• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ما به "هست" آلوده ایم .

kimia moghadam

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان١
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی
پاسخ : ما به "هست" آلوده ایم .

خب این خیلی ناواضحه . اول باید مشخص بشه منظور از "هست" چیه . بعد این که قراره ا چه جنبه ای بررسی بشه .
ایده ی تاپیک خیلی برام گنگه:-?

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

به هست آلوده نیستیم. خودمون «هست» هستیم! و این تنها چیزیه که میتونیم ازش مطمئن باشیم.

تشکر از ایجاد کننده تاپیک. عنوان اینقدر جالب بود که ترغیب شدم نظر بدم.

• شروع کننده موضوع

Melika Zangeneh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
تهران

تعریف ِ جامع ُ اینجا باید برسیم بهش . تعریف ندارم الآن ازش .. تعریفی که منطقی ُ اثبات شده باشه .. ثابت کن که ما خودمون همون "هست" ایم .. قدم ِ اول ِ فلسفه ـس این !

kimia moghadam

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان١
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

ما خودمون "ظاهر" هستیم ک این احتیاجی ب عوامل دیگه نداره . ما هستیم . ب عبارت دیگه ما "هست" هستیم .اگر ما نپذیریم ک "هست " هستیم ، پس باید بپذیریم ک ما "نیست" هستیم ! اما هیچ عقل سلیمی میتونه باور کنه ک "نیست" ب جای "هست" موجود است؟
حالا موضوع دیگه ای ک باید بررسی بشه اینه ک ما "هست" مطلق هستیم یا "هست مقید" . از اونجایی ک ما مقید ب زمانیم ( ینی در ی دوره زمانی هستیم و در ی دوره زمانی نیستیم -->مرگُ زندگی) و ما مقید ب مکانیم(در اینجا هستیم و در جای دیگر نیستیم) و یا مقید در توانایی (این کا رو میتونیم انجام بدیم و اون کار رو نه ) پس ما "هست مقیّد" هستیم .

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

ببخشید یه سوال ، منظور شما از "هست" همون "اصل وجود" ئه ؟ چون یه بخش در فلسفه هست که در مورد "هست" ها و "باید" هاست من دقیقا موضوع تاپیک رو متوجه نشدم.

• شروع کننده موضوع

Melika Zangeneh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
تهران

به نقل از K.M.W :
ما خودمون "ظاهر" هستیم ک این احتیاجی ب عوامل دیگه نداره . ما هستیم . ب عبارت دیگه ما "هست" هستیم .اگر ما نپذیریم ک "هست " هستیم ، پس باید بپذیریم ک ما "نیست" هستیم ! اما هیچ عقل سلیمی میتونه باور کنه ک "نیست" ب جای "هست" موجود است؟
حالا موضوع دیگه ای ک باید بررسی بشه اینه ک ما "هست" مطلق هستیم یا "هست مقید" . از اونجایی ک ما مقید ب زمانیم ( ینی در ی دوره زمانی هستیم و در ی دوره زمانی نیستیم -->مرگُ زندگی) و ما مقید ب مکانیم(در اینجا هستیم و در جای دیگر نیستیم) و یا مقید در توانایی (این کا رو میتونیم انجام بدیم و اون کار رو نه ) پس ما "هست مقیّد" هستیم .
هــمم .. از کجا معلوم نیست همون هست نیست ؟ و بالعکس . من خیلی جاها این تاپیکو گذاشتم و به جواب ِ مشخص نرسیدم ..
راجب ِ اون مقید هم کاملاً موافقم . ولی باید برسونیم تفسیرو به یه جای ِ ثابت ! هنوز همه چی اثبات نشده ـس ..

• شروع کننده موضوع

Melika Zangeneh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
تهران

به نقل از ∞نیرمان :
ببخشید یه سوال ، منظور شما از "هست" همون "اصل وجود" ئه ؟ چون یه بخش در فلسفه هست که در مورد "هست" ها و "باید" هاست من دقیقا موضوع تاپیک رو متوجه نشدم.
جواب فرد ِ بالایی رو بخون ! :)

saba.e

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
مشهد

به نقل از mL!ka :) :
هــمم .. از کجا معلوم نیست همون هست نیست ؟

اگر منظور از "هست "همون چیزی باشه که من فهمیدم بنابراین ما نمی تونیم "نیست" باشیم چون وجود داریم و اینجاییم اما "هست" و "نیست" نسبی و هست و مثلا من الان این جا "هست" هستم اما در جای دیگه ای که اونجا نیستم "نیست" هستم بنابراین همه ما همزمان هم "هست" هستیم و هم "نیست" بستگی به موقعیت داره پس "هست" همون "نیست" نیست.

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

به نظرم بهتره هدف و متن اصلی منظورتون رو در قالب یک قضیه منطقی (شامل 2 مقدمه و یک نتیجه ) بیان کنیدتا بتونیم از راه منطقی جواب بدیم.

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

به نظر ِ من ما به هست آلوده ایم وخودمون هست کامل نیستیم چون میتونستیم نباشیم وما بایه احتمال اومدیم [یعنی یه درصدی که احتمال داشته ما نیایم مثن ] پس هست نیستیم ما نیست هم هستیم .
امّا ازنظر حکام دین واین ـا چون به دنبال اولویت هستن ما "هست" هستیم .

kimia moghadam

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان١
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از mL!ka :) :
هــمم .. از کجا معلوم نیست همون هست نیست ؟ و بالعکس . من خیلی جاها این تاپیکو گذاشتم و به جواب ِ مشخص نرسیدم ..
راجب ِ اون مقید هم کاملاً موافقم . ولی باید برسونیم تفسیرو به یه جای ِ ثابت ! هنوز همه چی اثبات نشده ـس ..

