنین اونقد ک نیازه آب بخورین نصف لیوان و خالی نکنین تو سینک
وقتی میخواین باغچه آب بدین از این سر شلنگ های افشان استفاده کنین یا به آبیاری قطره ای رو بیارین
وقتی میخواین حیاط/فرش اینا بشورین آب و ببندین و سعی کنین با سطل بشورین :-"

rezaezio

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلّیِ 2
شهر
تهران
مدال المپیاد
برنز و طلای کامپیوتر !
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

ماه رمضانِ ، حتما روزه بگیرید که کمتر آب بخورید و بعد افطار هم خیلی آب نخورید که صرفه جویی بشه :-"

مسواک که میزنید شیر آبُ باز نذارید ! :-"

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

آغا راه حل ندارم ولی یه سوال دارم!
نمیشه به این مسئولین بگیم یه برنامه بریزن و اعلام کنن که تو اون ساعات آب رو قطع کنن؟!
حتما براتون اتفاق افتاده که امسال تو تابستون آبتون قطع شده
خب اومدیم یکی تو حمام بود یا تو یه موقعیتی که به آب نیاز داشت ...

• شروع کننده موضوع

Zed

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو/یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان‌شناسی

به نقل از F@|-|!mEh :
نمیشه به این مسئولین بگیم یه برنامه بریزن و اعلام کنن که تو اون ساعات آب رو قطع کنن؟!
یادمه من بچه بودم می خواستند آب رو قطع کنند تو تلویزیون اعلام می کردند ولی در این مورد نمی دونم زنگ بزنید اداره آب بهشون پیشنهاد بدید :D
خوب کمی قوانین تاپیک رو تغییر میدم علاوه بر پیشنهاداتی که میدید می تونید بحث هایی حول این موضوع هم انجام بدید.
---------
یک سؤال برای خودم پیش اومده کسی هست راهنمایی کنه.
کولر هایی آبی رو به طور کل جمع کنیم از کولر های گازی استفاده کنیم. آب رو نمیشه دوباره بدست آورد و تموم شدنیه ولی با استفاده از انرژی های خورشیدی و هسته ای و ... میشه برق بدست آورد. نظرتون چیه؟

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

به نقل از lab0o :
یادمه من بچه بودم می خواستند آب رو قطع کنند تو تلویزیون اعلام می کردند ولی در این مورد نمی دونم زنگ بزنید اداره آب بهشون پیشنهاد بدید :D
خوب کمی قوانین تاپیک رو تغییر میدم علاوه بر پیشنهاداتی که میدید می تونید بحث هایی حول این موضوع هم انجام بدید.
ولی الان مثلا ما داشتیم که آب رو قطع کردن , ولی زمانش کم بوده , متونن یه زمانی رو مشخص کنن که مثلا بتونن حتی 5 دقیقه قطع کنن !
که این همه خونه 5 دقیقه آب نباشه فکر کنم خیلی تاثیر داره

( حتی واسه برق رو هم قطع میکنن ... ) :-"

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 | آموزشگاه هنری میدیا
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

به نقل از lab0o :
کولر هایی آبی رو به طور کل جمع کنیم از کولر های گازی استفاده کنیم. آب رو نمیشه دوباره بدست آورد و تموم شدنیه ولی با استفاده از انرژی های خورشیدی و هسته ای و ... میشه برق بدست آورد. نظرتون چیه؟
اولن که کولر گازی حداکثر یک اتاق رو خنک می کنه و مثلا" برای خونه ی ما که دوبلکسه، هیچ گونه کاربردی نداره مگه اینکه چن تا استفاده کنیم.
بعدش هم الآن توی ایران انرژی برق بیشتر از توربین هایی که توی ِ سد ها هستن تامین میشه و کولر گازی خیلی برق مصرف می کنه در نتیجه آب مصرف می شه.

swz

کاربر فوق‌حرفه‌ای

دوستان ، ميخواين وضـو بگيرين آبُ اين هوا باز نكنين با خيال راحت وضـو بگيرين! شير آبُ به صورت مُـلايم باز كرده و قبل از مسح سر حتما شير رو ببيندين؛ ما بين شستن دست ها و صورت هم سعى كنين ببندين شير رو ، خيلى تـاثير داره !

arminsl

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژی

به نقل از F@|-|!mEh :

قطعی آب با اعلام از قبل نه تنها باعث صرفه جویی نمیشه بلکه مصرف رو چندین برابر می کنه !

