• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آزاد بگذاریم، تا عادی شود!

جوجه کلاغ

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نوشهر
پاسخ : آزاد بگذاریم، تا عادی شود!

بله رواج دادن همیشه موجب عادی شدن می شه. اما هیچ تضمینی نیست نتیجه ای که ما می خوایم عادی شه.

برای عادی شدن روابط بین زن و مرد، حقوق زنان، مشروب، حجاب، آزادی بیان و و و..
باید دستگاه قانونی ه بی نقص و کارآمدی روی کشور حاکم باشه.
مثلا من اگه دوست دختر/پسرمو(ای قربون شیش تا سیمش بشم الاهی) ببرم خونمون.
اگه یکی از ما نابالغ باشه کار اشتباهی انجام دادیم. حتی پدر یا مادر هرکدوممون می تونه مانع دوستیمون شه حتی.
اما اگه جفتمون بالغ باشیم به هیچ بشری هیچ ربطی نداره چه غلطی می کنیم.
حالا ما این غلطو کردیم اگه مثلا من یا اون برگردیم خونه با بلوک بزنن تو سرمون یا از خونه بندازنمون بیرون که..
بحث تجاوز و بارداری و اینا هم خودش یه چیز دیگه است.

سیستم قانونی باید بتونه این مسائل رو کنترل کنه. اگه بدون توانایی کنترل اینا آزادش کنیم که می شیم مثه روسیه زمان خودش.

در مورد مشروب هم همینطوره.
اولا مشروب با کیفیت و استاندارد باید در دسترس همه باشه و این آب و دیازپامارو از همه جا بردارن.
دوما باید تضمین شه هرکسی با هر سنی و هرجایی نخوره. من دوست ندارم با یه راننده مست تصادف کنم بمیرم.

ذات انسان خوش گذرونه. و بیشتر از عادی کردن نیاز به حمایت قانون از تابو شکنا داره. اگه امنیت مورد نیاز تامین شه ییه سال وقت برا این مسائل کافیه. جامعه خودش به سمتش می ره. وگرنه هیچکی بدش نمیاد دستای پارتنرشو بغل کنه تو خیابون راه بره.

gogory-8

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه۱
شهر
کرمان
دانشگاه
شهید باهنر کرمان
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

بااین حالتی که الان دختروپسرهانسبت به هم دارندمابایداول فرهنگ سازی کنیم و مردم رواماده کنیم برای پذیرشش وبعدازادش کنیم چون اگربدون مقدمه ازادش کنیم دیگه حتی ترسی ام درکارنیست واوضاع بدترم میشه

• لایک
امتیازات: m.f.a

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

اتفاقا من فکر نمی کنم فرهنگ سازی طولانی لازم باشه وقتی قانون کنترل کنه مسائل رو در حد لازم و همینطور نظام آموزشی به کسایی که واردش میشن آموزش بده که قانون چطور عمل می کنه و اینکه باید رعایتش کنن دیگه مانعی نیست . چون چیز هایی که موجب ناهنجاری میشه قانون جلوشو می گیره بقیه چیز ها هم ایراد چندانی نداره اگر خطرناک بود اونا رو هم قانون شامل میشد . فقط یه مسئله ای به وجود میاد : اینکه معمولا بعد از یه محدودیت شدید ، نامحدود کردن توی بسیاری از موارد باعث رفتار های افراطی میشه که برای این قسمت دو چیز لازمه که این مشکل حل بشه : یکی آموزش هست ؛ به صورتی که افراد مجاب بشن که زیاده روی توی فلان مورد چه پیامد های منفی داره و عقلانی انجامش ندن . دومی هم گذشت زمانه که باعث میشه کم کم اون میل به افراط کم بشه و اون مسئله عادی بشه برای مردم .
نمونش رو هم قبلا توی بحثای دیگه مثال زده بودم : وقتی رضا شاه حجاب رو برداشت مردم خیلی متعصب بودن (در حدی که با الان قابل مقایسه نیست) با وجود این کم کم این قضیه عادی شد و دیگه مشکلی نبود باهاش ، یعنی در شرایط بسیار سختی چنین اتفاقی افتاد کاملا هم بی مقدمه بود و مشکل زیادی هم بوجود نبومد .