ببین دقیقاً همینه خب . تو هست رو یا به عنوان هست می پذیری یا نه . اگر پذیرفتی ، هست همون "هست" هست . تو همون پست هم اشاره کردم . هیچ عقل سلیمی هست رو به عنوان نیست قبول نمیکنه . یا برعکس.

به نقل از saba.e :
اگر منظور از "هست "همون چیزی باشه که من فهمیدم بنابراین ما نمی تونیم "نیست" باشیم چون وجود داریم و اینجاییم اما "هست" و "نیست" نسبی و هست و مثلا من الان این جا "هست" هستم اما در جای دیگه ای که اونجا نیستم "نیست" هستم بنابراین همه ما همزمان هم "هست" هستیم و هم "نیست" بستگی به موقعیت داره پس "هست" همون "نیست" نیست.

اما من موافق نیستم که هست و نیست یک چیز نسبی باشن . میتونه کاملاً یه چیز مطلق تعریف بشه . اگه نسبی تعریفش کنی وجود خودش رو از دست میده . بودن یا نبودن تو یک موقعیت مکانی نمی تونه نسبی بودن رو اثبات کنه ؛ فقط دوباره برمیگردونه اون رو به این که ما هست مقید هستیم .

به نقل از سیزیف :
به نظر ِ من ما به هست آلوده ایم وخودمون هست کامل نیستیم چون میتونستیم نباشیم وما بایه احتمال اومدیم [یعنی یه درصدی که احتمال داشته ما نیایم مثن ] پس هست نیستیم ما نیست هم هستیم .
امّا ازنظر حکام دین واین ـا چون به دنبال اولویت هستن ما "هست" هستیم .

وقتی به "هست" تبدیل میشیم دیگه از مرحله ی اینکه به صورت احتمال باشه خارج میشیم . ینی ازین اینجا به بعدش ما "هست" هستیم . ینی دیگه بودنمون کاملاً قطعی شده . اگه قراره بپذیریم "هست" هستیم ، گفتن اینکه ما "نیست" هم هستیم غلط نیست؟
و سوالی که اینجا پیش میاد ، حکام دینی چه چیزی رو در اولویت قرار دادن که هست رو انتخاب کردن؟

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید باهنر
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

منظور شما از این تاپیک راجع به هست مطلقه یا وجود متافیزیکیه یا بحث حقیقت و واقعیته؟

Armator

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
Helli II
شهر
Tehran

تو سمپاد یاد گرفتم در مورد هیچ چیز قطعی صحبت نکنم...

ولی می دونم چیزی که نیست هم ممکنه باشه
وچیزی که هست ممکنه نباشه ولی ما فکر کنیم هست
بنظرم حکم قطعی نداره

• لایک
امتیازات: sh-sh

king.nader

آراس.نامه (Mr. Darcy)
نام مرکز سمپاد
علامه حلی (1) / هاشمی نژاد (1)
شهر
تهران / مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
المپ فیزیک بودم که نیمهِ راه، کفشامو آویختم نمیدونم چرا!
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
« مهندسی صنایع و سیستم ها »

ما هستی رو بدیهی میگیریم (ضرورت ازلی) ؛

رجوع شود به سه مفهومِ «ضرورت» ؛ «امکان» ؛ « امتناع»

من حرفی فعلا نـدارم؛ یه لینک میدم درین رابطه (البته خودِ مطالبش کلی جای تامل داره مدتها و نمیگمم راحت و کاملا قابل پذیرشه در نگاه اول) ، هرکی دوست داشت مطالعه کنه بعد شاید راجع بهش بحثی هم شد و ..!! :)

_ _

http://www.maarefat.com/philosophy/%D8%A8%D8%B1%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%B5%D8%AF%DB%8C%D9%82%DB%8C%D9%86-%D8%B6%D8%B1%D9%88%D8%B1%D8%AA-%D8%A7%D9%85%DA%A9%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%85%D8%AA%D9%86%D8%A7%D8%B9/

.

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

کتاب خیلی کوجکی هست به اسم : اخلاق و نامتناهی.
درباره "وجود دارد" توضیحات خیلی خوبی داده که مطمئنا میتونید درکش کنید.
اگه پیدا کردید حتما این کتابو بخونید.

Armator

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
Helli II
شهر
Tehran

من میگم اعتقاد چیزیه که تقلیدی نیس...
خودت باید برسی...
فقط خودت...

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از MelO :
هر چی که راجب ِ تاپیک به ذهنتون میاد و قابل ِ بحث هست ُ بنویسین . تفسیر کنین .
البته عنوان تاپیک مبین همه چیز هست ولی بد نبود یکم توضیح میدادی
بسیار تاپیک خوبیه بیاین نظر بدین توش 8->
بله ما ب هست آلوده ایم.البته مرگ شاید دقیقا در مقابل هست نباشه اما ی شعر رو نقل میکنم اینجا"جایی ک من هستم مرگ نیست و جایی ک مرگ هست من نیستم"

بالا