مثلا به خود من که بگن تا یه مدت به یه چیزی دسترسی نداری مقدار زیادی از ماده مورد نظر ( که اینجا آب هست ! ) ذخیره می کنم و حتی بیشتر از میزان نیاز ( ! ) و اینجوری میشه که اسراف آب بیشتر میشه !

همون قطعی 5 دقیقه ای خوبه !
اونم مثلا کل کشورو 5 دقیقه قطع کنن خیلی باحال میشه ! :-"

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

به نقل از Arminsl :
قطعی آب با اعلام از قبل نه تنها باعث صرفه جویی نمیشه بلکه مصرف رو چندین برابر می کنه !

مثلا به خود من که بگن تا یه مدت به یه چیزی دسترسی نداری مقدار زیادی از ماده مورد نظر ( که اینجا آب هست ! ) ذخیره می کنم و حتی بیشتر از میزان نیاز ( ! ) و اینجوری میشه که اسراف آب بیشتر میشه !

همون قطعی 5 دقیقه ای خوبه !
اونم مثلا کل کشورو 5 دقیقه قطع کنن خیلی باحال میشه ! :-"

اومدیم خودت تو جمام بودی آب قطع شد , خیلی بده خب ...
کل کشور رو که با هم نباید قطع کنن , هر منطفه رو تو یه بازه زمانی ...

به نقل از lab0o :
کولر گازی فضای زیاد رو جواب نمیده واقعا , بخصوص اگر جایی جمعیت هم باشه ...
هزینه هاش هم بالاس به خاطر مصرف زیاد برق!

نام مرکز سمپاد
بستان
شهر
یک
سال فارغ التحصیلی
2002

من موقع هایی که میرم عصر کلاس فوتبال ، موقع برگشتن ، بدون استثنا ، تموم خونه هایی که سر راهم هست و جلوش یه بوته کوچیک شمشاد ـه ، جلوش کاملا خیسه . این قدر به این گیاها آب میدن که کل کوچه خیس میشه. به نظرم بهتره یه فکری برای این بکنن .
فقط تو مسیر کوتاهی که من میرم یه 10 ، 20 تا مورد پیدا میشه.

legend B

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
tehran

آب کولر های گازی رو همین جوری نذاریم هدر بره میشه توی ی ظرفی جمش کرد و برای شستشوی حیاط ازش استفاده کرد...

♣ Golbarg ♣

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
آمل

بابا ها رو اغفال کنید در جهت آپدیت کردن شیرهای پیچی و تعویضش با چشمی و اگه نشد اهرمی ! البته الان بعید میدونم خونه های زیادی باشن که از اون شیر قدیمیا که باید دوساعت بپیچونیش تا 1 . حرارتو تنظیم کنی و 2 . به مقدار دلخواه باز یا بستش کنی ...
یکی دیگه از نکاتی که خودم کشف کردم استفاده از آب موقع شستن ظرف به روش سنتی و بدون ماشینه و اونم اینه که موقع آبکشی شیر آبو بچرخونید تو قسمتی از سینک که ظرفای کفی توش قرار دارن که آب بریزه روشون و کفشون سریع تر بره .
نکته ی سوم اینه که آبی که بعد هر وعده تو پارچ اضافه میادو برای گرفتن آب خنک تو وعدهه ی بعد تو سینک خالی نکنید . بریزیدش تو کتری دم دستی رو گاز که وقتی به آب جوش نیاز داشتید دوباره پرش نکنید.
راستی مثل ایام جاهلیت من کتونیارو نندازید تو لباسشویی . با مسواک قدیمی برادر کوچکترتون به اضافه دو قطره مایع دستشویی راحت تر شسته میشه .
به کارگر ساختمونتونم بگید همینجوری شیلنگ بازو ول نکنه وسط پارکینگ ! اول پارکینگو جاروکنه و گل یا خاکشو جمع کنه بعد آبو باز کنه نه اینکه از شیلنگ آب جای جارو استفاده کنه .
دیگه همین تکنیکا یادم بود ...

بالا