..زهرا..

محب الرقیه (سلام الله علیها)
نام مرکز سمپاد
فرز III
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
95

اصولا انسان دوس داره قوانین رو زیر پا بذاره!
الانسانُ حریصٌ علی مُمنِع(جمعِ ممنوع!)
زمان رضا خان چادرو از رو سر خانوما میکشیدن : همه چادری بودن
الان دارن به زور چادر سر خانوما میکنن : .................. (;
بنابراین همیشه حد جامعه یه مرحل بالاتر از قوانین( در جهت نقض اونا) هست.
از طرفی آموزش های لازم درباره ی ...... و زیاده روی در اون الان هم هست و آدم فقط باید اراده کنه اونوقت میتونه راجع به هرچی که بخواد اطلاعات به دست بیاره.
در نتیجه با وجود احکامی که تو دین ما وجود داره آزاد گذاشتن .......... :-[ خیلی هم به صرفه نیس چون حتی تخلف های کوچولو و ظاهرا جزیی هم میتونه باعث به وجود اومدن یه نسل حروم زاده و ملحق شده به دشمنای امام زمان بشه.
راستی 1179 سالگی امام زمان مبارک!!!!!!!!!!!!
P:> \:D/ <D= P:> P:> \:D/ \:D/ <D= <D= P:> P:> P:> \:D/ \:D/ \:D/ <D= <D= <D=

oshin

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران

ما باید تا حدی آزاد بذاریم تا انسان ها بتونن با عزت نفس درباره ی این موارد تصمیم درست بگیرند نه اینکه این موارد عادی شه ! خوبه ما به جای اجبار آگاهی بدیم !منه جوون گاهی به خاطر غرورم حاضرم روی خیلی چیزا خط بکشیم ! مثلا وقتی مجبور میشم حجاب داشته باشم احساس میکنم احمقم و اونا باید به جام تصمیم بگیرن و چون دوس ندارم شرو میکنم به مبارزه تا بفهمن نمیتونن آزادی رو از من بگیرن! آخه هم آزادی حقه هم حجاب ، حق هم باید به روش حق گفته شه، ما میایم با اجبار کردن حجاب دو تا حق رو مقابل هم قرار میدیم و انسان حق طلب رو دچار تضاد میکنیم و جامعه اینطوری میشه که امروز هست [-( که خیلیا و قتی منه چادری یا بی حجابو میبینن شرو به جبهه گیری میکنن و یادشون میره همه ما آدما دارای روح حق پذیر هستیم و گرایش فطری به خوبی ها داریم!
تو آزادی آدمای سودجو خیلی فعالیت میکنن ولی دین ما دین حقه اگه اونا ترویج کنن ما اگر 1 هزارم اونام درست تبلیغ کنیم واقعا اسلام جهانی میشه!و مکروا و مکر الله و الله خیر ماکرین ...
ولی درباره ی آزادی مسائل جنسی 1 سوال : وقتی من که دوست ندارم هر عکسی رو ببینم با فیلتر شکن میرم تو 1 سایت علمی بعد عکسای مضخرف یا تبلیغای ... میبینم آزادی دارم؟؟؟؟؟ نه ندارم چون اون سایت به عقیده ی کاربراش احترام نمیذاره و ادعای آزادیشم میشه نه آقا این آزادی انحصاری و غلطه !

Agent 47

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

نگران نباشین با این سیستم و نظام و انعطاف پذیری که ما داریم + حداقل 5 میلیون آدم افراطی هیچ وقت این آزاد گذاشتن برای فرهنگ سازی انجام نمیشه. بحث کردن هم بی فایدس.
هنوز که هنوزه دولت مردا ماهواره رو آزاد نکردن. حداد جون میگه ماهواره مواد مخدره! هم‌چین چیزایی اینجا شدنی نیست :D

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

به نقل از ..زهرا.. :
در نتیجه با وجود احکامی که تو دین ما وجود داره آزاد گذاشتن .......... :-[ خیلی هم به صرفه نیس چون حتی تخلف های کوچولو و ظاهرا جزیی هم میتونه باعث به وجود اومدن یه نسل حروم زاده و ملحق شده به دشمنای امام زمان بشه.
خب دیگه مسئله اینه که ما داریم توی یه جامعه ای زندگی می کنیم که دین و عقاید شما لزوما دین و عقاید همه ی افراد اون نیست :D پس اونا هیچ اجباری در عمل کردن به قوانین و محدودیت های دین شما ندارن و خارج شدنشون از چارچوب عقاید شما لزوما به معنی ضرر رسوندن نیست .
به نقل از oshin :
ولی درباره ی آزادی مسائل جـنس‍‌‍ی 1 سوال : وقتی من که دوست ندارم هر عکسی رو ببینم با فـیلت‍‌‍ر شکن میرم تو 1 سایت علمی بعد عکسای مضخرف یا تبلیغای ... میبینم آزادی دارم؟؟؟؟؟ نه ندارم چون اون سایت به عقیده ی کاربراش احترام نمیذاره و ادعای آزادیشم میشه نه آقا این آزادی انحصاری و غلطه !
خوب توی سایت علمی که میرید بسته به موضوع سایت باید منتظر دیدن عکس های مربوط به اون باشید و نمی تونید توقع داشته باشید لزوما اون سایت بدونه حد عقاید شما چیه و بهش عمل کنه . سایت علمی معتبر هم عکس هایی که نا هنجار باشه اصولا قرار نمیده . مگر جاهایی که موضوع علمی مرتبطه و شاید عکس مرتبط به موضوع باب طبع همه نباشه.
و به این موضوع توجه کنید که اگر قرار باشه سایت بخواد مطالبش رو با عقاید همه تطبیق بده باید کلا مطلب نذاره . مثلا یه عکسی که از نظر یه آدم میانه رو معمولیه ممکنه برای یه افراط گرا غیر قابل قبول باشه . ضمن اینکه طبق قانون آزادی بیان هر کس حق داره عقیدشو بیان کنه بنابراین اگه اون سایت چیزی قرار میده
البته در مورد تبلیغات باهاتون موافقم خوب اون ها ناخواسته و خارج از کنترل کاربر هستن . البته میشه بهشون توجه نکرد .

Alone_but_happy

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي 1
شهر
اروميه
دانشگاه
تو فكرشم ...
رشته دانشگاه
بي سوادي محض !! ولی پزشکی هم

ببینین یه مثال : اگه دستمون چند تا تراول بگیریم و دستمونم باز بزاریم و توی دست دیگمون یه چوب کبریت باشه و ببندیمش ! طرف هرکی بگیریم خیلیا دست بسته رو انتخاب

می کنن ! چون حس کنجکاویشون نمی ذاره بیخیال اون دست بسته بشن و پول رو ( که به نفعشونه ) بردارن !! الان قضیه همینه !

هرچی بیشتر بخوایم بعضی چیزا رو مخفی نگه داریم ! مردم بیشتر بهش حریص میشن . البته اگه یک دفعه هم محدودیت ها بدون کنترل برداشته بشه ...

اوضاع بدتر میشه ! عادی شدن مهم نیس ! مهم نتیجه ی این عادی شدنه که نباید به ضررمون باشه ! :>

PA-ri-SA

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور

خوب ببین هر راهکاری ی سری خوبی ها داره و یسری بدی ی سری ضرر داره و ی سری نتیجه ی خوب...
من نمیتونم بگم ک ب طور مطلق این راهکار خوبه و ب طور مطلق این راهکار بده
فقط میتونم بگم ک خب مشروب خوردن برا همه آزاد شد ی عده ک تاحالا امتحان نکردنش امتحان میکنن انو لنتخاب میکنن ته تهش ممکنه برای عده ی زیادی مشروب خوردن عادی نشه تا ازش دست بکشن ممکنه ک بهش اعتیاد پیدا بکنن+الانم کسی مثلا جلوی همه ی مردمو نگرفته ک بگه خب شما نباید مشروب بخورین عده ی خیلی زیادی هستن ک مشروب میخورن و با اینکه این کارو بارها انجام دادن براشون عادی نشده
+من ممنوعیت ی سرری چیزا رو محدودیت یا گرفتن آزادی فرض نمیکنم من بهشون ب عنوان ی پیشگیری قبل آغاز شروع ی معضل نگاه میکنم...

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فــرزانگان ۳
شهر
طــهـران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علوم پزشکی البرز
رشته دانشگاه
پزشکی

خیلی از بچه ها درست گفتند. آزاد گذاشتن هم یه نوع تربیته ، اگر ما از بچگی و از بدو تولد کودک رو تربیت کنیم به شیوه صحیح اون فرد تا آخرش همینطور میمونه ( البته استثناء داره) ولی درمورد آزادی باید از بچگی آزاد گذاشت و درکنار اون آموزش داده بشه که یک محدودیت کوچکی هم باید باشه. مثلا باید به یه دختر یا پسر کوچیک گفت که این آزادی به معنای این نیست که بری هرکار دلت خواست بکنی. این آزادی یعنی میتونی مثل دوستای همجنست با دوستای غیرهمجنست رابطه داشته باشی.
ولی اینکه محدودیت موجب حریص تر شدن میشه چیزی اثبات شده است. ذات انسان اینه. البته قابل کنترله

tara 20

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
شهر
کرمانشاه

آزاد گذاشتن باید با فرهنگ سازی باشه ...مثلن الان تو جامعه ی ما اگه این روابطو آزاد بذارن وض از اینی که هس بدتر میشه.وقتی یه دختر یا یه پسر تا وقتی که دانشگاه نره با جنس مخالفش تو یه جامعه ی مشترک قرار نمیگیره (تازه میخان دانشگاها رم تفکیک جنسیتی کنن) چه طوری ازش انتظار میره که با آزادسازی فورا همه چی به خوبی عادی شه...
+من معتقدم که همین محدودیتا عامل خیلی از بدبختیاست اگه از همون بچگی دبستانو راهنمایی بعدشم دبیرستان و .. مختلط بود الان وض اینجور نبود

usboy

کاربر حرفه‌ای

كلا هرچيو آزاد بذارن عادي ميشه
روزهاي اولي كه ماهواره بود همه ميدويدن تا ماهواره بگيرن
اما الان كلا يه چيزه عادي شده
بقيه بحث ها همينجوره
من نميگم از فردا بيان تمام مدارسو مختلط كنن
من ميگم بيان تمام مدارس ابتدايي رو مختلط كنن
اين ابتدايي ها در آينده دبيرستاني هايي ميسازن كه براشون عاديه مختلط بودن مدارس
بعضيا ميگن پس مواد مخدر هم آزاد بذارن تا عادي ضه
بحث مواد يه چيزه ديگس
مواد يه چيزيه كه هزاران بدبختي مياره
اما شما اگر فقط مدارس ابتدايي رو مختلط كنن هيچ اتفاقي نميافته و به همين شيوه پنج ساله بعد هم ميتونن با دبيرستان اينكارو بكنن

newfolder16

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران

آزاد گذاشتن کل مسئله رو حل نمی کنه ب نظرم. باید کنترل شده آزاد بذاریم و از بچگی فرهنگ سازی کنیم. فرهنگ خیلی مهمه. تو همون خارج ـش ـَم خیلی بهشت نیس حالا.. از میدل اسکول ـشون رابطه ها کم کم به سمت چیز دیگه کشیده میشه ولی خب دوست ـَم هستن با هم. انتخاب با خودشونه. اینجا دوست ـم آدم حق نداره بشه و این بده، اگه دوستی سالم باشه عیبی نداره ب نظرم اصن. خوب ـَم هست. چون نقطه نظر ی تیپ آدمای دیگرم راجع ب ی قضیه می بینی و خب، خوبه. در هر صورت این مدلی از وضع فعلی جامعه بهتره. :/
راجع ب چیزای دیگه قضیه فرق داره، مشروب چیز خیلی خوبی نیست که حالا آزادش بذاریم. اونجا عادی شده، ولی من دلیلی برای آزادی ـش نمی بینم.

• لایک
امتیازات: reza7
بالا